Nieuwe leidse Courant (Ver. Naties komen tussenbeide Felle aanvallen over en weer Artistieke N.-Guinea stam in ontdekt Oe Thant spoedt zich vandaag al naar Azië Yleesprijzen moeten hoog blijven Geen extra-maatregelen bij bouw rijkswegen Ook prijsstop op geisers Commentaren Kleuter dronk parathion uit flesje in vuilnisbak Directeur: f. DIEMER i Or. E. OIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD ^Stentveitigh ie ghebleven mijn hert m teghenipeeH" Steenstraat 37 Postbus 76 V.. Dinsdag 7 september 1965. 46ste jaargang Zelfde weertype De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien en in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 1115 uur.) NEW YORK/NEW DELHI/RAWALPINDI De heer Oe Thant. secre taris-generaal van de Ver. Naties, spoedt zich vandaag naar Azië om op verzoek van de Veiligheidsraad aan te dringen op beëindiging van de ge vechten tussen India en Pakistan. Het was vanmiddag nog niet bekend, naar welk land Oe Thant (zelf uit Birma afkomstig) het eerst zal gaan. De kans is echter groot, dat hy eerst naar Pakistan gaat omdat Karatsji de vliegroute van New York naar New Delhi ligt. Het mandaat, dat Thant van de Veiligheidsraad heeft gekregen, nl. al het mogelijke te doen om een eind aan het conflict te maken, is nogal vaag. Van Indische zijde is al op gemerkt, dat dit mandaat Oe Thant »een bemiddelaarsrol toebedeelt. President Johnson wilde Oe Thant toestel van de Amerikaanse uchtmacht ter beschikking stellen. )eze wilde echter liever met een ijntoestel reizen, omdat de geste van Johnson wel eens verkeerd uit gelegd zou kunnen worden. In de resolutie van de Veiligheids raad wordt ook nog gezegd, dat de strijdkrachten van beide landen ten terugkeren naar de stellingen, die zy voor 5 augustus innamen. Gister avond laat werd de zitting van de raad A. H. Kloos toch voorzitter van het NVV AMSTERDAM De heer A. H. Kloos, op dit moment tweede voor zitter van het NVV, heeft zich toch bereid verklaard met een kandidaat stelling voor het voorzitterschap van de organisatie akkoord te gaan. Hij is hiermee teruggekomen op zijn aanvankelijke weigering. Op 23 ok tober zal op een bijzonder congres van het NW in Amsterdam afscheid genomen worden van drs. D. Roe mers. De heer Kloos <43) kwam in oktober 1945 bij het NW. In 1956 werd de heer I^loos secretaris en in 1962 tweede voor- (Zie voorts pagina 7). Niemand liep letsel op Gronings restaurant in uur uitgebrand GRONINGEN In ruim een uur tijds is het uit de achttiende eeuw date rende pand van het tearoom-restau rant Indië aan de Herenstraat in de Martinistad gisteravond laat geheel uitgebrand. Dank zij snel optreden van de Groningse brandweer, die vrijwel het gehele materieel heeft moeten inzetten, slaagde men erin de panden naast dit restaurant te behouden. De oorzaak van de brand die duizenden toeschouwers trok. is nog niet bekend. De omvang van de schade kon evenmin worden vast gesteld. De kinderen van de familie Bonten, meisje van elf jaar en een jongen zes jaar, waren intussen door een hond wakker gemaakt. Zij konden tijdig door het personeel in veiligheid wor den gebracht. Het echtpaar Bonten was ln een nabij gelegen restaurant op een bijeenkomst van hotelhouders. Het restaurant Indië was op het mo ment dat de brand uitbrak gesloten. Voor alle zekerheid werden de gasten, die in hotel Baulig verbl-ven, ongeveer veertig personen, in een dependance ondergebracht. Zij verlieten in alle ri het hotel. De eigenaar van de Indië tegen brandschade verzekerd. verdaagd, echter met dien verstande dat alle leden zich gereed moeten hou den voor een mogelijke spoedige her vatting van het debat. Dit betekent dat de volgende bijeenkomst een voort zetting zonder meer van die van gis teren zal zijn. Wilson Uit Londen wordt gemeld, dat ook Harold Wilson de Britse premier, be reid is een bemiddelende rol te spelen in het conflict tussen India en Pakistan. Hij zou maatregelen hebben genomen om onmiddellijk naar beide landen te vertrekken, zodra men daar laat weten, prijs te stellen op zijn komst. Zoals men weet zijn India en Pakistan lid van het (Britse) gemenebest Pakistan heeft een aanbod van Kenya's president Kenjatta om te be middelen, aangenomen. Intussen is de toestand in het grens gebied van beide landen uiterst ver ward. Van Indische zijde wordt ge meld, dat in Kasjmir een tegenoffen sief is ingezet en dat de Pakistani in de omgeving van Djaurian (dat in brand staat) zijn teruggeslagen. De opmars naar Lahore, de op een na grootste stad van Pakistan met ander half miljoen inwoners, zou voortgang maken. Er worden luchtaanvallen ge daan op grote steden van Pakistan. Dit zijn vergeldingsaanvallen, omdat de Pakistani eerder Indische steden hadden aangevallen. Ook Rawalpindi, de nieuwe hoofdstad van Pakistan, werd aangevallen, evenals Karatsji de vroegere hoofdstad. Dit wordt echter i New Delhi tegengesproken. Van Indische zijde werd vanmorgen verklaard, dat. de Pakistaanse luchtmacht werd verslagen in grote luchtslagen over verspreide gebieden van beide landen. De luchtmacht van Pakistan „ir er ge weest" volgens een Indische woordvoer der te New Delhi. Paratroepen Pakistan heeft gisteren op de In diase aanval in de richting van Lahore geantwoord met een gedurfde landing van paratroepen ver achter de Indische linies. In dat deel van India, Pends- jaab genoemd, heerst grote verwar ring. De para's bevinden zich bij drie strategisch belangrijke Indische ste- Pakistaanse militairen leiden In diase gevangenen weg, die aan elkaar zijn gebonden om ont vluchten te voorkomen. den, nl. Patiala, Ambala en Pathankot. Zij landden bij belangrijke bruggen, spoorwegen, wegen, communicatie installaties of legerkampen, waar schijnlijk om sabotage te plegen. Na het invallen van de duisternis kwa men de para's neer, hetgeen de ver warring groot heeft gemaakt. Van Pakistaanse zijde wordt gemeld, dat de Indiase opmars naar Lahore tot staan is gebracht en dat de Indiërs zware verliezen werden toegebracht, nl. 800 doden en gewonden. Met nadruk werd tegengesproken, als zou het vliegveld van Lahore al in Indische handen zijn. Ook Pakistan meldt, talrijke vliegtuigen te hebben vernield. Verduistering In New Delhi is gisterên een gedeelte lijke verduistering gelast. De straatver lichting en lichtreclames mogen niet branden. Vanmorgen werd in New Delhi bekendgemaakt, dat de strijd te gen Pakistan nu ook is uitgebreid tot de oostgrens van India. Er werden reeds aanvallen op Dacca en Chittgong in oostelijk Pakistan gedaan. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn vanmorgen be gonnen aan hun korte bezoeken aan de provinciale hoofdsteden. Friesland opende de rij. Bij de foto: Beatrix en Claus nemen geschen ken in ontvangst van commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Maatregelen Produktschap (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het Produktschap voor Vee en Vlees maakte zich op het ogenblik zorgen over een moge lijke daling van de hoge rundvlees prijzen. In zijn Destuursvergadering morgen zal het bestuur nagaan welke maatregelen genomen kunnen worden om een daling van de vlees- prijzen in dit najaar tegen te gaan. De consument die ongetwijfeld ge baat zou zijn bij wat minder hoge vlees- prijzen, vooral nu groente, fruit en aardappelen het hele jaar hoge noterin gen hebben gekend, ziet hier dus ook weer een kans voorbij gaan om de kos ten van levensonderhoud te drukken. De wel bijzonder snelle ongerustheid in de boeren over een mogelijke daling in de rundveeprijzen hangt samen met de algemene moeilijkheden waarme boeren op dit moment te maken hebben. De grote regenval en het ongunstige weer hebben de hooioogst ten dele doen mislukken, waardoor er deze winter Minister Suurhoff antwoordt Kamerlid: Wegenbouwers niet eenzijdig gespecialiseerd DEN HAAG „Ik zie geen aan leiding om extra-maatregelen te ne men bij de bouw van rijkswegen in verband met onbenutte bouwcapaci teit van de wegenbouwmaatschap pijen". Dit deelt de minister van verkeer en waterstaat, de heer Suurhoff, mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Tolman (CHU). De minister motiveert zijn mening met een verwijzing naar de instelling van het rijkswegenfonds (in het lopende jaar wordt 50 procent meer voor de wegen bouw uitgegeven dan in het voorgaande) en een verwijzing naar het jaarverslag van de vereniging van wegenbouwers 1664/65 Daarin wordt o m. opgemerkt: „De Ne derlandse wegenbouwbedrijven zijn uit hun aard meestal bedrijven, die niet een zijdig gespecialiseerd zijn. Er zijn zelfs bedrijven, die ook in onze sector werk zaam zijn, maar daarnaast nog grote activiteiten op ander gebied verrichten. Geen Nederlanders bij slachtoffers WENEN-ROME Onder de vijftien slachtoffers van de overstromingen in de Oostenrijkse provincies Karintië en Oost-Tirol bevinden zich geen Ne derlanders. Wel zijn er landgenoten onder de meer dan 1000 vakantiegan gers, die door hefschroefvliegtuigen van het Oostenrijkse leger naar vei liger oorden worden gebracht. De toe risten kunnen alleen het allernoodza kelijkste meenemen. Veel bagage moet worden achtergelaten. De evacuatie van de merendeels Duitse maar ook Britse. Amerikaanse, Zweedse. Deense en Nederlandse toe risten zal naar schatting twee dagen du ren. De hefschroefvliegtuigen van het Oostenrijkse leger zijn namelijk ook dringend nodig voor de voedselvoorzie ning van twintig dorpen die van de bui tenwereld zijn afgesneden en van 400 arbeiders, die bij de 2200 meter hoge Fel- bertauernpas zijn gestrand. duur krachtvoer gekocht zal moeten worden. Op deze wijze is het niet mogelijk een normale veestapel aan te houden, zodat er extra veel slachtvee dit najaar afgestoten dient te worden. Met de opbrengst van dit vee moet de boer zijn dure krachtvoer betalen voor de overige veestapel. Zouden rundvee- prijzen dalen dan kan er minder kracht, voer gekocht worden en moet nog meer vee afgestoten worden, wat een vicieuze cirkel betekent, die voor de boeren financieel bijzonder ongunstige gevol gen heeft Dit alles neemt de indruk niet weg, dat het Produktschap wel heel vlug om het producentenbelang denkt en blijkbaar veel minder om de consument die nu al een jaar lang hoge vleesprijzen moet be talen, omdat in Europa en bijna over de gehele wereld het rundvlees schaars is. En dreigt er thans een kleine inzinking in de prijzen, waar de consument allang op heeft gewacht dan moet deze onmid dellijk teniet gedaan worden in het be lang van de veehouders. Afwenteling van alle bedrijfsrisico op' de consument is echter, onbillijk, aldus het commentaar van de zijde van hei Consumenten Contact Orgaan. In nood gevallen zullen de boeren bij de over heid moeten aankloppen, die overigens voor dergelijke situaties een algemene bijstandswet kent. Morgen zal het bestuur van het Pro duktschap over de hoogte van ae prijzen spreken. Verwacht mag worden dat de leden die hier het algemeen belang ver tegenwoordigen. ook om de positie van de dit jaar toch al door hoge prijzen ge plaagde consument zullen denken. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het is niet onwaar schijnlijk dat de minister van economische zaken, drs. Den Uyl. zeer binnenkort ook een prijsstop zal afkondigen op keuken- gasgeisers. Zoals bekend heeft de be windsman op zijn persconferentie op 26 augustus meegedeeld dat de handel tot 6 september de gelegenheid zou hebben deze prijzen, die door de Economische controledienst te hoog werden bevonden, te verlagen. Besprekingen hebben echter niet het resultaat opgeleverd dat het ministerie vachtte. Volgens de importeurs en de grossiers is een verdere prijsverlaging niet mogelijk, temeer omdat de prijzen van geisers, voor de laatste verhogingen, als sinds een zevental jaren ongewijzigd zijn gebleven. De vraag is nu of de minister de door de handel naar voren gebrachte argumenten alsnog als juist zal accepteren. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde ons vanmorgen dat een beslissing nog niet is genomen. Belgische politie gelooft niet in zelfmoord AMSTERDAM De Belgische justi tie meent, dat de dood van de 26 jarige Japanse vertegenwoordiger Okagata sleutelfiguur in het onder zoek naar de koffermoord een ge volg van het auto-ongeluk is. De mogelijkheid dat de man zelfmoord heeft gepleegd, wordt uitgesloten. Okagata kwam zaterdagmiddag or leven toen hy met zijn rode sportwagen tegen de pilaar van een viaduct reed. De snelheidmeter in het autowrak stond op 120 km. De toegestane snelheid 60 km. Op de plaats van het ongeluk zijn geen remsporen gevonden. Merkwaardig blijft dat Okagata een der had laten weten, niet voor een ver hoor naar de flat van Kameda te kunnen komen, omdat de accu van zijn wagen leeg was. De leider van het onderzoek, hoofdin specteur J. Vrijburg, heeft in een recht streekse radio-uitzending de Japanners op do hoogte gesteld van de huidige stand van zaken. De toespraak vai heer Vrijburg in het Engels werd door een Japanse hoofdinspecteur vertaald. In de twintig minuten durende uitzen- ding betreurde de Nederlandse politie man de dood van Okagata in Brussel. Hij zou wellicht belangrijke inlichtingen hebben kunnen geven. De heer Vrijburg liet duidelijk doorschemeren, dat hij het auto-ongeluk verdacht vond. Tal van caféhouders en kasteleins heb ben de Amsterdamse recherche meege deeld dat zij zaterdagmiddag 21 augustus Kameda wellicht hebben gezien. De po litie zal al deze tips natrekken. Niet ver van Tromso in Noord-Noor- wegen is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van een bejaarde Japanse toe rist, de 78-jarige dr. Ohasji Yasoeysjira. De Noorse politie brengt zijn dood niet in verband met de koffermoord in Amster- Een Amsterdamse taxichauffeur heeft de recherche van het bureau Leidseplein meegedeeld, dat hy meent Kameda op zaterdag 21 augustus te hebben vervoerd. Hij heeft de Japan van een foto herkend. Waarvan daan. waarheen en hoe laat precies weet de chauffeur niet meer. Dit zal vandaag worden uitgezocht. Het kan zijn, dat hij Kameda van het Victoria-hotel (vlak tegenover het C.S.) een der eethuisjes in de Binnen- Bantammerstraat heeft gereden. Even goed is het echter mogelijk, dat hij een rit vandaar naar elders in de stad heeft gemaakt. De chauffeur weet het niet Op de ritten kaart noteren de cha uf feurs: de standplaats, het tijdstip, adres van voorkomen, adres van aflevering de ritprijs, die op de taximeter staat. Aan de hand van deze gegevens zal het mogelijk zijn ongeveer het tijdstip van de rit vast te stellen, alsmede van welke standplaats hij vertrok, of waar hij zijn klant in de wagen heeft opgenomen en waarheen deze is gebracht. Dr. Witteveen weer hoogleraar Rotterdam ROTTERDAM De oud-minister van financiën, dr. H. J. Witteveen, is be noemd tot buitengewoon hoogleraar voor j staathuishoudkunde in de faculteit I der economische wetenschappen te Rot terdam. Hy was van 1948 tot 1963 gewoon hoog- leraar ln hetzelfde vak. Dit ordinariaat werd op zijn verzoek omgezet in een bui- tengewoon hoogleraarschap ;n verband met zyn verkiezing tot lid van de Twee- I de Kamer TTET initiatief van de Vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift om samen met het Kon. Ned. Chr. Gymnastiekverbond een sport en recreatiecentrum te stichten is een even prijzenswaardig als op merkelijk idee. Eendracht maakt ook hier macht en de bundeling van de krachten bin nen de beide organisaties leidt wel licht tot het beoogde doel. Zowel de vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift als het KNCGV, de grootste Christelijke sportbond, be hoeven voor een volledige ontplooi ing van hun werkzaamheden een eigen honk- Nu lijkt het goed gesteld, dat de jeugd tussen 12 en 20 jaar zich nog het gemakkelijkst Iaat orgaiseren in sportbonden. Die kans moet worden aangegrepen. Het KNCGV zelf heeft ervaren dat het zonder hulp van huiten af niet tot een eigen centrum kan komen. We kunnen ons de vol doening om de gevonden oplossing voorstellen. Een gezonde vorm van samenwerking in een tijd waarin bundeling van krachten nog te schaars is. TAAT de vakorganisaties soms moei- te hebben met het bereid vinden van een bekwame voorzitter, ver baast niet. Het is een functie die vrijwel onmo gelijke eisen stelt- Het betekent het dragen van een zware verantwoor delijkheid. Het strijdkarakter van de vakbewe ging mag dan tot op grote hoogte plaats hebben gemaakt voor de on derhandeling, ook dat vereist door zettingsvermogen en beslistheid. Het voorzitterschap van een vakor ganisatie is een functie waarin het slijtageproces zich spoedig doet ge voelen. Bovendien wordt wat men weet te bereiken door de achterban niet altijd in dank afgenomen. Wij mogen ons wel eens bewust zijn, wat deze verantwoordelijkheid voor een mens betekent. Ook het NVV heeft moeite gehad in het vinden van een nieuwe voor zitter. Die ervoor in aanmerking le ken te komen, stonden er niet om te trappelen. Aan de bekwaamheid van de nu alsnog gezwichte kandi daat behoeft overigens aan geen van beide zijden van de onderhandelings tafel te worden getwijfeld- "LIET conflict tussen India en Pa kistan om Kasjmir lijkt tot een formele oorlog uitgegroeid, schreven we zaterdag in deze krant en in de andere bladen van het kwartet. In tussen wordt al openlijk van een uitgesproken oorlog gesproken. Een zeer ernstige toestand, ernstiger nog dan de situatie in en om Viet nam. Beide situaties hebben overi gens gemeen, dat China op de ach tergrond staat. En terwijl de ver dere wereld zowel India als Pakistan met klem tot matiging maant, moe digt China Pakistan aan. De Chinese opzet is duidelijk. Door deze politiek maakt het Pakistan aan zich verplicht en bevordert het de verzwakking van India- De buiten sluiting van China uit de Verenigde Naties doet zich nu eens temeer ge voelen. Niet dat het anders gega randeerd voor rede zou vatbaar zijn geweest, nu moet men een te grotere onhandelbaarheid verwachten. Deze factor zal kunnen bijdragen tot een hernieuwde bezinning tus sen de strijdenden. Mocht het echter alsnog tot wapenstilstand komen, waarop immers van alle kanten zo zeer wordt aangedrongen, dan lijkt een oplossing voor het probleem- Kasjmir, hoe moeilijk ook, toch eens te meer noodzakelijk. Ned. schip stuurloos in orkaangebied MIAMI Het Nederlandse vracht schip Sarah Elizabeth (499 ton) dry ft met elf man aan boord stuurloos rond in de Atlantische oceaan voor de kust van Florida. Het schip, dat dit jaar gebouwd is, ligt in het stormgebied van dc orkaan Betsy, waarin windsnelheden van 220 km roorkomen. PORT MORESBY Een Australi sche regeringspatrouille heeft in het Sepik-gebied in Oost-Nieuw-Guinea, dicht bij de grens met West-Irian vreedzaam contact gelegd met een stam die nog gebruik maakt van stenen werktuigen. De stam. die de naam Warumois draagt, telt 264 leden, deeld over vijf dorpen. De expeditie werd geleid door de heer C. Plummer. Hij deelde mee dat de Warumois een lichte huidskleur hebben. BREDA - Door het spelenderwijs innemen van een geringe hoeveelheid parathion uit een flesje dat haar grootvader de dag tevoren in de vuilnisbak had gegooid, Is het 2'ï-jarig dochtertje van een familie Boemaars te UIvenhout zondagavond in het ziekenhuis te Breda overleden. De grootvader meende dat het flesje leeg was. De i n vrouwen dragen bamboe- splinters en Casuaris-pennen door hun neus en oren. Elk van de vyf dorpen die bezocht werden, bestond uit twee grote versterkte huizen voor de verde diging tegen aanvallen door vijandelijke buren en een aantal kleine huizen, waarin mensen wonen. Plummer vertelde dat de mensen hem a een tolk hadden meegedeeld dat ze vroeger kunstenaars geweest waren, maar dat ze niet langer schilderden. In hun ceremoniële huis waren meer dan honderd schilderijen op boomschorsen samenge bonden cn aan het plafond bevestigd. De schilderijen waren kennelijk oud. Sinds jaren was de verzameling niet meer aangevuld. Voor de schilderingen was gebruik gemaakt van drie kleuren: rood van aarde vermengd met water, zwart gemaakt van varkensbloed en wit ge maakt van stenen uit beddingen van kreken. De patrouille was de stam met ..be grijpelijke voorzichtigheid" tegemoet ge- treden. Later waren vriendschappelijke betrekkingen ontstaan na een uitwisseling van voedsel tussen de stam en de patrouille.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1