Dertig procent van lonen naar sociale verzekering L idmaat- schap van het N.V.V. Velen zullen nu Tans wel gaan volgen Roemers: eind van een grievend onrecht Kasjmir Rustig en keurig de winter in Nederlandse kous is bijna feilloos Simca-1000 voortaan in vijf series Daffodil robuuster en met meer comfort DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 (Vervolg van pagina 1) Vooreerst zijn bij het huisdige beraad binnen de katholieke kerk over haar plaats in en haar bindingen met de aard se werkelijkheid twee dingen duidelijk voren gekomen. Enerzijds wil de ikerk de wereld ten volle ernstig nemen en de eigen wetmatigheid ervan volledig respecteren. Anderzijds moet ZÜ echter ook stellen dat haar gelovige visie op het menselijk leven voor de christen belang rijke inspiratie en oriëntatie inhoudt voor de opbouw van een volop leefbare, menselijke samenleving. Voor het uitdra gen en het tot gelding brengen van deze visie zijn de katholieke sociale organisa ties een belangrijk middel. Staat van dienst Vervolgens menen wij te mogen wij- en op de uitstekende staat van dienst van de katholieke sociale organisaties. Zij behartigen immers niet alleen de sociaal-economische belangen in perkte zin. maar zij geven ook vorming en voorlichting, bijstand en dienstbe toon aan de leden en hun gezinnen op algemeen en levensbeschouwelijk vlak. Deze breed opgezette dienstverlening maakt de katholieke sociale organisaties ot een belangrijke factor in de pogingen •an de kerk om te komen tot een zuivere stellingname ten aanzien van een goede •erhouding tot de wereld van nu Om deze redenen stellen wij, vanuit ïze pastorale verantwoordelijkheid, het behoud en de bloei van de katholieke sociale organisaties op hoge prijs en dringen wij er bij de katholieken op aan zich daarbij aan te sluiten. Wij hebben daarnaast ook volledig begrip voor de wenselijkheid of zelfs de noodzaak var nauwe samenwerking tussen de so ciale organisaties van verschillende rich tingen. om. ieder vanuit haar eigen ach tergrond en organisatorisch verband, ge meenschappelijke concrete doeleinden te bereiken", zo besluit het communiqué. Op de Amerikaanse ambassade in Moskou is het antwoord ontvangen op de uitnodiging aan de Sowjetunie de lance ring van het Amerikaanse ruimteschip Gemini-6 bij te wonen. Men wilde noe zeggen of het antwoord Ja' Dit jaar 6,5 miljard premie Loonsverbeteri ng UTRECHT Het lijkt niet zo 0 lang meer te duren, of de Neder- yyOl'dt (ifSGTOOVHU lander zal behalve onder nog vele andere lasten ook gebukt gaan onder de financiële lasten van zijn socia le verzekeringen. In het laatst ver schenen nummer van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn een groot aantal bijna onthullende cijfers ge publiceerd, die ernstig te denken ge ven. In nog geen tien jaar tijds, in de periode van 1955 tot 1964, zijn de sociale premies voor verzekering pensioen voor de werknemers in de bedrijven ongeveer vervijfvoudigd. Dit bedrag steeg van 530 miljoen tot 2745 miljoen gulden. Het werkge versaandeel kwam van 1337 miljoen op 3510 miljoen gulden. Rekening houdend met een stijging van de premielast ook in 1965 kan veilig gesteld worden, dat de uitgaven sociale verzekering in 1965 een bedrag zullen bereiken van 6.5 miljard gulden of circa 12.7 pet. van het nationaal komen. Tevens kan gesteld worden, dat het totaal der sociale lasten thans ongeveer 30 pet. bedraagt van het loon. De werk gevers in de bedrijven betaalden vorig jaar 15.8 pet. van de bruto loonsom sociale lasten en het werknemerspercen tage liep op tot 12.4 pet. Aangenomen mag worden, dat in 1965 de 30 pet. it volgemaakt. De sterk oplopende cijfers geven ern stig te denken, omdat zij ons hele loon systeem in gevaar dreigen te brengen. Elk jaar stijgt de produktiviteit Nederlandse bedrijfsleven elk jaar be staat de mogelijkheid voor de werkne mers tot een reële loonsverhoging var tenminste 4 a 5 pet., maar elk jaar valt er ook een stijging van de sociale mielast te constateren, die de loonsver- afroomt. Het is daarom minder Commentaar van mr. Beernink: Stuk van grote politieke waarde, zegt Roolvink DEN HAAG Het nieuwe stuk van de bisschoppen is veel positie ver dan het mandement van 1954. Zo luidde de reactie van de heer B. Roolvink, a.r.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer over de bisschoppe lijke verklaring. „Het is een stuk van grote politieke waarde, waar sver men zich zeker mag verheu gen." De a.r.-fraobieleider wees op de houding van de protestants-christe lijke wereld, waar men in het alge meen positief tegenover andere richtin gen staat en zich niet gedreven weet door verbodsbepalingen. De heer Rooi. vink sprak vender nog over „een grote belangrijke stap vooruiit. die getuigt van een positieve instelling ten aanzien van andere organisaties. Dit hoeft overi gens niets af te doen aan de voorkeur uiteraard ook blij. maar in het geheel niet tevreden- In het Mandement zijn mers ook ernstige beschuldigingen geuit het adres van andere socialistische organisaties. En met name dacht hij de Partij van de Arbeid. Hij hoopte, dat en even loyale wijze ook aan de PvdA recht wordt gedaan als straks op basis vam de concilieresul taten de gehele mandementsproblemat iek in revisie komt. De bisschoppen hebben de tiooms- katholieke organisaties een hart onder de riem willen steken. Hierover was de PvdA-voorzitter niet tevreden. De wijze waaTip dit is gebeurd, is maar te veel ingegeven door de situatie de wereld van gisteren en niet in die van nu, laat staan in die van straks. Eigen keuze Drs. W. K- N. Sohmelzer. voorzitter an de KVP-fraotie, wees op de bewuste eigen keuze, die nu mogelijk is. De voort gaande emancipatie van de leek en zijr verantwoordelijkheid op maatschappelijk terrein is erkend „Voor onze eigen katho lieke organisaties," zei drs. Schmelzer. aat er nu meer een aansporing zich in die praktijk waar te blijven maken." Mr Beernink, voorzitter van de fractie in de Tweede Kamer noemde de intrekking van het mandement de be- i kraehtiging van een gegroeide toestand. ..Ook de weg van de rooms-katholieken naar de Party van de Arbeid wordt ge- I makkelijker gemaakt. Velen zullen nu de slap van de heer Tans (r.k. voorzitter van de P.v-d.A.) volgen. Het intrekken van de vcrbodsbepalin- geil en sancties van het Mandement var. 1945 noemde de heer Beernink méér een toegeven (na elf jaar) dan een n gezichtspunt. Hieruit blijkt wel. dat met dergelijke stukken uiteraard zichtig moet zij-n en evenzeer blijkt de betrekkelijke waarde ervan De rooms-katholieke voorzitter va.. PvdA, dr. J. G. H. Tans, leverde zijn commentaar op zijn ziekbed. Hij Afscheid J. J. Tevel van Rotterdammer (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De chef-redacteur van ons zusterblad De Rotterdammer, de neer J. J. Tevel, heeft een functie vaard bij de NCRV om de Omroepgids op nieuwe leest te gaan schoeien, en gisteren afscheid van zijn collega's en vertegenwoordigers van andere afdelin gen van het bedrijf. De hoofdredacteur, dr. E. Diemer, schetste de heer Tevel als een wie een grote rust uitging en die het vertrouwen won. Opnieuw staat de dag bladjournalistiek een man af aan eer jonger communicatiemedium, dat het van mensen moet hebben die in de pers ervaring hebben opgedaan. Dr. Diemer bood mede namens de directie e lop bet inhoud aan. De opvolger van de heer Tevelde heer J. van Hofwegen schetste schei dende als een nuchtere, zakelijke Zeeuw, die er altijd op uit was naast zijn col lega's te staan. Evenals de heer Van Hofwegen dankten de procuratiehouder, de here A. van Egmond (mede namens de boekhouding) en de heer W. F. Staf- lcu namens de Nieuwe Haagse Courant de heer Tevel voor vriendschap en col legialiteit. Er werden nog vedscheidene geschenken aangeboden. (Van onze soc.-econ. redactie) vreemd dan het lijkt, dat de werknemers klagen over het geringe effect van de fors aangekondigde loonsverhogingen en dat de huisvrouwen van mening zijn, se ondanks de loonsverhogingen (en „ïvolge van de prijsverhogingen) er financieel eerder op achteruit dan op vooruit gegaan zijn. Pensioenen Maar behalve dit ongunstige aspect van de stijgende sociale premielast is er ook nog een andere, minder plezie rige kant: er wordt wel veel premie voor sociale verzekeringen en pensioe nen betaald, maar met de pensioenen is het nog allesbehalve goed gesteld. Wat er over het algemeen aan pen sioenuitkeringen wordt betaald naast en boven de AOW-uitkeringen is maar bedroevend weinig. De ondernemings- en bedrijfspensioenfondsen zijn vei achter gebleven bij de voortdurende waardedaling van het geld en zonder ingrijpende veranderingen moet voor de toekomst iets dergelijks verwacht worden. Onlangs schreven wij reeds, dat de pensioenvoorzieningen in Nederland nog ontstellend slecht zijn. De helft werknemers, die gepensioneerd zijn, ge niet niet maer dan hun AOW-uitkering en voor de overigen wordt ondanks aanvullende uitkering in vele gevallen de f 5000 per jaar nog niet gehaald. Het lijkt daarom raadzaam in de toekomst bij de aanvullende pensioenen tf streven naar een omslagstelsel als bij de AOW. De premie zal voor het pensioen-gedeelte dan wel niet lager worden misschien zelfs hoger r iedere verzekerde weet dan, dat hij behoorlijke uitkering krijgt voor zijn geld. afgestemd op het loon- en prijs niveau op het moment van pensionering. Het is zonder meer juist, dat degenen, die met hun inkomen beneden een De- paalde loongrens blijven via de sociale •erzekering allerlei risico's gedekt krij gen. Voor deze groep bestaan er immers risico's, die zonder speciale dekking niet gedragen kunnen worden. Maar de inko- menserens moet niet te royaal vastge steld worden. De groep die er beneden blijft moet niet onnodig groot worden. De indruk bestaat thans echter wel dat de voortdurende optrekking de loongrenzen voor de sociale verzekering steeds nieuwe groepen onder deze vorm van verzekering brengt. Hier is dan dikwijls sprake van hogere inkomens met lage risico's in plaats van lage inkomens bij naar verhouding grote risico's. Er worden velen tegen hun wil onder de verplich te sociale verzekering gebracht. Er worden ten opzichte van het risico onevenredig hoge premies gevraagd het verzet tegen het goed sociale verzekering groeit- De sociale verzekering is een groot maatschappe lijk goed voor degenen, die deze vorm van zekerheidstelling werkelijk nodig hebben. Maar dit maatschappelijk goed wordt in discrediet gebracht, wanneer hiermee ook grote groepen worden bestreken, die deze vorm van sociale zorg niet nodig hebben. Voor hen is het een onnodig, verlaging vi het netto-loon en het maakt de bete kenis van loonsverbeteringen een ir reële zaak. Het werk van de vakbe weging wordt hierdoor ook ten on rechte in een kwalijk daglicht ge plaatst. De sociale verzekering is voor de vak beweging altijd een middel geweest om de economisch zwakkeren te helpen. Maar dan zal er ook voor gezorgd moe ten worden, dat deze verzekering zich uitsluitend op deze groep blijft richten en niet door de grenzen te haar doel voorby schiet. Nog hoger Bovendien is het al zeker, dat premielasten voor het volgend jaar niet beperkt zullen blijven tot f 6.5 miljard en de 30 pet. van het loon, want het eveneens al duidehjk geworden, dat premies voor de ziekeniondsverzekeri gen. de ziekengelduitkering, de interim- regeling invaliden en de Algemene Kin derbijslagwet in totaal tenminste met enkele procenten omhoog moeten. Om nog even op de cijfers van Centraal Bureau voor de Statistiek terug te komen: in 1964 betaalden de werkne mers van de 2745 miljoen gulden f 2269 miljoen voor sociale verzekeringeen er f 476 miljoen voor pensioenverzekerin- Van deze f 2269 miljoen was niet min der dan f 1565 miljoen bestemd voor de financiering van de Algemene Ouder domswet en de Algemene Weduwen- er Wezenwet. Hieruit wordt wel duidelijk, dat een verhoging van de AOW-uitkeringen hoge premie-bedragen vraagt, en de sociale verzekering op nog aanzielijk hogere lasten brengt. De bedrijfs- en onderne mingspensioenfondsen zullen hier i we wegen moeten inslaan om tot goede waardevaste aanvullende pensioen uitkering te komen. Op net ogenblik bestaat voor het Ne- derlandse volk de paradox, dat ondanks de sterk stijgende inkomens het aantal sociale zekerheden in de vorm van ver zekeringen nog steeds wordt uitgebreid. Bij stijging van de inkomens zou ver wacht mogen worden dat meer risico's door particulieren voor eigen rekening worden genomen, maar het tegenover- juist het geval. NKV: werknemer in staat eigen keuze te doen UTRECHT „Ik ben bijzonder verheugd, dat de Nederlandse bis schoppen door het opheffen van de •erbodsbepalingen en sancties een einde maken aan wat het NVV als een grievend onrecht hebben erva- Dit is de reactie van de voorzitter van het NW, drs. D. Roemers, op de verklaringen van de bisschoppen over het lidmaatschap van de socia le organisaties. Belangrijk voor ons is. zei de heer Roemers verder, dat de principiële grondslag van het N.V.V. niet langer door een verbod wordt aangetast en dat er nu geen gewetensnood meer be hoeft te bestaan voor r.k.-leden van de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Voor een verbod en sancties is nu geen plaats meer en de bisschoppen hebben hier openlijk van willen getuigen. Hiervoor is het N.V.V. zeer erkentelijk. De heer Roemers toonde er verder ln zün commentaar begrip voor te hebben, dat de bisschoppen de betekenis van rooms-katholieke sociale organisaties het algemeen en van de roomskatholie- ke vakbeweging in het byzorxler onder het oog heeft gebracht. Het C.N.V. begrijpt, dat bij het N.V.V. voldoening heerst over de uitspraak. Deze uitspraak, dacht de heer Van Eiber gen. zal de verdere samenwerking tussen de vakcentralen ten goede komen. Het verbondsbestuur van het N.K.V. (het Nederlands katholiek vakverbond) spreekt eveneens zyn waardering uit het opheffen van de verbods- en sanctiemaatregelen. De vermeende onbeikwaamheid tot eer persoonlijke keuze van de roomskatho- ldeke werknemer is nu immers verdwe- evenals de schijn, dat het K.N V zijn bestaan moest steunen op door de bisschoppen uitgevaardigde maatrc- geien. Het bestuur van het K.N.V. verklaart tenslotte, dat het K.N.V. zich als orga nisatorische bundeling van geiykgezin- den zal blüven Inspannen om zyn taak in het maatschappelijk leven te vervul len vanuit de christelyke inspiratie oriëntatie. Maar tevens is men bereid om vanuit de eigen achtergrond ln ganlsatorische verband samen te werken met anderen. Interesse (Vervolg van pagina 1) Bestormd Verder hebben zich de volgende ge beurtenissen afgespeeld: Rond tweeduizend Indonesiërs hebben gisteren de ambassade van India in Dja karta bestormd. Zij staken documenten en drie auto's in brand, sloegen ruiten stuk en verscheurden de vlag van India. Tien minuten nadat de betogers waren vertrokken, arriveerde de Indonesische Het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft gisteren bij mondelinge stemming een laatste republikeinse po ging verijdeld, de economische hulp te besnoeien en de Amerikaanse hulp aar India en Pakistan in te trekken. West-Duitsland zal zijn ontwikkelings hulp aan beide landen niet stopzetten. Amsterdam Fashion - week (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM In het Hiiton- hotel toonden de Nederlandse con- fectiefabrikanten, samenwerkend in de Amsterdam Fashionweek, welke modellen naar de detaillisten zijn verkocht voor de komende winter. Zo vlak na de fanfares uit Parijs is dat als moderedactrice wel een Canada zal haar betrekkingen met bei- beetje moeilijk te verwerken. Deze de landen herzien en de mogelijkheid in stopzetting van de economische hulp -onfectiemodellen zijn immers reeds erwegen. in het voorjaar gemaakt en steu- Alle telefoon- en telegraafverbindin-nen dus nog op de modetendensen India en Pakistan zijn opge- van een jaar terug. schort. Er zullen nog wat nacollecties komen, og dit ogenblik is het Nederlandse modebeeld: keurig, statisch, mooi van kwaliteit dikwijls, maar een tikkeltje aan de ..stille" de fantasieloze kant. Tailleurs •n mantels zijn de pijlers van onze 'aderlandse confectie-industrle. Mooie pakken, eerst nog een serie met lange pantalon, die door Parijs intussen al als afgedaan beschouwd wordt. De jasjes van de tailleurs Vielen vry lang, ln ieder geval ver over de taille en waren wat ruim. Ruitdessins in bruine nuances Maar blijft wel duurder dan buitenlandse (Van onze moderedactrice) UTRECHT Men rekent dat de Nederlandse vrouw (gerekend van 14 jaar af) gemiddeld achttien paar nylons per jaar koopt. De Neder landse kousenindustrie leverde in 1964 van de tachtig miljoen ver- De schoen van deze tijd voor jongens van deze tijd met 6 maanden schriftelijke garantie vanaf 15.90 maten 27 t/m 46 in bruin en zwart verslaggevers). ROTTERDAM Geen opzienbarende tieuwe modellen bij Simca voor 1966, naar wél enkele detailverbeteringen en verfraaiingen. De Simca 900 gaat er ais type uit e" heet voortaan (zonder prijs verhoging) Simca 1000 L(uxe). Meest in het °°8 vallende verbetering: het meer gestroomlijnde dashboard, terwijl tevens een verbeterde vinyl-bekleding is aange bracht. Ook het exterieur krijgt een iet wat ander gezicht. Om de koplampen komen chroomrandjes en ook om de voor- en achterruit komt een omlijsting. De 1000-serie bestaat voortaan uit vijf types: de 1000 L, de 1000 LS. de 1000 GL. de 1000 GLS en de 1000 Coupé Bertone. Met uitzondering van de Conné kunnen met ingang van oktober alle worden uitgerust met een semi-automatische ver snellingsbak. die dan f 650,— extra kost. De LS krijgt een opklapbare achterzit ting, waardoor een praktische laadruim te ontstaat, die nog vergroot kan worden door wegneming van het rugkussen. De GL en de GLS krijgen bovendien venti- latieruitjes, terwijl de GLS verder nog is uitgerust met een temperatuurmeter en een beklede kofferruimte. In de 1300-klasse zijn beide typen (de L en de LS) uitgerust met schyfrem- men op de voorwielen. Nieuws in de 111111 Het nieuwe dashboard is een van de detailverfraaiingcn. die Simca in zijn nieuwe 1000-serie heeft aangebracht. Alle van nu af ver kochte wagens zijn er mee uitgerust. De voorzitter van het C.N.V.. de heer J. van Eibergen had slechts een kort commentaar. De kwestie ging immers ii de eerste plaaits het N.V.V. en de r.k- wereld aan Uiteraard is het C.N.V. zeer geïnte resseerd in de vraag, hoe de kerkelijke instanties oordelen over de waarde van de christelijke organisatie. In dit ver band heeft de heer Van Eibergen kennis genomen van het standpunt van de bisschoppen. 1500-klasse (GL, GLS, Tourist-stationcar en Tourist GLS): tegen een van f 1200 kunnen ze worden van een vol-automatische versnellings- PERSONALIA Benoemd tot ridder in de orde Oranje Nassau de heren Th. J. van Beers te Bergen (N.H.) en Th. A. M. Otten te Wagenineen. Bevorderd tot directeur in vaste dienst bij het ministerie van justitie mr. E. A. M. Lamers, jhr. mr. Th. K. M. J. kochte kousen 64^. De overige import zijn vrijwel geheel goedko- pe Duitse of Italiaanse kousen. Goedkoop is dan circa één gulden per paar. De Nederlandse kous va rieert in prijs zo ongeveer (voor normale nylons) van f 1,95 tot f 4.95 per paar. „Waarom zo werd gis teren aan de Nederlandse fabrikan ten, die in Pays Bas de pers uitge nodigd hadden, gevraagd. Het antwoord luidde: Omdat de Neder landse fabrikanten een goed kwaliteits- produkt willen maken. De heren kregen het moeilijk, want alle dames verklaar den om strijd, dat geluk of pech met nylons nooit afhankelijk is van de prys geen mens ziet of je een kous van f 1 van f2.95 aan hebt. Het verweer der fabrikanten was: „Maar de vakman ziet het wel Goedkope kousen hebben onre gelmatigheden. ze zyn niet feilloos." Slijtage komt bij nylons eigenlijk nooit voor. De kousen sneuvelen door ongeluk jes: blijven haken, wrijving, as morsen, uitlaatgassen van een auto. De fabrikan ten garanderen elke merkkous op fa- brieksfouten. Wie bij een nieuwe kous een mankement ontdekt kan die aan de detaillist teruggeven, deze krijgt het paar vergoed. Of men kan de kous fabriek zenden en ontvangt ee: paar. Dat laatste echter doet de koopster niet gauw, de weg via de winkel valt haar gemakkelijker. Binnenkort gaat de Nederlandse kousenindustrie wel goedkopere kou sen op de markt brengen, de prijs van f 1.45 werd genoemd. Of die prijs de goedkopere buitenlandse kous terug Lange en in verscheidene kleuren: zwart ders ophalen wordt steeds minder ge daan, de vrouw wil haar weggooikous zo goedkoop mogelijk hebben. Muscat-roosjes Andere zorgen om de kous zijn kleur t breisteek. De modekleur voor deze winter is internationaal vastgesteld: cat- Denk nu niet aam de kleur muskaatdruiven. Dit kousenmuscat is licht taupe met een grèce nuance. De kous (meest naadloos, hoewel de naad- koi^s het been beter kleedt) kam gewoon glad zijn, kleine ruitfiguurtjes hebben, veerpatroontjes (al voor fl.95). Allemaal heel fijn en nauwelijks zichtbaar. Maar ook roosjes kn ranken zullen populair worden. Deze roosjeskousen zyn vervaardigd van elastisch helancagaren en zijn verk.Ijgbaar in Small, Medium en Large en in verscheidene kleuren: zwart, dofgroen, marineblauw, donker bruin en sienna en natuurlijk muscat roosjes. (Prijs f4,95). Kantpanties ook, dus kous en broekje aaneen- Verder erg leuke kousen in een vaag groen-blauw ruitpatroon met pan. ty. Een heerlijke warme kleding voot de wimter. Veel vam die fantasie kou sen zullen we zien Hoe jonger de draagster des te heller de kleur en patroon. We zagen zelfs witte ribbel kousen van nylon met glans garen, dus wel echt sterk Het kritisch publiek van gisteren was dan ook wel overtuigd van de goede wil het felle zwart-wit dat ook in pied- de-coq veel voorkomt. De mantels recht met nog een vleugje redingotestijl en veel sjaalkragen van bont (wasbeer, vos, loss). Zo'n mantel ligt in ieder geval boven de tweehon derd gulden. Ook de ronde bontkragen die helemaal om de hals staan en soms tot de schouders reiken. Een enkele maal een garnering van kippen- dons of -veren als een boa om de hals. De Russian look met bontranden langs zoom, manchetten en sluiting. Deze zijn al in de wintervoorverkoop geweest en het Is afwachten hoevelen zich aan deze exclusieve en veel allure eisende mantels zullen wagen. Rechte jasjes met dubbele rijen kleine knoopjes tweeds voor de jonge garde. der fabrikanten de Nederlandse kousenkeus te geven, maar schudde toch een tikkeltje het hoofd over dat idee .onfeilbare kousen, die duurder moeten Ysselt en mr. J. H. J. Schouten. I zijn en toch sneuvelen, „Styling" doet wagen groter lijken (Van onze verkeersredacteur) EINDHOVEN De Daffodil 1966 is robuuster van lijn geworden. Te gelijkertijd heeft de wagen meer comfort in de vorm van binnen aan gebrachte speciale voorzieningen. De krachtbron onderging enkele verbeteringen doch het motorver mogen bleef gelijk. De nieuwe Daffodil, die vanmorgen 1- De ventilatie met luchtafzuLging, waarvoor in de acnterste dakstijlen drie openingen ziin aangebracht en die hel mogeiyk maken ook oy gesloten ri met een goede luchtcirculatie te rijden. 2 Een oeter instelbereik van de i zittingen 3 Armsteunen in de beide voorporti»- ftesturing Mantel in zacht-blauwe losse tweed. Kraag en manchetten van blauw geverfde vos. Suède in Eindhoven werd aeïntroduceerd. heeft een „styling" ondergaan, die de auto groter en steviger doet lijken. Een nieuw front, waarbij de koplam pen twee centimeter naar voren zvn gekomen, dc motorkaplijn hoger werd en de wagenbreeatt door verticale sierstrippen boven de grille is geac centueerd, geven het optische effect van een nieuw model. Bovendien is de kofferdeksel vlakker geworden (meer bagageruimte), terwijl de bum pers hoger werden geplaatst betere parkeermanouevres i. De coastructeurs van Van Doorne heb. ben ook aan de kwaliteit grote aandacht j we8 geven. besteed. Wieldoppen en bumpers zijn thans van roestvrij staal vervaardiüd. dc I Dc sjah van Perzië en kcircrln carrosserie is aan de onderkant met een I Farah Diba zullen volgend jaar op uit- roeslwerende beschermingslaag bespoten nodiging van president Tito Zuidslavië Aan comfortverbeterlngen vallen ln bezoeken. De datum is vastgesteld op het interieur de volgende punten op: 4 tot 11 mei. Terwijl de Vanomatic nog verder werd geperfectioneerd (smering voor het ieven. verzwaring van het ophangings frame), werd de motor voorzien vat gesloten carterventilatie. die luchtveront reiniging tegengaat. De besturing werd mnider direct en minder gevoelig ge maakt door een wijziging van de ituur- reductie en de aanbrenging van een flexible koppeling in de stuurkolom De Daffodil, die als herboren wordt gekwalificeerd, zal voortaan uitsluitend worden geleverd met radiaalbanden De ze hebben door een geringere rolweer- stand invloed op het benzineverbruik. een beter houvast op de De suède kleding deed het weer prima. Prachtige kleuren, klassieke modellen. Enkele tailleurs en mantels in corduroy, opeens verrassend goedkoop (ongeveer maar het is dan ook katoen en dus niet erg warm voor de winter. Ook by de japonnen de altyd reeds gedragen modellen. Wat ons echter het meest verbaasde waren de schoenen van de mannequins. Vrijwel allemaal naaldhak ken, die nu al twee seizoenen verbannen en open hielwerk bij de wintermo- dellen. Mode is een zaak van de gehele verschijning! Kans op buien DE BILT Een devressie die giste ren over Engeland ging, is vannacht over de Noordzee in de richting van het Skagerrak getrokken en daarby flink in diepte toegenomen. Bij het pas seren van een uitloper van deze depres sie nam de wind in de afgelopen nacht aan een groot deel van onze kust korte tijd tot windkracht negen d tien toe. Vanmorgen volgde weer een belang rijke afneming van de wind. De actieve depressie is nu opgenomen in een groot lagedrukgebied, waarin zich bij Noord-Schotland nog een tweede kern bevindt. Deze storing die vergezeld wordt door een groot regengebied zal zich over Schotland in de richting van Engeland bewegen. Het weer in ons land blijft door deze ontwikkeling nog steeds binnen de invloedssfeer van het depressiesusteem. Er wordt onstabiele polaire lucht aangevoerd, waarin nu en dan buien voorkomen. Het koele weer houdt daarbij aan. Strand verwachting De kleine maar actieve depressie ver oorzaakte windsnelheden van 100 tot 120 km per uur langs onze kust ln de afgelopen nacht. Morgen zijn er naast enkele buien ook opklaringen maar het bUjft sterk wis selvallig met een nog vry krachtige wind. De temperatuur bedraagt 16 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: voorlopig onbestendig, afgewisseld door zonnige perioden. Vrijdag 10 september: zon op 6 06, on der 19.07; maan op 19.31. onder 5 01. Zaterdag 11 september: volle maan. Hoogwater Sehevenbigen 10 september 3.01 v.m.; 15.21 n.m. HELMOND Het echtpaar Ullmann- Spijksma uit de Timmermanstraat is gis teren ten gevolge van kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Het drama werd ontdekt door buren van het be jaarde echtpaar, die dc man (87) so vreemd roerloos in zyn stoel voor het raam zagen zitten. De vrouw (76) 1*« levenloos achter de deur. Dc schoorsteen in de kamer bleek verstopt te zijn dooi roetafzetting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7