Per elke twee minuten minstens een vergissing Streng optreden tegen provo's Zal Vlam blijven branden of exploderen? Man levend verbrand Onvast weer DAMESBEURS Amerikaanse prof. Baker over chauffeurs: Dienstbetoon aan cle automobilisten Mr. Van Hall in raad: Onderzoek van moord op dood spoor Koningin was 20 minuten te vroeg Middenstanders voelen zich sterk miskend Zeldzame witte olifant in Tilburgs Dierenpark DAMESBEURS Consumentenbond verwijt de overheid nalatigheid 13 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 19D5 Na aanrijding achter stuur bekneld ZEVENBERGEN Op rijksweg 17 tussen Langeweg en Zevenbergen had gistermiddag een ernstige aan rijding plaats, waarby de 28-jarige landbouwer VV. van der Kieboom le vend verbrandde en de mede-inzit tende, de 32-jarige gemeente-opzich ter van Zevenbergen, A. JongeneeJ, levensgevaarlijk werd gewond. Op het ogenblik dat de heer Van der Kieboom op deze weg linksaf sloeg om zijn bedrijf binnen te rijden, werd hij aangereden door een achteropkomende vraohtwagen. De auto van de heer Van der Kieboom kwam hierdoor in de berm van de weg terecht; de heer Jongeneel werd uit de wagen geslingerd, de heer Van der Kieboom raakte bekneld ach ter het stuur en verbrandde levend toen de auto in brand vloog. De chauffeur van de vrachtwagen liep een shock op. APELDOORN Bij een frontale bot sing tussen twee auto's op de Zutphen- se straat in Apeldoorn zijn gisteravond twee personen om het leven gekomen en werd één persoon zeer ernstig ge wond. Hij is later in het ziekenhuis overleden. Een personenauto, bestuurd door de dertigjarige bedrijfsleider G. H. Ruy- sirak uit Zutphen, week plotseling naar de linkerweghelft uit en kwam in bot sing met een auto met drie inzittenden. Een van de inzittenden, de 61-jarige me vrouw J. Frens-Middelink werd gedood, haar 31-jarige dochter mevrouw J. Wij- chelman, ernstig gewond. Een vierjarig buurmeisje, dat ook in de auto zat kwam met de schrik vrij. De heer Ruysink werd zwaar gewond in .het ziekenhuis opgenomen. DE BILT Een omvangrijk lage drukgebied blijft het weer in grote delen van Europa beheersen De mees te regen viel ditmaal in de omgeving van Stockholmin Frankrijk en in Polen. Ook in het noorden van Italië en in het noorden van Spanje wer den opnieuw belangrijke hoeveelhe den afgetapt. Het reoena°bied. dnt over Frankrijk trokbereikte in de nacht en ochtend ook Nederland. Deze regenzone behoorde bij een kleine de pressie die langzaam over Frankrijk naar het noordoosten bewoog. Dit lage drukgebied zal het komende etmaal dicht in de buurt van ons land liggen. De regenkansen blijven daarom aan wezig. In de temperatuur komt weinig verandering. HOOGWATER SCHEVENINGEN 1 oktober: 6.50 v.m.; 19.07 n.m. Zon en maan. Vrijdag 1 oktober: zon op 6.40. onder 18.18; maan op 14.18, onder 21.32. Zaterdag 2 oktober: eerste kwartier. oófc MANNEN-HOBBIES op de AMSTERDAM „Het is met ver keersongelukken als met een ziekte. Je kunt een ziekte niet elimineren. Wel kan men wellicht het uitbreken van een epidemie voorkomen of, als ze er is, mogelijk terugdringen". Deze uitspraak is van de Amerikaanse ver- keersdeskundige prof. Baker. Een uit spraak, die gedeeld werd door de di recteur van de Stichting wetenschap pelijk onderzoek verkeersveiligheid, ir. E. Asmussen. Daarbij stonden zij lijnrecht tegenover de minister van verkeer en waterstaat, die had ge zegd, dat men met beveiligde wegen, goed materiaal en goede chauffeurs in staat zou zijn om de verkeersonveilig heid onder controle te krijgen. Prof. Baker kwam op de tweede stu diedag van de Stichting niet zo maar tot zijn conclusie. Hij voerde daarvoor de volgende gronden aan: Een automobilist neemt per seconde ;n tot drie beslissingen, Ir. Asmussen: DEN HAAG Het Verbond voor Vei lig Verk. introduceert onder de naam „Patlas" een nieuwe vorm voor dienstbetoon aan de automobilisten^ Periodiek en in afleveringen zullen er gedirukte verkeersinformaties ver schijnen, die jaarlijks tot een actueel wegvademecum kunnen worden saamgebundeld. De eerste, zojuist verschenen aflevering van de ..Patlas" heeft als inhoud c aantal plattegrondjes. parkeermeters zgn. blauwe zones van de steden: Den Haag, Scheveningen, Arnhem, Breda, Groningen, 's-Hertogenbosch, Haarlem, Leeuwarden, Middelburg, Maastricht, Utrecht, Zwolle zijn aangegeven. De plattegrondjes werden in samenwer king met gemeentelijke politieinstan- ties vervaardigd In komende aai lingen zal o.m. aandacht worden be steed aan nieuwe wijzigingen in Wegenverkeersreglement, rijtechnische instructies onder verschillende w omstandigheden, persoonlijke beveili ging van automobilist en inzittenden en die informaties, die van belang worden geacht voor de moderne auto mobilist en de verkeersveiligheid. Abonnees op de „Patlas" worden auto matisch deelnemer aan de actie „Veilig rijden" van het Verbond, waarvoo dusver tienduizend automobilisten zijn ingeschreven. uniforme maatregelen Hij verricht 30 tot 120 handelingen per minuut. Hij maakt elke hvee minuten min stens één vergissing. Hij verkeert elke twee uur een keer in een hachelijke situatie. Een of twee keer per maand krijgt hij bijna een botsing. Een botsing heeft hij bij elke zes jaar ryden. Gemiddeld iedere chauffeur loopt in elke veertig jaar verwondingen op bij een botsing. Zou hij het leven hebben dan zou ge middeld iedere chauffeur na 1600 jaar door een auto-ongeluk de dood vinden. In 1970 Ir. Asmussen heeft berekend, dat als de ontwikkeling van het verkeer zo doorgaat, in 1970 3300 mensen in het verkeer zullen omkomen. Dat is twee keer zoveel als in 1955. Hij schat het aantal verkeersongelukken in 1970 op 400.000 bij een aantal personenauto's van 2.000.000 Een eerste vereiste voor veili ger verkeer is volgens ir. Asmussen een groot mogelijke uniformiteit in ver keersmaatregelen. Hij stelde voor: zo eenvoudig mogelij ke situaties en aparte snelwegen voor het zware verkeer, die tijdens het week einde kunnen worden gebruikt voor het ontlasten van snelwegen bij het snel toenemende zondagsverkeer. (In 1970 zal het zondagsverkeer twee keer zo groot zijn als in 1965). Weegschaal in bij een derde van de Nederlanders DEN HAAG Een derde deel van het Nederlandse volk staat op geregelde tij den op de weegschaal om het lichaams gewicht te controleren- Dit blij kit uit een onderzoek van de Nederlandse stich ting voor statistiek, dait is verricht in opdracht van een onderneming. Man nen en vrouwen uit alle milieus, zowel in de stad als op het platteland waren bij dit onderzoek betrokken. Medsjes gaan al voor hun achttiende jaar op hun gewicht letten. De interesse voor gewichtsverminderinig neemt sterk toe bij personen boven de 25 jaar. Een kwart van de mensen tussen de 19 en 35 jaar beperkt zich al bewust in het ge bruik van ..al te voedzame" waren. Staat bij jonge gewichtsbeperkers het uiterlijk op de voorgrond, ouderen doen het om hun gezondheid. Sam Jaffe moet Rusland uit MOSKOU Sam Jaffe, de Moskouse correspondent van de Amerikaanse roepmaatschappij A.B.C., heeft week de tijd gekregen om de Sowjetunie te verlaten. Het bureau van de A.B.C, in Moskou is gesloten. AMSTERDAM Naar aanleiding van de ordeverstoringen van de zich anarchisten noemende „provo's" rondom het Lieverdje en het Van Heutsz-monument in Amsterdam heeft Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, gisteren in de raadsver gadering meegedeeld dat de politie drastisch zal optreden bij nieuwe „provo-rellen". „Omdat", aldus de burgemeester, ,,een flink pak slaag niiet heeft geholpen", zal de politie bij herhaling vooral tot aan houding overgaan op grond van artikel 186 van het wetboek van strafrecht (verbod tot samenscholing),,Ik zou het betreuren als de provo's doorgaan met huin acties, want een veroordeling (vol gens artikel 186 maximaal drie maanden gevangenisstraf of 1.200 boete> zou hun toekomst nadelig kunnen beïnvloeden. Het is onaanvaardbaar, dat de moeilijk heden zich week in week uit herhalen", aldus mr. Van Hall. Mr. Van Hall kenschetste de provo's als .jonge mensen die het interessant vinden om herrie te schoppen" en ver telde dat men destijds in het oude Egypte al tot de conclusie was gekomen, dat een pak slaag het beste was. Zijn betoog werd herhaalde malen onderbro, ken door uitroepen van op de publieke tribune aanwezige provo's, onder wie de anti-rookmagiër R. J. Grootveld. ..Bek" Toen de burgemeester dreigde hen uit de zaal te verwijderen en by wei gering wegens huisvredebreuk te ver volgen, liet hü zich ontvallen: „Dan weet u tenminste wat u te wachten staat als u nog eenmaal uw bek open doet". Dit vormde voor drs. J. P Gruü- ters (VVD) en de heer L. Scegers (CPN) aanleiding de burgemeester te kritise ren voor het gebruik van een ander woord dan mond De CPN-raadsleden L Seegers en W F. H. van het Schip hadden in een brief aan B. en W. aangedrongen op het be spreken Van de incidenen in de raad Dat de burgemeester dit. als hoofd van de politic, toestond, vormde een uitzon dering op de regel dat politie-zaken niet tn de gemeenteraad worden behandeld, omdat mr. Van Hall ten aanzien van het politie-beleid geen verantwoording te genover de gemeenteraad hoeft af te leggen. De heer Seegers wees erop, dat de publiciteit die rond de provo's is ont staan de schuld is van de hoofdstedelyke politie, o.a. door het ontvangen van en kele provo's bij dc hoofdcommissaris Ook uitten enkele leden kritiek op het „weinig tactvol" optreden van de politie by de diverse happenings. Directeur N.V. Oscarfilm vrijgelaten Tijdens een rondrit door Willem stad op Curagao bracht de Koningin een bezoek aan het kinderhuis Casa Cuna Koningin Juliana". AMSTERDAM De chef van het politiebureau J. D. Meijerplein, hoofdinspecteur A. M. Koppejan, die het onderzoek in de moord op de Engelse film-regisseur Berkeley leidt, zei gisteravond dat men met Geste Leids hoogleraar Bewoners omgeving Gaubius Instituut kregen uitnodiging LEIDEN Door een schrijven te zenden aan „alle stadgenoten in dc onmiddellijke omgeving van het voor malig terrein Parmentier" heeft de Leidse hoogleraar in fysische schei kunde van de faculteit wis- en na tuurkunde. prof. dr. C. J. F Böttcher. een opmerkelijk initiatief genomen naar groter openheid tussen universi teit en burgerij. Als directeur van het Gaubius In stituut (Gaubius was een arts en scheikundige uit vroeger eeuwen, zo schrijft hij) nodigt prof. Böttcher de bewoners van Schelpenkade. Heren straat en Witte Singel op 5 oktober 's avonds om half acht uit om te ko men kijken wat er aan wetenschappe lijke instellingen op het terrein van de vroegere textielfabriek door bouw en verbouw 2ijn gehuisvest. In het Gaubius Instituut wordt scheikundig werk verricht ook voor de medische wetenschap en dus van betekenis voor de volksgezondheid, zo licht de hoog leraar toe Hij zal na een kopje thee zijn vele buren alles laten zien van het werk en vertellen over het hoe en waarom van de verbouwingen. Een antwoordstrookje met dienstenve- loppe werd bijgesloten in deze sym pathieke uitnodiging. het onderzoek volkomen op dood spoor zit. Wij hopen nu op tips en medewerking van het publiek verder te kunnen komen, aldus de hoofdinspecteur. Hoofdinspecteur Poppejan vertelde dat Berkeley een zakelijk conflict had met zyn vroegere werkgever, de direc teur van de N.V. Oscarfilm productie Mij, de heer P. W- A. de M. De Brit had o.m. nog een maand salaris te goed. Met deze directeur had Berkeley een afspraak gemaakt dat hij maan dagavond 20 september om acht uur op diens kantoor aan de Weesperzijde zou komen. Berkeley belde echter in tegenwoordigheid van een collega van uit hun studio op de Brouwersgracht op naar de directeur dat het later zou worden. In zijn auto ging de Brit om kwart voor tien gelijk met de anderen weg. Om tien uur. zo vertelde de di recteur aan de politie, belde Berkeley nogmaals op en zei dat het een uurtje later zou worden. Tevergeefs heeft de heer de M. tot. 23-15 uur op de Engels man zitten wachten en is toen naar huis gegaan. Sindsdien was de Brit sooorioos. Weer vnJ De lezingen van de verschillende men sen over dit conflict lopen uiteen en het is zeer moeiliik er een juist beeld van te krijgen, aldus de hoofdinspecteur. Dit conflict zou een motief voor de moord kunnen zijn en daarom werd de heer Dc M. voor verhoor aangehouden in de nacht van maandag op din9dag. Gistermiddag om vijf uur werd hü echter weer heengezonden. Tüdens het onder zoek heb ik zoveel grond verloren, dat het niet gerechtvaardigd was de man langer vast te houden zei de hoofd inspecteur. ..Voor alle betrokkenen die er tussen komen te zitten is het een ver velende zaak" zo voegde hij er nog aan toe. Berkeley zou die maandagavond zyn achterstallige salaris op komen halen en over de zakelijke moeilijkheden spreken. Bij het politieonderzoek is gebleken dat de boekhoudster die dag een enveloppe met ruim 1000 gld met een loonstrookje had klaar gemaakt en in de brandkast gelegd. Later heeft de directeur het in zijn bureaulade gelegd omdat Berkeley des avonds zou komen. WILLEMSTAD Personeelsleden t hun echtgenoten van de mynmaatschap- PÜ Curasao hebben gisteren op de laat ste dag van het bezoek van Koningin en Prins aan Curacao een benauwd kwartiertje beleefd Om onverklaarbare redenen kwam het hoge gezelschap twin tig minuten te vroeg aan de poort. Op dat ogenblik waren verscheidene perse r.eelsleden en vooral hun domes nog bezig hun toilet te leggen. In allerijl werd iedereen gealarmeerd. Gelukkig is de af stand van de poort tot aan het club huls. waar de gasten begroet zouden worden, nogal groot. Toen de vorste lijke auto bij het clubhuis verscheen, was aan niemand te zien. dat men zo hard had moeten rennen. Koningin en Prins brachten onder meer bezoeken aan een jeugd verkeerspark, de dienst van ot>enbare werken en een kin dertehuis. Bij de Jachtclub Brakkeput aan het Spaanse water was de Koningin bang, dal een der cameralieden van het filmjournaal een leuk tafereeltje (zeven mooie meisjes op waterski's) niet zou „Mijnheer Buis. kijk nu toch eens." de Koningin, niet wetend, dot de tweede cameraman het skitafereel reedö had opgenomen Jubileum meubileringspatroons (Van onze soc.-econ. redactie) WOUDSCHOTEN De Christelijke Bond van Patroons in het Meubile- ringsbedrijf in Nederland heeft gis teren in aanwezigheid van vele pro minente vertegenwoordigers uit het organisatieleven op luisterrijke wij ze zijn 25-jarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer E. van Tellingen, maakte van de gelegenheid gebruik, zijn afkeuring uit te spreken over de wijze waarop de middenstand in het algemeen in Nederland miskend wordt. Uit het apocrieve Bijbelboek Jezus Sirach haalde hij aan, dat de handelsman als niets geacht wordt en de ambachtsman zich met niets be moeien moet en stil aan zün werk blijven. „Een koopman kan zich be zwaarlijk wachten voor onrecht en een winkelier voor zonde". De heer Van Tellingen noemde het rriterend, by voortduring geconfron teerd te worden met een in wezen be- drijfsvyandig ministerie van economische zaken. Hij zei dit niet van de minister of de staatssecretaris persoonlyk, maar de geest die op dit departement heerst. Ook in de nieuwe adviesraad Eerste in Europese dierentuinen Of Son ja er lang blijft is de vraag (Van een onzer verslaggevers TILBURG Louter toeval heeft Tilburgs Dierenpark in het bezit gebracht van een zeer zeldzame witte olifant. Zover als bekend is het de eerste maal. dat zo'n olifant in een Europese dierentuin ver blijft. Dierenpark-directeur N. C. van Dijk (72) deed de ontdekking, toen de kist, waarin een door zijn broer Quirimus van Dijk (52) in Tailand bestelde jornee olifant naar Amster dam was gevlogen, werd geopend. Er stapte een acht a negen maanden oud olifantje naar buiten met een (Van een onzer redacteuren) DE Vlam is plotseling in het nieuws gekomen. Tot het midden van het vorige jaar was het een nog weinig bekend bedrijf, dat echter inmid dels enorme plannen ontwikkeld had voor dc bouw van duizenden wo ningen in tal van plaatsen. Een bedryf dus van het grootste algemeen be lang voor geheel Nederland. Even plotseling traden in dit najaar moeilijk heden op, die nu de grootste ongerustheid wekken. Het gaat niet alleen over de vraag of er een tekort zal zijn van enkele miljoenen guldens, maar over de vraag, hoeveel bedrijven en instel lingen daardoor zullen worden ge troffen, wat er gaat gebeuren met 140 vaste krachten en 640 week- loners, en vooral ook met de 2500 wo ningen in aanbouw. In 1956 werd het bedryf. de N V. Vlis- singse Aanneming Mij. in Zeeland op gericht De jaarproduktie was toen eer miljoen gulden. Enkele jaren geleden werd het bedryf overgebracht naar Pa- pendrecht waar de gehele huizenbouw nu in handen van de Vlam is. Het was een familiebedrijf met enkele tonnen kapitaal, doch vorig jaar geschied de de introductie op de incourante markt 300 pet. De koersen liepen op tot 355 pet Eind augustus 1965 echter wer den de koersen dalend gedaan voor 295 en 260. op 1 september werd 152 •i: ge boden en 200 gelaten. De laat9tc koers was 77 en toen werd de notering ge schorst. Men kan dus spreken van een plotse linge klap. die volgde op een opzienba rende uitbarsting van groei. Groei By de introductie van de aandelen in september 1964 was de produktie ge groeid van f 1 miljoen in 1956 tot naar raming f40 miljoen in 1964. Dat jaar hoopte men 2000 woningen te voltooien, waaronder sterflats te Wagem-ngcn met 17 woonlagen. Eind 1963 bedroegen de onderhanden werken f 102 min., waar f89 min. nog te verwerken, terwyl voorts nog f 92, min. aan plannen gereed lagen of i nvoorbereiding waren. In 1960 had men zich gevestigd in een modern kantoor te Papendrecht dat spoedig te klein bleek, zodat er in 1964 plannen betonden tot bouw van een tweede, door een luchtcorridor met het eerste verbonden. Niet alleen de omvang van de bouw werken maakte dit bedrijf van alge meen belang, maar ook de arbeidsbespa rende bouwmethoden en de ontwikke ling van methoden om 's winters door te werken. Het bedrijf werkte sinds lang niet meer als aannemer maar ont wikkelde zelf zijn planmen- Het kapi taal werd kort voor de introductie ver groot van ongeveer drie ton tot een miljoen. Dividenden Toen het nog een familiebedrijf was. schommelde het dividend sterk. Zo werd het in 1959 overgeslagen, doch in 1960 was de uitkering 81 °/o. In 1961 was het 25%. in 1962 22 en in 1963 22%. Over 1964 had men op ongeveer 20% gerekend, maar 1 september werd plot seling medegedeeld, dat men nriet op di vidend mocht rekenen en dait 1964 niert aan de oorspronkelyke verwachtingen had voldaan. In 1965 waren de resultaten echter bevredigend en ook met de verwachtin gen voor dc naaste toekomst was dit het geval, zo zeide men. Aan de jaar vergadering va-n 30 september zouden constructieve voorstellen worden gelegd. Op 15 september kwam het be richt dat dc vergadering van 30 septem ber was uitgesteld omdat de onderhan delingen met een ander bedrijf nog niet voltooid waren. De hulp van drie des kundigen was ingeroepen Vijf dagen te voren had de schadecommissie voor de bouwnijverheid te Rotterdam haar leden, die crediteuren waren van de Vlam, aan geraden hun prestaties te staken. De commissie achtte surséance de beste op lossing voor alle partijen, maar de di rectie verklaarde daaraan niet te den ken. Enkele dagen later was de sur séance een feit. Bewindvoerders zijn de heren mr. A Tli E Kastein. C. de Haas en D Ver sloot. De eerste heeft nog altijd hoop. dat er een koper zal worden gevonden voor d-it bedrijf. Volgens de directie: de heren L. van Loon. hoofddirecteur. N. Priester J B van Oort en secretaris mr. P. Jacobs, is het werk niet gestag neerd en de prestaties worden onmiddel lijk contant betaald De schulden van het bedrijf worden geschat op f 6.5 miljoen, het werk in aanbouw op f50 tot f70 miljoen te Wa- geningen. Delft. PaperidTecht en Tiel. Te snel De oorzaak van dc moeilijkheden mag men zeker toeschrijven aan de tc snelle groei en aan de geringe winstmarge, die het bedrijf bijzonder kwetsbaar maakte. Zal de surséance tijdelijke rust brengen, waardoor het bedrijf zo het dient verdient de kans krijgt voort te werken en zich te herstellen Is het een begerenswaard object voor een overneming? Alles is nog veel te onzeker om zich aan voorspellin gen te wagen. f Advertentie i maak gebruik van de VELE VOORDEELAANBIEDINGEN lichtgrijze huid, die nadat er op één plaats wat stof was weggeveegd wit bleek te zijn. Zekerheid kreeg de heer Van Dijk, toen hij de diereninspecteur van Diergaarde Blijdorp, de heer C. van Doorn, tele fonisch vertelde hoe het olifantje Leen wijfje) eruit zag. „Dat moet 'n witte olifant zyn". vernam de bejaarde Tilburger Heilig Jk had nog nooit een witte olifant gezien'', vertelde hij ons. „Wel wist ik. dat ze in Siam nog moeten voorkomen. Ze zijn daar heilig en daarom vind ik het zo merkwaardig, dat dit dier toch is uitgevoerd. Voorlopig blijft Sonja (ca. 1.20 meter hoog. gewicht 200 kg) in Tilburgs Dierenpark. Zij heeft in het winterver blijf een ruim hok gekregen. Hoewel nog wat nerveus van de luchtreis Bangkok naar Amsterdam (2Vi dag), is zy al goede maatjes met de op passers Verkooj. él is niet zeker of het publiek volgend jaar de dan ongetwijfeld al forse oli fant in Tilburg kan zien. Nu Sonja een zeldzame olifant blykt te zyn, zal zy bij verkoop beduidend meer opbrengen dan het bedrag, dat de Tilburgse Dierenhandel C. van Dijk en Co. in Bangkok heeft neergeteld. De kans is dus groot, dat de wifite olifant ver huist naar een andere dierentuin in binnen- of buitenland. Het hangt af van de prijs, die er voor haar wordt geboden. Binnenkort krijgt Tilburgs Dierenpark nog een olifantje uit Tailand. De tuin heeft er dan drie. Behalve in de kleur verschillen witte olifanten niet van andere soorten. Onbegrijpelijk Hy vond dit onbegrijpelijk en on bevredigend, omdat de middenstand als laatste schakel in het distributie proces lang niet de onbelangrijkste is. Naarmate de welvaart stijgt wordt ook de waarde van een goed geoutil leerd distributie-apparaat groter. Een goede samenwerking tussen handel en industrie is dan meer dan noodzake lijk. De beloning voor de middenstand zal hiermee evenredig moeten stygen. al vreesde de heer Van Tellingen, dat hiervoor de winstmarges verhoogd zullen moeten worden. Dc heer Van Tellingen voerde hierbij Calvijn ten tonele, die heeft gezegd, dat ook een handels- en ambachtsman recht heeft op een rechtvaardige winst. Sociaal gesproken is de middenstand vooral achterop gekomen met de werk tijden. De heer Van Tellingen hield nog eens een pleidooi voor sluiting op zater dagmiddag. Volgens hem zakt thans het middenstandsgezinstype steeds meer af dominerend naar een afwijkend type. Volgens de voorzitter zal het ook met de economische status van de mid denstand misgaan, indien het met de sociale status bergafwaarts blijft gaan. Van Eibergen Ter gelegenheid van het jubileum sprak de voorzitter van het CNV, de heer J- van Eibergen, een rede uit over het belangrijke vraagstuk van de ..Noodzaak van christelijke organisa tie op maatschappelijk terrein in deze tijd". De heer Van Eibergen vroeg een oipen oog te hebben voor de we zenlijke wijzigingen, welke zich heb ben voltrokken. Daarom achtte hij ook nauwere samenwerking mogelijk tus sen NVV en CNV. Samenwerkig bevorderen, aldus de heer Van Eibergen. is meer christelijk dan mogelyke samenwerking tegengaan. Samenwerking is nog iets anders als in elkaar opgaan. De keiharde liberaal is er materieel niet meer en de dogma tisch marxistisch socialist is vrijwel uit gestorven. De liberaal werkt mee aan sociale maatregelen en de socialist heeft zijn anti-godsdienstig gezicht afgezwo ren. Een ohristelyke organisatie mag zich hier tegenover niet negatief op- N.•Vietnam tot Rode Kruis: Amerikaanse piloten op ons grondgebied: oorlogsmisdadigers GENÈVE Noord-Vietnam heeft het internationale Rode Kruis laten weten dat het alle Amerikaanse pi loten die op Noordvietnamees gebied gevangen genomen zullen worden als oorlogsmisdadigers zal behandelen. In de brief aan het Rode Kruis wordt gezegd dat luchtbombardementen in Noord-Vietnam bewust gericht zijn tegen ziekenhuizen, scholen en dorpen. De ge vangenen zullen goed behandeld worden In afwachting van hun berechting. Deze brief is 31 augustus reeds ver zonden. maar het Rode Kruis heeft ge wacht met publikatie omdat dit een zaak was die niet rechtstreeks onder de be voegdheid van het Rode Kruis lag. De VS hebben tegen deze maatregel protest aangetekend. Verticale prijsbinding (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Dc Nederlandse Consumentenbond verwijt de over heid nalatig te zyn in de zorg voor naleving van door haar zelf gestelde regels. De bond doelt daarbij op de vorig jaar verboden verticale prijs bindingen voor een aantal duurzame gebruiksartikelen. In de praktijk is van het verbod nog "iet veel terecht gekomen, zo schryft de j Niets, behalve dan dc raad te geve" consumentenbond in zijn laatstversche- raad van onze bond om bij aankoop van nen orgaan Fabrikanten cn importeurs de prijsvrye artikelen kortingen U be- van de betrokken artikelen „doen net'dingen'op te volgen alsof er niets veranderd is. Zy gaan rus tig door met het adverteren van één be paalde prijs voor een bepaald merk, als of zij (zoals vóór het verbod) de win keliers zouden kunnen verplichten voor die prijs, en geen andere, tc verkopen. Dit is echter niet het geval", aldus c'c Nederlandse Consumentenbond, die con stateert dal het bedrijfsleven het verbod in zyn laars lap,. „En wat doet de overheid daartegen 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13