Claus von Amsberg maandag jarig (39) Dode en twee gewonden na autobotsino Vriendenkring AR-CH stuurt kiesverenigingen brief Ereconsuls op bezoek BEVOORRADEN IN VOLLE ZEE Poolster, parlevinker van Kon. Marine 3*11 Telefonisch afscheid van Wegenwachters Regen bedreigt tarwe- en aardappeloogst Coentunnel is weer droos T ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 o WINSCHOTEN Vannacht is in Win schoten een personenauto met vier xittenden in volle vaart op een onder straatlantaarn rechts van de weg staande vrachtauto opgebotst. De 41-jarige be stuurder K. de Kloese uit Hilversum, overleed kort na aankomst in het zie kenhuis te Winschoten* De 32-jarige D. N. uit Winschoten, die naast de bestuur der za liep een schedelbasisfractuur op. Een 50-jarige vrouw uit Oude Pekela een hersenschudding. Haar man, de 4e inzitende van de auto, die een pendel dienst onderhield na een familiefeestje in Winschoten, bleef ongedeerd. Aanrander gearresteerd BERGEN Door intensief speurders- werk van de rijkspolitie van Bergen en Heijen, is het gisteren gelukt de 38-jarige ongehuwde N. B. uit Nijmegen te arres teren, die 25 augustus twee meisjes van resp. 11 en 12 jaar uit Amsterdam en Heijen heeft aangerand. DEN HAAG In een brief die nog in de loop van deze maand wordt verzonden, zal het landelijk comité Vriendenkring AR-CH een beroep doen op alle antirevolutionaire en christelijk-historische kiesverenigin gen om op plaatselijk niveau in fe deratief verband te gaan samenwer ken. Het comité is op 6 februari van dit jaar opgericht. Voorzitter is de heer A. Wanmaker (CH), tweede voorzitter de heer H. J. Vermeulen (AR), secretaris de heer J. J. J. Jan- in (CH). Zoals wij dezer dagen reeds meld den, stelt de Vriendenkring zich ten doel in de lagere regionen van ARP CHU de samenwerking tussen beide partijen te bevorderen en concrete vorm te geven om aldus de geesten rijp te maken voor de vorming van (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Claus von Amsberg de toekomstige gemaal van prinses Beatrix, viert maandag a.s. zijn 39ste verjaardag. Het is de laatste keer dat hij dit onder zijn burgerlijke naam zal doen, want vóór hij in het huwelijk treedt februari 1966 zal hij Prins der Nederlanden zijn. Hoe en waar zijn verjaardag zal wor den gevierd, is nog niet bekend. Aan genomen wordt dat het om een fa miliefeestje zal gaan, waarbij ook zijn moeder en enkelen van zijn zus ters aanwezig zullen zijn. Gisteravond heeft Claus von Amsberg in Bad Godesberg afscheid genomen van zijn vele vrienden. Freiherr von Perfall, die een intieme relatie van hem is. or ganiseerde te zijner ere een receptie, die ook door enkele functionarissen van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken werd bijgewoond. Het was een „3tag party'": een mannenpartij. Eigen lijk zegde de verloofde van prinses Bea trix zijn vrijgezellenbestaan vaarwel. Oriënteren Zeer binnenkort gaat Claus von Amsberg aan het voor hem opgestelde oriëntatieprogramma in Nederland be. ginnen. Al of niet in gezelschap van prinses Beatrix zal hij alle provincies bezoeken en kennis maken met regio nale en plaatselijke autoriteiten. Het wordt, zal hij enigszins ingeburgerd moeten zijn. In het Paleis Noordeinde te Den Haag heeft de tijdelijke secretaris van Claus von Amsberg, mr. C. J. van Schelle, deze Herfstachtig (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De septembermaand laat deze eerste dagen tijdelijk blijken de herfstmaand te zijn. De meeste regen tot vanmorgen viel in deze vier dagen in Zuid-Holland, plaatselijk 80 mm, tegen normaal 75 mm, in de hele sep tembermaand. De van Italië afkomstige depressie heeft zich boven de Noordzee tot een stormdepressie ontwikkelt met ook langs onze kust een harde zuidwes ten wind. Er zijn dit weekeinde enkele buien en ook een paar opklaringen te verwachten. Het blijft daarbij belang rijk te koel. Een eerste septemberweek- einde met een volslagen herfstachtig karakter. Dit is niet alleen in het Noordzeegebied, maar in geheel west en midden-Europa waar de laatste tijd ook veel regen viel met als top m drie dagen 130 mm in Rome. Hoogwater Scheveningen 5 september: 10.45 v.m.; 23.30 n.r 6 septembed: 12.24 v.m.; n.r ZON EN MAAN Zondag 5 september: zon op 5.58. oi der 19.10; maan op 17.19, onder Maandag 6 september: zon op 5.59, oi der 19.16: maan op 17.59, onder 0.32, Zaterdag 11 september, volle maan. week zijn werkkamer betrokken. Als coördinator van de wensen en verlangens, die er leven, zal deze uitgeleende chef van de directie buitenlandse dienst het ministerie van buitenlandse zaken alle officiële contacten onderhouden. Naar wij vernemen vordert Claus von Amsberg zeer snel in zijn studie va Nederlandse taal. Als hij straks in het openbaar optreedt, zal hy zich op vele piomenten in onze landstaal kunnen samen in Werk federatief verband (Van onze parlemertfsredactie) één protestants-christelijke partij. Met de hoofdbesturen van ARP en CHU heeft de leiding van de kring bespre kingen gevoerd, waaruit bleek dat het streven van de nieuwe organisatie niet tegen het beleid van genoemde be sturen ingaat. De kring wordt ojn. geadviseerd door de a.r. minister van onderwijs en wetenschappen dr. I. A. Diepen horst en het c.h. oud-lid van de Eerste Kamer mr. dr. J. Van Bruggen. Van de zyde van het landelijk comité wordt men niet moe erop te wijzen, dat men geen splitsing in de bestaande protes tants-christelijke partijen beoogt. Men wenst zich te onthouden van elk ad vies aan de leden van ARP en CHU otn uit hun partijen te treden en voor tijdig een nieuwe politieke partij te gaan vormen. Het streven om van on deraf de gewenste samenwerking te bevorderen acht de kring in overeen stemming met hetgeen herhaalde ma len door leidinggevende christelijk- historischen is verklaard. De opvat tingen van de ARP-leiding over een samengaan mogen als bekend worden verondersteld. Duidelijk doel De Vriendenkring is de enige van de drie opererende actiegroepen voor een rer samengaan van AR en CH, die duidelijk organisatorisch doel na streeft De overig^ twee groepen zijn meer bezinningscentra. Daar Is m de eerste plaats een protestants-christelijke contactgroep van jonge academici, die onder leiding staat van de antirevolu tionaire burgemeester van Andel (N.Br.) mr. J. N. Soholten. De leden van deze groep willen binnen de bestaande par tijen ijveren voor fusie. Men heeft nooit officiële besprekingen met de hoofdbe sturen van ARP en CHU gevoerd. Studiegroep Dan is er nog een studiegroep „De politieke Achttien", die zich wil be zinnen op de vorm die voor een toe komstig samengaan van antirevolu tionairen en christelijk-historischen moet worden gekozen. De naam werd gekozen omdat de groep bij de op richting achttien leden telde, waar van er negen tot de ARP en negen tot de CHU behoorden- De naam dient echter, evenals dat op kerkelijk gebied Brandstof wordt van de Poolster op de jager Amsterdam over geladen. Een operatie in volle het geval is, vooral als symbool van het streven naar eenheid te worden beschouwd. Eén van de oprichters, de heer B. Buddingh' (c.h.), verklaarde, dat er geen sprake van is, dat „De politieke Achttien" ook maar in de verste verte het idee koesteren om een nieuwe par ty op te richten. ..Dan zou de zaak uiteenvallen en de verbrokkeling al leen nog maar groter worden". Individualisten De studiegroep bestaat volgens de heef Buddingh' alleen maar uit individualis ten, die vol onbehagen zijn over de po litieke presentatie van protestants Neder land. Zij menen dat er geen enkele rechtvaardiging bestaat voor de poli tieke gespletenheid tussen ARP en CHU. De heer Buddingh' toonde zich met na me verontrust en verontwaardigd over de koers die zijn partij vaart ten aanzien van eenwording met de. ARP. ,,In de houding van de CHU tegenover de ARP is de C verdampt". Volgens de heer Buddingh' mag zijn groep zich in een steeds grotere aanr hang verheugen. Men zal echter geen ledenwerfacties op touw zetten. Wie zich daartoe geroepen vóelt, kan zich eigener beweging bij de „Achttien" komen aanmelden." Gistermiddag is in Heerlen op een bouwwerk van een aannemingsmaat- schappij uit Weert een elektrisch gedreven slijpsteen uit elkaar gespron gen, waardoor de 52-jarige ongehuwde opperman J. H. Palmen uit Valkenburg een slagaderlijke bloeding in de hals op- De man overleed in een ziekenhuis. Deze tekening van Prinsjesdag 1865 toont wel een ander beeld dan wat er nu, precies een eeuw later, staat te gebeuren: een Gouden Koets laverend tussen parkeerpaaltjes. Langs het hoedenzwaaiend pu bliek op de voorgrond wordt de Koninklijke staatsiekoets (voor gangster van de Gouden Koets) door acht witbepluimde paarden getrokken. Op het midden van het Binnenhof, waar nu de fon tein staat, de koetsen van de kamerheren. Het Tweede-Ka mergebouw rechts was het doel van de rit; de Ridderzaal was nog niet gerestaureerd. Het plein is, om de stoet zo volledig mogelijk te tonen, wijder gete kend dan het in werkelijkheid is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Koninklijke Marine heeft er sinds enige maanden een exclusief schip bij. Het is Hr. Ms. Poolster, die in de korte tijd van zijn bestaan al talrijke bijnamen heeft ge kregen zoals Parlevinker en Dryven- de supermarkt. De werkelijke naam, bevoorradingsschip, dekt alle taken van dit na de Karei Doorman grootste marineschip. Deze week demonstreerde het schip op de Noordzee. Unaniem was de clusie: „een heel vreemd schip". Kleur en lichte bewapening duiden op een marine-schip, de ruimte voor de be manning, en de inrichting van de hut ten doen denken aan een koopvaardij schip. De sfeer aan boord is een conv binatie ervan. marine is tevreden. Oorlogssehe- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur |£Ï|SB| vu- n':' regenbui Bordeaux Nice"0 6 Berlijn Frankfort München Zürich Genève zw 6 14 11 U ZW 8 16 12 37 zzw 9 13 10 13 windstil 23 14 23 H. Rienstra bleef in stijl: DEN HAAG Gebruik makend van de moderne mogelijkheden van de techniek heeft Wegenwachtdirec teur H. Rienstra gistermiddag in het hoofdkantoor van de ANWB afscheid genomen van zijn bijna 350 man tel lende korps. Speciale, tijdelijk door de PTT getroffen voorzieningen, maakten het mogelijk, dat hy via de acht in bedrijf staande Wegenwacht stations in kontact kon komen met alle Wegenwachters in het gehele a de stations ..Pauwmolen" bij Delft, Planken wambuis, 't Harde, Joure. ..Gideon" te Groningen. Heeze bij Eindhoven. Burgerveen (met de stadsdienst Amsterdam) en Hout in het centrum van het land bereikte de Wegenwachters de stem van hun schei dende directeur, die hen bedankte voor de jarenlange prettige en efficiën te samenwerking. Hoe plezierig dat samenspel tussen de directeur en korps steeds geweest is klonk door in de toespraken die en kele ANWB-functionarissen bij het af. scheid hielden. Hoofddirecteur A. Blankerts memoreerde hoe onder de deskundige leiding van Rienstra de Wegenwacht is uitgegroeid van ..een klein geel stekje tot een machtig tech. nisch apparaat." Band plak kers Hij herinnerde verder aan de good will die Rienstra bij zusterorganisaties in het buitenland gekweekt heeft. Als bewijs daarvan gelden de ere-legpen- ning die de Touringclub de France de heer Blankerts had toegezonden met het verzoek die aan de scheidende di recteur uit te reiken. De heer Rienstra's opvolger, voormalig chef van de tech nische dienst van de ANWB. ir. J. van Roosevelt. von<d een bewijs van het kunnen van de scheidende directeur in het feit. dat het korps Wegenwachters er niet een geworden is van bandplak kers. maar van efficiënt, kundige en vaak moedige hulpbieders. •pen moeten lange tijd onafgeoroken op zee kunnen blijven. Dat kan alleen als brandstof, munitie en voedsel op bqord worden gebracht. Doordat de schepen voor de bevoor rading niet zelf naar een haven behoe ven te varen, wordt kostbare tijd gewon nen. Dit systeem is niet nieuw Verschei dene marines hebben tankers en schepen voor onderdelen. Maar de Poolster zorgt voor alles tegelijk en is de eerste in zjjn soort. Slechts de Canadese marine heeft een ongeveer gelijk type bevoorradings schip gebouwd. De Poolster kan zevenduizend ton vloeistoffen (benzine, kerosin5. stook olie, dieselolie en drinkwater) meene men en drieduizend ton vasi.e lading (munitie, levensmiddelen enz Immen se koelruimten zorgen ervoor, dat er niets kan bederven. De Poolster heeft geen grote luiken maar zelfs vrij kleine Een vrachtvaarder laadt aan de wal en lost aan de wal. Het lossen van de Pool ster geschiedt op zee en niet alleen als die erg rustig is. De demonstratie op klaarlichte dag gaf eigenlijk geen juist beeld. Omdat de schepen als zij met olieslangen aan el kaar verbonden zijn. in oorlogstijd kwetsbaar zijn. wordt het overpompen van brandstof meestal 'snach-s gedaan. De Jager Rotterdam was demonstra tieschip. Toen de Jager op veertig meter langszij was gevaren, werd oen dunne lijn overgeschoten Hieraan was een dikkere bevestigd die eindigde bij de meterslange olieslangen van do Poolster, ("e aan een speciale mast zijn bevestigd Toen de slang was aangekoppeld, werd in korte tijd een grote boeveelheid brandstof overgepompt. Dit gebeurde midscheeps, waar de Poolster als tanker is ingericht. Inmiddels was op het voorschip een kabel overgebracht, die aan beide sche pen (via sterke plasten) was verbon den. Aan deze kabel hing een katrol, die de over te brengen vracht torste. Het bijzondere van deze kabel is dat hu, on danks het feit dat de schepen voortdu rend ten opzichte van elkaar bewegen, steeds even strak gespannen blijft. Vooral bU zwaar weer is dat «en be langrijk voordeel. Met een bakje, waarin plaats is voor twee personen, worden via deze kabel mensen overgebracht. Door de speciale kabelbeveiliging hoeven de inzittenden niet bang te zyn dat het ene ogenblik het bakje in het water komt en het an dere ogenblik de kabel door te hoge spanning zou breken. Helihaventje De demonstraties verliepen ondanks windkracht zeven vrij vlot. Eerder was het landen en opstijgen van helikopters op het kleine vliegdek gedemonstreerd. De Poolster heeft een eigen hangar, om dat het de bedoeling is dat het schip, niet alleen voor het overvliegen van manschappen, maar ook voor de onder- zeebootbestrijding. eigen Helikopters krygt. Zover is het nog niet. In ieder geval werden de „heli's" van de Karei Doorman keurig binnengevlagd. Niet gedemonstreerd werd de „pre- wetting"-installatie. De Pools!er is het eerste en enige schip van de Nederlandse marine dat deze installatie die het hele schip kan schoonspuiten van radioactieve eerval, heeft ingebouwd. Bij andere hepen werd het pas later aangebracht. Ook kunnen alle patrijspoorten luiken deuren easdicht worden afgesloten. De Poolster kreeg haar naam van het •ormalige voorraadschip van de gou vernementsmarine in Ned. Indië. Het werd bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij gebouwd en heeft al grote rei- •n (o.a. naar de Canarische Eilanden i de West) achter de rug Uiteraard vraagt het varen op een I dergelijk schip van de bemanning een speciale opleiding. Aan het omgaan met I tuigage, met kranen en vorkheftrucks is 1 een marineman niet gewoon. Toch vaart graag met de Poolster, omdat er gewerkt wordt. Men heeft geen tijd zich j t? vervelen en hoeft geen in zijn ogen j nutteloze karweitjes te doen. MOEIZAAM ontwaakt politiek Den Haag uit z'n zomer- slaap. In het nog wat rommelig aandoende Tweede-Kamerge bouw, waar hard gewerkt wordt om het nieuwe restaurant tijdig bedrijfsklaar te krijgen, vertonen zich de eerste uitgeruste en zon gebruinde parlementariërs. Maar op het Binnenhof is het, sinds de inwerkingtreding van het par keerverbod, stiller dan ooit. Het plein herkrijgt iets van de schoon heid en rust van vóór het gemoto riseerde tijdperk, want de par keervakken, bestemd voor de ge lukkigen die zich niet aan het verbod hoeven te .storen, staan nog grotendeels leeg. Pas over enkele weken verschynen de def tige Buicks van de „verworpe nen der aarde", de degelijke Mer- cedessen van de „kleine luyden" en de lelyke eenden van de parle mentaire journalisten. Rond de Ridderzaal wemelt het nu van wit geschilderde metalen paal tjes, waarvan er dagelijks een paar omver worden gereden, uiteraard met de bekende gevolgen: Ingedeukte spat borden, versplinterde koplampen cn verwrongen bumpers. Iedereen houdt z'n hart vast voor Prinsjesdag, want het is duidelijk dat de Koninklijke stoet grote moeite zal hebben om zich ongeschonden door het paaltjeswoud heen te wurmen. Eén schrikbeweging van de paarden, één onoplettendheid van de koetsier, en de Gouden Koets kan wordfn verkocht aan de meest biedende goudsmid. Hoge gasten Een ongeluk zou deze keer wel heel slecht uitkomen, want het Binnenhof ontvangt op de derde dinsdag in sep tember meer hoge gasten dan ge woonlijk. Onder hun kritisch oog kan men zich geen gebrekkige opvoering van het „sprookje" (walgelijk cliché; uanneer verdwijnt het eindelijk eens uit ons Prinsjesdag jargon?) veroorlo- De hoge gasten in kwestie zijn rond tweehonderdvijftig honoraire conculs, vice-consuls en consuls-generaal van Nederland in het buitenland, die op uitnodiging van ome regering een vijfdaagse bezoek brengen aan het land welks belangen ze in Reykjavik of Rijssel. Honoloeloe of Hammerfst, Miami of Müntyluoto behartigen, maar dat ze veelal uit elpen aanschou wing niet kennen. Het zijn mannen en vrouwen met klinkende namen. Wat denkt u bijvoorbeeld van E. Macpher- son y Bonmati. markies de la Vega de Ia Sagra? H\) is onze ereconsul in Cadiz en zijn naam wedijvert in cono- riteit met die van zijn landgenoot A. Morenés y Media, markies de Villar- DEN HAAG Nadat de mooie augustusdagen het mogelijk maken, de gerstoogst voor het grootste deel binnen te halen, geeft het natte weer van eind augustus en begin septem ber de akkerbouwers weer veel re den tot bezorgdheid. Hun zorgen gel den op dit ogenblik vooral de tarwe en de aardappelen. Van de tarwe staat nog een groot deel buiten en ils het niet spoedig droog weer wordt, moet ernstig worden gevreesd voor schotaantasting. Aardappelen worden bedreigd door de aardappelziekte. Dat het behalve regenachtig ook koel weer is, is een gunstige omstandigheid. De aardappelen op de Zeeuwse eilanden, die „regen op regen" hebben gehad, zyn door de aardappelziekte belaagd. Om te voorkomen dat de be- PERSONAL1A Met ingang van 1 september is be vorderd tot luitenant-kolonel koninklij ke luchtmacht majoor E. J. H. Smits- huysen te Voorburg, sinds midden 1965 hoofd van de afdeling personeelspubli- citeit van het ministerie van defensie. Hij was verscheidene jaren plaatsver vangend hoofd van de luchtmachtvoor lichtingsdienst. smetting doordringt naar de aardap pelknollen is het loof doodgespoten. Voor rooien is het te nat Een gedeel te van Noord-Beveland heeft verle den week maandag honderd mm re gen gehad. H AMSTERDAM Na uren pompen heeft de Amsterdamse brandweer gister middag het deel van de Coentunnel. dat door binnenstromen van regenwater en lekkage onder water was gelopen, weer watervrij kunnen maken. Om her haling van de wateroverlast te voorko men, worden pompen in gereedheid ge houden. Alleen tussen de kopschotten, waar het lek moet zitter, staat thans nog water. Dit water zal maandag wor den weggepompt, waarna men het onder zoek naar de lekkage zal voortzetten. De 35-jarige P. van der Vliet uit Westzaan is gisteren in Assendelft ty. dens een hevige regenbui met zyn mo tor tegen een stilstaande vrachtwagen gereden. Hy was op slag dood. real de Burriel, honorair vice-conrul in Jerez de la Frontcra. Nederland heeft naast 28 be roepsconsul taten-genera al cn zes be roeps consultaten in het buitenland 483 honoraire posten. Driekwar daar van wordt door buitenlanders bezet, één kwart door Nederlanders. Die bui tenlanders hebben, voorzover ze geen afstammelingen van Nederlandse emi granten zyn, meestal wel bepaalde handelsrelaties of culturele banden met ons land,- maar, zoals gezegd, zyn sommige hier nog nooit geweest L>e taak van een ereconsul is geen veel omvattende. Anders zou het geen ere baantje zyn. H.C.'s in haven- en toeristenplaatsen hebben het iets drukker dan hun collega's in fabrieks plaatsen en agrarische gemeenten waar zelden een Nederlandse sterve- ling komt. Maar het is belangryk dat er ln elke plaats van enige importantie waar geen Nederlandse beroepsdiplo maat werkt, toch een adres is t landgenoten kunnen aankloppen. Een zeeman die (letterlijk) de boot ge mist heeft, een toerist die z'n paspoort kwyt is, met dit soort gevallen krijgt een ereconsul meestal te maken. Hij kan hen de weg naar de Nederlands* ambassade wijzen en desnoods wat geld voorschieten. Rapporten over da politieke toestand ter plaatse worden niet van hem verlangd. Hoogstens komt vanuit Den Haag het verzoek om op deze of gene receptie geluk wensen namens de Nederlandse rege ring aan te bieden. Drukke week Al Jaren geleden ls het plan boren om de honoraire consuls eens naar Nederland te halen, maar eerst vorig jaar hakte Den Haag de knoop door. Er werd een bedrag van drie ton voor uitgetrokken en Buitenland se Zaken belastte een hoge ambtenaar met de voorbereiding van het feest. Honderden uitnodigingen werden ver stuurd en van ruim 250 consuls kwam een spontane toezegging binnen. De meesten maakten ook gebruik van het aanbod hun vrouw mee te nemen. Zodat zondagavond 19 september een gezelschap van bijna 450 personen in ons land arriveert om tot en met vrijdag een vermoeiend, maar i trekkelijk programma af te werken, met als hoogtepunt: een regerlngs- ontvangst in de Ridderzaal, waarby koningin Juliana en misschien ook prins Bernhard aanwezig zal zyn. De oudste deelnemer is de nestor van Nederlands honoraire consuls, de 88- jarige Engelsman Blundell uit Brad ford, de jongste de 28-jarige heer Vap der Helm uit Freetown in Sierra L*o- De opzet van het vijfdaagse bezoek is die van een congres, gelardeerd met leuke en instructieve uitstapjes. Voor de heren zijn er lezingen door minis ters en industriëlen, voor de dames excursies naar Delft. Aalsmeer en Madurodam. Het hele gezelschap gaat naar de Deltawerken, Amsterdam, Rotterdam en omgeving, Wageningen, terwijl ook voorzien is in bezoeken aan Philips, de DAF-fabrieken enz. Wat 'Prinsjesdag betreft: het bleek niet mogelyk 450 extra plaatsen in de Ridderzaal vrij te maken, zodat de deelnemers genoegen moeten nemen met een speciaal voor hen te bouwen tribune tegenover het Mauritshuis, vanwaar zij het komen en gaan de vorstelijke stoet kunnen gadeslaan. Zelf betalen En nu maar hopen dat het een suc ces wordt. De ereconsuls moeten er wel wat voor over hebben om naar Nederland te komen, want ze betalen hun reiskosten zelf. Voor wie Brugge als standplaats heeft, is dat geen pro bleem. maar wie mei echtgenote uit Aidelaide in Australië komt vliegen of varen, moet toch wel etteiyke dui zenden guldens neertellen. En toch is het aantal aanmeldingen uit andere werelddelen verrassend groot. Dat betrest, dat de honoraire c suis over het algemeen vermogende lieden zijn. Ze plegen niet te worden gerecruteerd uit de bevolkingsgroep die op een uitkering-ineens zit te wachten. Het zijn notabelen, vaak grote zakenlieden, bankiers, scheep- i vaartmagnaten e.d. Ze worden bereid geacht desnoods uit eioen zak te be talen voor de eer, die het Koninkrijk der Nederlanden hen heeft willen a doen. Het baantje zelf levert hen geen honorarium op, hoogstens een vergoe ding voor kosten van kantoor en sec- retaresse. Ook mag soms de borrel, aangeboden aan officieren ran Neder landse oorlogsbodems die op vlootbe- zoek komen, in rekening worden ge brachtMaar verder wil Den Haag niet gaan. Wie bang is dat het 'm te veel gaat kosten, moet het erebaantje niet aanvaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7