Dagboek van een kamermeisje een negatief meesterwerk Weekagenda Prachtige concertserie van het Residentie Orkest Fotowedstrijd Leiden werd geen succes Leidsche Kunstkring: vijf kamerconcerten .w. [jeuwe leidse courant VRIJDAG 10 SEPTEMBER 196.5 Allergrootsten komen naar LEIDEN (LEIDEN De abonnementsconcerten van het Residentie-Orkest, die op heden steeds op donderdag plaats hadden, zullen in het nieuwe tzoen worden gegeven op de dinsdagavond, met uitzondering van het iatste concert uit de reeks. Een en ander gebeurt zowel ten gerieve van L orkestleden zelf, die nu op een gunstiger moment hun repetities kunnen ouden, anderzijds hoopt men dat de televisie-kijker, die slechts node af pand deed van de donderdagse toneel-avond, nu zonder bezwaar de con- frten zal kunnen bezoeken. Jet programma dat voor dit sei >rd samengesteld, is in vele opzichten rassend: men heeft een heel prettige ring gevonden van oudere en 1 muziek, zodat men steeds iets van gading zal vinden op elk concert; Bach, Mozart, Schubert, Beethoven Vrijdag [jeugdgebouw, Breestraat 19. 8 uur: al- ledenvergadering De Natuur- tiend Ihuis. 5.30 uur: ontvangst United ites Educational Foundation in IZomerzorg. 8 uur: bijeenkomst Con- ;lub Leiden (voor eenzamen en con- lezoekenden). Haag. Koninklijke Schouw- 8.15 uur: Haagsche Comedie met «er*r 'is een moord gepleegd" (besloteD ÏÜMoorstelling). ortU Scheveningen. Kurzaal Paviljoen. dfltj5 uur: toneelgroep Studio met „Het mdtlagboek van een gek". °r'[ Zaterdag den Moriaan: reünie van het zo- srkamp te Müllcrthal. Afdeling NCR(eis)V, fruitcorso te Tiel, rtrek uit Noord wijk 8 uur, van Leiden- °P; ation 8.30 uur Rapenburg 102: 8 tuur. Openingsbal J.V Rehoboth. Wijkgebouw De Goede Herder, 20 uur: larfeest C.J.V. De Valk „Het kwartet De Turk, 4 uur: huldiging de heren M. e Bruin en J. Bosman t.g.v. hun 40-jarig Van rbeidsjubileum in dienst van de N.V. M et Motorhuis. Oegstgeest. 10 uur: excursie afde- ng Leiden en omstreken Tuinbouw riti-flantkunde naar Vaste-plantenkweke- itijen firma Van Egmond en Zn., Hoge enjforsweg 43. Den Haag. Koninklijke Schouw- urg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Er is een moord gepjleegd". Diligentia, 2.15 uur: Toneelgroep Are- met „De schilderijen-oorlog" Poppentheater Kooman, Gallleistraat uur: ..De kleine giraffe" Scheveningen. Kurzaal Paviljoen, toneelgroep Studio met „Het agboek van een gek" Dagelijks ln Den Haag Diligentia: t.m. 2 okt. (beh. 181727 15 uur: Nieuwe Komedie: ..De evierde liefde". Theater in De Steeg. Westeinde 165 t. 19 sept., 20.15 uur: Marie-Cecile Moer. II» ijk „folklore toets od stem en snaar" U pi.m.v. Carlos Moerdijk, piano. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Weekend 18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De zwarte ulp (14 jaar)- Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het dag kamermeisje (18 jaar); Woensdag: 0815 De Kazerne (18 jaar) Rex (230. 7.15 en 9.15 uur): Bedreigde neisjes (18 jaar) Studio (2.30, 7 en 915 uur): Constance 118 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Veel Kefs uit Moskou (18 jaar). Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: juiderapotheetk. Lammenschansweg 7. *1. 23553. De dienst van apotheek R. Breest Srnallenburg te Leiderdorp It eveneens waargenomen door de luider Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek is geopend. Apotheek Voorschoten is op zondag september gesloten van 6 uur tot 22 Behalve de Zuider Apotheek is in Lei den op zaterdag 11 sep'embcr s morgens Mn 8 tot 12 uur, uitsluitend voor spoed ende gevallen, ook geopend: Apotheek Van Driesum, Mare lit), tel. 2C406 De apotheken !e Leiderdorp. Oegst- teest en Voorschoten zijn op zaterdag 11 september ook 's morgens geopend. Tentoonstellingen Rijksmuseum Oudheden: ..upgravln- m in bijbelse grond", tot 20 september. Rijksmuseum Oudheden:.. Leiden [graatf' (opgravingen in Egypte. Duits- nd en Nederland), toi 20 september Rijksmuseum Volkenkunde. Steenstr. tentoonstelling Univisie '65, t g v justrum Universiteit beeld van het dage lijks werk van de Leidse universiteit. ongeveer 13 septemhber 105 uur op zondag van 15 uur. De Lakenhal: tentoonstelling van foto's ■■Uiden bestudeerd", tot 12 september vindt men ook de 6e symfonie van Hart- mann. Webers orkestvariaties les qua- tre éléments van Frank Martin, gecom poneerd voor de dirigent Ernest Anser- met en onder diens leiding dit jaar uitge- v< erd tijdens het festival van Luzern, Petrassi's zesde concert en de treurmu ziek die de Poolse componist Lutoslavski ter nagedachtenis van Bartok heeft ge schreven. Maar niet alleen de programma-keuze is boeiend, 't aantal.solisten van wereld naam is deze keer overweldigend: piano liefhebbers zullen het voor alles op prijs stellen dat men Emil Gilels h'er zal ho ren in Beethovens 3e pianoconcert, en Eduardo del Pueyo in het 2e pianocon cert van Brahms; mocht men meer liefde voor de viool koesteren, dan is daar de concertmeester van het Residentie Or kest, Willem Noske, die een vioolconcert van Stramitz tot klinken zal brengen, en deze violist wordt geflankeerd door twee van 's werelds allergrootsten: Zino Fran- cescatti, die Beethoven spelen zal en David Oistrach. op wiens programma Strawinsky staat. Degenen die zich andere jaren wat gepasseerd mochten voelen, omdat er dan minder aandacht voor de vo cale sector werd gevraagd, kunnen zich deze keer zeker ook niet be klagen; niet alleen komt Frankrijks grootste bariton, Gerard Soiizay de Kindertotenlieder van Maliler ver tolken, doch er wacht hun nok een zeer bijzonder concert onder de gastdirigent Gennady Roshdestven- sky (die hier twee jaar geleden reeds grote büval verwierf), met een van de grootste Russische sopranen. Zara Doulouchanova (4 laatste liederen van Strauss). De andere concerten staan onder de leiding van Willem van Otterloo. met uit sondering van het tweede: Karl Böhm, de alom veelgevraagde en zeer bewon derde dirigent, die o m. het be'angrijkste aandeel heeft in de Salzburger Festspiele bleek bereid ook een concert te Leiden voor zijn rekening te nemen. Wat dit zeggen wil, realiseert men zich eerst goed. als men bedenkt, dat één enkel plaatsbewijs voor één enkel concert on- Böhms leiding in de Oostenrijkse festivalstad zo ongeveer f 50 kost. Het is dan ook verwonderlijk, dat het de leiding van het Residentie- Orkest mogelijk blijkt, de hele serie (8 concerten) aan te bieden tegen de prijs van f 32,50. Voegt men daaraan toe, dat er voor studenten en jonge- ven-dan-20-jaar abonnementen zul len zijn a raison van f 18, dan lijkt het ons een bijna overbodige opmer king, als we zeggen dat men zich de unieke gelegenheid zoveel schoons te gaan beluisteren niet kan laten ont gaan. We wensen het orkest, dat hier zo gaarne optreedt, een goede start en een uitverkochte zaal toe. Dra. A. van der Veen-Wiersma. De wereldberoemde violist Zino Francescatti zal in Leiden Beet hoven spelen. LEIDEN De foto- en filmwedstrijd voor amateurfotografen in het kader van de fototentoonstelling Leiden-Universiteit is geen succes ge worden. „Kwantitatief en kwalitatief is de inzending tegengevallen"zo zei gisteravond prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Stichting Pro Civi- tate, bij de prijsuitreiking in de Lakenhal. De jury van vijf hoogleraren, die moest beslissen welke foto's geëxposeerd konden worden naast de we tenschappelijke fototentoonstelling, heeft zich niet overwerkt. Vrijwel alle ingezonden foto's werden toegelaten. Niet omdat de kwaliteit zo goed was het gewenste niveau hebben we niet bereikt, zo zei prof. Berkhof maar omdat het aantal teleurstellend laag was. Iets meer dan zeventig opnamen wer den ingestuurd; bijna even veel werden geëxposeerd. De filmers lieten het hele maal afweten. Slechts één amateur stuurde een smalfilm in. Deze film kwam evenwel niet voor beoordeling in aan merking, omdat hij ongeschikt was Toch goede prenten Teleurstellend voor de winnaars, want ofschoon de prijzen zeer aantrekkelijk waren, zij kwamen nu heel wat minder glorieus uit de strijd dan het geval had kunnen zijn. Overigens moet gezegd wor den, dat het oordeel van prof. Berkhof de expositie in haar geheel betrof. Stelde de inzending in haar geheel teleur, er waren zeker goede prenten. De ,,vox populi", de 774 bezoekers die met een stembriefje de winnaars kozen, heeft het er vrij aardig afgebracht. Mej. Ruth van Crevel veroverde met haar opname, die wij zouden kunnen be titelen als ,,zon in Rapenburgs groen", de eerste prys: f 250 in contanten. De Gedeelte van de opname waar mee mejuffrouw Ruth van Cre vel Ae eerste prijs won in de fotowedstrijd Leiden- Universiteit. LUXOR De 25ste speelfilm van Luis Bunuel is bijna twee uur zitten, niets zeggen en alleen maar kijken dubbel en dwars waard. Maar er is bij de ruim twee-en-een-halve kilometer film geen positief m&tertje te vin den. „Dagboek van een kamermeisje" is een onverbiddelijk werk van de 64 jaar oude Bunuel en wie zich zijn film „Viridiana" nog herinnert, weet welk satanisch element hij in zijn satirische creaties weet te leggen. Er blijft voor de burgerlijke moraal, voor de politiek en voor de religie geen millimeter levensruimte over. De film is gesitueerd omstreeks de jaren twintig en het verhaal is al tien tallen jaren bekend Want als leidraad nam Bunuel de roman van Octave Mir- beau ,.Le journal d'une femme de cham- bre", die indertijd al de nodige opschud ding heeft verwekt. Hoofdpersoon in de film '.s het uit Parijs afkomstige kamermeisje Celes- tine. een in het leven doorgewinterde „ïouw, die gespeeld wordt door Jeanne Moreau. Daarnaast of liever daarom heen staan een frigide monsterachtige vrouw, een erotomane stumper, een feodaal aandoende fetisjist, een sadist met een puur fascistische instelling §n een lummelachtige branie van een ka pitein die zelfs in '14'18 de kinder schoenen niet ontgroeien kon. Met deze krotten van karakters weet Bunuel een dergelijke walgwereld op bet Franse platteland op te bouwen, dat het haast ondoenlijk wordt al dit onder- en bovenhuidse kwaad te ver- Er is tegen deze overigens absoluut aan kunstenaarshanden ontsproten film uiteraard aan te voeren, dat de hier door Bunuel geschapen realiteit geluk kig niet de enige is Maar men kan Jeanne Moreau als het kamer meisje in Bunuels verfilming van de roman van Octave Mir- beau Journal d'une femme de chambre. Bunuels werk niet opzij schuiven, ook al is het een zéér eenzijdige benadering, ontstaan door een afkeer van de maat- scnappelijke orde. Want dit grote, haast wraakzuchtige accent op het a-morele is met zoveel medegevoel voor de mens heid. zelfbeheersing en talent aange- biacht, dat het er zijn bestaanrecht aar ontleent. (Boeiend en suggestief). Constance STUDIO Op suggestieve soms be klemmende wijze vertelt de bekende regisseur Francois Villiers in zijn film .Constance" het verhaal van een toneel spel. dat bittere werkelijkheid wordt. Een jongeman en een jong meisje heb- htn een moord in scène gezet om tegenover hen wonende officiersweduwe, die de enige getuige was en geen gifte bij de politie heeft gedaan, te kun- =n chanteren. De weduwe neemt later echter wraak. Zij zorgt ervoor, dat de jeugdige gelief den elkaar werkelijk naar het leven gaan taan. De jongeman doodt zijn meisje. (Weinig opwekkend onderwerp knap verfilmd). Weekend CAMERA. „Dit is niet om uit te houden", fluistert Bet in het donker van de nacht in het echtelijk bed, waarin ze eer met haar man ligt na 'n weekeinde an „klimaatveranderingen". De film „Weekend" toont liefde en hartstocht, doch van geen van beide is sprake. Het is de verveling uit inner lijke leegheid, die de echtparen in de weekendhuisjes trachte nte verdrijven door drank en de gevolgen, die hun ge- ;wets oproept. Overdag wordt het zwijgen tussen de echtparen slechts onderbroken door ge kibbel om heel andere zaken dan waar het eigenlijk om gaat. Is dit het beeld van de dertigjarige intellectueel, die vindt dat hjj is uitge keken. omdat hij zijn jeugd voorbij Is zij machteloos de ban van altijd hetzelfde in het hoe welgesteld ook lis op andere wijze te doorbreken. De film blijft het antwoord schuldig. Laat slechts de zinloosheid van het toe geven aan de lust zien. waarin men toch blijft die men is. Alleen het Evangelie kent immers een vrijheid in gebonden heid. die vrede brengt. Werd de verveling, die men bij het en van de wat trage film ondergaat, door regisseur Palle Kjaerulff Schmidt functioneel ingebracht? (Verveling). De zwarte tulp LIDO. Christian-Jacque heeft op buitengewoon vaardige wijze een Pim- rernel-verhaal verfilmd: ..De zwarte tulp", waarin Alain Delon op gewieksts wijze de hoofdrol speelt. Henri Deca zorgde voor het camera werk en zo is er een boeiende avon turenfilm tot stand gekomen spelende iep tijde van de Franse Revolutie voor de val van de Bastille. Het spektakel stuk wordt op een ironische wijze ver werkt. zodat men zich best kan amu- Bedreisde meisjes REX. Een bizar mengelmoesje van bloot en griezel, deze Italiaans-Franse eo-produktie. Het kan al niet zotter' eenploeg strip-tease meisjes en twee mannelijke begeleiders belanden op een eng kasteel, waar de meisjes zich nu eens van hun kleding ontdoen, dan weer gebeten (dreigen te) worden door een vampier die zijn verblijf- in de slotkelder houdt Ten slotte komt het allemaal op zijn (blote) pootjes terecht a! moet de ploeg het verder met een meisje minder heer J. H. H. Burer vereeuwigde een èle in de Hortus en vla de ,,vox populi" •erd hü bedacht met f 150. De heer J. Pieëte zag een meisje in tennisshort langs Minerva richting Stadhuis stap pen naast een student in groot gala. HU drukte op de knop en kreeg voor de af- afdruk, die hy vergezeld liet gaan van de uitroep „Zeur nou niet ik ben toch in het wit" de derde prijs: f 75. K en O stelde een abonnement op een concert- of toneelserie beschikbaar en dat ging naar de heer Wolters voor zijn originele kijk op het Stationsplein uit het trappenhuis v.an het universiteitsgebouw. „De Heildronk" van de heer A. A. Petit werd beloond met de aanmoedigingsprijs, een fotocursus van K en O. Dat waren dan de prijswinnaars. De niet-winnaars gingen naar huis met hun foto en een „troostrijk" woord van prof. Berkhof. Degenen, die niets ge wonnen hebben kunnen zich troosten met de gedachte, dat de stem des Volks gesproken heeft en dat een echt kunste naar slechts zelden door zijn tijdgenoten gewaardeerd wordt... De tentoonstelling Leiden1Universi teit is nu gesloten. De wetenschappelijke afdeling zal echter binnenkort in Arn hem tentoongesteld worden. Ook de te levisie zal nog aandacht besteden aan deze afdeling. 7 oktober zal een en ander op het tweede net te zien zijn. Leidse aardgasliaard kreeg goedkeuring LEIDEN De heer Joh. de Nie Sr. directeur van de J. N. Haardenfabriek Leiden (dochteronderneming van Jan de Nie en Zonen), die in 1937 een ko lenhaard voor centrale huisverwar ming ontwierp, en daarna een olie- haard, heeft hieruit thans een open aardgashaard ontwikkeld, die de ver eiste goedkeuringen van het Gasinsti- tuut V.E.G. heeft verkregen. De produktie van dit volautomati sche verwarmingsapparaat, dat ge woon in de huiskamer op de schoor steen kan worden aangesloten, is thans ter hand genomen en de eerste vijftig exemplaren zijn inmiddels geplaatst in die delen van ons land, waar men al over aardgas beschikt. De „stook kosten" van de nieuwe gashaard liggen 25 procent beneden die van een kolen- gashaard voor centrale verwarming. Door deze ontwikkeling werd ook het bedrijf gereorganiseerd, zoals reeds uit de eerste regels van dit bericht blijkt. De J. N. Haardenfabriek is nu een zelfstandig bedrijf geworden, dat zich uitsluitend met de produktie van de gashaardenfabriek bezig houdt. Daarnaast bestaat nu het installatie bedrijf De Nie Centrale Verwarming N.V. Benoemingen aan de Leidse universiteit LEfDEN Benoemd aan de Leidse tini- wetensdhaptpe'ijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij do faculteit der Lette ren: mej. drs. N Baart, voor het tijdvak van 1 september 1985 tot 1 september 1966 tot wetenschappelijk medewerker ln tijde lijke dienst bij de Biochemie; drs. H J Bethe, wetenschappelijk ambtenaar lc klasse in vaste dienst bij de Sociologie, met ingang van 1 juli 1965 tot wetenschappelijk hoofd medewerker: drs. S H Bloembergen, voor het tijdvak van 1 juni 1965 tot 1 juni 1966 tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit dor Rechtsgeleerd- neid: R Crespo voor het tijdvak van 1 sep tember 1985 tot 1 september 1966 tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst Op 7 oktober de eerste avond LEIDEN Voor het komende seizoen heeft de Leidsche kunst kring „Voor Allen" weer een se rie van vijf kamerconcerten op het repertoire. Daarvoor verze kerde men zich van de medewer king van ensembles en solisten, die zonder uitzondering tot de top klasse behoren. Donderdag 7 oktober wordt de serie geopend met een concert door het Quintette Marie-Claire, dat in het seizoen 1959/1960 al grote waarde ring genoot in Leiden. Het zal een afwisselend programma van klassie ke en moderne werken bij de I Posthum tijdelijke dienst bij de Biochemie. tijdvak van 1 september 1965 tot 1 septem ber 1966 tot wetenschappelijk medewerker le klasse: mr P L Wery. wetenschappeCijk hoofdambtenaar in vaste dienxt bij de fa culteit der Rechtsgeleerdheidmet ingang van 1 juli 1965 tot wetenschappelijk hoofd medewerker (Brrr). Prolongatie TRIANON ..Veel liefs uit Moskou" is zijn vierde week ingegaan. Volgens ve len een heerlijke thriller, spannend van de eerste tot de laatste kogeL Volgens ons is de James-Bond-cultus evenwel een ongezond verschijnsel, waarbij het tomeloze geweld en het geperfectioneer de sadisme te duidelijk aan het fascisme herinneren. CARMENCITA LOZADA Op 2 december treedt de sopraan Erna Spoorenberg op. eveneens met een programma van modern en klassiek. De componist-pianist Geza Frid zal haar begeleiden. Het derde concert, op 27 januari, wordt gegeven door de pianiste Ingrid Haebler, die vooral door haar Mo- zartvertolking grote faam heeft ver worven. Het februari-concert (op de 28ste) wordt verzorgd door de in ons land (nog» niet zo bekende 28-jarige Phi- lippijnse violiste Carmencita Loza- da. die eerst drie jaar geleden aan de muziekacademie in Wenen met de hoogt te onderscheiding haar di ploma behaalde. Buiten ons land geniet zy reeds een goede naam. De serie wordt besloten op 25 maart met het optreden van het Loewen- guth Kwartet, dat twee jaar geleden in dezelfde samenstelling voor de Kunstkring optrad. Zoekt u moderne oi Klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. Na beschadiging auto weggereden: f250 DEN HAAG, „Een aanrijding kan iedereen veroorzaken, maar om dan zonder meer weg te rijden, dat is on behoorlijk". De Haagse politierechter zei dit tegen een 34-jarige boekhoud ster, die in Leiden bij het wegrijden van een parkeerplaatsje het achterlicht en een spatbord van een andere auto beschadigde. De officier uitte zijn af keuring in zijn eis: 250,voor het wegrijden plus voorwaardelijk in trekken van het rijbewijs voor acht maanden. Voor de aanrijding zelf eiste hij 40.De rechter maakte er f 25. en 250.en voorwaardelijke intrek king van rijbewijs voor zes maanden Amsterdam en thans wonende (n. is gepromoveerd tot doctor in ae Mjtf natuurweten- I

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3