Nieuwe Leidse Gourant Toekomst Europa van „Zes" is weinig rooskleurig Urker vissers uit Engelse zeehaven bruut weggejaagd Twee negerinnen doodgeschoten De Gaulle: Ik dictator, kom nou Voor NAVO wordt 69 een kritiek jaar Havenmeester kapt trossen Prinses Christina naar De Horst op onze groei Amsterdamse novieten: gemeentebesturen bij de neus genomen Peulvruchten duurder Commentaren Vrijdag 10 september 1965, 46ste jaargang |m„ f- OIEAAER 80 Hoofdredacteur: Dr. E. OIEMER CHRISTEtIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvastigh i* ghebleven mijn hert in teghempoetl" f Zelfde temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht opklaringen, morgen overdag half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of enkele buien. Matige tot vr(j krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt om 11-15 uur) VJ PARIJS President de Gaulle heeft zich gisteren op zijn persconferentie spottend uitgelaten over beschuldigingen dat hij alleen regeert, zonder zün ministers te raadplegen. Onder gelach van zijn gehoor verklaarde het staatshoofd: „Er is gesproken over persoonlijke macht. Wie had ooit gedacht dat generaal de Gaulle, wanneer hij eenmaal aan het roer zou zijn ge roepen, zich tevreden zou moe ten stellen met het openen van bloemententoonstellingen. Dege nen die zeggen dat de presient ge- isoleerd is, slaan geen acht op de feiten. Ik heb de ministerraad 320 maal bijeengeroepen, 420 ontmoe tingen met ministers belegd, 605 maal de minister-president in mijn bureau ontvangen en 78 maal een gesprek gehad met de voorzitter van de nationale ver gadering. Ik heb tenminste 2.000 maal een minister afzonderlijk ontvangen en 1.500 maal vooraan staande ambtenaren, deskundigen en vakbondsfunctionarissen. „Wat de buitenlandse aangele genheden betreft, heb ik 600 uren van gedachten gewisseld met buitenlandse staatshoofden en ik heb een duizend gesprekken ge had met hun ministers en ambas sadeur en dat heeft in grote mate bijgedragen tot de meningsvor ming van het staatshoofd", aldus de Gaulle. PARIJS/BRUSSEL De Gaulle heeft een algeemne crisis uitgelokt in het westelijke bondgenootschap door zijn weigering de verplichtingen van Frankrijk ten aanzien van de NAVO en de EEG na te komen. Op zijn „persconferentie" van gisteren sprak hij de banvloek uit over de integra tie, die tot dusver hot voornaamste element in beide organisaties is geweest. De Franse president kondigde aan, dat Frankrijk de NAVO zal verla ten als deze organisatie in 1969 nog gebaseerd is op integratie van de strijdkrachten. En wat voor Europa minstens even belangrijk is: de ge neraal wil een grondige wijziging van het Verdrag van Rome, waarin de spelregels van de EEG (Europese Economische Gemeenschap) werden Binnen twee maanden zal ik zeggen, of ik mij kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezing. Onze relaties met Rusland vinden we zeer belangrijk. Er moet een entente komen van de Atlantische Oceaan tot de OeraL Zo kan het Duitse vraagstuk worden op- De Franse verdediging moet volledige vrijheid van handelen krijgen. China, Frankrijk, de V.S., Rusland en Engeland moeten een vrede in Viet nam bewerkstelligen. (Voor vervolg zie pag. 7) Schuilend voor stormweer Het pessimisme in „Europees Brus sel" was zeer groot. De Gaulle heeft Leeuwarden, mr. G. R. Nube. thans of- met zijn persconferentie kennelijk alle ficier van justitie in het arrondissement hoop de bodem ingeslagen. Amsterdam. Een hooggeplaatste functionaris bij i de EEG zei bijvoorbeeld: „Ik zie waar lijk geen mogelijkheid om ooit op I basis van de verklaringen van het Franse staatshoofd een akkoord tussen de Zes, om uit de crisis te komen, te bereiken". De Gaulle wil immers in de Europese landbouwpolitiek het evenwicht tussen de nationale belangen en de gemeen- schapsbelangen elimineren. Dit komt neer op het nationaliseren van de winsten en het uitsmeren van de verliezen over de partners. Kwaad was men bepaald in Brussel over de Gaulles bewering, dat de vijf andere EEG-staten hebben geweigerd de i noodzakelijke regelingen voor de land- bouw te treffen. Dat is onjuist. Het was immers Frankrijk zelf, die de verplich-1 tingen van het EEG-verdrag niet wenste 1 te aanvaarden. Trouwens men heeft in1 Europese kringen De Gaulle nog meer i onwaarheden horen vertellen. URK Urker vissers die bij ongunstig weer (windkracht 7), beschutting probeerden te vinden in de Engelse haven Bridlington, zyn onder bedreiging deze haven uitgejaagd. Dc bemanning van de UK 157 kwam nog zover, dat een voor- en achtertros konden worden vastgemaakt, maar de woedende havenmeester sneed met een groot mes de nylonkabels door. Op de havenhoofden stonden schreeu wende Engelsen, die een dreigen de houding aannamen. Dit optreden dat tegen elk zeemans- gebruik ingaat, wordt in visserskrin gen een grof schandaal genoemd. Een voor storm schuilend schip de haven uitsturen, is wel zo ongeveer het erg ste, dat men een zeeman kan aandoen. De achtergrond van deze handelwijze schijnt weer de jaloezie te zijn op de goede vangsten van onze vissers. De Urker schepen die de haven pro beerden binnen te gaan, de UK 104, de UK 157, de UK 22, de UK 33 de UK 66 en de UK 175, hadden ver buiten de ver boden zone gevist. Maar daar verklaar den de autoriteiten in Bridlington niets mee te maken te hebben. Aan een ge sprek met de Engelsen kwam men ove rigens nauwelijks toe. Met de woorden „Er uit" werd aan alle discussie een eind gemaakt. Autoriteit De Urkers hebben contact gezocht met Nederlandse instanties, die beloofden, dat na een bepaald tijdstip wel toegang tot de haven zou worden verleend. Maar toen dat ogenblik aanbrak, kwam een nog hogere autoriteit dan de haven meester naar voren en deze had ook slechts één bevel: de haven uit. Technocratisch Tijdens zijn monoloog in een van de zalen van het Elysee bevestigde De Gaulle, dat Frankrijk het in bedoeld verdrag geaccepteerde principe van meerderheidsbeslissingen in de Euro pese gemeenschappen (per 1 januari a.s. in te voeren) thans verwerpt. Dit waren de belangrijkste en meest in grijpende verklaringen van de Franse president, die met name in het Europa van Zes, maar ook in de andere weste lijke landen tot verontwaardigde reac ties hebben geleid. In Brussel constateerde men gister avond, dat Frankrijk geen blijk meer| geeft van enige Europese solidariteit, j Het argument van de Gaulle dat del ,)c Gaulle b»d verder nog op rjjnl Europese verdragen werden 0pge_ persconferentie gezegd, dat volgens de steld toen Frankrijk economisch nog1 hu'djse opeet de Europese tederatio zal zwak was, wordt een „nietsontziendeworden geleid door een technocratisch uitbuiting" genoemd van de huidige apparaat, zonder vaderland en zonder sterkte van Frankrijk. I verantwoordelijkheid. De President zweefde echter een1 Europa voor ogen, waaraan ook Spanje i en Engeland zouden kunnen deelnemen. Dat zijn eveneens landen, voegde hij er aan toe, die hun soevereiniteit I niet willen verliezen, j De onderhandelingen in juni had I Frankrijk afgebroken, omdat de Europese Commissie een te grote onafhankelijke financiële macht zou krijgen. De con trole van het budget door de Europese Assemblee, aldus de President, zou de zaak alleen maar erger maken. o Een goede vangst deed een van onze Nieuwsdienst-reporters gisteren. Hij viste in Flevoland naar karpers. Het was voor hem geen snipperdag, maar werkDaar in dat nieuwe land werd, via die visvangst gecontroleerd, of de jonge karpers zich tot kanjers ontwik kelden. Met andere woorden: men wil de wel eens weten, of er groei in zat. Ook wij willen graag groeien. Dat weet u intussen en u weet even eens, dat iedere nieuwe abonnee die u ons aanbrengt, extra fleur en geur in uw huiskamer kan brengen. Wy toren u onze waardering door als dc tyd daarvoor is aangebroken u een vroeg- bloeiende hyacinthenbol met houder te zenden, die in de winterse dagen een geurige herinnering gaat worden aan J '"4 uw bydrage tot onze groei. Een ander geschenk mag u vanzelf sprekend ook kiezen Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Woonplaats betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOL MET GLAS# „DE DOKTER ZEGT" II TIP-PARADE-TWEE „DE DOKTER ZEGT" I (elk deel is een (ander) geheel)| streep door wat u niet wenst. Onheilspellend Voor de NAVO had president de Gaulle evenmin opwekkend nieuws. Hij noemde 1969 als het jaar, waarin een eind moet zijn gekomen aan de intregatie van het commando. Het noemen van 1969 klonk onheilspellend. Dit is immers het jaar, dat elk lid van de organisatie zijn lid maatschap kan opzeggen met een opzeg termijn van een jaar. Zoals bekend werd het NAVO-verdrag in 1949 getekend. Andere opmerkingen van de Gaulle: I „Vierde T.H. in Haarlem én Alkmaar" (Van onze onderwijsredactie) HAARLEM/ALKMAAR Twee deputaties van 108 novieten heb ben gisteren de gemeentebesturen van Haarlem en Alkmaar feeste lijk bij de neus genomen door te zelfdertijd op de stadhuizen te pleiten voor de bouw van een vierde Technische Hogeschool. Dc Amsterdamse studentenvereniging Unitas Studiosorum Amstélodamen- sium had de grap bijzonder goed voorbereid. In Haarlem trokken de groenen onder politiegeleide naar het gemeentehuis, borden meevoe rend met leuzen als „geen gemier, vierde T.H. hier", „T. en H. is toch voordeligeren uStop een student in Haarlems burgemeester, mr. Cremers, was opgetogen. Hij hield een speech van een kwartier, prees het Amsterdams initiatief en liet 108 glazen sherry aan rukken. Dankbaar aanvaardde hij een bul, waar in werd aangevoerd dat Haarlem his torische rechten kan doen gelden we gens zijn moedige strijd tegen de Span jaarden in 1572. Op hetzelfde uur marcheerde vrijwel een gelijke groep door de kaasstad. Ver baasde Alkmaarders konden spandoe ken lezen met leuzen als „Vierde T.H. hier", „Alkmaar kaasstad, Alkmaar T.H. stad". Glas bier De groep werd met veel egards ont vangen op het gemeentehuis door loco-burgemeester Kirpensteijn. Vol trots las de secretaris van de com missie tot voorbereiding vestiging vierde Technische Hogeschool, mr. Tekenend voor het grenzeloze en thousiasme waarmee prinses Bea trix en de heer Claus vcm Amsberg deze week in de provinciale hoofd steden ontvangen werden: na de rit door Arnhem had de chauffeur er flink werk aan, de confetti weg te vegen. Het Oude Koningshuys v.h. Jachthuis van Stadhouder Koning Willem IH. UITGELEZEN VOOR RECEPTIES en DINERS Tel. 8240 Sassenheim. SOESTDIJK Prinses Christina zal aan De Horst in Driebergen gaan studeren. Aan de bekende academie van het instituut Kerk en Wereld, van de Hervormde Kerk, is drieër lei studierichting verbonden: maat schappelijk werk, cultureel werk en personeelswerk. De Prinses heeft nog geen keus kun nen maken en zal eerst een oriëntatie cursus volgen. Als belangrijke vakken op het speciaal voor haar gemaakte rooster staan culturele geschiedenis en sociologie. Over prinses Beatrix en haar ver loofde wordt gemeld dat ze volgende maand naar de geboortestad van de heer von Amsberg zullen gaan om daar een iveekeinde door te brengen. Het betreft hier een informeel familie bezoek, maar op veler aandrang zou het jonge paar een rondrit door het stadje maken en worden ontvangen op het gemeentehuis. Het paar zal lo geren op het landgoed Dotzingen, waar de moeder van de heer von Amsberg woont. Verwachting is: DEN HAAG, De prijzen van peul vruchten zullen dit jaar hoger worden dan in het afgelopen oogstjaar. Vol gens de eerste indrukken valt de kwa liteit van capucijners en schokkers nog wel wat mee. Bij groene erwten echter valt te vrezen dat slechts met moeite aan de minimum-kwaliteits eisen kan worden voldaan. Tornen aan die eisen is met klem af te raden. De heer J. S. Brandsma. directeur on verwerkte produkten van' het Produkt- schap voor granen, zaden en peulvruch ten. voorspelde dit gisteren in een be stuursvergadering. De verhoging van de prijzen worden veroorzaakt door in krimping van het areaal, verminderde hectare-opbrengst en een mindere kwali teit, waardoor sommige prijzen niet ver handeld kunnen worden. Hoeveel hoger de prijs zal worden kan niemand zeg gen, want er is ook nog een vrije invoer. Ditmunl in Heemstede Inbrekers betrapt in stationskantoor HEEMSTEDE AERDENHOUT Vannacht om drie uur heeft een politie man een paar inbrekers betrapt, die het stationskantoor waren binnenge drongen. De dieven namen dc benen en lieten een ware keurcollectie inbrekers- werktuigen achter. Ze waren met hun werkzaamheden nog niet zover gevor derd als hun „collega's" die het afge lopen weekeinde in het Zaandamsc sta tionskantoor actief zijn geweest. De kluis zat nog dicht H. Dubbeldam, een gelijkluidende bul voor als die mr. Cremers in Haar. lem had gereciteerd, met dien ver stande dat hier gewezen werd op de historische rechten van Alkmaar, vanwaar ten slotte de victorie begon. Voor de novieten hier geen sherry, maar een eerlijk glas pils. Als de representanten van beide ste. den bijzonder argwanend waren ge weest, hadden ze kunnen ontdekken dat ze bij de neus werden genomen, zo verklaarde later de rector van de USA-senaat: In de bul staan name lijk zestien zinnen, waarvan de eer ste letters de waarschuwing vormen „U bent er in gelopen. tTET is de taak van de pers inzicht te bieden toezicht te houden, als het kan ook uitzicht te openen- Ook toezicht te houden. Zij vult daarin de Volksvertegenwoordiging aan. Gelukkig die landen, waarin de pers deze mogelijkheid nog heeft. Aan een belangrijke voorwaarde tot sanering van wat gesaneerd moet worden is dan voldaan. Wij moesten daaraan denken bij de openhartige kritiek, die ons Indone sische christelijke zusterblad Sinar Harapan deze week heeft geoefend op maatschappelijke toestanden in het Indonesië van vandaag. In het bijzonder de toenemende corruptie wordt gelaakt. Het is ons. ook uit gesprekken met leidende figuren van dat blad be kend, hoezeer het de Indonesische gedachte is toegedaan. Daaraan be hoeft waarlijk niet te worden ge twijfeld. Het maakt intussen de ge oefende kritiek zowel te ernstiger als te waardevoller. Dat is journalistiek op zijn best. TAE EEG verkeert in ernstig gevaar. De gisteren door ons uitgespro ken vrees is niet alleen bevestigd, president de Gaulle is nog verder gegaan. De Franse president eist herziening van het verdrag van Rome en wil niets meer met de Europese com missie te maken hebben. Het nationalisme, met alle kwalijke gevolgen, steekt de kop weer op. En niet alleen in het Frankrijk van de Gaulle Zelfs al zouden de vijf erin slagen, een verenigd front te blijven vormen tegen de Franse wensen, de ver deeldheid is een feit. Dat heeft ons deze eeuw reeds twee maal grote ellende geh-^bt. Aan de andere kant: gehoorz- - id aan de Franse eis draait de tij ikele tien tallen jaren terug. Vooral de kleine landen dreigen het kind van de rekening te worden. AAN ons vriendelijk verzoek tot de lezerskring, ons te helpen bij de uitbreiding van het lezerstal, hebben reeds velen gehoor gegeven. Hartelijk dank. We hadden trouwens in het uitzicht gesteld: vergroting van de lezers kring leidt vanzelf tot verbetering van de krant. Want de inkomsten komen aan de krant ten goede. En dus aan de lezer. Hier geldt weer: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Velen hebben dus reeds voldaan aan wat wij vroegen. Echter, nog niet allen. Men stelle zich eens voor wat er zou gebeuren, indien iedere lezer een nieuwe aanbracht. Een vreemde gedachte? Och waarom? Er zijn nog mogelijkheden te over. Behalve in verbetering van dc in houd laat de krant ook door atten ties zien. dat zij de werkzame bij stand van lezer en lezeres weet te waarderen. Acht arrestaties Fraude in haven Amsterdam AMSTERDAM In de Amsterdamse haven is een omvangrijke fraude met hout aan het licht gekomen, waarbU on der anderen de directeur van een con- trolebedryf en de procuratiehouder van Amsterdamse houtimportfirma zjjn betrokken. De rijkspolitie te water heeft tot dusver acht personen gearresteerd. De fraude bestond hierin, dat het ge richt van rn de haven aangevoerde boom stammen werd gedrukt, waardoor er te weinig vracht, eno pslagkosten werden betaald. Deze kosten worden n-1. bere kend aan de hand van het geloste gewicht, dat wordt vastgesteld door controleurs. Controleur-ijkers werden omgekocht ii het gewicht lager vast te stellen. Met deze knoeierijen zijn tenminste ve le tienduizenden guldens gemoeid. Op het ogenblik bevinden zich in arrest: de 44-jarige directeur van een controle- bedrijf A. B„ de 51-jarige procuratiehou der J. B„ de 34jarige expedifciechef van deze firma J- Z.. de 47-jarige controleur J. G. en zijn 38-jarige collega A. R. van het eerder genoemde controlebedrijf en drie werknemers van een stuwadoorsfir ma, de 42-jarige controleur J. K., dc 35- jarige voorman-ijker J. S. en de 31-jarige controleur E- B. UTRECHT Door een vinding van het fysische chemisch instituut T.N.O. kan het zonesmelten een chemisch proces om stoffen te scheiden en te zuiveren aan zienlijk worden versneld. Processen die tot dusverre een a twee maan- in beslag namen, kunnen nu op sen normale werkdag worden uit gevoerd. Gevonden in greppel hij begraafplaats CHICAGO. Gisteren zijn in een greppel bij een begraafplaats in Chicago de hjken gevonden van twee doodgeschoten negerinnen, over wier ogen en monden plakband was bevestigd. De wyk waarin de lijken zyn aangetroffen is een louter „blanke" wijk Op de vermoorde vrouwen is geen enkel identiteitsbewijs gevonden Hun leeftijd wordt geschat op 20 jaar. In oktober 1958 werden bij een bos op ander halve kilometer van dezelfde wijk drie gewurgde scholieren van 11, 13 en 14 jaar aangetroffen. Het mysterie van deze drievoudige moord is nog steeds niet opgelost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1