Gaf de regering expres zo weinig geld voor 3e net? Brick Bradford KRO-voorzitter mr. H. W. van Doorn: Minister niet accoordfmet actie RTN Tv-quiz, kunst-uur en tachtigjarige oorlog —Toch is het zo!- •lesje en Josje Senmoet 13 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN 7££WX 3RICK HET PEFEC7E fTHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN- Concurrentie tegen Veronica zou 't zwaarst wegen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik heb de in druk, dat de regering het niet zo erg vond dat er zo weinig geld be schikbaar is voor drie maanden uitzending op het derde radionet, omdat zij met opzet dacht r.an „niet hoger springen dan een een voudig platenprogramma als juis te concurrentie tegen Radio Vero' nica". Misschien heeft in de boe- zem van de regering wel de vrees zy over meer geld v00" dat derde j verantwoorde programma's -j programma beschikten, het al te Een tikje bitter merkte de KRO-> cultureel des avonds, later voelde de minister plotseling veel voor het door de KRO sterk-gepropageerde voorstel blok ken lichte muziek aansluitend over de drie netten te laten rouleren, en toen besloot hij ineens weer tot een uitslui tend licht dagprogramma op het derde Hilversum I, 402 m. KRO: 19.00 Nieuws. 10.10 Aktualiteiten. Aansluitend: Concilie- journaal. 19.25 Opening 4e zitting Concilie. 10.35 Promenade-orkest: amusementsmuziek. 20.15 De laatste zaak van Commissaris Middlebury. hoorspel. 21.25 Klassiek strljk- foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. II, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten en grammofoonmi 18.30 Licht orkest. 19.00 Stereo: Holland Festival 1965: Bariton en piano: Italiaai volksliederen. 19.30 Gamelan, Indonesisch gramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Leg een; Loosdrecht. gevarieerd programma. Boekenschouw. 22.00 Licht orkest. Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Instru ble (opn.): moderne T15 EEN...FKANSe E'JZCf^ ÏUNT... UIT 2395.. 5pe* WAARDE-' 'AT 15 ER IMTUS- 5\OL MISSCHIEN, 23.55-24.00 Nieuws. Commentaar Jongerendebat wegwerken van Veronica' De eerste aflevering „Jongerenparlement" (AVRO-televi- sie) gisteravond op Nederland 2, is niet zo best tot haar recht gekomen als men had mogen wensen. Driekwartier is een hele tijd, maar voor lopende debatten waaraan dertig jongeren deelnemen betekent het niet veel: er werd dermate gehaast, dat men door de bomen het bos niet meer zag en er ten slotte een groot aantal „kreten" in letterlijke en figuurlijke zin tot de kijker doordrong. Minister-president Cals had tevoren met een hartelijk woord de serie in geleid. Hij vond het een best idee, dat men via het scherm eens luiste ren kon naar de jeugd die een eigen politieke mening vormt, waarvan het echte parlement zeker notitie neemt. Maar. zei minister Cals erbij, laat het niet blijven bij het luisteren naar de jongeren, kom ook eens op bezoek bij dat echte parlement en geef ons kri tiek, die wij gaarne van de burgers Daarna begonnen de camera's te werken in het Rotterdamse stadhuis, waar zes fracties van het Politiek Jon geren Contact Rotterdam bijeen wa ren om te discussiëren over de over heidszorg „Van de Wieg tot het graf'. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Naar wij in Haagse kringen vernemen, zal minister mr. M. Vrolijk niet accoord gaan met de wijze waarop het weekblad Televizier zijn abonnees in feite gratis tot een omroepvereniging (RTN) formeert. Alvorens men de actie voor het werven van leden op louter commer ciële basis startte door de wederver kopers in te lichten over de manier waarop zij bij de lezers van het blad te werk moeten gaan, is de heer P. de Ruwe, voormalig hoofdredacteur van Televizier, nu voorzitter van de RTN, door minister Vrolijk in audiëntie ontvangen ter bespreking van deze Het gesprek liep hoog: minister Vrolijk antwoordde op de vraag of hij instemde met deze wijze van het stichten van een omroeporganisatie met een krachtig „neen" hetgeen de heer De Ruwe ertoe bracht in w/ede ontstoken de kamer van de minister te verlaten. Niettemin wordt de actie ontketend en de RTN hoopt via het getalscrite rium tot de ether door te dringen. In Den Haag gelooft men echter, dat de minister wel zeker zal vasthouden aan de culturele criteria, in zijn nota vervat. Ook zou hij de manipulatie van het feitelijk niet-betalen van verenigingscontributie (Televizier wil 5,20 over een jaar verdeeld met toe beurs schijnbaar laten voldoen) niet fraai on to cpripins zmirlen maken z,ttcr °P- dat hÜ .«hoopt, dat het intussen naai en te serieus zouaen manen. imet het gebruIk van een middengolf in orde zal komen en de PTT de ministers Een van de redenen waarom er suurhoff en vrolijk niet blij beeft ge- zo'n haast is gemaakt met de ex- j n™3** met een dode mus. ,e van een derde radiozen- Intussen staat de KRO wat de radio tnrh dp nvprhpidswpns tot betreft ook meer Positieve coördinatie toen ae overneiaswens toi voor. niet aUeen aChteraf bekijken of de I geplande programma-onderdelen wel uit I eikaars vaarwater blijven, maar var tevoren gezamenlijk bezinnen welke on derwerpen de luisteraars zouden interes seren en hoe men die dan via de verschillende omroepen zou kunnen in troduceren en behandelen. „Nu wij twee en straks drie netten hebben, is dit niet alleen mogelijk, maar ook nodig. Zouden we er tien of twintig hebben, dan kan iedereen voor zichzelf zijn eigen gang gaan." Deze mening uitte mr. H. W. van Doorn gisteren in de jaarlijkse perscon ferentie van de KRO, ter inleiding van het winterseizoen. Hij verklaarde verder, dat de KRO wel accoord gaat met de opzet van gezamenlijkheid voor dit programma, maar toch „een eigen inbreng" wil heb ben: wel degelijk kleur geven aan de uitzendingen, „niet door directe verkon diging". doch doordat de luisteraar kan horen, dat de katholieke omroep aan het woord is. „Er is", aldus de heer Van Doorn. ..niettegenstaande de sterke rem van j "et he' oog daarop en onvoldoende financiële mogelijkheden, wensen van kijker en luisteraar - ------ flink gedokterd aan het programmadeel 5,«"°en dient de research krachtig te dat de KRO gaat verzorgen onder pre- „d5J!ge2^ 'F. de C"".'?*Y?»d? sentatie van „gezamenlijkheid". Dat zit scheef De KRO heeft er zelfs een van haar aantrekkelijkste radioprogramma's, en wel de ochtenduitzending „Ouverture" voor opgegeven, want Gerard Hulshof, die dit aardige programma maakte, is nu de man die de uitzendingen op het derde net gaat verzorgen. Hoewel deze uitzendingen zeer veel met grammofoonplaten krijgen te doen, zal er toch ook aandacht aan korte flitsende actualiteiten-reportages en -in terviews worden gedaan. Het twee-minu ten-bulletin van de nieuwsdienst zal daarmee elk uur tot 5 minuten worden aangevuld. De juiste vorm van de programma'! wordt nog nader aangekondigd, m: zal wel eind van de maand worden. Liever blokken Helemaal content met de opzet van het derde programma Is de KRO niet, aldus mr. Van Doorn, wie het ook niet duide lijk ls waarom de minister enkele malen, en dat van de ene dag op de andere, van inzicht is veranderd. licht „Indien men eens vergelijkt hoeveel geld een middelbare school ten bate 500 tot 1000 leerlingen mag besteden studie- en researchwerk, en dat, wat de omroep die voor miljoenen in touw is, daarvoor mag uittrekken, dan zit er toch wel iets scheef," zeide mr. Van Doorn, .en ik hoop, dat dit nu eens tot de regering zal doordringen!" Dat de overheid nu tot het besluit ls gekomen, de financiële regeling voor de televisie gunstig te wijzigen zodat deze investeringsgeld mag lenen en niet direct meer alles behoeft af te schrijven, stemt tot verheuging, maar waarom geldt dit niet voor de radiobedrijven, die al zoveel langer noodlijdend zijn? was een dat andere opmerking van de KRO-Voorzlt- ter. Tenslotte zeide hij, dat de KRO op zichzelf er gezond en goed voorstaat en hoopt in een snelle wervingsac- katholieke omroep wordt gedragen door zijn achterland. Daarom is een klinkende jubileumvie ring in de maand november alleszins op zijn plaats. I NCRV: 7.00 Dagope ning. 7.10 Klass. kamermuziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gr; mofoonmuziek. 8.15 Gewijde muziek. Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor ■ie huisvrouw. 10.10 Klassiek orgelconcert (gr.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke kamermuziek (gr.) 11.15 Lichte grammo foonmuziek. 11.50 Twaalfuurtje: cabaret. 12.00 Lichte orkest muziek en zangsoliste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoonmuziek even tueel aktualiteiten. 12.50 Licht instrumentaal 13.10 Klassiek pianoconcert (gr.) 13.45 pianospel (opn.). 14.00 Hildebrandml- niaturen: VI. Claartje Donze, hoorspel. 14.45 Berlljns Filharmonisch orkest (gr): klassieke llng voor de jeugd J Hoorspel voor de Jeugd. 17.15 Stereo: Promenade-orkest en solisten: klassieke muziek. 17.50 Overheids voorlichting: Spaarzlnnigheden. Een pro gramma- over de vele manieren waarop u kunt sparen. 18.00 Knapenkoor: Geestelijke liederen. 18.20 Lichte orkestmuziek (gr.) 18.30 Het Spektrum: Nieuws uit de protest Chris telijke organisaties. 18.45 Licht in taal kwartet. Nieuw bij de KRO (Van onze radio- en tv-redactie) I „Wouter en Gonnie" geheten (o, klinkt U dat bekend in de oren? Maar dat is juist HILVERSUM Dit is, wat nog niet j de bedoeling) in de titelrollen gespeeld eerder werd vertoond door de Neder- door Nand Buyl en Dini de Neef. landse radio: de KRO begint aan een! Voorts belooft de KRO een tv-i documentaire in afleveringen die ze- jaren zal lopen... Maar het gaat dan ook over de tachtigjarige oorlog en de afleveringen verschijnen met en frekwentie van 2 a 3 per jaar, zuiver om de vaderlandse geschiede nis nog eens op te frissen. Half december kunt U de eerste verwach ten... en waarom zich dan verder tc haasten: 80 jaar in 7 jaar doorlopen is toch vlot? familiekoinedie (natuurlijk in vervolgen) Nederland 1 NCRV 8.45 uur bekroond tekenfilmpje „De valse noot" 8.55 uur tweede aflevering van het mysterie van Edwin Drood: waar is de bijdehande jongeman gebleven? 9.50 uur een documentaire over de politie, haar taak en de mensen die deze vervullen. i een aflevering Nederland 2 VARA 8.01 uur strijd *egen onbetaalde hotelrekening de Mickey Rooney Show. 8.25 uur kamermuziek door drie jonge prominenten musici: pianist Polo de Haas, hoboïst Han de Vries en violist Joël Water- man. 8.55 uur een avontuur van Perry Mason, die nu eens een belaagde hond én een mooi jong meisje verdedigt. 10.10 uur (CVK/IKOR) herhaling Christenen in Israël". VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.15 uur ook hier een detectivegeschiedenis: „De laatste zaak van commissaris Middlebury", hoorspel van Dieter Ertel. 9.25 uur strijkkwartet no. 12 van Beethoven, uitgevoerd door het Boedapester Kwartet, daarna kerkzang, nieuws en actuali teiten. 10.45 uur liedjes van hier en daar. Hilversum II AVRO 8.05 uur amusement in het Witte Huis te Loosdrecht. 10.00 uur muziek door het Cosmopolitainorkest. 11.00 uur werken van Webern, gespeeld en gezongen via grammofoon platen. het Duitse spel „Schiet U rijk'" welke op 27 november zal beginnen ter ere van het jubileum en gepresenteerd wordt door Kees Schilperoort alsmede een tweemaandelijks satirisch cabaret, Nederlandse zaken en gebeurtenissen be handelend en te schrijven door Hans Andreus, Jaap van de Merwe. Guus Vleugel en Michel van der Plas... als die het niet kunnen, wie dan wél? Op zaterdagavonden zullen verder op Ned. 1 de beste afleveringen van Ivanhoe nog eens worden vertoond, alsmede het optreden van buitenlandse sterren in de muziek- en showwereld. Op het tweede net worden eveneens op zaterdag door beroepsacteurs sketches van amateur schrijvers gespeeld. De rubriek „Kijk op kunst" wordt opgelost In een kunst-uur (van 55 mlnu ten) op woensdagavond eerste net. Hierin wordt alles wat op het gebied kunst en al dan niet actueel, maa ziens- of horenswaard is. bijeengebracht. Op Ned. 2 worden op KRO-woensdag- Citadel" „De goede aarde". De show „Jan en Alleman" zal afge wisseld worden met een Rika Jansen- show. een heel nieuw element in televisie-amusement. Op vrijdagavonden (Ned. 11 zal ruimte zijn voor speelse documentaires in o.a. de science fiction-sfeer en voor een nieuwe jongerenrubriek met tips over van alles en nog wat: mode, muziek, tentoonstellingen enz. Ook op de radio laat de KRO een nieuwe tienerrubriek verschijnen en wel op zaterdag tussen 1.15 en 2.10 uur, een magazine onder de titel „Carionca". het tweede deel „Joden en j)e zaterdagse radio-avond wordt ook bü de KRO gewijzigd. Alle coördinatie ten spijt zet deze omroep nu, evenals de i VARA, een hoorspel op de gezinsavond. Verder zal het show-uur (compleet met het voortgezette spelletje „Ons kent ons") nu heten „Bij Cascade te gast" en ook voorzien in jazz-bijdragen, waarvoor The Beale Street Jazzband is geëngageerd. „De Springplank", het radioprogramma waarin ambitieuze amateurs hun kans krijgen om verder te komen, zal worden afgewisseld (op zondag om 12.10 uur) met „In de volksmond", een programma van liedjes in Hootenanny-stijl. te zingen door Nelly Wijsbek, die op dit terrein al heeft verdiend. Verder wijzigt zich weinig of niets in de radioprogramma's van de KRO: zoals men elders op deze pagina kan lezen keert „Ouverture" niet terug, maar blijft vervangen door een platenprogramma, dat tussen 7.30 en 8 uur ook een korte actualiteitenuitzending bevat. En ja, dan natuurlijk de 80-jarige Edwin Drood. TV-feuilleton. (deel 2). 21.50 Documentair programma over taak en politieman en het politie-appa- 22.30 Journaal. lenleving. NTS: 22.25-1 Nederland II: NTS: 20 00 Journaal. Va 20 01 Mickey Rooney Show. 20.25 Conc door jonge prominente musici. 20.55 Perry Mason - De sinaasappelen waren goud waard. TV-film. 21.45 Achter het nieuws. CVK/IKOR: 22.10-22.35 Joden en Christenen ln Israël, opiniereportage (dl. 2). 19.00 Zandmannetje. 19.05 Filmmuseum 1918) Goud en zilver hebben van oudsher een belangrijke betekenis voor het geldverkeer gehad, en goud is ln de hoog georganiseerde geldstel sels van de meeste landen tot in de 20e eeuw zelfs als standaardmetaal aan vaard. Kunnen we de centrale plaats die het goud in onze tijd nog steeds inneemt, wel verklaren, moeilijker wordt het een antwoord te geven op de vraag, hoe de mens oorspronkelijk aan zijn voorkeur voor goud (en zilver) is gekomen. Een halve eeuw geleden was dat eigenlijk nauwelijks een vraag, want leder boekje wist wel enige rationeel-economlsehe motieven op te noemen, op grond waarvan de vroegste menselijke kuituren reeds voorkeur voor deze edele metalen aan de dag moeten hebben gelegd. Tegenwoordig is men er echter terdege van overtuigd, dat wij ratio nele en economische redeneringen ge bruiken, die de mens uit het verre verleden nu juist niet bezigde. Von Miese acht de merkwaardige waarde ring die men reeds vroeg aan het uiterlijk der edele metalen hechtte, zelfs in het geheel niet rationeel verklaarbaar. We moeten het dus in een andere richting zoeken, waarbij zich echter het betreurenswaardige feit voordoet, dat wij van de aller oudste betrekkingen tussen mens en goud zo goed als niets weten. We moeten dus gissen, waarbij we uiter aard aan de meest plausibele verkla ring van dit verschijnsel de voorkeur Geld is abstract digheden aan geld een belangrijke abstracte betekenis pleegt te worden toegekend. Dit moge ons. westerlingen van de 29e eeuw, vreemd in de oren klinken, maar we moeten daarbij bedenken, dat wij het geld bijkans tot z'n hoogste abstractie hebben opge voerd. In het girale geld, dat In feite neerkomt op het overboeken van cijfers, terwijl géén onzer een werke lijk geldstuk onder ogen krijgt, ls het girale geld dus, geen typisch voor beeld van deze abstractie? En het geld dat ln ondernemingen en lenin gen is belegd en waarvan alleen een sierlijk bedrukt papiertje getuigenis aflegt? Bijna alles wat wij op het harde, reële goudstuk hebben ge grondvest, is abstract. Maar de clj- ferwaarde, waarmee we dit bezit uitdrukken, is reëel. Honden we ons aan de op dit moment geldende koer sen, dan weten we wat we „waard zijn". En jnlst düt Ls volgens velen het kenmerkende verschil met de opvat tingen die oude primitieve kuituren waarschijnlijk hebben aangehangen. Geld, t.w. de edele metalen, had bU hen een eigen Innerlijke waarde, een kracht, ontleend aan het bovennatuur lijke. Het stoelde niet op de koers, of de ruilvoet, maar appelleerde aan godsdienstige opvattingen. Zo meent Kanlla, dat de oude beschavingen rond het oostelijke bekken van de Middellandse zee het gond ln verband brachten met de zon, het zilver met de maan, welker goden er de kracht aan gaven en het beschermden. Ver schillende aanwijsingen pleiten hler- Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétlllon actie. 22.30 Nws. i ii. VARA: 7.00 Nieuws. jhtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van "p voorpagina, praatje. 7.30 Lichte grammo- 'jonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram- iofoonmuziek (vervolg). 9.00 Van alle mark- m thuis, praatje voor de hulsvrouw. 9.05 ilassieke kamermuziek. VPRO: 9 40 Momen- !n van menselijk bestaan (V - slot), gesprek. VARA: 10.00 Romantische orkest- -erken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de ilsvrouw 11.40 Utrechts kamermuziek ge lschap: klassieke muziek (opn.). 12.00 Tan- >-rumba-orkest met zangsolisten (stereo). 12.27 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.30 Voor het platteland. 12.35 Elektronisch orgelspel. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Holland Festival 1965: Fanfare- muziek. 13.35 Musetteorkest wereld ging voorbij, lezing. ----- ui* de muziekgeschiedenis, muzikale lezing. 14.55 Kalender, praatje. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 Nieuws). 16.50 De wasserij was maar vijf minuten fietsen van het huis van de familie Joppers. Josje zette zijn fiets tegen het raam en stapte naar binnen. Er w meer mensen dan hii gedacht had er, moest dan ook een heel poosje wachten eer hij aan de beurt was. „Er is een inktvlek in mijn moeders tafelkleed gekomen." zei hij tegen het meisje dat hem hielp. „Denk u dat u die er weer uit kunt krijgen. Hier, kijkt u maar." En hij wilde het kleed al gaan uitrollen. „Laat maar zitten," sprak het meisje. „Wij halen die vlek er weer netjes voor je uit, hoor. Nee, even wachten, je krijgt nog een briefje mee. dat je moet laten zien als je het kleed komt halen. Over morgen om deze tijd is het klaar." naar JBBBBPPBHH fiets pakken, maar zag eensklaps tot zijn grote schrik dat die was verdwenen. Josje keek ontsteld om zich heen. Zijn fiets weg? Maar dat kon toch niet? Hij had hem nog geen tien minuten geleden hier tegen het raam gezet. Misschien had komen. Josje zocht haastig de omgeving af, maar zijn karretje was nergens te bespeuren. Iemand moest het meegenomen hebben. Zijn fiets was gestolen! O. wat erg! Hij trok zo'n verschrikt gezicht, dat een man, die met een zak wasgoed langskwam, hem vroeg: „Wat scheelt eraan, jongen? Is er iets?" „Mijn fiets!" stamelde Josje. „Ze heb ben mijn fiets gestolen." De man floot zachtjes tussen zijn tanden. „Dat is niet zo mooi!" zei hij. „Dan ttu c maar vlug naar de politie gaan. Stond hij op slot?" f1 „Nee," antwoordde Josje. „Ik moest even in de wasserij zijn en had hem hier tegen het raam gezet Het was nog een heel goede." „Ja. dat begrijp ik," knikte de man. besluiteloos staan. Wat zou hij doen? Eerst naar huis gaan en het vertellen, of eerst naar het politiebu- Tel visie: Nederland I: VPRO: 17.00-17.35 België: Nederlands pr< 10: 17.00-18 00 Jeugdtelevi 111 Het dal trekt hem zoals de wereld achter de Geler Bernt Vasse trekt. Een mens komt niet zo gemakkelijk los van de aarde en als hij een eind gestegen is, wil hij terug om nog eens te zien naar wat hij achterliet. Het goede land, de vruchten en de dieren. En zelfs zijn verdriet en zijn bitterheid, wat daaraan lelijk was en pijn deed, glijdt weg, alsof het niet meer was dan een toevallige schaduw. Wat blijft, is het blijde .en lichte. Want Hij heeft het eeuwige in het hart van de mensen gelegd en hun bezigheden gegeven om zich over te bekommeren. Die bezigheden liggen in het dal. Óp de plek waar de weg van Hinberghe rondom de Oeler het dal ingaat naar 't Horst, wordt het theehuis gebouwd. Het krijgt een schuin aflopend laag dak, dat de bezoekers die buiten willen zitten, tegen te veel wind en zon zal beschermen. De bakstenen muren steken veel te fel af tegen de grijsgroene berghelling en de brede ramen zonder ruiten zijn als brutale ogen, die tot in de binnenste van 't Horst gluren. Vanaf het terras, waar de helwit gelakte stoelen in overeenstemming zijn met de veel te luide stemmen en het loze gelach van de bezoe kers, is de Stenen Zonde te zien. Als het theehuis begint te floreren, wordt er een foldertje op de tafeltjes gelegd met een kaartje waarop paden en wegen zijn aangegeven. Er staat ook in te lezen over de witte steen en de oude verhalen daar over. Het foldertje zegt dat het een legende is, een verzonnen verhaal. Of misschien overkwam de mandenvlechter toch wel iets toen hij boven was. In die heel oude tijd wisten de mensen nog niet zoveel en zeker een arme mandenvlechter niet. De vrolijke bezoekers die van achter de Oeler komen, weten het beter. Ze weten ook meer dan de Horsten. Stoere donkere koppen, die ze geïnteresseerd bekijken. Weinig van zeggen en wantrouwig zijn ze. De jongeren worden al wijzer; die doen hun oren en ogen open en durven van huis gaan. Het is jammer dat de Hidder werd afgebroken, sl staat in het foldertje dat daar de zwarte mulder gewoond heeft, van wie niemand weet waar hij gebleven is. Het lege erf vol onkruid, de zich immer haastende beek zeggen de gaande en komende niet veel. Maar als de wind onverwacht door de boomkruinen vaart en de struiken bewe gen alsof onzichtbare handen eraan schudden, gaan ze snel terug naar het gezellige terras. Op zomerdagen komen daar auto's, die elkander in de weg staan. De oude weg wordt te smal en te hobbelig voor het verkeer. De Horsten hebben daarvan nooit iets gezegd, het zijn de vreemden die protesteren, tot op een dag het meten en uitzetten begint. Een groep beuken beneemt het uitzicht waar de weg een bocht maakt. De elzenbosjes, het lage hakhout, waartussen zich de vlinderende kleine rozen slingeren, een eenzame jeneverbesboom, de ruig bemoste heuvel, waar de Horsten hand in hand zaten toen ze kinderen waren, de bermen met kamille en ogentroost, de fijne zandblauwtjes en de dauwnetel, waarvan ze ruikers maakten, het wordt op kaarten aangegeven, nonchalant met enkele dode lijnen. Van belang is alleen nog de nieuwe weg, die brutaal door en over alles heen gaat en verhard zal zijn, want het leven heeft vaart gekregen. Ook een deel van de aanplant moet wijken. Jonge bomen, waarvan Ante Borne de kiem gezien heeft. Zijn handen hebben zorg zaam de zachte scheuten verpoot, hij heeft ze beschermd en met het groeien van zijn jaren gezien hoe het stammetje groeide. Het is goed dat hij er niet meer is nu dwars door het milde en zachte de verharding komt. Jochem Keige moet toezicht houden dat er niet al te veel bomen gerooid worden. Voor de nieuwe ontginning heeft hij geen tijd meer; dat moet Libbe Vennink alleen doen. De oude landschut komt daar, maar hij gaat niet naar het andere nieuwe kijken. Hij blijft op de berg bij de Stenen Zonde, vanwaar hij de korte brede gestalte van Keige bedrijvig ziet bewegen. De hitte van de zomer hangt over de berg en diep in het dal, dat als een oven gloeit. Nu en dan roept een stem en hoort Joryt de klamme bijlslag in levend hout. Jochem Keige heeft een grote witte zakdoek in zijn hand om zijn gezicht af te vegen, zo heet is het. Als hij met zijn arm zwaait om aan te duiden wat er gebeuren moet spreken is veel te vermoeiend bij zo'n hitte fladdert de zakdoek als een vlag. (Wordt vervolgd) .f^ATÜ. X \l

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13