WAT VIND JE VAN KUNST? Nu 's op de man af gevraagd: GEEF MIJ MAAR DE BEAT! Plattelandsjeugd is .in" met kunst meer ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 s= De vele duizenden manieren om het leven te „ver sieren", anders gezegd inhoud te geven, zijn onder I te brengen in twee hoofdgroepen materialisme en meer ideëel gerichte verlangens. Om het Ruimte- gesprek in het nieuwe seizoen op gang te brengen, I kozen wij uit de tweede groep het meedoen aan het I culturele leven. Dat lijkt een dikdoenerig en nogal besmet begrip, maar in feite is het simpelbijvoor- beeld onze tafelmanieren en de wijze waarop wij ons huis inrichten, zijn evengoed facetten van cul- tuur als het voortbrengen en genieten van kunst. Over het laatste willen wij het in het bijzonder hebben. Bij toevallige ontmoetingen in verschillen de plaatsen hebben wij jonge mensen de vraag ge steld vind ia dat ie een of andere vorm van kunst nodig hebt om je leven te vullen en waarom Na tuurlijk pretenderen wij niet, met de interviews op deze pagina een dwarsdoorsnede te geven van de „tegenwoordige jeugd". Bedoeling is, reacties uit te lokken om een breder indruk te krijgen van de mate waarin bij jongeren vormen van kunst een rol spelen. Daarom dus aan iedereen Hij ziet er wel artistiek uit: Wim van den Boon (15) uit Katwijk, wiens hoofd en nek met een indrukwekkende haardos worden bedekt. Maar van kunst moet hij toch niets hebben. Hij begrijpt zelfs niet, dat er mensen zijn, die er wél warm voor lopen. Voor Wim, sorteerder in een conservenfabriek, is er maar één soort amusement: beat-muziek. De rest kan wat hem betreft gestolen worden! Pianokruk werd balie Voor de 24-jarige NS-informa- trice Wily F. Dijkshoorn (tijdelijk gedetacheerd op het station van Leiden) had de balie een piano kruk moeten zijn Een operatie aan haar handen maakte echter een einde aan haar (wellicht veelbelovende) toe komst als pianiste. Zij speelt nu alleen nog maar uit liefhebberij. Sinds kort woont zij op kamers in Den Haag en haar hartewens is, zo spoedig mogelijk een piano te kunnen kopen. Willy Dijkshoorn zou zich haar leven zonder muziek niet kunnen voorstellen; van kindsbeen af is zij er vertrouwd mee. Zij heeft ook belangstelling voor littera tuur, maar daarvoor blijft naast haar concertbezoeken niet zo heel veel tijd over. Lichtreclame vind ik ook wel mooi Telegrafist bij de Koninklijke marine Wim A. C. Maan (24) uit Lekkerkerk vertelt, dat hij geen tijd heeft om zich in de kunst te verdiepen. Veel belangstelling heeft hij er trouwens ook niet voor; zijn interesses gaan een heel andere kant op. Beelden of sculpturen om een stad mee te verfraaien vindt hij wel aardig, maar het mogen van hem ook best lichtreclames zijn. Die doen het ook goed Als hij een wachtje draait op het radiostation in de duinen bij Noordwijkerhout, leest hij wel eens een pocket. Thuis pakt hij af en toe een „betere roman" uit de boekenkast. Heeft de jeugd uit de stad meer belangstelling voor uitingen van kunst dan die van het platteland? Wij hebben twee jeugdleiders naar hun ervaringen hieromtrent gevraagd. Uit hun antwoorden zou men kunnen opmaken, dat in de „provincie" jongelui meer open staan voor min of meer kunst zinnige programma's dan in de stad, waar over het algemeen het contact-met-de-kunst" toch in niger is. Aad J. Begemann (29), die met een groep stadsjongens in de Drentse bossen heeft gekampeerd, vertelt: „Beatles, Rolling Stones en radio Veronica, daér zijn ze stuk voor stuk gek mee. Eén van die knapen had een draagbare pick-up meegesjouwd. En dat ding draaide van 's morgens vroeg tot 's avonds laat.... Voor andere muziek of voor boeken ontbrak alle interesse. Het zou een rot zooitje geworden z(jn, als ik bij voorbeeld iets over Rembrandt had verteld Onvoldoende aandacht van de ouders (door de televisie) voor hun kinderen is er volgens Aad Begemann oorzaak van, dat zoveel jongens 's avonds de straat op gaan Daar proberen zij de „ge zelligheid" te vinden, die zij thuis missen Bijna dagelijks vermeldt het politierapport waar dat op uit gelopen is! SUCCESSEN Cees Schot (35), sinds een jaar jeugdwerk-adviseur bij het Her vormd Streekcentrum De Beuken hof in Mijnsherenland en voor dien acht jaar belast met jeugd- zorgwerk in Zeeland, is optimis tischer. Met tal van culturele evenementen heeft hij leuke suc cessen geboekt, doordat hij de ieugd tevoren ruimschoots infor meerde over' wat zij te zien en te horen kreeg. Hij geeft toe, dat de belangstelling bij jongelui met een middelbare opleiding gemakkelij ker te prikkelen is dan die bij jongens en meisjes met alleen lagere school. Maar ook de laatsten zijn wel „over de drempel te til len", als dat met een beetje tact gebeurt. De culturele programma's van de televisie brengen volgens Cees Schot een groot gedeelte van de (plattelands)jeugd dichter bij de kunst De geringe mogelijkheden, naar toneel of concert te gaan, werken daarentegen weer belem merend. „Ik ben de hele dag met kunst bezig", vertelt Marieke de Man (19) in een knusse Dordtse kunstnijver- heidszaak. Zij is leerlinge van de Academie voor Beeldende Kunsten in Breda: grafische publiciteit is haar hoofdvak. Als zij over twee jaar is afgestudeerd, wil zij zich hoofdzake lijk met illustratie bezighouden, •laar belangstelling voor kunst is veelomvattend: tekenen en schilderen, zo weinig ook muziek en litteratuur. Marieke gelooft, dat er bij een vrij met kunst te maken hebben ZO MAAR EEN PAAR KRETEN Zeer vele jonge mensen groeien op zonder noemenswaardige aanraking met een of andere vorm van cultureel leven. Zij dreigen af te stompen, ande ren zouden wel willen doch worden door „drempelvrees" weerhouden. Voor het al dan niet meedoen aan of gewoon maar genieten van een vorm van kunst spelen milieu van gezin, schoolverband en werkkring een sti mulerende dan wel een belemmerende rol. Kunstzinnige programma's van de tele visie blijken bij vele jongeren belang stelling te wekken. Ook jeugdpaspoor- ten vergemakkelijken het deelnemen aan het culturele leven. Maar een grote massa blijft nog onbereikbaar, dus ongrijpbaar. Het is een vaak gehoorde klacht, dat op menige school hoegenaamd niets wordt gedaan aan de culturele vor ming. Vooral kinderen die direct na de lagere school in het bedrijfsleven komen, staan onwetend tegenover veel dat hun leven zou kunnen verrijken. In het middelbaar onderwijs worden verheugende initiatieven genomen om de culturele vorming te verruimen en te activeren. Maar er zijn nog scholen tc over waar het In het docenten corps aan begrip voor noodzakelijke onderwijsvernieuwing op dit terrein ontbreekt. Tal van Jeugdverenigingen doen. vaak ondanks teleurstellende ervaringen, steeds opnienw pogingen, jongen iets meer bij te brengen, veelal „ploegen op de deren van thuis niefc gekregen. In de rooms-katholieke kerk gaat al van oudsher stimulans en zelfs leiding uit van de kerkelijke top. Wordt daar aan op protestants-christelijk erf be hoefte gevoeld? r het is als kin- Modernisten knoeien maar ivat aan Coiffeur Fred. J. F. Walsmit uit Den Haag met zijn lange haren en baard geen propagandist voor frequente bezoeken aan kapperszaken vindt, dat hij in zijn vrije tijd verdienstelijk tekent. „Dat zit er trouwens bij m'n hele familie wel in, allemaal goeie tekenaars". Zijn neef is kunstschilder; met hem gaat hij regelmatig exposities bezoeken, want hij wil de „ontwikkeling graag bijhouden". Van moderne kunst wil hij niet horen. „Die modernisten snappen zelf niet wat ze maken. Ze doen maar wat en tóch hebben ze het lef hun werk als echte kunst te verkopen Joop F. M. van der Hoofd (30), chef van een Rotterdamse snackbar, loopt de musea niet plat, maar zou in stad en park niet graag de beelden missen. Zijn belangstelling voor kunst noemt hij „oppervlakkig"; hij vindt, dat hij er eerst met de neus moet worden opgedrukt. Met de abstracte kunst heeft hij niets op, omdat hij daarvan niets begrijpt: daarvoor moet je on derlegd zijn. „In musea zouden onder non-figuratieve schilderijen bordjes t met een korte uitleg moeten hangen". Pas als er geen kunst meer was, zou J€j het gemis, daaraan voelen, zo luidt zijn conclusie e Matig tot goring is over het algemeen de belangstelling van de Nederlandse jeugd voor de diverse vormen van kunst. Van verscheidene kanten tvordett loffe lijke pogingen ondernomen om de in te- te gevallen zijn de resultaten maar po- Desondanks is er gelukkig nog een grote groep jongeren, die in de muziekbeoefe ning ren plezierige vorm van vrijetijds besteding heeft gevonden. Br» rn staande foto is er een voorbeeld van. links een jongetje uit een muziek kapel. die er naar hartelust op los blaast en rechts leden van het Nederlands Stu- dentenorkest tijdens een repetitie. Terwijl hij zware kisten in een vrachtwagen laadde, ver telde vakantiewerker Piet A. van Komen (17) uit Rotter dam, dat h\j kunst wel inte ressant vindt. „Maar moderne kunst zegt me niks. Oude kunst, da's mooi". Hij leest niet veel en kijkt zelden naar de televisie. De culturele pro gramma's. die op het scherm komen volgt hij wél. Hij ge looft, dat die zijn belangstel ling voor allerlei kunstuitin gen prikkelen. M'n auto is mijn hobby Mevrouw Bea de Geus-Leonard (22), receptioniste-telefoniste in het Dordtse Tornado-huis. noemt kunst ..onmisbaar". Zij houdt van moderne jazz en klassieke muziek. Het geeft haar rust, als zij naar een platen- concert luistert. Zij is ook een enthousiast toneel speelster. Als Rd van Inter Amicos („de oudste vereniging in Dordt") staat zij vaak op de planken. Piano spelen doet zij ook. Asblonde Emmy van Swaal (16), verkoopster van cosmetica in Ter Meulen's warenhuis te Rotterdam, geeft („eerlijk gezegd") geen cent om kunst. Ze heeft er niet de minste interesse voor: ,'t Doet me echt hele maal niets Een enkele maal gaat zij wel eens naar de bioscoop; spannende of ro mantische films hebben haar voor keur. Lezen doet ze af en toe ook wel: 't liefst romantische boeken... „Kijk, als ik rijk was, kocht ik oude meesters, want die vind ik mood. Maar voor die Picasso-dingen had ik geen cent over. Dat kim je toch geen kunst meer noemen." Stucadoor Jan Groe- newoud (29) uit Rotter dam, die we op een Leids bouwwerk aan troffen, maakt, evenals zijn twaalf miljoen landigenoten, weinig kans op een fortuin en daarom zal zijn interesse voor kunst altijd wel latent blijven. Hij heeft wél bewondering voor moderne architectuur, maar ei genlijk gaat hem niets boven zijn autootje. Het is zijn lust en zijn leven, aan de motor te sleutelen. Op vrije dagen gaat hij uit rijden. Dan maakt hij dia's, vooal natuur opnamen. Kunst? Weet ik helemaal niks van! Zijn haar a la Beatle, bijna twee meter lang en van top tot teen rn het zwart. Zie daar Wim Bijl (19), die in Den Haag van visser wordt omgeschoold tot electromonteur. Kunst? Hij glimlacht een beet je hulpeloos. „Weet ik helemaal niks van!" Beat-muziek, dat is z'n hobby. Hij speelt electrische gitaar in een bandje en droomt van bewon derende fans en (gouden) gram mofoonplaten. Oude gebouwen en schilderijen van oude meesters. Dat zijn voor de Bre dase leerling-voeger Wim Dekkers (15) boeiende kunstvormen. Hij ver telde daar enthousiast over op een steiger, die in verband met restau ratiewerkzaamheden tegen de gevel van een eeuwenoud pand in de Dordtse binnenstad was gezet. Van moderne kunst heeft hij echter „geen kaas gegeten". Een schilderij of een beeld moeten wat voorstellen, „je moet het kunnen bekijken", vindt hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 18