Weekagenda Gilels schittert in derde pianoconcert Beethoven 10 BRYLCREEM Vier weken geen verkeer tussen en Valkenburg doorgaand Katwijk Onderscheidingen voor de beste honkballers Voor hem.voor haar Panorama Leiden-Noord Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! NnWE leidse courant TCOENSDAG 6 OKTOBER 1965 Abonnementsconcert Residentie'Orkest LEIDEN, Het eerste concert in de reeks abonnementsconcerten 1965- j '66 éoor het Residentie-Orkest viel gisteren uiteen in twee duidelijke ge scheiden helften, niet alleen wat het programma, doch ook wat hot spel i van de concert-gevers betrof. In het gedeelte voor de pauze was het voor namelijk de pianist Emü Gilels die triomfen vierde. Deze Russische pianist wist van het concert no. 3 in c van Beethoven een overrompelende vertol king te geven, waarin het orkest o.l.v. Willem van Otterloo hem echter maar ten dele op gelijk niveau wist te secunderen. Gilels schuwt melodramatiek, zijn spel kenmerkt zich door levendigheid, inven tiviteit en uiteraard door een fraai tou cher. Zijn overgangen van pianissimo naar een vrij sterk forte kunnen zich binnen een korte tijdspanne voltrekken, doch steeds gebeurt dit met een vanzelf sprekendheid, die de toehoorderd weet te overtuigen. In het allegro con brio was hij onbe twist heer en meester, het orkest gaf con sciëntieus, doch weinig genuanceerd de partituur weer en wist zich eerst aan te passen in het Largo. Hier namen de hout blazers, in samenwerking met de piano hun kans waar en ook de violen klon ken nu ronderd dan voorheen. Het Rondo stelde de pianist voor minder problemen dan de begeleiders, doch er vielen fraaie prestaties, o.m. in de fuga, ,te constate- Door Koos Verheul, fluit en klein ka merorkest was al eerder Bachs 2e suite uitgevoerd, waarvoor enigszins dezelfde bezwaren bestonden: de solist wist zich aanzienlijk genuanceerder uit te druk ken. Daarentegen had men zich na de pauze veel moeite gegeven voor Diepenbrocks Marsyas, waaruit we tot onze spijt slechts het voorspel tot de derde acte geboden kregen. Zeer doorzichtig, ietwat Raveli- aans van klank gaf dit laat-impressio- nistische werk een goed overzicht van de mogelijkheden van het orkest, waarbij o.m. Ie violist Willem Noske en de har piste uitmuntten. Het boeiendst was echter de con frontatie met de tweedelige symfo nie van Karl Amadeus Hartmann. Leerling van Scherchen en Webern, zocht hij al spoedig een eigen weg en vond deze in een progressieve, doch niet op het twaalftoon systeem gebaseerde muziek. Zijn sterkste troeven in deze symfonie speelt hij uit enerzijds door een origineel ge bruik der instrumenten ook al staat hij hierin niet alleen zoals bv. de piano als slagwerk, waaraan nog een grote groep slaginstrumen ten is toegevoegd, anderzijds door zijn toepassing van ritmische figu ren. Zeer geavanceerd klinkt deze muziek et; men kan bv. in het eerste deel dui delijk een soort zangthema van de En gelse hoorn, in het tweede de fuga's der alten en houtblazers (fuga II) waame- i, doch het eist zeker meer dan een auditie om de constructie in haar geheel te volgen. In het adagio worden diverse malen ,oer-climaxen" opgebouwd vanuit slag werk, ondersteund door koperblazers, in deel twee is het boeiende spel met 16e, achtste en vierde maten het centrum om alles zich afspeelt. Donderdag Afd Leiden Ned. Chr Reisvereniging: excursie naar Tapij (fabrieken te Moor drecht- Boerhaavelaan 298, 3.13 u.: opening r.k. bl.o.-school voor jongens. Gehoorzaal. 8 uur: concert kunstkring Voor Allen, Quintette Marie-Claire Jam et. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Caotusbloem" Den Haag: Diligentia, 8 uur: Guameri- frio (kamermuziek.). Den Haag: Mauritshuis, 815 uur: Haags Baroktrlo, Vrijdag Academiegebouw, 4 uur: inauguratie prof. dr. B. Svendsen (farmacognosie). Jeugdcentrum Rehoboth, Rapenburg 10: dansavond. Breestraat 85, 8 uur: afd. Leiden jon gerenorganisatie Vrijheid en Demoratie, spreker R. A. Heyting, landelijk voor- Oegstgeest, Irene: 8 uur: Herv. ge meente-avond met als thema „Crisis in het gezag". Zaterdag Oud-Leiden: excursie Huygens-museum Hofwijck te Voorburg. Oegstgeest, geref. kerk 8.15 uur: zang avond BKV Oude Vest 13, 8 uur: C J.V. De Valk, ge- spreksavond. Herv. jeugdwerk In den Moriaen: „Mis daad in Noordwijk". Schouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel. Theater met „Liefde onder de olmen" Ingang Oud-Poelgeest, half drie, ver trek najaarswandeling voor natuurlief hebbers. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Er is een moord gepleegd". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „De gevierde liefde". Schevenlngen: Kurzaal 815 uur: Resi dentie-Orkest. met pianosolist. Welke apotheek? Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel 20136 Apotheek Leiderdorp en Voorschoten zijn geopend. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): donder dag tot en met zondag: Winnetou het grote opperhoofd (14 jaar); maandag tot en met woensdag: Ontmoeting op het strand (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Old Shat- terhand (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De muren van de hel (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tickle me (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Moord aan boord (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Cat Ballou (14 jaar). Op 2 oktober gewijzigde aanvaugstü- Films van donderdag af. Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Les tiri- cheui's (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): De heuvel der verschrikking (18 jaar). Luxor 2-3(0, 7 en 9.15 uur): Helden van de rode rivier (14 jaar): woensdag 13 oktober: Carmen Jones (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Strip- poker (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9-15 uur): Moord aan boord (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): In de greep vain de vrouwen (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van werk van leden van de Hollandse Aquarellis- tenkring en van de vereniging „De Gra fische". Aquarel-Aquaforte", van 25 sept. tot 1 november. De Ruif, Janvossensteeg 59: aquarellen van Jan van Geem, dag. van 10-20 u.. zat. en zond 20-24 u„ hele maand oktober Boerhaavezaal Lange Vrouwekerk steeg 12: schilderijen, aquarellen en teke ningen van Bert Jonk en Kees de Jager (9—23 okt., 3—5 en 7—9 uui, zondag van 3—5 uur). Wassenaar, kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van aquarellen van Maarten Kemper en unica van Leerdam, tot en met 14 oktober, dag. van 105 u„ ook vrijdagavond van 8—10 uur, zondag alleen na afspraak. Van Otterloo leidde dit alles met vaste hand. de orkestleden volgden zijn inten ties prompt en zo ontstond een boeiende, soms alleen ietwat overluid klinkende (doch dat is de schuld van de akoestiek) vertolking. Ondanks enkele gereser veerde gezichten was de reactie van d< concertbezoekers in het algemeen enthou. siast en we hopen dan ook, dat we de gelegenheid krijgen, met dit opus nog eens nader kennis te maken. Drs. A. van der VeenWiersma W elke politieke partij Onderzoek onder studenten LEIDEN De Nederlandse orga nisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft drs. J. Berting, prof. dr. C. J. Lammers en drs. H. Philip- sen een subsidie verleend voor een onderzoek naar de maatschappelijke (annex politieke) en culturele oriën tering van eerste-, tweede- en derde jaars-studenten in de sociale weten schappen aan de universiteiten van Amsterdam en Leiden. Drs. J. Berting is wetenschappelijk medewerker eerste klasse aan het so ciologisch seminarium van de univer siteit van Amsterdam, prof. dr. C. J. Lammers doceert aan de rijksuniver siteit in Leiden de sociologie van de organisatie en drs H. Philipsen is we tenschappelijk medewerker eerste klasse aan bet Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden. Het eigenlijke doel van het onder zoek is het effect ma te gaan, dat een of meer jaren van universitaire stu die op de maatscbapelijke en cultu rele oriëntering van bovengenoemde studenten beeft. Over de resultaten van de enquête van 1964, die zo juist ter beschikking zijn gekomen, heeft dc heer Berting medegedeeld, dat bij de Amsterdam mers de Partij van de Arbeid meer iin de gunst stond dan de Volkspartij voor Vrijheöd en Democratie- Het aan tal voorkeuren voor de eerstgenoemde party bedroeg 39 percent en dat voor de tweede 29 percent. In Leiden be droegen deze percentages echter res- pectivlijk 23 en 31 percent. In Leiden bleek ook 'n grotere voorkeur te be staan voor de Katholieke Volkspartij en voor de Christelijk Historische Unie dan in Amsterdam. Deze winter neer: Wim Kan 7 (8 voorstellingen) Fiesta Gitana (2 voorstellingen) Sieto Hoving 7 (Tingel Tangel Cabaret) Nederlands Danstheater Nationaal Ballet Lid worden van K. en O. Plantsoen 25, tel: 31841 v. d. WATER heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig Maandag de gehele dag gesloten. Gedeelte Hooigracht afgesloten LEIDEN In verband met werk zaamheden aan de walmuren op het kruispunt Nieuwe RijnHooigracht zal het gedeelte Hooigracht tussen de Nieuwsrtraat en de Nieuwe Rijn met ingang van 7 oktober voor de duur van 3 weken worden afgesloten voor alle verkeer, met uitzondering van wielrijders en voetgangers. Tijdens de afsluiting zal het verkeer uit de richting van de Oude Rijn worden omgeleid via de Ir Drdessenstraat en de Middelstegracht. Beidschat meest bruikbare speler DEN HAAG De Albert-Balinkmedailles, die na afloop van elk honk balseizoen aan de beste spelers worden uitgereikt, komen dit jaar weer voor een groot gedeelte terecht in handen van oude bekenden. Zo krijgt Herman Beidschat (Haarlem Nicols) voor het zevende achtereenvolgende jaar de gouden medaille voor de beste werper. Evenals vorig seizoen ont vangt Jaap de Koning, de pitcher van het Rotterdamse Sparta, het zilver. wege zijn verdiensten als werper, slag en velder. Het zilver is hier voor Hudson John (Sparta). De gouden medaille voor de beste slag man gaat naar Hamilton Richardson (Sparta), die met 34 honkslagen uit 80 slagbeurten, tot een gemiddelde van 0.425 kwam. Richardson wordt op de voet gevolgd door zijn clubgenoot Hudson John, die voor een gemiddelde van 0.416 (37 uit 89) het zilver krijgt. Hudson John ontvangt nog een derde onderscheiding namelijk de prijs voor de speler, die de meeste homeruns op zijn nam bracht (10). Ook de jeugd De Ron Fraser-Award, een onderschei ding voor de meest belovende jeugdspe- Ier, gaat op voordracht van coach Char les Urbanus, naar de 17-jarige Johnnie Jonkers, de korte stop van RCH, die vol gend jaar bij de Haarlem Nicols gaat spelen. Het geheim van een goedverzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar The perfect hairdressing HAARLEM Morgen wordt begonnen met de vervanging door een dam van de brug in de Valkenburgerweg ter hoogte van de kistenfabriek Guldemond in Valkenburg. Dit werk, dat ongeveer vier weken zal duren, heeft tot gevolg dat doorgaand verkeer tussen Valkenburg en Katwijk onmogelijk zal zyn. Voor voetgangers wordt een noodbrug geslagen. Een en ander heeft tot gevolg, dat de N.Z.H.-ibushalte tussen Leiden en Kat wijk over Valkenburg ingrijpend moet worden gewijzigd. Toch blijven de ge volgen van de wegafsluiting voor de verbinding met Leiden en het dorp Valkenburg van beperkte aard, zij het, dat de halte Raadhuis wordt verplaatst naar de Broekweg, waar het begin- en eindpunt van de dienst op Leiden tijde lijk wordt gevestigd. De bussen naar Leiden rijden dan via de Burgemeester Lotsystraat terug. Overdag wordt tot 19.23 uur bij vertrek van Valkenburg de normale half-uurdienst gereden. Daarna wordt steeds om één minuut voor het gehele uur (19 59 tot en met 23.59) vertrokken. De laatste dienst uit Valkenburg vertrekt 0.47 in plaats van om 0.33 naar Leiden De vertrektijden uit Leiden blijven geheel onveranderd. Bussen rijden om Om de verbinding tussen de Zonne bloemstraat in Katwijk aan de Rijn en het Vuurbaakplein in Katwijk aan Zee te verzekeren, zullen de bussen van lijn 41 om het half uur tussen Sandtlaan en Molentuinweg via Valkenbungerweg, Zonnebloemstraat en Tulpstraat rijden. De tijden waarop de halte in de Zonne bloemstraat normaal door lijn 30 wordt gepasseerd, zijn als uitgangspunt geno men voor het omrijden van de diensten van lijn 41. Dat zijn overdag de bussen, die om vijf minuten over elk half en heel uur uit Leiden vertrekken en 's avonds de diensten die om tien minuten voor elk uur uit Leiden vertrekken. Deze passe ren de Zonnebloemstraat overdag om ongeveer zeven minuten voor elk heel en half uur. 's avonds om ongeveer acht minuten over elk uur. In omgekeerde richting zijn het overdag de bussen, die steeds om kwart voor of kwart over elk uur van het Vuurbaakplein vertrekken en de Zonnebloemstraat vijf minuten la ter passeren. In de avond zijn het alleen de -bussen van kwart over elk heel uur. De route van lijn 30 wordt in Katwijk aan Zee tussen Koningin Julianalaan en Vuurbaakplein gedurende de stag natie niet gereden. De reizigers worden die periode naar lijn 41 verwezen. Gedurende de stagnatie zullen maand abonnementen, zes-retourkaarten en scholierenkaarten, die voor lijn 30 wer den verstrekt, tevens geldig zijn op de lijn 41 tussen Leiden en Katwijk. Wie de afstand tussen Valkenburg Broekweg en Katwijk aan de Rijn Zonnebloem- straat te voet wil afleggen om daarna zijn reis met de bus te vervolgen kan dat ook doen. Daartoe zal door de chauf feurs een zogenoemd slip-(overstap)- biljet worden verstrekt, waardoor de reiziger niet behoeft te betalen voor de afstand, die hij niet heeft gereden. Ingezonden Zonnehuis-collecte Op vrijdag 8 en zaterdag 9 oktober a.s. wordt weer de jaarlijkse kollekte ge houden voor de Vereniging „Het Zonne huis", de vereniging die christelijke ver pleging beoogt van langdurig zieken ernstig invaliden van alle leeftijden ongeacht godsdienst of gezindte. Zij doet dit in vier „Zonnehuizen" die ge vestigd zijn tc Beekbergen, Doorn, Schie dam en Zuidhorn. In deze verpleegtehui zen worden in totaal meer dan 350 zie ken, invalieden en gehandicapten ver pleegd. Bij uitvoering van de huidige uitbrei dingsplannen zal de vereniging haar zorg binnen tien jaar over meer dan duizend hulpbehoevenden kunnen uitstrekken. Deze plannen omvatten het bouwen van „Zonnehuizen" te Vlaardingen met 204 bedden (met de bouw daarvan is in 1963 begonnen), te Amstelveen met 300 bed den, waaronder 80 voor geestelijk ge stoorde bejaarden en te Doorn. Dit laat ste komt dan in de plaats van het huidige gebouw dat reeds lang te klein is. Grafiek-expositie LEIDEN Vrijdagmiddag om kwart over 4 wordt in het academiegebouw een expositie geopend van werk der vier Haagse grafici Aimée Crince le Roy, Sees Vlag, Frans de Haas en Ad van Dijk De tentoonstelling wordt gehouden on der auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum. Aanspraak op kinderbijslag LEIDEN De Vereeniglng van Raden vai Arbeid maakt bekend, dat ingaande 4 Jul 1965 onder bepaalde voorwaarden door eei verzekerde ook aanspraak op kinderbijslag Var, worden gemaakt voor één eigen. aa>i -»-t ouder dan 16 ja: jonger dan 37 jaar béh< houden medeverzorgt Belanghebbenden, die i aanmerking te I de kantoren van de Raden Deze lijsten dienen na afloop van elk kwar taal te worden ingeleverd bij dc Raad v; Arbeid waaronder hun woonplaats resso LEIDEN, Vanaf de tachtig meter hoge pijp der Vuilverbranding kreeg één onzer verslaggevers dit panorama van Leiden-Noord te zien. Links de Stink- of Slaaghsloot met (aan het be gin) de molen, rechts de spoorweg aftakking naar de Willem de Zwijger laan en daartussen de honderden tuin tjes met huisjes van het park Ons Bui- n en de speelvelden. Op de achtergrond de uitbreiding in Noord en de Kooi. Geheel links ziet men nog 'n strook van de Oegstgeester Broek- en Simon- tjespolder, die bij Leiden zal worden gevoegd en waar Leiden zijn Meren- wijk tot ontwikkeling wil brengen. Bovenaan de foto strekken zioh de Leiderdorpse polders uit waar het gro te uitbreidingsplan van deze gemeente nu tot uitvoering is gekomen. (Eigen foto) Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Agnes El len. d v J J Lambers en E F Stolte; Maria Petronella, d v J T G Ruijg- rok en M van Doorn: Suzanna Maria, d v J B Diender en A W L van den Berg: Jan. z v J A van Delft en J van Iterson; Paul OristiSn, z v A J van Schaik en C C H van der Voort; Marinus Willem, z v M W de Mooij en T M Bakker: Saul George, z v B M Siera en R E M Hotze. OVERLEDEN: A Gijsman, 62 jaar, echtgen v J van Egmorvd; J G Mi- chorius, 64 jaar, man: G Roubos, 79 jaar, man; EMM Tibboel, 88 jaar. wed van J G van Veldhuizen; J BruLnooge 57 jaar, man. Opbrengst collecte LEIDEN De huis-aan-huis-collecte voor Het Zonnehuis heeft f. 1645,op gebracht. Spreekuur burgemeester WARMOND He4 wekelijkse spreek uur van de burgemeester op donderdag, 7 en donderdag, 14 oktober, zal geen doorgang vinden. Het eerstvolgende spreekuur zal oog nader worden be kendgemaakt. RIJNSBURG De woningcommissie zal 11 oktober van 7 tot 8 uur 's avonds voor het publiek zitting houden in het raadhuis. Het werk van een buschauf- Minimum leeftijd21 jaar. feur heeft vele aantrekkelijke Loopt u eens binnen op onzo kanten. Wij zullen u gaarne in- wekelijkse contactavonden lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, viljoen", Rijswijkseplein 39. twee weken vakantie, vrij ver- LEIDEN Elke donderdag- voer en uitstekende sociale avond in het N.Z.H.-haltekan- DEN HAAG: Elke dinsdag avond in café-restaurant „Pa' voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. toor. Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon Naam: Adres: Woonplaats Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF» KIES DE

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3