Nieuwe Leidse Courant Kabinet in zorgen over lonen Nog geen gevecht met Veldkamp Strijdkrachten in dienst van de wereldvrede KOFFIE &THEE STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Djokja weer in handen van regeringstroepen uw v matras Oranj je-comité betreurt actie tegen het huwelijk Vlam kan weer vooruit Commentaren Woensdag 6 oktober 1965. 46*te jaargang t Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlgh ia gheblev Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht cn ochtend op vele plaat sen mist of laaghangende bewolking. Overdag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt i 11.15 i entsprijzen p.w.' 0,83, p.m. f 3,55, p.kw. 10,70 Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 Amerika's president Lyndon d. Johnson moet vrijdag aan de galblaas worden geope reerd pagina 5. V.U. congresseert pagina Kernmerk. „Staak het vliegen met Starfighters" wordt in Duitsland geëist pag. 5. Duitsers op 18-jarige leef tijd stemmen pagina 5. Gasbuizen De Gasunie ondervindt ern stige moeilijkheden doordat de aanleg van het buizennet wordt vertraagd pagina 7. jJ* I Een schrijfmachine voor mu ziekschrift vrucht van jarenlang proberen pa- Regering tegenover unaniem standpunt bedrijfsleven Ook in de overgangstijd grotere vrijheid Uitstel huurverhoging geen oplossing ("Van i parlementsredactie) EXCLUSIEF UTRECHT, De belastingplannen van minister Vondeling zijn al niet meer de grootste zorg van het kabinet. Bij de parlementaire behandeling zal hierover' nog wel uitgebreid gediscussieerd worden, maar op de achtergrond doemt een veel groter probleem voor dc regering op namelijk dc loonpolitiek voor 1966. Naai wij vernemen ziet de regering de vrije (re) loonpolitiek voor 1966, die het bedrijfsleven voorstaat, als het grootste knelpunt voor de komende regeerperiode. KT KWARTET Fred Plevier van „The Mounties" overleden HILVERSUM Gistermiddag is in Hilversum overleden de heer Fred Plevier, die deel uitmaakte van het bekende duo „The Moun ties", dat o.a. bekendheid verwierf door zijn optreden in de Rudi Car- rellshow. De heer Plevier werd omstreeks half zes onwel tijdens een camerarepetitie in de televisiestudio A voor de grote jubileumshow van de Vara, die op za terdag 23 oktober zal worden uitgezon den. Na zijn overbrenging naar het r.k. ziekenhuis is hij overleden, ver moedelijk aan hartverlamming. Het IJ-tunnelproject, dat over enkele jaren Amsterdamcentrum en -Noord zal verbinden is thans over zijn volle lengte en breedte in uitvoering. Van het ondergrondse tunnelgedeelte is honderd meter in ruwbouw gereed gekomen, ge rekend vanaf de in- en uitgang bij de Ringsloot in Amsterdam-Noord. De gerichte adviesaanvrage van minister Veldkamp aan de Sociaal- Economische Raad over een vrije loonpolitiek voor volgend jaar ging al veel minder ver dan de vakcen- tralen wensten. Thans is het be drijfsleven (en daarmee ook de vak- centralen) bereid nog even te wach ten met een definitief systeem voor vrije loonvorming. Het gevecht met minister Veldkamp wordt nog uitge steld. Een uitstel dat de regering, gelet op de gespannen economische situatie, niet onwelkom zal zijn. De SER gaat royaal de tijd nemen voor het opstellen van een advies aan de regering. Inmiddels blijkt echter in het bestuur van de Stichting van de Arbeid een tot nog toe bijna verbazingwekkende eensgezindheid bij het opstellen van een overgangsregeling voor 1966 in af wachting van een definitief systeem voor vrije loonvorming. Men is het er Over eens geworden, dat niet meer de Stichting van de Aj'beid m«dr"de be drijfstakken zelf de eerste verantwoor delijkheid voor de loonvorming gaan dragen. Het lijkt er op, dat het be drijfsleven met de vrijheid voor loon vorming ook nu al vrij ver wil gaan. Tevens lijkt het er op, dat minister Veldkamp en daarmee de regering met een unaniem standpunt van het be drijfsleven te maken zal krijgen, dat zij moeilijk naast zich neer zal kunnen leggen. Beducht Bij de regering leeft de beduchtheid voor een economische overspanning met een daarop noodzakelijk volgende beste dingsbeperking, terwijl het bedrijfsleven en met name de vakbeweging niet zo bang voor enige loonontwikkeling in 1966. Alle pessimistische verwachtingen zijn in 't verleden niet uitgekomen en alle op roepen tpt matiging en voorzichtigheid bleken ten onrechte gemaakt. Alle loon explosies is Nederland zonder moeite te boven gekomen. Voor 1966 valt er daar om op loongebied ook wel wat te ver wachten, temeer waar de regering niet geschroomd heeft de lasten te helpen ver- Lasten Te denken valt aan de verhoging van de indirecte belastingen voor sigaretten en benzine, maar ook voor schoenen en textiel. Voorts moeten officieel deTiuren per 1 januari omhoog. De sociale verze keringspremies stijgen met 2,5 pet. in totaal en voorts zit er nog al wat bewe ging in het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. Het zal minister Veldkamp niet lukken ook voor 1966 dc lonen weer aan banden te leggen: de Stichting van de Arbeid staat reeds una niem op het standpunt, dat het toetsings- werk van dit college dient te worden ge staakt. De gedachte is hier en daar al ge opperd dat de huurverhoging nog maar een. half jaar uitgesteld zou moeten orden, maar hiermee zal de minister voor de lonen niet kunnen afkopen. (Voor vervolg zie pag. 9) DJAKARTA Radio Djakarta heeft vandaag gemeld, dat de stad Djokjakarta door de regeringstroe pen is heroverd. Dit bericht maakte een einde aan de onzekerheid die vanmorgen nog bestond, wie de stad sociale zaken de grotere vrijheid j nu in handen had. i--eOpnieuw wordt uit Djakarta gemeld, dat de gezondheidstoestand van Soekarno gunstig is en dat hij hedenmorgen een kabinetszitting zou voorzitten in zijn paleis te Bogor. Voorts waren vooraanstaande mili taire en burgerlijke autoriteiten naar het paleis ontboden voor een con- ferentie. Soekarno is nog niet in het I openbaar gezien, ook niet bij de be- I grafenis van de vermoorde gene- raals. Verder meldde radio Djakarta Luns belooft VN grotere bijdrage DEN HAAG Het Centraal Oranje-comité van Nieuw-Ginneken heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het zegt te betreuren dat in een aan de Kamer gericht verzoekschrift een aantal voor aanstaande Nederlanders opnieuw actie voert tegen het voorgenomen huwelijk van prinses Beatrix met de heer von Amsberg. .De vruchten van vijf jaar strijd tegen onderdrukking zouden wel bijzonder wrarg zijn. als het Nederlandse volk vertegenwoordigd door uw Kamer niet de grootheid van gemoed zou kunnen opbrengen om werkelijk ernst met de vrede te maken", aldus het adres. Het comité ziet het a.s. huwelijk van de Kroonprinses ..primair als een zaak, die de vooruitgang van de menselijke moraal waarachtiger dient dan een omzien in wrok, hoezeer die wrok ook door groot lijden is bepaald". Het Oranje-comité van Nieuw-Ginneken heeft alle overige Oranje-comité'! in Nederland om adhesiebetuigingen verzocht. Ongeveer tegelijkertijd heeft de P.v.d.A.-afdeling. Amsterdam Noord-West een motie aangenomen Waarin de socialistische Tweede-Kamerfractie wordt gevraagd tegen de goedkeuringswet te stemmen, omdat de heer von Amsberg niet overtuigend zou hebben doen blijken van een diepgewortelde afkeer van het naziregime. Ook wordt een „verklaring van misnoegen" gevraagd i.vjn. de „eigengereide houding van prinses Beatrix" bijde bekendmaking van haar verloving en „bij het opdringen d tm". In de komende dagen zou gen in stemming komen. NEW YORK Nederland is van plan een krachtiger bijdrage te le veren voor hel behoud van de vre de in de wereld. Minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. H. A. s, beeft gisteren in een rede <le Algemene Vergadering tie Verenigde Naties meege deeld, dat zijn land bereid is aan zienlijk meer strijdkrachten ter beschikking te stellen van de vol kerenorganisatie. „Ik hoop"", zo voegde mr. Luns aan deze medede ling toe. „dat andere landen dit voorbeeld zullen volgen". Minister Luns liet het niet bij deze algemene belofte, maar kondigde aan. dat het reeds beloofde contin gent van 300 mariniers verdubbeld zal worden en dat er verder een groot en snel bevoorradingsschip (De Poolstermet hef schroef vlieg tuigen voor transport- en verbin- dingswerk en een aantal vaartuigen voor patrouille en verkenning ter beschikking worden gesteld. Op een later tijdstip kan de bijdrage van de marine nog worden uitgebreid met een licht vliegkampschip (de Karei De Poolster, het nieuwe bevoor radingsschip var1 de Koninklijke Marine, staat, ter beschikking van de Verenigde Naties. Doorman), een schip, dat als hoofdkwar tier kan dienen, en met andere eenheden. Ook de Koninklijke landmacht komt aan bod voor het handhaven van de vrede in de wereld. Gedacht wordt aam een. zichzelf verzorgend pantserinfan- teriebataljon. die in de loop van 1966 beschikbaar zal zijn en een geneeskun dig detachement ter sterkte van een bataljon. Wanneer het transport is geregeld, kunnen deze eenheden voor de vrede worden ingezet. Luchtmacht De bijdrage van de luchtmacht zal bestaan uit een Fokker F-27 (Friend ship voor troepengebruikmet be manning en/of drie helikopters van het type Alouetle II, eveneens met be manning. In zijn rede legde mr. Luns er nog de nadruk op, dat er bij dit aanbod van wordt uitgegaan, dat in elk geval voorafgaand overleg en instemming van de Nederlandse regering is vereist. (Voor andere punten uit de rede van 1 minister Luns zie pagina 5). vanmorgen, dat er hevig wordt ge vochten in Klaten, nabij Djokja en Cheriban, 130 km ten oosten Bandoeng. Werd gisteravond door radio-Djakarta gemeld, dat Djokja door de opstande lingen veroverd was, hedenmorgen hoorde men te Koeala Loempoer door radio Djakarta vertellen dat de stad drie maal In andere handen was gegaan, en dat men niet wist, wil Djokja in banden had. Er zou eén nieuw opperbevel in Midden-Java zijn ingesteld om de opstandelingen te bestrijden. Gene raal Soerjo. de commandant van de Dipo Negorodivisie te Semarang, heeft zijn trouw betuigd aan de regering. Radio-Djakarta meldt dat een regi mentscommandant door opstandelin gen is omgebracht voor de ogen var zijn gezin en dat vrouwen en kinde ren van gezagsgetrouwe soldaten in stukken werden gehakt. De opstandige troepen bestaan uit parachutisten en manschappen van de luchtmacht. Er zouden troepen van de Siliwangi divisie naar Midden-Java worden gezonden. Com munisten Diplomatieke kringen te Djakarta welen te vertellen dat Soekarno pro beert als opvolger van de vermoorde Jani. generaal Pranoto naar boven te schuiven. Hy is een linkse figuu zou lid geweest zijn van de com nistische partijOok wordt beweerd dat Soekarno het aantal communisten en andere linkse figuren in het kabi net sterk wil uitbreiden en dat als de hoge officieren niet spoedig optre den. hun kansen verkeken zullen zijn. Pranoto vocht in 1945 als bataljons commandant tegen de Nederlanders en werd in 1961 hoofd der logistiek. Dc communisten, die de opstand geen steun hebben verleend, behalve in enige hunner bladen, zijn spoorloos. Niemand weet waar hun leider Aidlt zich bevindt. Gemeld wordt dat weer de verschij ning van acht bladen is toegestaan o a. de Engelstalige Indonesian Herald en Jakarta Daily Mail. Tot nu toe mochten alleen het blad van de strijdkrachten Angkatan Bersendjata en dat van het leger Berita Yoedha verschijnen. Het eerste meldt dat vier politieke partijen (de Nahdatoel Oelema. de Pacta i Sarikat Islam, de katholieke partij, en de I.P.K I. f voornamelijk bestaande uit oud-mili tairen). alsmede zes massa-organisaties het verbod van de communistische partij geëist hebben. Het leger zou 200 commu nisten. agitators en onruststokers hebben gearresteerd. Brigade-generaal Sictjipto heeft de Mohammedaanse studenten en overige jeugd aangespoord te helpen bij het optreden tegen de beweging van september (Voor vervolg zie pag. 9) GRONNGEN In het academisch zie kenhuis is de 60-jarige mevrouw A. Teb- bes-Hartman uit Groningen overleden, die op 23 september jL bij het ophangen gordijnen aan de waslijn op haar balkon van vier en halve meter hoog naar beneden was gevallen. Deze schepen luisteren naar de il lustere namen De Leeuw van Jude en Koningin van Sheeba. Verolme, bij wie deze schepen zijn gebouwd, heeft hiermee waarschijnlijk een pri meur in de wereld van de scheeps bouw. De schepen zijn allebei het zelfde. Bovendien zijn zij gelijktijdig naast elkaar in hetzelfde dok ge bouwd. De zeeschepen hebben dan ook al de naam tweelingschepen ge kregen. De schepen zijn gebouwd in dracht van de Ethiopian Shipping Lines in Addis Abeba. Zij meten 6000 brt. De doop wordt maandagmid dag verricht door mevrouw Yilma Deressa, d.e echtgenote van de Ethio pische minister van financiën. De schepen worden op dat moment nog niet te water gelaten. Dat geschiedt 's nachts om half twee. De schepen zijn bestemd voor het vervoer van stukgoed en gekoelde lading. Zij zijn 121 meter lang en 17 meter breed. De tweelingen heb ben accommodatie voor 52 beman ningsleden. Maar, zullen zij zich nooit vergissen, want welke van d< twee is nou de Koningin van Shee ba AMSTERDAM De Vlam <Vlissingse Aanneming Mij.) heeft van de bankier een krediet verkregen en hiermee is ver zekerd dat zij weer anderhalve week kan voortwerken. Mr. Th. E. Kastein ge looft thans dat dit wel de doorslag zal geven en dat geleidelijk weer de op drachtgevers zullen gaan betalen. OPKOMST De Tweede Kamer heeft zich met vrij grote meerderheid uitgesproken tegen afschaffing van de opkomst plicht bij verkiezingen. Zoals men weet behoeft de Neder landse burger niet te stemmen, moet hij echter wel in het stemlokaal ver schijnen. Er wordt het is ook in de Kamer over deze materie ver schillend gedacht. Wellicht is het aantal voorstanders van afgeschafte opkomstplicht gro ter dan de Kameruitspraak uitdrukt. Maar dc vraag liet zich stellen of de aanhangige wetswijziging dc aange wezene was om ook deze verande ring aan te brengen. MINIMUM Argument tegen opkomstplicht Is, dat zij zich zo moeilijk waar laat maken. Dan, zegt men, is het beter zulk een voorschrift te schrappen. Deze redenering geldt slechts tot op zekere hoogte. Men kan ook betogen dat verkiezingen voor bestendiging van ons staatsbestel wezenlijk zijn en dat deswege de burger blijvend tot medewerken mag worden aange maand. Niet dat het stemmen daarbij inbe grepen moet zijn (dit zou te ver gaan), maar laat hij in elk geval ko men, als een minimum-voldoening aan zijn burgerplicht. Die trouwens ook zijn recht is. PLICHT Is in dit vlak een recht altijd een plicht? Ons dunkt: wij moeten hier onder scheiden. Reclit van meningsuiting door de drukpers bijvoorbeeld is nog geen plicht daartoe. Ons staatsbestel staat cn valt niet hiermee, of de burgerij al dan niet door de drukpers haar mening uit al zou ook hier grotere zelfwerk zaamheid van de burger mogelijk Maar bij verkiezingen ligt het even anders. Men stelle zich eens voor, dat straks bij de stembus even wei nigen zich uiten als thans door de drukpers. Weshalve enige aansporing, ook van overheidswege, hier niet overbodig lijkt. Dit is echter slechts één enkele kant tekening. De materie is breder be handeling waard. Breder ook dan haar in dit terloopse kamerdebat ten deel kon vallen. INBRENG Nederland is dus bereid tot groter inbreng in de Verenigde Naties. Zoals gisteren nog door ons vastge steld: de VN leiden een moeilijk be staan, al heeft naar het oordeel van velen het bezoek van de paus nieu we glans verleend. In het menselijke ligt voor de we reldvrede een voorwaarde in krach tiger eensgezindheid binnen de Vol kerenorganisatie. Zij lijdt aan onmacht onder met na me de groten om elkaar te vinden. Juist dan kan van de kleinere sta ten Nederland is overigens be paald niet de kleinste een aan manende stimulans uitgaan. Die stimulans spreekt temeer, wan neer vergezeld van bereidheid om zelf in inbreng niet achter te blij- Onze regering, bij wie wel wordt aangedrongen op actiever buiten lands beleid, betoonde hier de acti viteit van het initiatief. KLAVERBLAD j^HNE FREDMAR uit Varas in Zweden heeft een nieuwe manier ge vonden om zijn drie renpaarden tegelijkertijd te trainen. Hij maak. en aanhanger, die hij in drie vakken verdeelde. Met de trekker ervoor kan hij nu zijn dieren gezamenlijk laten galopperen. En het schijnt de paarden best te bevallen. De bladen van ons Kwartet voeren niet drie, maar vier paarden als embleem. Wü proberen die ook de nodige trekkracht (of moeten we zeg gen: aantrekkingskracht) te geven door u het nieuws zo goed en zo prettig mogelijk te brengen. Als het voor u vier paarden zijn die de haver wel verdienen, kunt u ons op pagina 2 (via de bon aan de achterkant i dit stukje) weer een eindje op weg helpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1