11 Koers van Geref. Kerken is teleurstellend „Westen gaat aan Christus voorbij" Geen sprake van duurder brood Een woord voor vandaag Christ, geref. synode STOR^l «tSTOR EST Puzzelhoek Waarom erkent kerkorde nog altijd VU niet? Europese ontmoeting van kerkelijke mannenbonden Rentabiliteit is" redelijk Maar fabrieken hebben het moeilijk ATOOMONDERZEEËRS VOOR NEDERLAND? Dr. A. A. Koolhaas (49 jaar) overleden DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1965 „En zij lachten Hem uit, omdat zij wisten, dat zij gestorven was" (Lucas 8 53). Het dochtertje van de overste van de synagoge ligt op sterven, en Jaïrus de vader, weet, dat als er iemand is, die haar van de dood kan redden, dit de Here is. Op weg naar Hem toe bereikt hem het ontzettende bericht, dat het kind is gestorven. De omstanders staan al klaar met hun commentaar )rAch, Jaïrus ga maar naar huis, er is nu niets meer te redden, val de Meester niet lastig." Daartegenover staat het antwoord van de Here: „Wees niet bevreesd, geloof alleen, en zij zal behouden worden." Merk waardige woorden, door geen van de omstanders begrepen. Behouden worden, en ze is gestorven? En zij lachten Hem uit Hier is de botsing tussen geloof en ongeloof. Het ongeloof, dat zegt: Het kan niet, en het geloof, dat hoopt: Het komt nog in orde. Zij lachten Hem uit. Maar „haar geest keerde terug en zij stond dadelijk opDe Here laat de spotters de spotters en maakt Zijn belofte aan Jaïrus waar. Geloof alleen Dat is het troostvolle. God zet Zijn werk voort. Hoe groot het aantal spotters, dat aan de kant van de weg staat, ook is. Niet zij, maar Hij heeft het laatste woord. Vrees niet, geloof alleen! Wij lezen vanavond: Lucas 13 vers 18 tot 35. Meedoen aan antwoord '64 verantwoord De synode begon gistermorgen met een bespreking over kerkbouw. En kele synodeleden uitten kritiek op de propaganda- en advertentiecampagne voor de actie Antwoord-'64, de grote kerkbouwcollecte. Deputaten waren volgens het rapport van mening dat het moreel niet verantwoord was ge weest een extra collecte te houden, gesteund door de propaganda door en voor rekening van andere kerken, zon der mee te doen. De commissie van de synode vroeg zich echter af of de „toegepaste recla me geschied is op een wijze de kerk van Christus waardig?" Maar de sy node voelde er niets voor deputaten op te dragen „bij volgende acties de uiterste voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van samenwerking met andere kerken, waarbij met name ge dacht wordt aan kerken, welke niet behoren tot de gereformeerde ge zindte." Deze uitsprak werd geschrapt, om dat de synode kennelyk vertrouwen had in dit deputaatschap. Praeses, ds. I. de Bruijne zei aan het slot van deze bespreking: „Wij mogen constateren dat, op welke wijze Antwoord-'64 ook was gestimuleerd, de resultaten ver rassend waren.' De kerkbouw wordt in de Christe lijk Gereformeerde Kerken gestimu leerd door een Fonds Steun Kerkbouw (F.S.K.). In tegenstelling tot de gere formeerde Stichting Steun Kerkbouw (SSK) geeft de FSK geen bedragen voor de bouw van kerken. (Van onze kerkredactie 'gezegd „dat dit antwoord (van de Gere formeerde Gemeenten) enige vooruitgang - vertoont in vergelijking met vroegere APELDOQRJX De christelijke-gererormeerde synode zal een afwijzingen." brief zenden aan de huidige gereformeerde synode waarin de teleur stelling zal doorklinken dat de samensprekingen van deputaten in WT 1 j .1 EHet woord „teleurstellend" viel ook wezen zijn vastgelopen. „We zijn op een dood punt gekomen zei toen gesproken werd over de verhouding prof. dr. J. van Genderen. Gehoopt wordt dat het gereformeerde antwoord aanleiding kan zijn om de besprekingen tussen beide deputaatschappen voor de eenheid van gereformeerde belijders voort te zetten. Opmerkelijk was dat de christelijke- synode eigenlijk even teleurgesteld was over de houding van de Gerefor meerde Kerken, als de gereformeerde synode teleurgesteld bleek te zijn over de houding van de Hervormde Kerk. RED BAND ROOSENDAAL NIEUWE STUDIE VAN PIËTISME BERLIJN In Duitsland heeft zich een commissie gevormd op aandrang uit de kerken, die een historische studie van het piëtisme gaat maken. De commissie, die onder leiding staat van de hoogle raars Martin Schmidt en Erhard Peschke, telt bekende wetenschapsbeoefenaars en vertegenwoordigers der kerken. Men wil werken van belangrijke piëtistische schrijvers opnieuw uitgeven en ook de doorwerking van het piëtisme op de verschillende gebieden van het geestesle ven onderzoeken. Het piëtisme is voor het Duitse lutheranisme, wat de nadere reformatie voor de hervorming in Neder land is geweest. Vrijgem. Theol. Hogeschooldag KAMPEN Op de gisteren in Gereformeerde Kerken hebben in zeven tjokvolle gebouwen er waren ruim tienduizend bezoekers opleiding tot de dienst des Woords, over de zorg, die moet worden be steed aan de zuivere verkondiging van het Evangelie en over verkeer de invloeden, die het geestelijk leven der kerkleden en de kerk bedriegen. In enkele toespraken werd zijde- Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. zwart in de wapenkun de, 5. sterke drank, 10. scheik. element (afk), 11. plaats in N. Brab., 13. iedere, 15. voornaamw., 16. plaats in Z.H., 20. kleefmiddel, 22. vogel, 23. zangstem, 25. eenmaal 26. wijnglas, 27. water in Z.H„ 28. gewicht in China, 30. myth, figuur, 31. stakkers (ZN), 34. atmosfeer (afk), 35. jongensnaam, 37. metaalmengsel, 41. aard rijkskundige aanduiding (afk), 42. zijtak Rhóne, 43. langzaam (muziek). doch zij werden niet breed uitgeme ten In 87 autobussen, 1300 personen auto's en twee overvolle treinen kwa men de schooldaggangers naar Kam pen. De bijeenkomsten in de zeven ge bouwen werden geleid door ds. D. van Dijk uit Groningen, ds. L. J. Goris uit Weesp, ds. J. Kok uit Amersfoort, ds. Jac van Nieuwkoop uit Scheveningen, ds. L. G. van Oene uit Zwolle, ds. H. Veltman uit Zeist en door ds. H. van Tongeren uit Maassluis. Professor C. Veenhof zei dat de kerk midden in de wereld moet staan. Dat is de wil van God, want de kerk moet het zout der aarde zijn. De kerk wordt daarbij blootgesteld aan ver zoekingen, maar zij mag weten van God genade te zullen ontvangen om te kunnen overwinnen. Met klem waarschuwde professor Veenhof tegen de invloed van het communisme. Het is een pseudo-religie, die streeft naar macht. Wat doet nu de westerse wereld? Werpt zij een principiële dam op tegen het communisme? De hoogleraar merkte op dat het Westen aan Chris tus voorbij gaat. Het nihilisme krijgt steeds meer invloed. Het verkondigt de autonomie van de mens. Steet meer mensen gaan voorts leven uit de nuttigheidsgedachte. Bij alles wat men wil ondernemen, vraagt men zich- af: Wat heb ik eraan? JVief dichter Deputaten constateren in hun rap port dat de samensprekingen geen wezenlijke toenadering brachten. Bo vendien brengt de koers die de Gere formeerde Kerken hebben ingeslagen, zeggen zij, deze beclist niet dichter bij onze kerken. De gereformeerde deputaten drin gen volgens het rapport sterk aan op kanselruil en afvaardiging naar el- kaars synode. De christelijke-gerefor- tneerde deputaten zijn echter van mening dat kanselruil zou betekenen dat een bepaalde (volgens hen: on verantwoorde) visie op Verbond en doop getolereerd zou moeten worden. Voor afvaardiging naar eikaars synode achten de christelijke-deputaten de tijd nog niet rijp. Tijdens de bespreking zei de zifter van deputaten, prof. dr. J. Genderen: „We zijn op een dood punt gekomen. Moeten wè zo voortgaan of niet?" Niet alleen landelijk maar ook plaatselijk laten de verhoudingen veel te wensen over, zeggen deputaten „er is zo weinig behoefte aan elkaar." Ook prof. W. Kremer zei teleurgesteld te zijn. Brief Hervormde kerkvoogden vragen: (Van onze kerkredactie) gevolg, dat aanstaande hervormde 1 predikanten niet de Vrije Universiteit DORDRECHT Wij zeggen kiezen voor hun opleiding en vorming, allemaal de toenadering tussen hervormden en gereformeerden zozeer op prijs te stellen. Zou het niet een eerste en gemakkelijk te verwezenlijke stap zijn, als de theologische faculteit van de Vrije Universiteit door de Nederlandse Hervormde Kerk „erkend" zou worden en daartoe ook hervormde kerkelijke hoogleraars zou krijgen? Dit legt De Kerkvoogdij, het orgaan van de vereniging van hervormde kerkvoogdijen, ter overweging voor aan de hervormde synode. In dit blad wordt in het kader van een serie commentaar op de kerkorde in het septembernummer stilgestaan bij artikel 14. waar bepaald wordt, dat de hervormde predikanten hun oplei ding en vorming ontvangen bij de theologische faculteit van de daarv door de kerk aangewezen universitei- Verwonderlijk De Kerkvoogdij noemt dit te meer verwonderlijk, omdat de Vrije Universiteit in de andere faculteiten een aanmerkelijk aantal hervormde studenten en ook onderscheiden hervormde hoogleraars telt. Het blad wijst er op, dat het feit, dat de kerkelijke reglementen deze opleiding niet erkenden, in 1886 de directe aanleiding was voor de Dole antie (de kwestie-Houtzagers Kootwijk). Gezien het korte bestaan van de Vrije Universiteit en de felle strijd, die zich in de kerk rondom de figuur van Abraham Kuyper afspeelde, was dit volgens De Kerkvoogdij alles zins begrijpelijk. Het blad vervolgt echter: „Nu zijn wij tachtig jaar verder en er is nog niets veranderd. Een ver maarde universiteit, die in het acade misch geheel in ons land een eervolle de brief die toch gezonden moet worden, nu we geen gerefor meerde waarnemers toelaten". De commissie had voorgesteld de putaten op te dragen in de verhou ding tot de Gereformeerde Kerken „te handelen naar bevind van zaken." Een aantal synodeleden vond dit niet juist. Ds. Van Smeden zei toen hele maal geen bezwaar te hebben tegen een dergelijke brief, omdat het een mogelijkheid kan zijn voor hernieuwd contact. Discussie Tijdens de discussie bleek duidelijk dat de Gereformeerde Kerken zeggen: Sinds wij de vervangingsformule ter zijde hebben gesteld is er voor u volledige ruimte bij ons. De moeilijk heid van de christelijke-gereformeer- den is dat de ruimte in de Gerefor meerde Kerken te groot is omdat bepaalde visies op Verbond Gods en doop consequenties heeft voor predi king en levensstijl die voor de chris- telijke-gereformeerden niet vaardbaar zijn. Uiteindelijk formuleerde ds. J. H. Velema een voorstel om een brief te schrijven. Daarin zullen de „consta teringen" uit het deputatenrapport verwerkt worden. Deputaten zullen het antwoord afwachten en daarna zullen zij naar bevind van zaken kunnen handelen. De brief zal aan de huidige gereformeerde synode gezon den worden die in januari weer bij eenkomt. Dit voorstel werd met vier stemmen tegen aangenomen. Geref. Vrijgem. dfc vrijgemaakte Gereformeerde Ker- i. Men had het gevoel verder var elkaar te zijn afgeraakt. Ds. A. Hilbers vertolkte de mening van meer synodele den dat vooral op de synode-Rotterdam van 1964 gebleken was dat in deze Gereformeerde Kerken een exclusivis- tische kerkopvatting de boventoon is gaan voeren. Ds. K, J. Velema meende zelfs dat zo ver hij het kon zien er weinig perspectief is voor verdere samenspre kingen. Ook prof. Van Genderen erkende dat de deputaten niet optimistisch zijn. R.k. bezinning op herdoop ROERMOND Een (rooms-katho- lieke) oecumenische adviesraad in het bisdom Roermond, die reeds een jaar bestaat, is bezig met de bestudering i de herdoop van volwassenen, die de Rooms-katholieke kerk willen worden opgenomen. De raad heeft hiertoe contact in gespreksgroepen met reformatorische kerken. Verder zal een orde van dienst worden opgesteld voor de sluiting van gemengde huwelijken, waartoe de Rooms-Katholieke Kerk dispensatie heeft gegeven. Men hoopt zo meer eenheid in de kerkelijke huwelijks sluiting te brengen. Ds. J. H. Velema stelde voor een brief te sturen aan de gereformeerde synode, waarin deze teleurstelling wordt uitgesproken en geargumen teerd. Namens de synodale commissie zei ds. B. van Smeden dat men dit wel overwogen heeft, maar de com missie meende dat als de synode geen waarnemers zou zenden en ontvangen, het niet juist was om een brief te zenden. Ds. Velema meende echter dat er daardoor des te meer reden is: „Misschien kan alles wel gezegd wor- Vertikaal: 1. steel, 2. vis, 3. novel, 4. soort onderwijs (afk), 5. lengtemaat (afk), 6. meisjesnaam. 7. telwoord, 8. lineaal (ZN), 9. een zekere, 12. natuurlijk waterbekken, 14. oosters lastdier, 17. erfe lijke stand, 18. zijtak Seine. 19. weefsel, 21 myth, figuur, 24. trilling (muziek), 29. wachthuisje. 32. rivier in Duitsland, 33. viskuit (ZN), 34. meisjesnaam, 36. voor zetsel, 38. voornaamw., 39. muzieknoot, 40. bekende afkorting. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Blokker - eg. 2. roman - loge. 3. A.M. - draak - al. 4. kree - An - rad. 5. ea - elp - dole, 6. L.S. - stengel. 7. eter - do - gei. 8. een - i.e. - ge - ds. 9. kroon-al-ea. raster. 3. om - Dee - se - np. 4. Karei- trio. 5. knaap - eden. 6. eland - noga. 7. rok - Roggel. 8. egaal - Eede. 9. geld - Elisa. „In dienst der Kerkgastheer Geref. Gem. de Gereformeerde Gemeenten werd een afwijzend antwoord ontvangen. De syno de van deze gemeenten schreef, dat „enkele factoren naar voren kwamen, welke als beletselen gezien worden om tot samenspreking over te gaan." De deputaten werden gemachtigd de Gere formeerde Gemeenten te vragen welke beletselen dat zijn. In het rapport van deputaten werd Welvaart Ook de welvaart bedreigt hét gees telijk leven. Het stoffelijk goed wordt een afgod. De supermarkt is voor velen een hemel. Wat moeten wij hiertegen doen? Wij moeten, aldus prof. Veenhof, Christus willen kennen en dan zal al het andere, dat wij nodig hebben, ons worden toegewor pen. De kerk moet het Woord predi ken en daadwerkelijk Christendom tonen. De kerk moet een haard van liefde zijn. Professor H. J. Schilder sprak over het zuiver houden van de leer en de kerkregering en professor dr. L. Doe- kes zei dat kerkleden en zelfs voor gangers verkeerde dingen zeggen en daardoor ook anderen afvoeren van de goede weg. In de trouw en de offervaardigheid komt een merkbare inzinking. De teleurstellingen worden steeds groter. Prof. Doekes betoogde dat de Bijbel al deze dingen heeft voorzegd. Maar Gods boodschap blijft. De Here roept ons op Zijn Woord gelovig aan te nemen en vast te houden. Onderwijs ten. Deze universiteiten zijn de -rijks- plaats inneemt en waaraan vele her universiteit van Leiden, Utrecht en Groningen en de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam. Het kandidaatsexamen van de theo logische faculteit van de Vrije Uni versiteit wordt dus in de Nederlandse Hervormde Kerk niet erkent met als vormden met voldoening werken, wordt door onze kerkorde als niet bestaand aangemerkt. Wij behoeven op het ogenblik geen herhaling van j Kootwijk te vrezen, maar het tegen- sprak woordige langs elkaar heen leven is op zijn minst zo erg." Ds. K. Deddens uit Amersfoort zette de betekenis van het onderwijs op de scholen uiteen, maar bond tevens de ouders op het hart het herderschap in de gezinnen niet te verwaarlozen. Ds. Deddens besloot: „In deze tijd, waarin men wil experimenteren met het be lijden der kerk en waarin de belij denis blijkbaar op de helling moet komen en wordt aangewezen als „een puur menselijk geschrift", moeten wij het aandurven voor onze confessie te staan". Professor J. Kamphuis sprak over de gereformeerde kerkregering door middel van het ambtelijk werk van predikanten, ouderlingen en diakenen. Ds. H. Smit uit Den Helder hield een referaat over de Heilige Geest en het werk der mensen. Hij zette uiteen dat God de mensen wil gebruiken in Zijn dienst en daarom ook is er in Kampen een theologische opleiding. W. Beekman uit Hillegersberg over „Blijven bij het Woord". Bibliotheek Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE Mn de verdere groei ven de krent. Uw nieuwe ebonnee heet t Adres Woonplaats betaling per. WEEK/MAAND/KWART AAI Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee i Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOt MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT" II 0ER „DE DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE TWEE (elk deel is een (ander) geheel)} streep door wal u niet wenst. UTRECHT Berichten als zouden de bakkers op korte termijn de brood prijs met 1\'< cent per brood willen verhogen, zijn onjuist. De heer D. Zuidhof, secretaris van de christelijke bakkerspatroonsbond, verzekerde ons, namens de drie bakkersbonden, abso luut niet te willen ingaan op een eis tot verhoging van de broodprijs met IVz cent. De bakkers voegen hieraan echter toe dat zij staan op de nako ming door minister Den Uyl van de toezeggingen indertijd door minister Andriessen gedaan, die de bakkers een bepaalde winstmarge garandeerde. Op grond van deze toezegging moet de bezorgprijs voor brood per 1 januari nog met een cent omhoog. We zijn doodsbenauwd voor een te hoge broodprijs, aldus de heer Zuidhof. De prijs voor het brood moet zo laag mogelijk zijn, d.w.z. nog net rendabel Anders krijgen we toch weer brood- verbruik. Het bericht over verhoging t ring van het de Nederlandse bakkerij- stichting, die in dit college sprak namens het grootste concern van broodfabrieken in Nederland. De overige leden van het stichtingsbestuur hebben deze wens ech ter afgewezen. De bakkersbonden me nen dat de rentabiliteit van het gewone bakkersbedrijf thans redelijk is. indien de regering haar belofte voor de toe komst nakomt. De kosten van de fabriekmatige brood- produktie blijken echter hoger te zijn. Vijl jaar geleden verklaarden de brood fabrikanten, dat invoering van nacht arbeid en ploegenstelsels een broodprijs verlaging van drie cent mogelijk zou maken. Nu de nachtarbeid is ingevoerd blijkt hiervan niets. Er zou in tegendeel extra prijsverhoging nodig zijn. De fabrikanten klagen dat de nacht arbeid duur is, de kleine bakkers hebben Indertijd dan ook de nachtarbeid afgewe zen. De verwerkelijking van de vijfdaagse oorlogen en vermindering gen voor de bibliotheek der school, mede dat in het afgelopen jaar 23.000 is bijeengebracht. Het speet mevr. Van Spronsen dat de opbrengst der spaaractie in vergelijking met vorig jaar met duizend gulden was terugge lopen. Aan de Hogeschooldag ging dins dagavond een bidstond in de Nieuwe Kerk vooraf, die werd geleid door ds. D. Vreugenhil uit Zwolle. Hij sprak naar aanleiding van Handelingen 18 vers 26. die zich beijvert geld bijeen te bren- broodprijs met 7(i cent is afkomstig j WASHINGTON De vraag of Nederland atoomonderzeeërs zal krijgen, was gisteren een van de onderwerpen van gesprek van mi nister P. S. de Jong en de Ameri kaanse minister van defensie, McNamara. Er heerst grote geheimzinnigheid rondom het project Volgens een diplo matiek zegsman wil Nederland enkele onderzeeërs kopen de aantallen variëren van twee tot zes maar vol gens anderen zou ons land de vaartui gen zelf willen bouwen en alleen Ame rikaanse medewerking willen krijgen atoomkracht aangedreven aanvals- onderzeeërs, dus niet van het type dat Polaris-raketten kan afvuren. Neder land zou toegezegd hebben ze onder NAVO-commando te stellen. Minister De Jong bezoekt de Ver enigde Staten op uitnodiging van McNamara. Hij heeft gisteren ook ge sproken met de waarnemend ministej van buitenlandse zaken. George W. Ball. Over de kwestie van de onder zeeërs, zei minister De Jong dat de zaak nog in overweging s. De zaak van Amerikaanse motoren voor de aan Indonesië te leveren Fok ker Friendships zou niet aan de orde SRSPSd!,e 1 rijn geweest. In Washington verluidt. ^ij het vergaren van de nodige kennis dat de VS de verkoop voor deze be van zaken. Het zou hier gaan om door I stemming niet zullen goedkeuren. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Vandaag Is in het Grand Hotel Krasnapolsky de Europese conferentie voor kerke lijk mannenwerk geëindigd. Vijf tig mannen (en één vrouw) uit zeven verschillende landen hebben hier gesproken over het kerkelijk mannenwerk en daarbij nog ge luisterd naar en gediscussieerd over een tweetal referaten over de moderne mens. De gastheren voor deze conferentie waren de leden van de (kleine) her vormde mannenprganisatie „In dienst der Kerk", die als enige van de Ne derlandse kerkelijke mannenbonden bij de Europese conferentie is aange sloten. De buitenlandse gasten kwa men overwegend uit Engeland en Duitsland, hoewel ook de mannenor- ganisatie van de Reformed Church en de United Church van de Verenigde Staten beide een afgevaardigde had den. gezonden. De vrouwelijke deelne mer was mej. dr. W. Timmermans, die presidente is van het vrouwenwerk van de Hervormde Wereldbond. De referenten op deze conferentie waren prof. dr. P. J. Roscam Abbing, die maandagavond sprak over „Hoe kan de kerk de mens in zijn nieuwe situatie ontmoeten?" en prof. dr. J. H. Plokker. Verandering? De laatste sprak gisteren over de vraag „Is de moderne mens veran derd?" Uit zijn betoog, dat met gro te aandacht beluisterd werd (prof. Plokker sprak in het Engels en werd op uitstekende wijze door een conferentiegangers in het Duits taald), kunnen wij slechts enkele dingen naar voren halen. De situatie, waarin de moderne mens nu leeft, is zeer veranderd. Vroeger leefde men in zijn kleine beperkte we reld, in ordeningen, die door de tradi- (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Gisteravond is op 49-jarige leeftijd overleden dr. A. A. Koolhaas, conrector van het theologisch seminarie te Drie bergen en oud-praeses van de ge nerale synode der Nederlandse Hervormde Kerk. Dr. Koolhaas werd in 1916 te Kam perveen. waar zijn vader predikant was. geboren. Nadat hij in Utrecht theologie gestudeerd had, werd hij op september 1940 predikant Daarle. Daar werkte hij krachtig mee in het Lemeler Convent, dat herderlijk schrijven voorbereidde over Kerk en Volksleven (Prof. dr. H. Berkhof stond in die tijd in Lemele.) In 1946 vertrok hij naar Amersfoort. Op 31 januari 1957 promoveerde hij te Utrecht op een dissertatie, die getiteld was „Theocratie en monarchie in Is raël' In datzelfde jaar werd dr. Koolhaas praeses van de generale synode, een ambt dat hij twee jaar heeft bekleed. In deze periode viel onder andere de beslissing, om de vrouw toe te laten tot het ambt. Sinds 4 september was dr. Koolhaas conrector van het theo logisch seminarie te Dribergen, Door de koningin werd hij benoemd tot ridder in de order van de Neder landse Leeuw. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft binnen de tijd van één week twee oud-praesides door de dood ver loren. Zaterdag overleed ds. Ze-d- De overledene was voorts onder meer lid van de Raad voor de zaken van kerk en theologie, lid van het hoofdbestuur van het Nederlands Bij belgenootschap, bestuurslid van de hervormde predikantsvereniging en van het IKOR. gereformeerd emeritus-predikant Laurens is toegetreden tot de Raad Advies van de Spaanse Evangelische Zending. Hij behoorde indertijd tot het zg. Prof. Wisse-comité, waaruit de stich- tie bepaald werden. De confrontatie met de omgeving is nu veel meer ge compliceerd geworden. De primaire behoeften van het in dividu zijn echter dezelfde gebleven, zoals de behoefte aan „emotional re sponse" vanuit de groep waarin hij leeft (bijv. door liefde). Deze behoefte wordt moeilijker vervuld, dan vroe ger, vooral in de grote stad( de mens eenzaam in de menigte). Toch hield prof. Plokker met klem vast, dat de kern van de persoonlijk heid niet veranderd is (in tegenstel ling tot de opvatting, dat er van een wezenlijke mentale mutatie van de men») in de twintigste eeuw kan wor den gesproken). Wij herkennen ons zelf nog altijd in de mensen van Ge nesis. Jeftaj Delila en David leven nog altijd onder ons. De Utrechtse hoogleraar poneerde daarbjj de stelling, dat de persoonlijk heid, die gevoratd wordt in de kinder jaren, later In wezen niet meer veran dert- Zelfs de Chinese „hersenspoelin gen" zijn daartoe niet in staat gebleken. Ook de belevenis van Paalus op de weg naar Damascus veranderde de kenmer ken van Paulas persoonlijkheid niet. Alleen het doel van zijn werk verander de (tegen resp. vóór Christus). De laatste opmerkingen ontlokten een levendige discussie. Is zonde al leen maar iets aan de rand? Of treft het de persoonlijkheid in de kern? Hoe kunnen we spreken van verge- j ving? Ook vroeg men zich af, wat de toekomst van Oost-Duitsland kan zijn. waar de persoonlijkheid van de jeugd nu al twintig jaar door totalitaire re gimes is gevormd. Dr. Stolk weer naar Zuid-Amerika SCHIPHOL Voor de tweede maal is dr. A. Stolk, die vorig jaar tijdens een expeditie in het Amazone-gebied een eeuwenoude Indiaanse nederzetting ont- t dekte, naar Amerika vertrokken om zijn onderzoekingen voort te zetten. Er be- inden zich resten van een tempel, beelden en huishoudelijke artikelen van een indianenstam, die minstens 1500 jaar geleden daar moet hebben geleefd. Dr. Stolk maakte zijn eerste tocht door de jungles van Columbia om de planten- en dierenwereld te observeren. O Ludvik Danek, de Tsjechische wereld recordhouder discuswerpen, heelt woensdag tijdens wedstrijden in Brno I zijn wereldrecord (64,55) tot op 47 cm benaderd. Danek, die nog steeds in vorm verkeert, liet een prachtige serie worpen noteren: ongeldig, 62,67 m, ongeldig 63,18 m, 63,10 m en 64,08 meter. Geref. Gemeenten willen meer medische zending ROTTERDAM. De Gereformeerde Gemeenten willen hun zendingsarbeid uitbreiden. Voor het zendingsgebied in Nigeria worden daarom twee verpleeg sters gezocht, om de beide verpleegsters, die daar reeds werkzaam zijn, bij te staan. Tevens zou men graag binnen afzienbare tijd een arts naar dit gebied uitzenden. Wanneer ds. G. Kuyt met verlof komt. hopen zendingsdeputaten met hem te spreken over uitbreiding van de arbeid op West-Irian, al zijr zij zich er van bewust, dat de zaken daar na de over dracht aan Indonesië veel moeilijker liggen. Beroem n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Aalst (Gld.): J. C. Terlouw te Vuursche; te Meerkerk: L. Doppen- teijeringh te Schoonebeek. Bedankt voor Ede (toez.. vac. E. F. Vergunst): J. Kooien te Reeuwijk; voor Nieuw-Amsterdam: T. Stehouwer te Woudsend. GEREF. KERKEN Benoemd tot lerend ouderling te Zwar- tewaal: dhr. A. Vreugdenhil te R'dam. Beroepen te Leiden (jeugdzorgpredi kant): H. Post te Rijnsburg. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Opende-Surhuisterveeii: W. Bax te Zwartsluis. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Assen: D. H. Biesma te 'r, die van 1945 tot 1948 praeses ting Spaanse Evangelische Zending is Lisse en J. P. .van de Boomgaard te synode was. 'voortgekomen. 'Sneek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2