Veertien bezwaren tegen Gereformeerde kerken Mont Saint Michel bestaat 1000 jaar Hilton-Curacao Interviews met genezen lidmaten |Jj De eeuwen aetrotseerd Lange adem ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 j ffiir.ll Ipdl m j,, »De kogel is door de kerk" verschijnt als pocket (Van onze kerkredactie) De kogel is door de kerk. Een aantal interviews met gewezen gereformeerden komen volgende week verzameld in een pocketboek in de etalages te liggen van de Nederlandse boekhandelaren. Het is een boek geworden dat vele gereformeerden het hoofd wat zal doen hangen en tegelijkertijd de wenk- brouwen zal doen fronsen. Maar het is tegelgkertijd een boek dat niet alleen de Gereformeerde Kerken treft. Er worden dingen gezegd, aanklachten geuit die alle kerken raken. B(j de Uitgeverij Bert Bakker-Daamen zal volgende week het boek „De Kogel door de kerk" verschijnen. Daarin zjjn de veertien interviews met ex-gerefor meerden verzameld. Onze kerkredactie kreeg de druk proeven ter inzage en had dus de primeur. Op deze pagina Geestelijk Leven wordt een kritische beschou wing gewijd aan dit boek en zijn inhoud. kunst. Jan Kassies, antwoordde generaliserend: „Het gereformeerde leven kent de kreativiteit niet." Twee antwoorden blijven gereformeerd, met hun eeuwige beginselen en hun funda mentalisme". In wezen bedoelen ze hetzelfde: Het geloof was voor hun gevoel verstikt onder leeruit- spraken en levensstijl. De titel slaat nergens op: „De kogel door de kerk." De redac teuren en verslaggevers van deze gesprekken zeggen eerlijk: „Wat de titel betreft, deze is uitsluitend ge kozen om de verkoop te stimule ren." De gereformeerde hoogleraar prof. dr. G. Th. Rothuizen, die het wat studentikoze slotwoord in imi- tatie-Pharetra-stijl schrijft, heeft echter in de achttiende eeuw een Carolus Tuinman ontdekt die deze uitdrukking verklaart met: „Het heilige niet ontzien." Er zijn in derdaad geïnterviewden bij die het heilige niet ontzien omdat ze het nog nooit gezien hebben er zijn er ook bij die van het on heilige te veel gezien hebben in de kerk. Een wijde variatie van ex-gere formeerden it bijeengebracht. Twee van hen zijn nu rooms-kathollek. verschillenden hervormd, één werd burgemeester (niet vermeld wordt dat L. J. de Ruiter indertijd de Jongste burgemeester was van ons land), één werd hoogleraar van wege de Nederlandse Hervormde Kerk te Amsterdam, en velen van de geïnterviewden zijn bekend ge worden om hun al dan niet kunst zinnige pennevruchten. Veertien verschillende mensen brengen hun bezwaren tegen de Gereformeerde Kerken te berde. Als alle interviews gelezen zijn komt men onwillekeurig tot de conclusie dat er niet veertien, maar eigenlijk maar twee ant woorden zijn. Er zijn er die heengegaan zijn. omdat ze er innerlijk nimmer bij- gehoord hebben. Jacques Hamelink zegt: „Het is bepaald onjuist te spreken van geloofsverlies. Ik heb nooit geloof als bedoeld bezeten." Wim Brinkman herinnert zich uit zijn kinderjaren alleen maar twee grondwaarheden: „erfzonde en pre destinatie.genade was er niet Beeld vergaderende synode om de von nissen die hen troffen in verband met de leeruitspraak van de synode van Assen-1926 terug te 'nemen? Het is immers een publiek geheim dat de kwestie Assen waarschijn lijk wel weer zal worden verscho ven naar een volgende synode, op dat er eerst nog weer gestudeerd zal kunnen worden. Anderen zijn positiever. De jour nalist H. M. van Rankwijk zegt tenminste: „Naar wat ik zo hier en daar opvang, dan moet ik zeggen ja. Dat berust op een aantal ver spreide ontmoetingen en uitingen. Ik denk daarbij vooral aan de jeugd." En prof. dr. B. de Goede zegt: „De gereformeerden lopen tegenwoordig in de pas, ze leven Goede raad Het is ongemeen boeiend om te luisteren naar alle bezwaren die opgesomd worden, soms omdat men in een flits een beeld van de Ge reformeerde Kerken krijgt zoals die waren, soms omdat zij veel meer inzicht geven in de levens van de geïnterviewden. Terecht schrijft Buskes in zijn voorwoord: „Soms herken ik de Gereformeerde Kerken in de interviews. Soms doe ik dat niet." Prof. Rothuizen komt aan het slot tot een soortgelijke conclusie. Hij zegt dat er alle aan leiding is om zo nu en dan roepen, maar den: „onzin". te antwoor- Een van de ex-gereformeerden, die in het boek „Een kogel door de kerk" werd geïnter viewd, Wim Brinkman, vertelt: „Op een avond in april 1956 stak ik op de hoek van een laan in Badhoevedorp een si garet op en tag plotseling dat als het bestaan van God wer kelijk van enig belang sou zijn, het onmogelijk zou zijn zonder zo Iemand te leven, ik allang weg, dood, zou zijn geweeet." Zijn conclusie was: Ik ben niet dood, dus is er geen God. Maar hij begreep en begrijpt niet, dat hij in wezen een voluit bijbel se waarheid heeft gesproken. Want juist dit zegt Paulus ook. Hij schrijft aan dc gelovigen van Efeze: „Ook u hoewel gij dood waart door uw overtredin gen en zonden en even later betrekt hij het ook op zichzelf: „hoewel wjj dood waren door de overtredingen..." Brinkman begrijpt niet dat men op twee manier dood kan zijn. Men kun de scherpe smaak van een sigaret op^ de tong proeven, ven en toch dood zijn. ilij begrijpt dat niet, omdat Hij in wezen een vals beeld van God heeft. Als God werkelijk bestaat, zegt hij, ..zou het on mogelijk zijn zonder zo Iemand te leven". Dat Brinkman zon der God kan leven ligt echter niet aan hem, maar aan de Lief de van God. Hij redeneert vanuit een donker Godsbegrip, die niet zou kun nen toestaan dat Iemand Hem terzjjde schuift. Maar do bijbel spreekt van een genadig God, die steeds weer zijn handen uitsteekt naar hen, die niet van Hem willen weten. Wie God ontmoet komt allereerst diep onder de indruk van Zijn liefde. Wie God ontmoet komt plotseling tot de opmerking: Hoe heb ik zonder Hem kun- Het ordt i Kunst Kennelijk leefde bij de redactie de gedachte tiat de GerefoYmeerde Kerken voor velen verwerpelijk zij ft omdat zij een a-cultureel milieu zouden vormen. „Wat is het toch in de gereformeerde kerk dat juist kunstenaars, journalisten en dat slag mensen niet aanstaat?" vroeg een van de redactieleden argeloos. De „Links"-radicale-so- cialist (van het blad dat zo heet). Wim Brinkman, gaf echter ten antwoord: „Het is de vraag of er van de afvalligen, van de voor malige gereformeerden, statistisch signifikant meer elementen in de vrije beroepen terechtkomen dan voor andere categorieën het geval is. Ik denk het niet." Maar hij voegt er aan toe: „Het is volstrekt onmogelijk in de gereformeerde kerk gelukkig te zijn, zowel om de mensen als om de leer." En de secretaris van de Raad voor de bij." Daartegenover staan de bezwaren naar voren gebracht door anderen die wel in een kerk terecht zijn ge komen, die daar meeleven of een vooraanstaande plaats innemen. „Mijn grote verdriet," zegt ds. H. A, C, .Hilderlng, die een bekend zencfeling was en nu met emeritaat is, „in die jaren was het intellec tualistisch formalisme dat in de gereformeerde kerk de toon aan- Fedde Schurer zegt: „Ze hadden hun zaak zodanig met Gods zaak vereenzelvigd, dat ze meenden op deze wijze (zijn excommunicatie) hun plicht te doen." Prof. Smelik had een afkeer van de „beroemde antithetische houding de hoofd ellende hiervan is dat men zich heeft afgesnoerd van beïnvloeding door grote figuren buiten de gere formeerde kerk. Iemand als prof. Gunning Jr. bijvoorbeeld heeft totaal geen invloed gehad." Buskes schrijft in een voorwoord dat hij is opgegroeid in kerken met hun „Wij Calvinisten" en „Wij Veranderingen En hoe staan deze mensen nu tegenover de veranderingen, die zich ook in de Gereformeerde Kerken hebben voltrokken? Dat is ook een vraag die telkens gesteld wordt. Sommigen vooral van de jongeren achter in1 hèt boek,: staan er nog niet ver ge noeg vandaan om werkelijk een gefundeerd oordeel te hebben. Prof. dr. E. L. Smelik. die eerst zegt dat hij van de Gereformeerde Kerken niet veel meer afweet, is nogal negatief: „Maar ik moet toch zeggen dat die veranderingen me niet zo erg essentieel lijken. Er is op geen enkel punt een echte be slissing genomen. Niet bijvoorbeeld op het punt van de oecumeniciteit. en ook niet wat hun bijbelbeschou wing aangaat. Er is vermoedelijk wel een mentale verandering bij een aantal mensen, maar in het geheel werkt die nauwelijks door." Is het omdat hij niet veel verwacht van het verzoek, dat hij samen met dr. J. J. Buskes en ds. S. P. Ver meer heeft gericht aan de zojuist En soms hebben ze nog goede raad, zoals bijvoorbeeld hoeden- ontwerper Harry Scheltens, die nooit meer in een kerk komt: „Laat ze eens wat meedoen met de oecumenische gedachte Maar misschien is dat juist de gedachte die bij menige lezer na de laatste bladzijde zal blijven hangen, maar dan als een goede raad aan de mannen die zich lieten interviewen. De goede uitzonde ringen niet te na gesproken, krijgt men soms het gevoel alsof hier ge sproken wordt over de gerefor meerden als „apen in een kooltje." Het boek is allerminst een school voorbeeld voor het moderne oecu menische gesprek, noch tussen ge lovigen onderling, noch tussen hen die de wereld verkozen hebben en de kerk. Er wordt veelal over de Gereformeerde Kerken gesproken, niet tot die kerken. h.v.io' We kunnen ons voorstellen- dat vele gereformeerden na afloop verbaasd zeggen: we herkenden ons zelf niet. Misschien dat het toch wel goed zou zijn als de eveneens ex-gereformeerde uitgever Bert Bakker nog eens een tweede boekje op de pers zou leggen. Hij zou het kunnen noemen: Een bankje ln de kerk. Maar dan met als ondertitel „Veertien gereformeerden, die on danks veel, toch hun kerk niet ver lieten." Dc kogel door de kerk, veertien interviews met gewezen gerefor meerden door Koosje Koster, W. J. van Bennekom, J. D. F. van Halsema, M. Schouten en J. P. Slzoo. Uitgave Bert Bakker- Daamen N.V., Den Haag. Mont Saint Michel, de Benedictijner abdij op de granietrots vóór de kust van Normandië be staat althans in haar huidige vorm op 10 september duizend jaar. Al in het jaar 709 be gonnen de monniken daar op dat eilandje met de bouw van hun klooster. Zij wijdden hun in zee gelegen berg aan de aartsengel Michaël, die in Openbaringen 12 7 genoemd wordt als de overwinnaar van de draak (Satan) en die door de vroege Christenen werd beschouwd als dè beschermer van de kerk. Vele plaatsen, die hooggelegen waren, kregen in de Middeleeuwen kapellen met de naam van Michaël. Volgende week zullen regeringsautoriteiten en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders over de dam van het vasteland naar Mont Saint Michel gaan om met de Benedictijners het duizendste jaarfeest te vieren caCI oioJ Mont Saint Michel is ook een touristische trek pleister. In de loop dei" eeUwen zijn op dë rots prachtige stalen van allerlei bouwstijlen ver rezen. Het klooster is Romaans, de wereldlijke ruimten er om heen zijn zuiver Gothisch en dan is er voor de bezoekers altijd nog het wonder van het grote getijverschil in de baai tussen j continent en eiland. Het verschil tussen hoog en laag water kan daar heel dikwijls meer dan 12 /2 meter bedragen. De monniken van Mont Saint Michel hebben in de Middeleeuwen voor de Engelse kust bij het graafschap Cornwall in het zuiden een zuivere tegenhanger van hun eigen woonplaats gevonden. Daar werd een abdij gesticht, die onder de Bene dictijnen van Normandië ging ressorteren en het eilandje, dat wij op de kleinere foto hiernaast in beeld brachten, kreeg de naam St. Michael en werd een duplicaat van het nu duizendjarige Mont St. Michel. Brinkman redeneerde: Ik leef zonder hein, dus Hij bestaat niet. Het is wel een bijzonder stuk zelfoverschatting te den ken dat God niet bestaat, om dat Brinkman zich niet om Hem bekommert en God hem nochtans niet vernietigt. Op dia manier kapt hij bijvoorbaat de mogelijkheid af dat Gods genade een lange adem kan hebben. En dat ontdekt juist degene die God in zijn leven ontmoet Voor Curasao was de afgelopen week economisch zeer belangrijk. Toen viel namelijk op 31 augustus jl. de beslissing: het grote Hilton Hotel aan de Piscadera Baai zal er komen. Conditio sine qua non voor het financieringsprogramma was namelijk dat de lokale kapitaalmarkt van Curasao voor twee miljoen Antilliaanse guldens een zesde van de totale in vesteringskosten in dit project moest participeren. Over de betekenis en de omvang ervan gaat dit artikel. Illlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll llllltllllllllllllllllllllllllli Over twee jaar luxueus hotel op het eiland keling zal, zo wordt officieel voorspeld, zich zeker in de ko mende jaren blijven voortzetten. Eén van de jongste stimulansen in dit verband was de met on geveer veertig procent verlaagde z.g. tourist class-retourtarieven. vakantiegangers kun- profiteren. Curacao heeft van deze stroom slechts ten dele kunnen meepro fiteren, Niet omdat er te weinig interesse voor dit gebied be stond, maar omdat de bestaande hotelcapaciteit onvoldoende was en nog is. Vooral in het seizoen 1964-'65 moesten meer toeristen Vertrouwen Al gauw diende de gigantische Hiltonorganisatie zich aan, die voldoende vertrouwen in de mo gelijkheden heeft om op Curacao De figuur bij de stichting is dan globaal zo, dat Hilton de hotelgebouwen plus inventaris voor twintig jaar huurt en de exploitatie op zich neemt. Het jaarlijkse huurbedrag wordt in grote lijnen gevormd door twee derden van de bruto-exploitatie- winst, te voldoen door Hilton. De investering moet dus van derden komen, doorgaans uit het land van vestiging. Van de Ne derlandse regering werd mede werking verkregen in de vorm van een lening ad 8 miljoen via het z.g. Meerjarenplan. Onder hypothecair verband leent het Eilandgebied voorts nog twee miljoen, terwijl en dat was conditie voor medewerking via het Meerjarenplan de laatste twee miljoen uit de particuliere beurzen op Curacao moesten ko- (Van een onzer redacteuren) Het beslissende sluitstuk van de financiering is er Nu de Curagaose zaker. wereld voor twee miljoer aan risicodragend (aan delen) kapitaal heeft wil len investeren komt vlak bij Willemstad een Hilton Hotel. Capaciteit ongeveer 250 appartementen. Ter vergelijking: Hilton-Rot. terdam heeft er 263 en Hilton-Amsterdam 276. Het Cura?aose hotel zal de Hollandse broers dus nie* veel in grootte ontlopen. Met dit project wordt Curasao .■en hotel rijker waarvan dc stlohtlng 12 miljoen (Antilliaan» courant) gaat vergen. Men hoopt er de elk Jaar groter wordende stroom toeristen vooral uit de States volledig mee aan te kun- De Amerikaanse overzeese :oeristenstroom heeft zich in ruim tien jaar meer dan ver drievoudigd tot ruim twee mil joen mensen per jaar, die voor enkele miljarden dollars beste den. Deze schoksgewijze ontwik- Spanning Welnu, op dc sluitingsdatum, 31 aug. JJ„ bleken alle 20.000 stukken van nominaal honderd gulden te z(]n uitgegeven op de lokale kapitaalmarkt. De gun ning van het project kan dus thans plaats hebben. Dat het toch wel even heeft gespannen moge hier uit blijken, dat op de emissie van twee miljoen nog geen veertien dagen geleden pas voor even meer dan de helft was ingetekend! Het hoofdgebouw uiter aard zullen bij de uitvoering van het hele project de plaatselijke leveranciers en arbeidsmarkt in eerste instantie worden aange sproken omvat 200 hotelka mers. Aan de Piscadera Baai, waar de gebouwen verrijzen stóét reeds een gelijknamig ho telgebouw. dat reeds 46 kamers bevat zodat ongeveer 250 ka mers worden verkregen. Op het terrein aan de baai komt een apart casino en een vergaderzaal voor 200 tot 400 personen. Verder omvat het pro ject de bouw van een aantal winkels, terrassen, tennisbanen, de aanleg van een prachtig strand plus nodige voorzienin gen, kortoro het zal voor de verwende Amerikaanse toerist een genot zijn om straks op Curacao (een deel van) zijn va kantie door te brengen. De economische betekenis van dit project bl(jkt nl aanstonds uit de bouw, waarbij gedurende twee jaren ongeveer 200 arbei ders van Curapao emplooi zul len vinden. Voor de exploitatie zijn 260 werknemers nodig, ter wijl in de bijbehorende horeca- scctor nog eens 120 mensen werk gelegenheid zullen vinden. En wat de toelevcringssector be treft hier rekent men erop dat ongeveer 300 extra arbeids plaatsen door het bestnan van het grote hotel, zullen kunnen worden bezet. Weinig risico Risico is er aan het project praktisch niet verbonden. Daar staat in feite de grote Hilton organisatie borg voor. Van de reeks Hiltonhotels over de ge hele wereld is er niet een te noe men, die geen belangrijke win sten afwerpt. Voorlopig zal het grootste con tingent toeristen voor Curacao uit de Verenigde Staten afkom stig zijn, alsmede uit andere Amerikaanse landen. Door een verdere verlaging van vervoers- tarieven voor toeristen verwacht men echter op den duur relatief steeds meer Europese toeristen.' In alle opzichten gaan afstanden immers hoe langer hoe minder een rol spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14