ifólflraM In den Moriaen" ^Weekagenda GOLDEN FICTION Leiden krijgt een periodieke ophaaldienst voor het zgn. grove huisvuil Jonge Kerk van Molenwijk met forumavond „Voor de jeugd door de jeugd", en: „Hoe meer hoe liever" „Open huis" ds. Lamping J NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 SEP! EMBER 1963 oeget Donderdag Bovenzaal Bevrijdingskerk. 8 uur: af deling Leiden-zuid-west Christenvrou ,en Wenbond. Mevrouw Schoneveld-Hooge- werf, kamenierster van koningin Juliana ,ti over: Enige indrukken in woord en beeld 1C3i van Perzië en Thailand in verband met het statiebezoek van de koninklijke fa milie in 1963. Rijksherbarium. Schelpenkade 8, 8 uut bijeenkomst afdeling Lelden Kon ink- Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. De Lakenhal. 8 uur: prijsuitreiking fotowedstrijd „Leiden-Universiteitsstad' loor prof. dr. H. Berkhof. Den Haag. Koninklijke Schouw burg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met ,Er is een moord gepleegd" (besloten voorstelling). Evangellsch-Lutherse kerk. Lutherse Burgwal 9, 8 uur: orgelconcert Feike Voorschoten. Kasteel Duivenvoorde, ;Ze| 8,30 uur: concert van achttiende-eeuwse 'muziek fluit, en klavecimbelduo Ellen MacGillavry en Jaap Spigt. (Historische kostuums, bij kaarslicht). Vrfjdag Jeugdgebouw, Breestraat 19. 8 uur: al gemene ledenvergadering De Natuur- J Stadhuis, 5.30 uur: ontvangst United d(i<States Educational Foundation k_ 3 Netherlands. Zomerzorg, 8 uur: bijeenkomst Con tactclub Leiden (voor eenzamen tactbezoekenden) Den Haag. Koninklijke Schouw burg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met n moord gepleegd" (besloten voorstelling). Scheveningen. Kurzaal Paviljoen. i5 uur: toneelgroep Studio met ..Het dagboek van een gek". Zaterdag In den Moriaan: reünie van merkamp te Müllerthal. Afdeling NCR (eis) V, fruitoorso te Tiel. Vertrek uit Noord wijk 8 uur, van Leidem- station 8.30 uur- Rapenburg 12: 7.30 u. Openingsbal C.J.V- Rehoboth. Wijkgebouw De Goede Herder, 20 uur: jaarfeest C.J.V. De Valk „Het kwartet vol". De Turk, 4 uur: huldiging de heren M. de Bruin en J. Bosman t.g.v. hun 40-jarig arbeidsjubileum in dienst van de N.V. Het Motorhuis. Oegstgeest. 10 uur: excursie afde ling Leiden en omstreken Tuinbouw en Plantkunde naar Vaste-plantenkweke- rijen firma Van Egmond en Zn., Hoge Morsweg 43. Den Haag. Koninklijke Schouw burg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met "Sr is een moord gepjleegd". Diligentia, 2.15 uur: Toneelgroep Are- i met „De schilderijen-oorlog" Poppentheater Kooman. Galileistraat ovc 2a. 2 30 uur: „De kleine giraffe" Scheveningen. Kurzaal Paviljoen. itiji9--5 uur: toneelgroep Studio met ..Het akef3ëboek van een gek" Dagelijks ln Den Haag derf Dill'gentia: Lm. 2 okt. (beh. 18—17—27 j sept) 20.15 uur: Nieuwe Komedie: „De fevierde liefde". Theater in De Steeg. Westeinde 165 t. teldTV 19 sept-' 2015 uur: Marie-Cecile Moer. ïwijk „folklore toets od stem en snaar", ;óbe]mm'V. Carlos Moerdijk, piano. op- Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Weekend (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De zwarte atrMp (14 jaar). ,0( Luxer (2.30, 7 en 9.15 uur): Het dag- .Jwek van een kamermeisje (18 jaar); roensdag: 0815 De Kazeme (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Bedreigde ^jMisjes (18 jaar). Studiio (2.30, 7 en 915 uur)Constance (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Veel isst liefs uit Moskou (18 jaar). Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh Blanken Hoge- woerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt even eens waargenomen door apotheek Her- 'rgh Blanken. Tentoonstellingen Rijksmuseum Oudheden: „Opgravln- :n in bijbelse grond", tot 20 september. Rijksmuseum Oudheden:,, Leiden graatf" (opgravingen in Egypte, Duits- 'ind en Nederland), tot 20 september. Rijksmuseum Volkenkunde, Steenstr. tentoonstelling Univisie '65, t.g.v. lustrum Universiteit beeld van het dage lijks werk van de Leidse universiteit, tot ongeveer 13 septemhber 105 uur op sndag van 15 uur. De Lakenhal: tentoonstelling van foto's .Leiden bestudeerd", tot 12 september p d el/d tien of twintig kinderen. Beter kan men het vergelijken met een zie kenhuis, waar voor elke tien pa tiënten drie of meer paar handen klaar staan. Liefst jonge handen, bij het jeugdwerk. Zo ook bij .,In den Mo- riaen". waarvan het bestuur liefst uit tien leden bestaat, bijgestaan door ongeveer 25 commissieleden en met op de achtergrond de Hervorm de Jeugdraad. Een definitie voor deze groep? Misschien: gewone jonge mensen, die het echt fijn vinden gezamen lijk een deel van hun vrije tijd ge zellig en nuttig te besteden. Onder de motto's: door de jeugd voor de jeugd, en: hoe meer hoe liever. Deze bestuurdersportretten zijn van links naar rechts: 1. Hans Jan sen, penningmeester, 22 jr, HTS'er; 2. Sophie van Egmond. secretaresse, 21 jaar, examenkandidate hoofd akte Kweekschool; 3. Gerard Jan sen, vice-voorzitter, 21 jr, HTS'er, broer van Hans; 4. Gert Renes, volleybal-man, 24. technicus bij Re actor Centrum in Petten; 5. Harke de Roos. techn. commissie. 20 jr, HTS'er; 6. Peter Meester, program macommissaris. 19 jr, HTS'er; 7. Hans Oudshoorn, voorzitter, 22 jr, student; 8. Mari Tol, .versierder" (van zalen), 21 jr. militair; 9. Jacques v. Gent. redacteur maand blad. 19 jr. student; 10. Henk Rob bers, alg. adjunct. 23 jr. winkelier. Pech voor scharrelaars LEIDEN B. en W. stellen de raad voor een periodieke ophaaldienst voor grof huisvuil in te stellen. De stad wordt hiertoe in 32 wijken ver deeld, die elk in één dag door de kraakperswagen kunnen worden bediend. Het wordt een tweemaandelijkse dienst. De extra diensten na Sinterklaas en Kerstmis blijven bestaan. Er zullen kennisgevingen aan de bewoners worden verzonden, waarin voor de betrokken wijk voor het gehele jaar de ophaaklata zijn vermeld. B. en W. ramen de kosten van deze nieuwe op haaldienst voor' dit jaar op 60.000. Voor incidentele gevallen, zoals ver huizingen, wordt de zgn. woensdag- regeling gehandhaafd, in welk geval het geldende tarief van f 0-50 per m3 LEIDEN Morgen om acht uur houdt de Jonge Kerk van de Hervorm, de „Molenwijk" een propaganda-avond in het wijkgebouw Oude Vest 13. Een forum, bestaande uit o.a. een predi kant, een maatschappelijk werkster en jeugdleider, zal ingaan op een be spreking van stadssociograaf drs. Hoek over ,.de toekomstige ontwikkeling ran de gemeente Leiden". Dit jaar heeft deze Jonge-Kerkgroep als thema „het moderne diaconaat als apostolaire functie van de Kerk". Men gaat diverse vormen van modern dia conaat zoals het werk onder buiten landse arbeiders, jeugdzorgwerk en verschillende vormen van maatschap pelijk werk, behandelen. Daarnaast gaat men door met de hulpactie in een van de Leidse hofjes. In dit licht moet ook het onderwerp van de propaganda-avond. ..Leiden-in- de-toekomst en zijn kerkelijke ontwik keling", worden gezien. De groep hoopt hiermee iets duidelijk te maken van de nieuwe ontwikkeling in de Jonge Kerk. Wat gebeurt er 14 september te Voorschoten Inspectiedag Leiden LEIDEN Donderdag 30 september wordt in de stadsgehoorzaal de jaar lijkse inspectiedag gehouden (inspectie öger onderwijs Alphen aan den Rijn). Dr J. C. van der Steen, wetenschap- lelijk hoofdambtenaar A, docent biolo- in de universiteiten te Leiden en Utrecht, hoopt te spreken over: Hoe kan kiologie-onderwijs in het tijdperk van kernsplitsing en ruimtevaart voor de jeugd van betekenis zijn. Middags zal Jules Croiset declame- met als thema „Een avond in het oude Rusland". Tenslotte is er gelegenheid afscheid ie nemen van de scheidende inspec- in kennis te maken met de beide nieuwe inspecteurs voor het l.o. en het Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN, Geboren: Elisabeth C P. d v N L Visse en A du Prie; Syl via J, d v J Bodijn en M B H Roes- sen; Tjalda, d v S C van der Vegt -en E Daanje; Helena A M, d v T C Otto en M A Bakker; Philomena W M, d v T A M Groenewegen en C J M Hofland: Jacobus A, z v J A Mes- semaker en L Schuitemaker; Leo H z v L Riethoven en E van Dam; Mi- chiel R, z v J J F Kruijt en N A ter Hark. Gehuwd: A M van Zanten en C Y E de Winkel. Overleden: J Korevaart 85 jr, mn; C Verkerk, 70 jr, mn. Bezoek aan Volken kunde steeg sterk in 1963 LEIDEN Het bezoekcijfer aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde be reikte in 1963 een tevoren nog niet gekende hoogte: 56.006, van wie 23.984 personen een entree van 25 cent en 17.401 een entree van 10 cent betaal den. Aan 14.621 personen in groeps verband werd gratis toegang verleend. De totale opbrengst was f 7.736,10 te genover f 4.710,95 in 1962. Het percen tage volwassen bezoekers was vrijwel gelijk aan dat van de Jeugd. Dit schrijft dr. P.' H. Pott. directeur »n het museum, in het jaarverslag over 1963. Een nieuwe categorie be zoekers gaan de deelnemers aan de dagtochten van de Nederlandse Spoor wegen vormen. Voor studenten wer den herhaaldelijk bijeenkomsten of werkcolleges belegd, al blijft de ge middelde student behoren tot degenen die een museum mijden omdat zij geen begrip hebben van wat er te vinden is en daarbij te weinig initiatief ont plooien om eens op onderzoek uit te gaan Met ingang van 1964 kon de „jeugd- museumkaart" worden uitgegeven, die toegang geeft tot alle Nederlandse mu sea en die eenmaal per jaar voor een bepald bedrag in elk museum kan wor den gekocht. wordt aangehouden. Aan de opkopers- vergunningen wordt een voorwaarde toegevoegd om het voortijdig doorzoe ken van buiten staand materiaal te voorkomen. Er zal streng op de toe passing van deze regeling worden toe. gezien. Leidse winkels open op 30 september LEIDEN Als een voorstel van B en W. wordt aanvaard, zullen de Leid se winkels op donderdag 30 september open mogen zijn omdat op zaterdag 2 oktober het 3-oktoberfeest wordt ge vierd. De Kamers van Koophandel en de Leidse Middenstandscentrale heb ben geen bezwaar tegen dit verzoek van het bestuur van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. De werknemers bonden hebben zich echter tegen het verlenen van ontheffing verklaard om. dat zij niet overtuigd zijn van de nood. zaak van de gevraagde ontheffing. Promotie in Leiden LEIDEN De heer S. Rozenmond, geboren te Amsterdam in 1934 en thans wonende te Voorburg, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „De politieke strafzaak" (rechtsgronden en beleidsoverwegingen"). De promotor was prof. mr. W. H. Nagel. Onderwijsminister naar Noordwijk NOORDWIJK Maandag 13 septem ber komt de minister van onderwijs en wetenschappen prof. mr. I. A. Diepen- naar Noordwijk om 's morgens uur in hotel Noordzee de vijfde In ternational Conference en World Politics te openen. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Overal gaat deze weken het jeugdwerk weer draaien, zo als dat heet. Maanden van overleggen, ontwerpen, fantaseren, combine ren en prakkizeren heeft „de leiding" achter de rug. Maar men staat weer klaar voor de jeugd, met een zo aantrekkelijk mogelijk program ma van veelsoortig vertier, rwstig en jolig. Het is verheugend dat die „leiding" tegenwoordig vaak jong is. Hoe kleiner de afstand tussen be stuur en leden bij dit jeugdwerk natuurlijk tot een zekere grens hoe beter het wederzijds contact. Ook verheugend, om te laten zien dat de jeugd van rond de twintig toch nog andere bezigheden heeft dan pro- vorellen en bromfietsen. Wij constateerden het vorige week in ons ar tikel over de c.j.v. „Rehoboth". Hetzelfde bij c.j.v. „In den Moriaen" waar wij ditmaal een bezoek brachten. wone sociëteitsavonden in de grote zaal (150 personen), waar een bar is, een bil jart, wat muziek, wat te lezen. Zij kun nen er zich ontspannen, uitblazen en „Die sociëteitsavond is elke woensdag, Op zaterdagavonden is er meestal een programma, zoal een lezing, een song festival. Moriaenrechtbank, bingo-avond, voddenbal, een rijmavond en dergelijke. Men bezoekt ook de Jeugdraad-filma vonden in de Maranathakerk of men maakt een excursie naar bijvoorbeeld de Sterrewacht", (Van een onzer verslaggevers.) LEIDEN Waarschijnlijk in november hoopt de Hervormde jeugdpredikant JA. Lamping een lang gekoesterde wens in vervulling te zien gaan. In ge bouw ,.In den Moriaen" aan de Hooglandse Kerkgracht wordt dan elke middag van vier tot zes uur ..open huis" gehouden. Dat wil zeggen, dat jongelui van alle „soorten en maten" er txissen die uren kunnen binnen vallen. Gewoon om even te pra ten, te lezen, een muziekje te maken. In de dezer dagen ge heel gerestaureerde „huiskamer" kunnen jongelui hun besognes even afschudden. Ds. Lamping zal er zijn voor lach en traan. In andere steden is dit systeem van ..open-huishouden' een groot „Wij zijn geen scholierenclub „Ze vertellen weieens, dat wij êen vereniging voor middelbare scholieren zijn. Maar dat is niet waar. Toevallig hebben wij er wel een flink aantal, maar dat kan -elk seizoen radicaal veranderen. Wij zijn een vereniging voor iedereen. Hervormden misschien in het bijzonder, maar niet-Hervormden (in de ruimste zin des woords) zijn bij ons even wei- Dat zegt onze „collega" Jacques van Gent, die bestuurslid is en tevens re dacteur van het maandblad van de ver eniging. Hij studeert Westerse sociologie in Leiden. Contact ..Wij zijn voor alle jongelui van 16 jaar en ouder die in hun vrije tijd ge zelligheid zoeken, contact met leeftijd genoten. Soms komen ze alleen voor dansavondjes. Vaak ook voor een be paalde groep, zoals wij die hebben voor volleybal, gesprekskring van ds. A. J. Lamping, cabaret, huisorkest, tafeltennis of dansinstructie. De meesten komen echter,voor de ge- Rustig Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melanges van pure ongesausde tabakken Rijp, vol smaak en toch zacht EEN LAURENS PRODUKT Het is niet spectaculair. De ..leiding" meent dat de jeugd daar ook niet om zit te sorineen. Het is meer de plezierige ongecompliceerde sfeer waarin men met elkaar kan omgaan, kan meedoen aan leuke of interessante dingen. Om te „relaxen". „In den Moriaen" loopt nu al drie seizoenen met goed succes. Men mag per slot van rekening 191 leden (vo rig jaar) uit Leiden. Katwijk, Leider dorp, Leidschendam een behoorlijk succes noemen. Men wil er nog meer bij. „Geen ziel tjes winnen", zegt Jacques, „maar ge woon erbij halen om te laten zien dat het gezellig is bij ons, en onder elkaar Als je jong bent hoef je niet met -je vrije tijd in je maag te zitten" Goeclkoo) „Iets nieuws (behalve het pro gramma op een paar punten) is de entree of de lidmaatschaps- prijs. Een deelnemerskaart voor het hele seizoen kost nu 2,50. Daarmee heeft men toegang tot alle sociëteitsavonden. Wordt er een programma geboden, dan gaat men in het vervolg toegang be talen. Dan hoeft niet het ene deel te betalen voor het andere. En dat kan tegenwoordig gemak kelijk. De prijzen blijven toch laag mogelijk". Voor de nevenactiviteiten kost alleen het volleybal en de dansinstructie wat geld. de rest is kosteloos. Daarvoor heeft men spullen van de Jeugdraad ter be schikking. Dat heeft ook de CJ.V. „Pniël". die op zondagmiddag van het gebouw 'eigenaresse Kerkvoogdij) ge bruik maakt. Nog meer jeugd gebruikt het Moriaen- gebouw bij de Hooglandse kerk regel matig. Bijvoorbeeld de jeugddienstbe- zoekers voor het kopje koffie na afloop (wel een beetje te klein voor dat doel), de catechisanten van jeugdpredikant Lamping, het jeugddienstkoor (maandag avond) en tal van vergaderende perso- Verhuizen Volgend jaar zal het oude gebouw waarschijnlijk worden verkocht. Dan komt de verhuizing naar het Levendaal. waar dan het grote jeugdcentrum van de Hervormde' Jeugdraad klaar kan Volgende week dinsdag gaat de zaak aan het rollen voor het vierde seizoen. Een groep van rond 35 jongelui zal de zaak draaiend hou den. Van dinsdag af wordt elke avond een kennismakingsbijeen komst gehouden. Iedereen die er iets voor voelt kan binnenlopen en praten en luisteren, want er staan o.m. slap-sticks(oude lachfilm- pjes) en het Trio Hans Keune op het programma. Volgende week za terdag start het seizoen met een openingsbal. Leidse „happening" bij molen De Valk LEIDEN Met papieren zakken o. het hoofd en hun regenjassen binnen stebuiten aangetrokken, wekte gister middag enkele adspirant-leden van de studentenvereniging SS.A.LB. c.s. Catena op de Nieuwe Beestenmarkt nogal opzien- Zij rolden over de trot toirs ter hoogte van de drie jaar ge leden geplante „Catenaboom'lagen op de druk bereden rijbaan bij molen „De Valk" en deelden exemplaren van het Catena-maandblad Pro Novitate" uit aan laconieke omstanders. „Jullie moeten een .happening' ma ken", hadden de ouderejaars de jonge kennismakers als opdracht gegeven. En dat deden ze dus althans, deze groep van ongeveer vijftien aanko mende studenten bracht haar visie op het verschijnsel .happening' in prak tijk. In het afgelopen weekeinde begon de kennismaking van Catena met 180 jongens en twintig meisjes. Tot vol gende week donderdag zullen de groenen nog allerlei studentikoze op drachten krijgen. Daarna zyn zij ver plicht enige tijd in een fabriek te werken, waarvan de verdiensten ten e komen aan de interne verbou wingen van sociëteit Horus aan Ra penburg 127. Catena heeft thans een kleine vijf honderd leden, de groentjes en re ünisten niet meegeteld. Sinds mei is de vereniging gemengd. De 25 vrou welijke ouderejaars laten de twintig nieuwe meisjes op haar eigen manier met het verenigingsleven kennisma ken. „Wij leren ze bijvoorbeeld ook wat ze wel en niet kunnen doen in de vereniging, waarin de oudste leden nog niet allemaal kunnen wennen aan onze aanwezigheid", vertelde mejuf frouw Anja van Andel, die zelf al sedert het begin van de proeftijd (ok tober vorig jaar) by Catena is. Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ook in BRILJANT Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. Haagse politierechter Bediende nam de benen niet geld en auto DEN HAAG, De bediende van een winkelierster uit Warmond haalde vreemde streken uit Hij verdween met 120,uit de kas en nam meteen de auto van zijn werkgeefster mee. Op weg naar Groningen vloog hij met de auto tegen een boom. Sindsdien is de bedien de verdwenen en aangegeven als „zonder vaste woonplaats". Toen hij voor de ge beurtenissen terecht moest staan, liet hij verstek gaan. De officier eiste een maand gevangenisstraf, hetgeen de rechter te laag vond. Hij veroordeelde tot zes we- Een slagersknecht uit Leiden was hevig teleurgesteld, dat hij de baan niet kreeg waar naar hij solliciteerde. Hij vond daarin zelfs aanleiding enkele dagen la ter de ruit van de betrokken slagerij te gaan ingooien, waartoe hij een baksteen in een krant wikkelde. Er werd voor ƒ110,schade aangericht. De officier van justitie merkte op, dat de slagersknecht reeds eerder ls ver oordeeld en daarom moet hij een straf hebben die hem zal heugen. De eis luld en week gevangenisstraf, waar de rechter het mee eens was. Leiderclorpse arts in beroep tegen eis-ontzegging: DO O UTRECHT De Centrale raad van Beroep voor ambtenarenzaken in Utrecht zal woensdag 29 september uitspraak doen inzake de bij het Haag se militaire-ambtenarengerecht in het ongelijk gestelde I.eiderdorpse oud- legerarts L. J. A. Straathof (35). De heer Straathof heeft indertijd op kosten van defensie gestudeerd. Later nam hij ontslag omdat hij teleurge steld was over de promotiekansen. Ontslagneming was mogelijk bij terug betaling van de studiekosten (f 18.750). De raadsman van de arts verklaarde gisteren voor de Centrale raad dat ver minderd gebruik van het linkerbeen volgens hem bij diverse militaire keu ringen over het hoofd gezien zijn cliënt als administratief arts de nor male promotiekansen ontnam. Op grond daarvan vorderde hij van defen sie het gehele studiegeldbedrag, terug. Het ministerie ging hierop niet in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3