Sunkisf Alles goed en u/el GZB wil voorlopig nog apart blijven bestaan Gesprek over „Assen" in Synode begonnen L Een woord voor vandaag Kerken helpen noodgebieden Initiatief-voorstel dr. F. L. Bos Puzzelhoek^ Commissie wil verder studeren Schorsingen gelden niet meer nu Dr. Herzog wordt nu toch geen opperrabbijn DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1969 ,Jioe lieflijk zijn op de bergen de voeten van de vreugde bode, die vrede aankondigt, die goede boodschap brengt, die heil verkondigt, die tot Sion spreekt: Uw God is Koning" (Jesaja 52:7). Uw God is Koning. Wat een koning is weten we wel. Van kmdsaf aan hebben we ons van hem een voorstelling ge maakt. Een koning is een machtig man, die alleen maar heeft te bevelen, op wiens wenken iedereen gaat vliegen, een heer ser, die het voor het zeggen heeft en in wiens hand het lot van zijn onderdanen rust. Nu zegt Jesssaja: Uw God is Koning. Uw God heeft alle macht, in alles berust bij Hem die eindbeslissing, Hij is het, Die het alleen voor het zeggen heeft. Uw God is Koning. Ach ja, we weten het toeL We zingen het en we zeggen het zo af en toe ook wel eens. Maar kunnen we de betekenis er van bevatten en willen we naar dit „Uw God is Koning" leven? Dit is het kardinale punt! En God is een Koning, Die in alles het geluk, het heil van de mens zoekt. Bij Wie we met al onze zorgen kunnen komen, met onze moeiten en verdriet. Die het nog elke dag tot ons zegt: „IJc ben het, Die de wereld regeert. Die u allen bij naam kent en roept". God Koning, een machtig Heerser. Als Abram vreest, dat hij kinderloos zal sterven, doet God hem een belofte. Hij zegt tot Abram: „Zie toch op naar de hemel en tel de sterren, in dien ge ze tellen kunt",bewijs van Zijn macht. Zie op naar de hemel. Doen wij dit niet te weinig? Kijken wij niet te veel naar de aarde? Onze God is Koning. Wat heeft het ons te zeggen in het eigen leven? Wij lezen vanavond Exodus 12 vers 1 tot 20. Generaal tol synode De synode van de Gerefor meerde Kerken werd gisteren toegesproken door een Indonesi sche ex-generaal. Namens de Raad van Kerken Van Indonesië was de heer F. B. Simatoepang aanwezig, die eens opperbevel hebber van de Indonesische strijdkrachten was. Na zijn pen sioen was hij van een militante, naar een militantere organisatie overgegaan. De kerk heeft tot taak om de problemen in een tüijder perspectief te bekijken. Als ik kerken in de wereld bezoek, zei hij, kom ik steeds onder de indruk van het feit dat de wereld bezig is zichzelf te vernieuwen, maar ook dat wij geroepen zijn om te besef fen dat God Zijn vernieuwend werk doet. De kerk is in de wereld aanwezig om deel te hebben aan dat vernieuwende werk van God. De heer Sima toepang zei blij te zijn het werk van de synode van nabij te leren kennen. Als men met iemand werkt, wil men zijn ouders le ren kennen om hem zelf beter te leren kennen. Blij was hij dat hij vorig jaar in Baarn was, waar de zendingsarbeiders van daan komen. „Nu mag ik zelfs de vader van Baarn (de synode), dus de grootvader van onze medewerkers leren kennen," zei de heer Simatoepang. De synode werd nog toegesproken door een groot aantal andere gasten. Zo sprak nog ds. D. Pesulima na mens de Molukse Evangelische Kerk. Veel overgangen in Toradj aland UTRECHT De dag is nog niet aangebroken, dat de Gereformeer de Zendingsbond (de zending van de „gereformeerde-bonders" ge incorporeerd kan worden in het geheel van de zending van de Ne derlandse Hervormde Kerk. Om dat de verwerkelijking van de overdracht van de zorg voor de arbeid van de GZB aan de gene rale synode nog niet aan een be paald jaartal kan gorden gebon den, wordt het reëel geacht om in de nieuwe redactie van overgangs bepaling 161 geen termijn meer te noemen. Dat bleek uit bet jaarverslag, dat op de jaarvergadering van de Gere formeerde Zendingsbond gisteren werd uitgebracht (voor de laatste maal) door ds. J. de Lange. De over gangsbepalingen 161-163, die het tij delijk voortbestaan van de GZB rege len, lopen af op 31 december van dit jaar. Termijn weg uit bepaling (Van onze kerkredactie) De najaarssynode zal zich nu uit spreken over een gewijzigde redactie van deze bepalingen, waarin voor de GZB geen „stok achter de deur" meer zal bestaan in de vorm van een uiterste termijn. „Wij blijven nu be staan, tot we zelf een beslissing ne men", aldus ds. De Lange. Aan de andere kant wordt de GZB nu verplicht tot nauwer contact met de generale synode. Ds. De Lange maakte in zijn verslag overigens dui delijk, dat de GZB niets liever wil, dan de band met de kerk (ook plaat selijk) nauw te bewaren. Hij pleitte voor meer contact met de kerkeraden. De zending moet ook vaker in de prediking een plaats krijgen en niet alleen met Pinksteren. Het jaarverslag liet merken, dat het aantal activiteiten van de GZB op het thuisfront groot is. Het ledental stijgt nog steeds en het hoofdbestuur moet soms wel drie maal in de maand vergaderen. Tekort In Toradjaland breidt de kerk zich nog steeds sterk uit. Na de synode van 1963 noteerde de Toradjakerk tot nu toe meer dan 13.000 overgangen tot het christendom. Het gevolg is, dat het tekort aan predikanten groot is. Thans heeft de kerk echter een eigen theologische school te Rantepao ge kregen met twintig studenten. De achterstand in het lectuurwerk UTRECHT De stichting Oecu menische hulp aan kerken en vluch telingen heeft een overzichtje gepubli ceerd van de bedragen, die de hulp acties voor de slachtoffers van na- tunrramp«n in Chili, en Oost-Pakistan] neemt nog eerder toe dan af. De en van het oorlogsgeweld in Vietnam tot nu toe hebben opgebracht. Voor deze drie objecten samen hebben de Nederlandse kerken tot nu toe 170.000 gulden bijeengebracht Voor de slachtoffers van de aardbeving in Chili (28 maart» kwam 75.000 gulden binnen, waarvan 25.000 gulden van de Gereformeerde Kerken en 15.000 gulden van de Nederlandse Hervormde Kerk. De Wildc-Ganzenactie van het IKOR bracht 16.000 gulden op en particulieren brach ten nog een 16.000 gulden bijeen, terwijl van kleinere kerken 3.000 gulden kwam. drukkerij in Makassar kan de vraag onmogelijk bijbenen. Betreffende Kenia merkte ds. De Lange onder andere op, dat andere zendingen daar werken onder stam men in reservaten. De GZB werkt echter in een dun bevolkt gebied onder ontheemden, die ontworteld zijn uit hun stamverband. Dat maakt het werk bijzonder moeilijk. Door allerlei omstandigheden is de medische staf sterk ingekrompen. Mej. dr. Van Riessen werkt thans met twee Nederlandse verpleegsters en vijf inheemse leerlingverpleegsters. Zij behandelden in het afgelopen jaar 17.539 patiënten! De voorzitter van de GZB ds. A. Meijers sprak ds. De Lange speciaal toe. omdat hij zijn werk over enkele weken gaat neerleggen (3 oktober doet hij zijn ntreee in Rijssen), mede op medisch ld vies. Ter vergadering bleek wat mis verstand te bestaan, maar ds. Meijers maakte duidelijk, dat ook ds. De Langes opvolger ds. H. Harkema zich volledig n het werk van de GZB gaat wijden i daarom zijn gewone gemeentearbeid verlegt. Niet-predikanten In de vacature, ontstaan door het aftreden van ds. Harkema als hoofdbe stuurslid, werd ds. J. van Sliedregt var Baarn gekozen. Voor de verkiezingen werden vanuit de vergadering enkele wensen geuit ten aanzien van de samen stelling van het hoofdbestuur. Men wilde meer niet-predikanten in het hoofdbe stuur en ook werd de suggestie gedaan, om hoofdbestuursleden, die de zeventig jarige leeftijd hebben bereikt, te promo veren in een te creëren „Raad var Ouden". 's Middags refereerde ds. H. A. var Bemmel van Oldebroek over „Geschoei de voeten" terwijl ook de afgevaardigden uit Celebes een kort groetwoord uitspra- Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die bete kenen: 1. medeklinker, 2. voegwoord, J kabouter, 4. ergens kamperen, 5. vroege 6. gemeente in N.H.. 7. plan hebben schoeisel. 9. oogziekte. 10. bout van e varken. 11. medeklinker. Bij juiste oplossing leest men vertical 1 hetzelfde als hor. 6. (Van onze kerkredaktie) LUNTEREN De gereformeerde synode is op De Blye Werelt begonnen met het gesprek over de leeruitspraken van Assen-1926. Er kwam al voor de discussie begon verzet tegen de voorstellen van de commissie. De Ylaardingse predikant, dr. F. L. Bos legde een tegenvoorstel op tafel, waarin wordt uitgesproken dat de synode van Assen te ver gegaan is. Het ging toen om, zoals wel gezegd is „de sprekende slang". Aan de orde was een rapport van de deputaten die door de synode van Groningen benoemd waren. Zij moes ten zich beraden op de vraag in hoe- e de leeruitspraak van Assen ter zijde moet worden gesteld. Deze de putaten waartoe prof. dr. N. H. Rid derbos en prof. dr. J. L. Koole beho- zijn er niet uit gekomen. Zij stel len voor een nieuw en breder depu- taatschap te benoemen „met de op dracht zich te bezinnen op het karak ter van het Schriftgezag". De synodale commissie zegt teleurge steld te zijn over het minimale resul taat van de studiedeputaten. Het be antwoordt weinig aan de „kerkelijke urgentie" van deze zaak. Toch gaat ze akkoord met het voorstel van de de putaten om maar weer verder te gaan studeren. Niets gedaan Dr. Bos kreeg als indiener van een tegenvoorstel gelegenheid om reken schap te geven. Hij zei dat de voorge stelde weg een te voorzichtige is: „Mijn hoofdbezwaar is dat er al weer niets wordt gedaan terwijl de on houdbaarheid van de uitspraak al lang gebleken is. Het woord van As- is een dood woord geworden en juist in deze situatie moet de kerk leiding geven. De Vlaardingse predikant vindt dat er nu een besluit moet komen, omdat de integriteit van Gods Woord op het spel staat. Sterk verdedigde hij de historiciteit van de zondeval, maar zei dat de bijbel toch zeker niet bedoelt te spreken over een vleselijke slang, maar over de duivel. Voorstel Dr. Bos stelt voor dat de synode het volgende uitspreekt: 1. dat de synode van Assen 1926 terecht eerbied heeft gevorderd voor het Schriftverhaal van Genesis 2 en 3 in zijn eigenlijke of letterlijke zin als het gegeven onveranderlijke medium, waarvan God zich bedient om ook ons nog over de diepe achtergrond van onze schuld en nood ontdekkend aan te spreken; 2. dat deze synode te ver is gegaan met de indruk te vestigen, als zou de in dat Schriftverhaal gegeven voorstelling omtrent de zintuiglijk waarneembare werkelijkheid van de boom der kennis des goeds en des kwaads, de slang en Moeilijkheden in Jeiu'dnatuurvvacht O DEN HAAG De landelijke stichting Natuur en Jeugd die al lange üjd on enigheid had met afdelingen in Den Haag. Rotterdam en Apeldoorn ziet zich nu door deze omvangrijke afdelingen verlaten. Op eigen kracht willen deze afdelingen verder. Moeilijkheden in orga nisatorisch opzicht zijn de oorzaak van deze ontwikkeling. In totaal waren ei ruim honderd afdelingen van deze orga nisatie voor natuurbescherming. haar spreken en de boom des levens als zodanig dienen te worden aange merkt als een wezenlijk element var de in dat Schriftverhaal tot ons uit gaande en ons geloof bepalende actuele boodschap van het gezaghebbende Woord •■an God: 3. dat evenwel onverkort gehandhaafd dient te blijven, dat het Schriftverhaal van Genesis 2 en 3 met al zijn bijzonderheden, naar de klaarblijkelij ke voorstelling van dat verhaal geno men in hun eigenlijke of letterlijke het voor alle tijden vaststaande er generlei wijze aan te tasten geschreven middel is, waarvan God zich door de actuele kracht van de Heilige Geest ook nu nog bedient om ons aan d« feitelijke werkelijkheid van onze men selijke zondeval als de diepe achter grond van heel onze levens- en ster vensnood te ontdekken. Uit de eerste rij van sprekers bleek dat ouderling mr. M. de Vries (oud-HV-er) en mr. dr. J. Osinga achter dr. Bos stonden. Ds. W H. J. de Boer en ds. W. Tom wilden liever eerst nog wat stude ren. Liever tien of 15 jaar wachten, de laatste dan een overijlde beslissing. De discussie kwam lang niet klaar. Besloten werd volgende week dit onder werp verder te bespreken. de generale deputaten op ongeveer 800.000 gulden. "Sr werden een aantal vragen gesteld, werden antwoorden gegeven, maar de voorstellen vonden nauwelijks verzet. Hier en daar werd nog wat gesproken verbeterde redactie, maar in grijpender wijzigingen bracht dit zen dingsdebat niet. De nieuwe generale deputaten kregen ;n opdracht mee die 24 punten omvat. Verschillende theologische scholen en hogescholen zullen geholpen worden, hetzij door mankracht, hetzij door finan ciële steun. Nederlandse docenten zullen onder meer gaan naar de Theologische School te Makassar, de Theologische Opleidingsschool te Lewa op Soemba, lar Roeanda en naar Brazilië. Tevens zullen de generale deputaten uit hun «as een bijdrage moeten geven aan het Theologisch fonds van de We reldraad van Kerken en aan andere internationale fondsen. Bovendien werd besloten een commissie te benoemen voor de bestudering van' de verhouding van zending en werelddiakonaat. Deze com- Zending 's Middags kwam het rapport van de generale zendingsdeputaten ter sprake. Het gesprek ging niet over het totale zendingswerk van de Gereformeerde Kerken, omdat veel werk aan bepaalde plaatselijke kerken is gedelegeerd. Ter wijl het totale budget ongeveer 4,5 mil joen gulden bedraagt, komt het budget Hoe heten de kerken in buitenland? (Van c e kerkredactie) LUNTEREN De synode van de Gereformeerde Kerken kwam er gisteren niet uit hoe zij in het buitenland zullen he ten. Namens de generale zen dingsdeputaten stelde de synoda le commissie voor in alle talen de Nederlandse naam te gebrui ken „De Gereformeerde Kerken iy, Nederland" met daarachter de vertaling. De moeilijkheid is dat de meeste talen geen twee woorden kennen voor hervormd en gereformeerd. Ds. K. G. 1de- ma uit het Duitse plaatsje Wil- sum meende dat de vertaling Die reformierten Kirchen in den Niederlanden" nog verwarring wekt. Dan denkt men nog aan de Hervormde Kerk. Een oplos sing werd niet gevonden. Het moderamen kreeg opdracht om zich nog eens op de naamgeving in het buitenland te bezinnen. Oplossing vorige pniwl _.k.. 18. Aa, 19. Koran. 22. kraam, Emmeloord, 25. troep, 26. Emden, 28. 30. A.E., 31 rat, 33. pet, 35. nor, 37. na, Haren, 40. la. 41. klap, 42. roem. Verticaal: 1. ale. 2. al, 3. mot. 4. nep, o.r., 6. toe, 7. slak, 9. por. 11. room, Vermont, 15. Naarden. 17. kamer, aroma, 20. oer, 21. nep, 22. koe, 23. ad« 'zal op de volgende synode verslag 27 Nora 2Ï ver, sT aak. uitbrengen. Via de Nederlandse Zendingsraad zul len de generale zendingsdeputaten bij de divisie voor wereldzending en evangeli satie van de Wereldraad van Kerken er op aan dringen steun te verlenen aan de Wereldbond voor christelijke radiouit zendingen en vragen een fonds te vor men voor sleun aan christelijke universi teiten in Azië, Afrika en Latijns-Ameri- pap, 34. ter, 36. olm, 38. ha, In het tweede kwartaal van 1965 zij er bij verkeersongelukken in Frankrij 2.870 mensen om het leven gekomen e 74.688 gewond. In dezelfde periode va', 1964 kwamen er 2.650 mensen om werden er 69.699 gewond. Dr. Masselinks houding bedenkelijk (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gerefor meerde predikant dr. E. Masse- link van Rotterdam-Zuid heeft zich opnieuw vergeefs beroepen op de gereformeerde synode. Dr. Masselink had gezegd dat de Ge reformeerde Kerken hun leden hadden misleid. Uitgesproken werd dat „deze ernstige beschul diging onbewezen en onbewijs baar" is. Reeds jaren is dr. Masselink bezig om de schorsing en afzetting van wij len prof. dr. K. Schilder ongedaan te maken. Hij diende bij de synode van Rotterdam 1952/53 een bezwaarschrift in tegen een aantal gronden die inder tijd geleid hadden tot het oordeel over prof. Schilder. Steeds weer sprak naderhand dr. Masselink uit dat toen bij de besluit vorming van de synode geen aandacht geschonken is aan een vijftal uitspra ken van Schilder. Volgens hem zou den deze citaten de synode tot een ge heel andere resolutie gedwongen heb ben. De commissie zei dat deze predi kant voor de zoveelste maal zich in „uiterste gespannenheid" tegen de kerkleeruitspraken van 1942 richt. De synode meende niet in te moeten gaan op de scherpe verwijten aan het adres van prof. dr. H. N. Ridderbos en zijn beklag over de christelijke pers, die ondanks zijn aandringen niet overging tot publikatie van zijn vijf SchilderJde citaten. "b Volgens de synode behoort het tot diHel competentie van de kerkeraad Rotterdam-Zuid „elk pastoraal antwoord middel te baat te nemen zoveel mogelijk in de gewetensnoy van zijn predikent te voorzien en heiMo van zijn uiterst bedenkelijk optreda terug te brengen". De synode ziet i de „Schildercitaten" van dr. Masselin geen grond om terug te komen op i uitspraken van de synode van Rotte dam-1952/53. Tevens sprak de synode zich uit ov«2a, de tuchtuitspraken uit het verleden Uitgesproken werd dat de destijd^--' door de synode gedane leeruitsprak» J" en de daarmee verband houdendj tuchtmaatregelen niet meer kracht zijn. Bij hereniging zullen dea uitspraken en tuchtmaatregelen geen enkele opzicht meer in rekeni worden gebracht. In zijn beantwoording van gesteldlj vragen zei de rapporteur, dr. F. I Bos, dat de commissie uiterst sob« ten opzichte van dr. Masselink is op getreden. De brieven die deze predi kant de kerken heeft gestuurd zijjaü bedenkelijk. Nog eens kwamen de tuchtmaatn gelen uit het verleden ter sprake doe een brief van de heer P. Sanders ti ff0 Den Haag en zes anderen. Zij vroegi r de synode de tuchtmaatregelen uit óme oorlogstijd niet meer voor haar reki ning te willen nemen. De synode bf(i. sloot deze briefschrijvers op dezelfó wijze te beantwoorden als dr. Masst lie: link: De tuchtmaatregelen bestaa niet meer. 0°0 or J Sunkist citroenen zijn thans volop verkrijgbaar! wettig gedeponeerd iet netnuéietyie, tozftfiiye (tuit uit @uti(etttiê' Niet veel minder, namelijk 69.500 gul den was het resultaat van de actie voor de slachtoffers van de cycloon in Oost- Pakistan op 12 mei. De Gereformeerde Kerken gaven hier weer 25.000 gulden, de Nederlandse Hervormde Kerk 5.000 gulden, kleinere kerken 5.000 gulden, particulieren 7.500 gulden, terwijl de Wilde Ganzen 27.000 gulden bijeen brachten. De actie voor Vietnam is nog maar pas gestart. Eon zondag Wilde Ganzen van het IKOR bracht voor dit doel 26.000 gulden op. Het gironummer stichting Oecumenische hulp ar en vluchtelingen In Utrecht is 52 i kerken Cilly Graham eens met belijdenis van Evang. Alliantie ZURICH „Ik stem van ganser harte met u in", zo heeft de Ameri kaanse evangelist dr. Billy Graham aan hot presidium van de Europese Evan gelische Alliantie meegedeeld naar aanleiding van de geloofsbelijdenis, die deze alliantie vorig jaar heeft gepubliceerd. In deze belijdenis, die wij in Zondagsblad in extenso hebben geplubli- ceerd. wordt stelling genomen tegen be paalde richtingen in de moderne theolo gie, die naar het oordeel van de Europe se Evangelische Alliantie door bijbelkri tiek het getuigenis van het evangelie vervalsen en die de volle kracht van de heilsboodschap in gevaar brengen. De Europese Evangelische Alliantie houdt een conferentie in Ztlrich. Bij de opening werd met leedwezen vastgesteld, dat de Oostduitsers op het appèl ontbra-1 Christenen ontmoeten. Verder zoeken voor Engelse Joden L(_ .DEN Dr. Jaacov Herzo heeft per brief laten weten, ch.t hij om gezondheidsredenen terug komt op zijn besluit van drie maanden geleden, toen hij de be noeming tot opperrabbijn van de United Hebrew Congregations van Groot-Britannië aanvaardde. Dr. Herzog zou in november deze hoge rabbinale functie bekleden. Op het moment van zijn benoeming was hij plaatsvervangend directeur-gene raal van het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem. Toen hem werd zocht opperrabbijn dr. Israël Brodie. die op zeventigjarige leeftijd aftrad, op te volgen, was zijn benoeming tot ambassa deur van Israël in Washington vrijwel zeker. Hoewel dr. Herzog, zoon van de vroe gere opperrabbijn van Israël steeds heeft verklaard geen rabbinale carrière te mieren, zag hij het toch als zijn taak als opperrabbijn de verdeelde 880.000 Joden in Engeland weer te verenigen. Men onderscheidt in het Albion namelijk de Israëlieten de traditionele groep de Jacobieten de progressieve groep. Nu heeft dr. Herzog, van wie werd ge hoopt, dat hij een scheuring zou kunnen voorkomen, af laten weten. Inmiddels is mij bijeengekomen om de keus op ken, omdat zij geen visum hadden kun nen bemachtigen. Directeur Paul Schmidt uit West-Ber- lijn zei in een toespraak, dat alle proble men van de wereld en de kerken in het licht van de Bijbel beproefd moeten worden. Bijna negentig procent van de studen ten uit Afrika en Azië keren uit onz« landen terug als atheïsten of communis ten, zo zet Schmidt Hiertegen helpen geen conferenties, maar alleen een leven opening werdmeMeedwezen vastgesteld, tn Christus, opdat zij Christus ln de Bcrnepineswerk NED. IIERV. KERK Beroepen te Twisk-Abbekerk en te Ommelanderwijk (toez.): kand. A. J. Bijl te Amsterdam-O.; te Ede (toez. vac. dr E. F. Vergunst): J. Kooien te Reeuwijk. Bedankt voor Grootegast-Doezem (toez.): kand. H. P. Bos te Bierum (Gr.) GEREF. KERKEN Beroepen te Zoetermeer: C. J. van der Meulen te Tiel, te Warns (Fr.): kand. R. H. Boiten te Zuidlaren. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Wetsinge-Sauwerd: kand. T.O.G.M. Bosma te Goes; te Opende-Sur- huisterveen: W. Bax te Zwartsluis. DOOPGEZ. BROEDERSCHAP Het Westduitse federale hof in Karlsruhe heeft als zijn mening te ken nen gegeven, dat het in West-Duitsland niet strafbaar is communistische denk beelden te hebben en uiteen te zetten. Het handhaafde echter de drie maanden gevangenisstraf waartoe een arbeider uit Wolfsburg was veroordeeld wegens het in gevaar brengen van de staatsveiligheid en het negeren van het grondwettelijke verbod op communistische partij-activi- KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN landen hierop in gingen. Zij zien (t.a.v. het plebisciet) blijft staan. Im- waarschijnlijk de in de eerste plaats mers dan kon het met al onze ver- politieke bedoelingen die deze apart- leende kredieten wel Overbevolking Ons kleine land raakt vol, IS eigen- MSWCKU „..n lijk al vol. We zitten met twaalf heidscommissie kennelijk heeft. Het weg opgaan als met de oudere schui ns,Hnon rm »»n irimti» Om tn geldt hier m.i. gewoon een organisatie den. Hier geldt het oud-Hollandse de wettige Zuidafrikaanse regering te stimuleren. Zo staat dan de landse regering met zijn steun - men tot voor kort heel fonds in de voorste rijen belagers deze dingen dacht, sprak Zuid-Afrika, het land notabene onze stamverwanten. Het werden geboren dan drie. Ook kringen anders en leerde, dringt beperking, regeling, verantwoorde ge zinsvorming of hoe men het maar wil noemen Maar tegelijk stelt men voor „g JP~. de Kinderbijslag te verhogen,^ ook uitoefenen. Aan valse humanitaire ge- dan - voelens hebben we geen behoefte. Leiden H. J. Lamers si spreekwoord: Boer pas op je kippen. Den Haag Bijdragen voor deze ingezonden- stukkenrubriek kunnen door alle lezers (en lezeressen) worden ge leverd en worden geplaatst buiten verantwoordelijkheid der hoofd redactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weige ren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen wor den gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woon plaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bijschrift van redactie- wege èen korte toelichting worden gegeven plaats opgaf. Hopelijk Onrecht In de kampen hebben de Japanners is herhaaldelijk honger laten lijden. Vandaar dat velen aan honger-oedeem ook wel verbeteringen omtrent dit punt te signaleren. C. J. Knoester Den I de veel grotere gezinnen achtste Kind bijzonder goed te beden ken. Natuurlijk blijft een ieder in deze zaken volkomen „vrij", maar deze extra beloning voor acht en meer kinderen lijkt mij toch bijzon der onlogisch. Den Haag M. Marijs-Visser Adhesie Ik sta volkomen achter de mening Van Eek, die de heer Woningnood De woningnood is oorzaak van veel klachten, zowel voor „gewone" men sen als voor studenten. Er zijn zelfs studenten die honderd gulden en meer per maand voor een kamer willen betalen. Nu weet ik dat er o.m. in Papcndrecht vierkamerwoningen se^%i„rddigh'rvDasfs S2ibvas ss ss/s :ss/s ?ok v,nd de heer Duys ee" financiSring die van de bewoner ƒ250 per maand vraagt Laten de wachten de paartjes dus vier vijf mille sparen en twee studenten in huis nemen. Dat levert haast nog winst op ook. Waar wachten ze nog op? Gaat naar Papendrecht. Lisse H. J. Kerkhoven ambtenaar als hij over achterstallig en nimmer betaald salaris de officiële opmerking hoort „Wat moeten die mensen met al dat geld?". Welnu, wij kunnen „al dat geld", vooral in de huidige omstandigheden, best gebrui- zullen niet rusten alvorens „al geschikte man en ik sla nooit een programma van hem over. Rotterdam M$vr. E. den Ouden Veilig Verkeer (2) Het verschrikkelijke ongeluk op de rijksweg bij Veenendaal en Renswou- de vraagt om paardemiddelen ter bestrijding van onveilig verkeer. Houdt de pers zich alleen maar bezig met het vermelden van gevallen waarbij moedwillig mensen worden doodgereden? Wanneer breekt er eens een campagne los om werkelijk iets te doen? Den Haag P. de Hukter dat geld" zijn wettige bestemming Ineen heeft gekregen. Zo niet ten profijte van ons dan maar ten voordele van onze kinderen. Laten we hopen dat men het onrecht dat aan ons, oud- Indische ambtenaren is begaan zal gaan beseffen en ons récht zal doen. Den Haag F. A. Versteegh Ruimtevaart (2) We hebben er een nieuwe afgod bij. Die afgod heet ruimtevaart. Keer op keer worden we ermee geconfron teerd. Alles wat i.v.m. de ruimte vaart gebeurt wordt toegejuicht en goed bevonden. Is dat wel zo? Als alle vernuft, geld en energie bij ruimtevaart en aanverwante indus- eens ten goede waren geko- ontwikkelingshulp, zou dat niet beter geweest zijn? Minder spec taculair. Ongetwijfeld. Maar wel meer in de richting van gerechtigheid. Rotterdam p. Taktor Steunverlening? Na India en Zweden steunt nu ook driehonderd miljoi Pas op je kippen Vier jaar voor de volksstemming over de toekomst van Nieuw-Guinea achten Papoea's in Nederland te- recht het noodzakelijk er vreed zaam de aandacht op te vestigen dat een eerlijk plebisciet straks gehouden ogenblik moet worden. Er is weer vriend schap tussen Indonesië en Nederland. Aan kredieten is reeds een slordige Ruimtevaart ..Minder gelukkig zijn we met het feit dat voor heel velen gisteren de zondagsrust duchtig te lijden heeft gehad", zo las ik maandag 30 augustus jl. in uw commentaar over de landing van de Gemini-5 Wat is dit voor onzin? Hoe konden de Amerikanen het helpen dat ze de vlucht steeds moesten uitstellen wegens technische moeilijkheden en slecht weer? Bo- endien: in Amerika was het op het i de landing nog vroeg in de morgen. In het verleden zijn er in de krant meer van dergelijke staaltjes te vinden: Zo bestónd er geen Tour Nederland het Defence and Aid Fund. Daarmee werd op een aanbeveling ingegaan van de z.g. apartheidscom- gegeven. Hoe moet het hiermee straks als de kwestie-Nieuw-Guinea weer acuut gaat worden? Dan vrees ik het Indonesië de France (omdat er ook op zondag der V.N., die steunverlening ergste, tenminste als Nederland op propageerde. Typerend dat niet i zijn eenmaal ingenomen standpunt gereden werd). Goed, dat is principieel, evenwel verouderd, standpunt. Maar toen er gen ongeluk gebeurde was er ineens een Tour de France in uw krant. Gelukkig zijn er Verontrust Een voorman uit de Geref. Kerken doet bepaalde uitspraken over homo- sexualiteit. Er wordt een nieuwe ver taling van de bijbel gebruikt die de Schrift verdraait. Gereformeerden willen aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Indien de Geref. Kerken grote zuivering beginnen Verontrust (2) Verontrust gelezen dat nu ook dien sten in Chr. Geref. Kerken via de televisie kunnen worden uitgezonden. De synode dezer kerken heeft dat zo besloten. De hoedanigheid van zo'n dienst of de duur doet mij in dit verband minder belangrijk aan. Mijns inziens is de deur voor verdere ver vlakking en wereldgelijkvormigheid weer wijder opengezet. Barendrecht M. P. Noordzij

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2