Vorige Real-successen geen basis voor heden Bedrijfsleven verbouwereerd Puskas boezemt nog steeds ontzag in Feijenoord-tactiek pas vanavond bekend A.r. voor natte mijnwet ondanks bedenkingen Voor doden van Turk vier jaar geëist Bezinning 9 WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 (Vervolg van pagina 1) De Nederlandsche Vereeniging De Rij wiel- en Automobiel-industrie (RAI) concludeerde dat Vondeling het begro tingstekort voor een niet onbelangrijk deel afwentelt op enkele groepen. De RATberekende dat de weggebruiker pre cies een zesde deel van de extra heffin gen meer moet opbrengen ter dekking van de sterk gestegen staatsuitgaven. De RAI had het billijker gevonden als het algemeen tarief van de omzetbelas ting met een gering percentage was om hoog gegaan. Ook in het lioht van de ko mende harmonisatie van de EEG-tarieven bezien vindt de RAI dit „super-weelde- tarief" van 25 procent belachelijk. De RAI geeft de volgende voorbeelden van prijsverhogingen per 1 januari: 9 Een personenauto van 6000 gnlden wordt straks 6500 gulden. Een bromfiets van 650 gulden wordt ruim 730 gulden. 0 Een kampeerwagen van 4500 gulden wordt 5125 gulden. Kortom, de RAI meent dat de vooratel len van de regering volstrekt onaan vaardbaar en uit de tijd zijn. Bier De Nederlandse brouwerijen hebben met een zekere verontwaardiging kennis van de jongste maatregelen genomen. Zij wijzen er op dat er een Benelux-verdrag is waarbij in uitzicht was gesteld dat de bieraccijns in ons land zou worden ver laagd. Verder zeggen de brouwerijen dat in 1957 de bieraccijns tijdelijk is ver hoogd. een verhoging die nooit ongedaan is gemaakt Voorts wijzen de brouwerijen op het EEG-verdrag, volgens hetwelk de Indi recte belastingen zullen worden gehar moniseerd. Aangezien de bieraccijns In ons land tot de hoogste in de EEG kan worden gerekend, zou er eerder van een verlaging in plaats van een verhoging met 20 procent sprake moeten zijn. Schoei reu De schoenfabrikanten en schoenma kers blijven niet achter in hun afkeu ring. Zij menen dat de minst draagkrach- tigen de dupe zullen worden. Vooral de kleine schoenmakerijen zullen het zwaar krijgen. Het bedrijfschap voor de schoenindus trie zal zeker de mogelijkheden nagaan om de maatregel ongedaan te maken. Men houdt rekening met een koopgolf, die daarna gevolgd zal worden door een terugslag. De schoenreparateurs zeggen dat him prijs sterk gebonden is aan de nieuwprijs van schoenen. Wanneer iemand tien gulden moet be talen voor reparatie van een oude schoen, dan zal er sterk gedacht worden over aanschaf van een nieuwe. Maar het zijn juist de minst draagkrachtigen die hun schoenen moeten laten repareren, aldus het verontwaardigde commentaar. Enkele malen al hebben wij giemeld dat het bedrijfschap Horeca, de produ centen van gedistilleerd en de tabaks- handel ontsteld zijn door de regerings maatregelen. De Horeca heeft ln tele grammen aan de ministers Vondeling en "Bèn Uyl resp. geprotesteerd en gevraagd om opheffing of verzachting van de on lang* ingevoerde prljsstop. De producenten van gedistilleerd heb ben berekend dat een liter oude jenever niet f 1,50 maar fl,70 tot fl.90 duurder zal worden. Chr. werkgevers Het commentaar van de christelijke werkgevers was in vergelijking tot voor gaande uitspraken gematigd, hoewel zij ook hun verontrusting meedeelden ten aanzien van de verhoogde vennootschaps belasting. die financiering van de inves teringen bemoeilijkt. De werkgevers waren het eens met het principe dat verschuiving naar de indirecte belastingen aanvaardbaar Is, als dit maar niet op enkele sectoren komt te drukken. De spaarbrieven vin den zij acceptabel en voor uitbreiding vatbaar. Maar de consequenties van het in de nota voorgestelde overheidsbeleid vodr de economische ontwikkeling van ons land geven wel reden tot ernstige bezorgdheid, aldus het verbond van prot. chr. werkgevers. World Press Photo viert jubileum DEN HAAG De stichting „World Press Photo" viert dit jaar haar tienja rig bestaan. Het is de bedoeling dit Jubi leum uit te laten komen in een specific tentoonstelling, die in december wordt gehouden. Verwacht wordt dat dit jaar meer dan 2500 foto's zullen worden in gezonden tegen om en nabU 2000 vorig Om de tentoonstelling te kunnen fi nancieren heeft het stichtingsbestuur de gemeente Den Haag een garantieverle ning gevraagd van vijftienduizend gul den. Van het rijk wordt een garantie van twintigduizend gulden gevraagd. Van particuliere zijde wordt gerekend op een bijdrage van 25.000 gulden. politiemannen, juweliers... Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken eo bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen miljard gulden) wordt, óocr de plaatsebjke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice (Van een onzer sportredacteuren) MADRID Woensdagmorgen Wat gaat Feijenoord doen tegen Real Madrid? De Rotterdammers weten dat ze moeten gelijkspelen om de vol gende ronde te halen. Desnoods verliezen met een doelpunt verschil om dan nogmaals volgende week in Brussel de kansen te verdedigen in een be slissingswedstrijd. Maar welke tactiek moet het toepassen? Vast staat da# Real Madrid moet aanvallen, want de Madrilenen staan achter en liever maken ze in de eerste minuut een doelpunt dan in de laatste. Het eerste kwartier, het eerste half uur zal Feijenoord het in het machtige en voor Nederlandse begrippen immens grote stadion van Don Bernabeu, waarin waarschijnlijk alle 70.000 zit- en 55.000 staanplaatsen zullen worden bezet, byzonider zwaar krijgen. Dat eerste offensief moeten we op vangen, heeft trainer Kment gezegd, maar hij wenst geen loopgravenoorlog, waarbij de Rotterdamse ploeg met man macht in het defensief gaat. Hoe meer je Real laat komen, des te gemakkelij ker valt er een doelpunt. De taktlek van Kment zou je een open verdedigings- taktiek kunnen noemen, waarbij men er op gespitst is om een mogelijk te over haast handelend Real Madrid te verrassen met een Feijenoord-goal. Gehard Feijenoord Een door diverse cup-duels gehard Feijenoord is niet bang. Men is natuur lijk op alles voorbereid, maar dat Real Madrid nu plotseling zo veel beter zal voetballen dan in Rotterdam, valt haast niet te geloven. Zochten de Madrilenen het, toen de stand een kwartier voor het einde gelijk werd, niet in hard spel, in plaats van meer vaart en techniek? Het kan een teken van zwakte zijn. Ook de aanwezigheid van spil Santamaria maakt niet die indruk op de Rotterdammers, dat men zich reeds bij voorbaat versla gen weet. Daarbij komt nog dat trainer Munoz extra wordt geplaagd door bles sures. De verwondingen die linksback Pachin en rechtsbuiten Aguero zaterdag avond in de competitiewedstrijd tegen Pontevreda opliepen, bleken naar admi nistrateur Dominguez, de sympathieke slanke administrateur van Real Madrid vertelde, toch ernstiger dan was voorzien. Noch Pachin, noch Aquero zal spelen. Zij worden vervangen door resp. Sanchis en Serena. Vooral het niet meespelen van Pachin betekent voor Feijenoord een zorg minder, want rechts back Miera moge dan in Rotterdam het zwarte schaap zijn door zijn brute op treden in de laatste minuut, Pachin heeft vrijwel gedurende de gehele wed strijd zijn te kort aan snelheid en tech niek gecompenseerd met gevreesde tackles. Het kan moeilijk anders of het elftal van Real is door deze nieuwe pech opnieuw versterkt. Althans op papier, want de thuiswedstrijd in Rotterdam heeft geleerd hoe sterk een elftal zich kan maken als men door pech wordt achtervolgd. De zorgen zijn bij Real Madrid echter groter dan bij het opgewekte Feijenoord ook al blijft de man in de straat er rots vast van overtuigd, dat dat onbekende Rotterdamse ploegje vanavond evenals zovele clubs in het verleden met huid haar wordt opgepeuzeld. Gingen niet topploegen als Glasgow Rangers, Ben-_ fica, Vasas en Austria Wlen na gewon- thülswedstrijden kansloos ten onder? Uiteindelijk Is er toch al(jtd nog het eigen publiek dat zijn Vedetten ondanks de teleurstellende prestaties van de laat ste weken tot laatst toe op ongekend felle wijze zal blijven aanvuren. Maar bij trainer Munoz, eens sterke speler ln de gouden ploeg Real en nu sinds vijf jaar trainer van de PERENG PUSKAS: een ploeg Madrid. Ferenc is naam die nog altijd thans aan zijn laatste met groot ontzag in de in- voetbalseizoen bezig. Daar- wil hij het liefst als ternationale voetbalwereld wordt uitgesproken. Niet langer meer de „galoppe rend - majoor", zoals hij destijds werd genoemd als aanvoerder van de befaam de Hongaarse ploeg. Maar nog steeds boezemt de 18-jarige voetbalcoach optreden; omdat hij zich bijzonder interesseert voor de pro blemen in de voetbalsport. Hij werd op 2 april 1927 te Boedapest geboren. Toen hij tien jaar was. trok hij de aandacht van de club voetbalveteraan ontzag in te Kispet. Al snel had hij bij zijn tegenstanders. De Feijenoorders geven het grif toe: „Het is ten slotte Puskas. Je kan met hem geen enkel risico nemen. Hij blijft ln staat met een simpele voetbeweging een verdediging te ontredderen en met zijn linkervoet een moordend schot te lossen." Puskas behoort met Gento en Santemaria tot de laatste der Mohikanen van de eens zo koninklijke plaats veroverd in het Hongaarse nationale elftal. In de periode 19491956 speelde Ferenc 84 maal Hongarije, waarbij hij 85 doelpunten maakte. Heel wat kenners waren van oordeel, dat Puskas niet de beste binnenspeler was in de Hongaarse ploeg. Hij was, zo werd opge merkt, beslist niet zo slim als Kocsis en zeker gaf hij het elftal niet de stoot kracht. In 1953 volgde de be kende „slachting" van het Engelse elftal. Puskas en dreven de Britten in Wembley naar 36 nederlaag. Na de Hongaarse opstand in 1956 tekende Puskas een con tract met Real Madrid. Samen met Di Stefano vormde hij een koppel, dat aanvallend voetbal nieuw karakter gaf. Voor -lies voelt hij zich echter nog steed; verbon den met zijn oude Hon gaarse ploeg. Toen hij ir 1963 voor Spanje speelde tijdens de finale Wereldbeker in Chili vroeg men zijn mening Braziliaanse ploeg. „Wij zouden ze hebben geklopt" antwoordde hij. Het wa niet nodig te "ragen. „koninklijke", staan rimpels in het voor hoofd. Al te goed beseft men in het pittoresk gelegen trainingskamp in Lo renzo Escorial dat een gelijk spel of een nederlaag vanavond de genadeklap voor het huidige Real zal zijn.'Trainer Munoz kan dan zijn biezen wel pakken en me nige speler zal beseffen dat zijn laatste uurtje in het eerste elftal van Real is aangebroken. In die zo belangrijke en wellicht be slissende wedstrijd zal directeur Don Bernabeu op het appel ontbreken. Hü vertoeft ln zün zomerverblijf en blijft daar ook vanavond. HU wil de afgang zelf niet meemaken? Als voorwendsel wordt verteld dat hU ruzie heeft met het bestuur van de Spaanse voetbalbond, maar dit kan moeilijk een reden zün om niet in zijn eigen stadion te komen. Real Madrid werd ln eigen huis nog maar eenmaal ln een Europacup versla gen ln 1960 met 10 door Juventus uit Turyn en nog nimmer voor eigen publiek uit de bekerstrijd gewipt. De Madrilenen achten het een schande wan neer het vanavond wel zover zou ko men, maar men gaat langzamerhand be seffen dat de successen in het verleden nog geen basis vormen voor een vanzelf sprekende prolongatie in het heden. Moulijn kleinste kleermaker (Van een onzer sportredacteuren) EL ESCORIAL, dinsdagmorgen Achter de brilleglazen van onze taxichauffeur glinsteren twee pret- ogen als hij zjjn rokende en ramme lende Mercedes, die minstens al vyf- tien jaar dienst moet hebben ge daan, op onnavolgbare wijze door de straten van Madrid loodst. „El Esco rial" mompelt hij slechts half ver staanbaar en op zjjn gezicht valt af te lezen, dat hij het een eer vindt om naar dit oord van rust te rijden. De tocht duurt ruim drie kwartier. De gammele Mercedes laat geen hoge snel heden toe. De kansen worden daarmee groter om te genieten van de fascine rende buitenwijken van Madrid en la ter de dorre steppen waardoor zich se dert kort een nieuwe bitumenweg baant. Een randstad kent men hier niet. De omgeving is dor en mat. Eindeloze vlak- vaar de zon op brandt en waar geen druppel water wordt gevonden. Waar de herder dan ook de moed van daan haalt om met zijn haveloze kudde a dit oord van stof en verdroogde ierbeddingen te blijven rondzwerven, ons een raadsel. Maar zyn scharen even nog en zolang er leven is, zal hll denken, is er hoop. Eindelijk lichten de ogen van onze chauffeur op. „El Ecsorial", wijst hij en tegen de paarse, massief oprijzende bergketen zien we een vlek. e< koning Philips II ter herinnering de Spaanse overwinning Quentin in 1557 het koninklijke klooster heeft laten bouwen. Daar liggen enkele Spaanse vorsten begraven cn dagelijks trekken er duizenden toeristen naar prachtige gebouw. De auto stopt en trots toont onze chauffeur de ingang het klooster. Wat verbouwereerd kijkt hij ons als we geen intdkesse tonen voor Spaanse oudheden, maar verderop wil len naar hotel Philips II, een na; alle Nederlanders al eeuwenlang in heeft geboezemd. Daar logeerde vorig jaar Benfica en nu voor enkele dagen de Feijenoord-ploeg. Daar wordt gerust, daar wordt de vriendschapsband ver sterkt om straks steviger dan ooit tevo ren in de voetbalschoenen te staan. helemaal aan het ontbijt op het terras verschenen. „Ik ben niet gewekt", verontschul digt Hans Kraay zich en ook Eddy Pie- ters Graafland is laat. Maar de stemming perfect. Alleen Piet Fransen kijkt wat sip. „Ik heb kiespijn en weinig geslapen", zegt die Groninger. „Maar ik laat hem hier voor geen geld trekken. Ik hoop dat het snel over is en lukt dat niet dan prikkelt me dat morgenavond alleen Tg maar meer tot groter daden". „Weet je hoe ze Coen Moulijn hier in Spanje noemen?" vraagt Piet Kruiver. „De kleinste kleermaker van Europa". Wat mü betreft bovendien de meest ver troetelde". Coen Moulijn, luchtig, maar altijd sjiek gekleed, kan het grapje best heb ben. „Beter kleermaker dan kolen-boer", lacht hij terug. De blonde Zaankanter heeft die bijnaam te danken aan keeper Betancourt, die hem de fikse duw i wedstrijd in Rotterdam nooit zal verge- Feijenoord, dat straks in het normale verenigingstenue zal spelen, 1> klaar De conditie is puik, aldus trainer Kment de mentale instelling laat niets ïsen over. Bij de training bleek dat de grasmat in het Bernabeu-stadion uit stekend is, ook al hebben we afgespro ken geen schoenen met rubber doppen te dragen, omdat je dan veel te gemak kelijk od de wat verraderlijk gladde mat uitglijdt. i Oostenrijker is spraakzaam, r zwijgt abrupt als iemand naar het taktische plan vraagt „Dat weten de spelers nog niet en ik vertel het pas kort voor de wedstrijd. Laat au nog een geheim mogen bewaren geheim, dat eerst zal worden ont sluierd als straks de aftrap wordt ver richt en ook in uw huiskamer het tv- beeld oplicht". Kiespijn Ned. schaaktitel Laatste ronde gaat in met vier leiders DEN HAAG Gis teren zijn de afge broken partijen uit de achtste en tiende ronde ln het toer nooi om het Neder lands schaakkam pioenschap uitge speeld. Zuidema ver loor zün afgebroken partü tegen Prins, waardoor do strijd om de titel met nog één ronde te spelen volkomen open blpft. Vier man Kuijpers, Langeweg, Prins en Zuidema hebben nu met punt de leiding. Kuüpers heeft echter aar gedeelde eerste plaats genoeg om titel te prolongeren. De uitslagen luiden: afgebroken par tijen achtste ronde: Bergsma—Enklaar 01; JongsmaRee 01- Zuidema- Berg Vz—Vi. Afgebroken partijen tiende ronde: Bergsma—Jongsma 01; Wijngaarden- Enklaar Vi; ZuidemaPrins 01. Stand na 10 ronden: 1/2/3/4 Kuijpers, Langeweg. Prins, Zuidema, elk 6',è pt; 5 Bredewout 6 pt; 6 Jongsma 5 pt; 7/8/8 v d Berg. Ree, Enklaar 4',£ pt; 10 Van Wijngaarden 4 pt; 11 Bergsma 3 pt; 12 Hoogendoorn 2% pt. Capablanca-schaaktoernooi Donner won, maar Fischer verloor HAVANNA BU het Capablanca-her- denkingstoernooi in Havanna zegevierde Jan Hein Donner gisteren over de Cu baan Francisco Perez en bracht daarmee zün score tot iets boven de vüftlg pro- De grote verrassing van de achttiende ronde was de nederlaag van Bobby Fis cher (VS) tegen de Rus Cholmof. Zuid- slaviër Ivkof plaatste zich door een over. winning op de Bulgaar Tringof alleen op de eerste plaats met 14% pt. De Rus Smyslof. die de leiding met hem deelde, kwam tegen de Tsjech Pachman met verder dan remise. Fischer staat derde met 12 pt en een afgebroken partij. JUDO Tsjechoslowaklje zal voor de eerste maal in zijn sportgeschiedenis afgevaardigde zenden naar de wereld kampioenschappen judo, die van 1417 oktober in Rio de Janeiro worden ge houden. Michal Vachun, die begeleid wordt door zijn coach Ladislaf Pikhart, zal de Tsjechische kleuren in de lichtge- wichtklasse verdedigen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met 53 tegen 15 stemmen heeft de Eerste Kamer dinsdagmiddag het ontwerp Mijn wet Continentaal Plat, kortweg natte mijnwet genaamd, aanvaard. Tegen stemden de VVD, CHU, PSP en twee KVP'ers. Voor de stemming legden woordvoer ders van alle partijen een korie ver klaring af. Prof. Zijlstra (a.r.) zei dut de opvatting van minister Deu Uyl over de omvang van de staatsdeelneming in het economisch leven aanzienlijk verder gaat dan die van de anti-revolutianaire fractie. Bij nader te behandelen algemene maatregelen van bestuur, naar aanleiding van dit wetsontwerp, dient de bewinds man hier ter dege rekening mee te hou- MODERNE VIJFKAMP Nederland twaalfde LEIPZIG Na drie onderdelen ln het 13e wereldkampioensschap Moderne VUf- kamp hebben de viervoudige wereldkam pioen de Rus Igor Nowikof en de Olym pische kampioen, de Hongaar dr. Ferenc Toeroek, dinsdag samen de leiding met ieder 3000 punten. Zij worden op de voet gevolgd door titelverdediger Andras Balczo (Honga rije) met 2954 punten. Voor dinsdag stond het onderdeel pistoolschieten op het programma en Nowikof sloeg zijn slag door van de vierde plaats op te kiim- naar de eerste. De Hongaar Mona. na twee onderdelen nog tweede stond, werd dinsdag naar de vierde plaats ezen. De Oostenrijker Plizhuber. derde in het persoonlijke klassement, werd dinsdag uit de strijd genomen, om dat bij het pistoolschieten bleek dat hij niet over de noodzakelijke controle op zichzelf en het wapen beschikte- De Brit Phelps en de Australiër Macken behaal den de meeste punten ieder 1066 bij het schieten. Hongarije behield de leiding in het landënklassement met 8997 punten, voor Oost-Duitsland met 7681 en West-Duitsland met 7633 punten. Nederland bezet de twaalfde plaats met 4495 pt. HOCKEY De hockeywedstrijd Ne derlandIndia, die op zaterdag 9 okto ber te Amstelveen zou worden gespeeld, gaat niet door. India heeft de KNHB la ten weten niet naar Nederland te zullen komen. Autokrik op hoofd ROERMOND Tegen twee Ven- Ionaren, trouwe bezoekers van de Palermo-bar, heeft de officier van justitie bij de rechtbank gisteren ge vangenisstraffen van vier jaar met aftrek geëist wegens doodslag met een autokrik op de jonge Turkse gastarbeider Riza Polat op 2 januari van dit jaar. Hoofdverdachte was de 21-jarige ex-soldaat P. H. A., drie maal jeugdkampioen worstelen en eenmaal kampioen gewichtheffen. Hij zou de noodlottige klap met de autokrik op het hoofd van de Turk, die met een aantal landgenoten in de HlCl liuuig IC i agcii, >vit -- hi, met dat „wij" bedoelde. voetballers van dit jaar zijn nog niet De opstellingen zün: FEIJENOORD PIETERS GRAAFLAND ROMEYN VELDHOEN FRANSEN KRAAY HAAK WEERING KRUIVER VENNEKER BOUWMEESTER MOULIJN Scheidsrechter J. K. Taylor (G.B.) GENTO PUSKAS GROSSO PIRRI SERENA ZOCCO SANTAMARIA TEJADA SANCHIZ MIERA BETANCOURT REAL MADRID was. hebben gegeven. De officier justitie stelde eohter nadrukkelijk, dat A. in dit drama niet alleen schuld had. Hij werd door zün kameraden als dommekracht gebruikt. De andere ver dachte, de 27-jarige betonwerker N. van S., had hem de krik gegeven onder de woorden: „We gaan er achter aan". De moeilijkheden begonnen, toen een der Turken naar het tollet wilde en daarbij een stomp opliep van een Venlo- naar. Heel de Palcrmo-bar ontplofte als het ware. De Turken werden in deze bar wel geduld, maar toen er ln het domein van de jonge Venlonaren een klap viel. kwamen allen in het geweer en de achtervolging begon. Trap Volgens getuige J. Jacobs uit Venlo (barman) was verdachte A- de Turk van achteren genaderd en had hem met de krik neergeslagen. Dat was op straat gebeurd. De andere ver dacht, Van S, die de krik uit zijn auto had gehaald en aan A. had ge geven. had de op de grond liggende bloedende Turk nog een trap gegeven- Niet vastgesteld kon worden, of Polat mede ten gevolge daarvan is over- De verhoudingen in de Palermo-bar werden het beste getekend door de ver klaringen van barman Jacobs, dat zeker tien of meer mensen het gebeurde heb ben gezien, maar dat niemand durft of wenst te getuigen. de den. Thans wilde de ARP haar steun n dit voorstel niet onthouden. „Het bij dit wetsontwerp bereikte com promis is te veel van politiek opportu- doortrokken". Aldus mr. Van RieL De liberale woordvoerder achtte de natte mijnwet onaanvaardbaar. Zijn fractie was in haar mening gesterkt door de betogen, die prof. Zijlstra en ir. Raedts (kath.v.) vorige week hadden ge houden. Ir. Raedts (kath.v.) verklaarde dat zijn fractie de komende algemene maalrege- bestuur kritisch zal beoordelen. Het wetsontwerp heeft velen in de KVP verontrust Gezien het spoedeisend karak- i regeling op het gebied van de oliewinning wilde de KVP de minis ter de steun niet onthouden. Slechts en kelen zouden tegenstemmen. Toen de be slissing viel bleken het slechts twee le de KVP-fraotie te zijn, de heren Thurlings en Gooden. Het verst liepen wel de meningen van jr. Bührmann (ch) en ir. Vos (soc.) uit een. De laatste feliciteerde minister Den hoopte dat hij op het ingeslagen de staatsdeelneming verder zou gaan. De christelijk-historische eenator meende daarentegen dat de bewindsman het wetsontwerp zwak had verdedigd. Voor de bijeenkomst begon, werd de heer T. A van Dijken als lid van de Eerste Kamer beëdigd. Hij neemt de plaats jn van de anti-revolutionaire se nator J. Schippers. Kamervoorzitter Jonkman deelde in zijn openingswoord mee dat het in zijn voornemen ligt een commissie uit de Eerste en Tweede Ka mer te benoemen om de samenwerking tussen deze beide lichamen te bestude- i. Hü heeft hierover contact opgeno- i met mr. Van Thiel, de voorzitter van de Tweede Kamer. (Vervolg van pagina 1) De verbondsvoorzitter sprak ook een goed woordje voor de politie. Hü zei zich wel eens bezorgd te voelen over symptomen van een gezagscrisis, die onder meer tot uiting komen in de kranteberichten over strubbelingen tussen politie en burgerij. ,Ons zgn. vrijheidslievende landse volk misbruikt de vrijheid VW Vaak wordt dan vergeten dal de politieman er juist is om onze vrijheid te garanderen. Erger wordt er een deel van dat pu bliek stelselmatig partij kiest vóór de ordeverstoorders en tégen de politie, of zelfs in feite van de politie ver langt zich maar rustig te laten riiv geloren door elk willekeurig groepje brooddronken herrieschoppers. Op die manier tast men het gezag zelf aan. Natuurlijk maken ook politiemensen fouten. Teveel vergeet men echter de omstandigheden waaronder zü hun taak moeten verrichten", aldus de heer Van Eibergen, die zei dat men rechtsstaat niet straffeloos aan de symptonen van een gezagscrisis voorbij mag gaan. Over de materiële positie van de politieambtenaren zei de CNV-voor zitter, dat voor het overheidsperso neel geëigende oplossingen moeten worden gezocht voor bepaalde maatre gelen. die voor dit deel van de werknemers niet bruikbaar rijn zo als büvoorbeeld de vermogensaanwas- deling. „Een spotvogel heeft voor de poli tie al een oplossing bedacht", zo grapte de heer Van Eibergen. „In plaats van een V.A.D. zou de politie misschien iets kunnen hebben aan B.A.D.: Boete Aanwas Deling". Ook zal volgens de verbondsvoorzit ter bij de politie een andere oplossing moeten worden gezocht voor het idee. dat het personeel het recht zou krij- commissarissen te benoe- Karstens tweede MALINES De Leidse wielrenner Gerben Karstens is dlnsdae tweede ge worden in een profwedstrüd over 178 km in het Belgische plaatsje Bonheiden. Ongeveer 50 km voor de finish dema- reerde Karstens en kreeg kort daaroo gezelschap van de Belgen Marcel Vmi- denbogaert, Jos Huysmans. Willeken*. Hellemans. Aerenhouts en Stevens. In de enidspurt die door hem werd aangetrok ken, werd hij echter met gering verschil door Vandenbogaert verslagen. Willeken* werd derde en Jos Huysmams vierde, al len in dezelfde tijd als de winnaar: 4 uur 7 min. De Nederlanders Leo Knooa Michel Stolker eindigden resp- twaalf- i zeventiende.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9