Leidlse Courant BOTER WORDT GOEDKOOP Vrouw jaagt overvaller op de vlucht India - onder zware druk overweegt bestand Haags krakersduo maakte buit van ruim twintig mille Te grote voorraden moeten Opslag van 130 min pakjes worden geruimd bliksembezoek Soekarno aan Suriname Militairen eerst met 65 jaar recht op pensioen Verwachting: „witte pompen' straks droog Ook in Katwijk en Sassenheim Commentaren Auto met achterkant Dinsdag 14 september 1965, 53ste jaargang Directeur: P. DIE.AAER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEtIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan bewolking, maar ook enkele opklaringen en droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. (Opge- Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu I0TER De koelen hebben deze zomer extra haar best gedaan. Er was dan ook volop gras. En er was niet veel zon om ze loom te maken. Het resultaat is niet uitgebleven: in een uitzonder lijke hoeveelheid boter, iets waarvan onze krant vandaag als eerste nader mededeling kan doen. De situatie in Nederland is bekend: we zijn, al zou men het misschien anders verwachten, niet het boter- etende volk bij uitstek. Wat niet weg. neemt, dat de prijsverlaging, die ei nu wel in lijkt te zitten, de consu ment welkom zal zijn. Welkom uiteraard ook onze minister van economische zaken, die op de prijzen heeft toe te zien en die, door dezelfde weersomstandigheden, zich onlangs tot minder blijmoedige uit spraken op prijzengebied genoopt tig. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering is er- an op de hoogte gesteld, dat presi- ent Soekarno van Indonesië van ilan is om te zijner tijd op doorreis ran de AJgiers-conferentie van niet- ebonden landen naar New York en tussenlanding te maken op het liegveld Zanderij van de Surinaam- hoofdstad Paramaribo, lij zou van deze gelegenheid gebruik illen maken om met een aantal land- moten (er wonen vele Indonesiërs in uriname) te spreken. Het betreft hier en bliksembezoek, dat geen enkel offi- ieel karakter zal dragen. De president >u het vliegveld zelfs niet verlaten. Overigens zal het de eerste maal zijn de oorlog, dat Soekarno het grondge- .van het Koninkrijk betreedt. Of het ikje nog dit jaar zal plaatsvinden, is iker, want zoals bekend is de Algiers- inferentie voor onbepaalde tijd uitge lid in verband met de oorlog tussen Pakistan. Onbewaakte overweg OSS De 18-jarige bromfietser F. R. uit Oss is gistermiddag op een waakte overweg door een trein ge in; hij was op slag dood. A an ge- de familie nog maar kort in Oss rnt, wordt verondersteld, dat de jon- ter plaatse niet goed bekend was In één oogopslag Idee: dienstplicht voor meis jesstudenten pag. 2 Leraren van morgen: verde re beschouwing pag. 2 Tussen Schoolpoort en Huis deur, de rubriek van Haya Selva pag- 2 Meer vrijheid voor de Per zen pag. 5 Socialisten in Noorwegen verslagen pag. 5 Adenauer schrijft zijn me moires pag. 5 Feike Asma: spijt over het Haagse orgel dat hij verla ten moet pag. 7 Zó timmert Nederland aan zijn exportpositie pag. 7 Tam zwemmen pag. 11 KRO vraagt zich af: gaf re gering expres zo weinig geld voor derde net pag. 13 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Nederland zit met een ontstellende voorraad boter in de maag. De koelhuisopslag is nog nooit zo groot geweest 130 mil joen pakjes terwijl de afzetmoge lijkheden kleiner zijn dan ooit. Dui delijk is dat het boteroverschot tot sterke prijsdalingen op de binnen landse markt zal leiden. In bevoeg de kringen in Den Haag spreekt men van 1,10 per pakje van een kwart kilo per 1 november (nu 1,30) en van nóg eens twee dubbeltjes lager in de laatste wintermaanden. De prijsontwikkeling op de boter markt moet minister Den Uyl tenmin ste welkom zijn. Hij heeft, zij 't niet tot bevrediging van de consument, tegen de vleesprijs gefulmineerd, wel ke kunstmatig hoog gehouden wordt. Een aanzienlijke verlaging van de boterprijs zou precies in zijn prijsbe leid passen. Overigens is het psycho logisch effect groter dan het praktisch nut, daar de consumptie van natuur boter in Nederland gering is. De belabberde positie op de botermarkt zal morgen in de besloten vergadering het produktschap voor zuivel uit voerig aan de orde komen. Verwacht wordt dat daar voorstellen ter tafel ko men om de voorraden op de binnen- >e markt te ruimen. De hoogte der prijsdalingen zal aan de orde komen, zomede het zoeken van uitwegen naar het buitenland. Alarmerend Een woordvoerder van het produkt schap voor zuivel maakte er gisteren geen geheim van dat de botervoorraden in Nederland tot een alarmerende hoogte zijn gestegen. Op 28 augustus lag er 31.000 ton in de koelhuizen opgesla gen tegen een jaar geleden 18.000 ton. Tot vandaag toe zijn er nog enkele duizenden tonnen bijgekomen. Als niet spoedig geruimd wordt, is het heel goed mogelijk dat Nederland per 1 april 1966 de officiële openingsdatum van het nieuwe boterseizoen met grote, welhaast onverkoopbare voorraden oude boter blijft zitten. In Den Haag wist men ons te verzeke ren dat de zich steeds hoger opstapelende botervoorraden niet door een daling de export zijn ontstaan. Wel echter door een veel hogere melkproduktie. De da lende tendens, waaraan de wereldboter- prijs onderhevig is, duidt erop dat nog veel meer landen met een overschot tobben. Een van de gevolgen hiervan is natuurlijk dat de mogelijkheden extra uitvoer gering, zo niet uitgeput zijn. In het produktschap voor zuivel breekt men zich het hoofd over de afzet va koelhuisboter. De voorraden zijn zó groot dat de binnenlandse markt bij deze lange na niet kan opnemen, zelfs bij de in het vooruitzicht zijnde prijsverlagingen zal margarine etend Nederland in de gun stigste prijsomstandigheden (een strenge winter met als gevolg minder melkpro duktie en meer boter verbruik) toch niet dan veertig miljoen pakjes extra nuttigen. De E.E.G. Brussel heeft reeds nu grote zeggenschap in de zwaar gesub sidieerde, Nederlandse boterpot biedt weinig hoop: een land als Duitsland bij voorbeeld zit zelf met een groot boter overschot. Met Italië en Engeland zijn beperkte contracten gesloten, die in het komende half jaar een totale uitvoer van nóg eens veertig miljoen pakjes zullen opleveren. Men is dan ook van plan de koelhuis- boter naar volgorde van binnenkomst op te maken, opdat de versheid zo lang mo gelijk gehandhaafd blijft. Tegelijkertijd hoopt men op een grotere produktie (en uitvoer) van vette melkpoeder. „Dan is er nog iets", verklaarde een zegsman. „We mogen, zoals elk jaar weer gebleken is, rekenen op een strop bij anderen, op een stagnatie in de afzet van concurrerend boterproducerend land dus. Zo'n tien miljoen pakjes boter raken op deze manier zeker wel kwijt". RUCPHEN Een gewapende man heeft gistermiddag een mislukte po ging gedaan om het postagentschap in Zegge (Noord-Brabant) te bero- Kort voor het agentschap om twee uur de deuren weer zou openen, werd er aan de voordeur gebeld. Toen mevrouw Tak, de echtgenote van de beheerder die er nog een taxibedrijf op na houdt en voor een rit van huis was de deur open maakte, drong de man het agent schap binnen en duwde mevrouw Tak een revolver onder de neus, met de woorden: „als je niet gilt, gebeurt er niets". Mevrouw Tak gilde echter wel. en pakte zonder zich te bedenken de adspi- ■rant-rover aan. Na een korte worsteling wist deze zich los te rukken en er als een haas met een auto vandoor te gaan. De kordate beheerster van het agent schap wist slechts een vaag signalement van de dader op te geven. Zü meende de man de afgelopen maanden verscheidene malen in het postagentschap te hebben gezien voor het verzenden van geld Zij weet zich echter niet te hei-inneren wel ke naam hij droeg en aan wie de geld zendingen geadresseerd waren. Wel deelde zij de politie nog mede om even over half twee door iemand te zijn opgebeld met de vraag of er een taxi beschikbaar was. Toen hierop ontken nend werd geantwoord, werd geïnfor meerd of er niemand thuis was en wan neer zulks wel het geval zou zijn. Me vrouw Tak antwoordde hierop, dat haar man omstreeks drie uur werd terugver wacht. De politie legt thans verband tussen deze belangstelling en de poging Foto: mevrouw Tak (links) achter het loket van het postagent schap in Zegge. Ringo Starr is vader geworden LONDEN De 25-jarige Beatle-drum- mer Ringo Starr is vader geworden. Zijn 19-jarige vrouw, Maureen Cox, een vroe gere kapster uit Liverpool, bracht gjste- in het Queen Charlotte ziekenhuis zoon ter wereld. Moeder en kind maken het goed. NEW DELHI RAWALPINDI MOSKOU NEW YORK De kans bestaat dat India onder druk van de grote mogendheden (Amerika, Rus land en Engeland) de vijandelijkhe den met Pakistan zal staken. Bij een eventueel bestand (dat op verzoek van secretaris-generaal Thant van middag om twee in dient te gaan) zullen de legers echter op hun plaats blijven en zal later over de voor waarden voor het bestand onder handeld worden. Omdat Thant er niet in slaagde een regeling voor Kasjmir uit te dokteren, zou hij op een staakt-het-vuren heb ben aangedrongen om zinloos bloed vergieten te vermijden en beide lan den een kans te geven zonder ge zichtsverlies de strijd, waarin geen van de twee overiuicht kan behalen en beide zich militair volledig uitputten, op te geven. De reactie van Pakistan op de nieuwe ontwikkeling is nog on bekend. Successen Beide partijen melden overigens nog steeds successen. Pakistanen zowel als Indiërs claimen tientallen tanks te heb ben vernietigd en vorderingen te hebben gemaakt. Gisteren is de luchtmacht, voor al die van Pakistan, in actie geweest en heeft steden en militaire installaties ge bombardeerd. De aangerichte schade zou niet groot zijn. Zoveel is zeker dat de Indiase aanvallen op Pakistaans grond gebied tot staan zijn gebracht en in en kele gevallen in een terugtocht zijn ge- Secretaris-generaal Oe Thant heeft besloten nog een dag in New Delhi te blijven, nadat gisteren een gesprek met premier Sjastri niet kon doorgaan omdat deze het te druk had. Waar schijnlijk heeft ook de toenemende Russische druk op beide landen om de strijd te staken Oe Thant bewogen nog even te wachten. Rusland heeft zich in het conflict duidelijk neutraal ge toond. maar zich tegen de Chinese aspiraties gekeerd, garen te spinnen by deze lokale oorlog. (Voor vervolg zie pag. 7) Naar 10 a 15 jaar eerder ontslag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van defensie stelt voor, de pensionering van beroepsmilitairen pas met 63 jaar te doen ingaan. Daannee wijkt hij belangrijk af van de bestaande wetgeving, volgens welke het pen sioen in het algemeen op 60-jarige leeftijd ingaat of eerder indien de militair bij het ontslag een bepaal de diensttijd kan aanwijzen. De mi nister stelt verder voor, de maxi mum leeftijdsgrens voor dienst bij de Koninklijke marine op 50 jaar te stellen en voor de Koninklijke land en luchtmacht op 55 jaar. Bij de ma rine pleegt nu reeds op 50-jarige leeftijd ontslag te worden verleend, bij land- en luchtmacht geschiedt dit tussen de 55 en 60 jaar. De ministeriële voorstellen zijn vervat in een aantal wetsontwerpen dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend Het zijn het ontwerp voor een Algemene militaire pensioenwet, het ontwerp Uit keringswet gewezen millitairen en de wijzigingen van de Wet bevordering en ontslag beroepsofficieren en van de Wet op het reservepersoneel der krijgsmacht. De nieuwe pensioenwet kent dus niet meer de mogelijkheid van pensionering direct aansluitend aan het ontslag. Wel zal de ontslagen militair tot aan de pen sioengerechtigde leeftijd een uitkering genieten, die echter een stuk minder bedraagt dan zijn laatstgenoten dienst- salaris en zijn toekomstig pensioen. De thans bestaande wachttijden om voor pensioen in aanmerking te komen, zullen in de nieuwe pensioenwet verval len. Ook vervalt de huidige bepaling, dat het bedrag waarnaar het pensioen maximaal wordt berekend, niet hoger mag zijn dan f33.153. Voortaan zal hele maal geen maximum-pensioengrondslag meer worden gehanteerd Evenals voor andere categorieën overheidsdienaren zal voor de beroepsmilitairen het pensioen- peil in het algemeen 70 pet van het laatst bereikte salarispeil bedragen Voor de laagstbezoldigden kan dit percentage hoger liggen. De nieuwe militaire pensioenwet kent niet meer de zgn. anti-cumulatieregeling bij gelijktijdig genot van pensioen en van inkomsten uit arbeid of bedrijf of bij sa menloop van een militair pensioen met een pensioen krachtens een andere pen sioenwet Het weduwcnpensloen wordt over de hele linie gesteld op 5/7 van het ambte- narenpensiocn waarvan het Is afgeleid. Dit betekent in vele gevallen een verho ging van 14 pet. Zij die op het tijdstip van de inwer kingtreding van de nieuwe pensioenwet reeds gepensioneerd zullen zijn, blijven onder de oude pensioenwetten vallen. Bepaalde voordelen van de nieuwe wet zullen echter op de oude pensioenen wor den toegepast. Uitkeringswet De Uitkeringswet gewezen militairen regelt de financiële voorzieningen ge durende de tjjd dat de ontslagen mili tair nog geen 65 jaar is en dus nog geen pensioen geniet De periode, gelegen tus sen het ontslag uit dienst en het berei ken van de 65-jarige leeftijd, zal gedeel telijk (ongeveer voor de helft) worden meegeteld als pensioengeldige diensttijd. Na zijn ontslag ontvangt de militair ge durende 5 jaar een uitkering van 70 tot 75 pet van de laatstgenoten bezoldiging, zulks afhankelijk van het aantal volle pensioengeldige dienstjaren boven de 30, die de betrokkene op de datum van In gang van zijn ontslag kan aanwijzen. Daarna, tot aan het tijdstip waarop de ex-militair 65 wordt, bedraagt de uit kering 60 pet van de bezoldiging. (Voor vervolg zte pag. 11) Vlak bij de Nederlands-Belgische grens heeft de rijkspolitie van Valkens- waard een auto in beslag genomen waar in 2500 kg boter was opgeslagen. Dt motor bleek defect te zijn. Van de eige naar ontbrak ieder spoor. Brief turn parlement Verzetsstrijders tegen Claus von Ainsberg DEN HAAG Het parlement en ook koningin Juliana en prins Bernhard hebben een brief ge kregen van, zoals het heet, enke le honderden oud-verzetsstrijders. In deze brief staat, dat het par lement geen goedkeuring mag geven aan een huwelijk van prin ses Beatrix en Claus von Ams- berg. Volgens de ondertekenaars van de brief had de Prinses, toen zij Claus von Amsberg koos, moe ten afzien van de rechten van de Kroon. De weerzinwekkende houding van de Duitsers in de oorlog kan niet met de mantel der liefde worden bedekt. De heer von Amsberg, aldus de brief, is Iemand die het na twintig jaar niet verder heeft kunnen brengen dan „Wir haben es nicht gewuszt". In hem is een drager van een veranderd Duits land niet te herkennen. De waardigheid van de kroon wordt af breuk gedaan als de toekomstige draag ster van de Kroon trouwt met een voormalige wehrmachtssoldaat onder Hitier. In de brief wordt nog voorspeld, dat, zoals de zaken zich nu dreigen te ont wikkelen, bij een eventueel bestijgen van de troon door prinses Beatrix een koningskwestie in ons land zal ontstaan. DEN HAAG Wensdroom of werkelijkheid Volgens deskundi gen van grote oliemaatschappijen zal de goedkope „merkloze" benzine straks minder overvloedig gaan vloeien, waardoor „witte pomphou ders" wel eens „neen" zouden moe ten gaan verkopen. Deze verwachting is gebaseerd op de sterk vreminderde overschotten die de kleine onafhankelijke raffinaderijen in het buitenland beschikbaar hebben. De ze overschotten zouden de bron vormen voor de goedkope benzinepomphouders, de z.g. vrije pompen. Betrapt in station Heemstede (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE De twee inbrekers, die vorige week vrijdagnacht door surveillerende agenten zijn betrapt in het stationsgebouw van de N.S. te Heemstede, blijken een duo te hebben gevormd dat geruime tijd uiterst vakkundig en lucratief met snijbranders uit inbreken is geweest, vooral in Den Haag. De vangst die de Heemsteedse politie enige uren na het betrappen van het tweetal deed door de arrestatie van de 35-jarige autosloper J. E. de V. en een 19-jarige jongedame, ivas niet alleen spectaculair in de toedracht, maar ook bijzonder wel kom voor rechercheurs van de Haagse, Katwijkse, Sassenheimse politie, benevens voor de spoorwegrecherche en de Centrale recherche in Den Haag. Zaterdag kon de Haagse recherche overgaan tot aanhouding van de tweede brandkastkraker, de 20-jarige beroeploze B. W. de J. Het drietal is uit Den Haag afkomstig. Zij hebben tal van bekentenissen afgelegd. MILITAIREN De minister wil dus de beroepsmili tairen vroeger ontslaan en later pen sioneren. Dat is de kern van zijn wetsvoorstellen. In afwachting van hun verlate pen sionering gaan de vervroegd ontsla gen militairen een overbruggings uitkering genieten, die echter niet het peil van hun laatste salaris haalt. Dat kan pijn doen. Vele oudere be roepsmilitairen hadden zich inge steld op ook na hun vijfenvijftigste nog een paar jaar actief dienen en vèrdienen. Nu komt er ontslag en in komstendaling-zonder-volledige-com- pensatie. Ze kunnen een burgerbe trekking gaan zoeken, maar in die leeftijdsklasse liggen de betere baan tjes niet opgeschept. De bewindsman heeft gelijk: militai ren ouder dan vijfenvijftig voldoen niet meer aan moderne paraatheids- eisen. Maar ze hebben daar jaren achtereen wèl aan voldaan, veelal tot schade van gezondheid en gezin De voorgestelde regeling honoreert dat onvoldoende. De minister neme nog vóór het over leg met de Kamer althans het uitke ringspercentage opnieuw in overwe ging. En met name voor de jongere beroepsmilitairen make hij vervroeg de dienstverlating aanvaardbaar door snelle voorstellen voor betere carriè replanning. Concrete toezeggingen inzake salaris- voorziening, promotiebeleid en secun daire arbeidsvoorwaarden kunnen de ongerustheid temperen. INDONESIË Waar een ander in woorden iets heeft te' openbaren, daar moet de diplomaat in woorden wel eens iets verhullen. Zo ook in de informatie, ons ver strekt na de tweede fase in de be sprekingen te Djakarta en gisteren kortelings door ons weergegeven. Die informatie kon uiteraard niet uitblijven. Maar even duidelijk was wel, dat ze nog niet veel om het lijf had. En dat is dan tegelijk het ogen blik waarop de exegeten in de weer kunnen komen. Duidelijk is overigens wel, dat we voor de wezenlijke problemen dat van de schadevergoeding met name aan een oplossing nog niet toe zijn. Zodra in een stuk als dit gesproken gaat worden van „menselijkheid" en „rechtvaardigheid", hoezeer waarde volle zaken, maar abstract, is duide lijk dat men wat betreft concrete re sultaten nog geduld moet hebben. NOORWEGEN Surveillerende agenten zagen vrijdag morgen rond drie uur twee verdachte figuren rondschuifelen in het stationsge bouw te Heemstede. Daar dat gebouw- gesloten was klauterden de agenten via de spoordijk naar het perron. In het ge bouw gekomen ontdekten zij dat de vo gels gevlogen waren. In de val Een intensief onderzoek dat daar na werd ingesteld leverde vrij spoe dig een bestelwagen op, die een heel arsenaal inbrekersgereedschap be vatte. De wagen stond in de omge ving van het station. Hierbij zette de politie een val op, waarin tegen ze ven uur de 35-jarige autosloper en zijn 19-jarige vriendin liepen. Na een kort verhoor schakelde Heem stede de Haagse recherche in. die een inval deed in de woning van Van der V. De Sassenheimse politie had reeds vrij dagmorgen vermoedens, dat de donder dagavond uit de bouwkeet van een Haag se onderaannemer bij een bouwwerk op de hoek van Narcissenlaan en Parklaan gestolen snij-apparatuur in Den Haag zou kunnen zitten. Doordat Heemstede ook in Den Haag bezig was, bleek spoedig dat de zuurstofcilinder, de gasfles en de hoge- drukslang uit Sassenheim in Heemstede bij het station waren gevonden. (Voor vervolg zie pag. 7) De socialisten hebben in Noorwegen een bedenkelijke nederlaag geleden, andere partijen zijn met de winst gaan strijken. De reeds onbeduidende communistische partij is overigens nog eens gehalveerd. Waarnemers brengen de uitslag in verband met het feit. dat ditmaal, door wijziging in de kiesgerechtigde leeftijd, belangrijk meer jongeren naar de stembus zijn gegaan. Dan geeft de uitslag eens temeer stof tot nadenken. Niet in de laatste plaats aan de verliezende socialisten. Men zegt wel eens wie in zijn jeugd geen socialist is. heeft geen gevoel, wie later niet liberaal wordt, heeft s-een verstand. Een opinie waarop iets valt af te dingen. Maar wat in dien de jongeren al beginnen met li beraal te zijn? Intussen moet men zich. gezien de cijfers, van die liberale partij ook weer geen overdreven voorstelling maken. Het incasseren van Uw bijdrage kost 60 cent Help voorkomen dat de Post onze, zojuist uitgezonden, kwitantie vergeefs bij U aanbiedt. Leg het geld klaar als U van huis gaat. U kunt Uw jaarlijkse bijdrage ook gireren: Postgiro 48814. Hartelijk dank voor Uw medewerking! Vereeniging tot Verspreiding der Heilige Schrift, Keizersgracht 470 Amsterdam. zij deze sportwagen-nieuwe-stijl zien. Het is de Duitse NSU-Autonova GT-coupé, die is afgeleid van de Prinz 1000 TT. De wagen kan 170 km per uur halen en is nog niet in de handel. Hij zal te bewonderen zijn op de autotentoonstelling, die deze week in Frankfort begint. Maar nu even iets anders: wij hadden graag zo'n auto beschikbaar gesteld voor de lezer, die ons de meeste nieuwe abonnees aanbrengt. U begrijpt, dat dit maar een (wilde) slag in de lucht is, omdat dit nu eenmaal niet kan. Wilt u echter toch iets verdienen? Dan vindt u precies aan de achterzijde van deze luxe slee (op pag. 2) daartoe de mogelijkheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1