TUSSEN SCHOOLPOORT EN HUISDEUR DAGSTUDIE VOOR ALLE GRADEN VOORWAARDE „Dienstplicht' voor studentes Een woord voor vandaag Puzzelhoek Hart- en vaatziekten: 50 pet. sterfgevallen Leraren van morgen II Prof. Muntendam bepleit: Eerste proef op medische faculteit Chefarine.4 Zeeuwse definitie van oecumene Ds. H. Hoeksema van Grand Rapids overleden Keulse ft Kerkedagi DINSDAG 14 SEPTEMBER „Want als een kleed verteert hen de mot en als wol verteert hen de worm; maar Mijn gerechtigheid duurt eeuwig en Mijn heil van geslacht tot geslacht" (Jesaja 51:8). De laatste zin eeuwigdurende gerechtigheid en heil van geslacht tot geslacht. Dit wordt de mens in uitzicht gesteld als hij luistert naar Gods slem en geen acht slaat op de smaad en de beschimpingen van stervelingen. Een machtig woord, vol perspectieven. Een woord om alles wat van het luisteren naar Zijn stem afhoudt, te weerstaan. Wat zal de mens tegen over God! Mot en worm verteren hem, hij is niets. Wat kan hij, wat zal hij? Maar Mijn gerechtiaheid duurt eeuwig en Mijn heil van geslacht tot geslacht. Het is een strijd waard. Strijd tegen alles wat onze verhouding tot God in de weg staat. Strijd tegen de boze influisteringen, ja, ook strijd soms tegen het menselijk verstand, dat de dingen Gods zo graag wil beredeneren. Het leven is strijd, wie zal het ontkennen. Maar, we hebben Gods belofte. En die moet de angst doen wegnemen. Waarom bevreesd? We hebben de overwinning dl behaald door Jezus Christus. Gode zij lof. We mogen met opgeheven hoofd voortgaan. Doch daarbij niet vergeten elke dag opnieuw te vragen: O Here, geef ons een oor, dat kan luisteren en een hart. dat wil ont vangen. Wij lezen vanavond Exodus 15 vers 1 tot 21. (Van onze onderwtfsredactie) ROTTERDAM Een van de belangrijkste punten uit de plannen voor de toekomstige leraarsopleiding is de duur van de studie voor de drie bevoegdheidsgraden. De staatssecretaris wil voor resp. de eerste, de tweede en de derde graad vijf, vier en drie jaar uittrekken, ««aarbij uitgegaan wordt van volledig dagonderwijs. Het onderwijl zal deze plannen van harte toejuichen, maar hoe zullen de universi teiten reageren, waar voor een doctoraal examen zeven a acht jaar staat? Is onder de huidige omstandigheden I dat het gewenst is dat de brugklas niet ons wetenschappelijk onderwijs niet teveel leraren heeft. Een leraar in die al te eenzijdig ingesteld op hen diejklas ls dus^gediend met^het^ bezit zich voor hun leven de zelfstandige f Hfififi Ij bevoegdheid. De vraag is beoefemns M« de wetenschap vom dagstudie ogen hebben gesteld, zo vraagt dr. La Fleur zich af. De grote vraag is of de suggestie van de staatssecretaris voor een vijfjarige studieduur voor het doctoraal examen echt kan worden verwezenlijkt. Het betekent namelijk een forse reorganisatie van ons weten schappelijk onderwijs. En er is haast bij om die doorgevoerd te krijgen. TWEE VAKKEN De staatssecretaris is van plan de bevoegdheid van de tweede graad twee vakken te laten omvatten. De leraar zou dan gemakkelijker aan een school ver bonden kunnen worden, daar zijn be voegdheid immers slechts de drie laagste klassen van het havo en het eerste leer jaar van het vwo bestrijkt. Er is dus een beperkte arbeidsmarkt. Daarbij komt KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. raam scherm, 3. boom, 6. gebod, 9. voorzetsel, 10. gem. in Drente, 12. bekende afkorting, 13. jongensnaam, 15. verdwenen (barg), 17. bijb. fibuur, 19. boom, 21. gekleurde kwast als versier sel, 25. gesloten. 26. kan men uit drinken, 27. Nederl. bouwmeester, 31. meertje. 32. voorvoegsel, 34. verzekeringsbrief, 36. grondslag. 38. bijwoord, 39. tuchtroede, 41. water in Friesland, 42. achting, 43. yerkeerd, 44. ieder. 5. bedrog (barg), 7. twijg, 8. bloeiwijze, 10. leed <ZN), 11 ongaarne. 14. kruisnet, 16. elke keer, 18. lidwoord, 20. gebod, 22. lichaamsdeel. 23. baan voor balspel. 24. 31. ploegsnede, 33. gem. in Gelderl., 34. hoofddeksel, 35 zoon van Noach, 36. vruchtje, 37. zware zoete wijn, 40. mu zieknoot Oplossing vorige pnzzel Horizontaal: 1 haast-sado, 2. ar-stalles. 3. leg-ane-eem. 4. snel-Gd-era. 5. tamboer- on. 6. Eder-mee-pe. 7. rotan-re-en. 8. Erin- Niger. 9. nardus-one. Vertikaal: 1. Halsteren. 2. arena-Dora. 3. as-gemet-ir. 4. stal-brand. 5. tango-Mn- nu. 6. slede-eris. 7. aleer-ee-go. 8. deer- opeen. 9. Osmanen-re. Beroepi n gsi verk (toez.): L- G Zwanenburg te Stavenisse; te Warmond: C. v. Gelder te Tricht; te Oostwoud: kand. G. J. E. Tigchelaar te Utrecht: te Sleen (toez.): W. de Weerd, voorg. N.P.B. te Bussum. Bedankt voor Soest (vac-J- Fokkema (toez.): C den Boer te Sliedrecht; voor Bennekom: J. C. Schuurman te Schoon hoven; voor Ineen (toez.): M. H. Boo- gert te Aarlanderveen; voor Poortvliet (toez.): S. de Jong te Houten. GEREF. KERKEN Beroepen tc Rheden-De Steeg: J. Snel tc Harlingen. Aangenomen naar Vorden: Th. P v Belzen te Marienberg: naar Kralingen (t.b.v. Prins Alexand^tad): P. Riemers- ma te Leeuwarden-West. Bedankt voor Paoendrecht: M. Berg te Giessen-Rijswijk (N.B.). CHRIST GEREF. KERKEN Beroepen te -sGravenzande: M. Vliet- stra te IJmuiden; te Bunschoten: J. Keuning te Veenendaal (Pniëlkerk). Aangenomen naar Rotterdam-Kralin gen: W de Joode te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Haarlem-N K Boersma te Onstwedde: voor Nieuw Vennen: R. Slofstra te Harlineen: voor Drachten: H. W. Eerland te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Genemuiden: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. SCHIPHOL Op de zitting van de regio Europa yan de wereldgezondheidsorganisatie (WHO), zojuist geëindigd in lstan. boel, is besloten meer aandacht te schenken aan de hart. en vaat ziekten, die als doodsoorzaak ;n de meeste Europese landen 50 procent van alle sterfgevallen voor hun rekening nemen. Het voorstel meer geld beschikbaar te stellen voor de research en vooral ook de coördinatie tussen de landen onderling te verhogen, was afkomstig van de Sowjet- unie. Het werd o.m. door Nederland gesteund. Voor ons land nam aan deze 15e zitting van het regionale comité deel de lirec- teur-generaal van de volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, die gisterm: Mag op Schiphol terugkeerde. Daar memo reerde hjj o.m. dat de hart- en vaatziek ten de laatste tien jaren bij mannen een sterke stijging te zien hebben gegeven. Als doodsoorzaak bedroeg deze stij ging 10 tot 20 procent. Men heeft enkele aanwijzingen, doch weet rog niet met volledige zekerheid waaraan die toeneming te wijten is. Onder deze omstandigheden achtte dr. Krui singa het oniuist mede te delen waar uit de aanwijzingen bestaan. De vergadering werd bijgewoond door HOENSBROEK Niet alleen het beroepingswerk in de protestantse ker ken stagneert, doordat het vaak zeer moeilijk s. om voor de predikant een 'assende woning te vinden, ook de tooms-Katholieke Kerk ontmoet bij haar benoemingsbeleid soms grote moeilijkhe den door ne woningnood. Zo heeft de bisschip van Roermond thans de benoe ming ongedaan moeten maken van een kapelaan In Valkenburg. Kapelaan J. H. L. Cobben uit Hoens- hroek was al enkele maanden geleden benoemd tot kapelaan in Valkenburg Het zoeken naar een woning voor hem bleef echter zonder resultaat. De burgemeester van Valkenburg zou zelfs gezegd hebben: In de plaats van kapelaan Cobben was te Hoensbroek echter al weer een nieu we kapelaan benoemd en in diens stand plaats ook al weer een ander. Doordat dit hele benoemingsplan voor onbepaalde tijd dreigde te stagneren, heeft het bisdom ten einde raad kapelaan Cobben maar naar een andere plaats overge bracht Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Naam Adres Woonplaats betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee i Naam Adres Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHEN BOL MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT" II DER „DE DOKTER ZEGT" I 0 TIP.PARADE-TWEE (elk deel Is een (ander) geheel)] streep door wat u niet wenst. circa 30 landen, want bij de Regio Europa van de WHO horen ook heel Rusland, Turkije. Marokko en Algerije. Van zijn verblijf in Turkije heeft dr Kruisinga tevens gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan het te Ankara gevestigde keuringscentrum voor Turkse arbeiders, die in Nederland willen gaan werken. Het is een Nederlands centrum met Turkse artsen „en het is in uitste kende handen" aldus de directeur-gene raal. Op het ogenblik werken reeds ongeveer 10.000 Turken in ons land en met goed resultaat. De stroom ret zich nog gestaag voort. halen. Als dat niet zo onderscheid kunnen maken tussen een hoofdvak en een bijvak en de eisen daarvoor kunnen verlagen. CONCENTREREN De padagogisch-didactische opleiding voor alle leraren wil de staatssecretaris concentreren aan daarvoor in het leven te roepen aparte instituten. Deze oplei ding voor leraren van alle graden zou lelijk kunnen zijn, omdat zij te maken crijgen met leerlingen van dezelfde leef- ijdsgroep. De instituten zouden verbin ding moeten hebben met de universiteit of de bestaande opleidingen voor mid delbare akten. Bij deze opvattingen van de staats secretaris zijn volgens dr. La Fleur wel een paar vraagtekens te plaatsen. Zijn er bijvoorbeeld doorslaggevende argumenten voor het onttrekken aan de universiteit van de pedagogisch didactische vorming der academisch gevormde leraren? CONCLUSIES Fleur tot een aantal conclusies gekomen, die hij ter discussie wil stellen: 1 De duur van de vakstudie moet voor de bevoegdheden van de eerste, tweede en derde graad resp. vyf, vier en drie jaar be dragen, met dien verstande dat de student dan voor zijn studie de gehele dag ter beschikking stelt. Als vooropleiding voor de bevoegdheid van de eerste graad moet een diploma vwo worden geëist, voor de andere bevoegd heden kan worden volstaan met een havo-diploma. 2 Het verdient aanbeveling alle stu dies te incorporeren in het ver band van de universiteit. Om de moeilijkheden te omzeilen zou men de bestaande opleidingen voor middelbare akten op kunnen nemen in het universitaire ver band. 3 Gelet op de vereiste vooropleiding voor de bevoegdheid van de eer ste graad kunnen de middelbare B-akten worden afgeschaft. 4 Ten aanzien van de bevoegdheids graden moet doorstroming van beneden naar boven mogelijk zijn. 5 Bevoegdheden van de tweede en de derde graad hebben in het al gemeen betrekking op méér een vak. 5 De pedagogisch-didactische oplei ding van leraren met academische vorming vindt in ieder geval plaats binnen het kader van de universiteit. 7 Deze opleiding duurt een jaar en vindt plaats na het doctoraal examen. Gedurende dat jaar kan de student (onbevoegd) adspi- rant-leraar worden. g Het moet mogelijk worden ge maakt, dat de student voor zijr doctoraal examen als bijvak de didactiek van zijn hoofdvak kiest. 9 De positie van de docenten in de vakdidactiek dient behoorlijk geregeld te worden. 10 Er moeten mogelijkheden worden geschapen tot regelmatige her- en byscholing van in dienst zijnde leraren door het organiseren cursussen aan universiteiten. UTRECHT De oud-directeur- generaal voor de volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam betwijfelt of men steeds zal kunnen blijven ontkomen aan een zekere arbeids. dienstplicht voor meisjes. In een 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Prof. G. de Zoeten (64) overleden ARNHEM Na een korte ziekte is plotseling in Arnhem. 64 jaar oud, over leden professor ir. G. de Zoeten, direc teur van het centraal bureau van de vereniging van directeuren van electri- citeitsbedrijven ip Nederland IVDEN), de N.V. tot keuring van electrotechnfscHe materialen (Kema), de N.V. samenwer kende electriciteits-productiebedrijven (SEP) en de N.V. gemeenschappelijke kernenergiecentrale Nederland (GKN), secretaris van de vereniging van exploi tanten van electriciteitsbedrijven in Ne derland en buitengewoon hoogleraar aan de TH in Delft. Markant dogmaticus in U.S. (Van een onzer verslaggevers) f^OES De Zeeuwse contactgroep voor jeugd en oecumene die vorig jaar werd opgericht, heeft een „proeve van omschrijving van het begrip oecumene" uitgegeven. De stellingen die hierin zijn vervat luiden: „Die U roept, is getrouw; Hij zal het ook doen" (1 Thess. 5 vers 24). De secretaris van de landelijke Oecumenische Jeugdraad, ds. H. Scheeper, zal, tijdens de contactdag van de Zeeuwse groep, die zaterdag 25 september in Hedenesse te Cadzand wordt gehouden, deze stellingen als uitgangspunt nemen voor een inleiding over de (Van onze kerkredactie) GRAND RAPIDS In het be gin van deze maand is op 79-iarige leeftijd overleden ds. H. Hoekse ma, predikant in de, Rrptestant Reformed Church, die in dns land met name voor de oorlog grote be kendheid genoot. Ds. Hoeksema was oorspronkelijk predikant in de Christian Reformed Church. In de twintiger jaren trad hij daar op de voorgrond samen met zijn collega Danhof door hun militante bestrijding van de „gemene-gratie- leer" van Abraham Kuyper. Volgens Hoeksema wil God alleen aan de uitverkorenen genade bewij zen en dus niet aan de wereld als geheel. Wel geniet de wereld mee de „natuurlijke" zegeningen, die de uitverkorenen ontvangen, maar deze zegeningen zijn voor hen, die niet uitverkoren zijn, eigenlijk een vloek. De synode van Kalamazoo van 1924 stelde een verklaring van Drie Punten op, waarin de opvatting van Hoekse ma c.s. verworpen werd. Toen hij andere predikanten weigerden deze verklaring te onderschrijven, ontstond er een scheuring. Ds. Hoeksema en de zijnen stichtten de Protestant Re formed Church. Prof. Schilder Ds. Hoeksema kreeg aanvankelijk steun uit Nederland van o.a. prof. dr. K. Schilder, die evenmin van Kuypers gemene-gratieleer wilde weten. De Kamper hoogleraar reis de zelfs hiertoe enkele malen naar Amerika. In de uitspraken van de generale svnode der Gereformeerde Kerken van 1942 (onder andere over de gemene gratie) en de daaropvolgende Vrijma king onder prof. Schilder, zagen velen herhaling van de gebeurtenissen, die zich in Amerika in 1924 afspeel den. De Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) onderhielden aanvankelijk dan ook nauwe contacten met de Protestant Reformed Church. Later werd echter duidelijk, dat de accen ten toch anders lagen. Algemeeh aanbod In de opvattingen van ds. Hoeksema en de Protestant Reformed Church lag namelijk ook opgesloten een ver werping van de leer van het „alge meen aanbod van genade aan alle mensen" in de prediking. Toen de Protestant Reformed Church onder leiding van ds. Hoek sema hierover een „Verklaring van beginselen" opstelde (in 1950), ont stond er een nieuwe scheuring. De genen, die ds. Hoeksema's verzet te gen de leer van het algemeen genade aanbod niet deelden, keerden terug naar de Christian Reformed Church. Dezelfde materie is in Nederland verscheidene malen aan de orde ge weest. De scheuringen in de Gere formeerde Gemeenten in 1950 en 1953 concentreerden zich eveneens op het algemeen genade-aanbod, waarbij de positie van dr. C. Steenblok te verge lijken was met die van ds. Hoeksema. Ook in de discussie over de uitverkie zing in de Gereformeerde Kerken Berkouwer, Polman, Arntzen) duikt de naam van ds. Hoeksema regelmatig op. Ds. Hoeksema is veertig jaar lang hoofdredacteur geweest van The Standard Bearer. Van zijn hand ver schenen tal van brochures en andere werken, waaronder een catechismus verklaring. zangverenigingen houdt donderdag september haar bondsdag in de Raaks- kerk te Haarlem. Medewerking verlenen koren uit Dordrecht. 's-Gravendeel. Haarlem. Nieuw Vennep en Zwijndrecht Om en nabij de twee maanden schoolvakantie, dat vinden de da mes en heren volwassenen een waanzinnig lange tijd. Behalve dan de hoogvereerde docenten natuur lijk, want die liggen ook liever op hun gemak in de hei te niksen dan eigengereide tienertjes met de nec tar der wetenschap vol te gieten. Mijn vader en moeder zien er sinds ik kloek en moedig mijn laatste jaar ben binnengestapt, op vallend pleizierig uit. Opgelucht dunkt me. Blij dat ik eindelijk weer opkraste. Niet omdat ik ze het leven zo zuur had gemaakt. Over het algemeen valt dat nogal mee geloof ik, maar wat begin je met een knaap van tegen de acht tien in huis als hij z'n draai niet kan vinden vanwege achter elkaar „hier en daar enige regen,.... wind kracht zes,.... weinig verandering van temperatuur...." En het was allemaal zo tof be gonnen, op eigen initiatief van de betrokkene. Laat ik het maar even vertellen. De eerste tijd was het in dat afgelegen boerendorp, waar ik me als assistent-kaasmaker verdienstelijk maakte tegen een ja, ja. zeer behoorlijke vergoeding. best te harden geweest. Al gauw had ik er een stuk of wat verwante zielen uit diverse milieus aan m'n snoer. Met een kort en krachtig Hoij! waren we meteen beste maatjes. Met verrukking snoof ik de geur van gier en hooi in m'n longen en de grutjespap met bruine suiker, de tarwemik en de eieren van kippen-op-de-mestvaalt, dus met soms bloedrooie dooiers, verorberde ik met de vraatzucht van een arme vluchteling. Ik raakte heel thuis noodgedwongen lanterfanten ge- Is er nog wat gebeurd in die tijd? vroeg ik aan m'n moeder. Ja. ze had wel een nieuwtje voor me, maar bepaald verrassend was het niet Ze zei dat die en die. jongens die ik wel kende door een reclasse- ringsambtenaar waren ondervraagd. Waarom ze zich toch altijd zo aan- mee en de overgang jakker naar het Guido Gezelle-decor vond weerklank in m'n kwasi poëtische hart. Want al neem je zelf geen deel aan happenings en zo, het schreeuwt en het giert toch maar overal om ie heen, de razernij, de stomme drift om toch vooral op te vallen. Helaas, het mooie weer duurde niet lang. Net toen ik zowat het verschil wist tussen ondermelk en wrongel en de kaaslucht iedere avond in m'n haren zat. barstten de orkanen los. Binnen de tijd stond ik weer bij pa en moe op de stoep en dus werd het stelden, onschuldigen molesteerden, keet schopten en met wellust ander mans goed vernielden of gapten.... Nou, ze hadden hun antwoord wel klaar gehad. Als je 's avonds van half acht af geen woord mag praten van wege die stomme tv., dan ga je buiten maar je fortuin zoeken en dan maken de brave burgers zelf een pestkop van je, want je mag dit niei en je mag dat niet. Weg met die transistors. Hoepel op met die brom mers. De kinderen kunnen niet sla pen. Burengerucht.... lekker een beetje sleutelen aan je dierbare vehikel vergeet het maar. Olievlekken op hun nette stoep. In zo'n volgebouwde stad zijn wij de sigaar, meneer. Daar komt natuurlijk kattekwaad van, gewoon uit balorigheid. De plaatselijke krant had erover geschreven. Niemand schijnt er raad op te weten. Dan was ik daar bij m'n boertjes toch maar lekker in de zevende hemel geweest, daar hadden ze van portieken met olie geen weet. daar kwamen drijfjachten op veronge lijkte tieners niet voor, iedereen lag om tien uur onder de wol, behalve natuurlijk de stiekemerds die de kat in het donker knepen. Toen ik doende was mijn koffertje uit te pakken en met trots liet zien wat ik van mijn kaasgeld had ge kocht: een fijne L.P. van „The Birds" en een serie zeldzame exemplaren uit Tasmanië voor m'n postzegelverzame ling, dwaalde ik zonder erg weer af naar de delinkwenten-zonder-verde- diger. Het is logisch dat ze bij mij ook niet hoog genoteerd staan, maar. zei ik tegen mijn moeder. ik vind ze eigenlijk wel een beetje zielig. Hun thuis, zie je, daar zit het 'm in. Ik hoef om jullie kijkkastje ten minste niet de hele avond m'n kop dicht te houden, we verpesten elkanders leven niet. Nee, antwoordde zc lachend. maar je moét me maar niet kwalijk nemen dat ik je toch graag weer naar school zag gaan, je begon met al die regen toch wel wat landerig te worden. Een mamma kan nog zo haar best doen, ze is ten slotte ook maar een mens. En 'n lieverd, dacht ik, maar dat zei ik deze keer maar 's niet. Er is, wordt altijd beweerd, voor alles een tijd interview met het orgaan a NKV Ruim Zicht heeft afgevraagd of men van de i die aan de universiteit gaan 4 ren en die daarmee een belangrijke aanspraak op menleving doen, geen kleine tegenprestatie mag! wachten. Deze studenten kosten „handtf geld" en in tal van gevallen kon. rendement er niet uit, omdat su studie niet voltooiden, niet I omdat zij een aanstaande leven ner hebben gevonden. De meisji medicijnen gaan studeren hebbei gens prof. Muntendam eei op de jongens, en kunnen bij beeld assistentplaatsen bezetten aal 1 dat de jongens eerst in dienst m -Noo en zijn zo eerder klaar maatschappij. LEERZAAM Hij gelooft niet dat een verplich :ht werken in een ziekenhuis, bijvoo jnsc een inrichting voor zwakzinnigen rjjkg jaarden. de animo voor deze stud 13 doen afnemen. Trouwens, zo vraag p Muntendam zich af, al was dl sommigen wel zo, dan is dat ook a erg, want dan zou dat vooral gel CHE bij de meisjes die toch al geen lesh- serieuze plannen hebben met hun cijnenstudie. Degenen die deze studierichting w,-n_ lijk kiezen om de mensheid te 1 fj kunnen met zo'n jaar in een zieki t-Jt. alleen maar geholpen zijn. Zij zoui jU voor hun leven, of zij nu ar jr* huisvrouw worden, belangrijke zak Prof. Muntendam zou het „zieke 'ht jaar" niet aan de studie vooraf '"f* laten gaan. maar bijvoorbeeld inlassen na het kandidaatsexamen, bng Hij zou de meisjesdienstplicht v een: pig willen beperken tot de vrouwfdag medische studenten om het „verj (ere jaar" dan eventueel later, als de prfiete geslaagd, ook in te voeren voo»ed. andere academische studierichtingen ree: Voorts meent prof. Muntendam^; ook onder de voor de militaire Ar: i afgekeurde jongens er niet wJeg: zullen zijn die met succes een jaa 6 i verpleger zouden kunnen wei Ke Ook al passen de ziekenhuizen teic zoveel mogelijk bij de ontwikkpe; aan door een betere taakverdénis mechanisatie, efficiënte bouw en J. dies meer zij, dan nog vreest hifAT 8IEI *mi ropF (tra: (Van onze kerkredactie) fdn KEULEN Hoe massaal Duitse Kerkedag is geweest re hoeveel organisatie er school j" ter de schermen, meldt het Ij vormd Persbureau in een sty tiekje. Hoewel er in sommigel1 menkomsten in Keulen enof aantallen deelnemers waren, ken er voor de hele duur vai Kerkedag ongeveer 13.000 deel mers te zijn geweest. Daaroii bevonden zich 3.500 jongeren, honderd christelijke padvim en 1.300 buitenlandse gasten. Aan de dagelijkse bijeenkon^aj van werkgroepen, forumsamenhn v sten en bijbelstudiegroepen na >0 ongeveer 16.500 personen deel. publiciteitsmedia waren vertec" woordigd door 457 journalisten^... waarvan er 84 uit het buiten aJn afkomstig waren 52 fotografe! fi 174 medewerkers van radio en telfoE i)Ei Luchtbedden Hoewel er aanvankelijk enige m scl lijkheden dreigden te ontstaan het onderbrengen van de gasten het hoofdkwartier tenslotte besc! .u ken over 12.500 kosteloze partieul 1, ssen, 1.230 bedden in tehui Pij 2.270 noodslaapplaatsen in scholen n 1.200 in barakken. Daarvoor wi «.400 luchtbedden en 8.000 dein nodig, bovendien werden 1.370 hofcd bedden ingeschakeld. Uiteraard moest er ook wor gegeten. Er werden 53.000 por hi Ti eten en 35.000 broodmaaltijd' genuttigd. Een 1.700 vrijwillige I pers, jongeren en volwassenen, bo waar nodig de bezoekers de helpt hand. Vanuit de Kerkedag bracl 455 jongens en meisjes bezoeken zieken en bejaarden in inrichtingen. De gezondheidsdienst werd waai :a nomen door driehonderd ziekenv plegers en zestien artsen van de hanniterorde, die tijdens de massal p eenkomsten werden bijgestaan d -u leden van de Maltezer hulpdienst, de Arbeiders Samaritanen Bond het Duitse Rode Kruis. In 960 gev len deden zij dienst. ambtenaren met zeventig auto's tig motorfietsen, alsmede twee helic ters ingeschakeld. Er waren totaal grotere en kleinere samenkomsten verschillende plaatsen in de stad. Bij de opening waren 20.000 .„w- aanwczlg en bij de grote massablje n komst 120.000. Voor de slotsamenkoi Jt waren tweehonderd trams en autobusfc" ingezet, die 41.800 bezoekers vervoerd Tenslotte nog enkele cijfers over U propaganda. 580.000 uitnodigingen wei verspreid. 800.000 folders, 130.000 voo., reidingsbrochures, 100.000 aanplakbiljè 350.000 afdrukken van het kent cc de Kirchentag. In totaal werkt 55 fulltime en 197 vrijwillige medewi kers aan de voorbereiding van de K chentag mee. terwijl 520 personen I trokken waren in de voorbereide! doordenking van de onderwerpen 1 heden otvangen evenals Zuid-Zw

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2