India is militair veel sterker dan Pakistan Moskou koopt in Westen graan zou het wel geloven De Najaarsbeurs gonst alleen maar vriendelijk JA. eea Kif Strijdkrachten bestaan uit Er gebeurde iets in Nijmegen vrijwilligers Minstens drie doden door de orkaan Betsy Alleen, de winter ligt in verschiet Leger YS weg uit Europa sigar^Llijfc uit z°^ed! Firato: laatste snufjes op gebied elektronica DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 867.000 man tegenover 253.000 Pakistan bestaat "uit twee van elkaar gescheiden delen. In Oost- Pakistan doen zich geen gevechten voor. In West-Pakistan daaren tegen zijn de Indiërs op twee fronten in de aanval, nl. bij La hore in het Noorden en in het Zuidenwaar men in de richting van Hyderabad en Karachi op rukt. Karachi was vroeger de hoofdstad van Pakistan. Rawal pindi doet thans als zodanig dienst, totdat de nieuwe hoofdstad Islamabad gereed is. LONDEN De strijdkrachten van India en Pakistan bestaan uit vrijwilligers. In India, dat 470 miljoen inwoners heeft zijn 867.000 man in militaire dienst. In Pa kistan (101 miljoen inwoners) zijn dat er 253.000. India heeft 825.000 man territoria le troepen en een vrijwilligersreser- ve van 40.000 man. In 1962 startte men met een plan om de troepen beter uit te rusten en een leger op te bouwen, dat bestaat uit 16 volle dige divisies en vier kleinere. De speerpunten van het goed getrainde en uitgeruste leger vormen een met Centuriontanks uitgeruste divisie, een pantserbrigade en vier lichte tank-regimenten. Tien divisies zul len met Britse en Amerikaanse wa pens worden uitgerust. Pakistan heeft een legersterkte van 200.000 man en bovendien een para militaire troepenmacht van omstreeks 60.000 man, samengesteld uit stamle den uit Oost- en West-Pakistan, troe pen uit Kasjmir en politietroepen. Er zijn vijf infanterie-divisies in West- Pakistan en een in Oost-Pakistan. Er Deze kaart van Kasjmir laat zien hoe het noordelijke grensgebied van India en Pakistan er op het ogenblik uitziet. De gevechten spelen zich af ten zuiden van Jammu. Srinagar, de hoofdstad van Kasjmir, werd enkele malen door Pakistaanse vliegtuigen aan gevallen. (Van een correspondent) KASJMIR KASJMIR twee onafhankelijke luchtbeschermingsbrigade, een pantserdivisie en een onafhankelijke pantsergroep. Pakistan heeft450 tot 600 tank.s Luchtmacht De Indiase luchtmacht heeft hon derd Britse Gnat gevechtsvliegtuigen, 150 Hawker Hunters en omstreeks honderd Franse Mystère IVA gevechts bommenwerpers. Het heeft verder de beschikking over tachtig Canberra's en naar men aanneemt ook enkele Russische Mig 21 supersonische ge vechtstoestellen. Oudere modellen zijn de Vampire en de Ouragan. De ge- engde transportvloot is samenge steld uit Amerikaanse Fairchild Packets, c 47 Dakota's en Super-con- stellations, Russische IL 14 en AN 12 toestellen. Canadese Caribous en Hawker Siddeley 748-vliegtuigen. Tota le troepenmacht van de luchtstrijd krachten: 28.000 man. voornaamste steun voor de luchtmacht van Pakistan schuilt in omstreeks honderd Amerikaanse F86F- Sabres en een veel kleiner aantal 104A supersonische straaljagers. Pa kistan heeft verder dertig in Amerika gebouwde Canberra's, een paar Her- cules C130 transport-toestellen en der tig oude Bristol vrachttoestellen. To tale troepensterkte van de Pakistaan- luchtmacht 15.000 officieren en manschappen. Marine Het grootste schip van de Pakis taanse marine is de vroegere kruiser „Diadem". die nu „Babur" heet. Het wordt gebruikt als opleidingsschip PAKISTAN INDIA -TTL-TZ-LahorejT- Bhakra Nangal ---=:?=/=• T Belangrijkst-V" Groolsleen Grens'van Kasjmir D.emarkaHelijn m-m I'ff;-".'".! Aanspraken von Chins III 1.1 [India's deel Pakislaans deei van Kasjmir Kasjmir 5 (Van correspondent) LONDEN De Sowjet-han- delsorganisatie, die het de laatste tjjd erg druk heeft, draagt de naam „Sowexportchljeb", een af korting voor Russische organisatie voor de export van broodgranen. Het is echter niet de export van dit graan naar het buitenland, die de organisatie zoveel werk ver schaft, maar juist de invoer uit het buitenland. Europa's grootste landbouwstaat kampt met een enorm tekort aan graan en bijna dageljjks komen er berichten bin nen over Russische orders voor meer en meer graansoorten. Canada zal meer dan vijf miljoen ton leveren, Australië omstreeks 600.000 ton en Argentinië zelfs meer dan twee miljoen ton. Zelfs is Frank rijk in onderhandeling over de leve ring van 600.000 ton aan het land, dat eens de bijnaam „graanschuur van Europa" droeg. Het komen en gaan van de Russische handelaars en de vliegtuigladingen Russisch goud, die ter betaling van het graan aankomen, zijn mogelijk een deel van een groot scheepse voorraadvorming in de Sow- jetunie. Na de slechte oogst in 1963 heeft Chroesjtsjew verklaard, dat er voortaan een reserve aan graan voor een jaar gevormd zou worden. De vooruitzichten op een nieuwe misluk king bij de graanoogst hebben ken nelijk de nieuwe Sowjet-aankoopactie ontketend. Volgens een schatting in Moskou I zou de oogst in 1965 omstreeks zestig 1 1 miljoen ton graan moeten opleveren. Maar de Sowjet-regering heeft ten minste zeventig miljoen ton nodig om 1 WASHINGTON Het Amerikaan-j se ministerie van financiën heeft gis teren bekendgemaakt, dat de goud voorraad van de Verenigde Staten in| het tweede kwartaal van dit jaar met 590.2 miljoen dollar is verminderd. Er werd in die periode 299.4 miljoen dol lar aan goud aan andere landen ver kocht. Verder werd voor 258.8 miljoen! dollar aan het Internationale Monc-| taire Fonds (I.M.F.) overgedragen in verband met de grotere bijdrage van! de Verenigde Staten aan het fonds. Erl werd voor binnenlands gebruik nog 32 J miljoen dollar aan goud verkocht. haar verplichtingen jegens het volk te kunnen voldoen. Omstreeks dertig miljoen ton moet in het bezit van de boeren blijven, om te kunnen zaaien, en de plattelandsbevolking te kunnen voeden. 35 miljoen ton is nodig voor het onderhoud van de bevolking van de Sowjet-Unie, terwijl de graanvoor raden van Ruslands bondgenoten nog eens met vijf miljoen ton moeten wor den aangevuld. Een oorzaak van het korentekort in het verleden was de te plotselinge verhoging van de vee- prijzen bij de campagne om de vlees productie te verbeteren. Het resul taat was een grotere vraag naar vee voer, een vraag, die de beschikbare voorraden overtrof. Dit schijnt dit jaar niet het geval te zijn omdat er minder vee is dan twee jaar geleden. Hoewel er het vorige jaar wel weer van een lichte toename sprake was, is bijvoorbeeld het aantal varkens in vergelijking tot 1963 met. 17 miljoen afgenomen. Dit duidt op een slechte oogst. De natte zomer in de Kaukasus en de droogte in Kazakstan hebben grote schade aangericht. Maar, zo zegt de Russische pers, de hoofdoorzaak ligt nog steeds in de ongeïnteresseerde houding van de boer zelf. Er is al veel gedaan om zijn lot te verbeteren. Er is hem een pensioenregeling in hel vooruitzicht gesteld. Breznjew, de Russische partijleider, heeft de aan koopprijzen van enkele van hun pro ducten verhoogd en er is een pro gramma opgesteld, dat voorziet in de aanschaf van meer kunstmest. Maar buiten alle plannen tot organisatie en reorganisatie staat het feit, dat de boer, zolang hij geen eigenaar is van zijn vee en grond, zich over de wel vaart van-zijn land geen zorgen zal maken. Daarom gaan er in Rusland overal stemmen op, die er bij de gering vgor pleiten een deel van boeren de eigendom van hun grond te-verlenen. voor kadetten. Er zijn verder vijf! torpedojagers, twee anti-onderzee-' fregatten en acht kust-mijnenvegers. In 1963 kocht Pakistan haar enige onderzeeboot, Ghazi, van de Verenig de Staten. Totale troepenmacht bij dei marine: 9000 officieren en manschap-1 pen. Ook ter zee is India veel sterker.. Een vrachtvaarder van 16.000 ton, die Seahawk toestellen en Franse heli- ,kopters vervoert. Twee kruisers, driel prigaaes, torpedojagers, vijf fregatten voor del bestrijding van onderzeeërs en drie j voor de verdediging tegen aanvallen vanuit de lucht, alle van Britse make lij. India heeft verder de beschikking over zes mijnenvegers. Totale troe pensterkte van de marine 19.500 offi cieren en manschappen. In Canoas in de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul is vandaag een „Globemaster" van de Braziliaanse luchtmacht op een huis gestort. Vijf personen, onder wie een baby en een kind, werden gedood. Het vliegtuig maakte deel uit van een groep, die ter gelegenheid van de viering van Onaf hankelijkheidsdag stuntvluchten uit voerde, De beide bemanningsleden werden niet ernstig gewond en met een shock in een ziekenhuis opgenomen. Een Sunil team liet mevrouw W. C. M. PetersMesdagstraat 24 Nijmegen, zien wat Sunil voor haar was kan doen. Nog nooit zag zij haar witte was zo wit, haar bonte goed zo helder van kleur. Het krachtige Sunilsop verdreef de hardnekkigste vlekken uit haar schorten. MIAMI Het uiterste zuiden van Florida is gisteren krachtig getroffen door de orkaan Betsy, die met windsnelheden van 220 km per uur beschouwd wordt als één van de hevigste orkanen van de laatste jaren in het Caraïbi- sche gebied. Alle verbindingen tussen het ge- ti-offen gebied en Miami werden ver broken. In Miami zelf, dat niet de vol le stoot kreeg, werd veel schade aan gericht door windstoten van 160 km per uur. Er zijn in Florida zeker drie mensen om het leven gekomen. Het ergste zijn de Key-eilanden, een ar chipel ten zuiden van Florida, getrof fen. In Key West kwamen tamelijk grote vissersboten door het opgejaag de zeewater in de straten terecht. De orkaan verplaatst zich met een snelheid van 25 km per uur en trok over een 480 km brede strook van Florida, waarbij de kern Miami op 65 km passeerde. Ten zuiden van deze plaats werden woonschepen vernield, waardoor naar men vreest nog eens negen mensen om het leven zijn ge komen. Geen geraas? gesnor en gestamp UTRECHT De Najaarsbeurs op het Vredenburg heeft altijd een bijzondere sfeer, vooral als het buiten een beetje onaange naam weer is. De beslotenheid van parterre en enorme verdie pingen, volgepakt met van alles wat de huiselijke gezelligheid kan bevorderen, demonstreren een be paald soort intimiteit, die het ver moeiende rondslenteren prettig maakt. Ze geeft geen indrukwekkende machinerieën te zien, die Na jaar s- beurs, ze raast noch snort of stampt, ze gonst alleen maar vriendelijk. Ja, men-wordt er wèl aan herinnerd, dat de winter in het verschiet ligt. Dat is mis schien na een wat troosteloze zomer, de schaduwzijde. Je schrikt er altijd weer een best- je van, op de zoveelste verdieping ineens tegen stands vol kerstver sieringen op te lopen. Kerstversierin gen, die overigens van jaar tot jaar bonter en smakelozer worden, de aardige dingen niet te na gesproken. Klatergoud genoeg bij de feestarti kelen' Er wordt nog wel aandacht ge vraagd voor een nieuw soort op vouwbaar koffertje dat kleintjes in de bagage meegaat als het vakantie is, maar straks bereid is het over schot aan souvenirs en nieuwe kle ren te verbergen, maar dat is een speelse afwisseling tezamen met de andere koffers, de reisetuis en wal "ies meer zij. Neen, de Najaarsbeurs wijst op het (Van een onzer redacteuren) lekker thuis zijn. Met een nieuwe pijp voor vader: geen stopper meer nodig voor de tabak, een goed filter- tje om de sappen tegen te houden en een dekseltje- voor de veiligheid, een Zwitsers artikel. Met een nieuwe poef voor moeder, een poef die hol is en waarin een binnenbak dienst kan doen als naai doos of als (o, variatie der mogelijk heden!)... serveerblad. En een heleboel moderne sieraden uit allerlei materiaal en uit verschil lende landen afkomstig, waarbij we even noemen geïmporteerde ringen en manchetknopen voor dames, die men zelf kan voorzien van houten of glazen kralen, die bij blouse of japon passen. Voor do koukon Voor de keuken is er modern aar dewerk en zijn er nieuwe stalen pannen. Ook Zweedse fonduepannen met een deksel die meteen als bak pan dienst kan doen. En heel mooie sei-viezen uit Duitsland, met inge werkt decor, hetgeen een levendig effect geeft. Gaan we verder voorbij aan een schier eindeloze collectie keukenar tikelen van scheplepel via strijk plank tot pannenset en stevig trapje, aan steeds fraaier gevormd glas- en WASHINGTON Een coör- dinatiecommissie van de Ameri- i kaanse republikeinse partij heeft l aanbevolen dat de Verenigde Sta ten de sterkte van hun strijd krachten in Europa drastisch zul- !len beperken. De commissie zegt idat de 700.000 Amerikaanse mili- I tairen en hulpkrachten in Europa het land per jaar anderhalf mil liard dollar kosten, de helft van het tekort op de betalingsbalans. De West-Europese landen zouden zich zelf tegen invasie moeten kunnen ver dedigen, aldus de commissie, gesteund door onze verzekering dat wij bij hun defensie zullen helpen. Een kleine een heid Amerikaanse strijdkrachten zou als blijk daarvan in Europa kunnen blijven. Zo nodig kunnen door de lucht snel versterkingen aangevoerd worden, terwijl ook de steun van de strate gische lucht- en raketstrijdkrachten aanwezig blijft. De commissie werd geleid door de vroegere directeur voor de begroting Maurice H. Stans. Zij bestond uit 27 leden. De voorbereiding van het thans gepubliceerde rapport heeft een half jaar geduurd. Het zegt dat het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans en de verminderende goudreserves leiden tot een kritieke situatie en dat maat regelen, zoals de voorgestelde, niet kunnen uitblijven. ATHENE De leider van de Griekse Nationale radicale unie, Canellopoelos, heeft aan Papan- dreoe schriftelijk voorgesteld een overgangsregering uit alle parle mentaire partijen te vormen. Dit kabinet zou zich na drie maanden moeten terugtrekken en vervangen moeten worden door een regering van kristalwerk ook van-Nederlandse bo-jde Radicale unie. die algemene verkie- dem en aan veel artistiek uitgevoer- j zingen zou moeten uitscnrijve de gebruiksartikelen in moderne p andreoe zou gezegd hebben deze vormgeving, dan blijven we nog voorstenen onaanvaardbaar te vinden, even toeven bij een Duits klokje, dat Het land ,s nu tien dagen zonder nor- op een batterij met levensduur van male regering sinds Tsirimokos geen een jaar loopt en dat niet alleen het vertrouwensvotum kreeg. ogenblik voor, maar ook de duur van J het wekkersignaal l^at instellen. Wie een extra brievenbus aan zijn tuinhek wil hebben, in plastic, gespo ten metaal of luxe koper uitgevoerd, kan terecht bij een Rotterdamse fir ma, die ze uit Zweden importeerde. En dan moeten we het maar weer slikken, dat er bij de souvenirs weer zoveel opgetuigde klompjes staan (van asbak tot lamp) en „boertjes en boerinnetjes" die sigaretjes roken en behalve hun kleding wel erg lijken op de Duitse „Mecki's". Dat er weer „nieuwe" smeedijze ren kandelaars worden aangeboden, „die antieke modellen hebben en ge maakt zijn van verouderd materiaal, zodat men de indruk krijgt met zéér oude exemplaren te doen te heb- En ook voor de baby-was bleek Sunil ideaal. Luiers werden helder wit en heerlijk zacht. Mevrouw Peters weet nu waarmee zij voort aan gaat wassen! En u? Was óók met Sunil en ontdek watt Sunil ook voor uw was kan doen. Sunil met ultra-waswerking geeft het hoog ste wit Prettig spelen Natuurlijk zijn ze er nog, de drif tig rondrijdende treintjes en auto- tjes, maar ze hebben concurrentie gekregen uit Japan, en wel van cir cus- en dierentransportwagentjes, al les tot vermaak van de jeugd. Opvallend en nogal ingewikkeld speelgoed: een circuswagen met af beeldingen van dieren en de lange nek van een giraffe, die door het dak steekt. Druk op de knop ener gaat een grammofoonplaatje draaien dat circus- of dierengeluiden ten ge hore brengt. Trouwens, de truck vol dieren, kippen, vakens enz., die bij het drukken op een knop gaan bewegen, kakelen, knorren en wat al meer, mag er óók zijn. Ander Japans speelgoed: een wek ker met armen en benen en een ge zicht als wijzerplaat. Alweer een druk op de knop en de wekker zwaait met armen en benen, gaat er gewoon vandoor en rinkelt met zijn bel dat het een lust is. Of een pistool (jaja, moderne tijd!) dat niet schiet, maar een sire- negeloei laat horen en een rood waarschuwingslichtje Iaat gloeien als een kinderhand de trekker over- haalt. Of wat denkt u van een verstelba re kinderwip van Italiaans fabrikaat, heerlijk in huis te gebruiken.... wanneer men tenminste niet boven het hoofd van de buren woont. Voor jong en oud zijn er spelletjes voor de winterdag. Voor niet al te kleine kinderen en hun ouders twee nieuwe gezelschapsspelen: „James Bond 007". verpakt in het bekende James Bond koffertje en compleet met speedbootjes en sportauto's, waarmee men een opdracht van „Se cret Service" moet vervullen, en.... ja, het is waar, een Bonanzaspel, Ne derlands fabrikaat. Zelf doen Natuurlijk is er ook het nodige voorradig op het gebied van „doe het zelf". Een nieuw soort horren tegen de vliegen en sponningen voor dub bele ramen tegen de kou. Om maar even iets te noemen. Dan kunnen we u melden, dat de yo yo weer eens is verschenen, nu in plastic uitvoering, tenslotte ook een kwestie van „doe het zelf", d.w.z., u amuseren. En Nederlandse plankrollers voor het beoefenen van skate boarding, u weet wel, die uit Amerika overge waaide sport via een plank op vier wielen. Om dan ten afscheid te wuiven na uw bezoek aan het Vredenburg (maar vóórdat u nog even gaat kij ken naar de fraaie collecties woning textiel op het Croeselaanterrein, een lust voor het oog!) zijn er de Dok- kumse verlovingsvlaggetjes, oranje van kleur en de afbeeldingen van Beatrix en Claus vertonend. Prinses Beatrix heeft er zelf haar handteke ning op gezet. Als dat niet iets is voor echter Oranjeklanten, weten wc het niet meer. I De Britse voetbaltoto heeft meegedeeld, dat de recordprijs is uitbetaald van 3.300.000 gulden. De prijs wordt gedeeld door negen poolers, die teza men ongeveer veertig gulden hadden ingezet. Elk van de negen ont vangt iets meer dan 370.000 gulden. Een van de winnaars, de 53-jarige Reginald Tolley, speelde voor de eerste keer in de pool. Hij had drie kwart jes ingezet. Het geld is belastingvrij en werd verkregen door het juist invullen van *cht gelijke spelen. I Een kleine groep Ame rikaanse gezinnen, die een machtsovername van de communisten in de VS vreest, heeft zich tot de tanden gewapend terug getrokken in een afgele gen deel van Canada. Slechts tweemaal per dag is er verbinding via radiotelefonie. Het kamp bevindt zich op ongeveer 400 kilometer ten noor den van Vancouver in een woest en zeer verla ten gebied. De groep heeft de beschikking over automatische gewe ren en een grote hoe veelheid munitie, maar heeft slechts weinig voedsel en medische voorraden. De leider heeft verklaard, binnen drie jaar een staatsgreep van de communisten in de VS te verwachten. I Isamoe Soeda, een hoog leraar aan de universiteit van Kobe in Japan, heeft de hersens van een kat gedurende 203 dagen in bevroren toestand ge houden en ze toen weer tot leven gebracht. Een instrument voor het me ten van elektrische gol ven in hersenen liet zien, dat het ontdooide katte- brein net zo functioneer de als voor de operatie. I De Franse minister van voorlichting, Alain Peyrc- fitte, heeft gisteren ver klaard, dat president Dc Gaulle zijn regering in grote lijnen op de hoogte heeft gebracht van wat hij op zijn persconferen tie zal zeggen. In ant woord op een vraag van een verslaggever of De Gaulle dan net als Hitier voorschrijft wat de jour nalisten dienen te vra gen, antwoordde Peyrefit- te: „We weten niet welke vragen gesteld zullen worden, maar wel in welke geest de generaal ze wil beantwoorden". z het nimmer meemaakte kan zich onmogelijk voorstellen met welk een geweld alleen reeds de vóórboden van een orkaan gepaard gaan. Toen de orkaan Betsy Miami naderde kon dit beeld overal worden waargeno men: zwiepende palmen, bulde rende golven, en een angstaan jagend huilende wind die door de straten joeg. Er zijn wind snelheden gemeten van meer dan 200 km per uur. Twee Oostduitsc grenswachten die samen op patrouille waren zijn naar West-Duitsland gevlucht. Zij verklaarden niet te hebben willen schieten op mensen die naar het wes ten vluchten. •De sjah van Perzië en keizerin Fa- rah Diba zullen volgend Jaar op uit nodiging van president Tito Zuidsla- vië bezoeken. De datum is vastgesteld op 4 tot 11 mei. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Onder het motto „perfectie in klank en beeld" wordt van 17 tot en met 26 september in het hoofdstede lijke RAI-gebouw de Firato 65 gehouden, welke zal worden ge opend door de minister van eco nomische zaken drs. J. M. den Uyl. Een kleine 120 exposanten zullen er op 37000 vierkante meter vloeroppervlak de laatste snufjes laten zien op het gebied van de elektronica: radio en tv, afspeel apparatuur en versterkers (het is maar een greep). Om de zeer snelle vooruitgang op net gebied van deze technieken tot haar recht te laten komen, zijn op de tentoon stelling verscheidene speciale voorzienin gen getroffen. Zo is er een speciale video studio, waar dit nieuwe element op het gebied van beeldopname en -weergave wordt gedemonstreerd. Tevens zal de be zoeker op originele manier met stereo ontvangst kunnen kennis maken. Wie meer wil weten over het toverwoord van deze jaren Hi-Fi zal daarvoor te recht kunnen in de Hi-Fi-straat, waar verscheidene firma's laten zien cn vooral horen wat hieronder werkelijk wordt verstaan. Elektronische muziekinstrurrienten zal men kunnen beluisteren in het cafc- chantant, waar doorlopend demonstra- tics worden gegeven van de mogelijk heden, oie deze sector heeft te'bieden. Wie achter dc schermen van een tele visiestudio wil kijken, krijgt daarvoor de gelegenheid in de grote congreszaal, waar de NTS in samenwerking met de omroepverenigingen programma's zal uitvoeren en voor een deel ook uitzen den. Een voorlichtingscentrum zal er ook dit jaar weer zijn: in Het Elektron zal men zich kunnen verdiepen in de grond beginselen van de elektronica, terwijl te vens de toepassingsmogelijkheden zullen worden gedemonstreerd. Een speciale at tractie zal hier de NTS-reportage-trein Op de laatste dag van de tentoonstel ling zal de Vereeniging voor Experimen teel Radio Onderzoek in Nederland om 14.00 uur een vossejacht op 80 meter houden met als startpunt de Dam. Tevens start om 10 uur die dag een mobie le rally, waarvan de deelnemers na het bereiken van de finish naar het RAÏ-ge- bouw „gesproken" worden door middel van de Eidophor-groot- becldtelevisie zal hij dc aanwezigen toespreken en zo dus toch nog even „in" het RAI-gebouw zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5