Rusland en Frankrijk omsingelen Duitsland ALLES GOED EN WEL Als de president iets mankeert Waarom mag men niet 'n eigen raadsman kiezen nieuws Vorstin opent groot aluminiumbedr ij f Hartelijk ontvangst in Suriname Monnik vergist zich Smokkelwaar was geen macaroni De Gaulle zeker weer kandidaat EEG zonodig verder zonder Frankrijk? Linkse oppositie beleeft een comeback' in Brazilië Deken orde advokaten: discriminatie Ta eea bonte Kif ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 man. Met de officiële opening van het bedrijf is een begin gemaakt aan de volledige bewerking van bauxiet tot aluinaarde, die met behulp van water krachtenergie, gereduceerd wordt tot Surinaamse aluminium. Enorme ovatie De Koningin en de Prins werden de vorige dag bijzonder hartelijk verwei- I PARANAM Koningin Juliana komd door de Surinamers. De gehele heeft vandaag in Paranam, 50 km bevolking scheen uitgelopen te zijn j v T, i toen de koninklijke gasten in een glan- ten zuiden van de hoofdstad Para- zende hofauto met open kap van de maribo, met een druk op de knop fraai versierde luchthaven naar de het eerste geïntegreerde alumi-hoofdstad reden. j -r o - j Uren tevoren hadden reeds vele be- mumbedrijf in Suriname geopend. langsteUenden zich lang$ de weg opge- Dit bedrijf is het eerste ter wereld steld om zich van een goed plaatsje te j waar een bauxietmijn, een aluin- verzekeren, aardefabriek en een aluminium- smelter op één plaats zijn geves tigd. De historische opening werd bijge woond door prins Bernliard, een dui zendtal vertegenwoordigers uit de Su rinaamse gemeenschap en enkele geno digden uit Nederland en de VS. Tijdens de uitvoering van het bouw project door de Suriname Aluminium Company (SURALCO) werden door de ze maatschappij vele miljoenen gespen deerd in Suriname. Nu het werk gereed is zal dat land 80 miljoen kilowatt uur per jaar elec trische energie ontvangen, een nieuwe basis-industrie hebben die jaarlijks] een belangrijke meeropbrengst aan be lastinggeld zal geven en vaste werkge legenheid bieden aan ongeveer 80( Deze huldiging in Paramaribo moet voor de koninklijke bezoekers echter niet onverwacht zijn gekomen, want reeds op de luchthaven Zanderij, 40 km buiten de hoofdstad, lag het begin i van de zegetocht, die eindigde met een j enorme ovatie, toen Koningin en Prins op het balkon verschenen van het gou verneurshuis op het Oranjeplein, in I het hartje van Paramaribo. Kansen Eva blijft Eva - ook in het centrum van Rio de Janeiro KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN fffVVVVVVV Ingezonden «tukken worden geplaatst buiten verantwoordelijkheid der hoofdredactie, die zich het recht voorbehoudt stukken in te korten of te weigeren. Anonieme brieven Mode-ufgod (2) Ik ben het van harte eens met wat mevrouw Van der Heiden over de mode schreef. En bleef het nog maar bij die korte rokken. Zie maar eens Wat er 's zomers als het warm weer is langs de straat gaat. Gevoel voor wat kan en niet kan is er blijkbaar niet veel meer bij. Wij, vrouwen, dienden veel meer te bedekken waarvóór de kleding dient, behalve tot beschut ting. Dringt dit meer door dan zien we de grenzen, dacht ik, onmiddellijk scherper. Hardinxveld J. Roeland-Zwart Actie teyen huwelijk (6) Volkomen onderschrijf ik de actie van degenen die tegen het huwelijk van prinses Beatrix met de heer von Amsberg ageren. Het ontzaggelijke leed dat de Duitsers ons aangedaan hebben ik was er in Amsterdam getuige van dat zeven landgenoten zo maar op straat werden neergeknald, mensen die gewoon rustig kwamen aanlopen, zoals ik en dat allemaal ter vergelding van een aanslag op Rauter kan men niet zo maar als „verge ven en vergeten" op de achtergrond schuiven. En wat ik noem is nog maar één van de vele wandaden die deze mensen in ons land hebben be dreven. Kan prinses Beatrix niet an ders, best, maar laat ze dan niet tege lijk aanspraak op de Nederlandse troon willen maken. Den Haag Mevr. J. C. Vroegop Actie teyen huwelijk (7) Er zijn nu eenmaal zo ernstige fei ten gebeurd die men nimmer meer ongedaan kan maken, dat men niet te snel van „verjaring" mag spreken. Voor 1940 waren er tienduizenden Joodse gezinnen die gelukkig leefden: de Duitsers hebben daaraan kortweg in gaskamers en elders een einde ge maakt Nu spreek ik nog niet van de talloze andere moorden, die zijn be- Zo erg was het dat Koningin Wilhel- mina. juist deze vrouw, in Londen geen ander woord voor de Duitsers dan ..schurken" kon vinden. Zijn wij negatief wanneer we geen verraad willen plegen tegenover allen die voor het recht zijn gestorven? Daarom i: voor mij een Duitser, straks nauw verbonden aan onze troon, onaanvaardbaar We bezitten gelukkig ook nog een Prinses die een Nederlander aan haar zijde heeft. Anders gezegd: laat prinses Beatrix do consequenties van haar stap trek- Den Haag F. Eiselin-Hoon VELLETRI „Ik dacht dat de lading contrabande macaront bevatte voor de armen. Ik wist helemaal niet dat de kisten vol zaten met gesmokkelde sigaret ten. Wanneer ik dat geweten had, had ik de lading eigenhandig in het water gegooid". Dit zei gis teren pater Antonio Corsi, een ge baarde Capucjjner-monnik, voor de rechtbank van Velletri. Met pater Antonio staan pater Gof- fredo Milani en zes leken terecht we gens het smokkelen van 4.640 kilo siga retten uit West-Duitsland en Zwitser land naar Italië. PARIJS Vijftig Fransen, wier oordeel gezag heeft, zijn er van overtuigd, dat generaal De Gaulle zich kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen op 5 de cember. Het gaat hier om mensen uit de omgeving van de generaal, minis ters en hun medewerkers. Het Elysée zelf laat de buitenwereld in het onzekere. Het blijft volstaan met de mededeling, dat de officiële bekendmaking pas over enkele dagen zal geschieden. Men kan in dit stadium echter wel aannemen, dat de Gaulle premier Pom pidou al enkele dagen geleden van zijn besluit om zich kandidaat te stel len op de hoogte heeft gesteld. Uit een peiling van de publieke opi nie is verder kortgeleden gebleken dat De sigaretten werden gevonden na een ongeluk met een vrachtwagen, waaruit zij waren gelost. De wagen liep vast in de nauwe poort van het klooster, waarbij een man werd ge dood en een tweede gewond. Pater Antonio zou de chauffeur tij dens het manoeuvreren aanwijzingen hebben gegeven. Hij zei dat de twee hem onbekende mannen hem verlof gevraagd hadden een lading macaroni een nacht in het klooster onder te brengen. „Omdat ik dacht dat in die kisten voedsel zat heb ik geen toestemming gevraagd aan pater Milani tot het los sen van de lading op de binnenplaats van het klooster, aldus pater Corsi. Over het ongeluk heb ik ook niets verteld aan pater Milan", zo voegde hij er nog aan toe. „Ik heb nooit geweten", zo vervolg de hij, zijn stem verheffend tot hij schreeuwde, „dat dit iets te maken had met smokkelwaar. Ik dacht dat het voedsel was en dat wij gezegend zouden worden omdat wij iemand heb ben geholpen", zo zei hij. een groot deel van de Fransen van mening is dat de Gaulle inderdaad een nieuwe ambtsperiode begeert. Sommige politieke waarnemers den ken in dit verband aan de zogenaamde „opzettelijke indiscretie". Men beroepi zich hierbij op de tactische eigenaar digheid van de generaal om bepaald' plannen vóór de officiële bekendma king te laten doorschemeren en ver spreiden met het doel van tevoren be ter de reacties te kunnen peilen er daarmee bij de inkleding van zijn be sluit rekening te kunnen houden. Men vraagt zich nu in Parijs af ho< de Gaulle zich kandidaat zal stellen Socialistenleider Guy Mollet meen dat de Gaulle van plan is tegelijk nu de presidentsverkiezing een volksstem ming te houden. De Gaulle zou de Fransen wilier vragen een amendement op de grond wet goed te keuren waardoor de in functie zijnde premier automatisch president wordt als de laatste voor het verstrijken van zijn ambtstermijn zou sterven of op andere wijze niet meer in staat zou zijn zijn ambt uit te oefe- fOMMUNISTISCH China heeft meer dan ooit reden, het vuur tje in Zuidoost-Azië en met name in Vietnam, brandend te houden. De eensgezindheid tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie bij het voorkomen van een oorlog tussen India en Pakistan, was een waar schuwing voor Peking. De Amerikaanse deelneming aan de strijd in Vietnam is op het ogenblik nog de belangrijkste hin derpaal voor een grotere mate van samenwerking tussen Washington en Moskou bij het oplossen van in ternationale problemen. De regeringen van beide landen hebben bij dit laatste groot belang, omdat zij willen voorkomen, dat zij in een oorlog met kernwapens tegenover elkaar komen te staan, in Vietnam probeert communis tisch China twee dingen te berei- Het tracht te voorkomen, dat de Sowjetunie en de Verenigde Sta ten in Azië een lijn gaan trekken om de expansiedrift van Peking te kunnen tegengaan. In plaats daarvan willen de Chi nese communistische leiders een conflict-situatie scheppen, waarin de Sowjetunie zich genoodzaakt zou kunnen zien, een gewapend treffen met de Ver. Staten te ris- Het Chinese streven kan slechts verijdeld worden, als de Noord- Vietnamese leiders oog krijgen voor de gevaren, die het drijven van China met zich brengt. Geeft men Hanoi gehoor aan de waarschuwingen van de Russen, dan openen zich in Azië, maar ook in andere delen van de wereld wellicht perspectieven, die nu nog ondenkbaar worden geacht. Het Vrijheidsbeeld van New York heeft nieuwe betekenis gekregen na het tekenen van de nieuwe im- migratiewet door president John son. Het quotastelsel, waardoor bijv. de Europese landen werden bevoordeeld, werd afgeschaft. Hier President Johnson liet tijdens en vlak na zijn galblaasoperatie moge lijke spoedbeslissingen over aan vi ce-president Humphrey. Slechts weinigen ook de president zelf niet verwachtten een crisis of een andere omstandigheid, die tot snelle actie zou kunnen noodzaken in de periode, dat de president bui ten kennis was of op andere wijze niet in staat zou zijn. zelf beslissin gen te nemen. Niettemin werd het zekere voor het onzekere geno- De artsen hadden Johnson er van te voren van verzekerd, dat de tijd, gedurende welke hij de staatszaken zelf niet zou kunnen waarnemen, minimaal zou zijn. Er moet echter te allen tijde rekening worden ge houden met bijvoorbeeld een aan val met raketten op de Ver. Staten, die een presidentieel besluit noodza kelijk zou maken met betrekking tot het gebruik van kernwapens. Hoe onwaarschijnlijk een dergelij ke aanval onder de huidige omstan digheden ook was, Johnson mocht niets aan het toeval overlaten. Een vijandelijke raketaanval op de Ver. Staten zou een maximale beslissingsperiode van een kwartier overlaten voor het nemen van tegen maatregelen. Johnson was langer President Nyerere van Tanzania werd opnieuw geïnstalleerd. Ter gelegenheid daarvan voegde hij grond van Tanganjika en Zanzibar bij elkaar om de onverbrekelijk heid van de unie tussen deze vroe gere afzonderlijke staten te sym boliseren. dan vijftien minuten buiten kennis. Deze omstandigheid alleen maakte het al noodzakelijk, dat er een ver vanger was. Voordat hij naar het ziekenhuis ging liet Johnson weten, op korte termijn geen noodzaak tot presidentieel ingrijpen te zien. Niet temin had hij zijn kabinet en de staf van het Witte Huis opgedragen, voortdurend in contact te blijven met vice-president Humphrey. Alle personen in de omgeving van de president waren op de hoog te van alle grote politieke beslissin gen. doordat zij er aan hadden mee gewerkt. Zij waren volledig op de hoogte van de laatste ontwikkelin gen. Humphrey verklaarde ten over vloede, dat de president de situatie volledig met hem had besproken en dat hij en het kabinet waren geïnstrueerd over de te volgen pro cedures tijdens de afwezigheid van de president, indien zulks noodzake lijk mocht blijken. De rol van de Amerikaanse vi ce-president is in de naoorlogse ja ren wel heel sterk veranderd. De ontwikkeling van kernwapens heeft daar ongetwijfeld veel mee te ma ken. Dit neemt echter niet weg, dat Humphrey thans beter op de hoogte is van alle belangrijke zaken, dan met Johnson het geval was. toen hij plotseling John F. Kennedy moest opvolgen als president van de Ver. Staten. Vroeger werd het grapje verteld van twee broers, van wie de ene naar zee ging en de andere vice-president van de Ver. Staten werd. Van geen van tweeën had men ooit meer iets gehoord. Er is dan ook wel het een en ander veran derd. ziet men president Johnson bij het beroemde beeld aan de ingang van Nieuwe wereld. Steeds meer stemmen gaan op om zonodig met de EEG verder te gaan zonder Frankrijk. Het zijn bepaald niet de eersten de besten, die hier voor pleiten. Een van hen is de Belgische baron J. Ch. Snoy et d'Oppuers, die indertijd met minis ter Spaak voor België het EEG-ver- drag ondertekende. In een artikel in Nieuw Europa het orgaan van de Europese bewe ging in Nederland, schrijft hij: „Wc slaan niet voor de vraag of Europf zonder Frankrijk kan. maar of Euro pa met Frankrijk wel verenigd kan worden. Niemand zal volgens hem de verantwoordelijkheid op zich wil len nemen. Frankrijk buiten de Eu ropese constructie te houden. Zon der dat land zal zij altijd onvoltooid en misvormd blijven. Als Frankrijk zelf zou besluiten, zich terug te trekken, het mechanisme of de geest er van te vervalsen, de concep ties te verloochenen, die de zijne zijn geweest sedert 1950, dan zullen de anderen wel zonder Frankrijk moeten handhaven en consolideren, wat grotendeels dank zij Frankrijk is bereikt. Hij acht een economische gemeen schap van de Vijf mogelijk. Ook al zou het een vertekende gemeen schappelijke markt zijn, ze zou toch kunnen functioneren, gezien de om vang en veelheid van de handel en de enorme investeringen van de af gelopen jaren. Het gevaar dat West-Duitsland een overheersende positie kan gaan innemen acht hij niet groot, omdat verwacht mag worden, dat op korte termijn ande re Europese landen tot de EEG van de vijf zouden toetreden. Zij die de ramp van Europa na d tweede wereldoorlog hebben gf kend kunnen volgens de baron on mogelijk het perspectief aanvaai den van een terugkeer naar de on handigheden, die deze oorlog hel ben veroorzaakt. Zij kunnen onnv •'elijk de opgang naar eenheid ve tragen en wachten tot elk land ri is om op bepaalde terreinen h nationale stelsel achter zich te 1 MIDDELBURG Er is geen ge gronde reden aan te voeren, waar om degene, die voor kosteloze rechtsbijstand in aanmerking komt. niet zijn eigen raadsman zou mo gen kiezen, evenals zyn economisch bevoorrechte medemens. Deze woorden zijn van de deken van de Nederlandse orde van advo caten, mr. F. Parool van der Geltz. Hij leverde deze kritiek op de Ne derlandse rechtspleging tijdens de jaarvergadering van de orde, die gis teren te Middelburg werd gehouden. Een andere grief van de deken van de orde van advocaten was, dat de te verlenen rechtsbijstand niet normaal wordt beloond. De beloning moet de zelfde zijn als die van de zogenaamde niet kosteloze behandeling. Ook in dit opzicht moet elke discri minatie worden vermeden. Het moet de advocaat onverschillig kunnen zijn bij wie hij na afloop van de zaak zijn declaratie moet indienen. Tijdens deze jaarvergadering heb ben de leden van de orde zich uitge sproken tegen een onbeperkte voeging Op New Ireland (Aus tralisch Nieuw-Guinea) zijn arrestatiebevelen uit gevaardigd tegen drie lei ders van een groep „John- son-vereerders", die heb ben geweigerd hun belas ting te betalen omdat zij willen dat president John son hen regeert in plaats van de Australische rege ring. Er zijn op dit eiland reeds veel mensen beboel of tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens het weigeren van belasting betaling. Bij de laatste verkiezingen weigerden zij hun stemmen uit te brengen omdat de naam van de Amerikaanse pre sident niet op de verkie zingslijsten voorkwam. I De Britse premier Wil son opende gisteren offi cieel het hoogste gebouw- in Londen. Het is de 188,67 meter hoge toren van de posterijen. Wilson verrichtte de opening door het inschakelen van een mechanisme voor het relayeren van microgol ven. Daarna voerde hij een telefoongesprek via deze microgolven met de burgemeester van Bir mingham. De toren is nog niet helemaal voltooid. Volgend voorjaar zal rond de top een draaiend restaurant worden geo- Twee mannen die don derdag een bank in Mount Summit (VS) ruim 10.000 gulden had den lichter gemaakt wer den kort na de roof dooi de politie gepakt. Het ge val wilde, dat een derdi man die voor het bankge bouw de twee rovers in een auto moest opwach ten, zich niet aan zijn af spraak had gehouden. De twee mannen waren toen gedwongen de wijk te ne men in een maïsveld, waar de politie hen om singelde. Even later kwam een man uit het maïsveld te voorschijn. Hij zwaaide met zijn zak doek en zei: „Ik heb er schoon genoeg van. Arres teer mij maar". In verband met het slui ten van de dijk van zuide lijk Flevoland zal met in gang van vandaag het reddingsstation Nijkerk van de KNZHRM worden opgeheven. Dit station werd in 1953 in dienst ge steld. Gedurende twaalf jaar werden 42 reddings tochten verricht en wer den totaal 38 mensen be houden aan wal ge bracht. van civiele partijen in strafzaken. Het ging hier vooral om verkeersovertre dingen. De Belgische advocaat mr. J Nuytink wees op de in zijn land be staande onbeperkte voeging. De Rotter damse advokaat mr. B. van Marwijk Kooy voerde aan, dat de kantonrech ter nu ook de aansprakelijkheid voor de schade moet gaan onderzoeken. De vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden, mr. N. J. Polak, herinner de er aan, dat de cliënten van een advokaat het belachelijk vinden, dat na de strafprocedure alles nog eens over moet worden gedaan in een civie le procedure. Verkeersrechter Om de benadeelden in verkeersstrafza ken zo snel mogelijk tegemoet te ko men pleitte mr. Van Marwijk Kooy voor een uitbreiding van de rechterlij ke macht. Hij sprak zich uit voor eer aparte verkeersrechter bij de rechtban ken en voor een bijzondere rechts gang, waarin de rechter een minder lijdelijke rol speelt. Hij achtte voor kleine vorderingen tot duizend gulden het toelaten van de civiele partijen in de strafzaak wel wenselijk. Thans is de regeling zo, dat een benadeelde kan proberen in een strafzaak voor het kantongerecht maximaal 200 gulden te incasse- Reumatiek TO GAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT De presidentsverkiezingen, die volgend voorjaar in Brazilië gehou den zouden worden, zullen naar al le waarschijnlijkheid niet doorgaan. De oorzaak daarvan is de winst, die de socialistische (oppositie) partij heeft geboekt bij de gouverneurs verkiezingen. die zondag jl. werden gehouden. Daar komt bij, dat oud-president Juscelino Kubitschek vit zijn vrijwillige ballingschap in Frankrijk is teruggekeerd met de mededeling, dat hij weer volop gaat deelnemen aan de politieke strijd. Het is de vraag, hoe het militaire bewind (generaal Humberto Carte)- h(se lilicus Lacerda, lo Branco is sedert de militaire 'TL. staatsgreep van anderhalf jaar gele den president) zal reageren od de grote overwinning van de socialis ten en de terugkeer van Kubit schek. Met name de rechtse officie- harde lijn tegenover de bekend is, dat hij graag president van Brazilië wij worden. De kansen van Laccrda zijn nu waarschijnlijk beduidend kleiner geworden. Ook de leider van de regerings- irresteren van Kubitschek en de van de uitslag van de gouverneurs- socialisten te beletten, in december verkiezingen van de hand gewezen. °nkele belangrijke gouverneurspos ten te gaan bekleden. Voorzover bekend weigert Bran- Elke handeling in strijd met deze uitslagen is volgens hem evenzeer gericht tegen het gezag van pre: co op deze eisen in te gaan. Hij dent Branco, die plechtig heeft oe- heeft onlangs verklaard, dat het re- loofd, dat ze geëerbiedigd zouden sultaat van de gouverneursverkie- worden. Intussen blijft de positie zingen niet van invloed zal zijn op van Kubitschek nog onzeker. Ander- Oud-president Kubitschek van Brazilië is na een vrijwillige bal lingschap van anderhalf jaar in zijn land teruggekeerd. Deze foto de "politiek van de centrale t dateert nog uit de tijd. toen Ku- ring. Men beweert, dat hij het niet binet hem nl. voor de tijd bitschek president van Brazilië Amerikaans protest tegen incident in Duitsland WEST-BERLIJN De Amerikaan se missie in West-Berlijn heeft giste ren bij de Russische autoriteiten gepro testeerd tegen incidenten die zich don derdag hebben voorgedaan. Russische soldaten hadden Amerikaanse treinlei ders verhinderd routine-inspecties uit te voeren tijdens het reizen van Amerikaanse troepentreinen tussen West-Duitsland en West-Berlijn. In twee gevallen hadden Russische solda ten de Amerikaanse officieren bij ae arm vastgehouden en hun wapens op hen gericht, zei een Amerikaanse woordvoerder. Dat gebeurde toen Oost- duitse grensautoriteiten lokomotieven, waarvan een met de Oostduitse vlag, voor de treinen lieten koppelen, zoals normaal gebeurt. Hetzelfde incident deed zich bij vier treinen voor, zei de woordvoerder. Adenauer is er bang voor BONN Oud-bondskanselier Konrad Adenauer vreest een omsingeling van West-Duitsland door Frankrijk en Rusland. „De eerste tekenen dienen B'°ld ree<ls aanzo ze' der A,te tijdens een vraaggesprek met het tijdschrift Dit alles is het gevolg van de houding van minister van buitenlandse zaken Schroder ten opzichte van Frankrijk. „De reis die de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko in de lente heeft gemaakt naar Parijs, het komende bezoek van Couve de Murville aan Moskou en de aanwezigheid van de Russische maarschalk Malinofsky bij de oefeningen van het Oosten rijkse leger zijn niet het gevolg van toeval. Dat zijn tekenen van een politieke omsingeling van ons land. Het lot van Duitsland hangt af van de persoon die onze buitenlandse politiek in handen krijgt, aldus Adenauer. Hij voegde er nog aan toe, dat een vertrouwvolle samenwerking met de Fransen het land slechts tegen eventuele omsingeling kan beschermen. Het in stand houden van het Frans-Duitse verdrag in dit raam acht Adenauer dan ook van vitaal belang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5