Franse en twee Engelse televisiecursussen tils?? Oudewater boos op de NTS In oktober aan de studie Brick Bradford —Toch is het zot Waarom de herhaling op zondag? •lesje en «losje Senmoet DE STENEN ZONDE MAANDAG 6 SEPTEMBER 1965 ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEM-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN «THERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVENETHERGOLVEN- OUDEWATER Feestvierend Oudewater is boos op de redactie van het NTS-journaal. Er is, ge zien het grote aantal opnamen dat gemaakt is, te weinig aandacht op het scherm aan besteed, redeneren de inwoners van dit zevenhonderd jaar oude stadje. Om dit enigszins goed te maken heeft een deputatie, gestoken in dertiende-eeuwse kledij, vandaag zjjn opwachting gemaakt bjj de redactie van het NTS-journaal in Hilversum. Het bezoek had ten doel, zo deelde de voorzitter van de Stichting „Oude water 700 jaar stad" mee, uiting te geven aan de teleurstelling van de plaatselijke bevolking over de ope raties van de cameralieden. We hebben een NTS-ploeg ge durende enige dagen uitvoerige hulp verleend in de veronderstel ling een samenvattende reportage van de eerste dagen aan te treffen op het tv-scheraa, aldus de voorzit ter, de heer B. E. G. C. Arke. Tot verbazing van bevolking en feest comité bleken alle voorbereidingen slechts geleid te hebben tot enige korte flitsen van een rondtrekkend muziekgezelschap. „Zelfs de hinder tijdens onze oecumenische plech tigheid hebben wU graag op de koop toe genomen in de verwach ting op het scherm iets redelijks aan te treffen." Het comité is van mening dat het journaal van de jarenlang voor bereide feesten een vertekend en wel haast ridicuul beeld heeft ge geven. „Tal van opmerkelijke ge beurtenissen waarvoor pers, radio en ook de visuele pers belangstel ling toonden, zijn het journaal blijkbaar ontgaan", aldus de heer Arke. Men heeft zijn teleurstelling vandaag duidelijk gemaakt door het aanbieden van een petitie. Commentaar Jaren 30 DC NCRV vertoonde op Ned. 2 de documentaire „De jaren dertig" van George Noordhof. Een genoegen om naar te kijken. De flim, waarin vele oude journaalopnamen zijn verwerkt, gaf een uitstekende indruk van het familie- en gezelschapsleven, maar niet minder van de politieke situatie eh de economische ontwikkeling. Prettig gevarieerd en goed gepre senteerd, samengesteld met een juiste blik voor verhoudingen, snel afwisse lend, toch niet hinderlijk vluchtig. Ook voor degenen die aan deze tijd geen herinneringen hebben een spre kend totaalbeeld van een getekende tijd, welke, nu men er zó op terug kijkt, toch wel de dreiging van een oorlog inhield. Hoewel het nog niet is aangekon digd door de NCRV, hopen wij toch op een vervolg met een terugblik op de tweede helft van deze „jaren dertig", die later van zoveel betekenis zijn geworden voor de tijdsontwikke ling en het beeld van deze eeuw. Vaticaan zonder Zwitserse garde BUSSUM In oktober kunnen de televisiekijkers weer aan de studie gaan door middel van een Franse en twee Engelse cursussen. Tot onze verwondering heeft de NTS de herhaling van de cursus Engels voor beginners geplaatst op de zondagavond, dit met volkomen voorbijzien van het feit, dat de zondag door een groot deel van de kijkers als rustdag wordt gevierd. Wij mogen aannemen, dat wij niet de enige zijn die daartegen protest aantekenen, uit kijkerskringen zal de NTS hierop zeker ook aanmerkingen krijgen. Aanvoering dat de NTS op weekda gen niet meer dan twee cursussen kan uitzenden houdt geen steek: beter nog zette men dan het journaal voor gehoorgestoorden op de zondagavond ofwel het regionale journaal. Maar een cursus op zondag is toch niet de juiste weg, en dan nog wel op het kwetsbare tijdstip van 7 uur (op Ned. 2). Start op 3 oktober. Een Engelse cursus voor gevorder den, getiteld „Walter and Connie re porting" gaat op Ned. 1 beginnen op het bekende uur van 7.338 uur. In totaal ook weer 39 lessen, waarbij drie lesboekjes behoren welke tegen een prijs van ƒ4,25 per stuk kunnen - worden aangeschaft. Deeltje 1 is half september in de boekwinkels ver krijgbaar, alle boekjes voor de begin nerscursus zijn nu reeds te koop. MET ZOONTJE U weet al, dat in deze vervolgcur sus Walter en Connie, voorzien van een snel en voorspoedig opgegroeid een bezoek aan een Parijse nachtclub. Als het zover is, wordt Paul veron dersteld een aardig mondje Frans te kunnen spreken. De uitgever van de cursus heeft ook een grammofoonplaat in de handel gebracht waarop verschillende gedeel ten uit de cursus zijn opgenomen, o.a. j (Van onze radio- en tv-redactie) °°k, enke'« "fdjes in de opéra bouffe- stijl, welke in sommige lessen voor-1 komeii en waarin bepaalde zinnen uit I die lessen op grappige wijze zijn verwerkt. Deze cursus gaat lopen op woens dagavond, Ned. 1. Eerste les 6 okto ber, uur van uitzending: 7.06 tot 7.35 uur. zoontje, Europa bereizen en verslag geven van hun avonturen. Eerste les: dinsdag 5 oktober. Van geheel andere samenstelling is de eerste cursus Frans, getiteld „En France comme si vous y étiez" (Net alsof u in Frankrijk was). Parallel loopt alleen de serieverde ling: ook 39 lessen, ook drie boekjes (half september in de boekhandel) ter begeleiding, maar die kosten dan 2,75 per stuk. Hiermede houdt alle vergelijking op. Het is niet zo'n echte beginners cursus als de Engelse: er wordt wel enige elementaire kennis van de Franse taal verwachj. Het begint alle maal nogal eenvoudig, het spreektem po ligt laag en de gesproken tekst wordt zo dikwijls herhaald, dat de woorden en zinnen goed in het gehoor komen te liggen. MOEILIJK? „Allen tegen één" bij de AVRO-tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ongérepeteerde vragen met Nederlanders uit het voorste gelid en uit alle middens vormen de onderwerpen van deze uitzending", deelde ons een AVRO- bericht mede als enige toelichting bij de aankondiging van een nieuw tele visieprogramma dat „Interpellatie" zal heten, op dinsdag 7 september ajs. van start gaat en een frekwentie van eenmaal per maand zal hebben. Wy schoten te kort in slimheid om deze duistere verklaring te vatten. Nadere informatie leerde ons echter, dat „Interpellatie" een programma wordt van 35 minuten lang en direct uitgezonden uit Studio Irene. Voor elke uitzending zal iemand die op enigerlei wijze in de algemene belangstelling staat, worden uitge nodigd om zich te laten ondervragen „van tevoren niet gerepeteerde Enkele goede opmerkingen hierover geeft het voorwoord van het eerste lesboekje. Feit is, dat deze Franse televisiecursus de kijkers de taal op een tamelijk eenvoudige, maar leven dige wijze leert kennen. Door de lessen gaat men echter niet alleen de taal, maar ook een groot deel van Frankrijk bestuderen. Men „komt aan" op het vliegveld Orly, in de persoon van de „buitenlan der" Paul, maar in feite kunt u als cursist uw eigen naam invullen. Paul wordt Frankrijk door gevoerd en ein digt zijn bezoek in de 39ste les met VATICAANSTAD Het Vaticaan is een bezienswaardigheid armer. De beroemde Zwitserse garde in haar kleurige middeleeuwse uniformen i. vervangen door leden van de gendar merie van het Vaticaan. De nieuwi wacht, die uit honderdvijftig Italianen bestaat, draagt eenvoudige blauwe Wie de eerste zal zijn die zich aan kostuums. het kruisvuur van vragen onderwerpt, De Zwitserse schildwacht, die een is nu nog niet bekend, het moet alle- toeristische trekpleister van de eerste maal heet van de naald gaan, zegt zoveel mogelijk gevarieerde vragen te stellen. Een soort „allen tegen één" dus. orde was op de binnenplaats Vaticaan, is verdwenen omdat er geen Zwitsers meer zijn te krijgen voor deze baan. De aanvankelijk uit honderdvijftig man bestaande garde werd al onder paus Johannes XXIII tot honderd man ingekrompen. Onder paus Paulus wa ren er nog maar tachtig. regisseur Fred Oster. In de maanden november en janua ri a.s. zal de reeks worden afgewis seld door het voort te zetten pro gramma „Man tegen man", waarin een voor- en een tegenstander van een bepaald onderwerp daarover men discussiëren. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 8.30 uur speelfilm (Amerikaans) „Dokter zonder glorie", met Paul Muni als de huisarts-weldoener Abelman. die niets voor televisie voelt 10.05 uur einde van vier jaar stryd in zicht in de documentaire over de eerste wereldoorlog. Ned. 2 VARA 8.01 uur Mickey Rooney ontslaat zijn Chinese manager met niet zo veel succes. 8.25 uur een gesprek met de econoom prof. dr. J. Tinbergen over een aantal vraagstukken van deze tijd. voornamelijk de ontwikkelingshulp rakende. 8.55 uur laatste aflevering van „East side, west side", waarin de sociaal werker Neil Brock voor een tweesprong komt te staan. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.45 uur weer een Hildebrandvertelling als hoorspel. Ditmaal is Claartje Donze, een 19e-eeuwse „tiener", „fris als een roos tussen uitgebloeide paardeblommen", hoofdpersoon. 9.30 uur opnamen van het Heinrich Schützfest Berlijn: de Span- dauer Kantorei en solisten zingen bij orgelbegeleiding. 10.45 uur Weense uitvoering van Beethoven's 6e symfonie (Pastorale). Hilversum II AVRO 8.05 uur tienervermaak in „Shoul". 9.00 uur vertelt Ank van der Moer over de wyze waarop zij haar bekendheid verwierf. 9.30 uur hoorspel „Antiquiteiten", uit de memoires van een barok- engeltje. 11.00 uur muziek en romantiek en ritme. 22.30 Niei 22.40 Avond; imofoonm Esperanto; 23 55—24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.25 A la carte: gevarieerd muziekprogramma; 19.45 Over heidsvoorlichting: De muzen en musea. (Herh. van 9 juni jl.); Een programma van Rob de Waal in samenwerking met het Ministerie van Kuituur, Rekrcatle en Maat- ippelijk Werk; 20.00 Nieuws: 20.05 Shout: Tienershow: 21.00 Zo is het gekomen, klank- ?eld; 21.30 Antiquiteiten, hoorspel; 22.30 ieuws: 22.40 Actualiteiten; 23.00 Gevarieerd luziekprogramma; 2355—24.00 Nieuws. G R A M M O F O O NPL ATEN" PRO GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND I. Luigi Boccherini: Quintet in e kl.t. op. - -> nr. 3 voor guitaar. 2 violen, altviool en cello. Allegro moderato. Adagio. Minuetto, Allegretto. Fritz Wörsching. guitaar; Rodolio Felicani, Wolfgang Nelniger. viool; Marianne August Wenzlnger. cello. II. J— Mozart: Clarinet Quintet ijer. altviool; flfgang Amai V. 581 voor klarinet, cello. Allegro. Larghetto. Minuetto. Trio I. Trio II, Allegretto. Alfred Boskovsky, klari- Günther Breitenbach. "~dlo. III. Ludwig van Beetho/en. op. 16 voor piano, hobo, fagot. Grave, Allegro ma :antabile. Rondo, Alle- 'loffer, piano; Gekibbel over t.v. voor O.-Duitsland (Van onze radio- en tv-redactie) MAINZ Er komt maar geen overeenstemming tussen ZDF en ARD (gezamenlijke West-Duitse omroepen) aangaande de gemeenschappelijke uitzending van een speciaal op de grensbewoners van Oost-Duitsland gerichte televisieprogramma's. ZDF, die niet beschikt over zenders welke over de grens reiken, heeft al maan den geleden het plan opgevat in de ochtend propagandaprogramma's met vooral veel nieuws over de Bondsre publiek, en bestemd voor kijkers in Oost-Duitsland, uit te zenden. Men vroeg daarvoor de dan toch stillig gende ARD-zenders te mogen gebrui ken. Maar ARD antwoordde, dat ook de gezamenlijke omroepen een plan in die richting hadden en dat de zenders alleen gebruikt mogen worden, als ZDF en omroepen samen zouden doen. Sindsdien is er veel gepraat en natuurlijk om het langste eind ge trokken. Het voornaamste twistpunt is op het ogenblik, dat Mainz tweemaal per week zijn eigen journaal „Heute' wil uitzenden, in plaats van dagelijks het ARD-journaal „Tagesschau". Met dat al zal er, zolang niemand van toegeven weet, ook geen ochtend programma voor de Oost-Duitsers ko men. Maar die kijken 's avonds wel mee naar het eerste Westduitse pro- Radio morgen m. NCRV: 19.00 Nieuws .10 Radlokrant; 19.30 Pia- mi-klassleke muziek; 19.45 'ochen 1985: Vioolrecital: klas- loderne muziek; 20.45 Hlidebrand- Moderne muziek. 22.20 Boekbespreking. x,,~"n herhaling SOS-berichten; ïrdenking. 22.55 Klassieke -- Het Evangel Hubner, Quintet in klarinet, hoorn e troppo, And; I ma non troppo. Walter ifred Kautzky. hobo; Alfred Boskovsky. met; Josef Veleba, hoorn; Rudolf Hanzl, fagot. IV. Franz Schubert. Forellen-Q.uintej - - piano, viool, altviool, 'iool; Josef Merz, Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in het kort; 19.01 Voor de kleuters: 19.06 Misi-sipi, de geschiedenis van de Huckleberry partij; 20.30 Dokter zonder glorie, speelfiïm. (Beide keuringen 14 jaar); 22.05 De Eerste Wereldoorlog, documentaire (deel 23); 2250— 2255 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nic kort. VARA: 20.01 Mickey Rooney Show: 20.25 Heden en toekomst, gesprek; 20.55 East Side. West Side Neil Brock voor een tweesprong, TV-film; 21.45—22.10 Achter het waren. Over deze plaatsen liep dus de bied vrijwel niet aangetroffen. Neder- weg die voorzien van talrijke land was in die dagen een vergeten. nadat de Romeinen zich in onze versterkte steunpunten, waardoor het gedeeltelijk ondergelopen en groten- streken van de Rijn hadden terngge- overschrijden van deze linie aan on- deels drassige uithoek van de wereld, trokken, kunnen we toch met beslist- bevoegden kon worden belet. Talrijke schaars bewoond door delen van Ger- held de twee noordelijke hoekpunten wachttorens maakten een permanente maanse stammen, die hier een primi- aanwijzen. Dat zijn de Kanaalhavens bespieding van het omliggende gebied tlef bestaan leidden. waaruit de legers in mogelijk en tenslotte waren er nog de Geheel anders was dit aan de ande- plaatselijke garnizoenen die zich op re zijde van de grens, in Gallië, waar bevolking reeds sedert de 2de vóór Chr. een vrij hoge trap Keulen, die een hoeksteen van het rijk in het westen vormde. De noor delijkste Romeinse verdedigingslinie uit de vierde eeuw zal dus gezocht moeten worden ongeveer langs de lijn die van Keulen via Gulik, Heerlen, Maastricht. Tongeren en Bavaal naar de Kanaalhavens loopt. Langs deze lijn zijn in ons land te Heerlen en Maas- Romeins gebied trlcht overblijfselen van de ommuring ontzeggen, uit de vierde eeuw ontdekt en op de van beschaving had bereikt. Wel had den vele volken zleh In de loop der eeuwen in dit gebied genesteld, maar s(j waren zó gering in aantal in vergelijking met de oorspronkelijke bevolking dat zij bijna zonder resten werden geabsorbeerd. Na de verove ring van deze streken door de Romei- kwaadwilligen te nen, hebben de bewoners na enkele eeuwen hun kuituur, instellingen en Het klinkt wellicht wat hard voor taai moeten opgeven voor die der Weg sluit cultuur af Gondsberg bij Valkenburg (Limburg) Nederlandse oren wanneer we bewe- overheersers. Hoe dit ook zij, achter sporen van een versterkte wachttoren, ren dat bij deze weg niet alleen de de zojuist genoemde noordelijke linie evenals te Rondenbosch bij Honthem. Romeinse weg eindigde, maar ook een bevond zich een goed georganiseerde In het aansluitende gedeelte van deze goed deel van datgene wat we thans staat, waarvan de bewoners deel had- weg, te Tongeren, Brunehant, Mor- onder kuituur verstaan. Alles wat ten den aan veiligheid, bestuurszekerheid noorden van deze linie lag, waz wildernis, waarin zich geen enkel centrum van beschaving bevond, begint te dagen. Vondsten die op aanwezigheid van Romeinse kultunr nlt deze tijd wijzen, Gosseiies troepenafdellngen gelegerd zijn in het Nederlands-Vlaamse ge- lanwelz en Bavaai zijn gelijke versterkingen gevonden, ter wijl te Boulogne-sur-Mer (we noemen de thans gebruikelijke namen), Ter- waen, Cassel, Doornik, Kortrijk 42. „O, geweldig, commissaris!" riep Jesje uit. „Wat vond ik dat lief van u. Dat doen we, hè, vader?" ging ze een angstig verder. „We nemen het aanbod van de commissaris aan, hè?" „Het is zo mooi, dat we eenvoudig niet mogen weigeren," lachte vader Jöppers." Dank u heel hartelijk, commissaris. „We moeten natuurlijk alleen nog afwachten," ging hij kwasi-ernstig verder, „of Josje zijn plaats wil afstaan aan Pim." „O, met alle plezier hoor!" riep Josje. „En ik vind het best leuk om samen met Blekkie met de trein te gaan. Wie weet at we onderweg nog allemaal beleven!" „Denk erom, dat jullie geen gekke dingen doen, hoor!" riep moeder Joppers verschrikt. „Welnee, moeder," lachte Josje. „Ik maakte maar een grapje. Trouwens, we blijven hier nog meer dan een week. Onze vakantie is gelukkig nog lang niet Dat was wel zo, maar de dagen vlogen voorbij en eer ze er erg ih hadden was de dag van de terugreis al weer aange broken. Blekkie en Josje zouden 's mor gens al vertrekken: de commissaris met de anderen volgde een paar uurtjes later. Josje en Blekkie waren dan wat eerder thuis en konden vast wat boodschappen inslaan. De jongens hadden juist een pot thee gezet en zaten vast een paar biscuitjes op te knabbelen, toen de auto van de commmissaris vóórreed. „Daar zijn ze!" riep Josje. „Kom vlug, Blek! Ik ben zo benieuwd of Pim de reis goed heeft doorstaan." Hij holde naar de gang en wierp de deur open. En daar zag hij' Jesje aanko men met het mandje, waarin Pim lag. Het hérije keek een tikje verwonderd en angstig om zich heen, maar de stem van Jesje, die hfeftl' benoedigend toesprak, scheen hem toch gerust te stellen. „Dag vader, dag moeder!" riepen Josje en Blekkie tegelijk. „Kom binnen. De thee is juist mooi bruin. Zullen We een kopje voor u inschenken?" „Graag," knikte vader Joppers. ;,Wo hebben reuze dorst, omdat we onderweg nergens gestopt hebben, met het oog op onze Pim." um I, 402 m. KRO: 7.00 Het levende grammofoonmuziek. (7.30 'eging Woord. 7.05 Li< —7.40 Nieuw. Nieuws. 8 40 Lichte grammofoonmuziek 9.33 Waterstanden. 9.+ akantietips (9.00 Weeroti Schoolradio. 10.00 Sextuool: ge\ ziekprogramma. (10.30 Weeroverzicht). 11.50 XPiS®?;- vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Koorzang (gr.). 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen tjb.v. land. en tuinhmiw 1230 Niet foonmuziek. 12.50 Weref wielrennen te San Sebastian. 12.55 greens en chansons (opn). 13.35 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 1450 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Lichte grammofoonmuziek. 15.10 Lichtbaken, leznigJ licht muziekprogri 16.40 Onderweg: programma jeugd 1550 Musie; Voor de ziek; voor oudere luisteraars. 17.00 Voor 17.40 Wereldkampioenschappen wielrennen" San Sebastian. 17.50 Overheidsvoorlichting: De Bovenwindse eilanden. Vraaggesprek met de heer J. J. Beaujon. gezaghebber van de Bovenwindse Eilanden. 18.00 Koorzang (opn) "3.0 UitZi - :he Unii I. J. Beernink, Voorzlttv. Weede Kamer Fraktle. 18.30 De Spring- 104 Als ze zucht over het veranderde leven, dat haar te vlug af is ze kan het niet meer bijhouden met praten zucht ze ook over zich zelf. Tabe heeft het werk in de smidse moeten neerleggen, zo stram en pijnlijk is zijn lijf geworden. Hij wil naar Hinberghe waar ook hun getrouwde dochter woont. M'n leven lang heb ik de Oeler van deze kant bekeken, nu wil ik hem ook nog eens van de andere kant zien, probeert hij er met een grapje overheen te praten. Want het valt niet mee om de smederij, waarin zijn vader en grootvader al werkten, van de hand te doen. De koper is een vreemde jonge man, die op een dag uit de bus stapte om op zijn gemak 't Horst te komen bekijken. Nee, zoals vroeger is het niet meer. Toen bestond het niet dat een Horst zijn bedrijf aan een vreemde verkocht. Als hij geen zoon had om hem op te volgen, bleef hij op zijn plaats om met het gereedschap in zijn handen te sterven. De jonge smid draagt een hoed, die achter in zijn nek hangt. Hij heeft een uitdagende houding en lacht en wuift tegen alle meisjes die langs gaan. Hij heeft nog geen vrouw en het is niet van het minste om met een flinke smid te trouwen. De meisjes wuiven terug en ze durven zelfs te vroeger ook niet voor, behalve dan met Martine Volmar. Je zult je tot je laatste uur met andermans zaken bemoeien, bromt Tabe. In Hinberghe kun je je hart ophalen, daar wonen wel tien keer zoveel mensen als hier. Bijna zouden ze ruzie gekregen hebben als Sax niet gekomen was voor de verhuizing. In de Hllver l Nieuws. foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 850 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmbziek. (Om 8.25 De Groenteman). 8.45 Morgenw/- ding. 8.55 Klassieke grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Zang en piano: lichte muziek. 12.27 Mededelingen tJ).v. land- en tuinbouw. 1250 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw AVRO: 12.40 Licht ensemble, zangsolisten en accordeon. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.5 Beursberichten. 13.30 '1 Muzikantenuur: moderne en klassieke ka mermuziek. 14.40 De gezusters Kunst, klank beeld. 15.0 Lichte grammofoonmuziek (Om 1650 Nieuws). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling, praatje. 17.35 Lachte grammo- - r de jeugd. door DIGNATE ROBBEKTZ namiddag rijden ze weg uit 't Horst. Tabe kijkt niet meer om. Hij moet op zijn knokkels bijten, maar het kan niet anders. Hij heeft zijn tijd gehad. Och, och, zegt Jentje Borne als ze, op het erf staande, de smid ziet rijden. Tabe was een beste man, maar zij...? 't Is een hele opruiming. Jij hoort ook niet bij de zwijgzamen, Jen. Ante moet dat niet zeggen. Ze voelt dadelijk wat hij ermee bedoelt, 't Is de zere plek en ze stuift op. Zet nu maar uit je hoofd dat ik ooit zover kom om naar Joryt Volmar te gaan. 'k Heb geen spijt van mijn woorden. Martine heeft zich altijd te veel verbeeld en 't kan me niets schelen of ze nu mevrouw Maler is en aan één tafel zit met Bernt Vasse. 'k Geef om die hele Vasse geen zier. Ik ben geen Jeep Karsten die zoete broodjes gaat bakken, 'k Zat net zo lief in een varkenshok Ho, ho, 't is genoeg! Ante heft zijn hand op. Als Jentje zo te keer gaat, is ze niet kwaad meer maar verdrietig over haar eigen koppigheid die ze niet overwinnen kan. Joryt Volmar woont op de heuvel. Waarom zou hij naar beneden komen? Dat wil Jentje, dat hij naar de diele komt. Joryt kan ook koppig zjn. Maar als hij nu Jeep in zijn huis laat wonen? Dan heeft hij ook niets meer tegen Jentje, meent Ante, want Jeeps houding tegen de oude landschut was veel lelijker dan Jentje's woorden. Ante voelt zich niet meer op zijn gemak tussen de mensen. Het bezwaart hem wanneer er hier of daar iets gezegd wordt of een naam genoemd dat de woorden dan stokken en de geziohten een andere uitdrukking krijgen. Hoeveel stenen zonden liggen er toch? Grote brokken en kleine schilfers. Sinds Lenter weg is, vergeet Ante dat er méér onder de mensen is dan de struikelblokken die ze zelf gemaakt hebben. Op een dag komt Rena en ze zegt het op haar wat stroeve manier: Ik verwacht een kind. Als het een jongen is, noemen we hem Lenter. Is of Ante's hart ophoudt met kloppen. Lenter. Weer een levende Lenter! O, maar... zegt hij eindelijk. Maar Rena, dat is een mooi bericht Hij gaat bij haar staan en houdt even haar hand in de zijne. Nu moest ze op de diele kunnen blijven. Dan was hij er dichtbij. Lenter! hij gelooft niet dat hij zo gelukkig was met Jentje toen die de andere Lenter droeg, dan nu met Rena. Als ze weggaat, streelt hij schuchter, alsof hij zich ervoor schaamt, haar hals. Dag Rena, dat is een mooi bericht. Jentje zegt niet veel. Ze kan er nog altijd niet overheen stappen dat Rena de schoondochter is die ze niet hebben wilde. Bovendien vindt ze het niet te pas komen voor een jonge vrouw om zo openlijk over die dingen te spreken. De oude zede wil dat een vrouw bij het verwaohten van haar eerste kind ingetogen zal zijn. Maar de bosmeid is vrijmoedig. Misschien heeft ze ervoor gezorgd dat het zover gekomen is om met Dries te kunnen trouwen. (Wordt vervo l*d)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9