Nieuwe Leidse Comraiiit China: India is nog niet van ons af T©STI r~ IN/UIT Incident nog niet gesloten Niet lekker in station- weer wakker in zee Brandt trekt zich terug Deining over vleesprijzen storm in glas water Ongeluk met gestolen- auto twee doden Commentaren Uitbreiding zendtijd van reclamegeld betalen Spaak bezig compromis uit te broeden CHRISTEL!JK-NATIONAAL DAGBLAD stigh is ghebUven irf in teghenspo*t!" DomWd.lf 2!i .fplcmlifr TXiT Lfrli- jaargang Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met zonnige perloden. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Opgemaakt om 11.15 uur). V.. bezorging 18.00—19.00 Vijf keer had Eddie Pieters Graafland gisteravond in Ma drid het nakijken en met dit voetbaldrama verdween Feijen- oord uit de cupwedstrijden - pagina 13. ne Spionnenruil De Russen willen het echt paar Cohen terug, maar de Britten weigeren spionnenruil - pagina 5. Hoe m W ik Leiders van militaire tehui zen hebben een zware taak, want ze mogen geen confectie- zorg geven - pagina 5 Verzoekschrift contra huwelijk - pag. 11 Politiefeest - pag. 11 NEW DELHI In de Indische hoofdstad heeft men kennis genomen van een Chinese verklaring, dat de grenskwestie tussen beide landen verre van gesloten is. Peking zal wellicht opnieuw druk gaan uitoefenen aan de Hi- malayagrens. De Chinese bekendmaking kwam enkele uren voordat het ultimatum aan het adres van India afliep. India moet volgens Peking- de ont voerde bewoners en het buitgemaak te vee nog terugbrengen naar di Chinese grens. Bovendien zou het nog grote stukken van het Chinese grondgebied langs andere delen van de grens bezet houden. Dit zijn kwes ties, zo zegt men, die nog steeds ge regeld moeten worden. Intussen is een Chinese patrouille waargenomen, die acht km diep op In disch grondgebied was doorgedron gen, in het middendeel van de Hima- layagrens. De patrouille van ongeveer 60 man werd gezien bij dc Lipoe Lekh- pas op de grens tussen Tibet en Uttar Pradesj, 'n Indische staat. Slecht weer maakte het onmogelijk na te gaan, of de Chinezen ter plaatse bleven of zich later terugtrokken. Het bestand tussen India en Pakistan blijkt nu te worden nageleefd. Gisteren waren er nog moeilijkheden, met name toen Pakistaanse vliegtuigen een aanval deden op Amritsar, de heilige stad Bizar verhaal van Nederlander GENUA Een Italiaanse arts die maandag in zee aan het speleva ren was ontdekte plotseling een drijvend lichaam. Toen hij het op pikte bleek het een Nederlander te zijn, half buiten bewustzijn. Deze man, de 32-jarige T. Hoo- gendoorn uit Breda, moest ver volgens in een ziekenhuis weer op verhaal komen, waar hij een bizar verhaal vertelde. Het luidt als volgt: Hoogendoorn had enkele textielbeurzen in Zuid-Duitsland bezocht hij heeft een, zij het eenvoudige, textielwinkel in Breda en was vervolgens naar Italië doorgereisd. In Genua had hij onder meer contact met een Nederlandse col lega die hem f7500. het geld van een eerder gesloten transactie, uitbetaalde. Het laatste Hoogendoorn had zijn collega ver volgens naar het station gebracht, waarna hij in het bagagedepot zijn aldaar in bewaring gegeven koffer ging halen. In het depot werd hij niet goed en dat is meteen het laatste wat hij zich herinnert. Hij werd namelijk GEEF MIJ MAAR vhoccladeifacmh weer wakker drijvend in zee. waar de Italiaanse arts hem oppikte. De zeven- en-een-half duizend gulden waren ver dwenen. De politie uit Italië heeft nadere in lichtingen verzocht, maar de politie in Breda weet niets bijzonders te melden. De man staat gunstig bekend in zijn woonplaats en hij ging wel meer met vrij veel geld op reis. zo werd hier ge zegd. Inmiddels is de gedupeerde weer onderweg naar ons land. de Sikhs, waar 42 mensen zouden zijn gedood. Zowel India als Pakistan hebben de Sowjetunie thans laten weten dat zij instemmen met het denkbeeld van een Indisch-Pakistaans gesprek in Tasjkent (Sowjetunie). Aangenomen wordt dat het nog vrij lang kan duren, voordat een dergelijk gesprek mogelijk is. De gebeurtemssen van de afgelopen maanden hebben de kans, dat India een eigen kernwapen gaat maken, ver groot. Niet minder dan 85 parlements leden hebben premier Sjastri verzocht, een eigen kernwapen-arsenaal te doen ontwikkelen omdat in tijden van nood toch niet op bevriende landen kan worden gerekend. Verwacht wordt, dat India binnen anderhalf jaar over eigen kernwapens kan beschikken. Provo-T roonrede Bij Roel van Duyn niets te vinden AMSTERDAM Op verzoek van een Haagse collega heeft een Amster damse politie-inspecteur gisteren een bezoek gebracht aan de woning van de Amsterdamse provo Roel van Duyn. Hij moest nagaan, of Van Duyn iets afwist van de op Prinsjesdag in Den Haag als pamflet verspreide persiflage van de Troonrede. Dit pam flet was als „provocatie nr- 7 als Voligens de poli tie-inspeoteur was het een zeer informeel onderzoek. Van Duyn zei. dat hij wel af en toe schreef in de pamfletten, maar dat hij met de ge wraakte uitgave niet-s van doen had. De politieman vroeg of hij even in de wo ning van Van Duyn in de Karthuizer- •straat mocht rondkijken. Het verzoek werd na enige aarzeling ingewilligd. Er werden enige oude provobladen aange troffen, maar de politieman vond niets dat erop wees, dat de pamfletten daar n gedrukt of van daaruit waren verspreid. Vandaag de 23ste: zomers weer op de eerste dag van een nieuwe herfst. Pittig ruikt het nu in de parken. De kleuren verdiepen zich. De zon is mild. Het is nu goed wandelen, terzijde van de grote wereld met de grote BONN De sociaal-democratische burgemeester van Wesl-Berlijn, Willy Brandt, heeft in Bonn bekendgemaakt, dat hij zich in 1969 niet kandidaat voor het bondskanselierschap zal stel len en dat hij afziet van de zetel die hij in het Westduitse parlement had gekregen. Zoals bekend heeft Brandt, op wie de sociaal-democraten him hoop hadden ge steld bij de bondsdagverkiezingen, zon dag de nederlaag geleden tegen bonds kanselier Erhard. Brandt deelde zijn besluit mee na afloop van een bijeenkomst van bet sociaal-democratische partijbestuur. Ook de leden van het sociaal-democratische „schaduwkabinet" hebben hun mandaat teruggegeven. Het was dit keer voor eerst dat de SPD haar kandidaat voor bondskanselierschap had aangewezen een „schaduwkabinet" had gekozen, vc dat de stembusuitslag bekend was. Van prijsval geen sprake Produktschap trok te snel van leer AMSTERDAM De 25-jarige G. W. uit Amsterdam en de 20-jarige conservatorium-studente mej. M. K. B. uit Alkmaar zijn gisteren bij een verkeersongeluk op de Westhavenweg het leven gekomen. Beiden werden meters ver uit de wagen geslingerd, die volgens getuigen tevoren al slin gerend had gereden en daarna vier keer over de kop sloeg. Naar later bleek werd de wagen op 5 september in Den Haag gestolen. In de wagen trof de politie oude nummer borden aan, die er ooi-spronkelijk op hadden gezeten en nu vervangen waren door andere. KLUNDERT De 13-jarige scholier Rinus van Vlimmeren uit Fijnaart is bij een verkeersongeluk zo ernstig gewond geraakt, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Breda overleed. KRUININGEN Op de rijksweg Krui- ningenKrabbendijke kwam een scooter bereden door de 29-jarige frater M. Hout veen via een botsing met een aanhang wagen van een voor hem rijdende land- bouwtractor op de linkerrijbaan terecht. Hij en zijn duopassagier werden naar door een tegemoetkomende auto overre den. Frater Houtveen bleek bij aan komst in een ziekenhuis te zijn overleden, frater Steveringk werd licht gewond. RENKUM Op de Bermekomse weg is dc 50-jarige PTT-ambtenaar J van Schouwen het slachtoffer geworden van het openen van een portier een stilstaande bestelauto. Van S. botste met zijn bromfiets tegen het portier op, verloor de maoht over het stuur, reed naar de andere zijde van de weg daar te worden aangereden door uit tegenovergestelde richting komende auto. De heer Schouwen overleed ter plaatse. De Koningin heeft gisteravond in de Ridderzaal de grote groep hono- rair-consuls ontvangen. Bij deze ontvangst bood de heer G. Dessi, consul uit Kagliari (Sardinië) de vorstin een geborduurd wandkleed UTRECHT Met de verwachte daling van de prijzen voor het rund vee en -vlees blijkt het niet zo'n vaart te lopen en beraamde maatre gelen van het produktschap voor vee en vlees om deze prijsdaling tegen te gaan zullen dus merendeels wel in de prullebak verdwijnen. Het aan houdende zomerse weer stimuleert de grasgroei en daarmee de hooipro- duktie voor de winter aanmerkelijk. Steeds meer boeren blijken hun vee aan te houden en van extra grote aanvoeren op de rundveemarkten op dit moment dan ook geen sprake. Minister Biesheuvel (landbouw) liet gisteren het produktschap al weten, dat hij geen gelden beschikbaar zal stellen voor een extra subsidie op de uitvoer van rundvee. Wel wil hij nog denken aan een toeslagregeling voor het uit de markt nemen en invriezen van rund vee, maar dan moet de prijs nog merkelijk verder dalen dan nu geval is. Thans is de prijs weliswaar beneden de oriëntatieprijs gedaald, maar de inter ventieprijs, die nog 7 pet lager ligt, is voorlopig nog niet bereikt De minister mening dat voor het inwerking treden van de invriesregeling tenminste het peil van de interventieprijs moet zijn bereikt. Voor het geval het onverhoofd toch nog zover mocht komen, heeft de minister thans aan „Brussel hiervoor toe. stemming gevraagd. Behalve het mooie weer blijkt ook de verhoogde heffing op de invoer duidelijk een verdere prijsdaling te hebben afge remd. De heffing bedraagt op dit ment 28 cent per kg. De invoer is zelfs teruggelopen tot enkele tientallen stuks per week. Het aanbod in Rotterdam liep ie op de andere week terug van 1400 tot 1100 stuks rundvee. De secretaris van het produktschap, de heer F. Bikker verklaarde gisteren in de openbare bestuursvergadering, dat het prijspeil voor rundvee waarschijnlijk niet of nauwelijks zal dalen tot het interven tieprijspeil, zodat ook geen bijzondere maatregelen nodig zullen zijn om een scherpe prijsval te voorkomen. Al met al is de grote drukte rondom de verwachte prijsdaling voor rundvee en vlees niet veel meer gebleken dan een storm in een glas water. Pec to r- magn ifi cus Groenen hoefden niet overmatig te eten NIJMEGEN Berichten over ex cessen bij de ontgroening van stu denten zijn onjuist. De rector magnifi cus van de universiteit te Nijmegen, prof. dr. S. J. Geerts, heeft dit giste ren meegedeeld. Een groep oudejaars zou zes groenen hebben gedwongen zoveel te eten dat zij er onpasselijk van werden. Prof. Geerts heeft hiernaar een onderzoek in gesteld, maar daaruit is niet gebleken, dat er onregelmatigheden zijn gebeurd gisteren in bedekte termen het bestuur van het produktschap er dan ook op, dat het wel wat erg hard van stapel was lopen met het ontwerpen van markb- ordenende maatregelen tegen prijsdalin gen. Met de vrij forse heffingen op de invoer, die thans gelden, had het produkt schap nog geen enkele ervaring. Aan de betekenis hiervan werd volledig voorbij gegaan, terwijl de gevolgen hiervan juist aanzienlijk blijken te zijn. In een alge meen pessimisme was ook voorbijgezien aan de mogelijkheid van een weersver- betering, die de marktsituatie thans gun stig beïnvloedt. VOORBARIG De bewogenheid in het bestuur van het Produktschap voor vee cn vlees over een mogelijk scherpe prijsdaling voor het rundvee is overbodig gcble- IJIings beraamde plannen om de prijzen nog zoveel mogelijk te red den zijn terzijde geschoven. De markt dreigt helemaal niet in te storten en de aanvoeren zijn zelfs matig. Voor het produktschap reden, voort aan wat bedachtzamer te werk te gaan. Men heeft onvoldoende oog ge had voor de situatie waarin ook de vee- en vleessector tengevolge van de EEG is gekomen. Men heeft dc betekenis onderschat van de invoer heffingen, die in EEG-verband moch ten worden doorgevoerd bij een be perkte prijsdaling. Deze heffingen blijken dermate te corrigeren, dat aan andere maatregelen nauwelijks gedacht behoeft te worden. De minister denkt dan ook niet over extra subsidie voor de uitvoer van rundvee. De openbare mening is voorbarig verontrust- IN DE BAN Een wonderlijke wereld beleven we. Dat de voetbal een groot deel van ons volk in de ban heeft, wisten we. Op bepaalde avonden is het nutteloos vergaderingen uit te schrijven, cate chisaties te houden, ja wat ook te ondernemen. De straat is dan uitge storven. Met een variant op een bekende uit spraak kan men zeggen: heel hel maatschappelijk raderwerk ligt stil als dc voetbal rolt. Ook de Tweede Kamer heeft zich nu gisteravond in dat algemene gareel gevoegd. Er waren toch al weinig afgevaardigden aanwezig, en te hun nen gerieve is toen de vergadering voor geruime tijd geschorst. Het heeft onze spelers, trouwens van deze hoge belangstelling niet op dc hoogte, al niet meer kunnen inspire ren. Ze hebben heel menselijk overigens verloren. Wanneer achteraf iets van schaamte gepast lijkt, misschien dan bij ons VRIJHEID Indien ooit bewijs Is geleverd van wijziging in het denken binnen dc r.k. kerk, dan deze week door dc aan vaarding van de godsdienstvrijheid. Men kan er zeker van zün. dat die aanvaarding velen Iets heeft gekost. Een kerk die zozeer van oordcel is de waarheid in pacht te hebben, ba seert zich daarop te gereder cn ziet dan de vrijheid als mogelijkheid tot dwaling en straks als dwaling zelf. Er is nu wat veranderd. Naar het nieuwe gevoelen behoort dc waarheid in vrijheid te worden gekozen cn niet te worden opgelegd. Het houdt de erkenning In, dat een keuze naar het geweten van meer waarde is dan een keuze die eigenlijk geen keuze i-. Natuurlijk zijn we er nog niet. Het moet nog blijken wat van die bele den vrijheid terecht komt in die lan den waar ze tot dusver het minst bestond. Dan echter is te bedenken, dat juist voor een r.k. de uitspraak van een hoog kerkelijk orgaan dus ook deze er een is van uitzonder lijk gezag. Voor haar naleving kan de beleden vrijheid dat gezag hier en daar nog wel nodig hebben. DEN IIAAG. De regering acht een verhoging van de luister- en kijk gelden slechts in uiterste noodzaak gewenst. De hogere kosten die verband met de uitbreiding van de zendtijd zullen worden gemaakt, zul- in de eerste plaats moeten wor den bestreden uit dc opbrengsten in de radio- cn t.v.-reclame. Dit deelt de minister van cultuur, creatie cn maatschappelijk werk, M. Vrolijk, mee in dc toelichting op zijn begroting voor 1966. Aangezien met name bij de NTS ho ge kosten gemaakt moeten worden, heeft de minister er in principe geen bezwaar tegen, de NTS toestemming te verlenen tot het aangaan van geld leningen in het bijzonder voor de fi nanciering van nieuw te stichten ge bouwen. De bewindsman ziet de instelling zijn departement als een teken het groeiend besef dat naast voorzie ningen voor de welvaart van de mens in de culturele en maatschappelij ke behoeften moet worden voorzien. BRUSSEL De Belgische minis ter van buitenlandse zaken SDaak is weer druk in de weer om het poli tieke overleg in de Europese ee- meenschap weer op gang te krijgen. Hij zou Frankrijk er toe willen bren gen in november weer een vergade ring van de ministerraad bij te wo nen, maar dan zonder de aanwezig heid van de Europese commissie, die Franse ogen het zwarte schaap is. Een andere aanwijzing dat België angstvallig vermijdt de Fransen te erge ren is de Belgische voorwaarde dat dc komende vergadering van de VUf. die 25 oktober is bepaald, niet uitgelegd mag worden als een vijandig gebaar tegen Frankrijk Dc vergadering van 25 oktober zal overigens de tweede ministeriële bij eenkomst zonder Fransen zijn. Aanvan kelijk zou de vergadering eerder gehou den worden, maar Nederland verzocht om uitstel wegens afwezigheid van de ministers Luns (Ver. Naties) en Bies heuvel (de West). Gezien het hoge tempo waarin onze sa menleving zich ontwikkelt, zal aldus mr. Vrolijk, bij het te voeren beleid vooral rekening moeten worden gehou den met de behoefte en gevoelens van de jonge generatie. In verband hier mee werd voor dc recreatievoorzienin gen een aanzienlijk hoger bedrag uitge trokken dan voordien geschiedde. Voor subsidiëring van recreatieplan nen is 19 miljoen ter beschikking ge steld (vorig jaar 9 miljoen). De begro tingspost voor openluchtrecreatie is van 9 miljoen verhoogd tot 22 miljoen. De minister overweegt de subsidies aan landelijke sportorganisaties volgens meer objectieve criteria te verdelen. De kunst is. aldus minister Vrolijk in zijn toelichting, geen toevoegsel aan het menselijk bestaan maar een essen tieel onderdeel hiervan. De overheid zal de deelneming aan het kunstleven moeten bevorderen van veel groepen uit de bevolking als aar mogelijk is. De minister is voornemens na te gaan hoe een planmatige spreiding van culturele centra over het gehele land kan worden bevorderd. Om dc kunst- zorg van de overheid nader te verdie pen, zullen een aantal kunstsociologi- sche onderzoekingen worden verricht. Er zal een vaste commissie inge steld worden, die de minister moet ad- in vraagstukken over de aan passing van in Nederland werkzame Surinamers. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de doelmatigheid bij de uitvoering van maatschappelijk werk. Met name worden hier genoemd de organisatiestructuur en het leggen contact tussen het maatschappelijk werk cn de samenleving. Voor bijzondere subsidiëring van In vesteringsprojecten op maatschappelijk cultureel en sociaal-hygiënisch terrein de stimulerings-gebiedcn is voor de jaren 1966 tot en met 1969 een bedrag an 18 miljoen beschikbaar gesteld. Het grootste dieel hiervan gaat naar Friesland (f 3.240.800 en Noord-Bra bant (f3.441.600).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1