Muzieknoten tikken op schrijfmachine Gasunie kampt met tegenslag a Klaas Jansma: wie doet er een bod Koningin waadt naar kust Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? ASPIRIN0BAYER Geld gebruikt om huis en auto te kopen DAMESBEURS Dienstrit per brommer: 6 et per km Alblasserwaard krijgt een ander aanzien WEER f W OENSDAG OKTOBER l''f>A i""i'»- - -I* f; l.;-f r r^r-r^j j- i *- ^rlr [w (Van een onzer verslaggevers) ECHTEN Maandenlang heb ik 's nachts doorgewerkt. En toen ik klaar was, heb ik tegen mezelf ge zegd: als 'ie het nou niet doet, moet ik me inhouden, anders gooi I ik de hele zaak op de grond te plet- V.C ter. Met trillende handen had Klaas Jansma de laatste schroefjes vastgedraaid. Hij weet het nog goed hoe hij transpireerde op de werk- zolder van zijn woning in het Friese Echten, luttele kilometers van het Tjeukemeer. Maar al zijn bange vermoedens bleken onge grond. Toen ik de eerste noten balk had getypt, kon ik wel schreeuwen: de machine dééd het! Na twintig jaar experimenteren, na vele met Friese stijfhoofdigheid opgevangen tegenslagen, na talloze avonden van moeizame arbeid ach ter de werkbank, had 65-jarige Klaas Jansma zijn levenswerk vol tooid. Zijn schrijfmachine voor mu- plaatselijk elektriciteitsbedrijf, toch I meer kantoorman dan technieker moet zijn? Nee, zegt het polder dorp, dat Klaas Jansma in zijn vrije tijd kent: als 'n man met 'n levendige belangstelling voor alles wat hem onder ogen komt. Als een man, die 's avonds op zijn zolder gecompliceerde lenzenstelsels slijpt voor telescopen tot op drie mil joenste millimeters nauwkeurig! In de wijde omtrek is hij daarom be kend. Als dirigent van vier fanfare korpsen, van een mandoline- en een accordeonorkest, maakte de ambte- naar-technieker-kunstenaar naam, on danks zijn bescheidenheid. En het was de muziek, die hem bracht Jot zijn uitvinding. Bescheiden Jarenlang bracht Klaas Jansma 's avonds en zelfs 's nachts door achter de werkbank, waar on danks vele tegenslagen zijn levens werk werd voltooid: zijn noten schrijfmachine is er nu. iHiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiininiiiiiniiiiiiiiiiii ziektekens was er. En nog die eerste avond tikte hij er zijn eerste melodie mee. Samen met zijn 59-jarige broer Jel-le garagehouder, ontwierp hij het sys teem, dat hij zélf uitvoerde. De machine staaf ruu oip zijn wenkzol- der, maax 'Klaas Jansma houdt hem giodd verborgen voor nieuws gierige blikken. Niemand mag hem zien als het odtrooi er wog (niet ds, zegt hij. Op het ogenibTik wordt nog nagegaan of de vinding wel zodanig is, daf er ootrooi op kan worden gegeven. Is de uitslag posi'tlief, dan gaat er diireot een aanvraag de deur uit, zegt uitvinder Jansma. Klaas Jansma achter de schrijf machine, die hem in de loop der jaren zo vertrouwd werd, terwijl zijn mouw (,pdj sprak me dik wijls moed in") belangstellend toeziet. Uiteraard: dit is niet DE machine. Die staat, goed wegge borgen, op zolder, want zolang het octrooi er niet is, mag niemand hem zien heel kostbare affaire ge- Geheim Overigens zal men aan de buitenkant nauwelijks enig verschil zien mei een normale draagbare schrijfmachi ne <voor een paar tientjes aan ma teriaal) Er is alleen wat aange bouwd, zegt de heer Jansma. Wat? Dat blijft geheim. Het enige wat de uitvinder loslaat is, dat het apparaat tachtig toetsen heeft en dat mer wel de lijnen als alle tekens op papier kan zetten, eenvoudig door, net als bij alle schrijfmachines, toetsen in te drukken. Maar méér vertel ik er nog niet van, zegt hij. Eerst m'n octrooi. Dan kan elke goe de bieder alles komen bekijken WILLEMSTAD Wadend door de zee begaf de Koningin zich gisteren naar het strand van Saba, waar zij weer haar schoenen aantrok. Maan dagavond hadden de Koninklijke rei zigers zich reeds aan boord van De Zeven Provinciën begeven, die hen naar het eiland bracht. Vervolgens moest men in. motorsloepen en daarna weer in roeiboten naar het strand, doch honderd meter van het strand wilde Ie Koningin liever op de tradi tionele wijze verder gaan Het eiland is een 'bijna duizend meter hoge dode vulkaan met smalle, steile slingerende wegen vol haarspeldboch ten, .die alleen geschikt zijn voor jeeps, die het gezelschap naar The Bottom brachten. Men maakte een tocht over het eiland. Hierna bracht de Koningin een bezoek aan het Prinses Irenezieken- huis te St. John. In roeiboten en motor sloepen ging het terug naar de kruiser. Bijna had men twee boten met journa listen en gevolg vergeten. Daarna koerste men naar St. Eustatius en weer was er een landing met sloepen en roeiboten. Op het strand lag een rode loper. Oude vrouwtjes zongen de Koningin toe. Tenslotte stelde de Prins de elektrische centrale in gebruik, waarna de Antillen nu geëlektrificeerd zijn. De Zeven Pro vinciën lichtte weer het anker en het officiële bezoek aan de Nederlandse Antillen was ten einde. Minister Samkalden: Doorrijden na ongeval neemt sterk toe DEN HAAG Minister Samkalden (justitie) bevestigt in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Buhrmann (C.H.), dat het doorrijden na een ongeval toeneemt. Deze toeneming is niet onaanzienlijk groter dan die van de verkeersinten siteit en de minister ziet daarvoor me als oorzaak de vrees voor vervolging wegens verkeersdelicten die met de botsing of het ongeval verband hou den en de toenemende parkeerproble men, die steeds meer kleine botsingen tot gevolg heeft. Minister Samkalden wijst ook op de verkeerspieken tijdens de weekein den. De absolute aantallen der onher roepelijke veroordelingen wegens door rijden na een ongeval zijn opgelopen van 369 in 1952 tot 1992 in 1963. Verbod kartel voor natuurlijk zand BRUSSEL, De Euromarktcommissie meldt dat zij een pas getroffen afspraak van zes producenten van natuurlijk zand voor de verkoop op de Nederlandse markt verboden. Natuurlijk zand wordt gebruikt bij vervaardiging van kerami sche produkten, schuurpapier, zeep, verf en emaille. Het is fijn weer te leven zonder pijn! Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! UAAn blAAI achter 20°/o voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Aanleg leidingen vertraagd DEN HAAG De aanleg van de aardgasleidingen in de Rand stad Holland is vertraagd. De moei lijkheden hebben zich vooral voor gedaan op de trace's Jutphaas Voorschoten en VoorschotenBot lek. Naar aanleiding van de tegensla gen heeft de Nederlandse Gasunie verklaard, dat verlengingen van de bouwperiode op den duur de slag vaardigheid van de Gasunie in haar aansluicbeleid kunnen doorkruisen. De onzekerheid over het niet op tijd gereed komen van de leidingen, zal het de Gasunie onmogelijk maken de afnemers een vaste aanvangsdatum van gaslevering te garanderen. Op het ogenblik echter, aldus de Gasunie, heeft de vertraging nog geen invloed op de levering van aardgas aan de gemeenten en in dustrieën- Door het treffen van extra voorzieningen kan nog aan de leve ringsplicht worden voldaan. Goedkeuringen De Gasunie klaagt erover, dat het lang duurt voor de toestemmingen en goedkeuringen voor het werk zijn De definitieve bepaling vap gedeelten van het tracé heeft lange tijd in beslag genomen, omdat men te maken had met wegenaanleg, ruilverkaveling, die in studie was, en gebieden met plannen >or stadsuitbreiding. Een andere moeilijkheid was, dat men met de leiding 35 bedijkte poldervaarten moest doorkruisen. Het was noodzakelijk speciale constructies voor deze kruisin gen te ontwikkelen. Het bereiken van overeenstemming over deze constructies met de verschillende autoriteiten kostte veel tijd. Anderhalf jaar geëist Zoon probeerde moeder over balkon te duwen ROTTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank, mr. R. A. Schimmel, heeft gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geiëst tegen de 20-jarige Jan C. H. wegens poging tot zware mishandeling. In de vroege morgenuren van de 27ste juni had H. geprobeerd zijn moeder 10 m boven de begane grond van een balkon te werken. Op het nippertje was de va der erin geslaagd zijn zoon te beletten het plan uit te voeren. Jan C. H. was be hoorlijk onder invloed van sterke drank. Toen zijn moeder daar aanmerkingen op maakte en daarna met een fles melk naar het balkon ging, liep H. haar na en probeerde hij haar over de ballus- trade te duwen. Fraude (f37.000) bij Joha n na-Sti chting ARNHEM De verduistering van f 37.000 bij de Johanna-stichting blijkt te zijn gepleegd door de 25-jarige A. W. J. uit Arnhem, die sinds twee jaar op de loonadministratie werkzaam J. pleegde de fraude in ongeveer an derhalf jaar tijds Hij vroeg de kassier meer geld dan hij voor de uitbetaling van de lonen aan het personeel van de Stichting nodig had. Een accountants onderzoek bracht de verduistering aan het licht. J„ die pas getrouwd is. blijkt het geld te hebben gebruikt voor de aankoop van een huis en van een auto. Opzienbarend Een opzienbarende vinding? Klaas Jans ma geeft toe: er bestaan al schrijf machines voor muziektekens. Onder meer in Amerika. Maar mijn machi ne is aanzienlijk eenvoudiger. Het ge heim daarvan wil hij niet vrijgeven, maar wél belooft hij, dat hij een stuk goedkoper zal worden dan alle be staande apparaten. Lopen de huidige prijzen nog uiteen van 1500 tot 3000 guiden, Jansma verwacht, dat zijn machine voor een kleine achthonderd gulden in de handel kan worden ge bracht. Als er tenminste een geld schieter kan worden gevonden. Daar zoekt hij nu naar. Want. zegt hij, ze kunnen de hele zaak zó van mij overnemen. Voor een goed bod, doe ik de vinding van de hand. En, schertsend: als er maar een hoedje voor mijn vrouw en een pijp met ta bak voor mij overblijft, ben ik al dik tevredei. Maar in zijn hart hoopt hij toch wel op een fors extra centje voor zijn „oude dag", want over enkele maan den gaat hij met pensioen („al blijf ik nog ivel een tijdje doorwer- Contact met schrijfmachine-fabrikan ten heeft hij echter nog niet opge nomen. Eerst wacht hij het ant woord af van de octrooiraad. Pas dan kan hij zaken doen. Perspectief kom naar de 's middags en s avonds MODESHOWS Fransen blijven boycotten waar een Franse delegatie schittert door afwezigheid. Dit keer is het de halfjaar lijkse conferentie van E.E.G.-statistici die hans in Den Haag wordt gehouden. Hier. aan nemen directeuren-generaal van d< nationale bureaus voor de statistiek uit de zes E-E.G.-landen deel en de directeur- generaal van het E.E.G-bureau voor de statistiek. Perspectief voor zijn vinding? Zeker zegt de heer Ja nsma beslist. Voor al muziekdrukkers kunnen er een goed gebruik van maken. Tot nu toe werd, omdat alle bestaande ap paraten veel te duur waren, de muziek met de hand geschreven om daarna geclicheerd te worden, maar de nieuwe vinding stelt in staat aanzienlijk sneller te werken. Temeer ook omdat van het getypte schrift in dezelfde machine tevens een stencil kan worden gemaakt, ok voor componisten «..iedere inval kan direct en snel op schrift worden gesteld") muziekscholen en dirigen ten kan de muziekmachine een waar devol hulpmiddel zijn. Dat onder vindt Klaas Jansma nü wel. Als hij vroeger de arrangementen moest schrijven voor zijn orkesten kostte hem dat vele avonden. Ook al omdat het dupliceren zeeën van tijd vergde. Nu gebeurt dat in een handomdraai. Ik tik even snel als ik bij wijze van spreken zing, zegt. hij. Dure zaak Natuurlijk, geeft de heer Jansma toe, dit prototype heeft me handen vol geld gekost: vele duizenden guldens. Elke maand moest er wat voor op zij worden gelegd. Twintig jaar lang Er moest een hoop geïmproviseerd worden, waarvoor mijn broer („die twee rechtse handen heeft") waarde volle adviezen gaf. Maar juist daar door, doordat de meeste onderdelen nergens te koop waren en groten deels zelf moesten worden gemaakt, kilometer. GROOTSTE RUILVERKAVELING VAN WEST-EUROPA Medici van Euratom: Stralingszieken gemakkelijk te genezen BRUSSEL Medici van de Euro pese gemeenschap voor atoom energie (Euratom) hebben ont dekt, dat verwondingen door ra dio-actieve straling gemakkelijk kunnen worden genezen. Tot voor kort wisten medische onderzoe kers niet beter of stralingsziekte was ongeneeslijk. De uitvinding betekent, dat naar alle waarschijnlijkheid de slachtoffers van de atoombommen op Hiroshi ma en Nagasaki, voor wie geen hoop op genezing meer was, van hun pijnlijke wonden kunnen worden verlost Ook lepra Volgens dr. A. Massart, hoofd van de medische dienst van Euratom, is het zo goed als zeker, dat thans ook een middel is gevonden om leprapatiën ten te genezen. Het geneesmiddel voor stralirigsiefe- ten, Padutine. werd al in 1925 ont dekt. Het vond toepassing bij de behandeling van gaangreen, df ziekte waarbij lichaamsdelen afstez* ven. Euratomartsen ontdekten, dal er tussen stralingsziekte en gang reen verband staat. De artsen, die aan de onderzoekingen hebben deelgenomen zijn volkomen zeker van hun zaak. Hun proeven hebben vijf jaar geduurd. Zij heb ben de beschikking over gegeven* van meer dan honderd patiënten uit België, Duitsland, Frankrijk, Spanjeen Afrika, die geheel zijtal genezen. Vennootschapsbelasting wordt 46 procent DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verho ging van de vennootschapsbelasting. De ze zal met een punt worden verhoogd* namelijk tot 46 procent (voor winsten beneden f 50.000 tot 43 proeent). De bud gettaire consequentie van de voorgestelde verhoging wonden door minister Den Uyl en staatssecretaris Hoéfnagels op 45 mil joen geraamd. Zeven Nederlandse niet nodig DEN HAAG. Het vertrek van de fven officieren (twee van de lucht macht en vijf van de landmacht) die Nederland ter beschikking van de Ver. Naties heeft gesteld om op te treden waarnemers in India en Pakistan, uitgesteld. Oospronkelijk was het de bedoeling dat deze zeven officieren in de loop van deze week zouden vertrek- om ter beschikking te komen van de United Nations India Pakistan Ob servers Mission. Inmiddels heeft de Nederlandse regering echter bericht New York ontvangen dat er uit ve le landen aanbiedingen ontvangen zijn dat het vertrek van de zeven Neder landers nog niet onmiddellijk noodzake lijk gehouden. Wel worden de DEN HAAG Voor dienstritten op hun brommer krijgen rijksambtenaren voortaan een vergoeding van zes cent per kilometer. Dit is een verhoging van ruim zeventig procent, want tot was de vergoeding 3.5 cent per HOORN AAR Bijna negentig procent van de zesduizend landeige naren in de Alblasserwaard hebben zich uitgesproken voor het plan om er de grootste ruilverkaveling van West-Europa uit te voeren een werk dat volgens de huidige becijfe ring 87,5 miljoen gulden gaat kosten en dat dit gebied straks zó grondig zal veranderen dat natuurbescher mers hun wenkbrauwen al hebben opgehaald. ZO IS HET NU IN DE WAARD: boerderijen in lintbebouwing langs de rivierdijken en de watertjes van bet middengebied: Alblas, Graafstroom, Giessen. Daarachter lange smalle stukken land, een verkavel'ingspatrot daf uit de middeleeuwen dateert. In grote delen van het gebied gaat het verkeer van boerderij naar land over de oude onverharde ttiendwegen, land scheidingen en achterkaden of (an derhalf a drie kilometer ver) gewoon door het land. Tweeduizend hennep- akkertjes overblijfsel van een te gronde gegane hennepteelt liggen hor en der verspreid. EN DIT GAAT GEBEUREN: er wordt 103 kilonieter nieuwe weg aan gelegd en 33 km wordt verbeterd. Achter in de polders komen nieuwe boerderijen, die met het erbij be horende land worden toegedeeld aan degenen die vrij willig hun oude boer derij verlaten. De boeren krijgen het land zoveel mogelijk in één kavel bij hun bedrijf. Gestreefd wordt naai de verplaatsing van 135 deels te vei giroten boerderijen en vergroting van nog 274 andere hoeven. Een deel van de hennepakkertjes speelt na demping van de omringende sloten in het ruil verkeer meep. De waterbeheersing wordt aangepast en 'n aantal particu liere spoorwegovergangen kan ver dwijnen- DE ALBLASSERWAARD is eei wijd en open land. en dat moet zo blijven. Het landschapsplan wil dat doen door een groot deel der wegen onbeplant te laten en elke nieuwe boerderij een ruime erfbeplanting te geven. Grienden, eendekooien, wielen, weteringen, riviertjes en donken wor den in het nieuwe landschap ingepast- Meer ruimte wordt er geschapen voor de sportvissers, die nu al op de smalle bermen voor een gedrang van geparkeerde auto's zorgen: er koinen parkeerplaatsen. picknickgelegenhe den, uitwijkstroken e-d. Zandwinnin gen voor de ruilverkaveling worden in plassen veranderd. ZO ZAL IN DE komende jaa-en het wijde polderland tussen Lek, Noord, Merwede en Merwedekanaal een an der aanzicht krijgen. De veehouderij zal er wel bij vanen Maar de natuur beschermers hebben laten weten, dat zij verre van gerust zijn. Zij stellen dat niet is voorzien in afdoende be planting die de storende invloed van 135 te bouwen boerderijen langs de nieuwe wegen moet verminderen, en dat recreatieve voorzieningen enig formaat geheel ontbreken. Hoe dan ook. de molens van de Kinderdijk uilen blijven draaien De molens aan de Kinderdijk, toeristisch een der aantrekkelijk ste plekjes van de Alblasser- Jaar gevangenisstraf voor soldaat, die sergeant bedreigde DEN HAAG Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de 21-jarige dienstplichtige sergeant A. M. E. uit Amersfoort veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf m.a., waarvan 6 maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Soldaat E. was door de krijgsraad ver oordeeld tot twee jaar m.a. en terbeschik kingstelling. De advocaat-fiscaal bij het H.M.G. had op 14 sept. een jaar gevan genisstraf geist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Soldaat E. stond terecht omdat hij op de dertiende april van dit jaar op de schietbaan in Hilversum 'n sergeant met een geladen Uzi (een pistoolmitrailleur) had bedreigd. Voor het H.M.G. ver klaarde hij in een vlaag van drift te heb ben gehandeld. PERSONALIA Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau: C. Roelands. technisch ad viseur in algemene dienst bij centraal bouw. en woningtoezicht en dienst ge meentewerken in Oost Zeeuws Vlaande ren in Terneuzen; J. G. Strijen, lid van de gemeenteraad en oud-wethouder in Sittard, en A. H. Vankan, directeur van de Stichting Exploitatie Heerlense stads schouwburg. Rustig herfstiveer DE BILT. De hogedruksituatie boven het Europese vasteland blijft nog steeds voortduren. De kern van het hogedrukgebied lag vanmorgen boven Polen. Bij Portugal ligt nog steeds een depressiegebied. Deze lucht- drukverdeling veroorzaakt over onze omgeving een zuidoostelijke luchtstro ming. Deze wind is echter niet sterk genoeg om mistvorming te voorkomem. Vanmorgen kwam in bijna het gehele land mist voor, die plaatselijk zeer dicht was. In de algemene weersituatie wordt ook de komende 24 uur weinig ver andering verwacht. Het weer zal dus het zelfde karakter behouden. Van- nocht zal weer op vele plaatsen mist ontstaan, maar de kans dat deze over dag zal blijven hangen is niet groot. In de temperatuur komt niet veel ver andering. ZON EN MAAN Donderdag 7 oktober: Zon op 6.50, onder 18.04; maan op 17.38, onder 2.46. Zondag 10 oktober: volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7