In Albanië wantrouwt men elke buitenlander KAAS OM KAAS Sowjet-economie wordt herzien Een Britse waarschuwing Gevaar van Europese desintegratie Moordenaar van Algemene invoering van winst meisje gegrepen in Stockholm Lodge tegen gepraat over besprekingen Couve een week naar Moskou Raketlancering in Suriname DINSDAG 28 SEPTEMBER Overal schaduwen Hoxha het idool Nieuwe kans Griekenland heeft sinds enkele dagen weer een regering, die een meerderheid in het parlement heeft. Weliswaar een geringe meerder heid, maar dat hoeft zoals de situa tie in Engeland laat zien, geen be zwaar te zijn. Het kabinet van premier Stepha- nopoulos heeft tot 15 november tijd om maatregelen te overwegen, die de politieke impasse van de laatste maanden kunnen doorbreken. Dan pas komt het parlement terug van een verlengd zomerreces. Wellicht is de politieke toestand half november zodanig gestabili seerd, dat de premier koning Kon- stantijn kan verzoeken, het parle ment te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Dat lijkt voorshands voor Grie kenland de beste oplossing. De huidige regering kan slechts als een tijdelijke worden beschouwd. Stephanopoulos weet dit en zal alles in het werk moeten stellen om een herhaling te voorkomen van hetgeen zich heeft voorgedaan. Slaagt hij daar in, dan heeft de crisis toch nog tot iets goeds geleid. (Van een correspondent) TIRANA Ik realiseerde m(j pas, dat ik gevolgd werd, toen een man van omstreeks 60 jaar in een goor uitziend wit sporthemd en een blauwe ka toenen broek opzettelijk voor een speelgoedwinkel bleef staan en mijn bewegingen via de eta lageruit gadesloeg. Ik herinner de mij, de man al eerder gezien te hebben, kort nadat ik mjjn hotel verliet. Ik was gewaar schuwd, dat ik gevolgd zou worden. Misschien wras deze oude man in dienst van de Si- gurimi, de Albaanse veilig heidspolitie. Ik draaide mij om en keerde langs de weg, die ik van mjjn hotel af gelopen had, terug. De oude man wachtte eventjes en kwam weer lang zaam achter mjj aan. Ik draai de me weer om en botste op zettelijk tegen hem op. Hjj maakte een paar passen zij waarts op het trottoir zonder mjj aan te kjjken. Later volgde hij me weer naar het hotel." Terughoudend het laden en lossen plaats vinden. Op de plaatsen, waar de grenzen door meren lopen, bedienen de Albaniërs Zo vertelde een verslaggever, die er i van politieboten. 's Nachts wor- in slaagde Albanië binnen te komen, den, ,de wateren met zoeklichten af«e. over zijn ervaringen van de eerstezocht- avond, die hij in Tirana doorbracht. Zijn ervaringen in de weken, die volgden kwamen met die eerste over een. In Albanië, het Balkan-staatje, dat zich van de gehele wereld (behal ve China j heeft geïsoleerd, laat alle vreemdelingen streng bespioneren. De buitenlander wordt overal gewan trouwd. Gewone mensen zijn bijzon der terughoudend ten opzichte van de vreemdeling. Zij zijn zelfs bang om met hem te spreken. Vaak wordt hem belet foto's te maken van de meest onschuldige objecten. STRAATSBURG De oorlog tussen India en Pakistan dient jeen waarschuwing te zijn voor West-Europa, omdat zelfs in het atoomtijdperk bloedige oorlogen met conventionele wapens en om I traditionele redenen mogelijk I zijn. Dit heeft de Britse Labour-afge- j vaardigde Edelman gisteren verklaard in de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa bij de inleiding van een politieke discussie over de Europese ontwikkeling in het afgelo pen half jaar. Een geïntegreerd Europa zal het einde betekenen van de mogelijkheid van gewapende conflicten tussen de Westeuropese landen, doch een gedes- I integreerd Europa zal intern even ruzie-ziek zijn als zwak naar buiten, zo verklaarde hij naar aanleiding van de desintegratieverschijnselen, die de j Europese ontwikkeling in de afgelo- pen paar maanden is gaan vertonen. TilEdelman legde namens de politieke commissie van de grote Europese as semblee aan de parlementaire afge vaardigden uit de 18 lidstaten een verslag voor, waarin wordt verklaard dat onder geen voorwaarde het oplos sen van de landbouwfinanciering in de E.E.G., de fusie van de drie execu tieven of het ingaan van de volgende fase der overgangsperiode tot een verwatering van de bevoegdheden en functie der gemeenschapsinstellingen mag leiden. Hij stelde voorts dat men als gevolg van de ongewijzigde Franse houding ten aanzien van toetreding van Enge land en andere landen, alsmede de huidige interne moeilijkheden binnen de Europse gemeenschap voor het ogenblik weinig meer kan doen dan streven naar deel-oplossingen op kor~ te termijn voor economische moeilijk heden als gevolg van de verdeeldheid van West-Europa in twee econome sche groepen: de zes van de E.E.G. e» de zeven van de EVA. De ministerraad van de EVA zal zich eind volgende maand in Kopen hagen met deze vraagstukken gaan bezighouden. Dan zullen ook plannen worden besproken voor organisatori sche versterking van de EVA en samenwerking van de zeven als groep met de E.E.G. Enver Hoxha, de partijhaas van Albanië, die met China aanpapte, nadat hij met Chroesjtsjef ruzie had gekregen. Geïsoleerd Hoezeer Albanië van de buitenwe reld is afgesloten, blijkt op het vlieg veld van Tirana. Op andere Europese luchthavens is er iedere dag een druk verkeer. Tirana daarentegen heeft slechts drie vastgestelde vluchten per week te verwerken. Soms wordt een vlucht geannuleerd bij gebrek aan passagiers. Albanië over land binnen le komen is bijna onmogelijk. Met een buurland, Griekenland, is het theoretisch ir. oorlog. Met het andere, Joegoslavië, staat Albanië op bijzon der slechte voet. De grenzen met beide landen zijn gesloten. De enige grote zeehaven, Durres, wordt door buitenlandse schepen gemeden van wege de grote vertragingen, die er bij Op het vliegveld blijkt hoezeer Al banië geïsoleerd is. Boven de hoofd ingang hangt een groot gekleurd por- :ret van Stalin. Ook in de wachtka mer treft men een portret van hem Op de muur staat in de landstaal op een groot rood-zwart doek ge schreven: „Lang leve het marxistisch- leninisme". Albanië is het laatste land buiten Azië, dat de zogenaamde „har de" lijn van het communisme volgt. Zijn betrekkingen met de leden van het Sowjetblok zijn zeer koel. Met Rusland zelf. evenals met Amerika en Engeland, onderhoudt het in het ge heel geen betrekkingen op diploma tiek niveau. Plan van premier Kosygin In het centrum van Tirana domi neert een portret van Stalin de reus achtige hoofdstraat. Op een hoog voetstuk kijkt het standbeeld van de despoot starend over het naar hem genoemde plein en de Stalin Boule vard. Maar het prachtige Skander- bergplein. dat in elke willekeurige stad in Europa een zeer druk „ver- keerscircuit" zou zijn, is beangstigend leeg. De enkele voertuigen en fietsen, die men er tegenkomt gaan in de uimte verloren. Er zijn geen auto's voor privé-bezit in Albanië. De wei nige, die er zijn behoren toe aan de diplomaten. Twintig ouderwetse taxi's .dienen" de hoofdstad. Op een rit van 300 kilometer door het land komt men omstreeks over genoer twaalf uur. zaken van de partij zelf moeten hier aan ondergeschikt gemaakt worden." De plannen van Kosygin komen neer op een drastische verandering van de Russische economie. In het ver leden is in Rusland reeds geëxperi menteerd met het maken van winst. Uit dc rede van de premier bleek nu, dat het winststelsel op ruime schaal zal worden toegepast en algemeen zal worden ingevoerd. Voor geen enkele bedrijfstak zal een beperking worden gemaakt. MOSKOU Premier Kosygin van de Sowjetunie heeft gisteren i aan het centrale comité van de communistische partij een plan voorgelegd voor een herziening van de Sowjet-economie die neer komt op een invoering van het winstprincipe voor de bedrijven. De zitting van het comité vindt achter gesloten deuren plaats. Tass meldde dat Kosygin opriep tot verbetering van de leiding in de industrie, tot vervolmaking van de planning en versterking van de eco nomische prikkels voor de industriële produktie. Het enige andere agenda-1 ming, zei Kosygin nog, zal leiden tot punt is een verslag van partijleider een versterking van onze positie Ir. Breznjef over_ het te houden 23e een economische wedijver tussen de Met nadruk ontkende Kosygin, dat Rusland nu de kapitalistische ideeën van het westen heeft o genomen. Als men in Rusland winst maakt, zo verzekerde de premier, zullen hiervan de arbeider en de bedrijfsleiding profiteren. Zo wordt het communisme versterkt door winsten, bonificaties en kredieten, aldus Kosygin. Deze woorden nemen echter niet weg, dat zijn plannen voor het Rus sische communisme zeer revolutio nair zijn. partijcongres. Dit staat voor volgende maand op het programma, maar er is sprake van dat het tot het voorjaar uitgesteld zal worden. Onder de projecten waarvoor de leiding der partij zich geplaatst ziet, zijn: 1. verbetering in de plannen en vergroting van de onafhankelijkheid van industriële eenheden: 2. verbetering van de leiding in de industrie; 3. groter gebruik van economische stimulansen in de industrie, een com-1 munistisch synoniem voor hogere lonen en meer toeslagen voor betere arbei ders en leiders; 4. verbetering in het gebruik van kapitaal; 5. verbetering van de kwaliteit van de produktie en verhoging van de produktiviteit der arbeiders nussiscne regem „Er is veel gedaan om het leven antwoord op dat van het volk te verbeteren, maar de aan parijs partij en haar centrale comité zien twee sociale systemen, Volgens de plannen is het de be doeling, dat een hele serie partijbu reaus met zeggenschap in de produk tie worden opgeheven. Wanneer de bedrijven tot goede resultaten komen, krijgen de arbeiders meer loon, lan- gerer vakanties, betere huizen kortere werktijden. „Harde lijn' Auto't ijf auto's tegen. De rit afstand per bus duurt Hoxha Tirana is van tijd tot tijd het toneel van groots opgezette „volksdemon straties". Deze foto geeft een over zicht van een der atletiek-demon- straties tijdens jubileumfeesten voor het „volksleger". kou eind 1961 de betrekkingen met Albanië verbrak. Nu, vier jaar later, is het gebouw nog steeds niet af. Er gaan geruchten, die zeggen, dat het gebouw, wanneer het eenmaal klaar 's. aan de Chinezen zal worden gege ven. In hun huidige ambassade, die een rose pastelkleur heeft, houden de Chinezen er een staf van twintig diplomaten op na. Meer dan drie keer zoveel als elk ander geaccrediteerd land heeft. Ook heeft grote broer China meer dan 1000 technici experts in het land. Er zijn meer dan honderd Chinese studenten op de uni versiteit en verscheidene Chinezen in de staf van leraren. Het juiste cijfer van het aantal Chinezen, dat in Alba nië verblijft, is geheim. In de naaste omgeving van het Skanderbergplein treft men veel win kels aan. Vlees van zeer slechte kwa- iliteit ligt er geëtaleerd voor twee tot drie gulden per pond. Boter kost er jfgulden per pond. Een overhemd van gewone kwaliteit staat voor 20 gulden aangeprij3t. Schoenen kosten 50 gulden, een paar nylons kost 12^ gulden. Een jongeman vertelde, dat hij vijf maanden gespaard had om een fiets te kunnen kopen. De prijs daarvan bedraagt 300 gulden. Er is een kleine elite arbeiders, die- veel meer verdienen. Zij zijn de zoge naamde helden van de arbeid, van de breed lachende gezichten op een erebord bij het plein kan vinden. Maar voor de meeste Alba niërs kan de „heroische arbeid" maar weinig kleur aan het leven geven. Ze Een beeld uit vervlogen tijden, toen Albanië nog niet onder Communis tisch bewind stond. Toen was het ook niet alles, maar er was toen meer levensblijheid onder de men- mogen niet buiten het land werken. Hun radio en kranten zijn uitsluitend media voor de verspreiding van stevi ge propaganda. Toch zijn er nog wel Albaniërs, die radio's hebben, die bui tenlandse zenders kunnen opvangen. biju Het luisteren daarnaar is weliswaar r|jke"fcTma«nd»f in Stockholm officieel strafbaar, maar men neemt het risico. jn van beschuldiging gesteld voor de in juli In een voorstad van de stad gepleegde moord op de negentienjarige Verbaasd STOCKHOLM Een 24-jarige Oosten- De studenten van de universiteit, die doorgaans goed Engels spreken, blijken zeer nieuwsgierig naar wat er in de wereld gebeurt. Een Engelse toerist bracht hen in verbazing, toen hij de gemiddelde lonen van de arbei der in het Westen noemde. Wel ble ken de jongelui uitstekend op de hoogte van het repertoire van de Beatles. The Animals en Chubby Checker. De uitnodiging om iets met hem te gaan drinken sloegen de jongelui af. „We willen wel graag, maar kunnen het beter niet doen. U bent buitenlan der. We kunnen beter niet met u aan een tafeltje gaan zitten. Weliswaar is er geen wet, die het verbiedt, maar toch is het riskant", was hun commen taar.. Marianne moet tijdens haar slaap overvallen, gemolesteerd en vermoord zijn. Het middel waarmee de moord werd gepleegd, leidde naar de thans gearresteerde. Bij een onderzoek van de longen van het slachtoffer werd daarin j namelijk chloroform aangetroffen. De politie ging alle apotheken van Stockholm af en controleerde iedereen die in de periode voorafgaande aan de moord chloroform had gekocht. Ook zaken die chloroform gebruikten, werden gecontroleerd. Aanvankelijk zonder re sultaat. tot zij er achter kwam dat de, Oostenrijker bij chloroform kon komen. In het huis van de Oostenrijker, die ontkent, werden drie revolvers en een mes aangetroffen. Hij vertelde het mes te hebben willen gebruiken voor het ver-; moorden van drie leraren in Wenen, die hem daar in 1963 van school hadden gezet. Hij wilde binnenkort naar Wenen terugkeren om zich te wreken. Sinda 1963 had de man in Stockholm gewoond. Volgens de New York Herald: NEW YORK De Amerikaan se ambassadeur in Saigon, Hen ry Cabot Lodge, heeft gisteren het Witte Huis en het ministerie MOSKOU Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, gaat 28 oktober naar Moskou voor een officieel bezoek op uitnodiging van de Russische regering. Het bezoek is minister Gromyko i dit jaar. In Parijs dat de Franse minister hoeveel nog gedaan moet worden om ongeveer een week in de Russische de levensstandaard te verhogen. De 1 hoofdstad blijft. Binnen 500 meter van het Skander bergplein vindt men de antwoorden op alle vragen die over dit vreemde land gesteld worden. Honderd meter van het plein staat het gebouw van de Arbeiderspartij van Albanië, die alle macht over de levens van de 1,7 miljoen inwoners van het land heeft. In dat gebouw werkt de vierkante, maar knappe man, die de lakens uitdeelt; Enver Hoxha, 56 jaar, de eerste secretaris, wiens wantrouwen jegens Chroesjtsjef Albanië in zijn huidige positie bracht. Hoxha is een oud-partisaan, het idool van het volk. Hij is stevig gebouwd, gaat goed gekleed en is erg trots. Hij woont in een villa in een rustige, zonovergoten straat vlak bij het partijgebouw. Bewaking Een nieuwsgierige buitenlander, die de villa van Hoxha graag van dichtbij wilde bekijken, werd op een bijzon der vijandige wijze bejegend. „Twee mannen in witte pakken hielden mij tegen, toen ik de woning naderde", vertelde hij. „De ene blies vervolgens een paar maal op een fluitje en duwde me terug. De ander kwam dichterbij. Ik trachtte nog eens het huis dichter te naderen. Door een blokje om te lopen, naderde ik het huis aan de andere zijde. Weer ge beurde hetzelfde. Dit maal deed ik alsof ik het niet begreep. Ik vroeg in het Engels en toen ik het Duits waarom de weg geblokkeerd was. De man nam geen enkel risico. Hij duw- tegen de muur en gaf een bevel over zijn schouder. Een luite nant uit het leger in een uniform Russische stijl verscheen. Hij vroeg me om miin paspoort. Ik vertelde, dat het in mijn hotel lag. Hij gebaarde mij hem te volgen en nam me mee in een politiehuisje. Ik moest een kwar tier wachten. De officier probeerde een tolk te vinden. Toen gaf hij de moed kennelijk op. begeleidde mij naar de hoofdstraat en liet me gaan." Chinezen Aan de overzijde van de straat, waar Hoxha woont, is het half afge bouwde Russische ambassadegebouw, dat bestemd was om een glorieus monument voor de Russisch-Albaanse vriendschap te worden. Totdat Mos van buitenlandse zaken verzocht ,,het gepraat over onderhandelin gen in de Vietnamese oorlog stop te zetten". Lodge heeft hierop aangedrongen sedert hjj voor de tweede maal in augustus, zyn ambassadeurspost opnam, aldus de New York Herald Tribune. Van gezaghebbende zijde werd v nomen, dat hernieuwde bevestiging door de Amerikaanse ambassadeur bij de VN., Arthur Goldberg, verleden week voor de Algemene vergadering van de VN over de „Amerikaanse bereidheid om vreedzame besprekin gen te beginnen" gegeven werd. niet tegenstaande het protest van Lodge. In zijn rede, zei Goldberg, dat Ameri ka bereid is zijn troepen uit Zuid- Vietnam terug te trekken ..als de communistische agressie ophoudt en Zuid-Vietnam alleen gelaten wordt en zelf over eigen lot kan beslissen aan de hand van de principes van zelfbe schikking. Boven alles zoeken wij naar een vreedzame oplossing. Wij hebben her haaldelijk onze bereidheid te kennen gegeven vredesbesprekingen te begin nen en ik bevestig die bereidwillig heid opnieuw". In het artikel van de Tribune wordt gezegd, dat het argument van Lodge is „dat op een ogenblik dat het getij zich tegen de communistische Viet- cong schijnt te keren de Amerikanen moeten vermijden vredesbesprekingen te houden." ht eeft étaafce lij. Een Loudens koffiehuis heeft boven de ingang het volgende bord aan gebracht: „Beatniks worden niet toegelaten, tenzij ze vergezeld zijn van contanten". Naar verluidt is de omzet van het koffiehuis aanmerke lijk teruggelopen, omdat de heatniks-met-geld kennelijk solidair willen zijn met hun berooide makkers. I Op een tentoonstelling in Turi.jn werd de aandacht getrokken door een bahywasmachine. Dc machine, van Italiaanse makelij, lijkt op een bordenwasmachinc of een machine om kleren te wassen. Volautoma tisch wordt de baby in vijf minuten van top lot teen gewassen. De baby zit in een trommelvor- mige machine en wordt besproeid met straaltjes warm water met pre cies de goede hoeveel heid zeep. De fabrikant heeft het plan ook ma chines voor volwassenen in de handel te brengen. Ook de rug wordt ge wassen. Drogen moei nog met een handdoek worden gedaan. I In Düsseldorf worden de komende weken 355 van de 445 zebra-oversteek plaatsen verwijderd. De resterende worden voor zien van lichtgevende markeringen en waar schuwingsborden. Er ko men tevens 173 zoge naamde kanaliserings stroken: een onderbro ken witte lijn op het wegdek. Hier zullen voetgangers geen voor rang hebben. Ook Keu len en Aken gaan op ruiming houden onder de zebrapaden. In Keu len verdwijnen er hon derd van de zeshonderd. In Aken gaan ze zelfs allemaal weg. De zebra's worden, naar de autori teiten menen, door het rijdende verkeer nau welijks opgemerkt. I Dc Italiaanse stad Flo rence kampt nog steeds met een adderplaag. De plaatselijke jagersver eniging heeft onlangs een beloning uitgeloofd van iien gulden voor elke dode adder. Dc vereniging heeft nu ech ter moeten meedelen, dat na inlevering van 734 adders door inwo ners van de stad of de onmiddellijke omgeving en 2.000 door inwoners van verdergelegen dor pen. het geld is uitgeput. De adders zijn nog steeds niet alle verdreven. Verleden week heeft men van vlammenwer pers gebruik gemaakt. Onmiddellijk daarna wa ren er echter toch weer (giftige) adders op de afgebrande plaatsen. Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Wereldraad vraagt 25.000 dollar voor India en Pakistan GENèVE De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op de ledenkerken, om 25.000 dollar te geven als eerste bijdrage aan de actie van de kerken van India en Pakistan voor de slachtoffers van het gewa pend conflict tussen beide landen. De nationale raden van kerken in beide landen hebben de Wereldraad telegrafisch laten weten, dat zij voe dingsmiddelen, dekens, medikamen- ten, tijdelijke onderkomens en andere hulpmiddelen verdelen onder de men sen. die door de gevechten verdreven zijn van hun woonplaats. Gedurende het afgelopen jaar heeft Genève al meer dan honderdduizend dollar doorgegeven, die de kerken bij eengebracht hebben voor de vluchtelin genhulp in India en Pakistan. tenen, die uit Oost-Pakistan zijn ge vlucht, een nieuw bestaan opbouwen in Assam. Samen met de nationale raad van kerken in India voert de Wereldraad in het kader van dit project een program uit, waarbij 1.500 gezinnen uit deze groep betrokken zijn. In Oost-Pakistan helpt de Wereldraad bij de voeding en kleding van naar schatting 16.000 vluchtelingen uit India. Amerikaanse kerken hebben hier zaden, ossen en tractors ter beschikking gesteld. DEN HAAG Op de raketlanceer- plaats bij Coronie in Suriname is gisteren met succes dc vierde en laatste raket van de huidige serie voor wetenschappelijk onderzoek af geschoten. In het raam van het onder zoek in de ionosfeer, in het bijzonder naar windbeweging en -snelheid kon den over het algemeen zeer bevredi gende foto's worden gemaakt van de rose-gele natrlumwolk die de raket verspreidde. Do proeven werden genomen door de Organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek, die ook voor het lanceer- platform had gezorgd. Technische hulp werd verleend door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NA SA). die ook de raketten van het type Ni*e'Apache beschikbaar had gesteld. De elders van het program prof. dr. J. Veldkamp van het KNMI en prof. dr. tV» ^a8er van de sterrenwacht in Utrecht waren zeer tevreden over de resultaten van het onderzoek, Dc NASA die grote belangstelling hnd voor het onderzoek het was de eerste maal dat dergelijke proeven werden geno men In equatoriaal gebied heeft laten weten, dat het de gebruikte installaties in «fn^rlbo/ '-*1 acbterlaten. zodat deze wellicht volgend jaar weer kunnen wor den gebruikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5