IS lÓjlp ilö! AVRO houdt ruimte voor verrassingen op tv y&Accf im0mm c\ I Brick Bradford Kort bulletin om half acht en half negen Blik op het winterprogramma Satyrisch tv-spel spot met knechtend regime —Toch is het zo!- «lesje en «Josje L JUL \i Vrij Senmoet DË STENEN ZONDE DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1963 ITHERGOEVEN-ITHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN tTHERGOlVENETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN. Commentaar Variatie Er was gisteravond ruimschoots variatie te vinden op de beeldbuis: aan de ene kant de in groot spektakel eindigende perfecte reportage van het Rotterdamse cup-duel, waarbij de kij kers door middel van goed-gerichte camera's het volle pond kregen, aan de andere kant een meeslepend pro gramma van klassieke en moderne kunst en nog een operatie toe. De Griekse opvoering van Sophocles' Elektra voldeed aan de hoogste ver wachtingen. Dit treurspel, zich bewe gend op de uiterste toppen van de menselijke emoties, kan bij een teveel aan expressie omslaan in een melo drama, maar geen spoor daarvan werd in deze voorstelling aangetrof fen. Wij zagen met diepe bewondering wereldbefaamde spelers in de bijna 2500 jaar geleden voor hun landgeno ten geschreven rollen en daarbij viel bijzonder te genieten van sublieme spreekkoren. We gingen direct over naar moder ne literatuur in het NCRV Kijkschrift. Een impressie uit het schedelmuseum leidde naar de auteur Harry Mulisch die de dichter Ed Hoornik omstandig vertelde van zijn nieuwste, vooral in gewikkelde roman, die zich zelfs in een wel wat duistere) formule op een schoolbord laat uittekenen. Wie er toen nog tegen kon mocht, terug op Nederland 1, meekijken in een Britse operatiekamer waar vak kundig galstenen werden verwijderd door een daarbij rustig vertellende chirurg, wiens verklaringen goed wer den nagesproken door dokter G. C. Soeters uit Heemstede. Nee, een tekort aan variatie bij het sensationele af, kon men de televisie makers gisteravond niet verwijten! Morgenuitzendingen radionieuwsdienst HILVERSUM Met ingang van 3 ok tober zullen enkele wijzigingen worden aangebracht in het schema van de uit zendingen van de radionieuwsdienst. De nieuwsuitzendingen in de morgenuren om half acht en half negen zullen worden teruggeplaatst naar zeven uur en acht uur. Op deze tijdstippen zullen dus weer via de beide zenders, Hilver sum 1 en 2, tegelijkertijd nieuwsuit zendingen van ongeveer 10 minuten te beluisteren zijn. De uitzendingen om half acht en half negen via Hilversum 1 (KRO/NCRV) worden vervangen door een kort bulletin van twee minuten. In de tijden van de ov*"«e .nieuwsuitzen dingen komt geen wilz:_ -_ig. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Als de maand september is aangebroken, gaan de omroeporganisaties hun pro gramma's voor het komende win terseizoen aankondigen. Men houdt daar jaarlijks grote pers conferenties voor, waarin de plannen worden aangekondigd. De AVRO heeft deze traditie dit jaar doorbroken, omdat zij zich niet aan een van tevoren vastgelegd programma wil bin den, maar ruimte laten voor „verrassingen" zowel op show als informatief gebied. Dit al thans, wat de televisie betreft: over haar radioplannen heeft zij nog niet gesproken. Bekijken wij het Hilversumse „pu- blikatieschema", dan zien we dat de AVRO nu dus schriftelijk een en ander over haar komende televisie programma's heeft medegedeeld, dat de VARA de complete winterpro- gramma's zaterdag 11 september in een vergadering van de Verenigings- raad-annex-persconferentie zal voor leggen, de KRO op dinsdag 14 en de NCRV op woensdag 15 september hun persconferenties hebben belegd ei VPRO kort daarna op een nog niet vastgestelde datum zulk een conferen tie gaat houden. U weet dus, wanneer u verdere omroeppublikaties kunt verwachten. De AVRO belooft voor het komend seizoen „een zeer gevarieerd pro grammatableau", dat allerlei bijzon dere onderdelen in het vooruitzicht stelt. Daarbij wordt o.a. genoemd «en IJsshow, welke op 29 oktober a.s. op het scherm komt. De AVRO organi seert dat festijn zelf en heeft er grote sterren voor uitgenodigd in de Haagse Hokij. Dat zijn bijv. Petra Burka, Regina Heitzer en het vermaarde Russische paar Oleg Protopopov en zijn vrouw Ludmilla Belousova. Voorts enkele in de Hokij te spelen ijshockeywedstrijden en vier door Mi chael Pfleghar te regisseren muzikale shows „Las Vegas", „Tokio", Das La- cheln im Westen" en „Lido Paris". Deze shows, aldus de AVRO, zullen opmerkelijk van vormgeving zijn, omdat behalve amusement ook ruim schoots informatie wordt gegeven de plaatsen, waar zij zijn gesi- Verder zal in januari een nieuwe spannende Durbridge-serie, getiteld „Melissa" worden uitgezonden, maar dan in de originele Britse versie. De Toon Hermansshow zal worden her haald in twee delen. Liedjeswedstrijd Twee nieuwe AVRO-initiatieven worden genoemd: een liedjescompeti tie, welke op 25 september al begint en waarin twintig nieuwe liedjes, over vijf uitzendingen verdeeld, wor den gezongen. De AVRO heeft op haar oproep voor deelneming vier honderd liedjes ontvangen. Wie de 2( uitverkorenen ten gehore zullen bren gen, is nog niet medegedeeld. Tweede initiatief is „Danstest '66". een georganiseerde danswedstrijd! waaraan leerlingen van alle belang stellende dansscholen kunnen mee doen, zolang ze maar geen 45 jaar oud zijn. De AVRO wil meer differentiatie brengen in haar televisie-informatie. Daarvoor wordt de rubriek Televizier met twee extra grote uitgaven per maand uitgebreid en wel op woensda gen tussen 8.20 en 9 en op vrijdag avonden van 7.30 tot 8 uur. Het eerste grote programma wordt op 15 sep tember gewijd aan de politieke en economische situatie in West-Duits- land aan de vooravond van de Bonds dag-verkiezingen. Voor een deel van het buitenlandse materiaal voor haar actualiteitenuit zendingen heeft de AVRO connecties aangeknoopt met „Panorama" van de BBC en „Cinq colonnes a la une" de ORTF, re.f». Britse en Franse actualiteitenrubrieken. Nieuw wordt ook een reeks van 5 uitzendingen „Jongerenparlement". In de eerste drie uitzendingen komen parlementen uit de regio aan het woord, de vierde geeft verslag van de jaarlijkse zitting van het Nationaal Jongeren Parlement in Den Haag voor de laatste zal het Internationaal De Kongolese regering heeft voor Coquilhatstad een uitgaansverbod afge kondigd als gevolg van politieke relle tjes, die sinds zaterdag in deze op drie na grootste stad van Kongo woeden. Volgens een der berichten zou het post kantoor in brand gestoken zijn. Opstand der gehoorzamen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM We blijven met de grote televisieproducties deze zomer maar hangen aan een van de beide wereldoorlpgen of de directe gevolgen daarvan. Is het niet in binnenlandse, dan wel in buitenlandse documentaires en spelen. Toch heeft het televisiespel van Duitse makelij dat de KRO van avond uitzendt, maar zijdelings met de oorlogsgevolgen te ma ken: het is een vrij bittere satyre op het communistische regime in de Balkanlanden. „Opstand der gehoorzamen" is ge schreven door een uit de Balkan ge boortige in Duitsland wonende auteur, Maran Gosow. Hij uit zijn aversie tegen het knechtschap dat commu nisme in de bezette landen veroor zaakt, door op haast beklemmende wijze te laten zien hoe dun het vlies van de overtuiging is. Daarom situeert hij de gebeurtenis in Bulgarije, waar in het huis van een bekende kunstschilder Sascha Marti- noff twee Bulgaarse partijfunctiona rissen met hun vrouwen op bezoek zijn. Het is een gezellige visite, maar natuurlijk loopt het gesprek over de politiek, vooral omdat „eergisteren" in Hongarije opstand is uitgebroken. Men heeft daar een vrij brave me ning over, men transpireert trouw aan het communistische ideaal uit alle poriën. Totdat plotseling de radio een alarmerend bericht doorgeeft. Er wordt medegedeeld, dat de lei ders van de Hongaarse revolutie hun activiteiten ook tot de bezette buur staten willen uitbreiden. Het Bulgaar se volk wordt opgeroepen samen met het leger het communistische regime in eigen land omver te werpen Op dit dramatische hoogtepunt neemt de gezellige visite een wonder lijke keer. Daar komen de apen uit de mouwen. Er wordt in paniek over legd: wat moet men doen? Heeft men zijn leven veil voor het blijven aan hangen van de zo juist als het hoog ste gepredikte ideologie? Of.moet men terugkeren naar de verloochende overtuiging van vroeger? Stuk voor stuk leggen de zes men sen hun masker af en poneren plot seling hun persoonlijke mening. Zij verklaren hun houding onder „het regime", zij tonen hun ware aard instelling. Laten wij u de verrassende wending welke dit alles krijgt nog maar niet verklappen. Een tweede climax ver toont die wel. wanneer U bent blij ven kijken naar dit door Duitse ac teurs en actrices heel bekwaam ge speelde stuk, dat 80 minuten aandacht vraagt. morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord: 7.05 Lichte graminofoonmuzlek; (7.30- 7.40 Nieuws; 8.00 Overweging): 8.30 Nieuws: 8.40 Lichte grammofoonmuziek Weeroverzicht) Schoolradii gramma :iek (gr.); 20.00 Lichte grammofoonmuziek: 22 00 Kerkorgelconcert: semi-klassieke mu ziek; 22.30 Nieuws: 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespreking; 23.00 Platennieuws: 23.30 Vers ln het gehoor: voordracht van gedichten en muziek; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws: 18.15 Actualiteiten; 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Spreker: De heer H. Koekoek, voorzitter van de Boeren Partij 18.30 Man nenwerk: licht programma. Daarna: Sportak- it progra i.OO Nieu- muziek; 20.40 Oude (herhaling van 22 aprü 1965! phllharmonisch orkest: 10.05 In de platensoos: pro- oudere luis (10.30 i.); 12.0 Weeroverzicht); 11.00 Voor de zieken; 11.40 Licht instrumentaal ensemble - Angelus; 12.03 Operetteklanken Mededelingen *- '~J Ér1' Nieuws: 12.40 muziek; 12.50 Stereo: Lichte grami ziek: 13.45 Musiësta: gevarieerd i gramma; 14.30 Populaire grammofoumnui.^, 14 40 Wij stellen u voor: Jonge musici: Pianorecital: 15.00 Schoolradio: 15.30 Voor de zieken: 16.30 Metropole-orkest en zangsolist: 1227 tuinbouw; 12.30 iliteiten of grammofoor luziekpn •ntsmuziek: 17.00 Voc jeugd; grammofoonmuziek n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, nastiek en socialistisch strijdlied; grammofoonmuziek: 7.25 Van de 7.30 Lichte grammofoonmuziek; 8.10 Lichte grammofoonmuziek; d en te water: een informatief weg- en waterweggebrul- -* genwijding. VARA ofoonmuziek: 11.00 kleuters: 11.15 Voor de jrgelspel; 12.27 Medede- bouw; 12 40 Stereo: Lichte grammofoonmu ziek: 12.55 Actualiteiten. 1,nn Nieuws: 13.10 Actualiteiten muziek; 13.25 Beursberichte ringen, een reeks program: lezing: 16.45 nieuwsgierige kinderen; 1 17 30 Stereo: Muzikale Actualiteiten. 13.30 Schak« s over Kun^ Voordracht; -instrument (II), suwsdienst voor I Voor de jeugd: inwinsten; 17.50 VANAVOND TE ZIEN 7.35 uur treedt Lucy Ball op als Mona Lisa. dat zal wel weer wat 8.50 uur Duitse opvoering van het door de Bulgaar Maran Gosow geschreven televisiespel „Opstand der gehoorzamen". 10.10 uur kunstrubriek. Ned. 2 AVRO 8.01 uur Darrin's ouders komen op bezoek en „heks" Samantha belooft, haar toverijen te beheersen. Maar lukt dat wel. 8.25 uur volksliedjes van vroeger en nu, gespeeld en gezongen door Donovan. 8.50 uur een aflevering van de Amerikaanse sportserie met top-ijs- hockey. 9.25 uur de beroemde Amerikaanse negerzangeres Dionne Warwick VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 810 uur amusementsmuziek op de plaat. 10 uur bespeelt Cor Kee het orgel in de Haarlemse St. Bavo: sym fonie op. 13 no 4 van Widor. 10.40 uur avondoverdenking. 11 uur platennieuws en 11.30 uur poëzie van Michael Tophoff in de rubriek „Vers in 't ge- Hilversum 11 AVRO 8.05 uur het Radio Filharmonisch orkest speelt onder leiding van Willem van Otterloo werken van Badings en Richard Strauss. 8.40 uur herhaling van het korte hoorspel „Oude behangetjes". 9.10 uur heroptreden van het Radio Filharmonisch orkest met werken van Blacher en Brahms. 9.50 uur jazzconcert uit Kopenhagen en 11.05 uur een Spaans muzikaal vakantieprogramma. I J-u-QVVVVVVVVS»^S«TS* *-^**^A^AAAAAAAAAAAAA^AAAAAA- Confrontatie „Confrontatie" blijft de verzamelti tel, waaronder nu alle filmdocumen taires van de AVRO zullen worden uitgezonden. De onderwerpen wisse len sterk. Er staan programma's op stapel over hart- en vaatziekten, over de snelle ontwikkeling van de provin cie Drente, het technisch groeiproces van de televisie enz. Er zullen ook nog twee reportage portretten worden gemaakt van poli tici, zoals eerder gebeurde van de heren dr. A. Vondeling en mr. W. J. Geertsema. Jaap de Heer gaat op zaterdag een fotocursus geven, Ben Kuiper heeft een cursus „Het neusje van de zalm", kooklessen vooral voor jongehuwden bedoeld, op stapel staan. De gebroeders Jan en An toon van Hoof komen met hun populaire die- renrubriek van Ned. 2 naar Ned. 1 en beginnen op 23 september met een film over het leven van nachtdieren. Opnamen zijn gemaakt in Artis en in de dierentuin van Stuttgart. In „Sterren kijken" gaat Gerton van Wageningen in 't vervolg ook een agenda van boeiende verschijnselen aan de nachtelijke hemel geven. Het TV-magazine van Ageeth Scherphuis wordt voortgezet onder de titel „Kijk" en zal zich niet racer alleen met onderwerpen welke op de televisie betrekking hebben, bezig houden, maar „uiteenlopende zaken aansnijden". l&ueiccJ' Radio solist: Moderne ingetjes, blijspel. 165); 21.10 Radio- sderne en klassieke Jazzconcert; 22.30 22.40 Actualiteiten: 23.05 Flitsjes uit acantieprogramma uit Spanje. 23.55- 24.00 Nieuws. muziek; 21.50 Ster Nieuws - Sitges: 19.15 Regionaal r Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws i: kort. AVRO: 20.01 De schone heks. TV-film: 20.25 Zang en gitaar: volksliedjes; 20.50 Sportvariëteiten, een kaleidoscoop van sport 2155-22.15 Tusse: België: Nederlands progr. 19.00 De smokkelaars, film; 19.15 Wereld- kamp. wielrennen te San Sebastian: 20.00 Journ.; 20.25 De Flintstones: 20" Webster. TV-film; 21.40 V. h. gezin vrije woord; 2255 Journ. en sport. 1914) Het zien, dus het van de dingen met onze ogen, wordt meestal op natuurkundige wijze omgeving op het netvlies werpen. Men stelde zich dan voor, dat de hersenen op hun beurt tegen dit beeld achter liggen schakelcellen, waarvan het aantal op 20 miljoen is getaxeerd. Vervolgens komen nog andere lagen klaard. Immers, lichtstralen vallen op op het netvlies zaten aan te kijken, schakeleellen, en het eind van het een voorwerp, worden door dat zoals de toeschouwers in de bioscoop liedje Is, dat de zenuwprikkels van voorwerp teruggekaatst, en een deel naar het filmdoek staren. Dat Is tientallen miljoenen cellen op het van die teruggekaatste lichtstralen natuurlijk onzinnig. Ook werd het netvlies, door 800.000 vezels oog vroeger heel geheimzinnig gevonden gezichtszenuw naar de hersenen lichtstralen worden omgebogen het lichtgevoelige netvlies vallen, waar als het ware een omgekeerd beeld van het voorwerp wordt ge- projekteerd. Tot zover staan de ogen dus op hetzelfde plan als een klektoe- stel. Zo'n apparaat heeft ook een lens en een gevoelige plaat, maar kan het daarom zien? Natuurlijk niet! Net zo min als wij zouden kunnen zien indien we alleen maar ogen bezaten. Ons oog is hij het zien een uitermate belangrijk hulpmiddel, ja, dat de dat cle hersenen in staat dit den geleld. Eén zenuwvezel van de Waarnemen door ogen bezit van ogen kunnen we daarom nog niet zien! Daarvoor is een hele organisatie nodig, waarvan nog maar weinig bekend Is en waarvan niemand Iets begrijpt. We kunnen op deze plaats wel een omgekeerde beeld op het netvlies om gezichtszenuw kan dus prikkels die te draalen, zodat we de voorwerpen gemiddeld door 80 punten op het netvlies werden ontvangen, vervoe ren. Dat ls een buitengewoon belang rijk feit want door de gezichtszenuw wordt dus geen lichtbeeld naar de hersenen gevoerd, maar zenuwprlk- kels. Deze zenuwprikkels komen in de hersenen aan, en daar geschiedt op de plaats die het „gezichtscentrum" wordt genoemd, het volslagen onbe- heen^rechtop xlen ^staan. grljpelijke wonder. Want daar storten •-«--* •-* 800.000 vezels de ontvangen prikkels uit.„. en uit deze stortvloed van tien beeld dat, op het netvlies tallen miljoenen zenuwprikkels kun de vergelijking met een nen ,je hersenen een gezichtsgewaar- :tle zou kunnen doorstaan, wording opbouwen! Een onbegrijpe lijk wonder. Nu we daarnet over een klektoestel spraken, weet u dat het principe veel onder is dan men gewoonlijk denkt? Daarover een volgende keer. omgekeerd vlies 40 tot 60 miljoen van dergelijke Nadruk verboden, of van de prikkelopnemende cellen geteld. Hier- H. Petition. Zo simplistich is het natuurlijk niet. '|£'m "het'VMulSê In werkelijkheid u er „en spreke De lichtstralen die door de ooglens worden omgebogen, vallen op lichtge voelige cellen op het netvlies. 45. Pim werd voorzichtig in zijn mand je in de auto gedragen. Jesje, Josje en Blekkie namen bij hem plaats en daar gingen ze, op weg naar het park. Het hertenkamp was mooi en uitge strekt. De auto stopte bij' de nachtver blijven en Jesje droeg Pim weer naar „Kom," zei de man, een bos sleutels te voorschijn halend. „We zullen Pim eerst hier maar eens neerzetten." Hij opende een van de hokken. Jesje tilde Pim uit het mandje en zette nem neer. Het hertje keek bevreemd om zich heen. Dan deed hij snuffelend een paar pasjes in het rond. „De andere herten zullen hem toch geen kwaad doen?" informeerde Jesje een tikje angstig. „Welnee, maak Je daar maar geen zorgen over, Jesje," lachte de man. „Kijk eens, Pim wil al naar buiten. Zullen we hem eens laten gaan?" En daar stapte Pim op zijn ranke hoge pootjes het gras op. Hij bleef weer even staan, nam de omgeving in zich op en begon dan heel tevreden aan het gras te poosje staan kijken. Dan zei de man: „Nu moet Jk weer aan het werk, jongens. Jullie zien dat Pim zich hier best thuis voelt Maar wacht ik zal jullie even met de auto terug brengen." „Nee, dat hoeft niet, meneer," riep Jesje haastig. „Wij kijken nog wel eea beetje rond in het park." Ze namen afscheid van de vriendelijk# man en bleven buiten, yoor het hek yan het hertenkamp staan „Kijk die Pim toch eens" zei Jesje, met een voldane, maar toch ook een beetje trieste klank in haar stem. „Ik geloof dat hij ons al weer vergeten is. Als we morgen terugkomen om naar hem t# kijken, kent hij ons vast niet meer." 107 Op de ijzeren stoel van de tractor kun je niet zoveel peinzen als vroeger met een sikkel in je hand. Libbe rijdt het koren af. Zweder noemt dat nog maaien, maar Libbe niet. Maaien is iets heel anders. Je kon dan als je wilde, een ogenblik rechtstaan en om je heen zien. Vanaf de ijzeren stoel kun je verder zien, omdat je hoger zit. Het verschil is dat je bij het maaien met je voeten op de aarde staat. Je voelt haar warmte en goedheid door je heen trekken, je ademt haar geur. Hij begrijpt waarom vrouw Thase geen machine op haar akker hebben wil. Zolang er bij 't Grobbe- nuus nog één zo'n akker blijft, waarop alleen mensen werken met hun handen, zal er veel bewaard blijven van wat zuiver en goed en dicht bij God is en een mens gelukkig kan maken. Libbe draait en zwenkt met de tractor terwijl de meisjes achter hem de schoven rechtzetten. Dit jaar zal hij voor het eerst ook de dorsmachine drijven. Als hij daaraan denkt, verliest hij zijn blijheid om de mooie zomer en de zware oogst. Zelfs voor Jeichien kan hij niet verbergen hoe een hekel hij heeft aan de machines, al is hij verstandig genoeg om de voordelen daarvan ook te zien. Maar die wegen niet op tegen hetgeen verloren is, wat niet in werkuren en geld is uit te Wat wil je dan? vraagt Jeichien als hij erbij zit met een gezicht of alles verkeerd zal aflopen. Als ik wil, kan ik in de plaats van Ante Borne komen. Jeichien kijkt naar hem of ze aan zijn verstand twijfelt. Jij in het bos? Er zijn toch bosarbei- ders die Ante opvolgen? Wat weet jij van bomen af? Niets, geeft hij toe. Maar je staat er met l door DIGNATE ROBBERTZ je voeten op de aarde en je kunt je handen tegen de stammen leggen, zoals ik vroeger in de halmen greep. Jeichien begrijpt hem niet. Je hebt als boerenknecht toch genoeg met de aarde te ma ken? Ja, dat is wel waar. Het is moeilijk uit te leggen en daarom zwijgt hij erover, ook tegen zijn vrouw. Joryt Volmar, die iedere week wel een paar keer voorbijkomt, heeft gevraagd of het hem bevalt op de tractor. Libbe had met zijn antwoord een ogenblik gewacht en alsof de oude landschut begreep wat niet zo maar gezegd kon worden, vroeg hij of Libbe liever iets anders zou willen doen. Bernt Vasse zocht een jonge man, die na enige tijd, als hij wat afwist van bosbouw en onderhoud, aan het hoofd van de arbeiders zou kunnen staan. Niet alleen hier in het dal, maar ook aan de andere kant van de Oeler, dus omvangrijker werk dan wat Ante Borne gedaan Vasse is nogal sikkeneurig, had Volmar erbij gezegd, maar jij zou hem bevallen. Jij houdt van je werk, omdat je van de natuur houdt en niet in de eerste plaats om ermee te verdienen. Dat is een goed ding. 't Begint wat zeldzaam te worden om zo te zijn. Waarom Volmar dat alles zo zei, begreep Libbe niet dadelijk. Hoe zou hij ooit van 't Grobbenuu# kunnen weggaan? Hij had alles te danken aan Zweder en Marye. De oude landschut heeft zijn huis aan Thase verkocht, omdat die wilde dat zijn beste knecht, zoals hij Libbe noemt, een huis zal hebben en niet één van de minste in 't Horst. Voor Jeichien staat het nog vaster dan hun huwelijk dat hij nooit anders kan dan blijven waar hij is. Libbe loopt ermee te vechten; hij zou er met Marye over willen praten als hij durfde. Je moet met je tijd mee, zei Zweder toen hij met tegenzin op de tractor klom. Maar wat is nu tijd? De berg zal het 't langst volhouden. Als de mensen niet eens meer weten dat er in het dal Horsten gewoond hebben, die heel moeilijk te veranderen waren, zal de berg nog onveranderd zijn. Dat heeft hij de boer ook eens horen zeggen. Dus dan de berg op, peinst Libbe om het onveranderlijke te kunnen vasthou den. Dat betekent een ander leven beginnen, misschien wel ver weg. Maar dat zal Jeichien nooit willen en hij kan haar niet missen. Voor niets ter wereld wil hij haar kwijt. Dus dan op de tractor blijven rijden en dat andere alleen maar in je hart bewaren om het nog eens op te halen als je doof bent van het geratel der motor. Vanaf zijn hoge plaats kijkt hij tot over de heide. Paarsgroen is die, tegen de horizon over gaand in een bruingrijze lijn. Nu en dan kijkt hij ook naar de Schemheuvel of de oude landschut niet naar beneden komt. Als die nog eens over de plaats van Ante Borne begint, zal hij antwoord moeten geven. Volmar meent het net zo goed met hem als Zweder Thase. (Wordt vervolgd) VOOR PRIVÉ

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11