Politieke jacht' op een spoorlijn door Afrika Wilson blijft de kritiek de baas Economische plannen zijn eenstemmig goedgekeurd Jjh. eett kostte. Kif ALLES GOED EN WEL Vooral de Chinezen zijn actief Soekarno contra rechtse spoorwegarbeidersbond Na enise felle aanvallen van communisten „Jetstsrs" voor Indonesië Grieken van eiland in een Turkse rivier Hoofd Geheime Dienst krijgt geen ontslag Broer V3n msdsme Nhu veroordeeld Mslinowski in Oostenrijk enz (Lev- 20:27 nOM)KHDAG W SKl'lF.MBER 1965 Misdaad (Van een correspondent) LAUNDA (Zambia) Mil jonairs en politici in Afrika, Engeland, de Ver. Staten. Rusland en China, ja vooral China, houden zich intensief bezig met een spoorlijn van 1500 kilometer dwars door Afrika, die nog niet is aange legd, misschien nooit aange legd zal worden, maar in fei te al meer dan alleen maar een spoorweg geworden is. Een gigantische verbindings lijn, die uitgestrekte gebieden op het Afrikaanse continent uit hun isolement kan ver lossen. Een project, dat een droom geworden is. Het draagt zelfs het risico van oorlog en verspilling van vele mensenlevens met zich. Namen De .namen van de eindstations zul len de avontuurlijke geesten aanspre ken: Lusaka en Dar-es-Salaam. Lusa ka ligt diep in Afrika weggestopt. Het is de hoofdstad van Zambia, tot voor kort Noord-Rhodesië geheten. Dar-es- Salaam, de vroegere Arabische sla- venhaven ligt in Tanzania aan de Oostkust van Afrika, voorheen Tan- ganjika, dat Zanzibar onder zijn hoe de nam. Korte tijd geleden kwamen er een aantal Chinezen in Dar-es-Salaam aan om te beginnen met een nauw keurig onderzoek van het gebied, waar doorheen men de spoorlijn zou moeten aanleggen. Velen vragen zich af waarom juist de Chinezen daar waren. Het antwoord ligt opgesloten in de uitgestrektheid van Centraal- Afrika zelf, een immens gebied, waar in men noch blanken, noch Afrikanen aantreft. De Chinezen zijn het enige volk ter wereld, dat het mensenarse naal en de arbeidscapaciteit heeft om dit onmetelijke, onbewoonde gebied te bevolken. Wat malen de Chinezen om een verlies van mensen van 10 15 miljoen wanneer ze een nieuw grondgebied tot hun beschikking krij gen? Gevaar Met vele andere vooruitziende Afri kanen en Portugezen in Angola en Mozambique is de eerste minister van Zuid-Rhodesia, Ian Smith, zich van het grote gele gevaar bpwust.,xSimon Katlungu, de hoge commissaris van Zambia, heeft verklaard, dat presi dent Kenneth Kaunda geen enkele sympathie heeft voor de mening van Tsjoe-En-lai, uitgesproken bij diens bezoek aan Oost-Afrika. Tsjoe vond, dat. de landen in dat gebied klaar voor een revolutie waren. De Afrikaanse leiders,'met name president Nyerere van Tanzania vinden echter dat zij de Het moet De Wereldbank heeft onlangs na een eerste onderzoek het bouwschema als oneconomisch verworpen. Presi dent Kaunda houdt echter voet bij stuk. Hij heeft bezworen dat de spoorlijn er zal komen. Katilungu heeft verklaard, dat men voor de bouw hulp van waar ook zal aanvaar den. „We moeten de spoorlijn bouwen. Als China ons wil helpen, dan gaan we daarmee ook akkoord", aldus Ka tilungu. Engeland heeft al 750.000 gulden aan studieplannen betreffende de spoorlijn uitgegeven. Men heeft de Britten gevraagd dit bedrag te ver dubbelen. Ook Canada is benaderd voor financiële steun, die eveneens 750.000 gulden zou moeten bedragen. Niemand weet precies hoeveel de ^joorlijn zou moeten kosten. Men schat 500 tot een miljard gulden. De oorlog in Vietnam heeft al vele duizenden onschuldige mensen het leven gekost. In Zuid-Vietnam is het vooral de burgerbevolking, die zwaar te lijden heeft onder de in hevigheid toe nemende gevechten. Ook onder de militairen, Zuid- vletnamezen en Amerikanen, vallen veel slachtoffers. Tot voor kort bestond er grote onzekerheid over het lot van de Amerikaanse piloten, die met hun toestellen in Noord-Vietnam te rechtkwamen. Er waren reeds geruchten en later berichten over executies van krijgsgevangenen. Nu heeft Noord-Vietnam zonder meer gedreigd, Amerikaanse vlie gers als oorlogsmisdadigers te zul len berechten. Men zegt wel eens, dat in de oorlog alles geoorloofd is. Helaas wordt dit gezegde nog maar al te vaak in praktijk ge bracht. Wat Noord-Vietnam wil doen is misdadig, hoe groot de bezwaren van dit land tegen het Amerikaanse optreden ook moge zijn. Formeel is het bovendien in strijd met de Conventie van Genève van 1949, die ook door de regering te Hanoi werd ondertekend. BLACKPOOL Premier Wil son is zijn socialistische partij genoten, die kritiek op zijn beleid WtÊ Chinese dreiging in Afrika als een lucratief wapen kunnen gebruiken bij hun tactiek Oost en West tegen elkaar uit te spelen. Ook president Kaunda, in zijn hart een gematigd en wijs man, denkt er zo over. In de gevaarlijke prestigestrijd tus sen Oost en West speelt Rusland thans een grote rol. De Russen waken voor hun belang en trachten waar dat mogelijk is in dit gebied het Westen in een moeilijk parket te brengen. Het enthousiasme van hun oorspron kelijke acties lijkt echter verdwenen te zijn. Een belangrijke psychologische factor is, dat Afrikanen en Russen moeilijk met elkaar kunpen opschie ten. Ondertussen is de Afrikaanse spoor weg het doel van hun aspiraties ge worden. De Russen zullen alles in het werk stellen om de aanleg ervan te verwezenlijken. Als chantage hun daarbij van nut kan zijn, zullen zij dit middel niet achterwege laten. Zambia heeft het voordeel dat het rijk is. Zijn rijkdom vormt het koper, dat door twee maatschappijen geëx ploiteerd wordt, een die vanuit New York en een die vanuit Johannesburg wordt geleid. Zambia wordt uitsluitend door land omsloten en koper is een massapro- Met ontbinding bedreigd DJAKARTA President Soe karno heeft gedreigd, de rechts- gezinde socialistische PBKA (vereniging van spoorwegarbei ders) te ontbinden. Deze wordt door de communisten en andere linkse groeperingen fel aange vallen. Zjj zou verbonden zijn ge weest met de Socialistische par tij, die vijf jaar geleden werd ver boden. De Indonesische president zei, de „contrarevolutionaire groepen binnen de Indonesische staatsspoorwegen te zullen ontbinden op dezelfde wijze, als dat is geschied met de „titoïstische Moerbapartij" en de beweging voor bevordering van het soekarnoisme. Soekarno zei te menen dat er onder de spoorwegarbeiders groepen zijn, die afwijken van de koers van de Indonesische revolutie. De bond heeft verscheidene duizenden leden, sterk anticommunistisch zijn. In zijn toespraak tot ongeveer 12.000 spoorwegarbeiders herinnerde Soekarno er aan, dat mannen van de spoorwegen hem op 4 januari 1940 gered hadden, toen „de vijand hem poogde te doden terwijl ik op weg was van Djakarta naar Djokjakarta. Maar dank zij de heldhaftige daad van de spoormannen kwam hij veilig DJAKARTA Dinsdag is een niet nader bekend gemaakt aantal Jetstar - vliegtuigen door een vertegenwoordiger van de Amerikaanse Lockheed fabriek officieel aan de Indonesische luchtmacht overgedragen. Aldus meldde Antara woensdag. Dit geschiedde in het kader van een aankoopcontract dat verscheide ne jaren geleden was getekend. aan en werd de revolutie gered". Ook memoreerde hij, dat de financiële tovenaar van Adolf Hitler, dr. Schacht, hem in 1950 had aangeraden, grote wegen te laten aanleggen in plaats van spoorwegen te doen her stellen. Hij had dit advies echter naast zich neergelegd. Voordat Soekarno sprak had de tweede vice-premier dr. Leimena de arbeiders verteld over de slechte con ditie van het beschikbare materieel, wat ontevredenheid onder de trein reizigers veroorzaakt. Er zijn vernieu wingen aangebracht, maar over het algemeen blijft de vervanging bij de ontwikkeling ten achter. Het is dik wijls volkomen onmogelijk om spoor kaartjes aan de stations te kopen. Buiten de stations kan men ze echter voor twee a drie maal zo hoge prijs kopen, waar mensen rondhangen, die er een zaakje van maken. SALONIKI Griekenland heeft zich woensdag bereid verklaard, zijn troe pen terug te trekken van het eiland je Telemini in de rivier de Evros die de grens met Turkije vormt. Vorige week zond Griekenland troepen naar het eilandje, nadat de Turken tussen hun oever en Telemini een dam hadden aangelegd, waardoor aan de Griekse kant overstromingen ontstonden. Turkije dreigde daarop ook militairen naar het eilandje te sturen De Griekse troepen kregen bevel zich terug te trekken, nadat de twee partijen waren overeengekomen de kwestie in een gezamenlijke commissie te bespre- De Canadese minister van buiten landse zaken, Paul Martin, is benoemd tot voorzitter van de Noordatlantische raad in opvolging van zijn Belgische ambtgenoot, Paul-Henri Spaak. Elk jaar wordt voor de Navo-raad een nieuwe voorzitter benoemd door diens regering op verzoek van zijn voorganger. Als gevolg van de ongewoon regenval van de laatste tijd heeft men in een groot jachtgebied bij de Noorditali- aanse stad Verona veel last van gifslan gen. Elf jachthonden hebben al de dood gevonden. Berghutten Nog maar een maand geleden bracht prins Bernhard een bezoek aan Tanzania ter gelegenheid van de opening van een sisalfabriek MOSKOV-He,mach,igt«n."Weg 11331' CCIl trale comité van de communis- t 1 tische partij der Sowjetunie heeft hPtPr iPVPIl dukt. Het moet per trein vervoerd j zjjn zitting van drie dagen beslo- ••■0r en— r zlin. °Plt °6e.n twee ^en mej goedkeuring van een: De plannen van Kosygin werden plan voor hervorming van de in- eenstemmig goedgekeurd. Dit gebeur- dus.ric. het ontslag van een .n- der de maat gebleven partijfunc-i tijcongres, waarschijnlijk in maart tionaris en het bijeenroepen van 1966 te houden. Het laatste werd lijnen. De ene loopt naar het zuiden via Zuid-Rhodesia en vervolgens naar de kust van het Portugese Mozambi que, terwijl de andere in westelijke richting loopt via Katanga naar de kustplaats Lobito in het eveneens Portugese Angola. Het is thans duidelijk, dat er in zuidelijk Afrika een nieuw machts blok wordt gevormd, waarin de blan ken de boventoon zullen voeren en dat bedoeld is de macht van het blanke ras in dat deel van Afrika ten van alles te handhaven. Het zal bestaan uit Zuid-Afrika, de Portugese provincies Mozambique en Angola en bijna zeker Zuid-Rhodesia, Deze gebieden grenzen aan elkaar en hebben, wat belangrijker is, het geld en de wil om hun macht te handha ven. Het is daarom vanzelfsprekend, dat Zambia de nieuwe spoorlijn, die noord-oostelijk naar Tanzania loopt, wil hebben. De lijn zou over haar hele lengte door onafhankelijke Afri kaanse staten moeten worden gecon troleerd. De spoorlijn zou zonder twijfel veel rendement opleveren. In de uitge strekte, onderontwikkelde gebieden, zou zij beschaving, handelsactivitei ten. ontwikkeling van de landbouw en op den duur industrieën brengen. Kenneth Kaunda op de dag, dat Zambia onafhankelijkheid verkrijgt. Hier neemt hij de acte van over dracht in ontvangst van de Britse Princess Royal. een nieuw congres der party. Alle aanbevelingen van het cen trale comité, waaraan de hoogste economisten en partij- en regerings functionarissen een jaar hebben ge werkt, zullen morgen worden voor gelegd aan de opperste Sowjet dat er (naar men verwacht) vrijwel zonder dralen zijn goedkeuring aan zal hechten. Hervorming Het centrale comité heeft het groot ste deel van de vergadertijd besteed aan een bespreking van de beoogde industriële hervormingen, zoals die door premier Kosygin waren uitgestip peld. Het doel is om de arbeiders door betere betaling en huisvesting op de zelfde wijze te stimuleren als het centrale comité in maart met de boeren heeft proberen te doen. Het nieuwe plan is in de Prawda geroemd als de weg naar een beter leven, niet alleen voor de Russen maar voor al die volkeren, die de Sowjetkoers volgen in hun economie volgens socialistisch patroon. 1961 gehouden. Toen hoorde het con gres opnieuw Stalin en zijn helpers door Chroesjtsjef (toen premier en partijleider) afkraken als moorde naars en bedriegers van de loyale communisten. Tevens lanceerde hij toen een nieuw program voor partij en land, dat .een grandioze toekomst voorspelde. Het- grootste deel hiervan is reeds verloren gegaan in een war net van echecs in landbouw en indus trie. Het centrale comité heeft de 58- jarige Vitaly Titof, een zijner secreta rissen, de laan uitgestuurd en feitelijk naar Kazakstan verbannen. In zijn plaats werd de 47-jarige landbouw deskundige Feodor D. Koelakof secre taris. Hiermee trad deze toe tot de groep van 18 der machtigste mannen in de Sowjetunie. De enige hogere groep is het presidium van 12 leden, dat de politieke lijn bepaalt. Grote Drie De grote drie van het Kremlin, Brezjnef, eerste partijsecretaris, pre mier Alexei Kosygin en president Mi- koyan hebben hun posten behouden. De afzetting van Titof, een der negen secretarissen onder eerste secretaris Brezjnef, was sinds april in de maak, toen hij reeds overgeplaatst werd naar het landbouwgebied Kazakstan en daar partijsecretaris werd. De promotie van Koelakof duidt aan, dat hij een grote rol zal gaan spelen in het hervormingsprogram voor de landbouw, dat Brezjnef in maart heeft aangekondigd. Het spionagegeval in Noorwegen Ook secretaresse hadden op het Labourcongres verre de baas gebleven. De poli tiek betreffende Vietnam kreeg bijna een meerderheid van twee derden. Een resolutie die de im migratiepolitiek veroordeelde kreeg bijna 80 van de stem men. Minister van buitenlandse zaken Stewart deed op het congres een nieuw beroep op de Sowjetunie, met Engeland een internationale conferen tie te organiseren teneinde een vreed zame oplossing te vinden voor de kwestie Vietnam. Voorwaarde van Engeland blijft, dat er een eind wordt gemaakt aan de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam en aan de Noordvietnamese hulp aan de Vietcong. Hij noemde het immoreel en onredelijk, dat Noord-Vietnam pas wil praten als de Amerikanen Zuid- Vietnam hebben verlaten. Na hem keerde premier Wilson zich tegen de linkervleugel, die naar zijn mening „een Chinese overwinning op Chinese voorwaarden" eisen. De pre mier zei bereid te zijn, op elk moment met de Chinese premier Tsjoe En-lai van China of premier Kosygin van de Sowjetunie besprekingen te voeren, die tot vrede kunnen leiden. Ten aanzien van de vele linkse demonstra ties in Engeland inzake Vietnam zei Wilson: „De juiste plaats om te pro testeren is de Chinese ambass Stewart had in zijn rede nog ge zegd, dat Engeland voorstander is van het geven van internationale waar borgen aan Noord- en Zuid-Vietnam tegen agressie, als eerste stap naar het terugtrekken van buitenlandse troepen en basis uit beide delen van Vietnam. Het gehele land zou geneu* traliseerd moeten worden. Een pro* gramma van wederopbouw onder su« pervisie van de Ver. Naties zou moe- Gisteren is een uit Nederland afkom stige auto met drie inzittenden in West- malle (België) door nog onbekende oor zaak tegen een boom gereden. Een der inzittenden, de heer J. Botman uit De- van vroegere ambassadeur OSLO De voorzitter van de commissie van Noorse stafchefs, vice-admiraal Folke Johannes- sen, heeft afwijzend beschikt op een verzoek om ontslag van het hoofd van de Geheime dienst, kolonel Evang, wiens secreta resse is aangehouden onder ver denking van spionage voor de Sowjetunie. Hoewel de naam van de gearres teerde niet officieel bekend is ge maakt, zou het volgens Noorse bladen gaan om de 52-jarige mejuffrouw Ingeborg Lygren, die toegang zou heb ben gehad tot belangrijke Noorse en westelijke geallieerde militaire ge heimen. Ook zou zij op de hoogte zijn geweest van plannen voor de defen siepolitiek. Mej. Lygren is ook particulier secre taresse geweest van een vroegere Noorse ambassadeur in Moskou, Erik Braadland. Deze verklaarde zich ver- De Britse Scotland Yard heeft de Romeinse politie een tip doorgege ven volgens welke „Beni to's schat", juwelen goud en schilderstukken uit het bezit van de vroege re Italiaanse dictator Mussolini, verborgen zou zijn in ammunitiekisten onder de vloer van een stal op een boerderij kort bij de geboorte plaats van de dictator, Varano di Costa aan de Noordelijke Adriatische Zee. De schat loopt, naar men gelooft, in de mil- 'oenen dollars, bet betrokken In Een van de vooraan- i tegengif en injectiespui- kow, heeft James Bond betiteld als de „opvolger van de nazi-misdadi gers". Hij ziet geen ver schil tussen de filosofie van Bond en die van Rudolf Höss. de comman dant van Auschwitz. Ja mes Bond is „een onbe zonnen moordenaar en verkrachter", die naar de mening van Zjoekow de belangen van de burger lijke heersende kringen verdedigt. Volgens de Rus is hij ook „een soort blanke aartsengel, die de onzuivere rassen ver delgt". De hele figuur van Bond Is naar de me- ning van Zjoekow uitge dacht om de mensen in het westen ertoe te be wegen zonder gramschap „de kunsten van de Amerikaanse mariniers ergens in de Mekong-del ta of die van de agenten van de Britse geheime dienst in Aden of Hong kong" aan te zien. I Een rechter van het hooggerechtshof in Lon den heeft ermee Inge stemd, dat op hem een verzekering wordt afge sloten, waarbij drie mil joen gulden zal worden uitbetaald indien hij komt te overlijden, voor dat hij een uitspraak heeft gedaan over de rechtsgeldigheid van het testament van de multi miljonair Peter Fuld, die een vermogen van zestig tot honderd miljoen gul den heeft nagelaten. De behandeling van deze kwestie werd eind juli, na drie maanden te heb ben geduurd, afgesloten. Verwacht wordt, dat de 54-jarige rechter, die zegt een goede gezond heid te genieten, volgen de week uitspraak zal doen. Moch hij voor die tijd overlijden, dan zou een nieuw proces nodig zijn. Om de daar dan uit voortvloeiende extra kos ten te dekken, is door de belanghebbenden de verzekering afgesloten. baasd over de arrestatie. Volgens hem j was de secretaresse in opdracht van het ministerie van defensie op de ambassade in Moskou gaan werken. De aanhouding van mej. Lygren'j heeft geleid tot felle aanvallen in de Noorse pers op de geheime dienst en j de justitie. Dit was het derde Noorsej geval van spionage of verdenking van j spionage voor de Russen binnen een SAIGON De broer van madame Nhu de vrouw die eens een sleutel functie in de Vietnamese politiek be kleedde is wegens machtsmisbruik tot vijf jaar eenzame opsluiting ver oordeeld. De broer. Tran van Khiem. bekleedde geen staatsambt toen de invloed van zijn zuster groot was. maar was advocaat en procureur te Saigon. Madame Nhu was de echtgenote van de oud-premier en DiemnZUSter V3n ex"president N«° Dinh De president en de heer Nhu werden vermoord. Madame Nhu verbleef buitens lands toen de staatsgreep van een groep officieren p aatsvond. Zij woonde enige tijd in de V.S. en verblijft thans in een villa buiten Rome. Khiem werd veroordeeld omdat hij zijn ambt' misbruikt had om twee man nen geld af te persen. WENEN Maarschalk Rodion Mali- nowski, de Russische minister van defen sie, is gisteren in Wenen aangekomen voor een officieel bezoek aan Oostenrijk I op uitnodiging van zijn Oostenrijkse j ambtgenoot. De maarschalk die tot 5 oktober in Oostenrijk blijft, zal waar schijnlijk militaire installaties bezichti gen en de herfstmanoeuvres van het Oostenrijkse leger bijwonen. Kroonprins Harald van Noorwegen heeft woensdag in Washington een be-1 zoek van een half uur gebracht aan president Johnson. Hij bracht de groeten I over van koning Olav, zijn vader. Étiè M. A A M. JL A KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN TTPTTTTTTT Vrroiilriiit (5) Ook per tv dient m.i. de kerk, met behoud van Schrift en belijdenis, het Evangelie uit te dragen. Laat men niet vervallen in een soort doperse mijding; zowel radio als tv zijn scho ne gaven Gods. Hiervan geldt net als de boekdrukkunst Da Costa's woord: het is een stap ten hemel en ter heL Laten wij dus streven naar het eerste: het dienstbaar maken van de tv tot uitbreiding van het Koninkrijk Gods. Sommelsdijk M. Kats Verontrust (6) De lezer uit Bergschenhoek is vast te goeder trouw. Maar of hij het juist ziet? Doordat de kerk van de moder ne media gebruik maakt doet tege lijk de wereld door genoemde midde len zijn intrede, zodat de kosten de baten verre overtreffen. Zou God Zijn volk niet met geheiligde middelen weten te trekken? Het gebruik van de tv door de kerk is daarom een heilloze weg. N ij kerk g. Bakker Verontrust (7) Blij ben ik met het besluit van de Synode der Chr. Geref. Kerken de tv voor evangelisatie te gaan gebruiken.' Het gaat immers om de vraag die ons allen gesteld zal worden: „Wat deedt ge met de mogelijkheden die Ik u gar" Boekdrukkunst en radio gebrui ken we al tot verbreiding van Gods naam. Waarom tv dan niet? Dordrecht G K. de Lange-Visser Uoodstraf (4) niet doodstraf gaat? In de "nieuwe od aan moordenaars, overspeler^ e.d. Zijn genade aan (Tit, bedeling biedt 2:11». Als God zo barmhartig is, zullen W,,t d,a" van gé,:'n genade willen weten? Met evenveel recht kan men de doodstraf gaan bepleiten voor hen die zich inlaten met waarzeggers. Waalwijk B. Rijkej

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7