«kamer Zeventig kabouter bedjes een zonnig terras op Veel akkers over in Duitse handen Voorlichting VN-bataljon was onjuist Centrale tv.-antenne leidt tot civiele zaak Tante Maartje (84) uit Veluwse Hulshorst gaat grote reis maken Fractie - assistenten Iramac met nieuwe platen op de markt 7 ZATERDAG 9 OKTOBER l'k.ó Minister geeft toe DEN HAAG Minister Bot (defen sie a.i.) acht het inderdaad onjuist, dat tijdens voorlichtingslessen aan Ne derlandse militairen bestemd voor eventuele uitzending in het kader van een VN-vredesmissie, politieke aspecten onnodig worden geaccentueerd of een zijdig belicht. Deze lessen behoren gericht te zijn op de land- en volkenkundige, staat kundige en maatschappelijke aspecten van de betreffende landen en de ob jectieve informatie te bevatten, die de militair nodig heeft voor het vervullen van zijn taak buiten Nederland. Dit standpunt is bekend aan het Koninklijk instituut voor de tropen, onder de aus piciën waarvan de lessen worden ge houden en dat deze mening geheel on derschrijft. Het instituut heeft toege zegd. dat de docenten hierop zal wor den gewezen en dat nauwlettend op de naleving zal worden toegezien. Minister Bot deelt een en ander me de in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede -Kamerlid Wieldraaier <Soc.) in verband met voorlichtingsles sen over Afrika aan de „qua patet or- bis"-compagnieën van het korps Mari niers, waarin voor de Afrikaanse be volking denigrerende uitdrukkingen zou den zijn gebezigd. De bewindsman geeft toe dat een aantal van de gewraakte uitdrukkingen zijn gebruikt, doch in het kader van een les over het Afrikaanse nationalis- Ook daarbij helpt de kinderzegel O' Kleuterdagverblijf is broodnodig we en vaak veel betere manier met el kaar omgaan en daardoor verdwijnen de spanningen in het gezin. I Wie dan wel (Van een onzer verslaggevers) Een hele mondvol: medisch kleuter- j Welke kleuters komen dan wel in dagverblijf. Wat is dat nu weer? Een aanmerking voor een tijdje van een modern hobby-geval? Ach neen, zo mo- half tot drie jaren) in zulk een ver- dern is het niet, eerlijk gezegd dateert blijf? Daarvan gaf ons mevrouw prof. het eerste, in Arnhem gesticht, al uit dr. E. M. C. Frijling-Schreuder. hoog- 1928. Heel langzaam kwamen er in de leraar kinder-psyrhiatrie in Amsterdam, jaren 30 en na de oorlog een paar bij. een paar voorbeelden. En toch zijn ze broodnodig voor het Er is een tweeling geboren en moeder welzijn van duizenden kleuters, niet om- 1 kan de dubbele verzorging nauwelijks dat ze „bleekneusjes" zijn. maar omdataan. Alles draait om het werk dat de medische wetenschap heeft ontdekt aan de kinderen heeft, dat het begin van de psychische moei- Normen algemene bijstandswet verhoogd lijkheden tobben, wortelt in de voorbije kleu terjaren. „We hebben cr eigenlijk veel te laat de juiste aandacht aan besteed", vertelt DEN HAAG De staatssecretaris van cultuur recreatie en maatschappelijk werk heeft de gemeentebesturen meege deeld, dat de uitkeringsbedragen op grond van de rijksgroepsregeling werkloze werknemers, de tijdelijke rijksgroeps regeling blinden en de tijdelijke rijks groepsregeling minder validen i.v.m. de waardevastheidsbepalingen met ingang van 3 oktober zijn verhoogd. De basisuitkering voor een echtpaar wordt van f58 gebracht op f61,05 p.w. (excl. toeslagen huur en ziekenfonds» De uitkering voor een alleenstaande stijgt van f40.30 tot f41,40 p.w. Het bedrag voor een thuis wonende blinde wordt verhoogd van f28.80 tot f30.30 en voor een thuis wonende werkloze werknemer van f25.90 tot f27.25 p.w. De nieuwe toeslagen voor kinderen bedragen: van 0-5 jaar f7,35: van 6-12 jaar f 11.05 en van 13-20 jaar f 14,20 p.w. Ook is per 3 oktober de alg maatregel van bestuur gewijzigd, waarbij de bedra gen zijn vastgesteld waarin tenminste d" *»aa'l! hel bas,aan het enorm brede tegelterras staan drie ruime rijen kabou- terrustbedjes op dikke zwarte buis poten. Onder elk in een blauw-wit geruit sloop verpakt dekje bolt een nietig heuveltje op. Er bovenuit steekt een heel klein koppetje, een verwarde krullebol, een parmantige kuif of helemaal niets: zeventig kleuters doen hun middagdutje Achter de bedjes de speellokalen met wijdopen glasdeuren, ervoor een eindeloos grasveld met ginds een Hans en Grietje-huisje en ter zijde het ruige stuk beukebos, waarin nog eens dertig „groten" van wel vijf jaar, rennend en sissend loco motiefje en treintje spelen. Zachtjes, om niet te storen, lopen we de Arnhemse kinderarts B. Hengeveld, I d"t moeder klappen gaat uitdelen en met ,de zuster" over het terras Nog een voorzitter van de Federatie van medische 1 over haar toeren raakt Of: een kleuter half uurtje en de hele troep is weer kleuterdagverblijven, „dat de snelle ont- wil. hoewel hij gezond van lijf en leden ontwaakt en stort zich op het speelmate- wikkeling in de eerste levensfase van is. maar niet staan of lopen. Moeder riaal, op het klimrek of de poppenhoek. de mens zo bepalend is voor zijn ver- weet er geen raad mee en als het kind We zijn in een van de nog weinige dere ontplooiingsmogelijkheden. Een drie jaar is. ligt hij nog op de vloer medische kleuter-dagverblijven. U vindt door oI andere oorzaak geremde naast haar als zij aan het werk is. Niet 7P in acht Nederlandse cemeenten en I kleuter kan geestelijk achterblijven, „mo- uit te houden! Een ander kind gaat niet inkort komen^rnogo™ tot hankonto komen en ook oraten. ai. maar te duimden en ver in Rotterdam (de kinderpostzegel ver- j lichamelijk in normale groei worden toont pseudo-zwakzinnigheW Wordi "n schafte juist een ton voor de bouwkos- 1 belemmerd al deze gevallen niets gedaan, dan lijdt dezelfde condities, ten!) en in Utrecht Vijf, zes andere ste- iaar zijn, tiranniseren ze moeder: zij eisen al haar aandacht op en ze spannen gewoon samen om die aandacht vast te houden, ze worden baldadiger en baldadiger en de spanningen stijgen r kle- "8 f 14,25 gebracht op f 15.40. Bouwvakkers uit de moeilijkheden BREDA Driehonderd Westbrabantse bouwvakkers, die donderdag ontslagen waren bij het in liquidatiemoeilijkheden verkerende aannemingsbedrijf H, Bakker in Bennebroek, hebben de zekereid ge kregen op hun posten te kunnen blijven of daarnaar te kunnen terugkeren onder den hebben er ook al plannen Limburgse gronden in opspraak algemene waardering gekomen. Zij kreeg haar huis de ervaring, hoe de „be dreigde kleuter" onder toezicht van arts psycholoog een tijdlang onder peda gogische zorg in goede ruimten onder leven, geestelijk en lichamelijk uitgroeien (Van onze speciale verslaggever) ROERMOND De Limburgse gronden zijn weer eens in opspraak. Dit keer, omdat steeds meer akkers, die aan Duitsland grenzen, in han den van Duitse boeren overgaan. Van een gezonde concurrentie tus sen Duitsers en Nederlanders is he laas geen sprake. Onze Oosterburen, die in de landbouw werkzaam zijn, krijgen rentesubsidies, als ze voor aankopen van land geld nodig heb ben. Een en ander heeft het Limburgse Tweede-Kamerlid dr. ir. W. J. Droe- sen tot het stellen van schriftelijke vra gen aan de minister van buitenlandse zaken en die van landbouw en visserij geleid. De uit Roermond afkomstige di. D Durrer. DELFT Gepromoveerd ir. Waal op „Stroming, menging i dracht in een gepakte kolom" Fraai herfstweer J-JET FRAAIE herfstweer dat okto ber kenmerkt, heeft een kleine onderbreking gehad en ook is de warme lucht verdreven. Toch blijven de vooruitzichten gunstig, nu er bij Zuid-Noorwegen een sterk hogedruk- centrum ligt, dat zich in onze richting versterkt. De zwakke noordoostenwind voert droge lucht aan waarin het zonnig wordt. De middagtemperatuur blijft echter op een niveau van 15 a 16 graden en dit is voor de eerste oktoberhelft ook normaal te noemen. Een sterke temperatuurdaling deed zich in het zuiden voor, waar Limburg donderdag nog 24 graden noteerde.1 maar gistermiddag niet hoger kwam j dan 12 graden. De depressies moeten j voorlopig op een grote afstand blijven,i zodat het fraaie weer nog enige dagen kan voortduren. HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 oktober: 3 03 v.m-; 15.19 n.m. 11 oktober: 3.34 v.m.: 15.50 n.m volksvertegenwoordiger wil weten welke instanties voor deze discriminatie ver antwoordelijk zijn en welke normen worden aangelegd. Ook Duitse boeren, ia de oorlog, krachtens het Besluit vijandelijk vermogen, hun grond in Ne derland moesten afstaan, komen weer aan bod Wat dit laatste betreft, in de omgeving an Echt en Jabeek zijn verschillende stukken grond, die in 1945 geconfiskeerd werden, weer in handen van de vroegere eigenaars gekomen. Ook in de buurt van Bergen penetreren Duitse boeren steeds dieper in Nederland. Moderniseren De rentesubsidies die door Bonn en de verschillende Lander worden verleend, hebben ten doel de Duitse landbouwer in staat te stellen zijn bedrijf tegen zo ge ring mogelijke kosten zo goed mogelijk te moderniseren. De verleende facilitei. ten variëren van vier tot vijf procent. De Nederlandse boer. die interesse voor te koop aangeboden stuk grond heeft, zit als gevolg hiervan vast aan een twee- tot driemaal zo hoge rentevoet, wat hem ir het nadeel stelt ten opzichte van de Duit se aspirant koper Naar verluidt zouden extra lage renten worden berekend voor geleend kapitaal, dat voor de aankoop van voormalige, Duitse gronden is bsetemd. Het Besluit vijandelijk vermogen zou zodoende ge- deelteijk teniet worden gedaan. Overigens gaan de rentesubsidies, zoals deze door Duitsland worden verstrekt, tegen de geest der EEG-besluiten In sommige landen van de Zes weegt 't eigen nationale belang kennelijk zwaarder dan het gemeenschapelijke, Europese lang. Nederland blijkt steeds weer land te zijn dat geen achterdeurtje wil gebruiken wat voor de boeren geldt, geldt ook voor de verkapte subsidies de kolenmijnen, die in Duitsland, maar ook in België en in Frankrijk worden verstrekt omdat het zich zo strikt mogelijk aan de in Brussel gemaakte afspraken wil houden. Pleidooi voor sociale automatiseringsnota I ZEIST De hoofddirecteur van de IPTT, de beer H Reinoud. heeft gisteren in Zeist de noodzaak gesuggereerd van een jaarlijks aan het parlement te over leggen nota over de sociale aspecten van T J 17 so. maan de automatisering. De nota zou moeten Zondag, zon op 6.06, ondei 17.o8, maa wor(jen ingediend door de minister van op 18 19, onder 6.23 I sociale zaken. Maandag: zon op 6o7. onder 17.5a. maan De heer RejnoU(j sprak gisteren op de op 18 34. onder 7.38. nationale studiedagen van de katholieke HKT WF.F.R IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur li Islï h. bew windstil Frankfort gh. bew Barcelona bond van werknemers in bank. en verze keringsbedrijven en administratieve kan- '.oren <BVA>. Er bestaat volgens de heer Reinoud be hoefte aan een dergelijke nota, omdat deze stellig verantwoorde en deskundige voorlichting op uitgebreide schaal zal stimuleren. New York leest weer nieuws NEW YORK Drie Newyorkse bla den. de Daily News. de Journal Ame rican en de "Long Island Press, hebben besloten hun persen weer te laten draaien, zodat vanavond de zondagedi tie kan verschijnen. Dit besluit is ge nomen na de overeenkomst die gisteren is bereikt tussen de vereniging van journalisten en de New York Times om een einde te maken aan de sta king die 23 dagen lang de New Yor kers heeft beroofd van 6 van de 8 New York verschijnende kranten. De New York Times zelf moet wach ten op goedkeuring van de overeen komst door de leden van de vereni ging van journalisten, die morgen bij eenkomen. Als de overeenkomst wordt De beroemde kinderarts Christine Ba- i bet kind schade voor zijn hele leve der, die in Arnhem het eerste kleuter- Saat moeders nervositeit over dagverblijf stichtte (dit jaar overleed zij rose, in oververtroeteling of hoge ouderdom) heeft het goed ge- 'ozing weten, maar haar inzicht is nu pas tot .E6" poosje gezond lever andere kleintjes gebracht, totaal kon op- ^eI Schele gezin. kleuter tonder juiste observatie» overdag scheiding tussen moeder kind. plus behoorlijke voorlichting de ouders, doet dan wonderen en tekent in vele gevallen redding Ook lluiis Natuurlijk kan men een nerveus, zich 5 een of andere wijze niet normaal gedragend kind wel in een tehuis plaat maar de band met moeder en met het eigen milieu dient niet verbroken te worden. Dat heeft op de zich ont wikkelende geest geen juiste invloed. Daarom de dagverblijven: het kind wordt 's morgens met de schoolbus fdie vele haltes maakt) opgehaald, in het verblijf, waar onder toezicht van een verpleegster de „tantes" (jonge kinder verzorgsters» gereed staan, gebaad (als dat thuis nog niet is gebeurd», gaat dan spelen. Er wordt ongemerkt leiding ge- i aan het spel. wie achterblijft wordt zoetjes in de kring gehaald. Er wordt samen gezellig aan tafel gegeten (men houdt de diverse groepen klein, liet meer dan tien bij elkaar) en dan 'olgt het rustuurtje. Pas na de avond boterham gaat de kleuter huistoe en moeder heeft dan niet meer te doen dan wat met het kind te spelen, en het lar bed te brengen. De kinderen komen in het verblijf op raad van de huisarts of arts van het consultatiebureau, wanneer er opvoe- dings- of andere moeilijkheden zijn en de ouders niet geholpen zijn met advie- Maar de band met thuis blijft hoogst belangrijk en het contact met de ouders onderhouden is daarom een integrerend deel van de taak. welke de staf heeft. Zonder de zorgen van de dag leren ouders en kinderen elkaar op een nieu- allen die het dreigde kind. En waar u dat geld heen moet bren gen? Dinsdag a s. wordt het u wel weet duidelijk, als de schoolkinderen u ko- Het is u wel duidelijk, dat zulk een dag-men vragen om kinderpostzegels te ko- verzorging voor de kleuter meer dan ge- pen. Enkele medisehe kinderdagverbHj- Dat koid geld Gisteren zijn de contracten ge tekend. waarbij een N.V. in oprichting alle bezittingen en schulden van het be drijf heeft overgenomen. Directeuren van deze N.V. zijn diverse broers en zoons van de heer H. Bakker, die enige weken geleden stierf. wel met het be- schoolgeld kost: er .vordt prijs van 22 gulden gevraagd cn dat kun nen de meeste ouders niet opbrengen. Soms kunnen ziekenfondsen en andere sociale diensten helpen, en dan nog ls er overheidssubsidie nodig. Er zijn bovendien, vooral in steden, veel meer kleuterdagverblijven nodig. De overheid wil wel bij de bouw hel pen. deelden In de 4 miljoen-onbrengst van verleden jaar. Nu begint de 40-ste ac tienu miet er meer geld zijn, want u weet: vele en vele andere instellingen voor het geestelijk of lichamelijk mis deelde kind hebben uw hulp en steun, uw directe hartelijkheid, In een kleine bijdrage uitgedrukt, zo hard nodig! De postzegels die u koopt, kunt u al lemaal gebruiken Daarom voor dit '«-eI- dat geld vaarts-) jaar de leus: „koop een zakje .Zon ding niet op mijn dak ROTTERDAM Er zijn nog men sen in Nederland die niets moeten hebben van een „welvaartshark" (of televisie-antenne) op het dak van hun huis. De heer J. Groenedijk uit Ridderkerk behoort tot die mensen. Hij weigert toestemming te verlenen om op zijn onlangs voor f 35.000 ge- AMSTERDAM Een heimelijke droom van tante Maartje (voluit Maartje Velekeden Herder), de 84-jarige weduwe uit het plaatsje Hulshorst op de Veluwe, gaat op 12 oktober in vervulling. Dan stapt ze, samen met haar vriendin, die bij haar inwoont, in een KLM- machine voor New York. Niemand kan zeggen, dat tante Maartje (zo noemt iedereen haar in Hulshorst Nunspeet e.o.) op stel en sprong tot dit besluit is gekomen. Tien jaar geleden kreeg ze haar nicht jes Geertje en Marie van Stelten uit Escondido. een plaatsje in de buurt van het Californische San Diego, op bezoek. En de verhalen over liet leven in het zonnige Cali- fornië, de foto's van hun huis en de omgeving, van familieleden die ze nog nooit had gezien dat alles sprak sterk tot de verbeelding van tante Maartje. Zeker, ze was best tevreden in Hulshorst, waar haar man een boerenbedrijf je had, maar tochze zou zo graag eens een kijkje gaan nemen aan de andere kant van de wereld..... ISiet honkvast Nu moet er bij gezegd worden, dat tante Maartje geen gewone Huishorster is en dat ze honkvastheid niet van huis heeft meegekregen. Reeds voor 1800 was er al familie van vaders kant naar Amerika gegaan. Ook de broer van haar vader was naar de V.S. ge trokken om zich daar een toekomst op te bouwen. En dan de moeder van de nichtjes, haar zuster! Ja. die nichtjes. Ze schreven tante Maartje herhaaldelijk: kom. kom toch! Toen dat een paar maanden geleden weer het geval was. sprak tante Maar tje er eens over met Jan de Vries, die in het naburige Nunspeet een drogisterij en een fotozaak heeft. je er nooit eens plezier van kunt heb- Dat gaf de stoot. De ondernemings geest van Maartje, die vroeger ook een van de eersten was in Huls horst om op de fiets te stappen, was nu goed wakker. Mit hulp en raad van de heer De Vries werd het plan uitgewerkt. De tickets van de KLM zijn in huis. het Veluws costuum waarin ze vijftig jaar geleden ge trouwd was en dat haar sindsdien als zondagse jurk had gediend, is door een nieuwe vervangen. En nu is het wachten op 12 oktober.... Half jaar Tante Maartje is van plan een half jaar weg te blijven. Ze wil gedurende die tijd zoveel mogelijk zien en liefst al haar bekende en onbekende familie leden bezoeken. Aan de Van Steltens. de Van Herders en De Mols in Ame rika zal het beslist niet liggen, dat hun kerngezonde tante Maartje niet een heel bijzondere vakantie zal krij- kochte eengezinswoning in Ridder kerk een antenne te laten plaatsen ten behoeve van het centrale anten nesysteem, waardoor het mogelijk wordt de bewoners van het huizen blok (acht eengezinswoningen onder één kap) waartoe de heer Groene dijk behoort Bussumse beelden te verschaffen via slechts één antenne. De aannemer waarvan hij het huis kocht vond dat standpunt van de heer Groenedijk allerminst redelijk en zo ontstond een civiel conflict, dat gisteren voor de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, werd behandeld. De heer Groenedijk vindt de grote t.v.-spriet en het daarbij behorende sohakelkastje een afschuwelijk gezicht Tevens ziet de beeldbuis-hater in de antenne een waardevermindering van zijn huis. Hij moet ook maar de onge makken dragen bij reparatie en, aldus de raadsman, als het 's nachts waait en de antenne zwiept, is het heel goed mogelijk, dat de familie Groenedijk uit zijn slaap gehouden wordt. Waarom, zo vroeg de raadsman, was het niet bekend, dat de centrale antenne juist op dit huis zou komen, toen de heer Groenedijk het kocht Dat was toen nog niet bekend, luidde het antwoord. Aan de president van de rechtbank de eer beide partijen tot elkaar te brengen. Dat lukte heel aardig toen de aannemer de heer Groenedijk toezegde eventueel voor een ander huis te zorgen Gisteren is de vijfjarige Eddie J- Metz in een gracht bij de Sloterplas in Amsterdam tijdens het spelen verdron ken. Gemeentewerklieden di ehet kind direkt nasprongen konden het niet vin- Benoemd tot ridder van Oranje Nassau: M. hoofdagent van de KNSM n. bal, Panama. 1 de orde J. Baas, in Cristo- Z°-i O'N Tweede-Kamerdebat over drie oplossen. Het is een heel be scheiden beginnetje. De parlemen ten van andere landen zijn op dit punt al veel verder. We hoeven ons natuurlijk niet te spiegelen aan Amerika, maar vermelding ver dient toch wel. dat een senator uit Illinois in z'n eentje 25 personen met een totaal salaris van 130 dui zend dollar in dienst heefit. En dat in de bibliotheek van het congres in Washington ruim 200 weten schappelijke onderzoekers per jaar rond 100.000 opdrachten en vragen van congresleden verwerken. De ervaringen in het buitenland wijzen uit. dat naarmate de wetenschap pelijke assistentie beter is, de be hoefte aan gespecialiseerde parle mentariërs afneemt en de all round-politicus meer kansen krijgt. Een schaduwzijde van de vorming van wetenschappelijke fraotiesta- ven is, dat liet kwaliteitsverschil tussen grote en kleine fracties zich nog duidelijker zal gaan aftekenen. De grootste fracties krijgen voor tor snrnke de uitbreiding van hun secretariaat P elk f75.000. de kleinste f7.500. de herziening van het erf recht is voor niet-specialisten een uitstekende intelligentietest. Ge lukkig maar dat de uitslag niet in i.q.'s wordt uitgedrukt, want an ders zouden verreweg de meeste Kamerleden en parlementaire journalisten nu met een minder waardigheidscomplex rondlopen. Ze hebben aanvankelijk een eer lijke poging gedaan de geheimen van het nieuwe Burgerlijk Wet boek deel 4 te doorgronden, maar raakten in de doolhof van legi tieme porties, benificiaire aan vaardingen, salaires différés, chi- caneuze procedures, bloot-gerech tigden, pauliana-acties en impu- teerbare giften al gauw het spoor bijster. Even spitsen ze de oren toen de eerzame socialistische vrijgezel dr. Van den Tempel de natuurlijke kinderen bracht, maar toen van regeringi zijde werd meegedeeld, dat het fideicommis, met name het fidei- commis de residuo, onder het gel dend recht nog regelmatig wordt toegepast, was de aardigheid eraf. Vanaf de perstribune hebben we vol bewondering neergekeken op minister Samkalden (die zich overi gens niet voor niets door een rege ringscommissaris liet bijstaan) en op de erfrechtexperts van de Ka mer. die knappe amendementen verdedigden. Hadden ze die zelf ontworpen? De vraag is niet zo gek, want meer dan eens laten Kamer leden hun wijzigingsvoorstellen uit dokteren door buitenparlementaire deskundigen, die nog meer met de materie vertrouwd zijn. Dat gebeurt vooral als het om de juridische vormgeving van technisch-inge- wikkelde zaken gaat. Zo liet inder tijd de A.R.-fractie haar amende menten op de Mammoetwet opstel len door mr- Grosheide toen nog adjunct-secretaris van de School raad voor de scholen met de Bij bel. nu staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen. Niet onge bruikelijk was ook het vei zoek van de VVD-er Joekes aanhet mi nisterie van verkeer en waterstaat om een amendement op het wets ontwerp Rijkswegenfonds te leve ren ter vervanging van het weg geld. KVP en PvdA kunnen dus een echte braintrust gaan aantrekken, de GPV-er Jongeling (die als een ling over alle onderwerpen moet praten en dus eigenlijk het meest behoefte heeft aan assistentie) hoogstens een secretaresse. PSP-CPN We weten het nu: de PSP is de ware erflater van het orthodoxe marxisme. Aan het heilig vuur, dat vorige week in Koog aan de Zaan zo hoog oplaaide, moeten zelfs de communisten hun vingers hebben gebrand. Wie oog in oog heeft ge staan rpet Lankhorst en de zijnen, ziet in de CPN niet veel meer dan een akelig bourgeois-partijtje, dat Hoog tijd Zo'n vérgaand beroep op de des kundigheid en welwillendheid van buitenstaanders bewijst één ding: namelijk dat het hoog tijd wordt de Kamerfracties met een eigen weten schappelijke staf uit te rusten. De regering heeft dat ingezien en op de begroting-1966 een post van f 320.000 uitgetrokken „ter tege moetkoming in de kosten van het secretariaat van fracties, die voor dit doel niet of niet in voldoende mate over het personeel der Kamei kunnen beschikkenIn gewoon Nederlands vertaald: de fracties kunnen volgend jaar op rijkskosten wetenschappelijke en administra tieve assistenten gaan aantrekken, jonge juristen, economen, politico logen of sociologen uit eig~ - kring, die documentatiemateriaal verzame len, onderzoekingen verrichten, nota's opstellen, besprekingen notu- Claus en de monarchie niet stevig, durft aan te pakken en bovendien lonkt naar de middengroepen. CPN- secretaris Hoekstra heeft het in een interview met de Haagse Post zelf toegegeven: „Tot nu toe hebben we ons voornamelijk gericht tot de beiders, in de toekomst gaan we ons ook wenden tot de middengroepen, dat wil zeggen middenstanders en intellectuelen, ook al om de mythe te ontzenuwen dat onze partij een einde wil maken aan elk eigendom". Alsof het nog niet erg genoeg w, voegt de heer Hoekstra eraan toe: „Maar wij stellen duidelijk, dat het recht tot eigendom van middengroe pen onaantastbaar moet zijn. De leren, redevoeringen en amende- middengroepen staan vooral mach- menten ontwerpen, kortom: de teloos tegenover de inflatieDe fracties in staat stellen hun taak als arbeiders kunnen tenminste zeggen tegenspeler van de regering beter te vervullen. Dat is broodnodig. De regering beschikt over een uitgebreid ambte lijk apparaat, dat op elk gewenst doen met een betrekkelijk kleine griffie, die voor het grootste deel zuiver administratief werk verricht. loonsverhoging". De CPN is aan het verwateren. Dat is zonneklaar. Het blijkt uit het plezier waarmee de communisten de Kamer het parlementaire spel slappe radio- en t.v.-praatjes. Het is tegenwoordig niet meer zo avon tuurlijk om als BVD-er rond te Geen wonder dat van een behoorlijk scharrelen op Waarheids festivals, i i. waar goed-geschoren en keurig- geklede burgers zich bedrinken aan beat-muziek. Het lange, parvenu achtige sigarettepijpje van Marcus Bakker is symbolisch voor de koers wijziging van het Nederlandse com- parlementair tegenspel vaak niets terecht komt. Ook de specialisten in de Kamer kampen immers dagelijks met een gebrek aan documentatie dat hun positie tegenover de zoveel beter geïnformeerde regering ver- _v_.a...a zwakt. Met C.B.S. en CPB. achter rnunfsme. zich kan een minister van mische zaken een Kamerlid dat zijn tcijsheid put uit de Economisch- Statistische Berichten, kleine jongen behandelen. Buitenland Spaarcentjes „Ik zou best willen gaan. zei ze, „maar eeiiRuiuei. nu. ,rr„-daar zal wel nooit iets van komen". b^krachtigd.^ zar^de'New"York TimesI „Waarom niet", vroeg de heer De Vries, haar verschijning in dc nacht van zon- ..Je hebt toch gespaard, tante Maartje? dag op maandag hervatten. En wat heb je aan je spaarcentjes als LAREN Voor een talrijk publiek bestaande uit musici, mensen van ra dio. televisie en muziekkritiek stelde zich gisteren in het Singer Museum de International Recording and Artist Mana gement Company, kortweg Iramac ge naamd, voor. Iramac onderscheidt zich van andere platenmaatschappijen prin cipieel in dc opzet. Men heeft namelijk niet alleen aantal platen van (bijvoor keur) Nederlandse doch ook internatio nale artisten uitgebracht, maar de pro motie van de artiesten wordt eveneens ter hand genomen. Iramac regelt via het erkende impresariaat van dr. De Koos in Den Haag de concerttournées van zijn artiesten en kan op deze wij ze persoonlijk optreden en plaatverkoop aan elkaar koppelen. Dit beteknt ech ter niet dat Iramac als concertbureau optreedt: er zal uitsluitend worden be middeld. Een van de middelen voor de promotie van artiesten en platen is de TV-film. Bij de presentatie werd reeds een drietal 35 mm kleuren films veroond, vertoond, vervaardigd door Thijs Cha- nowsky. De resultaten zijn bepaald in drukwekkend: een aantal suggestie v beeldcomposities toonde duidelijk dat Chanowsky de fijne puntjes in het siceren van de cellist Jean Decroos, de hier reeds goed bekende Chinese bas Yi-Kwei-Sze en de pianist Daniel Wayenberg volkomen heeft begrepen. Als presentator van deze TV films treedt niemand minder dan Yehudi Menuhin op. Behalve van de drie reeds genoemde artiesten heeft Iramac platen opgeno men van Danielle Dechenne, Theo Olof, Nap de Klijn, Han de Vries, de Bel gische pianiste Sonia Anschütz en het Nederlands Kamerorkest onder leiding van David Zinman. Van de vijftien pla ten die dit zullen worden uitgebracht, zijn nu de eerste twaalf verschenen. Jammer genoeg liet de geluidkwaliteit Vergis u niet: ook saloncommu nisten blijven levensgevaarlijk uooi de democratie. Maar de echte links- een radicalen zitten elders: in de PSP, maar meer nog in de would-be- nonconformistische milieus rond Spui en Leidseplein, waar diepzin nige baarddragers en melancho lische bezitsters van paardestaarten iedereen voor fascist dreigen uit te maken die niet aan hun maatstaven van progressiviteit voldoet. i Geen Nee, er komt geen kabinetscrisis, maar de regering krijgt het vol gende week wel moeilijk in de Tweede Kamer. Het staat vast, dat ook de regeringspartijen ernstig be zwaar zullen maken tegen de be lastingverhoging op textiel en schoeisel en deels ook tegen het de Iramac-platen zich niet beoorde- S systeem van belastingspaarbrieven. .•anwege de erbarmelijke kwaliteit Het kabinet zal deze onderdelen van de grammofooninstallatie in het het ..dekkingsplan" moeten laten Singer Museum, waarop notabene de bekende platenconterten plegen te wor den afgespeeld De heer S. Samama. directeur van Iramac. leidde zijn nieuwe platen- merk op plezierige wijze in. daarbij la ter bijgestaan door zijn publiciteitsman Willem Duys. Iramac heeft nu reeds blijk gegeven van een gedegen opzet en de allure die deze introductie ken merkte geeft een indicatie van de be slist niet kinderachtige wijze waarop men bij Iramac de zaken heeft aan gepakt. Joop Schrier vallen en het voorgestelde uitga- venpeil dienovereenkomstig ver lagen, of het zal fiscale alter natieven moeten aangeven dan wel de leningscapaciteit opvoeren. Het een is nog moeilijker dan het ander. Welke rol zullen loonbeleid en huurverhoging in het hele spel gaan spelen? Eén ding is duidelijk: het jonge kabinet-Cals staat voor een (verlate) vuurproef. Daarbij verge leken was het debat over de rege ringsverklaring maar kinderspel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7