Nieuwe Leidse Courant SCHULD ZOU IN VAN 3 MILJARD IJSKAST GAAN Kraandrijver vrijwel ongedeerd Zware tankslag is onbeslist nog Lanceerbasis bij Hanoi verwoest? Jongetje met pleegmoeder verdwenen Nieuw Ned. krediet voor Indonesië verwacht Amerikaanse stad door chloorgas bedreigd Oe Thant is 1111 111 New Delhi ir Teei/aft 1 jood will Commentaren Verloofden naar Hitzacker I pir*ct«i*i f- DIEAAER i Hoofdredacteur: Or. 6. DIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD ^Stant*e»ligh ie ghebleree mijn hert in teghenepoetl* Maandag 13 september 1965, 46ste. jaargang Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatseltfk mist. Overigens opklaringen en op do meeste plaatsen droog. Zwakke veran derlijke wind en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11-15 uur) 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachfendienst bezorging 18.00—19.00 Inéén oogopslag Drie graden bij het onder wijs pag. 2 Paus berispt Nederlandse clerus pag. 2 De Brielse strijd om de er fenis van pastoor Merula: wat gebeurt er met „bezit dode hand" pag. 5 Op Ceram gaat het verzet onverminderd voort ondanks terreur en martelingen. Al dus luidt een brief die ir. Maunsama ontving pag. 5 Veel schone stemmen in Den Bosch: grote prijs voor Roemeense alt pag. 5 Sport: debutant VEO (Voorburg) verslaat lands kampioen korfbal VES (Den Haag) pag. 9 VARA: ledental is ook niet alles pag. 11 AMSTERDAM De kinderpolitie vanmorgen op verzoek van de Raad ■oor de Kinderbescherming begonnen iet de opsporing van de 3-jarige Ro ert van den Berg en zijn 40-jarige leegmoeder mevrouw R. van der lurgtAalsvel- Dit knaapje moest vanmorgen aan de ■noemde raad worden afgestaan. Deze mi het teruggeven aan de moeder, die middels is gehuwd. Gistermiddag "is mevrouw Van der wgt met Robbie verdwenen. Ze was itaal van streek, evenals de pleegvader, e 37-jarig koopman L. G. van der urgt en hun 14-jarige dochter Thea. Drie jaar geleden werd Robbie in dit erin liefderijk oppgenomen. Het jonge- was het tweede kind van een bar- iffrouw. Voor haar eerste kind een teisje had de moeder tegen betaling huis gevonden. Zij is nu gehuwd met in Duitsland gelegerde Amerikaanse militair. Eind van dit jaar zou zij met ,ar Amerika gaan en Robbie mee- lemen. Conrad en Cooper naar 6 landen WASHINGTON De astronauten L. iordon Cooper jr en Charles Conrad jr allen morgen een bezoek aan Washmg- irengen en dezelfde dag vertrekken bezoeken aan zes landen. Na het Witte Huis zullen zij de Na- ionale Academie van Wetenschappen be reken om verslag uit te brengen over un ruimtevaartreis van acht dagen in Gemini 5 Dezelfde dag vertrekken naar Athene, waar zij een in terne tio- s ruimtevaarttentoonstelling zullen ijwonen. Uit Athene vertrekken zij op 8 september naar Izmir in Turkije en aarna naar Ethiopië. Madagascar. Ke- ia en Nigeria. Zij zullen vergezeld wor- en door hun echtgenoten. Cooper neemt ok zijn twee dochters mee. Pinay kandidaat presidentschap PARIJS Een delegatie van ver killende Franse partijen zal volgen- Ie week oud-premier Antoine Pinay kzoeken om hem te vragen of hij lich kandidaat wil stellen bij de in lecember te houden presidentsverkie- tingen. In augustus heeft Pinay ver klaard dat hij dit zou doen als pre- lident De Gaulle zou voortgaan met liet schaden van de Frans-Ameri kaanse vriendschap. In een vraaggesprek met het blad 'rance Soir heeft hij herhaald dat lechts dramatische omstandigheden ijn besluit om zich niet kandidaat stellen, kunnen veranderen. De delegatie wil Pinay nu vragen 1 de persconferentie van De Gaulle ergelijke omstandigheden niet heeft leschapen. en Indonesische delegaties „geen jg nadruk meer leggen" op de Neder- landse aanspraken op schadevergoe ding, maar zich thans inspannen de normalisering van de betrekkin gen op een voor beide partyen aan vaardbare wijze opnieuw aan te vatten. Volgens deze kringen is men hier in geslaagd. Te Djakarta gelooft men dat deze nieuwe aanpak dooi de Indonesische delegatie is voorge steld. Beide partijen verschillen nog v: ning over de waardering en de juist heid van de Nederlandse aanspraken (ad f 2,9 miljard Red.), doch deze vormden ditmaal niet het belangrijkste onderwerp de besprekingen en beide delegatif hebben er zich van weerhouden oi nieuwe aanspraken op tafel te leggen. Aan het einde van de tweede ronde hebben zij een vertrouwelijk tussenrap port voor beider regeringen opgesteld. en derde reeks besprekingen in Ne derland zal er wellicht een afrondende conferentie in Indonesië bijeenkomen, aldus deze kringen. Zij geloven mogelijkheid dat er spoedig nieuwe Ne- lerlandse uitvoerkredieten zullen ko- (Voor vervolg zie pag. 5) India meldt successen Krokodillen dringen New Orleans binnen BATON ROUGE, (Louisiana, VS) i sterk. Dit zou ook gelden 'n de Mississippi-rivier in de omge- ting van de stad Baton Rouge, wordt toet man en macht gezocht naar het 'Tak van een schip, dat met niet min der dan 600 ton chloor moet zijn ver- faan, toen de orkaan Betsy over dit febied raasde. Er bestaat gevaar, dat het ontsnappende chloorgas de inwo ners van de hoofdstad van Louisiana tal bedreigen. De scheepvaart is nu over een afstand van honderd kilometer stilgelegd. De burgemeester van Baton Rouge heeft bekendgemaakt dat aan de militairen 100.000 gasmaskers zijn gevraagd t°rgen dat de bevolking op alles bereid is. Hij vroeg de inwoners v 5tod naar de radio te blijven luisteren, voor het geval er een evacuatie moet *orden bevolen. De vaten, waarin het chloor zit, zijn het ;chip waarvan men aanneemt, dat het op de bodem van de Mississippi ligt. Er is dan ook reden om aan te nemen, dat er zich geen ramp zal voordoen, maar de autoriteiten nemen het zekere voor het onzekere. President Johnson wordt van de situatie op de hoogte ge houden. Door een ondergelopen straat in New Orleans trekt een stoet van honderden mensen, die op de vlucht zijn geslagen voor de or kaan Betsy. Een deel van de stad ligt zo laag dat hier niet meer van wateroverlast, doch van waters nood gesproken moet ivorden. bedolven liggen. De i*uim 45.000 die bijtijds hun woningen konden verla ten. hebben tijdelijk onderdak gekregen Rode Kruis-onderkomens. Vijftig doden Intussen dringen in New Orleans, dat ook door de orkaan werd getroffen, tien lallen krokodillen het zuidelijke stads deel binnen. De dieren, die wel ander halve meter lang zijn, komen uit het moerasgebied aan de rand van de stad. In New Orleans zijn al meer dan vijftig doden geborgen. Gevreesd wordt, dat er nog honderdvijftig onder de puinhopen 'meld. Betsy" 99] De kracht van Betsey, die zich ;n het middenwesten van de Verenigde Staten bevindt, is inmiddels afgenomen tot die van een zware regenbui. President Johnson heeft de stad bezocht en het zuiden van Louisiana tot rampgebied verklaard. Ook in Japan heeft een orkaan huis gehouden, die de naam Skirley heeft ge kregen. In het noorden en het midden van het land zijn reeds 48 doden ge- NEW DELHI Het is nog steeds niet duidelijk, wie als overwinnaar uit de tankslag bij Sialkot op Pa- kistaans grondgebied te voorschijn zal treden. Er woedt al verschillende dagen een zware tankslag en beide partyen melden dat zij aan de win nende hand zyn. Oe Thant, de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, arriveerde gisteren dan ook in New Delhi temidden van aanwijzingen, iat India en Pakistan op het slag veld en niet aan de conferentietafel hun conflict willen uitvechten. Dit ondanks de oproepen, die van ver schillende zijden (de Sowjetunie, Engeland, de Ver. Staten en enkele Afrikaanse en Aziatische staten) zijn gedaan om de kwestie-Kasjmir op vreedzame wijze te regelen. Kort nadat Oe Thant was gearri veerd liet de Indische regering weten, dat haar strijdkrachten zware verlie zen hadden toegebracht aan Pakistaan se tankeenheden. Zij hebben het ini tiatief hernomen aan het westelijk front. De premier Sjastri liet de heer Oe Thant dan ook weten, dat er slechts over een wapenstilstand k?n w.en gesproken als India de verzekering krijgt dat er een eind zal word gemaakt aan elke vorm van Pakistaanse agressie in Kasjmir Ook O.-Pakiflan Sjastri heeft voorts laten weten, dat India de strijd ook tot Oostelijk Pakistan zal uitbreiden, als de luchtaanvallen op gebieden in Oost-India blijven aanhou den. Er wordt ook steeds meer melding gemaakt van landingen door Pakistaanse parachutisten in het oostelijke grensge bied. India zal er voor vechten, de vlieg velden en bevoorradingsroutes te be houden, de leiden naar de Indische een heden bij de Chinese grens. Veel doden Intussen heeft India laten weten, dat tussen 5 augustus en 7 septemebr 1427 Pakistani zijn gesneuveld. De lijken van 803 van deze mensen werden door Indische militairen begraven. Onge veer 200 Pakistani werden gevangen genomen. De Indische verliezen zou den in diezelfde periode 250 man heb ben bedragen. Onder de Pakistaanse gesneuvelden zouden zich een gene- raal-majoor en een brigade-generaal hebben bevonden. In het afgelopen weekeinde zijn volgens bevestigde be richten aan beide zijden zeer veel do den gevallen. (Voor vervolg zie pag. 5) Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben zaterdag het voltallige gemeentebestuur van Madurodam waarvan de Prinses burgemeester is op kasteel Drakesteyn ontvangen.. Tijdens deze ontvangst werden 36 dennen uit het Canadese bos in de minia tuurstad door loco-burgemeester Bas Voorbroot aan het verloofde paar overhandigd. (Verslag op pagina 5). Na dertien dagen bos zingend de vrijheid tegemoet STOCKHOLM De 23-jarige Russi sche student Wladimir Krysanov heeft, na een zware trektocht te voet van 250 kilometer, aan de autoriteiten in Stock holm verzocht als politiek vluchteling in Zweden te mogen blijven. Krysanov had in Moskou de trein naar Petrazavodsk genomen. Vanuit deze plaats trok hij dertien dagen lang door ruig. dicht bebost gebied in de richting van de Zweedse grens. Hij stak de Rus- sisch-Finse grens over en bereikte, op 15 augustus. Haparanda. in Noord-Nooi- wegen. „en op dat ogenblik begon ik luid te zingen", aldus dc jonge Rus. Krysanov heeft zijn vlucht uit de Sow- jet-Urvie gedurende bijna een jaar zorg vuldig en in het diepste geheim voor bereid. Hij wilde geen bijzonderheden over zijn reis vertellen, „want ook an deren moeten van deze vluchtweg ge bruik maken". Hij had op zijn tocht een jachtgeweer met ammunitie bij zich, om zijn proviand zo nodig met jachtbuit te kunnen aanvullen. Zware kranen kantelden: enorme ravage (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Om tien over half acht vanochtend werden twee kranen bij Wilton-Fijenoord in enkele tellen omgevormd tot een verwrongen massa ijzer en hout. Door nog onbekende oorzaak hel de plotseling een 40-tons sektie- kraan (zogenaamde Washington- kraan) langzaam en met veel ge kraak over. In het kraanhuis op een kleine dertig meter hoogte, bevond zich kraandrijver L. Taf fijn (53) uit Schiedam, die, toen de kraan eenmaal op straat lag, vrijwel ongedeerd zijn plaats kon verlaten. Hij bleek slechts enkele blauwe plekken te hebben opge lopen. Het ongeluk had gemakkelijk meer ge wonden kunnen veroorzaken. Maar kort tevoren had een grote stroom arbeiders zich langs de kraan naar de kleedlokalen begeven. De enke ling die in de buurt was, werd door het langzaam zwellende geluid van brekend en schuivend ijzer en hout tijdig gewaarschuwd. De kraan stond op een rails naast het casco van een 68.000 ton tanker die voor de Shell in aanbouw is en Diadema gaat heten. Vandaag zou een enorme sektie worden geplaatst. Maar op het tijdstip van het kantelen, had de kraan nog geen last opgenomen. In zijn val sleurde de kraanarm op het laatste ogenblik ook nog een 5-tons kraan die op een baan vlak ernaast stond, mee. De twee kranen zijn volledig verwoest en het opruimen van de ravage zal vier tot vijf weken in beslag nemen. Alles moet namelijk worden losgebrand. Een woordvoerder van de werf schatte de schade op enkele miljoenen guldens. Kolendamp VAASSEN,In de macht van za terdag op zondag is een baby van acht maanden van de fam K. te Vaas- naar men aanneemt om het le- gekomen door kolendampvergifti ging. Een tweejarig kind is in ernsti ge toestand naar het ziekenhuis over gebracht. BINNENVERI NG bet beste bed ooit gemaakt! 'schuimrubber nog nooit geëvenaard HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. HANOI Amerikaanse bommen werpers zouden verscheidene „af doende" aanvallen hebben gedaan op luchtafweerbases rondom de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, zo meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek. De aanvallen zouden uit sluitend zijn uitgevoerd op ver plaatsbare installaties. Intussen zijn de Amerikanen gisteren bij de Zuidvietnamese kustplaats Qui Nonh de grootste landingsoperatie be gonnen sinds de Koreaanse oorlog. De militairen, die daar aan land worden ge zet maken deel uit van de eerste Ameri kaanse luchtcavaleriedivisie. Deze be schikt over 428 zware ,.Chinook"-helikop- ters, waarmee elk artillcriewapen. voer tuig of ander materiaal kan worden ver- Uitrusting De vliegende divisie, de eerste van deze soort, is speciaal uitgerust voor een taktiek van oorlogvoering, die snelle concentratie en even vlugge ver spreiding van troepen op elke plaats vereist. Zij staat onder bevel van gene- raal-majoor Harry Kinnard en omvat ongeveer 16.000 man en verder nog 5.000 man ondersteuningstroepen. Naast helikopters beschikt ze nog over zes verkenningsvliegtuigen. De troe pen arriveerden in de baai van de stad aan boord van een grooi aantal Bestemming Met vliegtuigen werden de militairen naar een onbekende bestemming ge bracht. Verwacht wordt, dat de divisie gebruikt zal worden in het centrale heuvelland van Zuid-Vietnam. waar dc Amerikaanse strijdkrachten steeds op grotere sterkte worden gebracht. De prestaties van de divisie worden nauw lettend door de militaire deskundigen gevolgd om na te gaan of het nuttig is tweede dergelijke divisie op te rich- DJARKARTA Volgens Antara heb ben de autoriteiten te Soerabaja be sloten „economische misdadigers" en vooral zwarte handelaren In rijst, in het openbaar door een vuurpeleton U laten doodschieten. Tevoren ls hethaalde malen gewaarschuwd. RIJNMOND Morgen begint de Rijnmond zijn ver gaderingen. Het is het openbaar li chaam. waarvoor vele Nederlandse staatsburgers dit jaar naar de stem bus zijn getrokken. Velen hebben gestemd, echter lang niet allen die daarvoor in aanmer king kwamen. Hetgeen moest gelden als een aanwijzing, dat de Rijnmond in ons gedachtenleven nog onvol doende gestalte had gekregen. Nu mocht dat ook worden vermoed. Onbekend maakt ook hier onbemind, in deze zin dat de belangstelling voor de Rijnmond en de erkenning van zijn waarde en betekenis afhan kelijk zullen zijn van wat dit open bare lichaam zal zijn en van wat het zal doen. Zelf hopen wij ook als krant onze lezers van de gang van zaken met betrekking tot dit college op de hoog te te houden. Opdat zij in hun hoe danigheid van staatsburgers zullen kunnen oordelen. SCHERP Weer is een militair gedood door een kogel uit het wapen van een op wacht staande collega. De eerste be richten wijzen erop dat de wacht een fout gemaakt moet hebben. De Uzi is bovendien een wapen, dat is aan geschaft om zijn grotere veiligheid. Na het voorlaatste dodelijke schot in een kazerne gingen er stemmen op, de wacht geen scherpe patronen meer te verstrekken. Daar is tot nu toe geen gevolg aan gegeven. Het is dringend geboden de voor schriften in deze te herzien. Geble ken is dat de te bewaken belangen dodelijke ongevallen niet rechtvaar digen. CONCILIE De slotfase van het concilie, die morgen begint, is er een van ge temperde verwachtingen. Gebleken is wel, dat de huidige paus niet in die mate voortvarendheid be tracht als zijn voorganger. Hij ves tigt de indruk, zijn roeping meer in bedachtzaamheid te zien. Zodat men uitziet naar hetgeen er alsnog zal worden bereikt. Voor de protestant merkwaardig blijft de positie van deze hoogste gezagsdrager binnen die kerk. Uit eindelijk is zijn beleid beslissend. Echter, ook hij, wilde hij het, zou niet ongedaan kunnen maken wat zijn voorganger begon, zou de motor, ook de geestelijke motor, niet stil kunnen zetten die zijn voorganger in beweging heeft gebracht. Er is discussie ontstaan, het gesprek is geopend, in de wandelgangen mo gelijk nog meer dan in de eigenlijke vergaderingen. Er zijn verwachtin gen gewekt. Die kunnen wel worden getempord, zij laten zich niet meer wegnemen. BERISPING Hoe groot de bevoegdheid van de paus nog is, blijkt ten overvloede uit het stuk, dat hij thans moeten wij zeggen: juist thans? heeft doen uitgaan. Het behelst een duidelijke afwijzing van met name door Nederlandse rooms-katholieke theologen verkon digde leerstellingen. Een bewijs hoezeer het Rome is, dat beslist. Wie zich bepaalde denk beelden veroorlooft, daartoe stellig door de begeerte naar bijbels den ken geleid, loopt de kans door de opperste gezagsdrager per openbaar kerkelijk geschrift tot de orde te worden geroepen. Voor de betrokken theologen en misschien nog voor anderen meer betekent dit krachtige ingrijpen van hoger hand ongetwijfeld een teleur stelling. Een teleurstelling, die, door het tijd stip van de publikatie, immers juist bij het herbegin van het concilie, het karakter zou kunnen dragen van een ontmoediging. DEN HAAG. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn van plan zaterdag 2 en zondag 3 oktober een bezoek te brengen aan de moeder van de heer von Amsberg, die thans in diens geboorteplaats Hitzacker verblijft. Het is een strikt particulier bezoek. De feestelijke ontvangst die door dc in woners en autoriteiten van Hitzacker wordt voorbereid, zal dan ook een strikt p'aatselijk karakter dragen, zo deelt de R.V.D. mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1