Prof. G. C. Berkouwer hartelijk gehuldigd REFORMATORISCHE VISIE BEREID TOT CORRECTIES Een woord voor vandaag Gelukkig heb je geen school willen maken Uw probleem is het onze Chefarïne 4 ZHS Brief van paus Paulus handhaaft celibaat Rome is om Berkouwer „verlegen" roos? Harm.5 Leven door creatieve aanpak van geloof Engelse kerk vraagt industrie om steun Prof. Berkhof in jubileumbundel Hoogleraren op dies in toga Puzzelhoek; r DINSDAG 12 OKTOBER Geloof is te horen. Pauhis schrijft tenminste aan de gemeente van Efeze Gehoord hebbende van uw geloof". En dergelijke zinnen schrijft hij wel vaker. Wij zien zo vaak geloof als iets heel diep in ons. Wij zeggen soms: Geloven doe je bi de kerk. Maar dat is een leugen. Geloof heeft met ons gehele dagelijkse leven te maken. Geloof is iets dat gezien en gehoord kan worden, omdat het onze levensgang bepaalt, onze woorden, onze gelaatsuitdrukkingen, onze daden, de manier waarop wij met onze naaste omgaan, de wijze waarop we ons werk ver richten. En als dat niet zo is dan is er met het geloof iets niet orde. De eerste christengemeenten geloofden zó, dat de mensen om hen heen het zagen. Er werd over gesproken, soms met "zrbazing, soms met afgunst, soms in woede. De tragiek van onze t"d is juist dat zo weinig mensen in de wereld van de jonge volkeren echt geloof bij ons ontdekken. Geloof is zo -jwJc alleen maar een nooduitgang uit het leven en niet de voyre£*& van ^ns bestaan die toegang tot het leven geeft. Wij lezen vandaag *icas 19 1—10 Prof. dr. G. C. Berkouwer ont ving ook een portret dat ge schilderd werd door Roeland Koning. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM „Je boeken worden al dikker. Heb toch cle. mentie met ons", zei gisteren prof. dr. R. Schippers, ..want onze tijd staat niet toe om alles meer te lezen wat je schrijft." Hij sprak tot prof. dr. G. C. Berkouwer, die gisteren een receptie werd aange boden, omdat hij 25 jaar hoogleraar is aan de Vrije Universiteit. Hoogtepunt van deze enorm drukke receptie was het moment toen de jubilaris een bundel opstellen werd overhandigd, waaraan een groot aantal theologen van naam in de wereld hebben meegewerkt, o.a. Karl Barth. boek heeft geredigeerd, en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman als rector mag nificus van de Vrije Universiteit. Brieven die niet ztfn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient eer 'den aan poetzegels te worden i geslo ten. Vraag: Hoe krijg ik een zwart ge worden teddybeer weer schoon? Antwoord: Maak een papje van meel, vermengd met tetra. Hiermee kunt u de beer schoon maken. Na de behandeling moet u deze goed uitklop pen. Vraag: Ik heb altijd een glimneus. Wat is hiertegen te doen? Mijn zuster (die een schoonheid is en allerlei schoonheidsmiddeltjes gebruikt) advi seerde me. een dikke laag poeder op mijn neus te deponeren. Dit helpt dan een paar uur. maar dan loop ik weer jnjj een Antwoord: U dient dagelijks uw neus te betten met een flinke laag zeepschuim, van een goede kwaliteit zeep, en regenwater of gekookt water. Dus geen leidingwater, .daar dit teveel, kalk bevat. Daarna heSTrt't *u wat amandelzemelen in de holle hand met evenveel water en kneedt dit zolang tot er een dikke vloeibare massa ont staat. Dit papje legge men op de neus en men horstele de punt af met klei ne, draaiende bewegingen naar de neuswortel toe. Men moet zacht bor stelen en niet ruw te werk gaan. De neusvleugels krijgen ook een paar streken, maar niet te veel. Het beste kan men een zachte, wat afgesleten kindertandenborstel nemen. Men late het papje een poosje op de huid en wasse het dan weer luchtig af met een spons, ook in cirkelvormige bewe gingen. Met koud water naspoelen, daar dit de bloedsomloop bevordert. Tot slot bette men de neus af met een samentrekkende lotion. Als men deze methode regelmatig toepast, helpt zij werkelijk. Antwoord: Lou Costello, de gezette tegenspeler van But Abbot, is 4 maart 1959 overleden in een ziekenhuis te Beverley Hills In Californië aan een hartaanval. Hij was 52 jaar. Abbot en Costello vormden naast Laurel en Hardy het beroemdste komiekenduo. dat ooit op het witte doek is versche nen. De laatste tijd voor zijn dood heeft Costello zich vrijwel geheel aan de liefdadigheid gewijd. Hij richtte o.a. een stichting voor de jeugd op. Costello Het een vrouw en drie doch ters achter. Zijn enige zoon is in 1943 toen hij één jaar was, in het zwem bad bij het huis van zijn ouders ver dronken. Vraag: Mijn tienjarige seringen struik is kwijnende. Evenals vorig jaar gingen de bladeren reeds eind juli verdorren. Hierbij zend ik u enke le blaadjes toe. De bloemen waren dit jaar belangrijk kleiner dan vroeger Jtupt u soms uc- oorzaak noemen? Antwoord: Uw seringenstruik is uangetast door de verwelkingsziekte, een verticüliumsoort. Hiertegen Is niets te doen, daar de zwam in het hout leeft. Wanneer niet de hele struik is aangetast zodat bijvoorbeeld het onderste deel nog gezond is. kunt u het hout tot op het gezonde deel terugsnoeien en afwachten wat de ge volgen zullen zijn Vertonen de hier op voorkomende jonge scheuten het; zelfde beeld ais dit jaar. dan kunt de struik beter rooien en verbranden, daar cr tot nog toe geen bestrijdings middel bekend is. Is de hele struik aangetast, dan liefst zr spoedig moge lijk rooien en verbranden. Chefarina,, 4" doet won deren bij pijn of griep! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! Keurig zakdoosje (ledig) gratis bi] uw apotheker of drogist. De receptie zou .officieel om vier uur beginnen, maar om kwart voor vief had zich reeds een rij gevormd om prof. Berkouwer geluk te wensen. De stroom van bezoekers hield aan tot lang na de sluitingstijd, half zes. Na tuurlijk waren zeer vele gereformeer de VU-hoogleraren gekomen, was „Kampen" vrijwel compleet, rnaar op merkelijk was dat ook zeer veel her vormde collega's aanwezig waren. Er was zelden een naoorlogs moment, waarop zoveel hervormde theologen belangstelling toonden voor een gere formeerde collega als gisteren. Reeds vroeg op de middag zagen we prof. dr. K. H. Miskotte de emeritus hoogleraar van Leiden. Later zagen we prof. dr. H. Berkhof, een van de schrijvers van het hoek dat prof. Ber kouwer werd aangeboden. Anderen hervormde hoogleraren waren prof. dr. G. P. van ltterzon, prof. dr. W. C. van Unnik, prof. dr. A. A. van Ruler. Dr. E. Emmen vertegenwoordigde de hervormde synode. Bovendien waren er nog vooraanstaande rooms-katholie- ke theologen zoals prof. dr. W. H. van der Pol en dr. Haarsma. Er werd gelukkig op deze staande receptie niet veel gesproken, anders zou het nachtwerk geworden zijn. Prof. dr. R. Schippers voerde het woord namens de commissie die het Je bent kritisch, zei prof. Schippers. Het heeft lang geduurd eer je de scho lastieke trekken in de gereformeerde theologie door had. Je bent voorzich tig, juist daarom kun je leiding geven. Blijf met ons doorpraten. We hopen dat je dat moedig, beslist, initiatiefne mend zult blijven doen. Ook prof. De Gaay Fortman sprak over de veranderingen die zich in het denken van Berkouwer voltrokken hebben: Ik wens je geluk dat je niet bent blijven staan, waar je dertig jaar geleden stond. Terecht zei dr. J. J. Buskes in de herdenkingsdienst voor ae V.U. in de Westerkerk, dat beginsel vast niet betekent dat je nooit var inzicht mag veranderen. De rector zei dat hij van de vele boeken van Berkouwer het meest ge troffen was en nog steeds weer wordt door ziin werk over Geloof en volhar ding, dat verschenen is in de serie Dogmatische Studiën. Hij vond het prijzenswaardig dat Berkouwer geen school heeft gemaakt. „Je hebt ook geen school willen ma ken. Je wilt je leerlingen tot zelfstan- Juist nu meer nodig dan ooit RÖME Paus Paulus heeft in een brief aan het concilie het be ginsel van het celibaat voor de rooms-katholieke priesters (de re gel, die hen verbiedt te huwen) met kracht gehandhaafd. Voor stellen, om het celibaat in het con cilie ter openbare discussie te stel len, zijn door de paus verworpen. In de brief, die gisteren op de dag. dat het concilie precies drie jaar oud was werd voorgelezen, ver klaart de paus, dat het celibaat in de moderne tijd niet alleen moet worden gehandhaafd, maar dat er zelfs nog meer nadruk op moet worden gelegd, De brief van de paus kwam als een verrassing voor het concilie. De secre taris van het concilie, aartsbisschop Felioi, onderbrak de discussies over het missiewerk, die aan de orde waren, om de brief voor te lezen. Zij werd met een lang en hartelijk applaus begroet. De interventie van de paus en de aanvaarding daarvan bevestigt, wat men reeds vermoedde, dat zeer weinig bisschoppen aan de celibaatsregel wil len tornen. Vorig jaar was er reeds over gesproken. Het concilie sprak toen uit, dat gehuwde diakenen onder bepaalde omstandigheden aanvaard baar zijn, maar het priestercelibaat werd hooggehouden. Over enkele dagen begint in het con cilie het debat over het priestersche ma. Hierin komt een passage voor, die het celibaat stevig bevestigt. Naar aan leiding hiervan deden geruchten dc ronde, dat een aantal bisschoppen de kwestie van het celibaat opnieuw aan de orde wilden stellen, die zij „meer dan ooit urgent" achtten. Delikaat priesters van de Latijnse kerk de oorzaken en redenen ervan in het bewustzijn terng te roepen, die het tegenwoordig (en vooral tegenwoor dig op bijzondere wijze) nodig ma ken, dat juist deze wet als bijzonder nuttig moet worden beschouwd. Dank zij deze wet kunnen de priesters al hun liefde uitsluitend voor Chris tus bewaren en zich totaal en edel moedig geven aan de dienst voor de kerk en voor dc zielen", aldus de paus. De paus sprak speciaal over de Latijnse kerk, omdat de geünieerde kerken in het Oosten de priesters wel toestaan te trouwen. Naar verluidt zou het met name patriarch Maximos IV Saigh uit Syrië zijn, die de praktijk in het Westen gelijk zou willen stellen aan die van het Oosten. Prof. dr. G. C. Berkouwer volgt als officiële gast van de Rooms-Katholieke Kerk de be sprekingen in het concilie. Maar hij luistert niet alleen. Hij is voor velen een vraagbaak, zo wel voor journalisten, als voör de bisschoppen van het concilie zelf, Daarop doelde gisteren prof. mr. De Gaay Fortman, toen hij zei dat men in Rome op het ogenblik straal verlegen om hem was, „omdat ze nu niet wisten wat de vaders bedoelen die in de concilie-aula spreken". Het is goed dat er aan het concilie een einde komt, zei de rector van de V.U. nog, want anders kan het gebeuren dat je met paus Paulus in zijn auto naar zijn zomerpaleis rijdt en de mensen langs de weg vra gen: „Wie zit er toch naast Berkouwer?" shampoo van L'Oréal de Paris Landelijk congres Jeugd en Evangelie Volgens dc onlangs uitgekomen statistiek van de Zweedse zending over 1963, waren er Jn dat jaar 1496 zende lingen op de Zweedse zending6terrei- nen- Hiervan waren er 308 uitgezonden door de kerken, 502 door de pinksterbe weging en 602 door verschillende zell- stmdige zendingsverenigingen. De Zweedse zendelingen vindt men vooral in Midden-Afrika. Ethiopië. India Zuid-Amerika. paus beloofde, hun" opmerkingen dan persoonlijk te zullen bestuderen. Het is onze bedoeling,, deze oude, heilige en providentiële wet niet al leen met al onze kracht te hand haven, maar ook aan de naleving ervan kracht bij te zetten, door de (Van een medewerker) DRIEBERGEN „Jonge men- delikate zaak in net openDuaiueuui<n z^n artiesten van de CO ,1 Kewme„elbree„gene fc£ Vergeleken Uj mijn jeugd Standpunt schriftelijk formuleren. De|is de jonge mens van deze tijd veel Aan opener en ontvankelijker voor het andere en de ander." Dit zei prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar in de missiologie aan de Vrije Universiteit, zondag op het landelijk congres van Jeugd en Evangelie te Driebergen. Het the ma voor dit congres was:, Stap pen naar creatief geloven. Prof. Verkuyl noemde de vraag naar ■OTL creatie! geloven een teken van teveel bij zichzelf olijven, te veel aan zichzelf blij ven denken, van een soort egoïsme zelfs. Hij gaf wegen aan naar een creatieve aanpak, vanuit het geloof, van leven en samenleven en gaf voorbeelden van ver schillende terreinen waarop men zo te {werk kan gaan. zoals het gezin en in de vriendschap. Beroepsleven Creativiteit leek de hoogleraar ook van doorslaggevend belang In het beroeps leven: in de wijze van werken, in net samen werken in het bedrijf, op kantoor en in het engagement in de bedrijfsorga nisaties. Tenslotte sprak prof. Verkuyl over cre ativiteit in het kerkelijk leven, waarbij hij de vooruigang noemde die hier van de jonge mens mag worden verwacht evenals de vruchtbaarheid in de vrije tijdsbesteding. Ds. J. F. Pop van Kerk en Wereld sprak over: creativiteit in het geloven zelf. LONDEN Het hoofd van de Kerk van Engeland, de aartsbisschop van Canterbury, heeft een beroep gedaan op handel en industrie om financieel bil te springen bij het instandhouden van historische kerkgebouwen. Hun behoud Is volgens de aartsbisschop een zaak van nationale verantwoordelijk- '"'"Dr. R»m»y deed dit appèl In hel jaaroverzicht van de stichting, die ilch het behoud van his'orische kerken in Engeland ten doel stelt. Sinds het ontslaan van deee stirhting in 1952 heeft men elf miljoen gulden bijeen- geb acht waarmee 1700 kerken werd- n geholpen. De nprichi-rs verwachtten Li 1952 échter binnen tien jaar veertig miljoen te lullen verzamelen. IHj wekte op tot revolutie in de ge meente, de ommekeer naar vernieuwing omdat de echte bUbelse christen vanuft zUn bewegend geloof meer dan wie ook moet kunnen onderscheiden waar de wereld onrechtvaardig, doods is gewor den en vastgelopen. Het Is de taak van de jonge gemeente zUn ambtsdragers te wU- zen op hun taak als Inspirators en bege leiders van de christelUke revolutie. Voorzitter van J, en E. is op het ogen blik weer de heer A. v. Wijk. tijdelijk voor een half jaar. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Brandwijk: K. Exalto te Melissant. Aangenomen naar Groningen (jeugd bed.): D. Th. Rutgers te Diever; naar Jleen (herv. gem.-toez.): W. de Weerd, voorganger afdel. NPB te Bussum. Bedankt voor Huizen-N.H. (vac. G. H. v. Kooten) W. H. v. Kooten te Oud- Beijerland; voor Huizen-N.H. (vac. G. Boer): H. N. v. Hensbergen te Dirksland, voor GrootegastDoezum: M. J. v. Wijck te Edam. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen (vac. J. Ytsma): A. C. Scherpenisse te Scheve- ningen. Beroepen te Gees (Dr.) en te 's-Graven- oer: kand. H. J. Hasper, La Chapelle _jr Aveyron (Loiret) Frankrijk; te Pa- pendrecht: D. Kronemeijer te Maastricht. Aangenomen naar Buitenpost: G. Gom- mer te Oostkapelle. Bedankt voor Drachten (6e pred. pl.) GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lisse: W. Suyker te Krab- bendijke. denkende mensen opleiden, die werken in de geest, maar niet in de school van hun leermeester. Je boeken zullen wel gereformeerde theologie zijn, maar ze zijn tegelijkertijd nieu- e theologie." In zijn dankwoord zei prof. Berkou- er dat hij niet helemaal onkundig was van het werk dat hem zou worden aangeboden. Hij had ook een prospec tus ontvangen. Hij erkende dat hij in de loop der jaren veranderd was. „Vroeger dacht ik dat ik sterk apologe tisch was, maar ik ben er van onder de indruk gekomen dat je elkanders authentiek geloofsleven kunt herken en erkennen. Dan jui6t ga je vra gen: Als wij zo samen waarachtig kun- geloven, hoe komt het dan dat we uiteengaan op dat of dat punt? Dan is het gesprek met. elkaar niet een nivel lering, maar kun je elkaar door het evangelie heen bekijken en zo elkaar dieper verstaan en kun je ook wat voor elkaar mogen zijn." Prof. Berkouwer vertelde nog, dat hij op de terugreis van Rome waar hij ais gast het concilie bijwoont Karl Barth had opgezocht. Deze Zwitserse theoloog lag ernstig ziek in het zieken huis. Maar, zei prof. Berkouwer, hij lag in zijn bed een dik theologisch boek te lezen, en het duurde niet lang of we hadden er een heel gesprek o- (Van onze kerkredactie) KAMPEN „Berkouwer leeft, werkt en denkt nog en hoe! En in dat denken zit een merkwaardige ontwikkeling, die tegelijk op verschillende punten een verschuiving is. Kan men bij Kuyper en Bavinck van ontwikkeling en verschuiving spreken? In zekere zin wel, maar in veel mindere mate. Hun leerling Berkouwer is een mens van de twintigste eeuw. Hij heeft dieper deel aan de historiciteit van het bestaan. Hij schrijft geen Encyclopedie der Heilige Godgeleerd heid, nocli een Gereformeerde Dogmatiek. Hij schrijft drie boeken over de rooms-katholieke theologie en twee heel verschillende over KarL Barth. Zijn hoofdwerk is en niet-systematisch opgezette reeks monografieën onder de titel Dogmatische Studieën. Zijn denken is .niet afgerond, het is nog in voortdurende beyvegiitg." Zo schrijft prof. dr. H. Berkhof van Leiden in het nieuwe boek „Ex auditu verbi" dat gisteren de jubilerende prof. dr. G. C. Berkhouwer werd aan geboden. Het is een internationale bundel ge worden van bijna 350 pagina's. Karl Barth schrijft over de gereformeerde theologie in Zwitserland, de rooms-katho- liek Hans KUng over het axioma: Buiten Instituut voor Sociale Studies DEN HAAG Voor het eerst heeft het Instituut voor Sociale Studies zijn dies natal is gevierd met zijn hoog leraren in toga. De rector, prof. dr. E. de Vries, gaf gistermiddag in de aca demische zitting ter gelegenheid van de dertiende dies een analyse van taak en functie van ontwikkelingsinstitu ten. Daarna aanvaardde de buitenge woon hoogleraar in de sociologie, prof. dr. P. Thoenes zijn ambt met een rede over zin en onzin in de algemene theo rie. De hoogleraren dragen een toga na dat het instituut van de zijde van de Nederlandse universiteiten en hoge scholen en van de minister van on derwijs onlangs de erkenning heeft verkregen van de status van zijn hoog leraren. De toga is van zwarte stof en afgezet met de kleur van het instituut, het lichtblauw van de VN. Het em bleem op de mouw is de ooievaar in vlucht, symboliserend Den Haag en het feit dat de cursisten uit alle lan den in Den Haag neerstrijken. In zijn diesrede zei prof- De Vries dat het no dig is meer speurwerk te verrichten en meer gespecialiseerde cursussen te ge ven. Ds. Groot overleden UTRECHT In de ouderdom van 86 jaar is overleden ds. P. Groot, eme ritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk. De teraardebestelling van zijn stof felijk overschot zal woensdagmiddag plaatsvinden om half twee op de Derde Algemene Begraafplaats te Utrecht. Ds.' Groot werd 20 augustus 1879 te Monnikendam geboren. Hij studeerde te Amsterdam en te Utrecht en werd in 1905 kandidaat. Nadat hij enige maan den als hulpprediker te Brussel was werkzaam, geweest, werd hij 25 februari 1906 te Boyl (Fr.) in zijn ambt beves tigd. Dg. Groot diende de gemeenten van Steggerda, Glanerbrug, en Windesheim, waar hij 1 oktober 1945 met emeritaat ging. Daarna was hij nog werkzaam als geestelijk verzorger van de stichtingen Moria en Erica te Nunspeet. Ds. Groot, die ook zes jaar hulpprediker was te Zwolle tijdens zijn verblijf in zijn laat ste gemeente, was na zijn emeritaat tal van jaren werkzaam als geestelijk ver zorger van het sanatorium van het per soneel van de Nederlandse Spoorwegen te Huis ter Heide. Hij had zitting in het klassikaal be stuur van Heerenveen, was bestuurslid de provinciale commissie in Fries- de kerk is geen zaligheid. De Schot Thomas F. Torrance schrijft over de Heilige Geest en Oscar Cullmann over de schepping in het Nieuwe Testament. Er schrijven hervormde theologen als prof. ar. J. N. Bakhuizen van den Brink en prof. dr. G. C. van Niftrik, rooms-katholieke denkers a's prof. dr. E. Schlllebeeckx en prof. P. J. A. M. Schoonenberg en natuurlijk schrijven gereformeerde vrienden als prof. dr. D. Nauta en prof. dr. A. D. R. Poman. Maar prof. Berkhof in de enige die op de werken van Berkouwer zelf en op zijn ontwikkeling ingaat. Drie fasen bond, verder van het provinciaal kerk bestuur van Overijssel en lid van het hoofdbestuur van de Ned. Bond van chr. zang-en oratoriumverenigingen. Tydens zijn verblijf te Steggerda heeft hij in De Hoeve een kerkje gebouwd. Prof. Berkhof onderzoekt de methode die Berkouwer toepast in zijn theologi sche studie. Hij ziet deze the een man die zich juist om de ir_„ ke vragen bekommert. Daaraan zijn juist in de jaren dertig de theologen aandacht gaan schenken en „Berkouwer nan neemt onder hen een eerste plaats Berkhof is dankbaar voor deze wijze van studeren, en hij zegt het te betreuren dat in de naoorlogse jaren de Duitse theolo gie zich weer met grote aandacht onder de naam „hermeneutiek*' op het „messen slijpen" heeft geworpen. Bij Berkouwer gaat het echter om het slachten van het varken. In de ontwikkeling van Berkouwer onderscheidt prof. Berkhof drie fasen. In de eerste bekommert hij zich vooral om het volstrekte gezag van de Heilige Schrift. De apolegetiek en de polemiek boeiden hem. Maar in zijn dissertatie uit 1932 duikt al het woord „correlatie" op. van daaruit keert hij zich tegen het subjectivisme en het objectivisme. HeiUinhoud In zijn tweede fase, die waarin bijzon dere aandacht wordt geschonken aan d£ heilsinhoud van de Schrift, wordt dit begrip verder uitgewerkt en vruchtbaar gemaakt. Berkhof vraagt zich af of Berkouwer zich juist in zijn Dogmatische Studieën niet radicaal heeft willen ont trekken aan de polemisch-apolegetische situatie, waarin hij gedrongen was door de strijd die leidde tot de vrijmaking. Nu komt op de voorgrond te staan dat het in het gezag van de Schrift gaat om het gezag van de inhoud. En die inhoud is voor Berkouwer: prediking van het heil in Christus die de zondaar redden en vernieuwen wil. Zonder markeerbare overgang komt Berkouwer dan volgens Berkhof in de derde fasen van zijn leven terecht, waarin het gaat om de existentiële strekking van de Schrift. Van daar uit wordt in toenemende mate kritiek geoefend op de gereformeerde traditie en op de gangbare Schriftuitleg. Er was een tijd dat Berkouwer een herinterpretatie zocht voor uitspraken van de belijdenis. „In de laatste jaren verlaat hij dit spoor, omdat hij duide lijk ziet dat ook de vaderen telkens weer dérailleerden krachtens een uitroeibare menselijke neiging om de boodschap meer te beschouwen dan te gehoorzamen. Hij schrijft dan ook dat de ..reformatorische visie op Schrift en belijdenis bereid is tot correcties, daar waar ze gevaar liep van de doxologie te vervreemden." schouwers-element dan Berkhouwei en er zijn aanwijzigingen in zijn werk dat deze zich dat bewust is. „Toen ik tegen Berkouwer eent zinspeelde op de grenzen van zijn methode," besluit Berkhof zijn arti kel, „en op wat ik méér zou willen", zei hij: „Dat kan ik niet. Elk vogeltjt zingt zoals het gebekt is." Zo spreekt iemand die in deemoed de plaats e» de grens van zijn eigen methode ziet' Wat kunnen we van elkaar mett willen èn... voor onszelf meer wenset! Laat de vogel Berkouwer vooral aft kostelijke melodie blijven zingen als hij gebekt is in muitos annoi, tot zegen van velenf. De verleiding is groot om op d« artikelen van de andere auteurs in tej gaan. Het geheel is inderdaad, zoali het voorwoord zegt, een ware staal, kaart van thema's en bijdragen, die in zijn veelheid reeds enigszins wiegelt hoe graag en hoe veel de jubilaris zelf leest. De moeilijkheid van dit boek is dat eigenlijk aan r vrijwel ieder hoofdstuk een beschou- wing zou kunnen worden gewijd. R« Ex auditi verbi, theologische op stellen aangeboden aan prof. dr, G. C. Berkouwer ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum all Zl hoogleraar in de faculteit der god- A geleerdheid van de Vrije Universi- ov teit te Amsterdam. Uitgave J. tt b Kok, Kampen, 342 pagina's. SVB CONCLUDEERT: L Gezondheidszorg O di studenten slecht 1 AMSTERDAM De Studentenvak- p, beweging is tot de conclusie gekomen, dat de slechte curatieve gezondheids- n zorg voor studenten om een snelle ver- tQ betering vraagt en dat het daarom aan beveling verdient voor alle studenten gi met een inkomen beneden de wei- standsgrens de vrijwillige ziekenfonds» verzekering open te stellen tegen een premie van circa 3 pet van het studen teninkomen. De landelijke vergadering van her- 13 vormde diakenen zal dit jaar op zater-i dag 20 november worden gehouden in 0 het gebouw voor Kunsten en Weten-: schappen te Utrecht, 's Middags zal de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer C r Egas spreken over het maatschappelijk k opbouwwerk. Anagram-puxzel Uit de woorden van de eerste rij' moe- s ten de woorden van de tweede rij wor- :evormd. De beginletters van de en uit de eerste rij vormen dc 1 van een gemeente in Limburg. r Grenzen Berkouwer, zegt Berkhof, wil geen toeschouwer zijn die over de dingen spreekt dié hij ziet. Hij kan alleen schrijven over wat door het geloof door hem héén is gegaan en moet gaan. Berkhof meent dat de bijbel wat minder bang is voor het toe- 1 2 3 I 6 6~ r~ 1. Nadruk - zuivelprodukt; 2. vreemde j munt - stadje in België; 3. zijtak Elbe - opschik; 4. vreemde munt - metalen i haak; 5. keer schaapkameel; 6. lusthof Europeaan; 7. klinknageltje - telwoord. Oplossing vorige puzzel Horizontaal; 1. baron, 4. Po, 5. en, 7. I taks, 9. oker, 11. tra, 12. top, 14. eer, 16. rg, 18. dr, 19. tp, 20. in, 21. no. 22. ob, 23. S.I., 25. ga, 27. kap, 29. Ens, 31. alt, 33. lans, 35. tere, 37. r.o., 39. nd, 40. gelag. Vertikaal: 1. bok. 2. rij. 3. nek. 4. paar, 6. neer. 7. tr, 8. st. 9. op, 10. re. 11. totok, 13. of, 15. robot, 17. gil, 18. dog, 23. spar, I 24. on. 26. aard. 28. al, 29. es, 30. st, 32. Ie, 34. nog, 36. eng, 38. el.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2