Nieuwe leidse Courant Weer coalitie met liberalen Deurwaarder legt Spaans vliegtuig aan de ketting KOFFIE &THEE Verwachting na succes van Erhard: Positie in de C.D.U. veel sterker eiligheidsraad grijpt in: staakt woensdag vuren Schulden niet voldaan matras Arbeiders vernielen ruiten in Ter Aar Commentaren KLAVERBLAD 1 j Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia ghebleven mijn hert in teghenapoetl" Maandag 20 september 1965, 46ste jaargang Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droop en overwegend zonnig, maar In de nacht en ochtend hier en daar mist. Koude nacht. Morgen overdag iet* ho gere temporturen dan vandaag. Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 58936 Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ankemployé nog voortvluchtig AMSTERDAM De tijdelijke admini- tieve hulpkracht van de Sociale Ver- eringsbank in Amsterdam, René J. A. (27) die ervan wordt verdacht de voor ruim 350.000 gulden opgelicht hebben is nog steeds voortvluchtig, signalement is over het gehele lar.d reid. Ook op internationaal niveau Interpol zijn opsporing en aanhou- gevraagd. L. heeft het voornoemde van de bank ontvreemd door ge- kwitantieformulieren met gefin- namen te innen. Portretpeiming met Beatrix en Claus AMSTERDAM De koninklijke Be- Voorschoten zal vijf nieuwe pen- igen in goud, zilver en brons slaan de prinsessen. De serie omvat vier ilngen met portretten van de prin- een penning ter herinnering erloving van prinses Beatrix, beeldhouwer Jood Hekman model- hiervoor hiervoor een dubbelpor- in Beatrix en Claus, waarboven >ens van het verloofde paar. De portretten op de penningen van de ■ervaardigd door de Ihouwster mevr. K. Bruyn-van Rood. penningen worden uitgebracht in itgoud op twee formaten, doorsnede 50 mm, in genummerde series resp. 2000 en 250 stuks. Van de pen- prinses Beatrix en het dub- lportret wordt een serie van 100 stuks °Vp 60 mm in muntgoud geslagen. Be de kleine uitvoeringen in munt en eerste gehalte zilver zullen 50 penningen worden geslagen in zilver brons. Kanselier Erhard heeft van morgen in Bonn de eerste be spreking met het presidium van de C.D.U. over de te vol gen lijn van de regeringscoa litie. V.l.n.r.: Eugen Gersten- maier, Ludwig Erhard, Konrad Adenauer, Hermann Josef Dut- hues en Franz Josef Strauss. BONN Nu kanselier Ludwig Erhard zo'n duidelijke overwinning heeft behaald bij de bondsdagverkiezingen van gisteren, wordt met span ning uitgezien naar het resultaat van de besprekingen over de vorming van een nieuw kabinet. Dit overleg is vanochtend reeds begonnen met een bijeenkomst van de leiders van CDU en CSU in de residentie van de kan selier. Zoals men weet is het bondspresident Heinrich Lübke, die een nieuwe kanselier aan de bondsdag moet voordragen. Hy is met vele anderen voorstander van een coal it ie-kabinet van christendemocraten en socialisten, terwijl Erhard de samenwerking met de liberalen wil voort zetten. Met de overwinning van gisteren heeft Erhard heel sterke papieren in handen. De christendemocraten toonden zich na het bekend worden van de uitslag bijzonder verheugd over, dat hun „verkiezingslocomotief", de jarige Erhard, een voorsprong van 1,3 procent op de socialisten bevocht en daarmee het resultaat van 1961 onder Adenauer voor de CDU nog verbeterd had. Het is duidelijk; dat de persoonlijke positie van Erhard, die de afgelopen tijd aan heel wat kritiek in eigen partij (onder leiding van Adenauer) heeft blootgestaan, aanzienlijk is versterkt. De kanselier kan de uitslag dan ook zonder meer als een vertrouwensvotum van de Westduitse kiezers beschouwen. Men heeft blijkbaar bewondering de moedige wijze waarop Erhard zich zijn belagers van het lijf heeft weten te houden. Ook kan men uit zijn i ning afleiden, dat Erhard nog steeds wordt gezien als symbool van de ont wikkeling van West-Duitsland tot wel- Chinezen bpenen iet vuur NEW YORK/MOSKOU Een Ne- rlandse resolutie is vanmorgen vroeg tor de veiligheidsraad van de Ver- higde Naties goedgekeurd. In deze solutie krijgen India en Pakistan t bevel vóór woensdag acht uur Ne- erlandse tijd de strijd te staken en llle strijdkrachten terug te trekken i de posities, die ze vóór augustus tnamen. [Een tweede belangrijke poging de "e in Voor-Indië te bewerkstelli- terwijl de oorlog in Kasjmir Is feller van karakter werd kwam it Moskou. Premier Kosygin van Rus- tnd nodigde in een dringende bood- chap president Ajoeb Khan van Pa pstan en premier Lal Bahadoer Sjastri India uit om in een Russische te komen praten over het her van de vred. Ook ontvingen de staatshoofden een boodschap van nier Wilson van Engeland. De eer- reactie op het Russische voorstel wam van Pakistan. „We nemen het rstel van Rusland in ernstige over- ing", zo werd namens de regering 'gedeeld. In zijn uitnodiging aan premier Sjastri li Pakistan herinnert de Russische pre- ;r aan de waarschuwing aan het adres i dat land. dat profijt tracht te trek- uit het geschil tussen India en Pa- fistan dat land is Rood-China. Vanmor- bevonden de Indische en Chinese nepen zich op de strategische, 4200 me- r hoge Nathocla-pas aan de grens tus- i Sikkim en Tibet op gehoorafstand [an elkaar. Zaterdag waren de Chinezen tageveer 1.000 man» in de richting van grens opgemkt. De toestand is zeer ;n. De pas vormt de 56 km lange r de hoofdstad van Sikkim. Gang- (Vucr vervolg zie pag. 8) Op deze kaart zijn de belangrijkste punten in de strijd tussen India en Pakistan aangetekend. Het cijfer 1 geeft West-Pakistan en Kasjmir aan. 2 is Sikkim, dat ligt op de grens tussen India en Tibet, 3 is Oost-Pakistan. vreugde kon- ïlopen nacht aan, dat hij „zeer snel een nfeuwe regering zal vormen". Hij verklaarde zich bereid, op nieuw een coalitie met de liberalen (FDP) aan te gaan. Ook de liberale lei der dr. Erich Mende, gaf zijn bereidheid tot voortzetting van de samenwerking te kennen. Slechte verliezer De socialistische kanselierskandidaat, Willy Brandt, toonde zich een slecht ver liezer. De man, die vorige week nog ver klaarde voor te liggen op de chr. demo craten. zei nu dat het onzin is te spre- het aftredende kabinet. De socialisten zijn er inderdaad niet in geslaagd, de sterkste party te worden, aldus Brandt, maar de CDU heeft evenmin haar doel het behalen de absolute meerderheid bereikt. Bovendien hebben de socialisten stemmen gewonnen dan de chr. democra ten. Op de vraag of hU nu als oppositie leider naar Bonn zal komen of burge meester van West-Beriijn biyft. ant- oordde Brandt, dat hy nog in alle rust moet overleggen. Zetelverdeling Intussen zal het nog tot 3 oktober du- en voordat de definitieve uitslag van de •erkiezingen bekend Is. Op die datum moet nl. nog worden gestemd in twee districten, waar gisteren de stembureaus niet open waren door het overlijden kandidaten. Er kan dus nog verandering komen in de zetelverdeling en ii percentages, die de partijen bij de kiezingen van gisteren hebben behaald. De zetelverdeling is thans als volgt: CDU 196 (was 192) CSU 49 (was 50) SPD 202 (was 190) FDP 49 (was 67) In de vorige bondsdag had de CDU drie premiezetels veroverd bij de recht streekse verkiezingen. Vandaar het schil als men de zetels optelt. Opkomst Van de ruim 38 min stemgerechtigden jn er meer dan 35 min opgekomen, hoe- el er in West-Duitsland geen opkomst plicht besbaat De CDU-CSU kreeg 15.392.973 stemmen of 47.6 pet (was 45.3 pet). De SPD behaalde 12.711.726 stem- of 39.3 pet (was 36.2 pet). De FDP veroverde 3.062 948 stemmen of 9.5 pet (was 12.8 pet). De splinterpartijen be haalden de volgende resultaten: NPD (met neo-f.ascistische tendensen) 658.250 stemmen (2 pet), Duitse vredesunie (comm. georiënteerd, maar ook met de steun van ds. Niemöller) 432.221 (1.3 pet), Onafhankelijke Duitsers 52.668 (0.2 Chr Volkspartij 19.904 stemmen (0.1 pet). In de verschillende staten is de ver deling van de zetels (in volgorde CDU-CSU. SPD en FDP) als volgt: Sleeswij k-Hol3tein 1182, Ham burg 791, Nedersaksen 29267, Bremen 230, Noordrijn-Westfalen 74—66—13, Hessen 18—21—6. Ryn- land-Palts 16123, Baden-Württem- berg 35—23—10. Beieren 49—30—7. Saarland 440. De CSU had (uiter aard) alleen in Beieren kandidaten ge steld. hé-reizigers in Barcelona gestrand SCHIPHOL Een DC-6 vliegtuig van de Spaanse chartermaatschappij Tassa, dat gisteren twee keer heen en weer zou vliegen om in totaal 118 Ité-vakantiegangers uit Barcelona terug te brengen naar Schiphol en Kopenhagen, is na aankomst met de eerste groep gistermiddag op Schip hol door een deurwaarder De operatie op Schiphol was een volkomen verrassing voor de Spaanse bemanning, die met de eerste groep van 52 bruinverbrande Ité-reizigers de tweede groep, bestaande uit 46 kWam Nederlandse en 20 Deense reizigers, j -p, op het vliegveld in Barcelona ach- l\CpcircltlCS terbleef. Op Schiphol deed luchtvaartinakel; R. Hoegen van Amsterdam Air t stond pogingen om voor de gedupeerde Nederlandse reizigers een Convair Martin's Air Charter in te schakelen, maar na een optimistisch bericht Barcelona liet men dit plan, dat duizen den guldens aan extra kosten met zich zou brengen, voorlopig varen. Men hoopte, dat Tassa vandaag een ander vliegtuig van haar kleine vloot zou kun- vrijmaken. Intussen zijn de ge strande vakantiegangers, die vandaag dus niet op hun werk terug kunnen zijn. ondergebracht in een hotel in Barcelo- y, UW Wraakneming van schildersbedrijf? (Van één onzer verslaggevers) TER AAR Twintig arbeiders hebben zaterdag een groot aantal pa» aangebrachte ruiten vernield in 28 bijna gereedgekomen woningwetwo ningen in het uitbreidingsplan Aardam. Volgens de burgemeester is voor misschien wel twintigduizend gulden schade aangericht. De rykspolitie stelt een onderzoek in naar deze vreemde zaak, die in Ter Aar veel op schudding heeft veroorzaakt. beslag De arbeiders die in opdracht schij nen te hebben gehandeld van het Rot terdamse schildersbedrijf De Een dracht N.V. kwamen zaterdagmorgen stilletjes het verlaten bouwterrein op nadat ze het slot van het toegangshek hadden verbroken. Alle ruiten wer den op ruwe wijze uit de sponningen gehaald, waarbij er vijftig braken. Kleinere ruiten werden stuk gesla gen. Het glas werd per vrachtauto afge voerd Pas omstreeks één uur werd ontdekt, wat er aan de hand was. De politie verwijderde de arbeiders toen van het terrein en een vrachtauto met gebroken ruiten werd genomen. Vanmorgen is in het gemeentehuis van Ter Aar een bespreking begon nen over de achtergrond van deze Kwestie. Volgens burgemeester B. J. Hogenboom betreft het hier een wraakneming van iemand die zijn zin niet heeft kunnen krijgen. „Het schil dersbedrijf De Eendracht ligt over hoop met de hoofdaannemer, de fir ma Van der Velden en De Jong uit Leiderdorp, maar inplaats dat men zich tot een arbitragecommissie heeft gewend, is men zulke vreemde stap pen gaan doen". De burgemeester toonde zich zeer verontwaardigd. „De mensen hier zitten met smart op hun huizen te wachten en dan gaat een schilders bedrijf notabene de boel kapot slaan. Het is een grof schandaal, een on begrijpelijke geschiedenis. Er is vee schade aangericht, ook door het in regenen. Wij kunnen hier geen woord voor vinden. Er zit behalve een strafrechtelijke kant (vernieling van gemeente-eigendommen) ook een civielrechtelijke zijde aan. Hoe het precies ligt, weten we nog niet. Dat gaan we nu uitzoeken". Afgekeurd De directie van De Eendracht was vanmorgen niet te bereiken. De tele foniste zei: schrijft u maar wat. Wij erstrekken toch geen inlichtingen. De bedrijfsleider van De Eendracht heeft tegenover anderen evenwel verklaard, dat hij gehoord had. dat het werk van zijn schilders zou wor den afgekeurd. Daarom was besloten de ruiten zaterdag weg te halen en er zondag nieuwe in te zetten. Zondag kon men echter niet aan het werk gaan omdat het personeel van de po litie niet op het terrein en omdat in Ter Aar zoveel deining over het ver wijderen van de ruiten is ontstaan. Gemeente-architect G. Vos zegt venwel, dat deze lezing van het ge- al volkomen uit de lucht is gegre- en. „Er waren helemaal geen tekort komingen aan het werk". De vliegtuigfabriek AVKuauda m Woensdrecht had wegens reparaties, uit gevoerd aan Tassa-vliegtuigen, een vor dering op de Spaanse maatschappij, ma dit seizoen met veel tegenslag te kam pen heeft gehad en met de betaling in gebreke is gebleven. Aangezien aan het slot van het toeristen-seizoen de vluch ten van Tassa-toestellen met vakantie gangers gisteren ten einde zouden lopen, verzocht Aviolanda het deurwaarders- kantoor Tabbers te Hoofddorp op du laatste Tassa-toeatel bij aankomst oesdag ie leggen. Men wilde niet op de tweeae vlucht wachten, om de mogelijkheid uit ie sluiten dat het toestel met pech kampen zou krijgen of om een ar reden verstek zou laten gaan. Ook Aerogronddienst NV, de afhande- lingsipaatschappij op de grond voor .e maatschappijen, had op Tassa nog vordering van ruim 8000 gulden, waai ..p deze laatste reis ruim 5000 gulden door de bemanning contant zou woraen voldaan. Nauwelijks was het vliegtuig op het platform tot stilstand gekomen, of twee lUnctionarissen van Aerogrond beklom men het steile ijzeren trapje, dat vo cockpit-deur was geschoven en namen ooven gekomen allereerst het geld ontvangst. Vervolgens besteeg een opperwacht meester van de dienst luchtvaart het korps rijkspolitie de trap en verzocht de Spaanse gezagvoerder. Mario Monies, hem te volgen naar een gereedstaand platformbusje. In dat busje ontmoette de bemanning, onder wie de Nederland se stewardess Bettina van Rijn uit Rot terdam. kandidaat-deurwaarder E J van den Berg. Het was voor gezagvoerder Montes, die de vordering niet kon voldoen extra koude douche: men nam hem zijn vliegtuig af, precies op zijn verjaardag Voor de gestrande reizigers was hi op deze Ité-reis niet d« eerste tegen slag. Zij hadden allen geboekt bij het Amsterdamse reisbureau Mar Y Sol de heer C. Dros, dat volkomen te goeder trouw is. Aanvankelijk zou de hele uit 93 Nederlanders bestaande groep per DC-7 door Tassa gisterochtend Schiphol worden teruggevlogen, maar •egens een defecte motor waarvoor geen reserve-onderdelen meer aanwezig ren, werd besloten twee vluchten met ïn kleinere DC-6 te maken. Toen de heer Dros dit enkele dagen geleden hoorde, ging hij vrijdag zelf Barcelona om zijn reizigers per soonlijk te woord te kunnen staan. Weigering Oorspronkelijk had de heer Dros zijn vluchten voor dit seizoen gecontracteerd bij Inter Ocean Airways in Luxemburg. Geheel onvoorzien weigerde de Spaanse regering deze maatschappij echter lan dingsrechten in Spanje, zodat de heer 'Dros ter elfder ure uit moest zien naar een andere charter-onderneming. MAC en Schreiner hadden voor de reeds op vastgestelde data geboekte Ité-reizen geen vliegtuigen meer beschikbaar, zo dat Mar Y Sol uiteindelijk via een En gelse luchtvaartmakelaar terecht kwam bij Tassa. ,Het overladen programma van deze Spaanse maatschappij maakte dat ver tragingen schering en inslag waren", aldus de heer Hoegen van Amsterdam Air, „bovendien hebben deze Spanjaar den met zo'n abnormaal hoog aantal mo torstoringen aan hun drie DC-7 machi nes te kampen gehad, dat ze thans in totaal twintig kapotte motoren hebben staan en er twee DC-7's op reparatie staan te wachten. Een Tassa-vertegen- woordiger heeft gezegd, dat ze door al die tegenslag dit seizoen een verlies hebben geleden van een half miljoen HOOGTIJDAG Morgen, derde dinsdag van septem ber, is het de gebruikelijke hoogtij dag in democratisch Nederland. De plechtige ontmoeting van regering en volksvertegenwoordiging. Het be gin van een nieuw parlementair jaar. Een dag die verdient dat er luister aan wordt bijgezet. Men onderschatte de betekenis van zulk een dag niet. Politiek raakt xo spoedig versnipperd en ontwaard. Niet altijd valt er glans aan te ont dekken. Vaak overweegt de dofheid. Maar dan de dag van morgen ons wakker schudden. Aan het begin van het nieuwe parle mentaire jaar behoeft het niet te schorten. De voorlezing door de Koningin zelf van het politieke stuk dat Troonrede heet zoiets is een mogelijkheid als geen andere om mis schien wat ingedutte belangstelling voor de politiek opnieuw tot leven te wekken. Mogen morgen alle opgelegde kansen worden benut. VERANTWOORDING Aan de vooravond van de nationale hoogtijdag de maandag van de rec toraten aan de meeste Nederlandse universiteiten en hogescholen. Eveneens heel belangrijk. Reeds om deverslagen die worden uitgebracht De openheid van onze samenleving strekt zich uit tot het hoger onder wijs. Die openheid maakt dat hoger onderwijs zowel toegankelijk als ken- Toegangkelijk. omdat er voor het volgen van dat onderwijs steeds min der belemmeringen zijn hetgeen de stijgende cijfers studenten wel bewijzen. En daarnaast kenbaar. De verslagen die de rectoren vandaag uitbrengen elders geven we een samenvatting vertellen ons open hartig van de problemen waarmee universiteit en hogeschool te wors telen hebben. Tevens zijn ze een ver antwoording van de stand van zaken. Deze publieke verantwoording ligt bij de sommen die (terecht) worden besteed eens temeer voor de hand. DWAZE OORLOG De omstandigheid dat een land klein is behoeft het niet te weerhouden van z'n plicht, die woorden te spreken en die voorstellen te doen die het in overeenstemming acht met de ernst der feiten. Nederland heeft dit begrepen, toen het tijdens de afge lopen weekeinde bij de Veiligheids raad erop aandrong, dat India en Pakistan zouden worden gebracht tot beindiging van de uitgesproken dwaze oorlog. Dwaas om allerlei redenen. Dwaas vooral om de Chinese dreiging die, nu de verleiding maar al te groot werd, plotseling levensgroot is komen op- Indien ooit eenheid in plaats van ver deeldheid geboden is. dan stellig te gen deze achtergrond. Real-F ei j enoord definitief op t.v. HILVERSUM Het is thans definitief, dat de wedstrijd Real Madrid—Feüenoord woensdagavond via de televisie wordt uitgezonden. De uitzending beglnf om 9 Sneeuwbui boven stadion De voetballiefhebbers moeten er vaak heel wat voor over hebben om hun favoriete club aan het werk te zien. In het Londense Craven Cottage stadion werden de kijkers bij de league-wedstrijd Fulham—Aston Villa zaterdag getracteerd op een fikse sneeuwbui. Op onze sportvelden was het op die dag iets milder, al was het weer dan voor spelers en toe schouwers verre van behaaglijk. Maar in de komende wintermaanden zal het af en toe bar zijn. We willen u vanzelfsprekend niet afhouden van uw ontspanning gevende voetbalzaterdag langs het lijntje bij uw favorieten. Wel wilden we eens op de mogelijkheid wijzen, dat u een medekijker vertelt over deze krant, die op maandag het meest uitgebreid alles over de zaterdag- sport vertelt. Misschien kunt u al kijkend eens een pagina 2-bon ver sieren?

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1