Nieuwe Leidse Courant CHINEES ULTIMATUM BEDREIGT INDIA gOE|> Wat men al niet doet om maar buiten te wonen... FIRATO Op 40 meter bengelend boven plein Terugtrekken binnen drie das;eii (•WH1* Beeld van de ravage Vanmorgen geen trein Den Haag-R'dam-CS Ei voor 1 cent bij 5 liter benzine Nederland en België eensgezind Commentaren Geen direct verband in koffermoordzaak Van bad-naar leunstoel Donderdag 16 september 1963, 53ste jaargang Dir«et«ur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEt CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvestigh it ghebleven mijn hert m teghenspoet!" Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met aanvanke lijk enige regen en later plaatselijk en kele buien. Tot krachtig of stormachtige toenemende wind tussen zuid en zuid west, aan dc kust mogelijk enige tijd zuidwesterstorm. Iets lagere temperatu ren, (Opgemaakt om 11.15 uur). Het nieuwste op het gebied van radio, televisie, gram mofoonplaten, bandopne mers staat tien dagen lang in de RAI. Een overzicht op pagina 5. Derde dinsdag... De miljoenennota is klaar. Dinsdag is weer de grote dag van Vondelings koffertje. Wat zal er komen Onze economische medewerker schrijft erover op pagina 7 Nieuwe blusmethode pag. 5 Buitenland Een nieuwe rubriek start vandaag op pagina 13 Oorlogspsychose in War schau pag. 13 Taxistaking in Amsterdam? pag. 13 Sport (o.a. prins Bernhard opent KNVB-centrumReal MadridFeijenoord; prog noses) pag. 15 Kabel werkbak schoot los 1 ROTTERDAM Twee metselaars bben gistermiddag een bijzonder nprettig kwartier beleefd op veer- g meter boven het Zuidplein. Ze ten in een werkbak ter hoogte van de twaalfde verdieping van het Zuidpleinflat. Plotseling schoot een der kabels los. Daardoor kwam de j>ak volledig verticaal te hangen. De twee mannen, de 22-jarige W. Post ca de 29-jarige J. H. van Houten moes ten zich met beide handen en voeten Vastgrijpen en vastzetten om niet te pletter te vallen. Van Houten hield zich vast aan de omrastering en stond met i'n voeten op een in de bak liggende gasfles. Daarboven hing Post. Voorbijgangers waarschuwden direct brandweer, die de metselaars na een wartier uit hun uiterst hachelijke posi- kon bevrijden. Met reddingsgordels erden ze op het dakterras van de flat etrokken. De bengelende werkbak hing pal bo- een kapsalon die op de begane grond de flat is gevestigd. Deze werd voor zekerheid ontruimd. Kind overleden na eten A an tabletten VEENENDAAL Een 2Vz jaar oud iran de familie Diepeveen is gis- n het leven gekomen, nadat hij inhoud tabletten van een medicijn- je had opgegeten. O NEW YORK/NEW DELHI Bij de Verenigde Naties geaccrediteerde de nota van communistisch China, diplomaten maken zich zorgen over waarin India bedreigd wordt met „zeer ernstige gevolgen" in dien het zich niet binnen drie dagen terug trekt van de grens tussen China en Sikkimè. Deze diplomaten zijn alge meen van oordeel, dat dit een ulti matum met de dreiging van een in val is. Vrijwel allen menen dat de Chinezen zullen oprukken, als India niet toegeeft. Degenen, die hiervan overtuigd zijn baseren hun mening op het feit, dat China zich niet kan veroorlo ven, zijn gezicht te verliezen. Dit risico zou Peking bewust genomen hebben bij het bepalen van de tijds limiet. Anderzijds loopt China bij een grootscheepse inval in India het gevaar van een drastische toene ming van de Amerikaanse hulp aan dat land en zelfs van Amerikaanse luchtaanvallen op e kernbominstal- echter voorlopig althans bij- laties in Sinkiang. Dit laatste is zonder onwaarschijnlijk, tig meter boven het Zuidplein. Ze In de Chinese nota wordt geëist, dat Indwia binnen drie dagen al zijn mili. taire installaties aan de Chinese zijde van de grens tussen China en Sikkim zal ontmantelen en dat elke grensschending zal worden vermeden. (Voor vervolg zie pag. 7) NIEUW! m Een beeld van de ravage op het emplacement Den Haag-Hollands Spoor, toen het licht geworden Een gekantelde kolenwagen stort te de lading cokes over de rails uit. Met man en macht werd gewerkt om de baan vrij te krijgen. Boerderij met stal: is bungalow met garage DEN HAAG Voor een steeds oenemend aanial Nederlanders is en ideaal een vrijstaand huisje e bezitten, liefst met een flinke uin, „contact" te hebben met het [roen, kortom buiten te wonen, uit fle buurt van de stad die als ge- aar lijk en lawaaiig gezien wordt. is niet vreemd, dat zij, die dit deaal hebben, trachten het te verwe- 'eiüijken. Vreemd is het ook niet, dat lit laatste vaker dan men denkt jelukt door gebruik te maken van n&zen in de wet, in voorschriften, be ulingen en bestemmingsplannen. Tot vreemde situaties leidt dit echter wel Door mazen De provinciale planologische dienst van Overijssel heeft een onderzoek ingesteld 'aar de wijze waarop een aantal Neder- anders, al glippend door de mazen van vetten enz. zijn ideaal weet te realiseren. Oaarbij zijn vreemde zaken aan het licht lekomen, zoals de volgende. Wanneer het Ie mensen niet lukt een bestaande boer derij te kopen en deze met medewerking de lokale overheid te verbouwen een landhuisje of bungalow, dan ne-1 ze hun toevlucht tot het indienen bouwplannen waaraan ten onrechte naam „boerderij" wordt gegeven. Vormen Deze pseudo-agrarisehe bebouwing komt voor in verschillende vormen blijkt nogal eens, dat een ingediend ont werp voor agrarische bedrijfsgebouw met een daarbij behorende dienstwoning, in feite een riante bungalow met ruime garage is. De tekening vermeldt dan „ontwerp voor een boerderij". In de garage wordt braaf het woord „stal" inge. schreven en soms wordt daar zelfs de koestand ingetekend. Worden er hogere eisen aan de mini mum-inhoud van de stal gesteld, dan be gint men met een goedkeuring met het bouwen van de woning en vergeet men de agrarische bedrijfsruimte te bouwen „Terug verkocht" Sommige gemeenten hebben uitbrei dingsplannen in een deel waarvan bij voorbeeld een landhuis gezet mag wor den. Er is dan een beperkende bepa ling, die zegtdat de terreingrootte minstens tien hectare moet zijn. Men ziet dan zo'n huis verrijzen, maar na enige tijd blijkt dat de eigenaar ervan slechts ongeveer een kwart h.a. grond in bezit heeft. De rest heeft bij „terug- verkocht". Hoofdschuddend De Overijsselse planologische dienst heeft dit allemaal hoofdschuddend be keken. Hij heeft een aantal aanbevelingen gedaan, die zulke activiteiten minder mogelijk moeten maken, ook al, omdat „het behoud van de open ruimte de toekomstige leefbaarheid van ons land als een dwingende eis moet worden be schouwd". Dc dienst heeft beseft dat een belangrijkste oorzaken van de sterk toe genomen neiging tot het bouwen in de ruimte buiten de kernen moet worden ge zocht in de fouten van de hedendaagse stad. En daarom gaat deze dienst een rapport opstellen, dat „Het wonen in de stad" zal heten. Men is er al mee begon- Negen goederenwagons ontspoord (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanmorgen om 4.10 uur is op het emplacement van sta tion Hollands Spoor een uit Delft komende goederentrein met kolen en grint ontspoord. Negen wagons liepen uit de rails. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het treinverkeer op de drukke lijn Den Haag-Rotterdam liep vertra ging op en met name kwamen dui zenden forensen te laat op hun werk. De scheefgedrukte wagons ontwricht ten beide hoofdsporen, zodat er geduren de de gehele morgen geen treinverkeer mogelijk was. In de middag hoopte alles weer in orde te hebben. De Nederlandse Spoorwegen legden bussen in die een deel van het reizigers- vervoer naar Delft voor hun rekening Aardige pomphouder DEN HAAG Nu olie-importeurs de houders van zgn. witte pompen drei- gen hun leveranties te staken indien zij er niet mee ophouden benzine „onder de prijs" te verkopen, zal liet nog spoediger dan reeds verwacht werd met de goedkope benzine afge lopen zijn, zo verluidt in vakkrin gen. De meeste witte of vrije pomphouders trekken hun prijzen nu weer in gareel. Anderen bedenken mogelijk heden om de bedreiging te ontlopen. Zo is er een pomphouder in Noordhol land, die weliswaar zijn prijs per liter optrok, maar daarnaast zijn cliëntele bij elke vijf afgeleverde liters ee voor een cent levert. De pomphouder is namelijk ook houder een grote kippenfarm. NV V-bond wil onwillige bakkers gaan vervolgen UTRECHT „We hebben er geen vrede mee, dat zoveel bakkersbedrij ver. zich hebben onttrokken aan di c a o.-verplichting tot het invoeren var 18 vijfdaagse werkweken". Aldus de bij het N.V.V. aangesloten algemene be- drijfsbond voedings- en genotmiddelen (A.B.V.G.). De bond beschouwt dit als een on rechtmatige daad. Hij zal het georga niseerd overleg bakkersbedrijf hiervan in kennis stellen cn zonodig de rech terlijke macht inschakelen om een aan tal bedrijven in gebreke te stellen in zake het niet nakomen van de c.a.o.- bepaling moesten nemen. Een ander deel werd verzorgd via de Hofpleinlijn, terwijl de internationale lijnen werden omgeleid via Harmelen-Breukelen. Wissel De oorzaak van de ontsporing was het defect raken van een wissel, waardoor de as van een der eerste wagons het be gaf. De locomotief en twee zelflossers passeerden de wissel nog goed. de vol gende wagens schoten de wissel voorbU- Daarbij werden negen wagons uit de rails gesleurd. Over een lengte van meer dan vijftig meter werden de rails zwaar beschadigd. De bovenleidingen bleven in tact. Vanmorgen werd ter hoogte van de Koningstraat een grote kraan opgesteld om dc enige gekantelde wagon weer op zijn wielen te zetten. Het was een grote onderlosser met grint. De omleidingen via de lijn Rotterdam Hofplein leverden niet veel vertraging op. De passagiers voor Delft hadden meestal een vertraging van ongeveer twintig minuten. Dc aanvullende regelin gen traden reeds bij het eerste reizigers- vervoer in werking. Over EEG en NAVO DEN HAAG „De Nederlandse en Belgische regering zullen zonder twijfel absoluut trouw blijven aan het verdrag van de EEG en aan de NAVO. Het is de regeringen duide lijk welke houding zij moeten inne men in de situatie die is ontstaan door de houding van generaal de Gaulle. Dit zei dc eerste minister van België, de heer P. Harmei, gistermiddag tot ver slaggevers, voordat hij met zijn collega's Spaak en Fayat in de trein naar Brussel stapte. De Belgische regeringsleider heeft gisteren een kennismakingsbezoek aan minister-president Cals gebracht. Beoordeling Minister Spaak zei tot de journalisten dat bij de besprekingen die dc Belgische bewindslieden met de heren Cals cn Luns hebben gehad, gebleken was, dat de Nederlandse en de Belgische regering de toestand gelijk beoordelen en ook dezelfde visie op de toekomst hebben. Over die toekomst wilden do Belgen, noch de ministers Cals en Luns cn staats secretaris Block, die de bezoekers uitge leide deden, zich uitlaten. Kincl verongelukt in rioolputje DOETINCHEM De tweejarige Annie Lanting zag woensdag kans het rooster van een rioolputje te verwijderen. Het kind viel er vervolgens met het hoofd naar beneden in en liep daarbij ernstige verwondingen op. In een ziekenhuis te Nijmegen werd nog getracht het leven van het kind met een ijzeren long te redden. In de afgelopen nacht is het kind overleden. Enkele jaren geleden verdronk op ongeveer dezelfde leeftijd een ander dochtertje van de familie in een vijver. VLIEGEN Een wat wonderlijke zaak: voor va kantiereizen geldt vanaf 1 april 1966 een minimumprijs. Toch is zo'n goedkope reis voor de consument aantrekkelijk en is het voor velen al een belangrijke post op het gezinsbudget. De indruk bestaat nu, dat tussen de socialistische ministers van verkeer en waterstaat en economische zaken weinig overleg is geweest. Ook lijkt Den Haag onze KLM de hand wat tc zeer boven het hoofd te houden. Iets anders is, dat gelet wordt op laakbare praktijken van daarvoor zien. Dan moeten echter andere mid delen mogelijk zijn om Fiesta- en Khayam-affaires te voorkomen. De minister van verkeer komt met zijn maatregel ook op een psycho logisch ongelegen moment. Het laatste woord is echter nog niet ge sproken. SCHERP Op wacht staande militairen beho ren niet met scherpe patronen te zijn uitgerust, hebben wij deze week bepleit. Zulks naar aanleiding van een ernstig ongeval dat zich voor deed. Te vaak zijn er ongelukken waartoe de te bewaken objecten in geen ver houding staan. Er zijn nu over dit onderwerp vanuit de volksvertegenwoordiging vragen gesteld. Terecht, menen wij. Men kan het zien als een vorm van sa menspel tussen pers cn parlement. De krant signaleert cn geeft een aanvankelijke mening. Verder kan zij niet gaan. Heel betrekkelijk maar heeft de overheid aan haar „een boodschap". De volksvertegenwoordiging echter, door de pers geïnformeerd, heeft het recht tot het stellen van vragen waarna door de overheid dan ook moet worden geantwoord. In dit geval onderschrijven wij de vraag naar een kritisch onderzoek omtrent de noodzaak van het dra gen van geladen wapens. AMSTERDAM Het plotseling overlijden van de Japanse journalist Kubota, een getuige in de koffer moordzaak, heeft hoofdinspecteur J. Vrijburg „toevallig, zeer toevallig" genoemd. Maar de chef van het po litiebureau Leidseplein te Amster dam wilde niet spreken van komplot. Daarvoor heeft hij geen be wijzen. Een onderzoek wees uit, dat een breuk de hartslagader de oorzaak vai dood is. Van de zijde van het persbureau Kyodo spreekt men stellig tegen, dat er enig verband zou bestaan tussen dit overlijden en de zaak-Kemada. Inmiddels is ook wat meer bekend 0_ worden over het leven van de vermoorde Kameda. Zijn reputatie heeft wel kleine deuk gekregen. Hij en zijn door een auto-ongeluk omgekomen vriend Okagaki hebben geregeld pogingen ge daan in contact te komen met Belgische Het onderzoek van de politie om i gaan of Kameda in de nacht voor verdwijning in de rosse buurt van Brus sel is geweest, is op niets uitgelopen. Nieuwe ambassadeur in Moskou DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van jhr. mr. G. Beelaents van Blokland, ambassadeur tc New Delhi tot ambassadeur te Moskou. Hij volgt mr. Star Busmann op, die eer- andere bestemming in Bij dc sectie is geconstateerd, dat hij alcohol had gebruikt. Van verdovende middelen is niets gebleken. VERGEETACHTIGHEID KOST AUTOHANDELAAR 8.000 GULDEN AMSTERDAM De 24-jarige autohandelaar A. Bezijen uit de hoofdstad heeft bij de politie aangifte gedaan van het verlies van I 8000- Hij had zijn colbert jasje. waarin het bedrag zich bevond, op de kofferdeksel van zijn wagen gelegd en het verge ten er ^f te halen, toen hij even later voor een proefrit wegreed. Teruggekeerd bleek het jasje verdwenen. Roof overval op vrouw in donker SOESTERBERG Vannacht is de 57-jarige eigenaresse van een benzine station aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg, mevrouw G. H. de Rui- tcr-van Eek, vlak bij haar woning op de Moerbessenbcrg door een onbeken de man overvallen, mishandeld en be roofd van een weekendtas met een geldkistje (inhoud f 300) cn een siga renkistje met Amerikaanse benzine- bonnen. Geen spoor van de overvaller is gevonden. De tas werd bij het wegenwachtstation in Houten teruggevonden. Het sigaren kistje met bcnzincbonncn ter waarden van I 1500 zat er nog in. Deze bonnen gebruiken de Amerikaanse luchtmacht militairen op Soesterberg als betaalmid del. Voor burgers zijn ze waardeloos. De overval gebeurde op een stil, don ker plekje op de Kampweg tegenover hotel 't Zwaantje. J^E SPULLEN worden gepakt. Het badseizoen is voorbij. De nazomer, die de laatste dagen nog voor aangenaam weer zorgde, heeft de slrandexploitanten er niet toe kunnen brengen het niet zo beste seizoen nog wat te verlengen. Voor ons allemaal wordt het dus van de badstoel naar de gemakkelijke stoel bij de kachel. En in zo'n leunstoel laat deze krant zich bijzonder prettig lezen Als u die mening ook heeft en u weet nog iemand, die u ook lezend in dc leunstoel kunt helpen, dan kent u de gemakkelijke methode van de bon op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1