Mies Bouwman terug in 14-daags tv-programma E Het geheime dorp Van start op 8 januari a.s BRINK Brick Bradford Uit de Haagse hof geplukt Jesje en Josje Senmoet 11 DINSDAG 12 OKTOBER 1965 ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN ITHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN. Van onze radio- en tv-redactie) een radiospel leidt, dan denk ik (Van onze radio- en tv-redactie) DAG MIES! Wat hoor ik alle maal voor droevige dingen over jou? Weg bij de VARA, blijven bij de VARA, nog eens weg en wéér blijven... geen „Anders dan anderen" meer en bezwaren tegen een ideetje van jou voor een nieuwe televisieprogrammain tussen heb ik wel begrepen dat je in elk geval wél bij de VARA- radio bent gebleven, want zater dagavond zat je weer na te platen en gisteravond introduceerde je een nieuw verhalenspelletje „Ver tel nou es En wanneer u ooit hebt ge luisterd naar het befaamde „Na- platen", weet u beslist, welk hinnikje Mies Bouman op zo'n ge compliceerde vraag als eerste reactie ten beste geeft. „Nou," zegt ze opgewekt, (want Mies Bouwman is in het gewone leven net zo onbevangen en vrolijk als „in de ether") „waar zal ik be ginnen met antwoorden? Nee, ik ben niét „weg bij de VARA", zoals je in de radioprogramma's hebt gehoord. Maar het is wél waar, dat „Anders dan anderen" nu definitief is ge schrapt." „Omdat jij er geen zin meer in had?" „Welnee, maar er moet toch eens een eind aan een serie komen, waar of niet? Ik heb verleden jaar het seizoen afgemaakt voor Bert Garthof, zoals dat heet. Nou, en dit jaar is het programma niet meer teruggekomen." „Betreur je dat?" „Ach, wat zal ik zeggen, het is al tijd een leuk programma geweest, maar het is natuurlijk niet meer zo spektakulair als het vroeger was, om dat er nu allerlei uitzendingen zijn waarin mensen ronduit worden onder vraagd over hun leven en hun werk en hun ideeën. En ik geloof, dat je met een geslaagd programma moet ophouden, als het nog aardig is en niet, als de kijkers er tenslotte genoeg van krijgen." Daarin heeft Mies Bouwman gelijk. Bovendien is sinds het begin van „Anders dan anderen", vele jaren ge leden, de wereld heel wat kleiner ge worden. Het is nu niet meer zo frap pant wanneer er „eventjes iemand uit Amerika overkomt" of wanneer er iemand op het scherm verschijnt die ver weg in het buitenland zit te spre ken. De Nederlandse kijkers zijn dat allemaal al lang als iets heel vanzelf sprekends gaan beschouwen. En bo vendien: variatie moet er zijn! Dus: vaarwel „Anders dan an deren". „Maar hoe nu met dat ideetje van jou „O, dat gaat achteraf tóch door, MIES BOUWMAN Nieuwtje op t.v. VPRO begint met psychologische praat-rubriek (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Na zovele televisiejaren kan er nog best eens iets heel nieuw: op het scherm verschijnen en dat ge beurt vanavond om 9.45 uur via Ned. 1, als de VPRO begint met een psycholo gische rubriek onder de titel „Wat be zielt Het wordt, evenals de nu be ëindigde medische rubriek van de arts A. C. van Swol, een praat-programma, dat geleid wordt door drs. R. Greiner, die U zich wel zult herinneren als de man van de psychokinese met het knik- kerbord. Niet, dat het knikkerbord er weer bij te pas komt, of dat we samen nog eens psychokinese gaan bedrijven, neen, drs. Greiner wil om te beginnen misver standen omtrent de nog jonge psycho logie en haar beoefenaars uit de weg te ruimen en dan alle mogelijke dingen uit het dagelijkse leven gaan behande len: het wordt een magazine over aller lei onderwerpen welke ook uit de kij kerskring mogen worden aangegeven. De toelichting, welke drs. Greiner er van te voren bij geeft, is niet zo een voudig, dat iedereen die kan verstaan: „Het overkomt een psycholoog soms, dat hij in de publieke voorlichting en commentaar inzake een actueel onder werp een leemte meent te bespeuren. Zonder oo'" maar in het minst de pre tentie te hebben in zo'n geval het ver lossende woord te kunnen spreken, kan hij zich dan toch niet aan het gevoel onttrekken dat een psychologische of sociaal-psychologische kanttekening verhelderend zou kunnen werken". Hiermee moeten wij het voorlopig doen, laten we hopen dat drs. Greiner vanavond duidelijker taal spreekt, op dat het rijk-geschakeerde kijkerspu bliek de bedoelingen goed kan volgen. Opgelet dan maar, de uitzending duurt 25 minuten. Daarna komt de VPRO voor het eerst met een eigen actualiteitenrubriek „Extra" geheten. Hierin zal vanavond worden gesproken over natuurgene zers. Geen nieuw onderwerp voor de televisie, maar als basis heeft dit pro gramma het feit, dat in een overheids commissie binnenkort medici en na tuurgenezers gaan praten over het al dan niet bevoegd beoefenen van de geneeskunst. hoor. Kijk, er is verwarring ontstaan, doordat het niet in september kon beginnen. De VARA kon toen eenvou dig niet aan de vereiste faciliteiten voldoen. Je kunt wel een programma bedenken, maar daarvoor zijn in de eerste plaats al camera's en een stu dio nodig en dan nóg zo het nodige, dat er bij komt. Nou voor dat alles voorlopig gewoon geen gelegen heid. Vergeet niet, dat de VARA met een grote jubileumproduktie zit en was allemaal al gepland. Maar het komt wel, hoor, in januari begint het." Om precies te zijn: het nieuwe eigen programma van Mies Bouw- start op 8 januari, met een fre quentie van eenmaal per twee weken. „En wat gaat het worden, Mies?" „Hè nee, vraag me dat nou niet! Ik kan het echt nog niet zeggen. Vraag dat nu bij de VARA zelf!" (Dat 'dóen we natuurlijk en de VARA zegt: „Het is nog niet héle maal rónd, we zijn nog niet besloten de titel, bijvoorbeeld, maar het wordt weer iets „met mensen" en binnen 14 dagen zullen we er meer over vertellen". Daarmee moeten we nu dus tevreden zijn, en U blijft nog even nieuwsgierig.) EVEN WENNEN .Nee," zegt Mies verder, „ik was zaterdag niet zo erg tevreden over dat eerste „Naplaten". Het had beter gekund en weet je, die geregelde programma's, daar moet je helemaal in komen om weer de juiste sfeer te treffen. Geef me een paar weken en ik heb het weer te pakken. Vergeet niet, dat er een hiaat van zes maanden in zat!" ,En dat verhalenspelletje? Tja het is wel leuk, maar dat moet ook even wennen, 't Is moeilijk hoor, een radiospel te leiden, je moet alles met je stem doen. Voor de televisie kan je nog eens vriendelijk glimlachen, maar daar heb je voor de microfoon niks an. Ik vind het erg moeilijk, maar ik hoop dat het steeds vlotter zal gaan. Maar als ik hoor, hoe per fect Ary van Nierop bijvoorbeeld een radiospel leidt, dan denk ik: „Zo ver ben ik nog lang niet!" Nu zal dat allemaal wel meevallen, want Mies heeft in haar „ether-optre den" wel zoiets eigens, dat zij zich beter niet met anderen kan vergelij ken. En dit is echt niet het eerste spelletje, dat zij leidt. NERGENS VAST „Maar schrijf nu niet, „dat ik dus bij de VARA blijf". Ik ben en blijf free lance, ik ben nergens vast. Zou ik ook niet willen. Ik heb het al eens eerder gezegd: ik werk niet voor een bepaalde omroep naar mijn gevoel, ik werk aan programma's en eerlijk gezegd altijd met heel aardige men sen. Maar ik voel geen gebondenheid aan een of andere omroep." Ook dit is nu duidelijk, al ligt voor dit seizoen het etherwerk van Mies Bouwman kennelijk bij de VARA. Haar grootste probleem is, het om- roepwerk te kunnen rijmen met de verzorging van haar gezin. „En dat kan best. Het is allemaal mooi gespreid en het kost niet al te veel tijd. En omdat het meeste van tevoren wordt opgenomen, hoef ik praktisch nooit 's avonds weg daar voor. Ik doe ook nog wel eens een en ander in het land, maar ik neem be slist niet alles aan, dat zou niet kun- Waarmee maar gezegd wil zijn, dat Mies Bouwman nog altijd „in de run ning" is, en graag. Haar lange om- roep-loopbaan, lang geleden begon nen bij de KRO, kan ze tóch niet op geven ke grammofoonmuziek: (7.30 Nieuws): 7.45 Radiokrant: 8.00 Nieuws: 8.10 Gewijde mu ziek: 8.30 Nieuws: 8.32 Lichte grammofooi muziek: 9.00 Vooj den: 9.40 Vooi :ieken; 9.35 Waterstan- touw: 10.10 Moderne kamermuziek (gr.): 10.30 Morgendienst: 11.f" land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.40 Vari ant. cabaretprogramma: 13.30 Licht ensem ble: 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel: 14.20 Koorzang: 15.00 Concertgebou workest; 15.50 Bij bel vertelling voor de Jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Hoorspel le jeugd; 17.15 Lichte grammofoonmu- 17.50 Overheidsvoorlichting. Spaarzin- nigheden. Een programma over de vele ma nieren waarop u kunt sparen; 18.00 Grammo foonmuziek; 18.05 Kamerkoor; 18.30 Het Spektrum: Nieuws uit de Protest. Christelij ke organisaties; 18.50 Lichte grammofoonmu- lied: 7.23 Lichte grammofoonmuziek portages; (7.30 Van de voorpagina! Nieuws; 8.10 Lichte grammofooi 8.00 reportages; 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw: 9.05 Stereo: Mo derne orkestmuziek (opn.). VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA; 10.00 Lichte grammofoon muziek; 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de vrouw: 11.40 Omroep- kamerkoor: klassieke liederen; 12.00 Stereo: Orgelkwartet: 1222 Voor het platteland: 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Stereo: Tango-Rumba orkest en zangso listen; 13.00 Nieuws; 13.10 Aktualiteiten er kalender; 13.30 Lichte grammofoonmuziek; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Zevende inter nationale Beiaardconcours: 14.10 Omroepor kest en solist: klassieke muziek: 15.00 Vooi de jeugd; (16.00 Nieuws); 17.00 Voor d« zieken: 17.30 Promenade-orkest: amusements- Hilversum III. (F.M.-kanalen). NRU/KRO: 9.00 Nieuws: 9.02 Lichte grammofoonmuziek; Iets goed te maken? DROSTE pastilles altijd welkom! VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 VPRO 8.20 uur politiek programma, gewijd aan de volksvertegenwoordi ging. 9.10 uur cabaret Kwartetten. 9.45 uur eerste aflevering van psychologische rubriek „Wat bezielt u?" 10.10 uur actualiteiten. 10.30 uur NTS: samenvatting Kamerdebatten over de Rijksbegroting (eerste uitzending om 6.30 uur). Nederland 2 VARA 8.01 uur voortzetting van de spionnagefilm „Het lek". 8.55 uur Louise Rettich middelpunt van een muzikale show. 9.20 uur een nieuwe film in de serie „Moed en karakter", ditmaal gewijd aan gouverneur John M. Slaton: een spektakulaire rechtzaak in 1915 beëindigt zijn politieke loopbaan. 10.15 uur (RKK) eerste aflevering van 12 programma's „Bijbel voor alleman?" VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.35 uur „De profeet Jeremia", teksten uit het Bijbelboek. Albert van Dalsum vertolkt de stem van de profeet. 9.15 uur moderne serieuze muziek op de plaat, daarna godsdienstige uitzendingen. 10.45 uur lichte muziek en gasten op bezoek in Disco rendez-vous. Hilversum II AVRO 8.05 uur gedeelten van een feestprogramma ter gelegenheid van „Vijftien jaar Ned. Centrum voor varenden" in Antwerpen. 9.15 uur gesprek over geestelijke stromingen in Nederland. 9.40 uur pianospel door Irène Enéri. 10.40 uur Frans Pop tie en zijn Swing Specials treden op. 11.00 uur Ton de Leeuw presenteert zjjn Venster op de hedendaagse muziek. M0DENIEUWS CE MAN HOUDT HALT VLAK VDoG-TIME TOP EN SPREEKT IN EEN KLEINE MICBPFPPK)... Originele tinneroy pet. O.a. in hardgroen, felrood, zwart, wit, geel, bruin en cognac. 16,95 Amsterdam Den Haag Rotterdam Kalvcrstr. 23 Spuistr. 42 K. Hoogslr. 7 Ook telefonisch te bestellen 020 - 234677, Amsterdam. Bestelnr. B7 Geen schoner plekje in Den Haag dan het'Binnenhof. Het Binnenhof bij avond. Een oase van stilte in een ratelende stad. Een spel van licht en schaduwen zonder neon- kleuren en -flitsen. Wie de duistere, bijna lugubere poortjes aan de zijde van het Buitenhof doorgaat ziet het Binnenhof het schoonst ontsluiten. Links de arcaden langs het gebouw van de Eerste Kamer, rechts de sta tigheid van het Tweede-Kamerge bouw. Ragfijn de Rooms Koning met goudglimpjes boven zijn fontein. En dan op d« achtergrond de duistere gevel van de Ridderzaal licht om rankt dooi een wit-grijze gekartelde daklijst. Jaren en jarenlang" is het Binnenhof een oord van vertroosting en rust voor me geweest, Hoe later op de avond hoe schoner en stiller het Bin nenhof. Geweest, want heel de illusie ligt nu in duizend en meer brokken of liever aan palen en kettingen geke tend. Weg de wijdte van het plein, weg de duistere geheimzinnigheid met lichtende vleugels. Het Binnenhofje is nu een nare rechtebaansweg geworden of men kan er! Ontelbaar veel aluminiumkleurige paaltjes, ik schat een meter hoog. Zo in de trant als van een veemarkt om er de koeien aan vast te zetten. En al die paaltjes geven elkaar een handje door middel van een ketting. Zo nu en dan zijn er twee die klaarblijke lijk geweigerd hebben mee te doen en daar ontbreekt de ketting. Een nuchtere geest heeft me ver teld, dat de paaltjes de parkeerplaat sen der auto's aanwijzen. De openin gen in de ketting de aan- en afvoer- wegen. Men heeft het Binnenhof be vrijd van de kris-krasparkeerder, al les moet nu netjes in het gelid. Nou heb ik altijd een zeer grote er het hopeloze doolhofspel spelen om telkens weer zich opgevangen te voe len door niet vermoede kettingen. Welke belijnde geest dit uitgevon den heeft weet ik niet. Maar ze staan eerbied gehad voor onze volksverte genwoordigers, allemaal ernstige, ver standige lieden dacht ik. Nooit ver moed dat ze zo paal en perk nodig hadden om hun auto verantwoord te parkeren. Nooit geweten dat wetten- bijna nachtelijke wandeling het spool woud der witte paaltjes doorgeslopen, tastend langs de ketting, eindelijk het doolhofuitgangetje vindend. Een uurtje later terugkerend be dacht ik me het oude trucje, dat je in een kronkelhof bij de uitgang moet beginnen en zocht dus het oude gaat je op. Dwaalde blijkbaar toch ver keerd en botste in een hoek in het kettinggevang. Weer gaan zoeken? Heb ik dan voor niks mijn jeugd hekkenklimmend doorgebracht? Met een zwaai nam ik de ketting, steu nend op een paaltje. Het Binnenhof zag ook dat zwijgend aan. Hilversum I. 402 m. KRO: 19.00 Nieuws: 19.10 Actualiteiten. Aansluitend: Conciliejour- 19.30 Promenade-orkest: 20.05 Moderne muziek (opn.): 20.35 De profeet Jeremia. spel op tekst uit het gelijknamige boek in het Oude Testament: 21.15 Mcderne muziek: 2155 De zingende kerk; 22.15 Zie, ik maak alles nieuw, programma over godsdienstige •orming. thuis en op school: 22.30 Nieuws: ".40 Epiloog: 22.45 Lichte grammofoonmu- z rond de twin werpen: muzikaal feestprogramma. 21.15 Ontmoeting der levensovertuigingen: gedach- tenwisseling over geestelijke stromingen in Nederland (I): 21.40 Pianorecital: moderne en semi-klassieke muziek: 22.10 Dansmuziek: 22.25 Ik geloof, datpraatje: 22.30 Nieuws: 22.40 Aktualiteiten: 23.00 Venster op de he- ïuzikale lezing: 23.40 vanavonc kleuters; 19.05 Journaal voor gehoorgestoor den: 19.33 Engelse les voor gevorderden: 20.00 Jourdaal. VPRO: 20.20 Politiek beke ken. programma over politieke wetenswaar digheden; 20.50 Muzikaal programma: 21.10 Kwartetten: gevarieerd programma: 21.45 Wat bezielt u? Rubriek met onderwerpen psychologie aan te pas komt; 22.10 Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Het lek. filmfeuilleton. III. Een kamer vol Booby-traps; 20J0 Achter het nieuws, actualiteiten: 20.55 Licht op Loui- amusementsprogramma; 21.20 Moed en karakter. TV-f" i ":en: 22.15-22.40 Belgic; Nederlands p ma; 22.00 Gastprogr.: 22.30 TV-nws. Engels-sprekende landen: 16.30 Rhythm negermuziek: 17.00 27. Barend en Berend namen plaats in de huiskamer van de familie Joppers en vader en moeder Joppers luisterden vol belangstelling naar het verhaal dat de beide mannen deden. „Krom wou er tussen uitknijpen", zei Barend, „maar dat zat hem niet glad. Berend sprintte hem achterna en greep hem bij z'n jasje." ,,En toen moest hij de schuur wel open maken van de agenten," knikte Berend, „en daar stond Josje z'h fiets. Ik herken de hem meteen, niet Barend?" „Natuurlijk," knikte Barend. „Ik zag het ook direct. Daar vergissen wij ons niet in. Nu en toen moest Krom in de politiewagen naar het bureau en zijn wij op de brommer hierheen getuft om u mededeling van het voorgevallene „Nu, dank je heel hartelijk, Barend en Berend." lachte moeder Joppers. hebben.' „Hij heeft hem nog niet terug, Berend. „En het is eigenlijk Kootje ge weest. mevrouw. Kootje heeft ons de in lichtingen verstrekt en toen was het voor ons nog maar een koud...." Hij zweeg want Josje holde eensklaps |de kamer in en riep: „Barend! Berend! hoe is het „Josje!" kreet moeder Joppers ver schrikt. „Het is over twaalven! Slaap jij nog niet?" „Ik heb wel een poosje geslapen" knik te Josje. „Maar ik werd wakker en dacht dat ik de stem van Barend hoorde en toen ben ik vlug even komen kijken. Hoe is het gegaan, Barend? Vertel eens „Je fiets is terecht, jongen," lachte Ba rend. „Hij stond bij Krom in de schuur." k Josje maakt een vreugdedans door de „Dus toch in die schuur!" riep hij uit, „We dachten het al wel, hè Barend? O, wat reusachtig dat mijn fiets weer te recht is! Hebben jullie hem bij je?" „Nee," lachten Barend en Berend, „daf nog niet, Josje." 12 Hij verwachtte, dat ze verschrikkelijk zenuwachtig zou zijn en daardoor misschien de boel zou verraden, maar hij zag haar tot zijn onuitspreke lijke verlichting rechtop in bed zitten, zonder beven, vol spanning weliswaar, maar met ogen boordevol waakzaamheid en strijdlust; op het moment van gevaar was zij kalmer dan hij, besefte hij met trots. Het staalde zijn kracht. „Ga nu", zei ze dringend, „ik red me wel!" En hij ging, luid stommelend om de indruk te maken, dat hij uit zijn diepste rust opgeschrikt was en nu slaapdronken in het duister de weg zocht. Het lawaai buiten hield op. Maar toen hij de knippen van de deur schoof en opendeed, werd hij door twee mannen op zij geduwd, die als rat ten het huis binnenglipten. Twee anderen duwden hem een revolver onder zijn neus en dwongen hem mee de tuin in te gaan, zonder op zijn protest te letten, dat hij als oude man toch zeker wel eerst een jas over zijn nachtgoed mocht aantrekken. Ze schenen onbe schrijfelijk veel haast te hebben, die grijs-groene mannen, van wie hij in het zwakke maanlicht niet veel anders onderscheiden kon dan de bleke vleic van hun gezichten en de uitgestoken hand met de revolver erin. Nu het gevaar zo nabij was, voelde Chris zich merkwaardig kalm worden. Hij moest vooruit lopen, de 3chuur openmaken en toen ze daar vluchtig met hun elektrische lantaren een paar banen van licht door hadden laten glijden over fietsen en brandstof, keerden ze alweer om, zochten met hun lantaren de tuin af. snauwden, toen hun lichtbundel op de donkere obstakels der kiDpenhokken stuitte: DOOR H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES „Was sind das?" „Kippenhokken". ,Ach so, Hühner haben Sie darin, lass mal Chris haalde onverschillig zijn schouders op, huiverde in zijn dunne pyjama. Het was niet koud, maar het gras was vochtig en het maakte, toen ze erdoor liepen, zijn blote voeten in de sloffen kletsnat. Zijn hart bonsde nu wel erg. Achter de kippenhokken lag het zomerhuisje; hij wou, dat die moffen niet zo goochelden met hun revolvers en niet zo kwistig waren met hun licht Zijn enige hoop was gevestigd op de valse papieren en hij wist, dat het een strohalm was, waar hij zich aan vastklampte. De bedauwde takken der krentestruiken sloegen hem in zijn gezicht, het pad naar de hokken was erg smal. Nu waren ze er. De dreigende revolvers in zijn rug maakten hem onzeker in zijn bewegingen. Hij morrelde aan het slot, maar een der Duitsers liep weg en liet zijn iicht door de grote ramen naar binnen schijnen. Er waren drie hokken naast elkaar met een kleine ruimte ertussen; de ene Duitser hield de wacht bij Chris, terwijl de andere verder ging. Achter het derde hok liep het pad naar het zomerhuisje; als dat ontdekt werd, was alles verloren. Hij was nu bij het tweede hok, Chris zag het licht in de ruiten blikkeren... en weer wijken. De Duitser ging verder, opgeschrikte kippen stom melden op de stokken. Opeens hief de Duitser naast hem het hoofd luisterend op naar de hemel, die bedekt was met witte schapewolkjes, welke het maanlicht temperden. Hij luisterde en Chris hoorde het ook, een zacht geronk, dat allengs sterker werd. .Licht aus!" schreeuwde de Duitser naast hem gedempt en juist op het moment, dat de ander het derde hok bijna voorbij was, doofde de lantaren als bij toverslag uit. Haastige voetstap pen kwamen nader. De beide Duitsers zeiden iets tegen elkaar wat Chris niet verstaan kon en zonder een blik of een woord lieten ze hem staan. Een ogenblik later sloeg de motor aan en reed de auto, die zo geruisloos was komen aansluipen, in volle vaart weg. Chris was er helemaal beduusd van, toen brak de spanning. Hij holde zo vlug zijn benen hem dragen konden terug naar huis, waar Christina bij de kier stond en zich haastig omdraaide. Zwijgend omarmden ze elkaar. „Hoor", zei Chris cn hief het hoofd op, terwijl hij haar trillend lichaam nog vaster tegen rich aan drukte. Daar gaan vliegtuigen hoog over. Die piloten zullen niet weten, dat ze ons en de Joden gered hebben, maar morgen moeten ze weg, Chustina, ze kunnen daar geen dag langer blijven (Wordt vervolgd) t Gezellig maken? DROSTE pastilles altijd welkom!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11