Feijenoord zette de triomf van Piet Hein voort Van de mensen merk je niets Rommelig slot aan cupduel SPANJAARDEN JUICHTEN TE VROEG Spanjaarden speelden hard en onsportief KERKUM: Nachtoefenino; Cup-t.v. 9 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 Feijenoord won in tien minuten Real Madrid was onsportief Fel omstreden tweede goal (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM „Ze hebben het veroveren van de Spaanse zilvervloot door Piet Hein nog niet kunnen wreken," lachte de bedaarde kelner in het Feijenoord-restau- rant schampertjes, terwijl hij ons een biertje voorzette. „Die Spanjolen moeten in de tijd van Piet Hein al niet van die lieverdjes zijn geweest," liet hij er behoedzaam op volgen, „maar wat Real Madrid vanavond heeft laten zien, is toch wel bijzonder te leurstellend geweest. Ik noem het schunnig, ronduit!" Wim Hardenbol: (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het tamboer- en trompetterskorps Ahoy is langzamer hand een bekende verschijning ge worden in het Feijenoord-stadion. Zo was men ook gisteravond weer met het Haagse majorettenpeloton van de partij en vele malen klonk het „Hand in hand, kameraden" door de kuip. Wim Hardenbol, een van de steunpi laren van het Rotterdamse korps acht het altijd een grote eer op de grasmat te mogen spelen. „Ik vind het gewel dig. wanneer je weet dat er 65.000 mensen naar je kijken en luisteren. Toch merk je er zelf niet zoveel yan. Dat komt misschien omdat je te gespannen bent. Want van al dat kabaal heb ik bijna niets gehoord tijdens het spelen van de diverse nummers. Je realiseert je eerst dan, dat er men zijn, wanneer er even gestopt wordt het applaus losbarst. Dit is dan weer een beloning voor yele voorbereidingen die je hebt gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Maandagavond hebben wij het hele programma eerst nog eens duchtig doorgenomen zodat er geen fouten kon den worden gemaakt". Naast het musiceren kreeg Ahoy ook volop gelegenheid de wedstrijd te bekij ken. Wim Hardenbol had met de rust niet verwacht dat Feijenoord het met tien man zover zou brengen, dat Real Madrid er niet in kon slagen te scoren. Toen ik van huis ging dacht ik, dat de Rotterdammers wel een 6-1 nederlaag zouden moeten slikken, maar ze zijn beslist niet bang geweest van het Konin klijke Madrid. De Spanjaarden vielen mij dan ook beslist tegen.' Die Gento teert nog op z'n roem van vroeger jaren want nu presteert hij toch beslist niet zoveel." Wim Hardenbol zette zijn kolbak af borg zijn trompet op. Voor deze avond zat het er weer op. Met de rest van de Ahoy-band had hij een onvergetelijk stukje sfeer geschapen. "DUITEN was het rumoer verstomd. Het legioen van de tiendui- zenden was overgoten met een vreugderoes en opgezweept door de sensationele slottaferelen van het Europa Cupduel Feyenoord Real Madrid naar huis gegaan. Eensdeels was er uitgelatenheid over de toch in feite totaal onverwachte 21 overwinning, die Real Madrid heel wat minder hoffelijk had toegestaan dan we van de „Koninklijke" Madrilenen hadden verwacht; anderzijds was er teleurstelling. De met zo veel belangstelling tegemoet geziene match had voor de voetbalfijnproevers niet datgene gebracht wat was verwacht. Real Madrid mocht van tijd tot tijd bijzonder knappe combinaties op de mat leggen, over het geheel genomen bleken de Spanjaarden toch niet het elftal dat zijn kracht uitsluitend uit de techniek put. jFODOENDE werd het een Europa Cup-duel in optima forma; een spektakelstuk met vuurwerk aan begin en aan het slot. Van de negen tig minuten voetbal zijn er hooguit zestig enerverend en boeiend geweest. Daar was het eerste half uur met een Feyenoord als beste ploeg ook wat de kansen aangaat en dan die slot minuten waarin De Rotterdamse kam- pioensploeg toch nog kans zag een vrijwel hopeloze 10 achterstand om te zetten in een 21 victorie. De klap viel in feite bij de tweede Feyenoord-treffer toen alle Spanjaarden als een klit om de nek van de arme Tsjechische scheidsrechter Galba hingen om te protesteren. De manier waarop Kruiver keeper Betancourt had aangeval len toen Bouwmeester uit een vrije trap, vijf minuten voor het einde, de bal voor het doel zette. Via het hoofd van Krui- „ik ging er lekker stevig, maar cor rect tegenaan" kwam de bal tegen de Jat en via een Spaanse rug vo"v de voe ten van Kraay die in een verwarde situa tie scoorde. Het kostte arbiter Galba me nige minuut voordat hij Grosso zo ver kon krijgen af te trappen. Stadion kookte Het stadion kookte. De salvo's daver den van de tribunes en het „Hand in hand" kreeg plotseling weer meer in houd. Real raakte er volkomen van van de kook. Zelfs routiniers als Gento en Puskas wisten niet wat hun overkwam. Real greep naar een noodmaatregel. Het verloor de zelfbeheersing en juist in dat laatste hadden we de meesters van bef Europese voetbal graag Ieren kennen. Het viel tegen. Gruwelijk tegen. Mie- Dirigent miste vaste greep (Van kunstredactie) ROTTERDAM Hoewel de weersomstandigheden aanvankelijk niet gunstig leken, ging de open luchtvoorstelling van de Real istische opera Feijenoord woens dagavond in het geheel uitver kochte theater ..De Kuip" toch Na de feestelijke Ouverture, meeslepend gespeeld door de be kwame musici van het Ahoy- orkest. waarbü een balletgroep voor een fleurige achtergrond zorg de. begon rond kwart over acht. onder luide toejuichingen van het publiek, de eerste acte van het schouwspel. Aanvankelijk leken de twee groepen van elf acteurs zich goed te richten naar de aanwijzi v van de Tsjechische gastdirigent Karol Galba die bekwaam werd gesecundeerd door twee land genoten-regisseurs. Als geheel bleek de Spaanse groep, met als uitblinker Puskas, wèl geraffi neerd, maar toch weinig emotio- neel-geladen. Daartegenover be schikten onze landgenoten, on danks enkele technische tekort komingen. over veel meer fantasie en temperament. Tengevolge van het gladde podium kwamen er vaak onnodige glissandi voor in de ensembles. Nadat bet Ahoy-orkest ander maal lauweren had geoogst met de boeiende Entr'ace-muzick volgde de tweede acte. die veel meer vaart bezat dan de eerste, ook al omdat Kraay een grandioze come-back" liet zien. Het duet van Moulijn en Bouwmeester bleek ook hier veel meer op dreef, tengevolge waarvan een terzet met Venneker tot een bijzonder hoogte punt van de avond leidde. De Spanjaarden, die terecht minder applaus verwierven, kon den dit tegen het einde niet meer verwerken, waardoor het geheel door elkaar liep. De dirigent miste toen helaas de vaste greep op hc geheel, zodat het slotakkoord e* jammerlijke dissonant vormde. in deze. als geheel toch wel op peil staande voorstelling. P.V. noord won en dat was verdiend. Is eei erhouding van 10-1 namelijk niet duide lijk genoeg? ra. die vrijwel de gehele wedstrijd Mou lijn volledig aan banden had gelegd, kraakte de Rotterdamse vedette twee maal op meer dan gemene wijze. De maat was vol en meer dan ooit zal de directie van het stadion zich gelukkig hebben geprezen met het verhoogde hek. Nu bleef het bij een handvol wildeman nen die zich toch nog over de haast on neembare barrière wisten te wecken en n met de Feijenoord-spelers de jaent op Miera inzetten. Politieagenten en sup- suppoosten grepen in en voorkwamen c-r- ;er. En voor arbiter Galba was er slechts ;én geluk: het was tijd. Zonder dat iemand het hoorde, gaf hij poosten grepen in en voorkwamen er- de catacomben in. Het voetbalfeest dat zo luisterrijk was begonnen, kreeg een slot dat nooit het einde had mogen zijn. Voor altijd zal de nare bijsmaak blijven, tenzij men zich straks in Madrid in sportieve ervancheert. Van groot belang is daarbij de arbitrage. Het is geruststellend te weten dat de leiding dan bij de Brit Taylor wellicht in betere handen zal zijn dan bij de Tsjech Galba die de onver geeflijke fout maakte de greep op de macht te verliezen. Goed bedoeld De korte, donkere figuur uit Bratislava had het zo goed bedoeld. „Ik laat ze vrijuit voetballen", had hij zich voorge- ■X- Opgewekt en kalm volgden de Spaanse arbeiders de TV- uitzending. Eerst in de laatste minuten raakten ook zij instaat van opwinding. Alleen zochten zij de schuldigen bij de andere nomen en dat bleek in het begin goed mogelijk, maar Real Madrid, wakker ge schrokken door het feit dat Venneker tot tweemaal toe binnen tien minuten tijd twee uitstekende kansen liet glippen, zet te zich schrap. Galba probeerde met pra ten excessen te voorkomen. Hij vergat evenwel zijn beste wapen: de fluit. Dat leidde vooral na rust tot bijzonder nare verwikkelingen, waarbij ook enkele Feyenuorders zich niet onbetuigd heten Maar toen leek de strijd in feite al beslist. Niet omdat Feyenoord zoveel zwakker was, maar omdat men door pech leek te zijn uitgerangeerd. Toen Kraay na 29 minuten een gapende hoofdwond opliep bij een trap van Pachin en het veld werd uitgedragen, stond Feyenoord voor een ongelijke strijd. Een korte aar zeling in de Rotterdamse achterhoede, men rekende op een fluitsignaal voor een vrije trap tegen Romeijn die Gento on deruitliep, was er zes minuten later oor zaak van dat Puskas met een diagonaal schot scoorde (01). Goed, Pieteü's Grdafland stopte nog wel enkele schoten en Kraay kwam na de rust dapper terug, zij het als rechtsbui ten. het had er weinig van weg dat het uitstekende spel van Kruiver en Fransen uiteindelijk toch zou worden be'oond. Daarvoor was het plaatsen te slecht, liet men Real teveel het trage tempo dicteren en kwamen er te weinig kansen. Eigen graf Maar Real groef door ongeoorloofde tackels zijn eigen graf. Eerst trok Kraay twaalf minuten voor tijd de bal bij een vrije trap scherp voor t Venneker kopte knap via de paal ii gelijk! En terwijl Venneker even later geblesseerd langs de kant zat, lever de een nieuwe trap van Bouwmees ter het tweede doelpunt op. Real was verslagen. Het had slechts éen troost: we krijgen Madrid nog. Maar waarom zou over twee weken een Feyenoord-nederlaag niet even uitgeslo ten zijn als nu de overwinning werd ge acht? Het legioen ging in opgewonden stem ming naar huis. Deels met pl tanen om zelf straks met eigen ogen in Madnd het slottafereel te zien, anderdeels enigszins teleurgesteld, omdat de voetbalavond r.;et dat genot had gebracht dat men had gehoopt. Alleen voor de sensatielustigen was er voldoende gelegenheid ie honger te stillen. Feyenoord won. En hoj! Opstellingen: FEIJENOORD: d. Pieters Graafland, a. Romeyn. Kraay en Velcihot Aguero, Pirri, Grosso. Puskas ROTTERDAM Directeur J. v. Raalte heeft zioh aan zijn woord ge houden. Hij had manager Brox belooft, dat wanneer Feijenoord zou winnen vandaag de vlag van de rood-witten in de top van de Euromast gehangen zou worden. Vanmorgeiv konden de voorbij gangers de vlag in een vrolijk najaars zonnetje zien wapperen. Kreijermaat liet moed niet zakken ROTTERDAM Reinier Kreijermaat keek vanaf zijn brancard met een verbeten ge zicht naar de wedstrijd. Graag had hij zelf weer in het veld gelopen. Maar het ziet er voor lopig nog niet naar uit dat de echter cupfighter spoedig weer van de partij zal zijn. Toen Real het eerste doelpunt maakte zakte de moed o:j hem een beetje, maar bij de gelijk maker van Hans Venneker had hij wel op willen springen van blijdschap. Toen bovendien Hans Kraay nog het winnende doel punt scoorde kende ook bij hem de vreugde over deze overwin ning geen grenzen. Anderleeht gelijk tegen Fehnerbahce In Istanbul kwamen Fehnerbahce e de Belgische kampioen Anderleeht voc de eerste maal tegen elkaar uit. De ontmoeting eindigde in een doelpuntloos gelijkspel. Het Schotse Kilmarnock heeft gisteren in Tirana met 00 gelijkgespeeld tegen Nandori. Voor de eerste ontmoeting tus sen beide clubs waren 30.000 toeschou wers naar het stadion van Tirana geko- In het Nepstadion van Boedapest plaat ste het Hongaarse Ferencvaros zich zon der enige moeite in de tweede ronde. De Magyaren versloegen het IJslandse Kef- lavik FC met niet minder dan 91. Bij de rust was de stand al 61. De eerste ontmoeting tussen beide teams leverde een 41 overwinning op voor de Honga- Een beeld van het sport onwaardige slottafereel. Ge- irriteerd over de incorrecte manier van optreden van de Spaanse back Miera, die Mou lijn tegen de grond werkte, stormen alle Feyenoord-spelers op de Spanjaard af. Heethoofden sprongen over het 2.10 m. hoge hek, maar gelukkig kon ieder een toch nog veilig de kleed- karii&s bereiken. (Van i onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vijf minuten voor negen. Puskas scoort. De kantine het Verzorgingscentrum Waalhaven op de Zuidhoek in Rotterdam wordt met vreugdevolle uitlatingen gevuld. Een paar honderd Spanjaarden, die in het kamp zijn gehuisvest, springen jui chend omhoog. Hun Real Madrid heeft de leiding. Wie had dat gedacht? Zou Real dan toch in de heksenketel vati Feijenoord gaan winnen? Of ren ze voor de wedstrijd met hun voorspellingen, gelijkspel of kleine overwinning voor dc Rotterdammers, te pessimistisch? Afwachten maar, de wedstrijd is nog niet afgelopen Een uur voor de wedstrijd tine al tjokvol. Ongeveer bouwvakarbeiders. Een groot gedeel te moest staan; alles waar men maar enigszins op zitten kon was zet. Niet alle Spaanse arbeiders w in de kantine. Een deel had vis culturele afdeling van het kamp stadionkaartje bemachtigd. Een ander deel zocht een plaatsje in een café met TV, daar een plaatsje in de cantine te ver van het kleine TV-beeld wijderd was. De filmbeelden uit Madrid, die eer half uur voor de wedstrijd voor het scherm yerschenen, werden met grote aandacht gevolgd. Logisch het is fijn --er iets van je eigen vaderland Om kwart over acht gingen ze er beter voor zitten. Bij een fraaie actie van Coen Moulijn steeg er een meende bewondering op, maar toen Venneker alleen op de Spaanse doel man afging en deze kans niet benutte, klonk er om dit falen een luid gelach Als hun idool Puskas de bal in zijn bezit had werd het even stil; stilte voor de storm. De wervelwind kwam uit de linkervoet van de ex-Hongaar, die met zijn schoten internationale reacties als ..oeeeee" ontlokte. In de pauze werd met diepe bewonde ring naar de prestaties van „Ahoy" gekeken. In de cantine hing inmiddels een dik rookgordijn, maar wat hinder de dat? Real stond met 10 voor. Na de rust genoten de Spanjaarden toen hun voebbalidolen op balbezit speel den en de Fcijcnoordcrs van het kast je naar de muur stuurden. Er was ruim een half uur gespeeld en het zag er allemaal zonnig uit Toen kopte Venneker in de 33e minuut ineens raak 't was ineens doodstil. Het gejuich in het stadion was er des te duidelijker door te verstaan. Toen volgde nog de 40ste minuut in de tweede helft. „Oooooh" maar dat is toch geen voet bal wat Kruiver daar doet. Springt zomaar tegen de Betancourt op. Wat....? de scheidsrechter kent het doelpunt toe! Dat noemen ze nou voetbal! Hun gitzwarte ogen schieten vuur. Ze blijven echter rustig zitten, dat valt mee. Moulijn wordt onderuit gehaald en wordt kwaad. Rechtsback Miera is zijn doel. Daar komen nog meer Hollanders op onze back af. Wat gaan ze nu doen? Vechten? Die Nederlanders zijn ook niets in de Europa-cup gewend. Nou. een rommelig einde. Real Madrid, hun Real verliest, maar toch gaan ze in opgewekte stemming uit de kantine. Straks in Madrid zul len ze die Feijenoorders eens laten zien wat voetballen is. Krijgen de Span jaarden dan toch gelijk met hun voor spellingen? -X- Behoedzaam buigt linksback Pachin zich over de voorover gebogen Kraay die door een ongelukkige trap van de Spaanse linksback een lelijke hoofdwond had opgelopen. Het was een incident, waaraan nie mand schuld had. Alle spelers waren het er over eens (Van een onzer sportredacteuren) I „Hier had Feijenoord het publiek mee, maar in Madrid kan het publiek ons ROTTERDAM Natuurlijk was het feest bij Feijenoord. Verzorger Meijer had in de overvolle kleedka mer echter eerst oog voor alle blessu res die sommige spelers hadden opge lopen en die direct moesten worden behandeld. Hans Kraay werd nog eens aan een nader onderzoekje onderworpen, maar de vier krammen, die door dokter Van der Nesten waren aangebracht in zijn voorhoofd, bleken nog goed te zitten. Hans zelf was beslist niet ge deprimeerd, vooral niet omdat hij zo'n belangrijk aandeel in de zege had gehad. Hij was echter beslist niet te spreken over de mentaliteit van sommige Spanjaarden. De «verwin ning vond hij echter verdiend. Die gedachte was ook Henny Weering toegedaan, die voor de eerste maal een wedstrijd voor de Europacup speelde. „Van die 65.000 mensen", zei hij lachend, ,heb ik beslist geen last gehad. Alles went zo snel. Die achterhoede van die Spanjaarden speelde echter bijzonder ge meen. Tot tweemaal toe kreeg ik een klap in mijn gezicht van een van de verdedigers en dat hadden die mannen beslist niet nodig. Jammer was het dat die eerste twee kansen niet werden benut anders hadden wij zeker met 31 gewonnen. Voor de strijd in Madrid ben ik echter helemaal niet bang, hoewel het misschien iets anders ligt met de 125.000 toeschouwers daar. Verdediging PIET FRANSEN heeft ook geen vrees, hoewel volgens hem het accent dan meer gelegd moet worden op de ver dediging. Het resultaat viel hem erg mee hoewel hij helemaal niet pessimis tisch is geweest. Toch was hij even bang toen Kraay het veld verliet maar de zaken werden toen keurig opgevan gen. Die mening was trainer KMENT ook toegedaan. Hoewel sommige spelers zich uiteindelijk toch niet aan de opdracht hadden gehouden, viel het succes hem mee. Hij had echter niet verwacht dat de Spanjaarden zo gemeen zouden spelen. Volgens hem was de scheidsrechter Gal ba bier ten dele schuldig aan. Dat vond manager BROX ook. Hij is blij dat in Mac'rid de leiding in handen is van een Engelsman. KRUIVER nam het allemaal laconiek op. „Toen ik in Italië speelde, maakte ik zulke tonelen wel meer mee. Alleen zullen ze mij nu in Madrid wel op' ten", zei hij lachend. HANS VENNEKER wreef wat over zijn scheenbenen. Hij was dolgelukkig toen hij dat eerste doelpunt scoorde. „Ik dacht eerst toen de bal tegen de paal kwam, dat hij er weer uitrolde. Nu ging het gelukkig goed. De Spanjaarden waren hem bijzonder tegen gevallen. Gedrukte stemming Bij die Spanjaarden heerste een ge drukte stemming. Stil zochten de spe lers de douches op om daarna zo snel mogelijk naar het restaurant te gaan. PUSKAS haalde z'n schouders wat op. „Ach", zei hij, „voetbal is nu eenmaal een harde sport. De scheidsrechter vond ik echter slecht." Hij had zeker dat tweede doelpunt moeten afkeuren. Kruiver gaf toch een incorrecte duw. Feijenoord vind ik geen grootse ploeg, maar wel gevaarlijk. In Madrid winnen wij echter, let maar eens op." GENTO zei het iets voorzichtiger. Scheidsrechter Galba was na afloop zeer resoluut over de toekenning van het tweede doelpunt. „Die blonde van u, stond duidelijk achter de doellijn toen de bal werd ingeschoten, zodat ik het doel punt zonder meer moest toekennen. Er was in het geheel geen sprake van buitenspel. Dat ik te vroeg zou hebben afgefloten is ook niet waar. Het was precies het einde toen die rel uitbrak. Had ik toch nog verder moeten gaan dan hadden Miera en Fransen het veld moeten verla ten. Enkele anderen hadden dan mis schien gevolgd. Europa cup n Dynamo Kiev naar tweede ronde Dynamo Kiev, dc eerste Russische club, die deelneemt aan een Europees bekertornooi, heeft zich woensdagavond op eigen terrein geplaatst voor de tweede ronde van het tornooi om de beker bekerwinnaars. De Russen zegevierden met 40 over het Noordiersc Coleraine. Bij de rust was de stand al 30. De eerste ontmoeting as met 61 eveneens in een Russische /erwinning geëindigd. De wedstrijd Cardiff CityStandaard Luik eindigde in een 21 overwinning dc Belgen. gespeelde wedstrijden luiden: Fulham Sheffield United 00, Newcastle United Manchester United 12, Stoke City Blackburn Rovers 32, Tottenham Hot spur—Leeds United 3—2. moeilijke avond ROTTERDAM „Ik heb een bijsonder moeilijke avond gehad. Meestal blijf ik bij het zien van een voetbalwedstrijd altijd laconiek, maar vanavond kroop het bloed waar het niet gaan kon. Als jc zag hoe som mige Spanjaarden op ongeoorloofde wijze onze spelers attaqueerden, zou je zo het veld willen inspringen, want je weet maar al te goed wat er binnen de lijnen omgaat." De ogen t an Gerard Kerkum, de oud-aanvoerder van het Feijenoord- elftal dat in voorgaande jaren zulke fraaie Europa-Cupsuccessen heeft ge boekt, schieten weer vuur. ,Jk heb werkelijk alle lof voor onze spelers. Vooral Kruiver vond ik geweldig. Ik ben steeds optimis tisch geweest, maar die overwinning is torh wel fantastisch. En Real Madrid had zelfs uitgeschakeld kun nen zijn, als ue in dat eerste kunr- tier een beetje meer geluk hadden gehad. Sta je met 10 of 20 voor, dan voetbalt dat ongelooflijk veel gemakkelijker en naar mjjn mening hadden er dan nog meer mogelijk heden gekomen omdat die achter hoede tan Real bepaald niet sterk is. Overigens teas dit niet het Real Madrid van weleer. Men telde m.L geen enkele uitblinker. Het tras jammer dat hei uiteindelijk geen mooie wedstrijd is geworden, maar vergeet niet dat je mentaal een ge weldige slag krijgt als een speler het veld uit moet zoals Kraay en nie mand hem mag vervangen. Daarom moet het juist voor alle spelers zo'n extra stimulans zijn geneest dat hy teruekwam nn rust. Datzelfde be leefden we drie jaar geleden in Boedapest toen kreijermaat gebles seerd raakte. Ik geloof stellig dat we ecu rede lijke kans behouden. Voor mij staat het lang niet vust dat Real in eigen huis zoveel sterker zal spelen. Daar voor ontbrak het bij vele spelers toch aan voldoende techniek en in zicht. V ooral als wc dan onder goede leiding spelen van de Engelsman Taylor geloof ik stellig in een suc ces, De teamgeest is geweldig en denk er om dat onze jongens nu mentaal sterk zijn ook al geloof ik beslis divt zijn. Lang niet iedereen heeft zich nu gegeven zoals dat nodig is om in een Europa Cup-wedstrijd te winnen. Maar dat gaat in Madrid wel beter. Let maar op. Je proeft dat nu all" Nl'NSPEET Militairen op herhaling, igeveer 400 in getal, moesten gister- •ond aan een nachtaanval meedoen dio in de vooravond begon. Veel gemor we gens een te missen voetbalwedstrijd uit de Maasstad. Wie schetst de verbazing en de vreugde der mannen toen het doel een legertent met vier tv-toestellen bleek te zijn waarin de totaal andere strijd ge volgd kon worden. De commandant had in samenwerking met een radio- en tv- handelaar de verrassing verzorgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9