GRATIS)'HERKENSPELDJES Rentevoet daalt nog niet; rijk leent zoveel mogelijk a. afvlammer hulp smelter koning klant bij de koning Uitslaper vraagt klok wat later te luiden DREEF MEUBELEN Hoogovens heeft het werk b. haven arbeider c. d. rangeerder HOOGOVENS IJMUIDEN A'IEUWE I.Fin=F COUR \NT 4 DINSDAG 12 OKTOBER 1)| Financieel weekoversieht 9 oktober (Van een medewerker) DE aankondiging ener nieuwe staatslening tegen vrij gunstige voorwaarden onderstreept de me ning, dat aan een daling van de rentevoet voorlopig niet gedacht be hoeft te worden. De lening wordt van het 5.75 rentetype tegen een uitgiftekoers van 99.25 terwijl eerst na de inschrijving het bedrag van de totale emissie zal worden vastgesteld. Hieruit kunnen we vast stellen, dat minister Vondeling zo veel mogelijk geld ten behoeve van de Schatkist wil lenen en eerst eens wil zien, welk bedrag aan inschrij vingen binnenkomt. Wel dient men er rekening mede te houden, dat het majoreren bij de inschrijvingen dit maal moeilijker wordt, omdat men niet weet, welk leningsbedrag de mi nister straks zal aanhouden. Belang rijk is ook de vraag, in hoever het buitenland aan het welslagen der emissie zal medewerken. Op de effectenbeurs was de affaire wederom gering en ontbrak het aan stimulerende berichten. Amerika heeft de laatste dagen ook de ras gemarkeerd vanwege de operatie van president Johnson. De opstand in Indonesië heeft wel de belangstel ling van de beurs, maar heeft n et kunnen leiden tot een nieuwe sti Lonen Hier in Nederland zijn de vooruitzich ten van het economisch leven na de Miljoenennota niet gunstiger geworden en met name is men verontrust over de ontwikkeling der lonen in 1966. Ener zijds hoort men van de vakcentrales, dat de lastenverzwaring voor de werknemers uit hoofde van de verhoging der in directe belastingen, de huren en de verzekeringspremies zullen leiden tot repercussies terzake van de loonvorming, anderzijds betoogt de regering, dat het prijzcnbeleid straf zal blijven, met als waarschijnlijk gevolg een verdere ver mindering der winstmarges. De grote stijging van de staatuitgaven in 1966 zal de spanning op de arbeids markt, die al zo groot is, stimuleren en minister Vondeling heeft met zijn nieuwe begroting olie op het vuur geworpen. De druk omhoog van het loonpeil kan gevaarlijk worden onder deze omstan digheden en het is begrijpelijk, dat de effectenbeurs, er de voorkeur aan geeft heel kalmpjes aan te doen en de ontwikkeling af te wachten. Blijkens de jongste gegevens over de omzetten in de Ned. industrie is de groei minder geworden in het eerste halfjaar en liggen we achter bij de ont wikkeling in dezelfde periode van vorig jaar. Toen was de groei in de industrie groter. Het nu vertreken halfjaar gaf de totale industriële omzetten een vermeerdering van f 1,8 miljard tegen f 3,1 miljard in het eerste halfjaar van 1964. In de jongste vergadering van het Int. Mon. Fonds hield de direkteur een rede, waarin hij als zijn oordeel bekend maakte, dat de internationale groei ven de industrie in de komende tijd geringer zal zijn dan we tot dusver gewend waren. Ondanks de opvallende groei van de Duitse industrie in het eerste halfjaar was die van de continentale Euro pese industrie minder groot dan vorig Het bovenstaande geeft een belichting van de huidige constellatie op de Euro pese beurzen, welke gereseryeerd en eerder in mineur gestemd zijn. Onregelmatig De internationale aandelen waren onre gelmatig; Kon. Olie en Philips waren de ze week iets beter van toon, maar giste ren viel Alg. Kunstzijde Unie erg tegen want de koers verloor 15 punten. De oorzaak daarvan was het bericht der di- rektie van dit rayonconcern over de gang van zaken in het derde kwartaal. In de Nederlandse bedrijven bleven de afleve ringen voor vrijwel alle produkten ach ter bij de produktie. Het woord „over- produktie" heeft een nare klank voor de Verder werd medegedeeld, dat de ster ke verhoging van de arbeidskosten slechts zeer ten dele door een grotere produktie wordt opgevangen en het ziet er daarom naar uit, dat het eindresultaat der Ned. bedrijven over 1965 wel zullen achterblijven bij die van 1964. Een en ander had tot gevolg, dat er aanbod van materiaal kwam, met name van de beroepshandel, die a la baisse ging. De directie van de AKU heeft ech ter ook verteld, dat de inkomsten van de dochterondernemingen sterk gestegen zijn en dat het eindresultaat over de eer ste negen maanden in totaal weinig zal afwijken van dat over dezelfde periode van 1964. Aangezien de beurs de laatste maanden ongeveer immuun is voor goede berich ten en vrijwel permanent met „een don kere bril" gewapend is, kreeg het bericht van de AKU in de koersvorming der aan delen veel accent. Een belangrijk bericht vormde de me dedeling van de directie der Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht inzake de deelneming van de Canadese grondstof- fenleverancier voor de papierfabricage, MacMillan, Bloedel and Powell River ir het aandelenkapitaal der K.N P. De Ca nadese maatschappij heeft f 16.875.000 nieuwe aandelen gekocht, tegen koers, die „boven de huidige beurskoers ligt", aldus het communiqué. Afgezien van de gevolgen voor de aandeelhouders der Kon. Ned. Papier er komen veel meer „varkens aan de trog" te staan is het tekenend voor de situatie op de Ned. kapitaalmarkt, dat een concern voor de noodzakelijke verruiming der li quiditeiten gaat aankloppen om nieuw kapitaal. De koers der aand. Kor,. Ned. Papier monteerde tot 271 pet. (v.w. 267 pet) Ve- neta Tapijtfabriek heeft het dividend enigszins verlaagd, terwijl Schuppen (Scheepjeswol) van 10 pet, naar de 7 pet. dividend gaat. Eerstgenoemd fonds daalde van 238 tot 224 pet., Schuppen van 170 tot 159 pet. Furness Scheepvaart heeft medege deeld een lager resultaat over 1965 te verwachten. Er wordt wel weer een on veranderd interim dividend van 5 pet. uitgekeerd. De koers van het fonds daal de van 519 tot 501 ex 5 pet. dividend. De andere scheepvaartwaarden lagen luier in de markt b.v. H.A.L. daalde var tot 125 pet. Er was ter beurze alle tijd om veel aandacht te geven aan de jongste trage die op de incourante markt, namelijk van de Vlissingse Aannemingsmaatschappij VLAM te Papendrecht. Deze onderne- Zangavond in Hillegom HILLEGOM Onder het motto „Vijftig jaar „Bartimeüs" houdt het Hillegoms Bartimeüs-comité vrijdag een zang- en muziekavond in de Her vormde kerk. Medewerking verlenen: dubbel- mannenkwartet „Euphonia" uit Al phen aan den Rijn, Hervormd kerk koor Haarlem, Vicon mannenkoor Nieuw-Vennep, A. Klootwijk (trom bone). Jetty Visser (sopraan). Chr. harmoniekorps „Crescendo" Sassen- heim en Sander Visser organist. HILLEGOM De afdeling Hille gom van de Ned. Christen-Vrouwen- bond vergadert donderdagavond om 8 uur in „Weltevreden". De heer en mevrouw Olff vertellen een reisver haal (met dia's). NOORDWIJK De vergadering van de vereniging Philatelica wordt niet he denavond maar dinsdagavond 19 oktober in De Zeeleeuw gehouden. ming is met baar nieuwe bouwobjecten financieel vastgelopen en heeft surséance van betaling aangevraagd. Als men een maal zo ver is, dan wordt ..het gat" steeds groter en hoewel nog niet precies bekend is, wat het resultaat zal zijn. heeft de heer Zwolsman, die een plan voor de overname der bouwwerkzaamhe den der VLAM heeft gelanceerd, reeds gezegd, dat het hele aandelenkapitaal plus de reserves verloren zijn gegaan. Zo vergaat de glorie der wereld, zou men kunnen zeggen. Over 1964 werd een dividend van 22 pet. gegeven (idem over 1963 en 1962) en de koers der aand was vorig jaar 270 pet. tot 330 pet. Nu is de koers gedaald tot circa 80 pet., na reeds 40 pet. te zijn geweest. Een nieuwe „slech. te beurt" is gemaakt met een „boom van Jona" en het is een anti-reclame voor de effectenbezitter, die veel reclame voor popularisering te niet doet Ook in Noordwijk aan Zee NOORDWIJK Evenals in enkele andere plaatsen is ook in Noordwijk het zondagse klokluiden een weinig in het geding gekomen. Dat blijkt al thans uit een kerkeraadsverslag in het kerkblad van de Hervormde Ge meente te Noordwijk aan Zee. Bij de kerkeraad schijnt een brief van een ingezetene te zijn binnengekomen, die naar de mogelijkheid informeerde het klokluiden zondagsmorgens om acht uur achterwege te laten. Hij wordt er door in zijn slaap gestoord. De briefschrijver had in het kerk blad gekeken of er om die tijd soms een kerkdienst begint, maar nu niet het geval bleek te zijn. vroeg hij zich af of het dan wel nodig is op dit matieuze tijdstip de uiislapers te Slechts één kerkeraadslid bleek het verzoek onmiddellijk te willen inwil ligen. Hij gaf als zijn mening te ken nen. dat men er zoveel mogelijk voor moet waken niet-kerkelijke me overlast aan te doen. De niet-kerkelij- ken moeten toch al genoeg met de kerkmensen rekening houden. De wet op de zondagsrust verbiedt allerlei dingen ten gerieve van de kerkmensen en het is alleen daarom al niet meer dan billijk dat zij ook eens met an dersdenkenden rekening houden. Zou het luiden van de klok om acht uur een onlosmakelijk onderdeel van het christelijk leven vormen dan zou de zaak natuurlijk anders liggen. Maar de klok kan zonder enig bezwaar ook en later tijdstip worden geluid. Eentegemoetkoming aan deze be zwaarde zou dus niet meer dan billijk zijn. De meerderheid van de kerkeraad dacht er echter anders over. Het in luiden van de zondag heeft een die pe betekenis. Het is een feestelijk begin van een feestelijke dag. Bo vendien gaat het hier om een eeu wenlange traditie, die men toch niet zomaar op de eerste de beste klacht doorbreekt. Voorzover bekend zijn er nooit eerder klachten binnenge komen, terwijl het geluid van de klok bovendien niet van dien aard is dat het hinderlijk genoemd kan worden, zo redeneerden zij. Voor een compromis-voorstel de klok dan voortaan een uur later te luiden, was niet voldoende belangstelling, zo dat werd besloten het klokluiden om acht uur te handhaven. Herfstlammetje voor -inspecteur NOORDWIJK Politie-inspecteur P. Verhoef, die er als liefhebberij een kleine veestapel op na houdt, stond gistermorgen voor een grote verrassing: één van zijn schapen had een lammetje gekregen. Een verlaat voorjaarsgeschenk of een zeer vroe ge lentebode? NOORDWIJK De najaarsvergade ring van de Noordwijkse reddingsbrigade wordt vrijdagavond 8 uur in De Zee leeuw gehouden. politie-] Geslaagd aan de Leids Instrumentmakers- school A-metaal: A M Bakkenes. E( ir, Amsterdam: J F Benni de Beukelaar, Pljnackerfl ,.N Lelden Leldschendam: TAM Br^ hoff, Amsterdam: Th P M van den Be Leiden: J P M Buskens. Amsterdam! Bij, Lelden; P Camstra. Amsterdam; D Casteleijn. Amsterdam; GAL Dofferhs Oegstgeest; W R Domburg, 's-Gravenhg Vlaai-dingen: Utrecht; A J Jong, Amsterdam; 'an Houwellnj. isterdam; H Jj J Pakvls, Vlaardingen; N R, hoven, Leiden; P Rijken, Vlaardingen; van Schuylenburg, Utrecht; W Stikki rum. Leiden; L C Stijnman, Stompe M P Swiebel, Amsterdam; G Vis, Voorts ten; D Voorhorst, Amsterdam; A van i Waals, Leiden; O Waltljn, Wormer; i Wensveen, Delft; F van Wijk, Amsterd* F Wijkhuizen, Heemstede; P Zwanenbs Diploma B-metaal: W J Barsingerhoi Oudkarspel; J H Beun, Vlaardingen; rl Eibers. Leiden; A Groenen. NoordwiJh hout; H Groot, Voorburg; F Hofman, Hn lem; II F Jansen in de Wal, 's-Gravenhij A P M de Jong, Leiden; A Kneppers, Ben wijk; W J Kraan, Ouderkerk a. d. Amn G van der Kuil, Wageningen; M Kuipt 's-Gravcnhage; G Mastop, 's-Gravenha B J Niessen, Amsterdam; H J P M 3 Nunen, Haarlem: W J Pontvuyst, HM karspel; H Pot, Alkmaar; L J Rhljnsburji Valkenburg (Z.H.); P A M Schoonderwot; Hazerswoude; N S H Uljé, Leiden; L V linga, Amsterdam; C Westemeng, Amsti Diploma C-metaal: M Zwaan, Katwijk i Diploma A-glas: J C L de Bruin, Dt J F A Exterkate, Del den; T F P M Kt» Veldhoven; R Masselink, Voorburg; C vs der Vlist, Leiden; P J van Woerden, lt Diploma B-glas: D L GlJzen, Weesp: H Verschuren, Nuenen. Diploma A-optiek: J M Mallee, Voorbm GERM Streng, Rijswijk; LAP Touw van Vliet, Delft; H Vi TOONKAMERb 4 PANDEN vol met de nieuwste van 1ste klas fabrikaat, aparte vormgeving en houtsoorten Magnifieke bekledingen Elke prijsklasse Vakmanschap •Voorlichting Hoogovens - IJmuiden vraagt personeel ter opleiding tot In de afvlammerij worden plakken staal met branders bijge werkt ter verhoging van de kwaliteit van het eindprodukt. Na een inwerkperiode van ongeveer 2 maanden bedraagt het brutoweekloon ca. f 180,- (voor 23 jarigen en ouder), leeftijd van 21 tot ca. 40 jaar. Het brutoweekloon is ca. f 168,-. Leeftijd van 23 tot 45 jaar. De opleiding geschiedt in de praktijk. Na een korte inwerk- tijd bedraagt het brutoweekloon ca. f 177,- (voor 23 jarigen en ouder). Leeftijd van 21 - 40 jaar. De opleiding geschiedt de eerste 4 weken op de Bedrijfs- 8chool, daarna gedurende 2 maanden in de praktijk. Men mag niet kleurenblind zijn en geen bril dragen. Het bruto weekloon is ca. f 187,- (voor 23 jarigen of ouder), leeftijd van 21 tot ca. 35 jaar. Men dient bereid te zijn in ploegendienst te werken. De lonen zijn inclusief ploegendiensttoeslag en huurbijslag. Indisn u belangstelling heeft om voor één der bovengenoemde functies in aanmerking te komen verzoeken wij u onderstaande coupon, volledig ingevuld, in een gesloten envelop, gefrankeerd met 18 cents postzegel, te zenden aan; Hoogovens - IJmuiden, Personeelszaken, gebouw „Buitenhof" Na ontvangst zullen wij nader met u In contact treden Voornaam: Geboortedatum: Huidig beroep: Gehuwd ongehuwd Woonplaats: Handtekening; Doorhalen wat niet verlangd wordt. Moeders met modieuze meisjeskledingwensen kun nen hun hart ophalen. Vlot en grappig, sportief en elegant. Voor school en thuis, 't Is er allemaal. Kiezen wordt steeds moeilijker, zovéél is er! Niet vergeten, jongelui, om naar gratis nieuwe merkenspeldjes te vraaen! Ofttlfi waarrlcv-hennn iVan i ontvangt U bij Gratie yvsardecheque ve elke kontante aankoop i flO.- tot en met 30 Oktober 1965. Deze cheques gelden de gehele maand november 1965 bis betaalrqld- Kleine stijging per maat FLEURIG FLAUSCH. Beeldige meis jesmantel van sterk flausch*met dub bele knopenrij. Mouw en pasje zijn doorgestikt. In modieuze kleuren. 4-16 jaar.iO jaar 59.. MEISJESPULL. Draion pullover met kittig kraagje en knoopjesgarnering op het voorpand. In diverse kleuren. 4-12 jaar. 6 jaar ^g PANTALON. Helanca blijft waarborg voor vlotte pantalonmode. Hier met aangesneden voetje en een prachtige kleurkeus. 6-14 jaar. 10 iaar 14.75 TERLENKA RUITEN. Dit modieuze hespakje is ideaal voor schoolgaande meisjes. Rok met koket waaierplissé. Hesje gegarneerd met vlotte lakstrik- jes. 6-14 jaar. 8 jaar 27.75 BEL-o-FAST. Het bijpassende bloes je is met lange mouw. Kraagje kaft open en gesloten worden gedragen. In diverse kleuren. 3-14 jaar. g 95 tijdelijk bij aankoop van f 10.- kontant, gratis waardecheque van f 1.- LEIDEN KATWIJK RIJNSBURG

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4