COR VEROLME: vandaag AO W-er, maar zijn carrière gaat door HET LUKTE... De koning van de stapelloop ZONDAGSBLAD iedere keer weer ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1WS Verlucht met vele foto's Is het als een goed verzorgde paperback juist vóór de 65ste verjaardag van de Nederlandse scheepsbouwer, wiens naam in vele uithoeken der wereld tot een begrip werd, bij de Haagse Uitgeverij J. N. Voorhoeve verschenen (166 blz., 8,90). WASDOM De beide auteurs hebben van deze le vensbeschrijving tegelijkertijd de „story" van het tot voor velen zo onbegrijpelijke wasdom komen van een wereldconcern gemaakt. Zij hebben terecht ingezien, dat de man Verolme niet los te maken is van zijn levenswerk en dat levenswerk niet van de man. De „huiselijke" Verolme (zo die al zou bestaan) vinden we in deze biografie dus niet. Wel de man, die voor geen onmogelijkheden op zij ging. Wél de man dus, die in 1946 een veilige en toch niet te onderschatten functie prijsgaf als hoofdingenieur bij Stork in Hengelo, omdat hij er de voorkeur aan gaf (zoals de schrijvers zeggen) „een bom van opgekropte ontevredenheid te laten barsten over de bevoegdheden, die hij heeft, en de promotiekansen, welke hem voorbijgaan. Hij dient een rapport bij zijn directie in, waar hij in stelt dat hij als directeur in een topfunctie verlangt te worden aangesteld". VOOR ZICHZELF Hij kreeg die topfunctie niet. Was dat wel.Jhet geval geweest, dit verhaal zou nooit geschreven zijn. Evenmin als die honderden artikelen in kranten en tijdschriften. „Als heel klein mannetje begint de recalcitrante motorenspecialist op 7 p .ember 1946 voor zichzelf. Hij richt dan het Scheepfinstallatiebedrijf Nederland op, een groot woord voor een bedrijfje, dat nog niets bezit en waarin een schijntje aan geld wordt gestopt. De bedoeling is een firma op te bouwen die in staat is machine-installaties te leveren aan die werven in de omgeving van Rotterdam, die geen eigen machine fabriek hebben. Begrijpelijk is dan ook dat in de Maasstad domicilie wordt gekozen." IJSSELMONDE En dan komt die zomerdag in 1947, waarop ex- Rijnschipper Evert van Zoelen een eenzame figuur in lieslaarzen in riet en modder van de Oostdijk te IJsselmonde ziet rondsjouwen: Cor Verolme. „Hier komt mijn fabriek", zegt hij en in het gesprek dat volgt wordt Van Zoelen aangetrokken als één van de eerste tien medewerkers van de scheeps- machinebouwer-in-spé. Er wordt met primitieve mid delen gewerkt in die prille begintijd, maar de werkers van het eerste uur denken er nog altijd met weemoed aan terug. In die periode hebben maar heel weinigen geloof gehecht aan de visioenen, die Verol me hun voorspiegelde. Ze hebben hem gelijk gegeven, als hij vertelde, dat er in de oorlog 5700 geallieerde schepen naar de kelder gingen en dat de wereld yan nu (1947) schreeuwt om motoren en... schepen. VOLGENDE STAP Want dat wordt de volgende stap. Van toeleverings bedrijf voor de scheepswerven, wordt Verolme con current. En dat zit niet lekker. Hij legt beslag op de oude scheepswerf van Jan Smit Czn. in Alblasserdam, een ouderwets geval, maar in snel tempo wordt daar een modern geoutilleerde bouwmogelijkheid gescha pen voor boten tot 35.000 ton. En het ging voort: de Botlek, Heusden, Brazilië, Noorwegen, Ierland... Steeds weer een andere hoog geplaatste sprak het: „Ik doop u..." En steeds weer een ander schip gleed van een Verolme-helling. Pas in 1952 begon dat. Het werden meer dan honderd schepen tot dusverre, waaronder de grootste reuzen, die met de benaming mammoet-tankers heel juist werden getypeerd. Prinses Beatrix verrichtte, geholpen door de heer Verolme, de doop tan de Esso Den Haag, het grootste koopvaardijschip van de Nederlandse vloot, dat bij Verolmc-Rozeitburg werd gebouud. Negentigduizend ton was de maat van deze mammoet. (Van een onzer redacteuren) Cornelis Verolme, samen met zijn echtgenote, vlak voor hun vertrek naar Moskou, tcaar de Nederlandse scheepsbouwer heen ging om zakelijke contacten te leggen. Heel vaak reisde hij van Schiphol naar een of ander land. En doorgaans kwam hij dan terug met nieuws en orders Hij zit tegenover ons Cornelis Verolme, man en mens. Als man op 4 september 1900 geboren heeft hij met z'n ideeën en plotselinge invallen een concern opgebouwd, dat nog geen twintig jaar na het prille begin, aan meer dan tienduizend werknemers brood verschaft. Hij is de vader er van; de paternalistische spil in een miljoenendans. „Mijn omzet bedraagt thans 250 miljoen gulden per jaar", zegt hij, „en al mijn bedrijven tezamen vertegenwoor digen een vermogen, dat niet ver van het miljard verwijderd ligt." Duizenden zijn die zaterdag middag naar de oevers van de Noord gegaan, als gold het een interlandvoetbalwedstrijd. Ze willen met eigen ogen zien, of de Jacob Verolme (foto boven) zich met een reuze vaart van de helling op de Alblasserdamse werf dwars de rivier over in de dijk van Hendrik Ido Ambacht zal boren. Werfdirecteur Poul Benzon deelt de twijfel van de leken niet. Cor Verolme ook niet meer. „Als Verolme op 11 mei 1957 naar Alblasserdam rijdt, waar de ertstanker, die de naam van zijn vader draagt, van stapel moet lo pen. is er geen angst dat er iets mis zal gaan. Wel is er weemoed, veel weemoed zelf. De vader, met wie de zoon zulk een sterke bin ding had, is niet meer. Hij is gestorven, toen alles nog wankel was en klein...." stellen de schrij vers van De Koning van de Sta pelloop. GELUKT Het duizendkoppige publick ziet, hoe op die 235 meter brede rivier de bijna tweehonderd meter lange supertanker op het juiste ogenblik wordt afgeremd en de zwaai maakt. Het is weer gelukt. Zoals het eerder met de P. G. Thulin, de Kloosterdijk van de HAL op spec taculaire wijze gelukt is en later met giganten als de Presidente Juscelino Kubitschek opnieuw goed zal gaan. Jacob Verolme.... vader van de scheepsbouwer, bij zijn leven landbouwer-koopman in Nieuwe Tonge. Van de vader erfde de zoon de handelsgeest. „Behouden vaart, Jacob Verolme.... Moge u de zegen geworden, die ik door het bezit van wijze en vrome ouders ont vangen en genoten heb...." laten de auteurs hun hoofdpersoon bij die spectaculaire tewaterlating denken. VERBAZING Maar Nederland en de wereld krijgen intussen nog meer om zich over te verbazen. In januari 1959 koopt Verolme te Cobh in Ierland een verwaarloosde werf. Die wordt gemoderniseerd en geschikt gemaakt voor de bouw van sche pen tot 60.000 ton. (eerste foto links). En nog geen maand daarna begint Verolme 59 mijl ten westen van Rio de Janeiro, temidden van de rimboe, de bouw van de groot ste werf van Zuid-Amerika op een rots. die eerst met dynamiet en bulldozers moet worden geëgali seerd (tweede foto links). Op het eiland Rozenburg is deze belangrijke tak van het Verolme- concern al geruime tijd draaiende. Daar loopt in mei 1959 de mam moet-tanker Mohammed Reza Shah van stapel. De Koningin, prins Bernhard, de Sjah van Iran zien, hoe prinses Margriet de doopplechtigheid verricht. En op die werf zal ook het grootste schip van de Nederlandse koop vaardijvloot, de 90.000 ton metende tanker Esso Den Haag, te water OPWAARTS Zo vaak en zo veel als dat maar mogelijk was, bleef de steeds suc cesvoller scheepsbouwer Cor Ver olme echter de gewaardeerde gast in zijn geboorteplaats. Samen met zijn echtgenote maakte hij daar in Nieuwe Tonge een ballonvaart van mevrouw Boesman (foto links on der) mee. Dat tochtje in die ballon zou men bijna symbolisch kunnen zien: de man. die zo'n grote op waartse vlucht nam. bleef met beide benen verankerd in de soli de grond. „In de loop der jaren heb ik twaalf niet al te lage onderschei dingen gekregen. Maar dat daar is toch het mooiste wat ze me heb ben kunnen geven." Hij wijst naar een wand in zijn met scheepsmo dellen versierde werkkamer. Er hangt een oorkonde, netjes achter glas en in een goudkleurig lijstje. Zij komt uit zijn geboorteplaats Nieuwe Tonge, waarvan het ge meentebestuur hem met de ere penning begiftigde. „Voor de grootste prestatie op het gebied van de scheepsbouw. Voor de veie blijken van daadwerkelijk medele ven met de bevolking der gemeen te," lezen we in het vlot-geschre- ven boek van onze collega's. L.^en hem in die tv-uitzending leren kennen als een vaderlander, waarop men trots mag zijn. Ze horen Verolme zeggen: „Je moet minstens een uur per dag lachen, maar niet achter elkaar". En ze nemen Verolme ln hun gedachten op in de kleine kring van bedrijven en instellingen, die een vast omlijnd begrip voor door-en-door-Ne derlands zijn geworden: als de KLM, Philips, de Shell, de Unileyer en Ver- En het juiste gevoel voor stunts, voor reclame, voor in het nieuws blijven, geven aan dat spreken tot de verbeel ding van de massa nog meer voet Verolme krijgt tegenstanders als hij zich met de politiek gaat bemoeien. Verolme wordt door de één bewonderd, door de ander „afgetuigd" vanwege zijn bemoeienissen met dc REM. Verolme. Verolme. Verolme. Flakkee L)e man, die slaagde, toen hij al op middelbare leeftijd was gekomen. Uit de kleine boerenjongen van Flakkee, die op de Ambachtsschool van Middel- harnis na het beëindigen van de cursus een zilveren horloge won, omdat hij zonder mankeren en zeer voorbeeldig school had gegaan, groeide een scheepsmagnaat. Zo'n carrière moet wel tot de verbeelding spreken. In de avonduren doorliep hij de avond-MTS te Rotterdam. Hij was niet tevreden met wat hij als werknemer bereikte. Hij begon voor zichzelf en hij slaagde. Zonder in idolate bewondering te vervallen, zonder verheerlijking hebben <Je twee schrijvers die succesvolle car rière van een zoon van de Zuidholland se eilanden getekend en het is hun verdienste, dat zij nergens uitglijden tot een overtrekking van het beeld, dat men zich van Cornelis Verolme heeft gevormd. Showman Zij hebben zijn successen genoteerd, zij hebben de feiten voor zichzelf laten spreken en uit hun boek is de man naar voren gekomen, die vandaag in het Rotterdamse Iiilton Hotel het mid delpunt zal zijn op een verjaarsrecep- tie. waarop ongetwijfeld het „show manship" van deze Verolme weer eens duidelijk aan de dag zal treden, maar waarop zeker ook de oprecht gemeende bewondering zal worden uitgesproken voor hetgeen deze man in nog geen twintig jaren tot stand wist te brengen. Een carrière, die nu bij het bereiken van het 65ste levensjaar nog geen stilstand hoopt te gaan kennen. Als een gevierd sportheld heeft hij zich door zijn prestaties in de belangstelling van vele duizenden mogen koesteren. Tijdens zijn carriè re van nu bijna twintig jaar is hij bewonderd en verguisd. Als een ware „captain of industry" heeft hij zich op de hoogtepunten in zijn carrière en dat waren er vele omgeven geweten door bij zyn werk geïnteresseerde groten der aarde. Als een sprookjesfiguur, die schijnbaar moeite loos de toverstaf zwaaide, deed hij uit de mod der van de Botlek, de rotsen van Brazilië, op vervallen scheepswerven langs onze rivieren, in Ierland en Noorwegen, in Peru en straks misschien in Indonesië, het wonderlijke we reldconcern verrijzen uit het niets van 1946: Verolme Verenigde Scheepswerven N.V. Als man van 46 begon hij. Als man van 65 staat de Zuidhollandse eilander Cornelis Verolme nog stevig met de handen aan het roer van het immense bedrijf, dat hij teza men met zyn duizenden medewerkers opbouwde. Vandaag heeft deze Cornelis Verolme zjjn AOW-leeftijd bereikt. Maar aan rus ten denkt hy nog niet. Integendeel. Iedere dag brengt weer nieuwe plannen, die met wilskracht en doorzettingsve rmogen worden uitgevoerd. Begeleid door de bewon dering, de afgunst, de verguizing, de verhalen van de duizenden. Scheepsbouwer Cornelis Verolme, de koning van de stapelloop. Zo is hy gekarakteri seerd in de biografie, die twee redacteuren van onze bladen (Link van Bruggen en en Hein J. Waalwijk) over hem schreven. Aan die biografie zyn vele van de gege vens op deze pagina ontleend. Cijfers, grote cijfers zijn in het leven van Cornelis Verolme een voort durend grotere rol gaan spelen. Link van Bruggen en Hein J. Waalwijk hebben de hoofdstukken van hun biografie van de scheepsbouwer terecht allemaal titels met cijfers er in verwerkt gegeven. Duizend en één velletjes papier, is één van die titels. En daarin wordt beschreven, hoe de hoofd persoon telkens weer tracht op de duizenden, die om hem heen staan, en wier broodheer hij is, iets van zijn sterke Godsbesef over te dragen. Hij doet dat in zijn brieven aan het personeel. Hij wenst het contact met zijn men sen te bestendigen. Op zijn 65ste ver jaardag heeft hij aan al zijn werkne mers een exemplaar van het boek tea geschenke gegeven. Uit ij delheid? Mis schien. Maar alleen uit ijdelheid? Zeker niet. Want, schrijft Verolme, ln dit boek zult u voorvallen lezen, waarmede u ten nauwste betrokken bent geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13