Nieuwe Leidse Courant China daagt Amerika tot aanval uit Vijftigduizend bedreigd door mensen honger HOFNAR r „Laat ieder land vrij kernwapens ontwikkelen Toetreding tot YN - door Frankrijk bepleit - op voorwaarden Commentaren Chauffeurs roofden voor 100.000 worst Reecls vier arrestaties Jongens krijgen acht jaar voor roofmoord Taal werkt opnieuw De koppen bij elkaar CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,.Stantv«itigh it ghebleven miio hert 'm teghentpoetl" Donderdag 30 september 1963. 46ste jaargang Enige regen Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op dc meeste plaatsen enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind, weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 f 0.83, p.m. 3,55, p.kw. 10.70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 PEKING/NEW YORK China is klaar een Amerikaanse aanval die morgen zou beginnen, niet alleen af te slaan maar zelfs uit te buiten om de volledige nederlaag van het imperialisme te bewerkstelligen. China wil verder dat alle landen, ook Afrika en Azië „kernwapens gaan ontwikkelen om hun „onafhankelijkheid en vrijheid zelf af te dwingen". China staat niet te trappelen om in de VN te komen. „Als het moet dan op dergelijke voor waarden dat het haast onmogelijk zal zijn loyale medewerking van dit land te verkrügen bij het werk van de Ver. Naties". Dit zijn de hoofdpunten de persconferentie die de Chi- Jacht op een spoorlijn Communistisch China gaat steeds meer een rol spelen in de wereldpolitiek. Dat bleek niet alleen gisteren in de V.N. Er is een politieke jacht gaande om een spoorlijn van 1500 kilo meter dwars door Afrika. Voor Amerika? Voor de Russen? Of voor China zie pagina 7 Brood niet duurder pag. 2 Rusland keurt hervormings plan goed pag. 7 Sport Vandaag o.a.: Nederland is uitgebekerd. Na Feijenoord moest ook Go Ahed zich terug trekken. Het Nederlands B-elf tal won op het ADO-terrein met 3-0 van Luxemburg pag. 9 Negen van de tien automobi listen menen (zelfverzekerd) dat ze goede rijders zijn. pag. 13 Vlam: branden of explode ren? pag. 13 Moordzaak: geen licht pag. 13 Witte olifant in Tilburg pag. 13 UITSLUITEND TABAK nese minister van buitenlandse zaken, maarschalk. Tsjen ji, gis teren vier uur hegft volgehouden, Zijn woorden maakten diepe indruk op de vergadering van de Ver. Na ties, waar zojuist minister Couve de Murville van Frankrijk gepleit had voor toelating van communistisch China tot de VN. Vele landen die te gen toelating zijn, haalden de woor den van Tsjen Ji aan om de voor standers van toelating te overtuigen van de zinloosheid. Afrikaanse en Aziatische landen verklaarden diep onder de indruk te zijn van de Chi nese politiek. De voorwa. V.N- wil zijn 1 Formosa ei A uit. O De V.N. moeten in een resolutie v< klaren dat zij zich in 1950 verg hebben door China als ..agressor" Korea aan te d\jid'er.. irelten waarop Peking in de alle marionetten-^aten i Kernwapens er het kernwapenprobleem zei Chiinese minister dat meer Afrikaanse Aziatische landen kernwapens moeten gaan ontwikkelen op basis van „doe-het- zelf". De Afrikaans-Aziatische conferen tie in Algiers kan alleen slagen als ds Amerikaanse imperialisten openlijk ver oordeeld worden. Gebeurt dit niet dan heeft het voor China weinig zin deze conferentie bij te wonen, aldus Tsjen Ji. Oe Thant kreeg ook een veeg uit de pan. omdat niet hij, maar de V.S. het werkelijke hoofd van de V.N. zou zijn. Niet bans Hij zei verder niet bang te zijn sn samengaan van Amerika en Rusland tegen Cliina. Het Russische volk zou een dergelijke misdadige actie van dc „re visionistische leiders" nooit tolereren. Diepe indruk Tsjen Ji's woorden maakten diepe in druk in New York. Couve de Murville was net klaar met zijn uitspraak dat geen kwes'.'ie in de wereld meer gere geld kon wordcm zonder de medewer king van China, reden waarom China ten spoedigste text de V.N. toegelaten moeten worden. Over Vietnam zei Couve dat een regeling gebaseerd moet zijn op onafhankelijkheid, neutraliteit en met-inmenging in dc binnenlandse aan gelegenheden vain dat land. Over Duitsland zei hij, dat hereniging lanigs banen van geleidelijkheid de op lossing is voor regeling van Europese kwesties. Daarom ontwikkelde Frankrijk goede betrekkingen met Oost-Europa om vriendschappelijke houding voor te bereiden. VERKEER /ONTHULLENDE cijfers jaarverslag van het het jaarverslag van het Verbond voor Veilig Verkeer: het aantal do delijke ongelukken vooral in de steden neemt hand over hand toe. Niet voldoende, de schuld te gooien op de toestand van de wegen. De hand moet in eigen boezem gestoken. Dat dc ongelukken op zebrapaden zijn toegenomen na een aanvankelijk gunstiger statistiek, bewijst dat aan voorlichting nog veel gedaan kan worden. Gewend zijn aan een bepaalde situa tie orengt vaak acnieiuoslieid mee, met alle gevolgen vandien. Oude regels moeten steeds als nieuw „ge- braent" woraen om de verkeers deelnemer aan zijn veranlwoorde- lyitneid te herinneren. Veel moet veranderen in de gezind heid van menig wegge oruiKer en zijn houding jegens de medemens. .Modernisering van het wegennet biyu echter ook gebiedende eis. Misdaden J_£OE weinig Leven in afgelegen dal in Kasjmir MOEZAFFARABAD Volgens functionarissen in Moezaffarabad in Kasjmir gaan 50.000 mensen in een afgelegen dal de hongerdood tege moet omdat zij niet van voedsel kun nen worden voorzien. De smalle bergweg, die de enige toegang tot het ial vormt, is door beschieting door je Indiërs onbruikbaar geworden. Het dal, „Bluawe saffier" (Meelam) ;enaamd, ligt ten noorden van Moe- jaffarabad, de hoofdstad van Pakis- taans Kasjmir. Dragers met 36 kilo voedsel moeten passen op 2440 meter hoogte doortrekken om hen te bereiken en de eerste sneeuw zal dit weldra onmogelijk maken. De duizenden vluchtelingen in „Azad (Pakis- taans) Kasjmir" vormen een groot pro bleem. Ongeveer duizend vluchtelingen uit Indisch Kasjmir, die in een kamp ii de omgeving van Moezaffarabad verblij worden door het Internationale Rode Weg door beschieting vernield Bij vleesawrenfabriek te Lisse (Van een onzer verslaggevers) LISSE In nauwelijks tvvee-cn- ;n-half jaar tyds hebben chauffeurs in de vleeswarenfabrick Persoon kans gezien voor meer dan honderd duizend gulden aan worst achterover te drukken. Dc rijkspolitie heeft tot nog toe vier arrestaties verricht: twee 25-jarige inwoners van Lisse en 30-jarige Hillegommer, alle drie chauffeur by het bedryf, en een 'leeswarengrossier uit Leidschen- dam. die dc grootste afnemer van het drietal was. De gearresteerde chauffeurs laad den volgens de beschuldiging regel matig meer worst in de auto's dan op de vrachtpapieren stond aangegeven. De niet geboekte worst verkochten zij aan afnemers door heel Nederland, waarbij het leeuwendeel naar de gros sier in Leidschendam ging. De malversaties zijn uitgekomen doordat een bevriende relatie direc; teur L. J. Persoon waarschuwde. Hij had van de chauffeurs een worstaan bieding gekregen voor de halve markt prijs. De chauffeurs zijn ingesloten in het huis van bewaring te Haarlem. De grossier is in Den Haag in arrest ge steld. Hij werd reeds voor de officier van justitie geleid. Gebleken is, dat van de verduisterde honderdduizend gulden niet veel over. Kruis en het V.N.-kinderfonds (Unicef) geholpen. De president van Azad Kasjmir. Ab- doel Hamid Khan, zei gisteren, dat er geen sprake kan zijn van een onafhanke lijke staat Kasjmir. ..Wij- willen aanslui ting eisen bij Pakistan. Hoe zou Kasjmir onafhankelijk kunnen bestaan?" zei Nederlanders Drie officieren van het korps mari niers zijn per vliegtuig vertrokken naar Karachi. Zij zijn de eerste van een groep van tien Nederlandse officieren, HAARLEM Voor het plegen van een roofmoord op kerstavond 1D64 heeft de rechtbank in de Spaarnestad de achttienjarige jongens R. K. uit Haarlem en G. R. uit Utrecht veroor deeld tot acht jaar en terbeschikking stelling. Omdat de verdachten nog zeventien jaar waren toen het feit werd gepleegd, werd de zaak met gesloten deuren be handeld. De beide jongens verbleven in een jon gensinternaat in Amersfoort en warer met kerstverlof. Op de dag voor kerst gingen ze naar Haarlem, waar zij een ploertendoder kochten, 's Avonds gingen ze naar de zestigjarige koopman A. Bom. De Haarlemse jongen kende hem De jongens wilden hom beroven. Een van hen gaf hem met de ploertendoder enige slagen op het hoofd. Ook werden dc man dertien messteken toegebracht. De jongens namen een portemonnaie met 240 gulden mee. Ze hadden niet ge zien, dat er in de kast 1000 gulden lag. De koopman werd enige uren later dood aangetroffen. die door de Nederlandse regering op verzoek van de secretaris-generaal der Verenigde Naties ter beschikking zijn gesteld voor de nieuw opgerichte United Nations India Pakistan Obser vers Mission (Unipon), die nu belast is met het ad hoe toezicht op de naleving van de resolutie van de Veiligheidsraad van 20 septembei ten aanzien van de Kasjmir-kwestie. Koffermoord Japanse tekens op enveloppe achterhaald TOKIO De Japanse lettertekens een enveloppe, die vorige week werd bezorgd bij het dagblad Het Pa rool in Amsterdam, zijn achterhaald. De Japanse rederij Taiyo Kaiun in Kobe heeft gisteren verklaard, dat de namen van een schip en een Japan ner, die op deze enveloppe stonden geschreven, die van een van haar vrachtschepen en een van haar voor malige personeelsleden kunnen zijn. Zoals bekend heeft de Amsterdamse politie deze enveloppe, waarin een foto van een onthoofd lijk en waarop in het Japans geschreven stond Daiten Maru en Shoji, voor de zekerheid naar Japan gestuurd. De rederij Taiyo Kaiun bezit een schip dat de naam Daiten Maru draagt. Op dit schip werkte een man genaamd Shoji Hij was dekknecht. Shoji is met het schip nooit verder geweest als Afrika. Bij de rederij staat hij als vermist op gegeven, sinds hij in november van het vorig jaar een maand met verlof ging. Christina krijgt gitaarles UTRECHT Prinses Christina heeft gistermiddag haar eerste gitaar les gekregen van de Antilliaanse mu sicus Julien Coco in diens woning an de Spaaklaan. De heer Coco (41) was de eerste An tilliaan, die een studiebeurs ontving aan het Amsterdams conservatorium. Ge ruime tijd maakte hij deel uit van het orkest van Max Woiski en later van het Kunstmaandorkest. Sinds enkele jaren is de heer Coco lid van het Utrechts Stedelijk Orkest. Vakwerk in dubbele zin, al is het van een amateur. De Duitse foto-amateur Rèinhard Siegel uit Hagen richtte, in het schilder achtige Freudenberg zijn camera op een reeks pittoreske vak werkhuizen en door het gebruik van een telelens trok hij dat pit toreske stadsdeel als het ware samen. Zo ontstond dan een foto vol lijnenspel. Sicgel Icreeg er hooqsle onderscheiding van de Bondsrepubliek voor amateur fotografen voor: de Dr. Bruno TJhl-prijs. MANILLA De vulkaan Taal die dinsdag dood en verderf zaaide, is gisteren opnieuw gaan werken. Stoom en gloeiende lava werden 600 meter de lucht in gespoten. Aan de oevers van het meer rondom de vul kaan werd de evacuatie in versneld tempo doorgezet. President Macapagal die over het eiland heeft gevlogen, gaf de politie opdracht alle eilandbewoners die naar hun huizen willen terugkeren omdat het gevaar geweken scheen, tegen te houden. Macapagal gelastte voorts de algehele ontruiming van steden aan oevers van het meer. Officieel is nu meegedeeld dat het aantal doden zal liggen tussen de 300 en 500. Tol dusver zijn 107 slacht offers onder de lava vandaan gehaald. land een eiland vormt in de grote wereld, blykt ook uit de gruweiyke moorden waar door wij ac laatste tyd zyn opge schrikt. De duistere moord onlangs op dc Ja panner, de niet muiüer verbijste rende aood thans van dc Engelsman zij leveren het bewijs van de liooiustad als internationale stad. internationaal aandoend ook in het niet ontzien van dc medemens en in bet uitdenken van sinistere mogelijk heden om zich van de medemens te ontdoen. De politie staat voor een zware taak; zij moet trachten de daders te ach terhalen op hun duistere paden. Te laakbaarder, wanneer dan diezelfde politie, door de laksheid ook van de betrokken ouders, zich bovendien bezig moet houden met het tegen gaan van provo's en dergelijke merkwaardige en in wezen toch niet onschuldige verschijnselen. Zij heeft helaas meer te doen. GEMEENTEN QNDER de sympathieën van de Nederlandse staatsburger neemt de gemeente een belangrijke plaats in. Er moet wat gebeuren, wil een gemeente worden opgeheven of wil len gemeenten worden samenge- Dat is goed, maar men moet het ook niet overdrijven. Een gemeente kan ook te klein zijn en deswege een zwak leven leiden. Dan is liet tijd om de mogelijkheid van combinaties te onderzoeken. Dit laatste behoort thans voor een tamelijk groot aantal gemeenten tot de voornemens van dc minister van binnenlandse zaken. Hij heeft gelijk, zowel vanwege de financiën als van wege de bestuurbaarheid. Dat de bewindsman zelf behoort tot een politieke groepering, waarin men de betekenis van de zelfstandige gemeente zeer wel inziet, houdt ove- digens een garantie In, dat niet onbe dachtzaam, doch met wijsheid, zal worden gehandeld. Rusk sprak met Gromiko NEW YORK De Amerikaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken, Rusk en Gromiko, hebben hun gesprek over de wereldsituatie giste ren voortgezet. Er werd weinig gezegd na afloop van het drie uur durende onderhoud in de hotelkamer van Rusk. De „sfeer was vriendschappelijk" en was gesproken over ontwapening. Kasjmir en andere kwesties. Vermoed wordt dat ook de gemeenschappelijke houding ten opzichte van China naar aanleiding van kwesties in Zuidoost- Azië is doorgenomen. Morgen is er weer ontmoeting. ])IT ls OVERLEG op hoog niveau. Op het Labourcongres in Blackpool zijn ernstige zaken in het geding, getuige de gezichten van partij- voorzitter Len Williams en (verder v.l.n.r.) premier Wilson, de afge vaardigde Hurry Crane en de minister van arbeid Rag Gunter Dergc- Inke gesprekken bepalen mede de wereldpolitiek. Op pagina 7 kunt u er vandaag weer het een en ander over lezen en zo houdt uw krant u op üe hoogte, ook over wat er buiten de grenzen gebeurt. Ook zonder de wereldpolitiek te bespreken, kunt u dc koppen best tens bij elkaar steken Vraag van belang: wie maken we abonnee? De bon aan de achterkant staat u weer ten dienste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1