Soekarno steunt nu het leger Nieuwe Leidse Courant Leider van staatsgreep Oentoeng gevangen Communisten worden hard aangepakt Zonder selectie verzekeren na verlaten ziekenfonds HEIN NU IN FRANSE BADPLAATS Huizen leeg als huren niet omhoog gaan Commentaren Rhodesië: kloof niet te overbruggen Geheimzinnige epidemie op Britse scholen NIEUW IN DE VERF weekend-systeem voor zessen klaar! Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18 00—19.00 Berkouwer Heel de Nederlandse theolo gie was gisteren in Amsterdam om de jubilerende professor Berkhouwer te huldigen pagina Kernmerk Java volglt met angstige spanning de gebeurtenissen. In een enkele bloednacht vervloog Soekarno's droom. Een correspondentie uit Djakarta pagina 9 Géén getrouwde priesters pagina 2 Rhodesië: extremist Ian Smith pagina 5 „Neen" tegen actie pagina 5 Chef van Marva neemt af scheid: „jongeren moeten ook een kans krijgen" pagina 7 Musicalfilm pagina 7 Lonen 3 x hoger Sinds de ooi-log zijn de lonen ip ons land drie maal zo hoog geworden. Een analyse van on ze economische medewerker pagina 7 Mies Bouwman terug in veertiendaags TV-programma Zie Ethergolven SINGAPORE Radio-Djakarta meldt dat overste Oentoeng de leider van de mislukte staatsgreep van 1 oktober, in de omgeving van Tegal op Midden-Java is gearresteerd door twee soldaten, die daarbij de hulp kregen van burgers. Twee mannen, die Oentoeng vergezelden, zijn later bij Brebes bewesten Tegal gepakt. Een van hen werd kolonel Latif genoemd. R.S. Stokvis en Zonen meldt dat de omzetstijging zich op 10 pet. handhaaft dat de kostenstijging gezien de omstandigheden binnen redelijke grenzen blijft. Als dit zo voortgaat, zal resultaat over 1965 niet veel afwij- Volgens andere berichten werd Latif, Oentoengs voornaamste mede werker, op 9 oktober bij Djakarta ge vat nadat hij door beide benen ge schoten was. Hij staat nu onder ver hoor. Van de 4000 opstandige militairen is nu 90 procent gevangen, terwijl eveneens veel gewapende leden van communistische jeugdorganisaties opgepikt zijn. Radio-Djakarta meldt dat Soe karno zijn instructies aan de regering „hernieuwd heeft om de toestand te normaliseren". Dit geschiedde aan de minister van coördinatie, Roeslan Abdoelgani. Soekarno had een afzon derlijke bijeenkomst met Ali Sastro- amidjojo, voorzitter van de Partai Nasional Indonesia, die hem de ver zekering van de P.N.I. gaf, dat deze zou samenwerken met het leger bij de verwijdering van bij de staats greep betrokken contra-revolutionai ren, aldus radio-Djakarta. Deze radio zond herhaalde malen een verklaring uit van generaal Soebroto, hoofd van de legervoorlichtingsdienst, dat Soekarno het leger opgedragen heeft orde en veiligheid te herstellen ter voorbereiding van een politieke op lossing van de crisis. Soebroto zeide dat het leger Soekarno's richtlijnen uitvoert door de communisten hard aan te pakken. Het leger „zet de jacht op de communisten voort en beschul digt hen van medeplichtigheid aan de moord op de zeven generaals. Wij hebben" zeide Soebroto „te ma ken met een zeer gevaarlijke vijand, als wij niet snel genoeg hadden ge handeld, zouden de communisten de macht gegrepen hebben". Het dagblad van de strijdkrachten, Harian Angkatan Bersendjata, schreef dat er geen halve maatregelen dienen ge nomen te worden bij de uitroeiing va 30 september-beweging en de bescherming van Soekarno. De militairen moeten alle afdelingen van de organisatie nationaal front hebben aangespoord af te rekenen met de leden van de beweging. Volgens de militairen was Soekarno overtuigd dat hij bij het slagen van de staatsgreep ge dood zou zijn. Het verluidt dat alle bestuursleden van de communistische partij, afdelingen Ban.- doeng en Djokja, gearresteerd zijn. Tevo. ren hadden Mohammedanen te Bandoeng het communistische kantoor aangevallen en het meubilair stuk geslagen. Ook heb ben zij de persen van een communistisch blad vernield. Medan Te Medan is een betoging gehouden door anderhalf miljoen mensen voor eer verbod van de communistische partij. Vol. gens radio-Medan heeft de communis tische partij aldaar de verantwoording Bij o versell rijding i veis tan dsgrens: DEN HAAG De Nederlandse ver eniging voor ongevallen- en ziekte- verzekeraars (particulier) heeft een regeling getroffen voor hen, die we gens het overschrijden van de loon- of weistandsgrens niet langer bij een ziekenfonds verzekerd kunnen blijven, Dezen kunnen zonder wachttijd ding voor klinische en n iet-klinische specialistische hulp i; bonden. De kosten van zieken van ziekenhuis of sanatorium zijn gedekt, bij een uitgebreide dekking ook de kosten van de huisarts en med cijnen tot bepaalde maxima. De poiis uczcu Kunnen cv«uw verzekeraars onopzegbaar londer'select'i'e'verzekerd "vvordcn"<iök geelt wanneer zij bij verlating van een fonds een ziekte of lichamelijk gebrek hebben. Voor oud-verzekerden van een fonds die wegens hun gezondheidstoestand een verhoogd risico vormen, heeft de Ver zekeringsgroep voor bijzondere risico's een uniforme dekking tegen ziektekosten in het leven geroepen. De groep accep teert hen zonder wachttijd, zonder selec tie en zonder uitsluitingen, mits zij zich binnen één maand na het einde van een fondslidmaatschap aanmelden. Is hij lid van een gezin, dan dienen alle daarvoor in aanmerking komende andere gezins leden zich bij de groep te verzekeren, doch zij kunnen bij normale gezond heid een aanvullende verzekering voor een hogere klasse sluiten. Dekking De dekking van de polis geldt namelijk slechts voor verpleging in de laagste klasse van een ziekenhuis, gedurende 365 dagen per ziektegeval. Sanatorium- verpleging is verzekerd in de derde klasse voor onbepaalde tijd. De vergoe- Jaar voor schaking en oplichting ROTTERDAM De 14-jarige G. F. O. B., die drie-'en-een-halve maand lang kosteloos verpleegd is in een viertal ziekenhuizen, is vandaag door de recht bank te Rotterdam vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichtingen, van ziekenhuizen. Zonder gevangenisstraf kwam B. er echter niet af. Hij werd dan wel wegens oplichting van vier ziekenhuizen vrijge sproken. maar wegens oplichting van een radiohandelaar van wie hij in een ziekenhuis in Den Bosch zonder te be talen een radiotoestel ontving, en we gens schaking van een verpleegster in Gouda werd hij tot een jaar met aftrek veroordeeld. De officier had anderhalf jaar en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling geëist. voor de staatsgreep afgewezen. Dit ge schiedde in een samenkomst van ver tegenwoordigers van negen partijen met de militaire commandant, die hun ver zocht de staatsgreep te veroordelen. Zeven partijen hebben dit gedaan. Jal- loeddin Nasoetion, die optrad namens de communistische partij, de communistische vrouwenorganisatie, jeugdfront, enz. zeide dat de staatsgreep een inwendige aange legenheid was van het leger. Het leger op geheel Sumatra heeft bevel ontvangen het optreden tegen communistische ele menten te versterken. De Russische partijleider Brezjnef, pre mier Kosygin en president Mikojan heb ben Soekarno gelukgewenst met het te boven komen van de staatsgreep, die zij een uitvloeisel noemden van imperialis tische intriges. De boodschap maakt geen melding van het optreden tegen de com munisten in Indonesië, maar wel van Soekarno's betere gezondheid en spreekt vertrouwen uit in Soekarno's aanmaning tot kalmte. De vrouwen en kinderen van Ameri kaans ambassadepersoneel zullen gelei delijk Indonesië verlaten. Volgens ambas sadeur Green houdt dit niet verband met de gebeurtenissen van de laatste dagen. De meesten zijn reeds de laatste maanden vertrokken. Er zijn thans 1600 Ameri kaanse burgers in Indonesië, die binnen blijven als zij dat willen. DJAKARTA: Leden van een cóm- munistische jeugdbeweging ivor- den met de handen in de nek on der zwaar gewapend geleide weg gevoerd in een open legerauto. AMSTERDAM/DEN HAAG Het be stuur van het bedrijfschap voor het r kledingbedrijf en de Nederlandse nomische vereniging voor de confectie- industrie hebben in een brief aan de Tweede Kamer hun bezorgdheid nitge- sproken over de herinvoering van de om zetbelasting op textiel. ST. SULPICE Hein Fentener van Vlissingen is, zo heeft de politie meegedeeld, overgebracht naar Franse badplaats Evian-les-Bains aan het meer van Genève, nadat hij uit zijn villa in St. Sulpice is gezet. Ook zijn vrouw en kinderen bevinden zich i dit dorp. dat bekend is om zijn ca- Intussen heeft het Tweede Kamerlid, Van Dis (SGP), de ministers van bin nenlandse zaken en justitie schriftelijk gevraagd of de uitwijzing van de heer Van Vlissingen niet in strijd is met de „universele verklaring betreffende de rechten van de mens". Hij vraagt verder of de heer Van Vlissingen, zijn minder jarige kinderen en zijn echtgenote naar Nederlands recht geacht worden de Ne derlandse nationaliteit te bezitten of te hebben bezeten en zo ja, of de regering dan bereid is te interveniëren bij de federale Zwitserse regering. Koningin en Prins, getooid met bloemenslingers, werden gisteren hartelijk ontvangen door de Hin- doestaanse bevolking van Nieuive Grond op Suriname. (verslag op pagina 9). Strozak is geen mode meer DEN HAAG Binnen enkele maan den zal iedere Nederlandse soldaat op een matras van kunststof slapen. De vanouds bekende strozak gaat er name lijk uit Behalve een schuimplastic ma tras krijgen de militairen ook lakens en slopen. Vanuit de Tweede Kamer is er in in het verleden vaak op aangedrongen de strozak te vervangen door meer hygiënische en comfortabele matrassen, doch vorig jaar nog achtte de toen malige staatssecretaris Haëx dit onmo gelijk in verband met de hoge kosten. Enkele maanden geleden echter heeft de huidige staatssecretaris, de heer Peynenburg, besloten de modernisering van het nachtleger van de soldaten te versnellen. Op het ogenblik zijn reeds meer dan zestigduizend kunststofmatrassen be steld bij de Internationale Kunststoffen- industrie te Breda. Met deze landmacht order is een bedrag van enkele mil joenen gulden gemoeid. Bogaers: „ramp niet te overzien Armsten zouden de dupe zijn UTRECHT Nieuwe woningen, ook in de woningwet- en premie sector, zullen leeg komen te staan, als de aangekondigde huurverhoging niet doorgaat en het daarmee gepaard gaande huuraanpassingsproces niet kan worden geëflëciuuecrd. Dit heeft minister Bogaers verklaard in een interview met Ruim Zicht, het blad van het Ned. Katholiek Vakverbond. Minister Bogaers zei. dat de huurver hoging een fundamentele rol heeft ge speeld bij de kabinetsformatie. De ramp is niet te overzien, aldus de bewindsman, als door het uitblijven van die huurverhogingen de verschil- 'n huur tussen de oude en nieuwe woningen te groot blijven. Het door- sbromingsplan gaat dan niet door en woningen komen leeg te staan omdat niet voldoende gegadigden zich mei- De laagstbetaalden die wachten op het leegkomen van de oude en goedkopere woningen, worden dan volgens hem de dupe. Waar het thans bij de harmonise ring van de huren om gaat, aldus minis ter Bogaers, is te verhinderen, dat het niet aan elkaar aangepast zijn van de verschillende huurniveaus een belang- zo niet het belangrijkste knelpunt gaat worden door het overwinnen van de woningnood. Doorstroming Met het optrekken van de huren van de oudere woningen wil de minister be reiken, dat mensen die nu in oude wo ningen met lage huren zitten, deze ver wisselen voor een nieuwe.betere woning natuurlijk wel hogere, maar in ver gelijking niet meer zó hoge huren. Op die manier zullen woningwetwoningen vrij komen voor de lagere inkomens- Naar aanleiding van zijn voorkeur voor woningwetwoningen, zei de minister, dat hij de behoefte aan meer comfor tabele woningen in de middenklasse vel kent, maar dat de financiering daarvan momenteel een moeilijke zaak is. Overigens is uit een behoefte onder zoek van zijn ministerie gebleken, dat ongeveer 50 procent van de woningzoe kenden, die niet via doorstroming kun- worden geholpen, een woning wenst met een huur van minder dan f 1.200 per jaar. Minister Bogaers verwacht, dat het kwantitatieve woningtekort in 1970 op geheven zal zijn en voor enige delen van het land al in 1967. Hoewel hij aan zijn voorspelling niet gebonden wil worden, omdat nog eer onderzoek gaande is, denkt de bewinds man daarbij met uitzondering van eni ge steden aan Groningen, Friesland, Drenthe, de kop van Overijssel, Zeeland, grote delen van oostelijk Noord-Brabant en een deel van Noord-Limburg. DEN HAAG De Tweede Kamer leden mevrouw Brautigam en de heer Vredcling (beiden soc.) hebben de re gering gevraagd om een uiteenzetting van de „sinaasappeloorlog" in de EEG. „Bestaat inderdaad de moge lijkheid dat sinaasappelen uit Spanje en Israël op de Nederlandse markt in de komende winter 60 tot 80 cent per kilogram duurder worden en zo ja, kan dat dan gevolgen hebben voor het prijsniveau van de andere fruitsoor- ten INDONESIË In Indonesië heeft duidelijk het le ger het heft in handen genomen. Daaruit blijkt, hoezeer Soekarno zelf aan gezag heefl ingeboet. Want er is alle reden zich af te vragen, of het doorzetten nu van het leger zijn instemming heeft- Het tegendeel lijkt het geval. De actie van het leger heeft een groot succes geboekt in de arresta tie van opstandleider Oentoeng. Of daarmee de opstand zelf in feite ten einde is, moet afgewacht- In elk geval maakt de arrestatie geen einde aan de in Indonesië sterke communistische beweging. De vraag blijft, hoe het straks zal gaan. Wat men zal gaan doen met al die gevangenen. Of de legerlei ding zelf voor land en volk een be leid in het hoofd heeft. In hoeverre het zijn taak ziet als een voorbij gaande. En of straks democratische partijvorming en persvrijheid een kans zullen krijgen. Naar Soekarno lijkt intussen nau welijks nog te worden geluisterd- OPLUISTERING Terecht vraagt het Handelsblad zich af. hoever leger, vloot cn luchtmacht mogen gaan met hef opluisteren van evenementen in de particuliere sfeer. Bepaalde verleende diensten geven een gevoel van vertedering. Zo wanneer de genie het terrein voor het dorp effent. Medewerking van de luchtmacht am een luchtfestijn zal ook geen moci'e opleveren. Maar zoals nu is geschied me dewerking aan een internationaal congres? Hier kan inderdaad een vraagteken geplaatst. Men kaïn natuurlijk stellen, dat ook dit bevorderlijk is aan de op zich zelf nuttige integratie van onze de fensie in ons volksleven. Toch lijkl enig onderscheiden hier geboden iets waaraan men aan de top tot nu kennelijk onvoldoende is toegeko men. Een probleem schuilt uiteraard al dadelijk in mogelijke discriminatie. Want als de ene uitnodiging is aan vaard, kan de volgende moeilijk ge weigerd. De defensie is er echter niet ter opluistering WERELDSTAD De twee te Amsterdam ontdekte moorden op vreemdelingen hebben onlangs al wreed bewust gemaakt, hoezeer onze hoofdstad zich ook in dit opzicht ontwikkelt. Een stad met een grote aantrek kingskracht op vreemdelingen, en dit laatste helaas ook in minder gunstig opzicht. Aan de politie dan de moeilijke en vaak bovendien on dankbare laak, niettemin zowel orde als recht te handhaven. Men vindt er het verminkte lijk van een Japanner, wat later blijkt een Engelsman op mysterieuze wijze van het leven beroofd, en nu lezen we van de vermissing van een Pa- kistaans student, ook dit laatste te Amsterdam. Men mag hopen, dat het laatste ge val zich alsnog ten goede keert. An ders wordt het een droeve reeks, die in toenemende mate en niet al leen de politie met zorg moet ver vullen. Smith met lege handen terug LONDEN Premier Ian Smith is gisteren met lege handen naar zijn land teruggekeerd. Geen onafhanke lijkheid voor Zuid-Rhodesië onder een blanke minderheidsregering, zeg gen de Britten. Een laatste poging van premier Wilson om Smith van gedachten te doen veranderen faalde. Nu is het maar afwachten of pre mier Smith tóch, ondanks de her haalde waarschuwingen en dreige menten, de onafhankelijkheid zal uit roepen. Voor zjjn vertrek naar zijn land klaarde premier Smith ervan overtuigd te zijn, dat de kloof tussen Engeland Rhodesië zo groot is geworden, dat het onmogelijk is geworden om deze te overbruggen. „Wij zijn tot de conclusie gekomen dat wij niet over onafhankc lijkhcid kunnen onderhandelen", aldus Smith. LONDEN. Op een aantal scholen in Engeland komt een geheimzinnige epidemie voor. Zo zijn van een meisjesschool in Blackburn (Lancashire) 63 leerlingen in een ziekenhuis opgenomen omdat zij flauw vielen. Donoeraag jl. waren ongeveer honderd leerlingen flauw gevallen na het middagmaal. Een onderzoek wees uit dat voedselvergiftiging niet de oorzaak In Portshmouth (Hampshire), verscheidene honderden kilometers van Blackburn, klaagden dertig leerlingen over hoofdpijn en zwakte en zeventig meisjes moesten om dezelfde reden naar huis worden gestuurd. De oorzaak van de ziekte, waarvan de verschijnselen uiteenlopen van ver doving tot bezwijming, is nog niet vastgesteld. Een arts uitte de veronderstelling dat het een hersenontsteking door een virus betreft. De Rhodesische regering zal deze week nog de wereld laten weten of zij haar onafhankelijkheidsplannen zal door zetten. Zij zal wel rekening moeten houden met de publieke opinie. Het za kenleven heeft intussen bekendgemaakt dat het vastbesloen is alles in het werk te stellen om te voorkomen dat de blan ke minderheidsregeling eenzijdig de on afhankelijkheid van de zelfbesturende kolonie uitroept Onderhoud Op een bijeenkomst in de Boelawago deelden de zakenlieden mee, dat zij zo spoedig mogelijk een onderhoud met pre mier Smith wensten. Ook het enige in Salisbury verschijnende blad de Rho desia Herald die gewoonlijk een tegen de regering gericht standpunt inneemt, heeft het kabinet al gewaarschuwd, dat men „serieus moet afwegen, of een re- belLie in dit stadium niet het einde van de westerse beschaving in dit deel van Zuid-Afrika zal verhaasten". De Rhodc- sische regering heeft ook rekening te houden met het Britse dreigement van een economische blokkade. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Din&dag 12 okotber 1963. 46ste jaargang Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en minder bewolking maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Vannacht over het algemeen iets kouder: morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1