Nieuwe Leidse Conramnl Actie tegen communisten Niet zwichten voor de Franse boycot Brezjnef ook lid van presidium r~ Hitzacker Staatsgreep volgens Soekarno een incident Wordt de macht van de president beknot? Incidenten aan grens van Sikkim 3 oktober Niets gemerkt te Djakarta Hevige opstand in rijksasiel Balkbrug Commentaren Demonstranten steken gebouwen in brand CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stintviitigh it gheblaven mijn hart in teghenspoeH" Maartdag 4 oktoher 1965. 46ste jaargang Droog weer De Bilt verwacht tot hedenavond: Droog en zonnig weer. maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). %'f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klèchtendienst bezorging 18.00—19.00 Het Duitse stadje Hitzacker heeft op zijn kop gestaan toen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg er dit weekeind op bezoek waren pagina 5. Paus op reis naar V.N. pagina 2. Heeft het nog zin om ker ken te bouwen? pagina 2 Jouwe terug pagina 2. Daverend De vliegshow boven Zes tienhoven zaterdag was dave rend pagina 5. Minder Minder daverend was zater dag een andere show: de „grand gala du disque popu laire". Het was weinig meer dan een tienerfeest pag. 7. Sport vandaag op pag. 9, 10 en 11. Vrij belangrijke wijzigingen in Moskou MOSKOU In de top van de Sow jetunie zijn enkele wijzigingen aange bracht, die niet onbelangrijk worden genoemd. In de eerste plaats ziet het er naar uit, dat de persoonlijke macht van Brezjnef is geconsolideerd door zijn benoeming tot lid van het presi dium van de Opperste Sowjet. Daar naast blijft hij secretaris van de com munistische partij. Hij combineert nu een regeringsfunctie met een partij functie. Personen, die bij de laatste wijzigingen naar voren zijn gekomen zijn Dmitri Poljanifky, Nicolaas Baibakof en Alex ander Tsjelepin. De twee belangrijkste „verliezers" zou den Pierre Lomako en Coijstantiw Roed- nief zijn. Lomako Lomako is ontslagen als vice-pre- I mier en voorzitter van de staatsplan- commissie. Hij zal in verband met de economische hervorming de leiding van een departement op zich nemen, j Dit is ook het geval met Roednjef, I die ontslagen is als voorzitter van de staatscommissie voor wetenschappelijk onderzoek en als vice-premier. I Nieuw Dehli-India en Rood-China hebben elkaar het afgelopen week einde ervan beschuldigd de oorzaak te zijn geweest van een grens incident, dat zich in Sikkim voor deed. In Nieuw Dehli deelde men officieel mee, dat 25 Chinese militai- j ren in het gebied van de strategisch I zeer belangrijke Jakia-pas op het grondgebied van Sikkim zijn doorge drongen. Zij vielen een Indische waar- I nemingspost aan. De Indiërs wisten de I Chinezen weer te verdrijven. De lezing van het Chinese persbu- j reau Nieuw China is, dat Indische militairen de grens tussen Sikkim en China hebben overschreden „voor militaire provocaties". Chinese grens wachten waren beschoten. DJAKARTA President Soekarno heeft vanmorgen opnieuw een radio rede gehouden. Zijn stem zou „minder droevig" hebben geklonken, dan in een vorige rede van zaterdagavond, toen zgn stem „moe en oud" zou zijn geweest. Van de rede van vanmorgen had men echter de indruk, dat zij van tevoren opgenomen was, in tegenstelling tot de rede van een dag tevoren. Generaal Soeharto heeft nog steeds de leiding van alle strijd krachten. Generaal Dank hoofd der luchtmacht, heeft verklaard dat hij niets met de staatsgreep van Oentoeng te maken heeft gehad. Van Nasoe- tions lot is nog niets zeker, evenmin als van het lot van Oentoeng, die naar Midden-Java zou zijn ui'i weken. Ook van de leider der communisten Aidit weet men niets. De bipo-Negoro-divisie op Midden-Java zou nu aan de kant van de regering staan (Soekarno was in 1956 commandant dezer divisie). In zijn rede van hedenmorgen riep Soekarno op tot eenheid tussen het le ger en de luchtmacht. Soekarno ont kende. dat de luchtmacht enige blaam zou treffen in verband met de poging tot een staatsgreep tegen zijn bewind. Soekarno zeide niet waar hij vandaag was. Wel vertelde hij dat hij vrijdag morgen, toen de poging tot een staats greep geschiedde, naar het vliegveld Halim even buiten Djakarta was ge gaan. Hij zeide nadrukkelijk dat dit uit eigen vrije wil was geschied omdat het voor hem beter was een vliegtuig te hebben zodat hij elk ogénblik overal heen kon gaan als er iets ongewenst gebeurde. (Dit vliegveld wordt overi gens het punt van uitgang van de staatsgreep genoemd.) De rede duur de twee minuten en twintig seconden. Soekarno ging niet nader in op zijn mededeling over een mogelijke botsing tussen leger en luchtmacht. Rede van zaterdag De rede van Soekarno voor radio- lndonesië op zaterdagav nd (opgevan gen door radio Malesië) luidde als 'olgt: „Mijn volk, hiermede bevestig ik als president, opperbevelhebber van de strijdkrachten, grote leider van de re volutie, mijn op 1 oktober 1965 afge kondigde order om een einde te maken aan alle verwarring onder het volk en mijn leiderschap van de Indonesische revolutie te herstellen. Vandaag, 2 oktoberheb ik alle lei ders van de gewapende strijdkrachten te zamen opgeroepen met de tweede vice-premier (dr. Leimena) en andere hoofden van belangrijke deoartemen- ten met het doel onmiddellijk het pro bleem van de beweging van 30 sep tember te regelen. (Voor vervolg zie pag. 15) Mazoerof, die in maart tot eerste vice- premier werd benoemd, is nu geen lid meer van het presidium van de Opper ste Sowjet. Westerlijke waarnemers weten nog niet precies weHca waarde zij moeten hechten aan de wijzigingen in de Sow- De Russische regering telt nu 47 mi nisters en 15 voorzitters van verschil lende staatscommissies. De 15 voorzit ter van de ministerraden van de repu blieken zijn nu ook lid van de regering. Wie heeft de juichende herken- ningskreten van de televisie- kindertjes niet gehoord, toen oubollige Fred Flintstone met zijn mede-cartoonhelden kwam langsrijden. Zie vooral „Dat was anders het (3-oktober) dag je wel" op pagina 3 en verder. SCHIPHOL Zondagmiddag kwam het vliegtuig van de Garuda Indonesian Airways, de Sriwijjaya, met 20 uur vertraging door motorstoring te Cairo ongunstig weer te Frankfort. Het vrijdagavond uit Djakarta ver trokken maar niemand van de twintig passagiers kon iets vertellen. Zij had den niets van cle staatsgreep gemerKt. Vier missiezusters van de Franciscanes- senorde te Djakarta wisten zelfs niets de staatsgreep. Er was geen «krant boord en niemand had hun iets verteld. De bemanning was in Cairo verwisseld en kon dus niets vertellen. Het vrijdagmiddag van Schiphol naar Djakarta lijntoestel van de K.L.M., kwam zondags halftien Nederlandse tijd te Singapore aan met 40 passagiers uit Djakarta, waar het een uur geble ven was. De gezagvoerder had normaal radiocontact onderhouden met de ra diotoren op het vliegveld van Djakarta. et K.L.M.-vliegtuig uit Djakarta is van morgen 10 uur op Schiphol aangekomen. Van de 77 passagiers kwamen er 31 uit Djarakarta van wie 17 spijtoptanten. Drie mannen gevlucht, twee al aangehouden BALKBRUG. Het rijksasiel voor psychopaten „Veldzicht" in Balkbrug is zaterdagavond het toneel geweest van een gewelddadig oproer. Na een ontspanningsavond in het gymnastiek lokaal trachtten enkele tientallen ge detineerden 'n bewaker onder de voet te lopen. Deze zag zich genoodzaakt naar zijn vuurwapen te grijpen. Een oproerkraaier werd in de voet gescho ten. Van de algehele verwarring die daarna ontstond maakten drie ver pleegden gebruik om te ontsnappen. Twee van hen zijn inmiddels al weer aangehouden. De opstand had een zeer dreigend ka rakter. Ondanks het feit dat de bewakers waarschuwingsschoten losten, kwam ge- ONZEKERHEID Over de gebeurtenissen in Indonesië bestaat nog onzekerheid. Hoe zal het verder gaan? Zeker schijnt wel, dat dc macht nu bij het leger berust. Dat is in de gegeven omstandigheden de beste op- lissing. Want de andere keuze was de communistische partij. Deze laatste is er overigens nog vol op. Niet aan te nemen valt, dat zij plotseling in het niet is verdwenen. Zij is bovendien sterk georganiseerd en kan een stootje velen. De losgebroken strijd was er zelf dui delijk een om de opvolging. De een- heidsfiguuur Soekarno was niet lan ger in staat, dc uiteendrijvende machten bijeen te houden. Zijn po sitie is door het gebeurde van de laatste dagen stellig nog zwakker geworden. Hij is nu een in eigen land omstreden man. Zal men nu naar Indonesische trant trachten al pratend bijeen te blij ven? Zonder Soekarno lijkt dit on mogelijk. Thans wreekt zich een po litiek die de democratie heeft ver waarloost en alleen op revolutie was PAUS Vandaag brengt de Paus zijn bezoek aan de Verenigde Naties. Zijn be doeling is daarmee, in dit diploma tieke centrum een boodschap des v red es te brengen. Een merkwaardig verschijnsel van deze tijd: de reizende paus. Tot nu was de paus die ontving. Hij had zijn zetel in Rome en groot en klein kwamen tot hem. En wie komt, be tuigt hulde. De paus gaat nu zelf. Hij gaat op weg en onderneemt zijn pelgrims tocht. En wie gaat, die brengt een boodschap. Dat is in elk geval een der ken merken van het Evangelie, dat het gebracht wordt, niet gehaald. Maar voor het overige betekent dit bezoek aan de VN, bij alle wellicht beoogde bescheidenheid, een grote pretentie. Zal voor dc oren van het bonte ge zelschap ginds de boodschap door klinken van die ware vrede waar van het Evangelie het geheim be- zit? was depaus een die ontving. Hij had Een andere vraag: zullen straks an dere vertegenwoordigers van wereld godsdiensten roeping gevoelen tot een soortgelijk bezoek? DIERENDAG detineerde J. van der W. met een steen in de hand op bewaker J. D. Hartog af. Hij strafte de opstandeling af door hem in zijn voet te schieten. Van der W. moest hiervoor worden opgenomen in het ziekenhuis in Zwolle. Er werd gelijk groot alarm gelagen. Bewakers die bij het gesticht wonen en hun vrije avond hadden, snelden toe. Ook de politie in de omtrek werd ge waarschuwd. Met loeiende sirenes kwa men zij in auto's aangereden. Tot uit Zwolle kwamen de dienaren van het Hermandad aangesneld. Gezamenlijk za gen zij kans de opstand te onderdruk ken. Na een controle bleek, dat drie ge detineerden v/aren ontsnapt. Alhoewel gelijk een cordon om het gebouw werd gelegd, hadden zij toch kans gezien te ontkomen. Onder de ontvluchten bevond zich J M. van der S„ die was veroordeeld voor een dubbele roofmoord in Sprang Ca- pelle. Van der S. was al eens eerder bij een gevangenisoproer betrokken. Dat was in Breda. Hij heeft toen o.a. gepro beerd de adjunct-directeur van de hoog- dier, hoe ook onwetend, zijn bij- ste galerij in de koepel naar beneden te drage geleverd, gooien. Hij kon zaterdag gauw worden I ingerekend. Hij had zich verstopt op het I gestichtsterrein Een tweede ontvluchte, H. Z. werd gistermorgen in Assen aangehouden. De dérde. K. K. is nog spoorloos. De oproer was van ie voren aangekondigd. Maar zoals de geneesheer-directeur zei: „Er doen in de inrichting zoveel geruchten de ronde, dat we daar meestal niet op in gaan". De jacht van deze tijd doet dc be hoefte aan speciale dagen te sterker gevoelen, moederdag, vaderdag, van daag ook de dieren dag. Zij bedoelen de aandacht te rich ten op zekere waarden in het leven, opdat we ons die waarden ook buiten deze dagen krachtiger be wust zullen zijn. Zo vandaag het dier. Ook op het dier kan men een eigen kijk hebben. Men kan het zien als een wat wonderlijke speling van de natuur. Men kan het ook zien als een eigen scheping van God, ter verrijking van de door Hem in aanzien geroepen aarde en waar van de verantwoordelijkheid mee aan de mens is toevertrouwd. Schepsel zijn betekent geschapen zijn, betekent dan ook delen in de eerbied. In de bijbel treft ons altijd weer de verantwoordelijkheid die de mens ook voor het dier heeft. Een trekje: wanneer God zich om het lot van Ninevé laat vermurwen, dan ook om het vee, in die stad ge vonden. Aan de redding van dc stad en van haar alleen? heeft het UW matras Felle betogingen in Aden Tenslotte heeft de Indische regering op de Chinese ambassade in Nieuw Dehli een nota laten overhandigen, waarin wordt geprotesteerd legen de Chinese grensschendingen en de steeds agres sievere houding van de Chinese strijd krachten aan de grens van Sikkim. Warboel bij Britse reclamezender LONDEN De Engelse Veronica. ra dio-Caroline. heeft personeelsmoeilijk- heden. Ontevreden over hun salariëring weigerde een aantal omroepers en tech nici gisteren te werken. Zij trachtten de programma's in de war te brengen en het schip van waaruit een groot deel van Engeland wordt bestreken te beheersen, hetgeen slechts gedeeltelijk gelukte. De ontevreden personeelsleden zijn in middels vertrokken en hebben ten dele gelijksoortig werk gevonden op een an der Brits „piratenschip", genar.-nd radio- London. Congres Europese Beweging: CANNES Het buitengewone congres van de Europese Beweging in Cannes is gisteren besloten met een oproep aan de vijf partners van Frankrijk in de Europese Gemeen schap om niet te zwichten voor de Franse boycot. Het congres, dat door circa 700 personen uit een twaalftal Europese landen is bijgewoond, was [Unaniem van mening dat de vijf Ide ministerraad van de Gemeenschap bij geen compromissen met Frankrijk Bewonen en dreigt daarmee de Gemeen mochten zoeken die de essentie van H I uit gevaar moet voor de andere rege- de Gemeenschap, dat wil zeggen het ringen aanleiding zijn een gesloten front opgeven van het nationale vetorecht I te vormen ter bescherming van de ge en de onafhankelijkheid van de meenschap. zonder over het „fond" een EEG-commissie zouden ondergra-1™^,^:."' (Voor vervolg zie pag. 15) Julius von dem Bussche, oom van Claus von Amsberg, presen teert het verloofde paar en de hele familie van Claus von Ams berg aan de pers. Links van prinses Beatrice staat de groot moeder van Claus. Rechts zijn moeder en zustersMeer over het bezoek aan Hitzacker op pag. 5. Clandestiene zender opgespoord DEN HAAG In samenwerking met de rijkspolitie in Elburg hebben opspo ringsambtenaren van de PTT gisteren de clandestiene zondr Markies of Belphegor opgespoord en in beslag geflomen. Daar bij is proces-verbaal opgemaakt tegen de 21-jarige automonteur J. v. d. M. in Ol- debroek. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau pater J. G. Pfeil, gods dienstleraar bij de gevangenis en het huis van bewaring te Leeuwarden. ADEN In Aden hebben zich ge durende het afgelopen weekeinde fel le betogingen voorgedaan tussen de politie en een menigte betogers. De demonstranten, die protesteerden te gen de jongste opschorting van de grondwet en het overnemen van het bestuur door de Britse autoriteiten, staken een protestante kerk. een sy nagoge, een krantegebouw en een bak kerij in brand. Talloze langs de straat geparkeerde auto's werden door de betogers ver nield. Bij de gevechten met de politie, die werd bijgestaan door 500 Britse militairen, werd een scholier gedood en een andere persoon gewond. Te voren had de politie ongeveer 500 per sonen gearresteerd, onder wie man nen die uit protest tegen de Britse maatregelen, waren gaan staken. Barricades Dc gevechten deden zich voorname lijk voor in de wijk Crater, waar 100 000 mensen wonen. Gebruik makend van de omstandigheid, dat het uitgaansver bod was opgeschort, trokken de bewo ners van deze wijk de straten op en barricadeerden zich in nauwe graatjes. De politie moest ettelijke keren gebruik maken van traangas. Na deze demon straties werd weer een uitgaansverbod afgekondigd. Incident Gisteravond was de politie de toestand weer meester. Er deed zich nog een in cident voor. Dat was toen een bom ont plofte. Een Brits echtpaar en een kind werden gewond. Intussen heeft Syrië zijn vertegen woordiger bij de VN opgedragen de kwestie-Aden in de Algemene Vergade ring aan de orde te stellen. Cubaans minister naar „elders" HAVANNA Premier Castro heeft meegedeeld dat zijn minister van indus trie. Ernesto Guevara, in april Cuba heeft verlaten om elders revolutionaire activiteiten te bedrijven. Hij zei niet waar de minister zich nu bevindt. De minister schreef Castro dat hij zijn taak op Cuba als beëindigd beschouwde. An dere landen in de wereld zouden zijn „beseheiden inspanning" opeisen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1