TUSSEN SCHOOLPOORT EN HUISDEUR Zes ministers van KVP oj) scherm Een woord voor vandaag Zeventiende lustrum VU open en functioneel Medefinanciering van school in Kameroen Dr. W. H. Velema aanvaardt benoeming Zendingshogeschool bestaat 60 jaar Meer interesse voor Herv. Vrouwendienst Diensttijd zal worden verkort Dagboek van 'n tiener DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 ,JEn Simon antwoordde en zeide: Meester, de gehele nacht door hebben wij hard gewerkt en niets gevangen, maar op Uw woord zal ik de netten uitzetten" (Lucas 5:5). Feitelijk hoeft de Here de vissers helemaal niets te vertellen. Ze weten best hoe ze moeten vissen. En ze weten ook, dat de vangst de ene dag kan meevallen en de andere dag kan tegen vallen. Dit keer is het tegengevallen de gehele nacht hard gewerkt en niets gevangen. De netten zijn leeg gebleven. Hard gewerkt en zonder resultaat. Alle moeite is voor niets geweest. En dan die merkwaardige opdracht: Ga naar diep water en zet uw netten uit om te vissen. Simoh staat op dat moment voor een beslissing. Zal hij gehoor geven aan wat Jezus zegt of zal hij, gezien de ervaringen van de voorbije nacht, de opdracht in de wind slaan? In zijn antwoord laat hij een tikkeltje doorschemeren, dat hij weinig verwacht van een hernieuwde poging „Hard gewerkt en niets gevangen". Maar dan komt het: „Op Uw woord zal ik de netten uitzetten". Niet kunnen geloven in een goede afloop en toch doen. Denken: Het kan niet, en toch opnieuw beginnen. Op Uw woord! Daarin ligt het geheim. Daarin ligt ook het uitzicht in het schijnbaar uitzichtloze. Geen enkel resultaat, geen hoop, maar gelukkig: Op Uw woord! Wij lezen vanavond Lucas 12 vers 49 tot 59. (Van onze onderwijsredactie) Op een persconferentie is gisteren het programma, waarvan wij reeas uitvoerig AMSTERDAM Het zeventiende I melding maakten, toegelicht. Er werd lustrum van het studentencorps aan j onder meer meegedeeld, dat op het ter- de Vrije Universiteit te Amsterdam. ^trtveen toe dat zal worden gehouden van 6 tot 21 SfSAiSSSPStSS'STSS oktober zal een open en functioneel1 aan het corps, aan de Vereniging voor' karakter dragen. De openheid demon-vrouwelijke studenten aan de VU en steert het wezen van het Corps Liber. nieuwe tijl en het functionele aspect - t hntoonn Ro Op het lustrumcongres, thema: W< is sterk kostendrukkend. hetgeen be- zonder ejnde, zal sterk het accent langnjk is voor een universiteit die ^en gelegd op de toekomstvisie. Sprekers 95 procent wordt gesubsidieerd Zijn dr. J. M. de Jong, dr. W. Albeda, x drs. A. J. Nijk en prof. dr. C. R. Kwant. Congresvoorzitter is prof. dr. H. R. Wijngaarden. De inzet zal zijn een forum over geloofsvragen. Op 21 oktober vindt de voortgezette lustrumvergadering in het Koninklijk Instituut voor de Tropen plaats. Daar zullen de eredoctoraten worden uitge reikt onder meer aan prins Bernhard, ds. Martin Luther King en de heer C. Rijnsdorp. Bij die gelegenheid zal de Prins namens de promovendi spreken, terwijl ds. King tevens het woord zal Nederland tekent akkoord DEN HAAG De minister zonder portefeuille voor ontwik kelingshulp mr. Th. H. Bot, en de bisschop van Doumé in Ka meroen, mgr. L. van Heygen hebben vanmorgen in het mi nisterie van buitenlandse zaken een overeenkomst getekend over de bouw en inrichting van een technische school te Diang in Ka meroen. De Nederlandse regering heeft voor dit project een bedrag van 750.000 gulden beschikbaar gesteld als bijdra ge in de kapitaalsuitgaven van 1,112 miljoen gulden. Dit is het eerste van zes projecten, waarvoor de aanvrage voor medefinanciering is goedge keurd. Het project omvat de bouw en inrichting van genoemde technische school met een capaciteit van thans •139- leerlingen, van wie 88 aan de' afdelingen bank- en plaatwerken en automonteur en 51 aan de afdeling timmeren en metselen. Al deze leer lingen hebben de lagere school door lopen. De plaats Diang is gelegen in een streek, die sterk in opkomst is. Er zijn of komen industriële vestigingen, zo als een moderne houtverwerkende in dustrie (1000 arbeiders), drie andere houtindustrieën, een tabakverwerken de industrie en een suikerraffinaderij. Hierdoor neemt de vraag naar ge schoold personeel toe. Op 40 km afstand van Diang wordt met behulp van gelden uit het EEG- ontwikkelingsfonds de spoorweg Dou- ala-Tsjaad aangelegd. In Diang wordt van Misereor) ook een landbouw- en veeteelt cent rum ingericht. Er zijn in Diang reeds elektriciteits- en water voorzieningsinstallaties aanwezig, waardoor de bouw van de technische school zeer wordt vergemakkelijkt. De beide opleidingscentra (de school en het landbouw- en veeteeltcentrum) kunnen leerlingen uitwisselen. De bouw zal medio augustus 1967 gereed kunnen zijn. De school functi oneert reeds drie jaar in noodverblij- ven te Doumé. Zij is tot dusver de enige in Oost-Kameroen. Als project leider zal optreden broeder L. G. J. Kerkhof. Leiding Lutherse jeugd bezon zich (Van een onzer medewerkers) EDE Het afgelopen weekend waren jongeren uit alle delen van ons land bijeen in het jeugdhuis van kasteel |Hoekelum. het buitencentrum der Evan- gelisch-Lutherse Kerk. Onder auspiciën van de Nederlandse Lutherse Jeugdbond werd hier een conferentie gehouden voor jongeren, die weer aan andere jongeren leiding moeten geven in het kader van plaatselijke kerkelijke jeugdverenigingen. Wie zie je als herder: een arts, een boer, een bedrijfsleider of een jeugdlei der? Deze vraag werd door ds. J. P. j Boendermaker van Bussum zaterdag avond aan de deelnemers voorgelegd naar aanleiding van een Bijbeldiscussie over de „herder". Na Oud- en Nieuw-Testamentische gegevens over de herder te zijn nage gaan, gingen de aanwezigen in groepjes uiteen om het besprokene in een rollen spel, plakken en knippen, en in een vraaggesprek verder uit te werken. De algemeen secretaris der N.L.J.B., de heer C. F. G. E. Hallewas, legde aan de conferentie-gangers de volgende vragen voor: Wat maakt onze jeugdgroep chris telijk? en Hoe kan men aan onze groep zien, dat ze bezield wordt door de gezindheid van Jezus Christus? De meningen hierover liepen sterk uiteen. Sommigen meenden, dat het bidden, ngen en het houden van een Bijbelin leiding op de verenigingsbijeenkomsten niet nodig is. Anderen daarentegen wa ren van oordeel dat juist deze punten de achtergrond van de vereniging moeten aangeven. Nieuwe mogelijkheden in Indnoesië OEGSTGEEST Volgende week vrijdag zal het zestig jaar geleden zijn, dat de Nederlandse w Zendingsschool werd gesticht LEIDEN/APELDOORN Dr. W.| (thans zendingshogeschool). Toe komstige zendingsarbeiders stu deren hier, nadat zij hun studie aan een universiteit hebben be ëindigd. Thans studeren er niet meer uitsluitend theologen, maar ook medici, sociologen en ande ren. Velema, christelijk-gereformeerd predikant te Leiden, heeft zijn benoe ming tot hoogleraar aan de Theolo gische Hogeschool te Apeldoorn aan genomen. Vanmorgen heeft hij daarvan mededeling gedaan aan de generale synode. Raymond Hennessy. mede-eigenaar van de cojnacfirma James Hennessy er Co, is zondag in zijn woning in Richc- mont in de ouurt van Cognac in Frank rijk op 38-jarige leeftijd gestorven. Hen nessy, die aan een ongeneeslijke ziekte leed, had dit voorjaar een zware operatie Iemand bedanken? DROSTE pastilles altijd welkom! Op 10 oktober zullen in Oost-Duits- land gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden. Voor het eerst bestaat er enige wedijver tussen de kandidaten omdat daar thans meer van zijn dan beschikba re zetels. Voorheen kregen de kiezers in elke gemeente een lijst met evenveel kandidaten als zetels. Beroem n oswerk NED. HERV. KERK Beroepen tc Waardenburg: W. G. G van Voorthuizen te Everdingen. Aangenomen naar Sint Annaland (toez.): J. M. de Raad te Jaarsveld: naar Twisk: kand. A J. Bijl te Amsterdam, die bedankt voor Gemert. Bedankt voor Voorschoten (2e prcd.pl. voor bijz. werkz. ziekenhuizen Hulp en Heil en Schakenbosch-»: T. Kruyne, vlootpredikant woonachtig te Leiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Veendam: S. van der Veen te Zwijndrecht. Bedankt voor Borger: J. J. Ritsema te Rijsoord: voor Zoetermeer: C. J. der Meulen te Tiel. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Enschede-Noord (vac. wijlen H. Vogel): J Verkade t ningen-Noord. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel: P. N. Ribbers te Enschede-West (accl.J. Bedankt voor Vlaardingen: G. J. Buijs te Murmerwoude. GEREF. GEMEENTEN Enquête over vrouw in het ambt VAN 18 NAAR 16 PROCENT Naar verhouding minder rooms-katholieken (Van onze kerkredactie) ARNHEM De landelijke com missie Hervormde Vrouwen Dienst (HVD) is er het afgelopen jaar in geslaagd over het algemeen meer openheid en belangstelling te vin den. Zo staat in het jaarverslag te lezen. De HVD ziet het niet alleen als haar opdracht de vrouw in de gemeente te helpen, maar wil haar ook klaarmaken om als mondig gemeentelid haar plaats in te ne men en als zodanig aan het werk te gaan. De belangstelling van buitenaf HVD kristalliseerde zich het afgelopenbrengt woensdag 29 september Cs avonds jaar in de afvaardiging van de secreta- J - mrn rir W 1 Hervormde stichting voor geestelijke volksgezondheid in verband met een enquête over de gehuwde werkende vrouw. Onder auspiciën van laatstge noemde stichting zal waarschijnlijk in februari een congres worden gehouden over dit onderwerp. Hoe de HVD als gemeentebeweging func tioneert is in een praktisch schema in het jaarverslag opgenomen. De landelijke commissie HVD is inge steld door de generale synode der Ned. Hervormde Kerk. In totaal zijn er 352 commissies, waardoor naar schatting 15000 tot 20000 personen worden be reikt. ROME De conciliediscussies stonden gisteren voornamelijk in het teken van het gesprek met het atheïsme en het communisme. Het meest viel daarbij op het betoog van de nieuwe generaal der je zuïeten, de Spanjaard pater Pedro Arrupe, die aan het concilie het program der jezuïeten voorlegde. Toen de jezuieten in mei in Rome bijeen kwamen op hun nieuwe gene raal te kiezen, heeft de paus er de na druk op gelegd, dat een van hun voor- voornaamste taken moet zijn de be strijding van het atheïsme. Pater Arrupe wees er op, dat van 1961 tot 1965 het percentage rooms- katholieken op de gehele wereldbe volking is gedaald van 18 tot 16 pro cent. Als dit zo doorgaat, zal het bin nen twintig jaar nog maar zes procent bedragen. Ondanks zijn valse grondslag is het atheïsme er in geslaagd, om in korte tijd e engroot deel van de mensen voor zich te winnen, terwijl de kerk na tweeduizend jaar nog niet de juiste methode heeft gevonden om haar boodschap doeltreffend te verkondi gen. Het helpt niet om het atheïsme speech dit was, drong er op aan, dat het christendom zijn ghetto zou verla ten en zich midden in de wereld zou plaatsen. Het atheïsme heeft econo mische oorzaken. Wij moeten de so ciale structuur herzien in de strijd te gen het atheïsme, zo betoogde hij. Aandere prelaten steunden hem. De melchitische patriarch van Antiochië, Maximos IV Saigh, wees er op. dat vele zogenaamde atheïsten in werke lijkheid een veel duidelijker voorstel ling van God zoeken, dan zij in de kerk kunnen vinden. Zij zijn op zoek naar een godsdienst, die in overeen stemming is met de historische evolu tie van de mensheid. Zij zijn op zoek naar een kerk, die de solidariteit met de armen krachtig ondersteunt. Het gaat er om, te tonen, dat waarachtig socialisme niet anders is, dan waar achtig beleefd christendom. Het concilie kwam gisteren klaar met de stemmingen over het schema betreffende het lekenapostolaat. Hier in krijgen de leken meer zeggenschap in kerkelijke aangelegenheden over leken en wordt een nieuw secretariaat van het Vaticaan voor het lekenapos tolaat ingesteld. Het zestigjarig bestaan zal niet worden gevierd. Wel zal de rector, prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, bij de opening van het academisch jaar vrijdagavond om acht uur de veran deringen, die zich in deze zestig jaar in de beoefening van de missiologie hebben voltrokken, tot onderwerp maken van zijn openingscollege. De zendingshogeschool geeft het vol gende overzicht van de mensen, die op het ogenblik in opleiding zijn: Ds. Sj. Runia is 12 september in de Kloosterkerk in Den Haag tot zendings predikant bevestigd. Hij gaat naar de Minahassa, waar hij werkzaam zal zijn bij de predikantsopleiding en synodes en conferenties zal bijwonen. H. A. van Dop gaat ook naar Celebes, aar hij waarschijnlijk in Makassar ker- Celebes gaat. Hij wordt docent aan de Thant verwelkomt paus op vliegveld NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant zal paus Paulus maandag op het vliegveld Kennedy verwelkomen als de paus daar aankomt voor zijn bezoek aan de Verenigde Naties. Geen enkele secretaris-generaal heeft tot nog toe het hoofdkwartier van de Verenigde Naties verlaten om hoog waardigheidsbekleders die de V.N. BEZOEKEN, TE VERWELKOMEN. de HILVERSUM De NCRV-radio de contacten tussen de HVD en anderei han Bodegraven leidt de quiz, die de vrouwenorganisaties verstevigd en kwam men tot een vorm van overeen stemming over de gezamenlijke vor ming van een gemeentebeweging, elke organisatie haar volledige nomie zal bewaren Deelneemsters aan deze gesprekken wa ren het er echter wel over eens. dat een gemeentebeweging, waaraan alleen vrouwen deelnemen, geen gemeentebe weging is. Daarom moet er meer sa menwerking zijn tussen man en vrouw in de gemeente. Samenwerking moet er ook worden gezocht tussen de diverse kerkelijke organen. Met de Raad voor de herderlijke zorg, sectie ouderlingen, heeft de HVD een enquête voorbereid om Inzicht te krij gen in de positie van dc vrouwelijke ambtsdragers. Tevens ia de samenwer king voortgezet met de secretaris van veelzeggende naam draagt stormbaan". Aan het programma werken mee Ilonka Biluska. het sextet Johnny Holshuizen, het Leedy Trio en de Vlaam se cursivist Jos Ghijsen. Rieke van Epen heeft de presentatie. Tweetal te Vlissingen: A. Hofman te de Raad voor de zaken van kerk Zeist en G. Schipaanboord te Apeldoorn.1 samenleving, dr. C. P. van Andel en de Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei vansde krant. Uw nieuwe abonnee heet Adres Woonplaats i betaling pen WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Naam Adres t Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOL MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT" II DER „DE DOKTER ZEGT* I TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel)| streep door wat u niet wenst. Nieuwe boeken De grote onbekende, door Edgar Wal lace. Vertaling Ton Stam. Uitgave West- Friesland, Hoorn (144 blz., 1,75). De onderdrukker, door Edgar Wallace. Ver taling Ton Stam. Uitgave West-Friesland, Hoorn. (160 blz., 1,75). Goupi Rood- hand. door Pierre Véry. Vertaling A J. Richel. Uitgave West-Friesland, Hoorn. Uitgave West-Friesland, Hoorn. (176 blz., 1.75). Wilde Vespers, nr. 3. 15e jaargang Neerlands Volksleven. Uitgave Neerlan- dia, Meppel. (86 blz. 2,95>. Zijn de kraaien nog zwart?, door W. G. van de Hulst jr. Uitgave G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. (151 blz., 6,90). James Bond onder het mes. door O. F. Snelling. Uitgave A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. (190 blz.. 1.75). Het spookhuis op de heuvel, door Shirley Jackson. Uitgave A. W. Bruna en Zoon. (192 blz., 1,75). Iemand bedenken? DROSTE pastilles altijd welkom! DEN HAAG De zes KVP-minis- ters zullen er zorg voor dragen dat het voor 1966 uitgestippelde rege ringsbeleid krachtig wordt uitgevoerd, aldus besloot de minister-president, mr. J. M. L, Th. Cals, gisteravond een politieke tv-uitzending van de Katho lieke Volkspartij. De premier, die als laatste van de zes KVP-ministers aan het woord kwam, noemde het bedrag van drie miljard gulden, waarmee de rijksuitgaven de begroting van het lopende jaar zullen overtreffen „een geweldig bedrag". Van dit offer zal echter iedereen grote voordelen heb ben, zo zei hij. Enkele punten, die nog niet door de andere bewindslieden waren genoemd aanstippend, sprak hij over het onder wijs: „Ieder kind moet uiteindelijk on derwijs krijgen, dat aangepast is aan zijr capaciteiten." In de politieke uitzending van de KVP. die door premier Cals werd besloten, kwamen achtereenvolgens de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de minister zonder portefeuille, voor ontwikkelingshulp, mr Th. H. Bot, de minister van defensie, P. J. S. de Jong, de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers en de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, aan het woord. Minister Luns noemde de Noord-Atlan tische Verdrags Organisatie een van de belangrijkste problemen van buitenlands beleid in het komende jaar. Minister Bot zéi, dat men1 hét ontwikkelingsbeleid niet naast en los van het totale regeringsbe leid mag zien. Hij wees op de grote er nog toenemende armoede, di^ in grote delen van de wereld heerst. TECHNO-SPECIAL1STEN Minister De Jong zei dat de meest ingrijpende veranderingen op het ge bied van de defensie voor het komen de jaar zullen liggen op personeelsge bied. „De militaire pensioenwet zal een grote verbetering geven, ook voor weduwen en wezen." Bij de land macht zullen zogenaamde „techno- specialisten" in dienst worden geno men, waarna dienstplichtigen voor dit werk kunnen worden uitgeschakeld. In de toekomst achtte hij een even tuele diensttijdverkorting mede hier door te verwezenlijken. Minister Bogaers zei dat de strijd tegen de woningnood zijns inziens in een beslissende fase is gekomen. Bij de bouw van 125.000 woningen in het komende jaar is speciaal aandacht geschonken de relatief grote nood bij de financieel minder draagkrachtigen. Minister Veldkamp tenslotte noemde de aangekondigde indiening van de wet op de volksverzekering voor zware genees kundige risico's een belangrijke afron ding van or- stelsel van sociale zeker- Een school en een schandaal. Wat een titelJullie denken natuurlijk Hij gaat wat geks uit z'n duim zuigen. Maar dat is niet zo. het wordt echt geen lachertje, o heden nee Ze hadden het een poosje prachtig stil kun nen houden. Achteraf begrijp ik het nóg niet, want nergens worden schandaaltjes zo gauw be kend als in een schoolgemeenschap, vooral in een kleine stad als de onze. Al enige tijd moesten we het zonder leraar biolo gie stellen, de onize had ziekte- of studieverlof, mis schien bleef-ie voorgoed weg, wisten wij veel Het was een sproeterig, ondermaats ventje, met heel lichte, naar binnen gekeerde ogen die pas rechtuit gingen kijken als de bril ervoor stond. We hadden hem pas betrekkelijk kort en waren eigenlijk nog maar amper aan hem gewend toen hij dan middenin de proefwerktijd ineens van het toneel verdween. Wij blij. We vierden het met een hoeraatje en speelden opgewonden volleybal met de propjes halfgevulde proefwerk vellen. Er kwam op 'n onzalige dag een vervanger, een heel minzame half- of misschien wel, helemaal niet bevoegde, en het klasleven deinde emotieloos verder. Aan onze eigen rossige dwerg dachten we ge woon niet meer, daarvoor nam hij met z'n nogal droge manier van doen een te kleine plaats in ons gemoedsleven in. al moet ik bekennen dat je meer bij hem opstak dan bij z'n opvolger. En toen had je daar ineens het gerucht. Gefluis terd eerst, want het leek je reinste nonsens- Nee. dat kon niet waar zijn. Zo'n rustig kereltje, zo n correcte kamergeleerde. Als zo'n door en door fatsoenlijk persoon voor alles en nog wat werd uit gemaakt. wie was dan nog veilig voor gemene las terpraatIk kwam er thuis mee aan. ik gooide het er bijna hijgend uit: Ze zeggen, ze zeggen verschrikkelijkmoeten jullie horenNou, ik vertelde geen nieuws. Pa en moe verschoten van kleur, want doodzwijgen ging niet langer. Ge rucht? Roddel?Och, vent, het zijn geen leu gens. We hebben het niet meteen aan jouw neus willen hangen, zo iets hou je als ouder zo lang mogelijk voor je, maar nu de hele stad het schijnt te weten, hoeven we niet meer te zwijgen. De krant vertelde het trouwens in geuren en kleuren: In zijn woning aan de Pluimstraat is onlangs gearresteerd de dertigjarige leraar N- v. d. B. die in een warenhuis hier ter stede werd be trapt bij het stelen van een tweetal grammo foonplaten. Een huiszoeking leverde daarna nog een grote hoeveelheid andere ontvreemde goe deren op, als boeken, transistors, enz., alle af komstig mt warenhuizen in de binnenstad, 'n Mooie mtlAeer, die serieuze docent van jullie, gnieperd, met z'n afgesloten zolder, vader, maar ma, al kon ze er ook zag het toch even anders. Het ge zin van zo'n man, dat vrouwtje, ik ken haar van aanzien, ...de schande Ze moet helemaal van de kaart zijn Het zal wel op een shockbehandeling uitdraaien. En hoe moet het daar danEr zijn een paar kleine kinderen Ik zat daar tussen hen in, m'n kin in m'n han den, ik zag die man weer voor me, zo rustig, zo helemaal niet overhoop met de orde in de klas. Je leerde toch wel fijn bij hem. peinsde ik hard op terwijl ik strak ons achtertuintje in staarde. Als dat vrouwtje moet blijven liggen, zei mijn moeder, zal er toch raad geschaft moeten wor den. Hulp schijnt er niet te zijn. Ik lag er 's nachts in mijn bed om te woelen. Je zat toch maar bij zo'n man in de klas, je deed je best op z'n proefwerk, hij was eerlijk met zijn cij fers, strikt rechtvaardig. En stel je nou eens even voor hoe-ie daar in een cel zit. Als een misdadiger. Een half jaar, wegens diefstal, bij herhaling ge pleegd. Toen mijn moeders vrees werd bewaarheid en mevrouw v. d. B., die totaal onkundig was geweest van dat dubbele leven en het niet kon verwerken, tot volstrekte rust was veroordeeld, had ik in een mum van tijd onze klas gemobiliseerd. Twee meis jes en acht iongens verklaarden zich bereid tot spontane hulp. De jongens zouden om beurten voor de vuilnisbak zorgen, de tuin bijhouden, de hond uit laten en al die min of meer mannelijke akkefietjes. Voor de meisjes bleef het babysitten, de bood schappen. de voedering en noem maar op. Want ik kreeg al gauw ih de gaten dat de girls niet van plan waren voor de mannen onder te doen. Met op gestroopte mouwen en blakend van geestdrift zijn ze aan het werk getogen, mijn moeder was er ge tuige van. Die jeugd van tegenwoordig, zei ze, ik vind ze maar geweldig. Praat mij niet van arrogantie, van hopeloze sloomheid, dat is maar een klein percentage, een griezelig zoodje dat we maar het best kunnen negeren... Ja, beaamde pa, daarin ben ik het nu eens helemaal met je moeder eens. Ze hebben het zo druk over de hulp aan onderontwikkelde gebieden, maar jij en je kornuiten beoefenen die sport vlak naast de deur. En zonder tam-tam. Mijn zoon, ik neem m'n petje voor je af. Vraag ze zondag allemaal maar eens hier, zei ma, dan fuif ik op kip en friten. Ze had de tranen nog in haar ogen. Haya Selva theologische school te Rante Pao (zie ons Zondagsblad). ds. C. W. Oppelaar is in opleiding om in het binnenland van Timor te gaan werken. drs. W. Huisman zal verbonden worden in de theologische school in Malang op Oost-Java en in die stad studentenwerk verrichten. drs. A. Sevenster komt beschikbaar 'oor de Indonesische Christelijke Kerk n Oost-Java, die hoofdzakelijk uit Chi- ds. J. J. W. Gunning gaat het volgend jaar speciaal voor het jeugdwerk naar West-Java. drs. L. Hoedemaker, die'binnenkort in Oegstgeest in opleiding komt, zal waar schijnlijk worden verbonden aan de theologische hogeschoQl en de christelij ke uitgeverij te Djakarta. ds. D. van Bodegraven gaat over enke le maanden weer terug naar West-Irian. oor de opleiding van evangelisten. Deze betrekkelijk grote groep, die bestemd is voor Indonesië, wijst er op, x thans weer nieuwe mogelijkheden zijn voor de Nederlandse zending daar. ds. J. Roldanus, die bestemd is voor de theologische school in Ndoungue (Kame roen) begint eerstdaags zijn opleiding. J. Haaf kens specialiseert zich in de islam. Hij zal naast dr. W. Bijlefeld werkzaam zijn in het Islam-in-Afrika- projekt. P. M. Gerlagh zal door het Zeister Zendingsgenootschap als arts worden uit gezonden naar het bosland van Suriname. Zwingli-bond uit kritiek op individualisme (Van een onzer medewerkers) O DOORN Het vrijzinnig protes tantisme schrompelt in, omdat het nog te veel lijdt aan hyper-individnaüsmc. Zo betoogde ds. A. J. Roodzant uit Odoorn als voorzitter van de Zwingli- bond op de jaarlijkse conferentie van deze bond, die zaterdag en zondag in het hervormd jeugdgebouw te Odoorn werd gehouden. De achteruitgang is volgens hem te wijten aan het feit, dat men niet strijdbaar is. Ds. Roodzant herinnerde er aan, dat de Zwingli-bond (de or ganisatie van radikaal-vrijzinnigen in de Nederlandse Hervormde Kerk) in 1948 uit de nood is geboren. Hij voeg de er aan toe, het jammer te vinden, dat de synode deze oprichting niet serieus heeft genomen en op geen en kele wijze contact met de Zwingli- bond heeft gezocht. Op deze conferentie refereerde onder andere de onlangs met enig rumoer gepromoveerde dr. J. Buitkamp uit Groningen over ervaringen bij het godsdienstonderwijs aan de middelbare schooljeugd. De moderne jeugd, laat zich als het om de laatste levenswaar heid gaat door geen enkele autoriteit, hoe oud en eerbiedwaardig ook, im poneren. Zij wil vrij en zelfstandig haar meningen vormen. Dr. Buitkamp, die tien jaar cultuur geschiedenis van het christendom op scholen voor v.h.m.o. doceert, zei, dat uitdrukkingen als „het staat in de Bij bel" door de jeugd dooddoeners ge noemd worden, waarmee niets gezegd en bewezen is. De jeugd is de kinder lijkheid van wat veelal van kerkelijke zijde over Bijbel en godsdienst te berde wordt gebracht, ontgroeid. Al leen de radikale groep in de theologie sluit nog aan bij de jeugd, zo meende dr. Buitkamp. Friese predikanten in kloosterretraite (Van een onzer medewerkers) DIEPENVEEN Gisteren zijn pre dikanten van de ring Workum van de Nederlandse Hervormde Kerk voor drie dagen in retraite gegaan. Zij gaan zich samen voorbereiden op het komende winterwerk. De retraite wordt gehouden in de abdij Sion van het rooms-katholieke klooster te Die penveen in Overijssel. Het is voor het eerst in de geschie denis dat een groep predikanten in een rooms-katholiek klooster in re traite gaat. Het klooster is van de orde der Trappisten. De abt heeft het gezelschap twee paters ter beschik king gesteld. die de predikanten zul len inlichten over het kloosterleven en over meditatie en contemplatie. Het gezelschap krijgt onderdak in een vleugel van het klooster. Woensdag avond zullen de predikanten in de abdij het Heilig Avondmaal vieren. Kruisn-oord-puzzel zonder zteart Horizontaal: 1. plaats in Drente - salaris; 2. meisjesnaam - behoudens ver gissingen (afk. Lat.) - graafwerktuig. 3. korte kous - jongensnaam. 4. plaats in Italië - nieuw (Gr.). 5. voorzetsel - nobel- boom. 6. meisjesnaam - stok - staat soms boven drukwerk. 7. venster - mu zieknoot - stok. 8. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.) - wandeldreef - zijtak Donau. 9. meisjesnaam - gem. in N. Brab. - landtong. Vertikaal: 1. geestelijke - telwoord. 2. ••ntzaglijk - bergplaats. 3. opening ener fuik - water in Friesland - hoffeest. 4. plaats in N.H. - jaar (afk. Lat.). 5. telwoord - oplopende vlakte. 6. mvth. figuur - een weinig scheel. 7. rund - beneden in iets. 8. voorzetsel - orient expresse (afk.) - oude lengtemaat - telwoord (Eng.). 9. voorzetsel - onzin. Oplossing vorige puzzel 1. H, 2. dos, 3. stoet, 4. regel, 5. regelet,

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2