1 Het geheime dorp Brick Bradford Halte-programma houdt opnieuw prijsvraag Avondje uit met... Corry I BRINK J MODE NIEUWS .—Toch is het zo!- «lesje en «Josje F Jjff) (IffMtr 1 sf 5f§ Senmoet IS DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1968 Verhalen en gedichten HILVERSUM Halte, het NCRV- programma voor twintigers, organi seert evenals vorig jaar een prijs vraag in korte verhalen en gedichten. Er worden drie prijzen uitgeloofd, respectievelijk van 75, 50 en 25. De jury bestaat uit Ad den Besten, Edith de Clerq en Jaap Ferwerda. De leeftijd van de deelnemers(sters) moet liggen tussen de zestien en 24 jaar. De verhalen mogen niet langer zijn dan vijfhonderd woorden: de ingezonden verhalen en gedichten mogen niet eerder in bundels zijn verschenen. Maximaal mag iedere deelnemer drie verhalen en drie gedichten insturen aan: NCRV-Halte te Hilversum. t Vr'3jC dag .23 december worden de bekroonde verhelen en gedichten voor de microfoon gebracht. Willy Francois verlaat NRU HILVERSUM In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neemt Willy Francois vrijdag afscheid als pianist in algemene dienst van de NRU. Na zijn rechtenstudie studeerde Willy Francois. Amsterdammer van geboorte, piano, orgel, harmonie, zang en directie. Voordat hij in 1929 naar de KRO ging. was hij dirigent van verscheidene koren en organist-directeur van een Amster damse kerk. Na de bevrijding kwam hij bij de NRU. Hij speelde regelmatig bij radio orkesten en begeleidde talloze solisten. Verder was hij de oprichter van he kinderkoor „De Karekieten" en van he meisjeskoor „De Rietvogels". Verzoeningskerk in Hildesheim HILDESHEIM De bijna zeshon derd jaar oude An'dreaskerk in Hil desheim, die enkel weken voor het eind van de oorlog ernstig werd be schadigd en in de afgelopen tien jaar met veel moeite en hoge kosten is herbouwd, is onlangs door bisschop Hanns Lilje van Hannover opnieuw ingewijd. Het is de bedoeling, dat deze kerk net als de kathedraal van Coventry in Engeland het karakter van een ver zoeningskerk krijgt. Meer dan 2000 mensen namen aan de plechtige inwijding deel. Onder hen waren verscheidene anglicanen uit Engeland. Behalve bisschop Lilje hield ook provost H. N. C. Williams uit Coventry een preek. De collecte was bestemd voor de bouw van een ieugdcentrum in Glasgow, waaraan )uitse jongeren zullen meehelpen, zo als in Dresden Engelse jongeren heb ben meegewerkt aan de herbouw van het diaconessenhuis. Zendingsdag '65 Herv. Kerk 14 oktober UTRECHT Donderdag 14 oktober zal in Tivoli te Utrecht de zendingsdag 1965 worden gehouden, die wordt geor ganiseerd door de commissie vrouwen werk van de Raad voor de zending van de Nederlandse Hervormde Kerk. De dag is overigens beslist niet alleen voor vrouwen bedoeld. 's Middag draagt de voordrachtskunste naar Willem Berkhemer voor uit het boek Jesaja en uit het evangelie naar Johannes. Op deze wijze illustreert hij het hoofdthema van de zendingsdag. Dit hoofdthema wordt 's morgens geïntrodu ceerd door dokter A. H. van Soest, die zal spreken over de nieuwe wegen, waarlangs de.medische zending zich gaat bewegen Verd-r zal onder andere dr. I. H. Enklaar, de waarnemend voorzitter van de Raad voor de Zending, spreken, terwijl er in de pauze gelegenheid is, om verlofgangers uit de zending te ontmoe ten. Dance Macabre BUSSUM Volgende week donderdag zendt de KRO-televisie het spel Dance Macabre van Willy Cosari uit. Wie haar boeken kent, weet dat er heel wat voor komt kijken om de dader te ontmaskeren. Zo is het ook met deze thrilller. waarin inspecteur Lund (Fritz Butzelaar) opdracht krijgt de moord op de rijke weduwe Verduyn (Rie Gilhuys) te onderzoeken. Tenminste vijf personen komen voor verdenking in aanmerking... Dezelfde avond maakt Huub Martron, de al wat oudere „coming man" van het Nederlandse cabaret, zijn televisiedebuut jen drie kwartier durend program- „vol gein op niveau": „Vleugel- vlucht". ifnige tijd geleden heeft Huub Martron in de Enschedese schouwburg zijn eerste zelf geschreven en uitgevoerde One Man Show gepresenteerd. Dat deed hij met zoveel succes, dat de KRO-televisie be- een programma met hem te maken. Beatles krijgen onderscheiding van Koningin LONDEN Koningin Elisabeth II zal dinsdag 26 oktober officieel het lidmaatschap van het Britse Empire toekennen aan de Beatles. Bij die gelegenheid zal de Engelse vorstin de vier wereldberoemde knapen uit Li verpool voor de eerste maal ontmoe ten. De Beatles krijgen hun onderschei ding tegelijk met enige honderden andere personen. NCRV start met serie thrillers BUSSUM Zaterdagavond 2 oktober start de NCRV op Nederland 2 met een serie thrillers. De oorspronkelijke titel van deze Intertel-produktie is „das Kri- minalmuseum erzahlt" (Politiemuseum). De serie berust op authentieke politiedo- cumenten. De eerste aflevering heet „Een dodelijke schaak". Een avondje uit met. Corry. Onder deze titel pre senteert de AVRO vrijdag avond via Nederland 1 de eerste Corry Brokken show van dit seizoen. In haar exclusieve club ont vangt Corry exclusieve gasten: Svend Asmussen (zie foto), Margie Ball, The Shephards en Ko van der Heide Wijma. Bert Paige en het AVRO tv-orkest zorgen voor de muzikale om lijsting. vanavonc 9 00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 De Verrekijker. Internationaal jeugdjournaal. 19.15 Van Ge- Gewest. regionaal weekjournaal. NCRV: 19.35 De Lucy Show: Lucy als dienstmeisje. NTS: 20.00 Journaal. NC31V Nederland II: NTS: 30.00 N kort. VARA: 20.01 Orkest. 20-25 Burke'a Law - De zaak Alex Debbs. België: Nederlands progr. Kan. 2 19.00 Zandmannetje. 19.05 V.d. jeugd. 19.20 Kijk omhoog. 19.40 V.d. Jeugd: de libellen. 19.55 Hier spreekt men Nederlands. 20.00 20.25 Het Hof van Assisen 1888 (I). i. 22.15 Penelope. 22.45 Nws. NCRV: Dagopening. 7.10 Oude muziek (gr). 7.30 Nieuw ■haling SOS-bericht< 'ite grammofoor (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Licht instru- kwartet. 9.C0 Voor de zieken. 9.35 inden. 9.40 Semi-klassieke grammo- 7.55 Lie: nieuws. 12.40 Gramm actualiteiten. 12.50 Orgelspel: Film over bezoek aan 1310 ""SEE Antillen volgende week in Cineacs HILVERSUM De film over 1 koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen zal donderdag 14' oktober in roulatie gaan in de Cineacs. Van donder dag 28 oktober af zal de film over de reis door Suriname worden vertoond. Polygoon-Profilti neemt van het bezoek van Koningin en Prins aan beide Rijks delen twee kleurenfilms van elk 25 minuten op. De filmploeg staat onder leiding van Piet Buis, die al verscheide ne films over koninklijke reizen heeft gemaakt. praatje 16.45 Ster nklijke MiW Hilversum II. 291 ochtendgymnastiek 7.20 Lichte grammotoonmuziek. t.zo van de voorpagina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek 9.00 Te land en te water, een informatief programma voor weg- en waterweggebrui- VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Lichte gri muziek. 11.00 Nieuws. 11.15 Voor de vrouw Mededelingen t.b.' de kleuters. 12.00 Orgelspel. 12.27 AVRO: Aktualiteiten en grammofoonmuziek. 13.K Beursberichten 13.30 Neërlands muzlektuin manifestaties in vakantiepl; --- - praan en piano: klassic' Italiaanse liederen. 15.00 Li muziek. VPRO: 16.00 Nieu' bespreking. 16.15 Klank en ruimte, muzikale ÉHÉMgAriUT' i.-oor nieuwsgierige 17.50 Aktualiteiten. 1931) De meeste men»en verv'ajn onder miniaturen de kleine, zeer fijn, dikwijls onder een loupe geschilderde, portretten, die niet alleen In musea le bewonderen zijn, maar vaak ook voor étalages van uitdragers en antiqua'rs zijn uitgestald. Toch zijn dit niet de eigenlijke miniaturen. Oorspronkelijk verstond men onder miniatuur: de schildering of tekening wavmec in vroeger eeuwen de handschriften werden verlucht. Het woord minia tuur hangt samen met menie, de rode verfstof waarmee de opschriften van de hoofdstukken en ook de randen en initialen van handschriften werden geschilderd. Omdat de maker hiervan, de miniator, ook meestal de afbeel dingen schilderde, kwam voor deze tekeningen het woord miniatuur In De verluchting van handschriften was in de oudheid al gebruikelijk. De oudste voorbeelden hiervan worden gevonden op de Egyptische papyrus rollen, de z.g.n. Dodenboeken, die geïllustreerd waren met afzonderlijke taferelen zonder omlijsting, maar ook wel met doorlopende beeldenreeksen, die we als voorlopers van de tegen woordige beeldromans kunnen be schouwen. met dit voorbehoud, dat bij het vervaardigen van de tekenin gen in de Dodenboeken minder com merciële overwegingen een rol heb ben gespeeld. Hoe het ook zij, de miniatuurkunst Einde na 13 jaar die in de oudheid reeds heeft ge bloeid. werd in de handschriften der vroegere middeleeuwen zonder on derbreking voortgezet en is in ver schillende landen met grote vlijt be- of minder belangstelling hebben geheel andere tijdstippen valt. De Vlaamse miniatuur ontwikkelt zich gedurende de 13de en 14de eeuw parallel met de Franse, maar blijft voorlopig op lager peil. Dan volgt omstreeks de tijd der Bourgondiërs een ware bloeiperiode in de boekver luchting onder Jan van Eyk en Rogier van der Weyden. In die tijd wordt de miniatuur opgevat als een paneel- schllderlj dat door rijkdom van kleur een ongemene bekoring heeft. In Hol land en omgeving was Utrecht het voornaamste en bijna enige centrum in die dagen. Er werden toen veel Bijbels van groot formaat uitgegeven die door miniatuurschilders prachtig werden verlucht. Waarmee wij afscheid nemen van lezers en lezeresen, die langer dan 13 jaar deze rubriek met oefend door de kloosterlingen, vooral 'gedurende de Karolingische periode. eigenlijke kunstenaars gevolgd en van wie wij herhaalde lijk alleraardigste reacties mochten ontvangen. Eens moet er echter verschillende landen en streken op overschreden! iSf^SS^ail IW'm WE js5ïy mam «ik 17. Toen ze een eind uit de buurt van de Molenstraat waren, hield de kar plotseling halt. Het zeil werd wegetrok- ken en Berend zei lachend: „Kom er nu maar onderuit, Josje, dan kun je verder met ons mee wandelen. Het is misschien wel een tikje benauwd in je schuilplaats en je hoeft nu niet langer verborgen te blijven. Heb je gehoord hoe onze tocht is verlopen?" „Ja. de fiets is nog niet terecht, hè Berend?" zei Josje. „Maar die meneer Krom schijnt een verdachte sinjeur te zijn. Ga je vanavond nog eens op onder zoek uit? En zou ik dan ook mee mogen?" „Dat denk ik niet, Jos," antwoordde Berend. „Daar zal je moeder wel niets voor voelen. En ik kan haar geen is. Kunnen jullie niet beter de politie in ongelijk geven. Maar Barend en ik zullen Jjg|—»- dat karweitje wel samen opknappen. Je kunt het heus wel aan ons overlaten." „Dat weet ik wel," gaf Josje toe. „Maar ik zou het zo reuze spannend gevonden hebben om er ook bij te zijn." „Dat ik ik me voorstellen," knikte Berend. „Afijn, vraag het maar aan ie moeder." M8ar moeder Joppers was er vierkant tegen, toen Josje het opperde en vader ru i Joppers sloot zioh- volkomen bij de u «omen nog wel even vertellen opvatting van zijn vrouw aan. afgelopen is, he, Berend?" vroeg „Nee. jongen," zei hij beslist, „dat is geen werk voor jou. Ik vraag me zelfs af. of het wel werk voor Barend en Berend „Laat ons nou maar rustig even een kijke gaan nemen, meneer Joppers," sprak Berend. „Wij kunnen heus wel op onszelf passen. Wat zouden we de politie moeten vertellen? We hebben immers helemaal geen bewijs dat die Krom di® fiets van Josje heeft. Als we hem in zijn schuur ontdekken, dan waarschuwen we de politie wel. Maar voor die tijd heeft het weinig zin." Josje. „Natuurlijk," knikte zijn vriend. „R®. Telefonisch te bestellen 020 - 64303. Amsterdam. Bestclnr. B 4 VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 7.35 uur Lucy Show; Lucy wil een dienstmeisje hebben, maar om dat te kunnen betalen moet zij zelf een baantje als hulp in de huishouding gaan zoeken. 8.20 uur Attentie. 8.45 uur Toneelspel „Haar deel van de Schuld", co-productie van BRT en NCRV. Nederland 2 VARA 8.01 uur Reportage van het optreden van Boy's Big Band aan de Franse Rivièra. 8.25 uur Burke's Law, Amerikaanse thriller. 9.15 uur Filmvenster. 9.45 uur Achter het nieuws. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.15 uur Een kwestie van tijd, uitzending van de Open Deur dienst in het Amsterdamse Carré-theater. 9.30 uur Grammofoonplaten van bekende strijkorkesten. 10.00 uur Concert op het orgel in de Grote Kerk van Maassluis door Adriaan Engels. Hilversum II AVRO 8.05 uur Luitist-gitarist Werher Pöhlert speelt dansen uit de 16e en 17e eeuw. 8.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. Zij wist heel goed, dat Geesje met haar twee dochters aan het hek van hun hoeve stond om hen na te kijken en dat elke bezoeker, die haar keuken deze middag zou binnenstappen, te horen zou krijgen, dat de mensen van hiernaast alweer links waren gegaan in plaats van rechts en wat ze toch altijd in de bossen te zoeken hadden nu er niet zoals in de zomer paddestoelen te vinden waren, waar dat gekke stadsvolk verzot op scheen te zijn. Toch zei ze niets, toen ze naast Chris kwam rijden. Ze wist te goed wat hij antwoorden zou: „Een illegaal mens heeft altijd een slecht gewe- n, vrouw, je ziet weer spoken!" Het was niet druk op de weg, er trokken een paar mensen met een karretje het bos in om hout te sprokkelen, er passeerde een enkele norse Duitser op een gevorderde fiets. Spoedig verlieten zij de grote weg en sloegen zij schuins rechts een zandweg in, die tot in eindeloze verten de bossen doorsneed, een mooie laan met een door paaltjes afgezet fietspad. Grote stukken zwarte pijnen wisselden af met beuke- stammen. waarlangs de schuine zonnestralen schoten tot op het bruine dek van blad, waar een zwarte merel op jacht was naar pieren en een rossige eekhoorn met wapperende staart de vlucht nam. Ze kwamen langs de houtloodsen en schuren, een stukje weigrond en een kwekerijtje op het achtererf der houtvesterij, vóór ville, achter boerderij. Oom Chris stapte af en zei: „Wacht jij hier maar. Let goed op, want hoe minder mensen me hier in en uit zien gaan hoe beter". Ze zette haar fiets tegen een boom en zocht een gevelde stam, waarop ze kon gaan zitten. Het eigenlijke woonhuis was zo niet te zien, wel de boerderij en de paden die erheen leidden. Op het weitje tegenover haar buitelden de eerste kieften, DOOR H. H. VAN NUNATTEN— DOFFEGNIES in de sloot ervoor lagen slaperige kikkers tussen het nog levenloze dril, de bosgrond geurde voch tig en er liep een ontwaakte tor over het mos. Het leek alles zo vredig, zo gewoon of er geen oorlog of vijand bestond. Een eenzame weg door eenzame bossen, het land der eeuwigheid! Ze hoefde werkelijk niet op te letten, er kwam niemand en ook de hoeve scheen uitgestorven. Toen Chris terugkwam, legde hij z'n fiets op de grond en kwam naast haar zitten. Ze vroeg: „Heb je de boswachter gesproken?" „Ja", knikte hij nadenkend „een heel geschikte vent, hij heeft er niets tegen. Hij wil ons zelfs, als dat nodig is, later een paar oude planken keten afstaan. Nu moet ik alleen een stuk of wat jongelui zien te krijgen om met te helpen met het vervoer van de woonwagen, die ik gehuurd heb voor de Jodenfamilie, die vluchten moet uit het dorp". Hij zweeg en vermorzelde met zijn hak de droge stukken schors, die van de stam gevallen waren. Z'n gezicht met de ferme gesloten lippen was een en al aandacht. Christina, die snel en levendig reageerde, keer de zich met een ruk naar hem toe. Ze vroeg: „Vind jij het niet gevaarlijk om er anderen in te halen? De boswachter, dat moet wel, maar de jongelui, wat kun je van hun overleg en zwijg zaamheid verwachten? Ik hield het liever onder ons zelf; het kan mij niets schelen, al moet ik alles alleen doen en twintig keer op en neer fietsen". Chris staakte zijn spel met het schors, hij keek haar heel vriendelijk, maar wat spottend aan. „Lieve meid, jij en ik kunnen toch moeilijk een een hele woonwagen als een span paarden over de weg trekken! Op z'n minst moeten we een echt paard hebben en dat zullen we toch bij de een of andere boer te leen vragen. Je weet zelf hoe onze buren zijn. En denk je, dat het verstandig is om de Joden achter ons huis veel langer te laten zitten? De Joden uit het dorp moeten toch ook ergens naar toe. Als we niet vlug zijn, lopen we in de fuik. We moeten nu eenmaal van twee kwaden het beste kiezen. Overal om ons heen worden razzia's gehouden; weet jij wanneer wij aan de beurt zijn?" Ze gaf geen antwoord, maar aan haar diep* zucht hoorde hij de bekommernis. Hij boog zich dichter naar haar toe en zei: „Zie je, Christina, ja moet niet denken, dat wij de enigen zijn". Hij wees voor zich uit de zandweg af. „We schijnen al concurrentie van die kant te hebben. Een rentenier uit het dorp ginds heeft al een heel stel onderduikers hier in de buurt van de houtvesterij in hutten ondergebracht Er zitten er ook een paar in de villa; daar wordt voor hen gekookt". Christina ging heel recht zitten en zei: „Nu, wat zij kunnen, kunnen wij toch ook!" „Zeker, ik wil alleen maar zeggen: nu we eenmaal A gezegd hebben, moeten we ook B durven zeggen en ons niet blind staren op meer of minder gevaar. (Wordt vervolgd) KOT®

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15