Nieuwe leidse Courant Soekarno wordt uitgérustT Soebandrio in nieuw bewind Revolutionaire Raad neemt macht in Indonesië over nu Provo's krijgen zwaardere straffen Onthoofd lijk aangespoeld Stichting maakt geen loonakkoorden meer Bonaire vol geestdrift bij koninklijk bezoek 'tHoogeHuys Commentaren •r matras CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sttntvajtigh i« ghebl«v«n mijn h«rf in teghenipoctl" r~ Vrijdag 1 oktober 196.). 46ste jaargang Dezeldfe ïiiicldagtemperatureii De Bilt verwacht tot morgenavond perioden met zonneschijn, maar ook en kele lokale buien. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen Koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur p.w." 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 MORGEN.. Uit de Haagse Hof geplukt TOKIO/KOE ALA LOEMPOER - Een Indonesi sche revolutionaire raad heeft door Radio Indo nesia laten verklaren, dat hij thans liet „opperste gezag" in Indonesië vormt. President Soekarno wordt in zijn paleis streng bewaakt. Een der voornaamste figuren in de raad is voorlopig althans) luitenant- kolonel Oentoeng, commandant van president Soekarno's lijfwacht. Een der leden is premier dr. Soebandrio, tevens minister van buitenlandse zaken. Anderen zijn de gewezen tweede premier. Omar Dani, tot nog toe minister van luchtvaart, voorts dr. Leimena, tweede vice-premier, Soctiop- to Joedodinardjo, tot nog toe minister en hoofd van politie, en de kolonels Hiroe en Snemardi. In het geheel telt de raad 45 leden, doch het was nog niet mogelijk achter de andere namen te komen. Een naam, die niet ge noemd wordt, is die van generaal Nasoetion, chef der staven van de strijd krachten. De raad verklaart dat hij „het werktuig is van het gehele Indone sische volk". Volgens radio-Djakarta zullen in verscheidene provincies dergelijke raden worden ingesteld, De raad heeft een viertal decreten uitgevaardigd waarin hij de gehele machtsoverneming bekend maakt. Een van de eerste besluiten was de afschaffing van alle militaire rangen, hoger dan luitenant-kolonel. Alle officieren met een hogere rang zul len voortaan It.kolonel zijn. Zij heb ben het bevel ontvangen een schrif telijke verklaring van trouw aan de revolutionaire raad te geven. Het radiotelegrafische verkeer van Indonesië met de buitenwereld is verbroken. Omdat morgen de krant niet verschijnt, vindt u vandaag reeds veel voor het weekend. Op de Zondagsbladpagina's een schat van ar tikelen over een alarmcentrale en medische beroepen, over Mozart- in-Den-Haag en vele vaste rubrieken. Hitzacker was vandaag al in ven de vaste hoek van Alexan- feeststemming, want morgen komt dra: „Uit de Haagse Hof geplukt" de verloofde van Claus von Ams- berg, prinses Beatrix. Het belooft T V'1 een prachtig feest te worden. Zie en pagina 7. i Concilie huwelijk Pag. Bübelsteecls verstaanbaarder pag. 2 Water wordt steeds vuiler pag. 7 Hr. Roosjcn van NCRV naar NRU? pag. 11 Weer een nieuwe rubriek: van Morgen: Grand Gala du Disque heden af op de pagina Ethergol- pag. 13 Uitgeslapen? néén... DRAKACEL Hall Geheim wapen van Van AMSTERDAM De Amsterdamseman van het bureau Singel had het pu- politierechter mr, Romke de Waard heeft I bliek drie keer via een luidspreker ver- de Amsterdamse provo's gedreigd meti zocht door te lopen Tien jongelui die zwaardere straffen. Niet alleen de provo's hieraan geen gevolg gaven werden daarop moeten nu op hun tellen gaan passen, ook j gearresteerd. Acht daarvan werden ge- voorbijgangers zijn gewaarschuwd. Ordc-j straft, maar voor twee werd het vrij- verstoringen zoals deze zijn voorgekomen spraak. Voor hen liet mr. De Waard gcl- l Amsterdam moeten afgelopen zijn, al- den, dat zij de oproep niet hadden ge- dus de Amsterdamse politierechter. Mr. Dc Waard zei dit gisteren na afloop van de berechting van tien verdachten die zaterdagavond zijn aangehouden bij het zoveelste opstootje bij het Lieverdje. Acht van de tien verdachten kregen een voor waardelijke straf van twee weken met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 25 gulden. De politierechter heeft met het uitvaar, digen van deze straf voor het eerst ge bruik gemaakt van artikel 186 van het wetboek van strafrecht. Dit zelden toe. gepaste wetsartikel wordt door inge wijden al „het geheime wapen van Van Hall genoemd". Omdat het de eerste keer was dat dit wetsartikel werd toegepast, wilde mr. De Waard nog niet het onderste uit dc kan halen. Hij kan namelijk gaan tot drie maanden en een geldboete van 1200 gulden. „Dit was een waarschuwing. In de toekomst gaan wij strenger straf fen", aldus de Amsterdamse politierech ter. Artikel 186 beticht de verdar'-te van deelneming aan samenscholingen op grond van het niet opvolgen van een driekecr gegeven bevel om zich te wUderen. Op advies van burgemeester Van Hall is dit artikel zaterdagavond door de politie toegepast. Commissaris Land- Over de provo's zei mr. De Waard, dat deze jongens die uit een bepaald idealisme handelen het niet gewild hebben dat het tot dergelijke excessen zou komen. Zij zijn meegesleept. Volgens de Amsterdam se politierechter is dat het grote gevaar waarin de happenings dreigen te ontaar- TEXEL Op het strand van Texel is naar nu pas bekend is gemaakt op 15 juli een onthoofd lijk aangespoeld. De rijkspolitie is er .tot nu toe niet in ge slaagd de identiteit van het stoffelijk overschot vast te stellen. Wel staat vast. dat het slachtoffer een visser of een zeeman moet zijn geweest. Bij de naspeuringen is ook Interpol ingeschakeld. Uit het water van de Bilderdijkkade te Amsterdam is gisteren het stoffelijk overschot van een naar schatting 70- jarige vrouw opgehaald. De politie ver moedt dat ze in de nacht van woensdag op donderdag te water is geraakt. Het lichaam vertoonde geen letsel, zodat wordt aangenomen dat het hier een on geluk betreft Confrontatie Volgens de raad mogen politieke partijen, massa-organisaties, dagbla den en tijdschriften normaal blijven werken maar zij moeten binnen een nader te bepalen tijd verslag over hun werk uitbrengen aan de raad. De raad zal dc buitenlandse politiek, die vrij en actief is. niet wijzigen, evenmin als de houding ten aanzien van de tweede Afrikaans-Aziatische conferentie en de confrontatiepolitiek tegen Maleisië gaat voort. Belangrijk is dat Soebandrio kort voor ae staatsgreep i-n een toespraak de spot dreef met velen, die zich de mannen van de revolutie van 1945 noemen en die volgens hem de revo lutie verraden hadaen. Hij zei dat het volk geen leeg geschreeuw en grote woorden wilde maar daadwerkelijke oewijzen van de vervulling van het doei der revolutie. „Schreeuw niet te veel", zei hij. Hij drong er voorts op aan af t rexenen met de liberale en Kapitalistische denkwijze. „Verijdeld" De eerste tekenen van de omwen teling waren berichten van radio-In donesia, dat een staatsgreep van het leger tegen Soekarno verijdeld was door overste Oentoeng. Opperofficie- ren. die zich Dewan Djenaeral (raad van generaals) noemden, zouden heb ben gepoogd Soekarno te verdrijven, doch deze zou thans in veiligheid ver keren. (Voor vervolg zie pag. 13) Geen commentaar uit Den Haag DEN HAAG Naar aanleiding van de berichten over de vorming van een re volutionaire raad in Indonesië, kon het ministerie van buitenlandse zaken ons morgen, desgevraagd, geen nader mentaar geven. Op de Bredascwcg te Tilburg is de 14-jarige Gerard Westerburgen door vrachtauto overreden. Hij overleed enkele later in het ziekenhuis. De jongen, die op de fiets reed, is kennelijk van dc vrachtwagen geschrokken, aan het slin geren geraakt en gevallen. Het paleis van president Soekar no in Djakarta staat onder stren ge bewaking. Dat is al vaker gebeurd in Indonesiës soms roe rige hoofdstad, getuige deze foto, die van 17 oktober 1952 dateert. Wegens oorlogsverleden Nederlander mocht Israël niet binnen TEL AVIV De 44-jarige Nederlan der C. J. V. is gisteren op last van de Israëlische politie naar Amsterdam te ruggekeerd, omdat zijn naam voorkwam op de zwarte ijst van wegens collabolra- tie met de nazi's veroordeelden. V., die na zijn aankomst in een hotel op het vliegveld van Lydda was ondergebracht, verklaarde dat hij in Nederland ander half jaar gevangenisstraf had gekregen, omdat hij op negentienjarige leeftijd als chauffeur in dienst van de Duitsers was getreden. Na de oorlog was V. met een Joodse vrouw getrouwd. Basis overgangsregeling is er (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Stichting van dc Arbeid zal geen centrale loonakkoor den meer afsluiten, maar de eerste verantwoordelijkheid voor de loon vorming overlaten aan de bedrijfstakken. Over dit belangrijke uitgangs punt hebben de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bestuur van de stichting gistermiddag in principe overeenstemming bereikt tijdens een gesprek dat ten doel bad een basis te leggen voor een overgangsrege ling in afwachting van een nieuw loonpolitiek systeem. Er bestaat een goede kans dat de vakbeweging cn de werkgeversorganisaties het over deze tijdelijke spelregels eens zullen worden. Zij zullen bun beraad op 13 oktober a.s. voortzetten. De overeenstemming over het uit gangspunt voor de loonvorming in het komende jaar hield tevens in dat werkgevers en werknemers het „VIVA LA REINA" KRALENDIJK Een groot aan tal ingezetenen van Bonaire stond om het vliegveld, toen het vliegtuig van de A.L.M. met de Koningin en de Prins aankwam, en de belang stelling was beslist niet minder dan Levensverzekering schadeverzekering Na grafschen n is Ouders baby gaven f2000 voor tip (Van een onzer verslaggevers) GOUDA Zoals we berichtten, is on der Recuwijk in een grasberm een lykje aangetroffen van een dood geboren eeds begraven baby. Het onderzoek de politie bracht aan het licht, dat het lijkje uit Gouda afkomstig was. waa van een begraafplaats was geroofd door ee.i onbekende. Aangezien het politie-onderzoek ceen positieve resultaten heeit opgele- vFid. hebben de ouders van het jongetje thans een beloning van f 2.000 in het voor uitzicht gesteld voor degene, die aan wijzing kan geven tot opsporing van de graf schenner. Vrachtauto raast speelplaats op: 8 kinderen dood AMMAN In een buitenwijk van dc Jordaans hoofdstad Amman zjjn acht meisjes om het leven gekomen en 35 ge wond doordat een vrachtauto, die een steile straat afreed, van de weg afweek, door een schoolmuur brak en een speel plaats opraasde. op Curasao. Langs de weg naa Kralendijk stonden erebogen en hiiv gen veel vlaggen. De Koningin en de Prins namen plaats op een podium met het gelaat gekeerd naar de zee, waar het fregat Ainstel lag afgemeerd. Enthousiast zingende kinderen nog geestdriftiger gedirigeerd door een frater, brachten een zanghulde. Vervolgens begaf men zich naar het hotel om de rondrit over het eiland te beginnen. In het begin werd een bezoek gebracht aan het hospitaal waar de Koningin geen kamer oversloeg. Van vele bedden weerklonk de roep: „Viva la Reina". De rit volgde de voor enkele jaren met Nederlands geld aangelegde toe- ristenweg lawgs de zee met prachtige uitzichten vooral aan het Goto-meer. In het dorpje Rinco schenen alle 2500 inwoners uitgelopen te zijn. De schooljeugd bracht een zanghulde. Op het tweede deel van de rondrit leek het protocol vergeten. Het eerste op onthoud was bi? de zoutpannen, waar grote troepen flamingo's in de verte zichtbaar waren. De Koningin tracht te deze te fotograferen maar de af stand was eigenlijk te groot. Het laat ste oponthoud was in Lac (Playa Cai) ivaar grote schelpen te vinden zijn. De inhoud geldt als lekkernij. De Koningin en de Prins zochten naar de zeldzame gave exemplaren en de Koningin ging op de knieën aan de rand van de zee liggen om een schelp schoon te wassen. VOLA UTOMA TISCHE N.V. er over eens zijn, dat het economisch najaarsrapport van de Sociaal- Economische Raad een ander karak ter moet dragen dan tot nu toe het geval was: het rapport mag geen cijfermatige aanduiding bevatten van een „economisch mogelijke" loonkostenstijging. Het SER-rapport moet zich beperken tot het geven van algemene indicaties t.a.v. de te verwachten economische ontwikke- j afbreken van de kabelbaan, i ling, ook od wat langere termijn het af*el°Pen iaar de Noordgrcvclingcn werd afgesloten. De werkzaamheden (Voor vervolg zie pag. 13) [zullen enige maanden vergen. LOONBELEID Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is gisteren gelukkig (ot over eenstemming kunnen komen op en kele belangrijke uitgangspunten van het voor volgend jaar te voeren loonbeleid. Dit geeft moed voor het overleg over de nadere uitwerking. Lofwaar dig dat de vakbeweging het initia tief tot deze vergadering heeft ge nomen. Het lijkt in de gegeven omstandig heden verstandig dat zowel werk geversorganisaties als vakbeweging de voorkeur geven aan een over gangsregeling boven een straks mis schien onvoldragen systeem voor loonpolitiek. De kans daarop zou groot zijn, indien gewacht was op het door de regering erg laat ge vraagde SER-advies. Een overgangsregeling geeft zowel SER als regering meer tijd voor ont werpen en invoeren van het kader voor de vrijere loonvorming. Te veel haast kan tot brokken leiden. De ervaringen met de overgangsre geling kunnen bovendien beter zicht geven op de uiteindelijk te bewan delen weg. WIJS VONNIS In de zaak tegen de dusgenaamde provo's heeft de Amsterdamse po litierechter wijs gevonnist: mild nog, maar met de waarschuwing een vol gend maal heel wat strenger te zijn. Het lijkt ook ons het juiste rechter lijke beleid. Dc knapen hebben voor lopig voornamelijk dc behoefte om op te vallen een streven dat zich in deze tijd van publiciteit gemak kelijk laat honoreren. Een wat kin derlijk gedoe, waaraan men beter niet te veel aandacht kan schenken, wat echter in deze tijd ook al te moeilijk blijkt. Bedenkelijker wordt het, wanneer hei verschijnsel grotere vormen aan neemt. En ook dat zit er wel in cn niet die ontwikkeling wilde dc rech ter kennelijk rekening houden. Van daar zijn aanzegging van krachtiger bestraffen een volgend maal. De straat is er voor het normale ver keer, niet voor vreemde excessen. Intussen maakt ook dit dwaze ver schijnsel deel uit van een tijdsbeeld dat niet alleen de opmerkzaamheid van de politie verdient. ONDER INVLOED Houd van iemand die onder invloed rijdt altijd voor kortere of langere tijd het rijbewijs in aldus het ad vies van Nederlandse kant op een dezer dagen in Italië gehouden in ternationaal verkeerscongres. Een juist advies, lijkt ons, en een tol de nakoming waarvan de rechter in elk land desnoods door wijziging In de wetgeving in staat gesteld moet worden. Hoe is de situatie? Komt een rijder onder-invloed er met een geldboete af, dan is hij misschien wel onder dc invloed, maar stellig niet onder de indruk. Dit laatste, leert de ervaring, is hij alleen wanneer hem het gebruik van zijn vervoermiddel wordt ont zegd. Eerbied voor het leven van dc mede mens moet sommigen wat krachtda dig worden bijgebracht; maar het leven is dat waard. fyjjERKWAARDIGE dierenvriendschappen leveren altijd weer aardige plaatjes op. Uit Wenen komt dit voorbeeld van vreedzame coëxis tentie lussen een hond en een eend. Dat het helaasniet zo vreedzaam toegaat in deze wereld, moeten wij u iedere dag opnieuw in het nieuws vertellen. Maar wij geloven, dat de krant ook moet berichten over de goede dingen, die er zijn. Soms vinden we dat in het kleine dan ivcer n het grote. Vele kleintjes maken een grote. Dat is ook op het terrein der abonnc- mentenwerving zo. De bon op de achterkant van dit stukje vertelt u daarover meer. o UW'

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1