Feike Asma verlaat na 25 jaar zijn prachtige Haagse orgel Weer dode (36) A damse gracht in Twee walbazen na spontane braspartij ziekenhuis in Zó timmert Nederland aan zijn concurrentiepositie... KAAS OM KAAS Concerten, platen, toernees en een film... Inbrekers: buit van 20 mille Kelners knoeiden met nota's: fooienpotvol Kasjmir Htm toestand is nu iets verbeterd Scliaafsma wil weg bij Teleac Nieuwe Ned. Opera biedt programma eerste 7 DEN HAAG Zelden heeft Feike Asma in zyn leven zo'n moeilijk be sluit moeten nemen. Na bijna 25 jaar gaat hij Den Haag als organist ver laten, afscheid nemen van „zijn" orgel in de Lutherse Kerk, waarmee hij vertrouwd, vergroeid is. „Maar wat moest ik anders", zo vraagt hij, „noodgedwongen moet ik mijn Haagse publiek vaarwel zeggen". „De Lutherse Kerk gaat straks door die restauratie voorlopig dicht en ik moet toch een orgel hebben. Vandaar mijn besluit naar Maassluis te gaan. Maar het afscheid van Den Haag zal mij zeker moeite kosten. Afscheid ne men van dit verrukkelijke orgel (zou 't werkelijk niet te lijden hebben door de restauratie?), afscheid nemen ook van mijn Haagse publiek, waarvan ik steeds zoveel waardering en belang stelling heb ondervonden". Een publiek dat deel uitmaakt van de vele, vele honderden in het gehele land die geen concert van Feike Asma zullen overslaan. En die concerten zijn talrijk! Immers, welke organist geeft in zes maanden tijds meer dan 140 concerten, welke organist heeft zoveel platen ge maakt en heeft drie Amerikaanse toer nees achter de rug? Feike Asma is in het Nederlandse mu ziekleven een begrip en velen denken met dankbaarheid terug aan zijn concer ten in kerk, voor de radio, op de plaat. Een organist ook die tegenstanders heeft, tegenstanders die in de loop der jaren niet hebben nagelaten kritiek op zijn spel uit te oefenen. Feike Asma gaat aan die kritiek niet schouderophalend voorbij, iedere goede raad neemt hij ter harte. Kerken sluiten Werkelijk bezorgd echter maakt hij zich over de toekomst van het oude Nederlandse orgel. Hoeveel kerken zijn reeds gesloten of zullen binnen kort de deuren sluiten? In Den Haag zijn dat de Willemskerk, de Lutherse Kerk (voor een jaar of langer)), de Nieuwe Kerk. In Amsterdam wordt de Ronde Lutherse Kerk gebruikt als pakhuis (het Batz-orgel is ondanks alles nog steeds in goede staat), de Oude Kerk, de Nieuwe Kerk. In welke Haagse kerk zal Feike Asma straks nog kunnen spelen? Het ziet er naar uit dat het Haagse publiek na het afscheidsconcert op 14 oktober a.s. deze organist voorlopig niet meer zal horen, of het zou wellicht op het orgel van de Grote Kerk moeten zijn, dat momenteel niet als concertorgel in gebruik is. In Amsterdam blijft in feite alleen de Mozes- en Aaronkerk over, in Rotterdam de Wilhelminakerk en behalve in Maas sluis zal Feike Asma vele malen plaats Roem Iets hogere temperaturen DE BILT Een rug van hoge luchtdruk die over Engeland lang- zaam naar het oosten trekt, is in be tekenis toegenomen. Ten gevolge hier van onderging het weer in Nederland een verbetering. Op de oceaan bevin den zich een tweetal depressies, die eveneens maar langzaam bewegen. Een er bij behorend frontensysteem nader de vanochtend Ierland vergezeld van lichte regen. Het is niet waarschijnlijk dat dit regengebied voor het weer in ons land morgen van veel betekenis zal zijn. De regenkansen worden klein ge acht, maar wel kan er meer bewolking komen. De temperaturen zullen nog enige verdere stijging ondergaan. In de nacht en ochtend komt er hier en daar mist voor. Strandverwachtin# Een zwakke rug van hogedruk brengt droog en wat stabieler septemberweer. Morgen opklaringen met later op de dag meer hoge bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Iets zachter. In de middag 18 a 19 gra den, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: enige verbetering, maar het is nog niet zeker dat dit van lange duur gaat worden. Hoogwater Scheveningen 15 september: 5.30 v.m.; 17.47 n.m. Zon en maan Woensdag 15 september: zon op 6.14, onder 18 55: maan op 20.46, onder 11.08. Zaterdag 18 september: laatste kwar- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur nemen op de orgelbank van de Grote Kerk in Dordrecht. In deze kerk zal door Philips dan ook binnenkort weer gram mofoon-opnamen gemaakt worden, w.o. een plaat met werken van hedendaagse Nederlandse componisten. „Hoeveel platen zijn er van u opgënu- „Geen idee. Ik weet wel dat de eerste 78-toeren plaat in 1943 werd opgenomen, het eerste jaar dat ik organist in Den Haag was*'. Loopbaan En daarmede zijn wij in het verleden gekomen, een verleden dat in het leven van Feike Asma een aanvang neemt op 21 april 1912. Als 15-jarige knaap volgt hij zijn vader op als organist van de Ge reformeerde kerk in zijn geboorte-plaats Den Helder. Op zijn 17-jarige leeftijd wordt hij leerling van Jan Zwart en de aanraking met deze musicus is bepalend voor zijn verdere leven. Doch niet alleen Jan Zwart, ook Jan Koetsier, Hugo van Dalen, Eduard Flipse (koor- en orkestdirectie) en later Paul van Kempen bij de meestercursus voor dirigenten in Siena vormen deze orga nist-dirigent. Tot 1933 blijft hij in Den Helder en na tien jaar organist te zijn geweest van de Hooglandse Kerk in Lei den doet hij in 1943 zijn intrede als or ganist van de Ev. Lutherse Kerk in Den Haag, waar hij reeds in 1937 start met een concerten-serie. Daarna rijen de concerten zich aaneen (de laatste jaren ca. 200 per jaar!) en grammofoonplaten-maatschappijen als Polydor, Dureco en Philips beginnen een reeks van opnamen met werken van Liszt, Widor, Franck, Handel, koraal voorspelen enz. Zijn laatste opname is gewijd aan Bach (Philips VL 610 711). opgenomen in de Oude Kerk in Amster dam kort voor het sluiten van dit kerk gebouw. De N.C.R.V. gaat beslag leggen op Feike Asma, in de rubriek „met band en plaat" neemt hij een vaste plaats in en deze omroepvereniging toog onlangs met de gehele opname-apparatuur naar Parijs om van hem het gehele Franck-oeuvre op de band vast te leggen op het orgel dat César Franck zelf bespeelde. Tn 1964 ontvangt hij als dank een Franse onderscheiding. Doch ook voor de Nederlandse muziek in het buitenland heeft hij veel gedaan, op zijn drie Ame rikaanse toernees bijv. ontbraken Neder landse werken niet. Aan deze drie zal hij binnenkort een vierde toevoegen, in ja- i 1966 vertrekt hij wederom naar Amerika, na in november en december een toernee naar Zuid-Afrika gemaakt te hebben. Een muzikaal ambassadeur voor Neder land, een musicus die vorige week bij het laatste concert op het orgel in de Oude Kerk in Amsterdam zoveel publiek trok. dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Een publieke waardering zoals geen organist in ons land kent Herman van der Horst maakt mo menteel in opdracht van het Ministe rie van O. K. en W, een orgelfilm met Feike Asma als organist. Het eerste gedeelte van deze ongeveer een 'A uur durende film werd in Amsterdam op genomen, in het tweede deel spelen de orgels in Dordrecht en Gouda een be^ langrijke rol. Dirigent En zo vult zich de agenda van Feike Asma. Concerten, platen, film en toer nees. En toch denkt hij met weemoed aar de koren die hij in de loop der jaren heeft gehad Het Vreelands Mannenkoor in Rotterdam, de Verenigde Zangers Den Haag en vooral „Te Deum Lauda- mus" in Scheveningen waarmee hij enige uitvoeringen gaf van Verdi's ..Re quiem", een werk waarover hij met glans in de ogen kan praten. „Heerlijk." zegt Feike Asma. „te staan voor een koor en voor een orkest en dan een dergelijk werk brengen. Wat zc dat graag weer doen, dirigeren boeiend, zo fascinerend. Ik hoop er toch weer tüd voor te vinden, want er is t al bij de jeugd zo'n intense belangstel ling voor muziek. Het Londense Prome nade-concert van zaterdagavond ,i 1. daarvan wei een voorbeeld, 7000 jonge mensen die naar klassieke muziek luis teren. Zo iets moet m.ons land toch ook mogelijk zijn". Afscheid Maar dat is toekomst-muziek. Realiteit is het afscheid op 14 oktober van Haag. Dan zal hij het orgel weer vele honderden laten galmen, het orgel waarover Joachim Hess in de 18e eeuw schreef: „dit Werk is van een fraaje Dis positie en geen der geringste in 's-Hage". Maassluis heet hem op 1 oktober a.s. welkom, maar men zal hem niet binnen haar muren kunnen houden. Want Rot terdam, Amersfoort, Leiden. Zwolle, Gouda, Dordrecht Arnhem. Middelburg. (Vervolg van pagina 1) Katwijk De Katwijkse rechercne had in de gaande nacht, van woensdag op donder dag, een brandkastkraak bij plaatwerke rij D. W. Slotboom aan de Sandtlaan ge rapporteerd gekregen. Uit diverse aan wijzingen kreeg zij de indruk met be kwame inbrekers van doen te hebben. Men waarschuwde daarom de Centrale recherche in Den Haag. Bij de Katwijkse plaatwerkerij had het I duo, dat dit later bekende, zich recht streeks naar de betonnen kelder begeven Uit de fabriek haalde men de benodigde snij-apparatuur weg, waarmee het slot uit de zware Lips-deur werd gebrand. In de kluis bevond zich slechts een bedrag van ongeveer 400 gulden. Uit de kas de kantinebeheerder verdween voor geldswaarde van ongeveer 600 gulden, waarbij een radiotoestel en een copieer- Nummer Het nummer op deze copleertang is aanleiding geworden, dat de Haagse re cherche ook deze kraak kon achterhalen Bij huiszoeking in de woning van Van der V. trof men de tang. waarvan het serienummer 403 bekend was. aan. Twee rechercheurs van de Haagse politie zijn zaterdag naar Heemstede gereisd om de beide De J. was in middels ook aangehouden ver dachten te ondervragen. Daarbij kwam men tot twintig bekentenis sen. Sedert 15 juli hebben de auto sloper en zijn maat in Den Haag brandkasten gekraakt en inbraken gepleegd in de industriewijk bij de Binckhorst)aan, in de Trompstraat en aan de Koninginnegracht. Tot nu toe kon men nagaan dat de buit wel een bedrag van twintig mille zal overschrijden. Tevens stalen zij voor een nog onbekend bedrag aan arti kelen als cigaretten, radio's en was machines. Een merkwaardige eigenschap van beide mannen, die vandaag of morgen met hun helpster aan de politie van wijk worden overgedragen, is hun keur voor bepaalde merken sigaretten en radio's. Bij d' Vijff Vlieghen „Extraatje op vier mille geschat AMSTERDAM Voor de Amster damse politierechter mr. Romke de Waard hebben gisteren drie kelners en twee koks terechtgestaan, die be trokken zyn geweest bij een fraude gepleegd in 1964 en 1965 ten nadele van de N.V. De Oude Keur. De vyf verdachten waren werkzaam in een der zaken van de N.V., D'Vijff Vlie ghen, waarvan de heer Nicolaas Kfoese directeur is. De kelners wer den beschuldigd van verduistering. Zij hadden geld van klanten in ont vangst genomen en niet aan het bedrijf afgedragen door op de nota's die in duplo aan de hand van bonnen waren on gemaakt, nadr* hrt oriojroe' rwnr de caissière was gegaan, nog bedragen bij te schrijven die ze niet via cle kas lieten lopen. Het iv ar en meestal kleine bedragen voor nagerechten, hoofdza kelijk voor ijs, kaas, koffie en wijn. Deze bedragen werden door de klan ten wel betaald, maar door de kelners in hun fooienpot, de zogenaamde tronk, gestort. Later werd het op deze oneerlijke wijze bijeengekregen geld verdeeld over de bij het komplot betrokken personen Tot hen behoorden ook de twee koks Zij schreven namelijk voor de bestelde nagerechten geen bon uiten ze wisten dat de bestelling buiten de Ras om zou worden verrekend. Steekproef De zaak kwam uit toen de heer Kroest die het was opgevallen dat de omzet van zijn restaurant de laatste twee raar Feike Asma neemt afscheid van „zijn" orgel in de Lutherse kerk en zo vermaard is hij daar gewor den, dat zijn portret er hangt bo ven een mooie oude gravure van het beroemde instrument. Amerika en Parijs verwachten hem en de éankondiging Orgelconcert floor Fei ke Asma" zal men in tal van plaatsen kunnen lezen. Ook in Den Haag? Mis schien in de Grote Kerk, doch in ieder geval in de Lutherse Kerk zo lang de restauratie nog niet begonnen is. „En daarna?" „Men zal altijd in Den Haag een beroep op mij kunnen blijven doen, bijv. voor concerten ten bate van het orgelfonds, want ik zal mijn vele Haagse orgelvrien den zeker niet vergeten." Adr. Hager. (Vervolg van pagina I) Ook Amerika" heeft bij monde van minister Rusk; China gewaarschuwd zich buiten het conflict te houden en dit over te laten aan de Veiligheidsraad. De hou ding van Rusland noemde Rusk „tot nu toe hulpvaardig". Rusk zei dat een volksstemming in Kasjmir natuurlijk deel moet uitmaken van een algehele regeling van het conflict. Than-t heeft gisteren een bespreking gehad met de Russische ambassadeur in India, Gezegd werd dat Thant de moge lijkheid van een gesprek met premier Kosygin op de terugweg had besproken. Opvallend was dat vrij kort daarna Tass India maanden toch vooral redelijk te Indiase functionarissen hebben overi gens toegegeven, dat als de grote mo gendheden zoals Rusland, Amerika en Engeland, werkelijk druk zouden uitoe fenen door economische sancties. India wel gedwongen zou wonden de kwestie vreedzaam te regelen. NederlmifJprs De bfj de Heide Mij in Lahore werk zame Nederlanders en hun families ver keren allen in goede welstand. Zü zün naar Rawalpindi overgebracht, maar de mannen keren reeds naar Labore terug omdat het oorlogsgevaar voor dit deel van Pakistan geweken schünt. Jonge moeder van zes omgekomen LINNE Op de rijksweg te Swalmen is gistermiddag de 35-jarige mevrouw Konings-Ament 'echtgenote van een der directieleden van de ijzergieterij Ko- nings) om het leven gekomen. Zü be stuurde een personenauto, die frontaal in botsing kwam met een bestelauto die door een slip uit een file raakte. De vrouw, moeder van zes kinderen, was op slag dood. Een twee-jarig inzittend neef je. J. Ament uit Delft, was eveneens op slag dood. Een zuster en twee inzittende dochter tjes van mevrouw Konings werden met ernstige verwondingen opgenomen yi het ziekenhuis. Moord of ongeluk wel was gestegen maar dat de winsten terugliepen, er met zijn vriend de foto graaf Ab Pruis over sprak. Deze zei hem dat hij de kelners niet vertrouwde. Aan klanten die het restaurant al hadden ver laten werd gevraagd de rekening nog eens te mogen zien en daaruit bleek dat er bepaalde bedragen waren bijgeschre- Een van de verdachten, de 46-jarige chef de rang J. v. H. schatte het be drag dat hij op deze manier had ver duisterd op ruim 4000 gulden. De schattingen van de beide andere kel ners lagen veel lager: tegen de 500 gulden. De koks hadden voor hun aan deel samen 600 gulden gekregen. „U hield er gewoon een eigen zaakje op na", zei de politierechter tegen de verdachten, die unaniem verklaarden dat er vrywel geen controle van de zyde van de heer Kroese op hun werk was. „Het was er een janboel". Ze konden geen motief opgeven voor hun daden. „Geldnood was het niet ge weest, ook geen rancune tegenover de heer Kroese. Een soort sport misschien. Als er een betere controle was geweest waren we misschien nooit ermee begon nen, want we verdienen er behoorlijk", aldus luidde ongeveer hun mening. Straffen De politierechter veroordeelde tenslot te de 46-jarige chef de rang, J. v. H. we gens verduistering tot zes maanden ge vangenisstraf waarvan vier voorwaar delijk en aftrek van het voorarrest De officier van justitie had tegen hem zes maanden, waarvan drie voorwaardelyk geëist. De 45-jarige kelner P. J. F. de V. werd veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 500 gulden subs. 50 dagen hechtenis (eis zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk). De 45-jarige kelner J. P. M. v. H. kreeg drie maanden voorwaardelijk, met een proefty'd van drie jaar en een geld- Loet van 300 gulden, subs. 30 dagen (eis zes maanden, waarvan 4 voorwaarde lijk). De twee koks wei-den wegens he ling ieder veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en en geldboete van 250 gulden subs. 25 dagen (eis zes weken, waarvan vier voorwaardelyk). AMSTERDAM In het water van|bij^Aan de Grimburgwal heeft de politie, zo als we gisteren reeds meldden, het lijk van een kleurling aangetroffen. Het blijkt de 36-jarige in Brits-Gui- ana geboren machinist D. Walraven te zyn. De politie meent pas van avond te kunnen zeggen of de man met opzet of door een ongeluk om het leven is gekomen. Dan zal na melijk het sectierapport beschik baar zijn. De man werkte in Londen, zo heeft de politie kunnen nagaan en maakte deel uit van een reisgezelschap dat ons land bezocht en hier via Oostende was ge komen. In het hotel aan de Van Eeghen- straat, waar hy was ondergebracht, vond men hem een zonderling. Verleden week zondag kwam de man niet aan het ont- Zes flessen frambozen jenever geconsumeerd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Maasstad heeft zich gistermiddag een merk- Eelde De Bilt Kopenhagen Aberdeen zi Adam z' Brussel Luxemb. g Bordeaux m Werven Innsbruck zw Athene niet ill! t li II wnw 6 16 10 0.1 zw 4 15 11 0 windstil 17 6 0 wrndstil 16 6 1 windstil 16 3 0 windstil w 5 15 16 4 0 11 0 3 windstil 17 11 0 windstil 16 7 2 windstil 18 12 2 •windstil lf 11 13 wzw 2 15 8 0.6 nw 6 17 10 14 nnw 7 12 10 5 verand 1 18 10 0.1 windstil 18 9 1 n 4 22 23 12 0 15 0 windstil 27 14 0 DEN HAAG. Aan onze kaar worden getimmerd: export-tuinbouwprodukten worden zeer hoge kwali- slaan uit delen teitseisen gesteld, dat is een algemeen bekend feit. Min der bekend is wellicht dat ook aan de emballage. klamp en 1 draadnagel in het kopdeel; De bodcmdelen moeten De klampen moeten be- aan beide uiteinden met ten- >an de minste 2 draadnagels zijn recht- bevestigd. Indien echter het driemiddelste bodemdeel 10 cm hoek is met rechthoekzijden of breder is, moeten van tenminste 35 laatstgenoemd bodemdeel in Gekramde emballage moet kop- en zijdelen heb ben met een dikte van ten minste 4 mm en bodcmdelen met een dikte van tenminste De bodem van gekra, de emballage moet voorzi zijn van 3 sleeplatten, elk Gespijkerde emballage Plaatvan 2 draadnagels 3 met Cen breedte van ten- uespijivuue V draadnaaels :nn aebruikt; vn i deze produkten aan Zoetkc^eZHetoiïZet draadnagels zijn gebruikt; minste 30 dikte van tenminste 9 Indien de bodcmdelen Wie zich en bodem- en zijdelen met stiften zijn bevestigd, maakt over de buitenlandse liefhebbers worden afgeleverd. veel zora wordt besteed Wie met een dtkte van tenminste moeten per deel aan dc bei- stige concurrentiepositie y '..t 4 mm; de uiteinden tenminste 2 de EEG is een pessimist van daaraan mocht twijfelen, D(? 2^_ en ^opdelen moe- stiften zijn gebruikt, moeten nature, lijnrecht van de doet goed zich te verdiepen ten aan beide uiteinden met de stiften zijn vervaardigd kouwe grond. Al moeten we 3 draadnagels zijn bevestigd, van draad met een doorsne. natuurlijk wèl blijven be- - - - denken clat het gemakkelij ker is jaarlijks 40 miljoen elkaar te n enkele tomaat. te weten de kopdelenaan de van tenminste 1.22 beide uiteinden met 3 en moeten de poten der stif- duktschap voor Groenten en draadnagels in de klamp en ten tenminste 2 cm lang zijn tomatenkistjes Fruit gisteren heeft vastge- de zijdelen aan beide uitein- en geheel en rechtstandig steld voor tomatenkistjes. den met 2 draadnagels in de het hout zijn gedreven waardig ongeluk voorgedaan. Twee jongens moesten na een spontane braspartij met een acute alcoholver giftiging In het Zuiderziekenhuis worden opgenomen. Een derde man die aan het borrelpartijtje had deel genomen, maar zich iets had gema tigd, mocht thuis zijn roes uitsla pen. Het zijn de 18-jarige walbazen P. M. van T. en T. van D., die in het kamermeisje vertelde het slachtoffer dat zyn bed niet opgemaakt behoefde te worden die dag, omdat hy voorlopig toch niet terug zou komen. Bloedsporen De hotelhoudster vertelde': de fnaiv werd op een dag door eep, gxxgpd. een Engelsman, afgehaald. Toën i twéeta.1 vertrokken was, trof de hotelhoudster diverse bloedsporen in de kamer, voor- ai op de muur, aan. Op tafel lag een gebroken glas. Inmiddels is vast komen te staan dat de omgekomen machinist zich met zijn reis genoot aan een der Amsterdamse politie bureaus heeft vervoegd en mededeelde dat hy werd achtervolgd. Een politieman bracht hem naar het Wilhelmina gasthuis en zocht op diens verzoek een ander hotel Spoorloos Daar is hy nimmer aangekomen. Vanaf het ogenblik dat de man het politiebureau verliet, was hij spoorloos. Op de Dam bij het palels werd maandag een grote koffer en een diplomatentas gevonden. Uit de inhoud van de valiezen is niets verdachts gebleken. Het reisgezel schap verdween woens dag uit Amsterdam, uiteraard zonder de kleurling. Gisteren werd het lijk gevonden. Het was gekleed in broek en trui. In een zak brof de politie een paspoort en 170 gulden aan Nederlands en Brits geld aan. Het stoffelijk over schot vertoont een hoofdwonde, die niet door geweld behoeft te zijn ont- BUSSUM De programma-directeur van Teleac, de heer H. Schaafsma, heeft by het bestuur zyn ontslag ingediend. Hij zou zich, naar de voorzitter van het bestuur prof. Fred. Polak meedeelde, niet meer gelukkig voelen met zijn werk. ziekenhuis liggen en de 17-jarige£r Wordt op het ogenblik nog overlegd "cpeditieknecht P. v. d. P. of de functie van de heer Schaafsma om- ,.i gezet kan worden in een adviseurschap. Het vreemde ongeluk beoon toert I zijn nieuwe kandidate„ voor de ,o„gens b„ het expedtuebedr.jf a, l de (mlctia vaa pn,eramma.direcieur de Coolhaven, waar zij werken, tussen 1 dozen met lege flessen een doos met zes grote volle flessen frambozenjene- ver vonden. Het rode vocht trok het drietal aan en zij zetten ieder een fles aan de mond. Als limonade golfde de jenever naar binnen- Waarschuwing P. v. d. P. deed het wat kalmer aan. Toen het tweetal zo stomdronken was dat het niet meer wist wat het deed en er van de zes flessen nog maar een halve over was, vond Van der P. het tijd geworden de bedrijfsleiding te waarschuwen. Omdat het tweetal be wusteloos op de grond lag. alarmeer de de bedrijfsleider onmiddellijk de G.G. en G.D. Een van de twee werd kennelijk toen hy de wagen werd in geschoven, wakker uit zijn bewuste loosheid. want er moesten vier man aan te pas komen om de man, die als een dronkenman te keer ging. de wa gen in te krygen. Niet ziek De expeditieknecht bleek bij onderzoek in het Dljkzigtziekenhuis niet ziek te zün. Al lachend kon hij zelfs de perso nalia van zijn vrienden opgeven. Die wa ren er ernstig aan toe. Omdat de interne afdeling van het Dijkzigtziekenhuis vol was, zyn zij in het Zuiderziekenhuis op genomen. Hun toestand is in de loop van de nacht en de morgen verbeterd. Da's hele andere kaas Da's een sneetje Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Inzet met de Rosenkavalier AMSTERDAM De Nieuwe Neder landse Opera opent haar eerste seizoen op 16 of 17 november. Dan zal, in de RAI- Congreszaal te Amsterdam met het Utrechts Stedelijk Orkest „Der Rosen kavalier" van Richard Strauss worden uitgevoerd onder leiding van Richard Kraus. De uitvoering wordt herhaald op 19, 21 en 29 november en 3 december. Puccini's „Madame Butterfly" wordt, ook in de RAI-Congreszaal voor het voet licht gebracht op 28 en 30 november en 2 december onder directie van Napoleone Annovazzi, met het Rotterdams Philhar- monisch Orkest. Deze uitvoering ge schiedt in co-produktie met de Munt schouwburg te Brussel. Van Alban Bergs opera „Wozzeck" met het Brabants Orkest en öridèr directie van André Vandernoot worden voorstel lingen gegeven in Eindhoven, Amster dam. Nijmegen en Utrecht. In samenwerking met de Muntschouw burg te Brussel wordt' Mozarts „Le Nozze di Figaro", met het versterkte Nederlands Kamerorkest, onder leiding van Piero Bellugi opgevoerd in de Amsterdamse Stadsschouwburg, op 28 en 30 januari en 11 en 13 februari, in Den Haag op 2 en 16 februari en in Nijmegen op 20 februari. Eveneens in coproduktie met de Brusselse Muntschouwburg zal Jules Massenets „Manon" worden uitgevoerd, en wel met het Rotterdams Philharmonisch Orkest en onder leidimg van Georges Sebastian, in Amsterdam en Utrecht. Tüdens het Holland Festival 1966 geeft de Nieuwe Nederlandse Opera voorstel lingen van Verdi's „Don Carlos" onder directie van Bernard Haitink met bet Concertgebouworkest en van „Labyrinth" van Peter Schat, onder directie vain Bruno Maderna met het Utrechts Stede lijk Orkest

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7