Nieuwe leidse Courant SER niet op tijd met nieuwe loonpolitiek .ONTHULLINGEN" VAN OVERLOPER LI-TSJOENG-JEN IN PEKING Cl Vakcentrales willen nu alvast gedragsregels Topleiding Russen in Moskou bijeen Manoeuvres in Sow jetzone Britse militair wilde even naar overkant INDIA SCHENDT BESTAND KONINGIN EN PRINS IN DE WEST Hartelijk welkom in Willemstad weer 111 Bosch San Domingo o Maandag 27 september 1965. 46ste jaargang Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. In het noordoosten en noor den van het land tijdelijk enige regen, elders opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Hoofdradacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD i» hert in teghenjpoet Kantoren Leiden Abonnementsprijzen p.w.'f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 Spoedvergadering Stichting van de Arbeid Secretaris van ISVV Geen herhaling loondrama AMSTERDAM ..In 1966 zullen we geen herhaling krij gen van het loondrama van 1964/65. Wij moeten op korte termijn weten, hoe de loon onderhandelingen voor 1966 dienen te worden gevoerd". Dit zei de secretaris van het N.V.V. zaterdag in een kader vergadering. De vakcentralen staan geen vol ledige vrijheid voor. De heer De Boon zei, dat begin 1966 niet met het vrijere loonstelsel kan worden gestart, omdat eerst de wetgeving aan de nieuwe situatie moet wor den aangepast Hij meende echter, dat in de overgangsperiode binnen het bijzondere besluit arbeidsver houdingen gedragsregels kunnen worden opgesteld, waardoor de on derhandelingen voor 1966 op be>- vredigende wijze zouden kunnen worden gevoerd. Volgens hem zou één van de regels kunnen zijn, dat de vaststelling van de loonhoogte wordt overgelaten aan de contract partijen. De heer De Boon zei niet te ge loven, dat de economische situatie door de te verwachten loongolf ongunstig zou worden beïnvloed, omdat in de bedrijfstakken zeker geen lonen zullen worden overeen, gekomen, die de ondernemingen in gevaar zullen brengen. (Van onzee sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal donder dag. of verzozk van de drie vakcentrales, in spoedvergadering bijeen komen om zich te beraden over de gedragregels voor de nieuwe loononderhande lingen. CNV, NKV en NVV hebben deze stap gedaan omdat de Sociaal- Economische Raad niet in staat blijkt te zijn het door minister Veldkamp gevraagde advies over een vrije(re) loonpolitiek tijdig gereed te hebben. In enkele bedrijfstakken zijn de onderhandelingen over de nieuwe c. zelfs al begonnen. Deze gang van zaken bevestigt de langs reeds door ons uitgesproken wachting dat het vrijwel uitgesloten moest worden geacht dat een nieuw loonpolitiek systeem nog voor het volgend jaar gehanteerd zou kunnen worden. Al hebben zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties behoefte aan nieuw kader, waarbinnen de loonvorming zich meer in overeenstemming met de realiteit kan voltrekken, er blijken inder. daad nog zovcelu moeilijkheden te liggen dat er, temeer omdat de tijd al zo gevorderd ls, nog maar één uitweg is: „overgangsregeling", die de doelstellingen zo dicht mogelijk benadert. De vakcentrales vinden het op de weg van de Stichting van de Arbeid liggen een dergelijke regeling te creëren. Zoals be kend heeft de looncommissie van de stichting zich (in afwachting van de ge richte adviesaanvrage van minister Veld kamp aan de SER) reeds met het pro- MOSKOU Het centrale comité van de Russische communistische partij zal deze week bijeenkomen om plannen te bespreken voor een drastische stroomlijning van de lei ding op industrieel gebied. Vrijdag komt de Opperste Sowjet bij elkaar. Dat is het parlement van de Sowjet- unie. Er zal op beide bijeenkomsten voor namelijk gesproken worden over de industriële leiding, betere ordening en de uitvoering van bepaalde denkbeel den over de invoering van winstmo tieven in de Russische industrie. Van welingelichte zijde is meegedeelddat er geen wijzigingen in de topleiding verwacht moeten worden. Wel zouden als gevolg van de hervormingen op economisch gebied veranderingen op lager niveau komen. Mogelijk zullen vele regionale economische raden in het land worden opgeheven. Dit zou kunnen leiden tot een nieuwe verde ling van verantwoordelijkheden tussen de ministers die te maken hebben met economische kwesties. Comecon Vorige week vergaderde de Comecon 'economisch blok van Oost-Europa) in Moskou. Na afloop were! verklaard, dat deze organisatie contact met de tech- Dit is de Britse soldaat Robin Painter in zijn amfibievoertuig op 't strand van Calais. Hiermee wilde hij eventjes naar Enge land varen om vrienden te bezoe ken". De Franse politie, bepaald niet in voor een Engelse joke, vond de kwestie maar vreemd en arresteerde de energieke Brit. nologie van het Westen noodzakelijk acht. Internationale samenwerking bij het on derzoek zal het de landen van de Come con mogelijk maken, een groter gebied te bestrijken, dan ze afzonderlijk zouden kunnen. Bij dit onderzoek zal echter con tact met specialisten uit het Westen no dig zijn. Intussen wordt er door de commu nistische leiders druk gereisd. Ulbricht keerde zaterdag uit Moskou naar Oost. Duitsland terug, hartelijk omhelsd door Kosygin en Brezjnef. Kadar (Hongarije) vertrok naar Buiten-Mon>- golië. Kosygin en Brezjnef aanvaard den een uitnodiging om Birma te be zoeken. Gomoelka (Polen) gaat vol gende maand naar Joegoslavië. Oefeningen Voorts zullen volgende maand in Oost- Duitsland manoeuvres worden gehouden van troepen van de Sowjetunie, Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije en Polen. Soortgelijke manoeuvres werden voor het laatst in april gehouden. De nieuwe oefe ningen worden in verband gebracht met' een zenuwenoorlog die kennelijk verband houdt met de vrees, dat West-Duitsland op de een of andere manier in het bezit van kernwapens zal komen. Benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau: ir. M. J. M. G. Groutars uit Maastricht, directeur van de N.V. Waterleiding maatschappij voor Zuid- Limburg. bleem van een vrijere loonpolitiek bezig gehouden en wel aan de hand van aantal in het voorjaar door de vakbewe ging op papier gezette stellingen. Blijkens een zaterdagmiddag door het overlegorgaan van de drie vakcentrales uitgegeven perscommuniqué willen zij aantal gedragsregels opstellen om, binnen het huidige institutionele kader, de gang naar een nieuw loonpolitiek systeem zo soepel mogelijk te laten verlopen. Deze gedragsregels moeten volgens het CNV, het NKV en het NW o.m. het volgende inhouden: De verantwoordelijkheid voor de loon. vorming dient reeds in de overgangsfase bij de contracterende partijen te berusten; Het in het najaar uit te brengen half jaarlijks economisch rapport van de S.E.R. dient reeds het karakter te dragen zoals dat in de nota van de vakcentrales in mei jl. is omschreven; In dat S.E.R.-rapport zal met i een oordeel dienen te worden gegeven over de economische situatie en de totale inkomensontwikkeling, alsmede over de vooruitzichten voor de nabije toekomst, waarbij tevens aandacht wordt besteed de door de overheid tc hanteren in strumenten van economische politiek: Enkele centrale loonpolitieke elemen ten kunnen in de Stichting van de Arbeid vorden overeengekomen en behoeven in dat geval de goedkeuring van de stichting (Onder deze centrale loonpolitieke ele menten verstaan de vakcentrales de vast stelling van bijv. het minimumloon, beidstijdverkorting, compensaties voor sociale lasten, huurverhogingen e.d.: Het College van Rijksbemiddelaars zal de uitoefening van zijn bevoegdheden moeten beperken tot zeer excessieve ge vallen. De minister van sociale zaken had ir zijn gerichte adviesaanvrage van 31 juli jl. de SER verzocht zich over de gedach ten van de regering m.b.t. een nieuw loonpolitiek systeem uit te spreken tege lijk met de verschijning van het econo misch najaars-rapport, op basis waarvan tot dusver de loononderhandelingen in de Stichting van de Arbied werden gevoerd. Dit blijkt (na een vijftal vergaderingen van de betrokken SER-commissie) ech ter onmogelijk te zijn, in de eerste plaats omdat de adviesaanvrage aan de late kant kwam (bovendien midden in de vakan tieperiode) en in de tweede plaats, omdat de werkgevers- en werknemersvertegen woordigers nogal verschillende standpun. ten blijken in te nemen. Over het plan- Veldkamp wordt zeer genuanceerd ge dacht temeer omdat men van werkge verskant (in het bijzonder van de zijde der middenstandsorganisaties) de prijspo- litiek voorzichtig gezegd niet ..onbe. sproken" wil laten. Praktisch dezelfde verschillen van mening zullen echter ook bij een gesprek over een overgangsrege ling in de Stichting van de Arbeid tot uiting komen. Het ziet er dus wel naar uit dat het stichtingsbestuur (evenals de afgelopen jaren het geval was) weer een bewogen periode voor de boeg heeft. CALAIS De Britse militaire po litie is zaterdag op het politiebureau van Calais een Britse .-oldiaat gaan afhalen die met een reusachtig am fibievoertuig van het "Britse leger op het strand bij de stad was versche nen om .-even snel naar de overkant te gaan". De twintigjarige soldaat had deelgenomen aan manoeuvre'1 en wilde eerst vrienden iri Dover en Folkstone bezoeken alvorens naar zijn onderdeel in West-Duitsland terug te keren. De Franse politie, die een en ander maar een beelje vreemd vond. had de sol daat meegenomen en het voertuig in beslag genomen. Oe Thant meldt: NEW YORK NEW DELHI RA WALPINDI Secretaris-generaal Thant heeft verklaard dat India za terdag begonnen is te vuren in het ge bied van Lahore in Pakistan. Di vuurgevecht is uitgegroeid tot de ern stigste schending van het bestand. In diase troepen, gesteund door tanks artillerie, vielen over een breed front aan. Pakistan sloeg terug cn meldde een overwinning op de aanvallers. Thant citeerde uit het rapport van c VN-waamemer in dat gebied, ef Australische generaal, die de schending door India had geconstateerd. De Cana dese generaal Bruce MacDonald is be noemd tot commandant van de uit hon derd officieren bestaande bestandscom missie. De VN-waarnemers zeiden dat de toe stand explosief is. Zowel Ajoeb Chan van Pakistan als Sjastri van India heb ben premier Kosygin geantwoord dat zij niet veel heil zien in besprekingen op Russisch grondgebied op dit moment. Chan wilde eerst de bemoeienissen van de Veiligheidsraad afwachten en Sjastri wilde slechts onderhandelen in een rustige sfeer. Sjastri en president Radhakrisjnan hielden een rede, waarin zij een volks stemming in Kasjmir onder alle omstan digheden van de hand wezen. Kasjmir Indisch gebied blijven, aldus Sjastri, al zou India de wereld tegen zich KERNBOM vrijwel zeker dat India druk bezig is aan de ontwikkeling van een kernbom, die over een jaar tot ontplof fing gebracht zou kunnen worden. Ca nada heeft India een kernreactor gele verd met de bepaling dat deze slechts vreedzame doeleinden gebruikt m3g worden. India heeft deze reactor echter nagebouwd en werkt daarmee zonder beperkende bepalingen. Aan het Chinees-In diase front WILLEMSTAD De Koningin heeft heden gesproken in de Staten de Nederlandse Antillen in te genwoordigheid van prins Bernhard. Zij gewaagde van de hartelijkheid, waarmede het Antilliaanse volk hen had begroet. „De vorige keer dat wij beiden hier waren, was een begin tijd, waarin de grote beginselen rustig. India meldde zelfs een terugtrek- j moes^en worden opgesteld. Thans de Chinezen bij Sikkim. Nota's ziet men gans een spectrum verschij nen van de opgaven en problemen uit de praktijk, veelal economisch". „Wij weten dat in tien jaar veel veranderd en dat zware eisèn worden gesteld aan het aanpassingsvermogen. Tegenslagen werden u niet bespaard. Werkloosheid en daarnaast de steeds ho gere eisen aan sociale voorzieningen onderwijs voor een steeds groter aantal zielen vormen inderdaad grote proble men.. De bedreiging van de welvaart is met energie en verbeeldingskracht lege erden over en weer gewisseld, waarbij China nu terugtrekking door India eist andere sector aan de grens. Zaterdag is het Koninklijk paar van Schiphol naar de West ver trokken. Toen de motoren van het vliegtuig op volle kracht draaiden, moest prinses Beatrix haar oren tegen het gebulder beschermen. moet getreden. Gij hebt plannen or alle eilanden nieuwe bronnen van staan aan te boren. Het aantal arbeids plaatsen tracht u te vergroten door dustrialisatie en ook door bevordering van het toerisme". „Ondanks de verschillende geaardheid van uw samenstellende delen geeft het reden tot dankbaarheid te kunnen con stateren, dat he„ Antilliaanse volk blijk heeft gegeven, zioh zijn saamhorigheid bewust te zijn. Dit geeft evenwicht en is een element van rust in een wereld vol controversen en gevaren". Welkom In zijn welkomstrede namens de be volking herinnerde de voorzitter, de heer J. A. O. Bikker, eraan hoe het vo rige bezoek reeds ruim tien jaar geleden De hoop is toen gekoesterd op bezoeken, waarbij het vol'k zijn aanhankelijkheid zou kunnen betuigen. Helaas was dit door alleszins begrijpe lijke omstandigheden niet mogelijk. Maar dit is weer goedgemaakt door be zoeken van andere leden van het Ko ninklijk Huis. ,Het Antilliaanse volk gaat optimis tisch, vol goede moed en tevreden in rijksverband de toekomst tegemoet in het besef dat de Koningin als staats rechtelijk symbool de innige binding vormt van de rijksdelen en lotsverbon denheid, en tevens met het open besef dat binnen het rijksverband niet in on- afhankelijkheid alleen doch ook in aan hankelijkheid vrede, voorspoed en ge luk liggen opgesloten". Bij het vertrek van Schiphol was za terdag voor een bijzonder scherpe af zetting gezorgd. Ook was alle bagage nauwkeurig onderzocht voor hot geval ïonieme telefoontjes over ,,bom- zouden komen (deze bleven overi- gens weg). Er werd geen enkele wan klank vernomen. Het Koninklijk Paar kwam op het platform met de prinsessen Margriet en Christine en de heer Pieter van Vol lenhoven. in een hofaufo, waarop de Koninklijke standaard ontbrak om on gewenste belangstelling te voorkomen. Dit bracht echter de rijkspolitie langs de route tot wanhoop omdat zij de gen moeilijk kon ontdekken. Kor: het vertrek kwam prinses Beatrix haar eigen auto met de heer Claus von Amsberg. Aanwezig waren o.a. de gevol machtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, dr. J. F. E. Einaar en de heer W. F. M. Lampe, de ministers De Jong en Vrolijk, staatssecretaris I1 Posthumus. Zaterdagmiddag was de aankomst in San Juan op Puerto Rico, waar de gou verneur de Koninklijke gasten begroet te en zijn echtgenote de Koningin gele rozen aanbood. Na een verblijf van drie uur, waarbij een kort bezoek aan het gouverneurspaleis werd gebracht, ging de reis met de kruiser De Zeven Pro vinciën naar Willemstad voort. Koningin Juliana iverd zaterdag in Porto Rico verwelkomd door schout bij nacht Craighill. toen zij aan boord ging van de kruiser De Zeven Provinciën. Scott Carpenter na een maand „boven water' LA JOLLA (Californië) De cos monaut Scott Carpenter, die een maand lang ploegen auquanauten heeft geleid in een laboratorium op 62 meter diepte, is zondag weer naar de opper vlakte gekomen. Hij bracht ongeveer ".9 dagen en 14 uur door in het „sealab" •an de Amerikaanse marine dat ter hoogte van La Jolla, Carlifornië. op de bodem van de Stille Oceaan rust. Scott Carpenter heeft met zijn verblijf op de zeebodem een record gevestigd. Óp het ogenblik bevindt hij zich voor 24 uur in een drukkamer om aan de omgeving op aarde te wennen. Intussen is er een derde groep aquanauten naar het sealab afgedaald, die evenals de vorige twee veertien dagen in het laboratorium zal blijven. Het experiment duurt in het geheel 45 dagen. Vietcong executeert twee Amerikanen SAIGON Twee Amerikanen, kapi tein Versace en sergeant Koraback, zijn gisteren „ergens in Zuid-Vietnam" door de Vietcong gefusilleerd als represaille voor de executie door Zuid-Vietnam van drie Vietcongrebellen. De strijd in Vietnam omitwikkelt zich gunstig voor de Amerikanen. Dit week einde is er versterking gekomen van een 15.000 man tellende Zuidkoreaanse gevechtsdivisic. De Vietcong heeft zel den het hwtiaitief en dagelijks worden aanzienlijke verliezen voor de Vietcong gemeld. Er zijn ook weer Chinezen in Zuid-Vietnam gezien. Na de bloedige strijd bij Qui Noreh zijn onder 400 do den 10 Chinese adviseurs geteld- De Ame rikaanse mariniers hebben deze strijd gevoerd en met groot succes afgesloten. Landelijk comité voor actie tegen huwelijk Beatrix ROTTERDAM Oud-verzetstrijders in Rotterdam hebben zaterdagmiddag een landelijk comité opgericht, dat actie gaat voeren tegen het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Dertig personen woonden de oprichtings bijeenkomst bij. V, UW matras PEKING Li Tsoeng-jen, vroe ger waarnemend president van na tionalistisch China, heeft verklaard dat hij is benaderd door de Ver. Sta ten met het verzoek voorbereidingen te treffen voor een staatsgreep tegen het bewind van president Tsjang Kai-sjek op Taiwan (Formosa). Li is onlangs in China teruggekeerd na zestien jaar vrijwillige ballingschap in de Verenigde Staten. Zijn verklaring is vervat in een stuk dat is verspreid op een door Li in Peking gegeven perscon ferentie voor Chinese en buitenlandse journalisten. De inhoud van het stuk is weergegeven door het communistisch Chinese persbureau Nieuw-China. Li schrijft daarin: „Hoewel mijn poli tieke inzichten sterk verschilden van die van Tsjang Kai-sjek, kon ik mijzelf er niet toe brengen hem af te zetten door middel van buitenlandse troepen. Nog veel minder had ik de wens een marionet te worden in buitenlandse handen". Li beschuldigde de Ver. Staten en de Sowjetunie van het streven naar een ge zamenlijke wereldoverheersing. „De Ver. Staten liggen op het Westelijk halfrond. tc breiden tot Azië cn wat wordt ge noemd een verdedigingslijn in hel Wes ten van de Stille Oceaan in te stellen" aldus Li. „De revisionisten van Chroesjtsjef be schouwen de vijand als een vriend en werken nauw samen met de Amerikaan se imperialisten, waarbij zij zich vleien met de droom van wereldoverheersing door de twee opperheersers, de Ver. Sta ten en de Sowjetunie", SAN DOMINGO Ex-president Juan Bosch is zaterdag in de Domini- aan.se republiek teruggekeerd na ge durende twee jaar in ballingschap te aebben geleefd Hij werd begroet door eden van de Revolutionaire partij, waarvan hij voorzitter is. Juan Bosch verklaarde onlangs dat hij geen am bities voor het presidentschap meer heefL Een Porioricaans radiostation meldde, dat de terugkeer van Bosch gepaard ging met incidenten, waarbij verscheidene do den zouden zijn gevallen. Dominicaanse troepen hadden volgens een verslaggever van dit radiostation het vuur geopend op aanhangers van Juan Bosoh, die op weg waren naar het vliegveld om hem te verwelkomen. De militairen zouden ook een groot aantal aanhangers van de ex- president hebben belet naar het vheg- eld te gaan. BAD GODESBERG De Westberlijn- e burgemeester Willy Brandt heeft za terdag op een bijeenkomst van sociaal democratische parlementsleden verklaard dat hij bereid is als voorzitter van de partij aan te blijven. Zijn mededeling werd met langdurig applaus door de ongeveer 200 aanwezigen begroet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1