Nieuwe leidse Courant DODENCIJFER IT AI,IF, STIJGT India vreest om Kasjmir oorlog met Pakistan Noodweer teistert grote delen van Europa Dorpen afgesneden van buitenwereld Artsen van dr .Schweitzer zeer bezorgd Drie kinderen omgekomen bij felle brand Vanmiddag V-raad tHobgeHuys Harriman wipte even bij minister Luns aan Meisje in trein vermoord Commentaren Kruiser wil Katwijkse visser verjagen Zaterdag 4 september 1965, 46ste jaargang CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD *SUntv«stigh ii gheblavcn mijn hart in feghantpoatl" Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot hedenavond: Veranderlijke bewolking: en op do meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in temperatuur. V.J Abonnementsprijzen p.w.-f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 ROME Niet alleen in Italië, waar nu reeds 55 doden zijn te betreuren maar ook Oostenrijk, Zuidslavië en andere delen van Europa lijden onder de gesel van het abnormale noodweer, dat maar blijft woeden. Ook in ons land is de overvloedige regen een oorzaak van schade, met name in de land bouw. Vanmorgen dreigden in het reeds ernstig geteisterde Italië overstromingen. Bij de oevers van de 'de mijninstallaties is nauwelijks te schatten. De 1.000 mijnwerkers zullen zeker een half jaar zonder werk zijn. Oostenrijk is dit jaar voor de derde keer door overstromingen getroffen. De provincies Karintië, Tirol en Salsburg hebben dit keer het meest van het nood weer te lijden. Vanmorgen waren reeds vier doden gemeld, In Zwitserland begint men te denken aan skiën. Het blijft maar door sneeuwen. De St. Gothardpas is gesloten. De red dingswerkzaamheden bij Saas Fee moes ten weer gestaakt worden als gevolg van het slechte weer. Noodtoestand grote rivieren is overal gewaakt om de bedreigde bevolking op tijd te kunnen waarschuwen. Van de Alpen in het noorden tot Sicilië hangt nog steeds een dek van pikzwarte wol ken. Dat duurt nu al drie dagen en het ziet er niet naar uit, dat de toe stand verbetert. Reeds tienduizenden Italianen hebben moeten vluchten voor het water en zijn dakloos. In Zuidslavië is de situatie vooral kritiek in de overstroomde gebieden n verscheidene dorpen in Italië, die van de provincie Istria. De Picamijn is I Tan de bu,tenwereld zijn afgesneden, is onder water gelopen. De schade aan d.e .■""•«•"«•nd afgekondigd Gezwollen rivieren sleepten byna dertig bruggen mee. Door instorting van een brug kwa men de inzittenden van twee auto's om. Het wegverkeer met Oostenrijk was alleen nog via Thoerl-Ma- glern en Tavisio mogelijk. De spoorwegverbindingen van Rome naar Florence en het noorden zijn verbroken. De ernstigst getroffen streken zijn, naar het zich laat aanzien, de vlakte van Friuli in het noord-oosten, midden-Italië, in de omgeving van Rome en het westen van Sicilië. In Friuli gelastte men de gedeelte lijke evacuatie van het twaalfduizend s tellende Latisana. In dit ge bied braken verscheidene rivieren door hun dijken. De Tiber bereikte de hoogste septemberwaterstand sinds een eeuw. Een groot aantal buiten wijken van Rome staan onder water. De enkele dagen geleden nog aan wezige toeristen hebben de natte kampeerterreinen de rug toegekeerd. Vele kwamen door de verbroken ver bindingen niet ver. Een ander ernstig getroffen gebied is Zuid-Tirol, waar de anders zo rus tige beekjes in woeste bergstromen zijn veranderd. Vele mensen zijn hier geëvacueerd. Op Sicilië verdronken tijdens een ongekend felle storm twaalf mensen. In Napels sloeg een passagiersschip van zijn ankers. „Nog slechts enkele uren LAMBARENE Gevreesd wordt, dat de 90-jarige dr. Albert Schweitzer niet meer zal herstellen. Zij gezond heidstoestand gaat geleidelijk achter uit. De Amerikaanse hartspecialist Da vid Miller die in 1960 in Lambarene heeft gewerkt, is vanuit Californië naar Gabon gereisd om dr. Schweitzer te onderzoeken. Miller weigerde com mentaar te geven op de toestand van de zieke, naadt hij een cardiogram ge maakt had. Vanmorgen om elf uur meldden de artsen, die dr. Schweitzer behandelen, dat de zieke nog slechts enkele uren te leven heeft. Koningin weer thuis DEN HAAG H.M. de koningin en prinses Christina zijn gisteren van hun vakantie in Italië teruggekeerd. Zij arri veerden om kwart voor zes op het vlieg veld Soesterberg. Zij hadde de reis met de regerings-Friendship gemaakt. Alle leden van de Koninklijke familie hebben de villa in Porto Ercole nu verlaten. In Leeuwarden: LEEUWARDEN Drie kinderen zijn gisteravond om het leven geko men bij een felle brand, die op de eerste verdieping van een woning aan de Eebuurt heeft gewoed. Een meisje van 12 jaar kon worden ge red. Zij dankte dit aan het feit, dat zij niet, zoals haar omgekomen 3-, 5- en 8-jarige broertjes in de achter kamer, maar in de voorkamer s! Toen de brand om ongeveer 9 uur brak. was de moeder, ac 40-jarige duwe J. G. Kwast-van Swieten, niet thuis. De buren werden op de brand at tent gemaakt door het schreeuwen var het meisje. De 24-jarige H Wierda kon met eer ladder het kind bereiken. De redding van de drie jongens was toen al onmo gelijk door de vuurzee, die de deur naar de achterkamer afsloot. Toen de 32-jarige H. Boonstra e 30-jarige W. Hoekstra erin slaagden de kamer van de jongens via de achterzijde van het huis te bereiken, waren de kin deren reeds overleden. In het huis was al enkele malen eerder brand uitgebroken, doordat de kinderen met lucifers speelden. Volgens het m is dit nu weer gebeurd. De vrouw heeft negen kinderen, v van er vijf in een tehuis verblijven. Wie Mink van Rijsdijk is, behoeven we onze lezers niet meer te vertellen. Zij hit kwartet en wij kennén haar al een jaar of vier als de schrijfster van de rubriek Voetangels en Rozen, iedere zaterdag op pagina 2. Een populaire rubriek, bij u en ook bij ons. Konden wij u gisteren vertellen over het boek. dat twee van onze redacteuren over Verolme schreven (vandaag doen we dat uitvoeriger op de voorpagina van ons Zondagsblad), nu mogen we u meedelen, dat in de Boeketreeks van Uitgeverij Kok uit Kampen een pocket is verschenen, waarin 132 van die graag gelezen cursiefjes van Mink van Rijsdijk zijn bijeengebracht. Wilt u die allemaal nog eens her lezen, dan vindt u ze dus in de pocket Voetangels en Rozen. Maar iedere week weer een nieuw verhaal zult u hopelijk nog heel lang zater dags op pagina 2 vinden. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Auto's en gereedschap op het erf van een boerderij ten noorden van Rome werden met modder en vuil bedekt, nadat de streek door regen en storm was geteis terd. Zware regenval stagneert het treinverkeer UTRECHT Treinreizigers, die van Nederland uit via Innsbruck naar Italië willen rijden, zullen met vertragingen rekening moeten houden. Door de zware regenval is er op het ogenblik geen treinverkeer mogelijk tussen Innsbrurk a Verona. De treinenloop tussen Salzburg en Villach (richting Joegoslavië) ondervindt eveneens ernstige moeilijkheden. Er rij den weliswaar nog wel reizigerstreinen maar met vrij grote vertraging. Het treinverkeer met Wenen en de rest van Oostenrijk is normaal. Morgen tussen acht uur 's morgens en acht uur 's avonds kunnen op de route BredaAntwerpen langdurige opstop pingen worden verwacht in verband met het bloemencorso te Zundert. Het door gaande verkeer wordt omgeleid via Roosendaal en de grenspost Nispen. Sjastri: mogelijk luchtaanvallen Het King's College (jongens-) koor uit Cambridge komt. vol gens nog voorlopige plannen, naar Nederland ter afsluiting van een tournee door Duitslana. Het koor zal 19 september in Amsterdam zingen tijdens een dienst in de Engelse kerk aan de Groenburgwal. De AVRO is voornemens opnamen te maken, die later worden uitgezonden. Gisteravond is de 34-jarige ongehuw de postbesteller W. den Brinke met zijn 'u-omfiets op een kruispunt van de weg VarsseveldLichtenvoorde door een auto gegrepen en ter plaatse overleden. Hoogspanningskabels braken: enorme vuurzee Dragline-machinist verongelukt EIBERGEN Op het erf van de landbouwer G. Koier is gistermiddag de 52-jarige dragline-machinist A. van Beek uit Goor om het leven gekomen. Bij het graven van bouwputten voor nieuwe masten van hoogspanningska bels, kwam de hefarm van zijn drag line in aanraking met de bovengrond se hoogspanningskabels, waarop 10.000 volt stond. Een paar kabels braken af en er vormde zich volgens een oog getuige een enorme vuurstraal, die zich over een paar kilometer langs de draden voortplantte. De draglinemachinist werd uit dc ka- bine geslingerd en kwam 12 meter ver der terecht. De man was vermoedelijk op slag dood. Een koe, die zich in de nabijheid bevond, werd eveneens ge dood. Aangezien de omgeving onder stroom stond, duurde het twee uur voor dat het stoffelijk overschot geborgen kon worden. Nederlandse regering goed geïnformeerd SCHIPHOL/DEN HAAG De rondreizende Amerikaanse ambassa deur voor bijzondere opdrachten Averell Harriman is gisteren even ons land aangewipt om minister Luns van buitenlandse zaken op de hoogte te brengen van zijn recente gesprekken met regeringsleiders in Moskou en Belgrado over de kwestie Vietnam. De NAVO, Indonesië en andere proble men in het Verre Oosten werden ook ter sprake gebracht Alleen de kwestie over de levering van Amerikaanse motoren voor Indonesische Friendships werd aan gesneden. Harriman was op weg naar Helsinki om daar de viering van een Amerikaanse dag bij te wonen. Hij maak te deze omweg op initiatief van de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, Wil liam Tylor. ,De Nederlandse regering is van vrij wel alle problemen uitstekend op de hoogte", zo formuleerde hij een slotindruk NEW DELHI/KARATSJI/NEW YORK De Indische eerste minister Lal Bahadoer Sjastri heeft gisteravond in een sombere redevoering voor de regeringsradio de bevolking van zijn land gewaarschuwd, dat „een ern stige crisis is uitgebroken". Het land zal, naar Sjastri vreesde, waarlijnlijk stige crisis is uitgebroken". Het land zal, naar Sjastri vreesde, waarschijn lijk te lijden krijgen van Pakistaanse luchtaanvallen. derdeel van burgerlijk-defensieve .aatregelen. Het Indisch* leger neemt in het gehele land voorzorgs maatregelen, maar er is geen mobili satiebevel gegeven. „Het gaat erom", zei Sjastri, „dat de bevolking de ont beringen, die wellicht gaan komen, opgewekt draagt". Hij riep de 400 miljoen Indiërs op, de defensieve produktie te verhogen en eventueel dienst te nemen bij de burgerwacht. Sinds Pakistaanse troepen drie dagen geleden de bestandslijn in Kasjmir over schrijden nadat Indische troepen dit reeds eerder hadden gedaanis een ge vecht ontbrand, dat hoe langer hoe meer op een volledige oorlog begint te lijken. Gisteren vonden boven Kasjmir luchtge vechten plaats, waarbij twee vliegtuigen zouden zijn neergehaald. 100.000 India heeft thans volgens betrouwbare schattingen 100.000 man aan militairen en politie bij de bestandslijn in Kasjmii Srinagar, de zomerhoofdstad van het In dische deel van Kasjmir, lijkt op legerde vesting. Zandzakken beschermen ramen en deuren van openbare gebouwen. Bruggen en belangrijke installaties wor den streng bewaakt Rondom de stad lig gen militairen. Er is niets wat India zo zeer vreest als een opstand in Kasjmir, dat evenals Pakistan bijna geheel mo hammedaans is. Een regeringswoordvoerder in Nieuw- Delhi heeft bekendgemaakt, dat bij ge vechten in het gebied van Chamb acht tien Pakistaanse tanks zijn vernietigd. Het waren Patton- en Sherman-tanks volgens de woordvoerder. De ambassa deur van India in Washington heeft Pa kistan ervan beschuldigd, dat het mate riaal gebruikt dat uit de Amerikaanse militaire hulpverlening afkomstig is Amerikaanse militairen van de ambassa- Nieuw-Delhi stellen een onderzoek in. Volgens een mededeling van het Indi sche leger zijn sinds de gevechten Kasjmir losbrandden, meer dan dui zend „infiltranten" gedoor. De verlie- Indische zijde bedroegen vol gens de woordvoerder slechts ongeveei Wel gaf hij toe, dat in het ge bied van Chamb twee dorpen door Pa kistani waren omsingeld. Maar de be zetting hield volgens hem dapper stand. Diplomatieke kringen in New York over zijn gesprek. „Vooral minister Luns, een persoonlijke vriend van mij, is bij zonder goed geïnformeerd. De betrek kingen met Nederland zijn voor ons belangrijk. Wij waarderen uw land niet alleen als Navo-partner, doch ook op dere terrein" aldus Harriman. Record Ondanks het gebrek aan tijd stond Harriman bij zijn aankomst de pers te woord en beantwoordde in recordtijd een spervuur van vragen. Jk kan weinig aanmoediging geven om over een snelle oplossing in Vietnam te schrijven. Onze president leeft bij her haling zijn bereidheid getoond voor vredesonderhandelingen, maar er komt jammer genoeg uit Hanoi geen reactie. De agressie uit Noord-Vietnam neemt zelfs toe en als antwoord daarop ver hogen de V.S. dus hun steun aan Zuid- Vietnam", zei de ambassadeur. ,.Het is feitelijk voor het eerst sinds de tijd van de Marshall-hulp, dat ik weer een bezoek aan Nederland breng", zo be sloot hij. In de jaren van 1946 tot 1948 was hjj als minister van handel nauw betrokken by de Amerikaanse Mar shall-hulp aan ons land. verwachtten vanmorgen, dat dc Veilig heidsraad om vier uur vanmiddag bij een zou komen om de kwestie-Kasj- mir te bespreken. LONDEN Honderden rechercheurs maken jacht op de moordenaar van een meisje dat doorstoken en verminkt aange troffen is in een forensentrein. Het meis je, dat tot nu toe niet geïdentificeerd is, werd gedood tijdens de rit van 24 minu ten tussen Horsham in Sussex en het station van Gatwick, het reserve-vlieg veld van Londen. Dit was de derde treinmoord in Zuid Engeland in twee jaar. De politie heeft tot nu toe geen verband ontdekt met de twee andere moorden. Infiltratie uit Maleisië op Riouw gemeld DJAKARTA Het Indonsische offi ciële persbureau Antara meldt dat in West-Sumatra en op de Riouw-archipel bezuiden Singapore 29 gewapende bin nendringers uit Maleisië zijn gevangen genomen. Zij hebben volgens An' ra toegegeven dat zij olieinstallaties in Zuid-Sumatra in de lucht moest laten liegen. Amerikanen doden, inlichtingen ■ver Indonesiës militaire kracht verza melen en op openbare plaatsen hand granaten werpen. Elf der infiltranten waren Indonesiërs, die reeds jarenlang in I„ Haag duur*He, .eepreH n,..! Lg r Luns ruim anderhalf uur. Na eengebouwd, van waar zij in verbinding lunch met ambassadeur Tylor vertrok| waren gekomen met hun hoofdkwartier Maleisië, aldus Antara. TV/ AT reeds geruime tijd in de lucht hing lijkt nu aanstaande: ver zachting van het befaamde bisschop pelijk mandement van mei 1954. Dat mandement had er niet om ge logen: het lidmaatschap van socialis tische organisaties werd hetzij ont raden hetzij zelfs verboden. We heb ben er nog eens op nageslagen wat we toen hebben geschreven: de pro testant is de duidelijke uitspraken als in het mandement niet gewend en zal ze in deze vorm ook niet wen sen. Intussen zijn we elf jaar later. Met de. ten dele ontraden, ten dele ver boden organisaties heeft de samen werking, politiek en sociaal, niet op gehouden te bestaan. Wat méér zegt: er is een wederzijdse erkenning gegroeid. Ook bij de socia listen jegens de christelijke organi saties. Dit aOes mede als gevolg van de toegenomen openheid, die een juistere beoordeling mogelijk maakte. Het klimaat is in 1965 anders dan het in 1954 was. Misschien zouden we meer dan in de weerberichten van deze weken van opklaringen kun nen spreken. TJET is vooral als scheepsbouwer -1"1 van internationaal formaat, dat de heer Verolme bekendheid heeft gekregen. Echter brengen ook andere activiteiten hem nu en dan in het nieuws, waarbij kritiek hem niet al tijd bespaard wordt. Een voorbeeld: De heer Verolme durft het als chris telijk werkgever aan, in zijn perso neelsorgaan aandacht te schenken aan zaken van geestelijke en morele aard, ja ook aan „de laatste levens vragen". De redactie vrijlatend in haar beleid wekt hij zijn mensen op tot bezinnjng op de zin van het leven. Dit aan de orde stellen van zaken van leven en dood heeft onder het personeel discussie op gang gebracht, met zowel afwijzing als waardering. Het blad van de bij het NVV aange sloten Algemene Metaalbedrijfsbond, bijgevallen door De (communistische) Waarheid, heeft de spot gedreven met de „geestelijke rubriek" in het personeelsorgaan en de schrijver ge adviseerd, het personeel een gratis abonnement op evangelisatiebladen te verstrekken. Men kan er verschillend over den ken, of godsdienstige vraagstukken in een personeelsorgaan thuis horen. Maar wij hebben voor de omstreden activiteiten van de heer Verolme méér bewondering dan voor de spot van bladen, die zelf in feite dc we zenlijke vragen van leven en dood omzeilen. Kasjmir lijkt nu tot een formele oor log uitgegroeid. Een ernstige situatie, waarin beide partijen van allerlei kanten V.N., Amerika, Gemene best, Rusland tot matiging wor den bezworen. Of hej helpen zal? Het conflict is te moeilijker, wijl het ook religieus van karakter is. Pakistan, zelf mohamme daans, betwist het hindocstaans In dia het eveneens in meerderheid mo hammedaanse Kasjmir. Vooral van een afstand lijkt het ook vreemd, waarom het onmetelijke In dia, dat al zoveel problemen heeft, zozeer aan dit gebied vasthoudt. Te meer waar het gewoonlijk zoveel ijver betoont in het vermanen van anderen. Het gezaghebbende Britse blad The Guardian brengt nog eens de gedach te op van een oplossing langs de weg van een confederatie tussen India en Pakistan, met Kasjmir als derde. Er zijn overigens nog geen aanwijzingen dat óf India óf Pakistan hier iets voor voelen. Het idee heeft echter vóór, dat ook geen enkele andere oplossing eer be reikbaar schijnt. Incident met Britten Ambassade in Londen wenst Harriman naar Helsinki. gestaan, maar volgens de commandant van de Britse politiekruiser niet is toe gestaan binnen de Britse twaalfmijlszone. Deze commandant beval daarom de Katwijker en tevens alle Nederlandse visserschepen, die zich binnen de zone bevonden, om met netten met een grotere maaswijdte te gaan vissen of de twaalfmijlszone te verlaten. Nu zijn er volgens de internationale vissery- conventie alleen netten met een maas- wydte tot 50 millimeter, die voor de rondvisserij en voor de haringvis vangst dienen en netten met een maas- wydte vanaf 75 millimeteri daartus sen is niets. De Nederlandse vissers hadden dus de keus tussen weggaan of vissen met te wijde netten, waar de haring door de mazen zou zwemmen. Commandant Rog van „De Hoop" kwam tussenbei den, waarvoor hij grote waardering heeft geoogst bij de Nederlandse vis serij-autoriteiten. Hij wees de Britse commandant erop, dat geen enkele Nederlandse visser iets afwist van een regeling, die het zou verbieden te vissen met netten met een maaswijdte van 50 millimeter of kleiner. De Britse commandant trok daarop zijn bevel tn en maakte zijn verontschul digingen. De regering heeft haar landbouwat- taché in Londen opgedragen ophelde ring te vragen. Deze diplomaat kan ech- ter voorlopig niets te weten komen, daar maaswydte van 50 mm. hetgeen alle ministeries in Londen voor het bjet ministerie van landbouw weekeinde gesloten -ijn. Hij doet zijn opheldering DEN HAAG In de twaalfmijls zone voor de kust van Schotland bij Whitby, waar door de aanwezigheid van een enorme haringschool een rijke visvangst is te behalen en waar dientengevolge behalve vele Britse schepen talrijke vissersvaartuigen van andere nationaliteiten de net ten hebben uitgeworpen, heeft zich gistermiddag een incident voorge daan tussen de Britse politiekruiser „Watton" en de Nederlandse haring vloot. Slechts door tussenkomst van de tnmandant van het hospitaalkerk schip „De Hoop" is voorkomen, dat de Nederlandse vloot van deze rijke vis grond werd verjaagd. De „Watton" had gistermiddag een vissersboot uit Katwijk aangehouden om de netten te controleren op de maaswijdte en daarbij geconstateerd, dat de mazen te klein waren. De Katwijker viste met netten met en visserij in Den Haag vernemen, onderbest iemand te vinden, die de internationale visserij conventie is toe-[zaak op dc hoogte is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1