Weekagenda Eén dag halve prijs Vredeskerk waardig in gebruik genomen VAN HIT DRAAIBOEK 3 .Met z'n neus in de boter een verrukkelijke komedie Leidato 1966: streekbeurs in houten-hallencomplex Dertig jaar voorlichting voor Leidse huisvrouwen WOUT BERCERS Glippertje 2?o NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 Jeugdbuitencentrum LEIDEN In ons bericht van glste- ■en over het nieuwe jeugdbuitencentrum berichtten we abusievelijk., dat het plan hiervoor is ontworpen door de dienst Gemeentewerken. Deze dienst heeft ech ter het plan alleen goedgekeurd. Het is ontworpen door architect J. J. Schrama. die deel. uitmaakt van het bestuur der stichting Leidse Jeugdverbliiven. SCHUDEI'S o^aVin CITROEN N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN LEIDEN In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden, onder wie burgemeester Van der Willigen, de wethouders Van Hoek. Harmsen en Piena, deken Haring, predikanten en kerkelijke colleges is gisteravoni de Hervormde Vredeskerk aan de Burggravenlaan officieel in gebruik ge nomen. Voordat de eigenlijke dienst begon, werd een aantal toespraken gehouden. Zo schetste de heer M. Struys, voor zitter van het college va-n kerkvoog dten op uitgebreide wijze de voorge schiedenis van deze nieuwe kerk. Hij releveerde, dat die wijkgemeente, die voorheen Levendtaai heete nu dezelfde ntaa-m draagt als de kerk en hij her innerde aan de instelling van de bouwcommissie in 1944. De toenma lige voorzitter ervan, de thans 80- jarige heer J. Wilbrink, woonde de opening van de kerk bij. Aangezien wij reeds eerder over nieuwe kerk schreven, volstaan we ten aanzien van de toespraak van de heer Struys nu, door nog te vermelden, dat hij zijn beschrijving liet volgen door een al even omvangrijk dankwoord aan de velen, die aan de stiohting ve de Vredeskerk hebben meegewerkt. Speciaal dankte hij het architecten bureau Hamerjagt en De Ruyter te Arnhem en het aannemersbedrijf Den Ouden te Alphen aan den Rijn. In zijn dankwoord tot de gemeente zei spr. dat -het bouwfonds thans ruim f 111.000 groot is. Na te hebben be dankt vor de vele geschenken betrok de voorzitter speciaal ds. D. J. Vossers in zijn toespraak. Hij noemde hem de man, die overal achter stond. Den Haag: Diligentla. 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde" Zaterdag Rapenburg 12: 7.30 uur. Inschrijvings avond C.J.V. Rehoboth, voor jeugdsocië- teiten De Spil (1620 Jr.) en 't Roefje (20 jr. en oudei Den Burcht, 4 tot 8 uur: Inschrijving voor uitdeling van haring en wittebrood op 3 oktober. Stationsplein, perron 13, 9.55 afd. Leiden Natuurhist. Ver., vertrek ;c voor excursie lange Wijde Aa (alleen bij Ir goed weer). Oude Vest 13. 8 uur: CJV De Valk. jj! J feestelijke seizoenopening. ;e Den Haag: Lutherse kerk, Luth. Burg- wal 9, 3 tot 3.45 uur: orgelconcert Wim I van der Panne. 11 Den Haag: Diligentla, 8.15 uur: Nwe Komedie „De gevierde liefde" Films r Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Met z'n I neus in de boter (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): NoodlEtnding e i in de frontlinie (14 jaar), Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De laatste s rit naar Santa Cruz (14 jaar); woensdag j 8 september: Alleer. de zon was getuige (18 jaar). j Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): tot en met j maandag: Agent 077 operatie Hongkong i i (18 jaar); dinsdag en woensdag: Gevaar. j lijke liefde (18 jaar). 1 Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kare John #18 jaar). Trianon (2 30. 7 en 9.15 uur): Veel liefs uit Moskou (18 jaar). Welke apotheek? j Geopend voor spoedeisende gevallen: ■apotheek Herdineh Blanken. Hoge- j woerd 171, tel. 20502. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Lelden wordt eveneens waargenomen door apotheek Herdingh Blanken. De Oegstgeester Apotheek is geopend. j Apotheek Voorschoten is op zondag 5 september gesloten van 's morgens 8 J uur tot 's avonds 22 uur. Behalve apotheek Herdingh Blan ken is in Leiden op zaterdag 4 septem- j ber, 's morgens van 8 uur tot 12 uur, uit- I sluitend voor spoedeisende gevallen, ook I geopend: apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. j De apotheken te Leiderdorp, Oegst- geest en Voorschoten zijn op zaterdag 4 I september ook 's morgens geopend. Tentoonstel Hngen Rijksmuseum Oudheden: „Opgravin gen in bijbelse grond", tot 20 sëptem- j ber. Hortus Botanicus: tentoonstelling van hedendaagse Ned beeldhouwkunst, Tiids- beeld '65. tot 6 sept., 10—21 uur Rijksmuseum Volkenkunde. Steenstr tentoonstelling Umvisie 65, t.g y lustrum Universiteit oeeld van het dage Ujks werk v«r de Leidse universiteit. J tot ongeveer 13 september, 105 u.. op I zondag van 1—5 uur. De Lakenhal: tentoonstelling van foto's .Leiden bestudeerd'" Ongeloofwaardig Namens de classis Leiden bracht ds. J. van Achterberg gelukwensen over. Over de nieuwe kerk zei hij, dat zonder de verticale lijn het leven der mensen vervlakt. Leiden heeft er nu de omhoog wijzende vinger van de Vredeskerk bij maar deze ingebruik neming wordt gevierd in misschien wel de moeilijkste tijd, die de kerk it heeft meegemaakt. Nimmer heeft de Boodschap de mensen ongeloof waardiger in de oren geklonken dan thans. Ds. P. Kloek sprak als voorzitter van de centrale kerkeraad. Hij vroeg aandacht voor het feit, dat deze wijk gemeente tweemaal een andere wijk liet voorgaan wat de bouw van een kerk betreft en dat men ruim 9 jaar in de sdhool aan de Asserstraat heeft „gekerkt". Nadat de heer Struys de kerk had overgedragen aan de wijkkerkeraad, aanvaardde ds. Vossers het gebouw als voorzitter van de wijkkerkeraad. Naam anno 1944 Een ouderling bracht de kansellbij bel binnen, twee kinderen het bekken voor de doopvont een vrouwelijke een mannelijke diaken schaal en beker voor het Avondgebed en twee catechi santen het kerkboek. De klok strooide voor het eerst haar welluidende klan ken uit over de wijk en daarna begon de eerste dienst. Hieraan werkten mee het Vredes- kerkkoor onder leiding van P. Bontje, organist E. J. Bongers en fluittist Lens Derogée. In zijn preek naar aanleiding van Efeze 2 15 Want Hij is onze vre de ging ds. Vossers nader in op de reeds in 1944 gekozen naam van deze kerk. Hij zei onder nieer, dat vrede veel meer is dan afwezigheid van oorlog. Het is de aanwezigheid God! Ds. Vossers hoopte, dat de gla zen wanden van de nieuwe kerk een sr/mbool mogen zijn van de open blik op de wereld. Divisie-jeugdsecretaris bij Leids Leger des Heiig LEIDEN De samenkomsten van het Leger des Heils zullen zondag worden geleid door de divisie jeugd- secretaris van de centraal-divisie in Nederland, kapitein A. v.d. Visse. Deze bijeenkomsten, die 's morgens om 10 uur en 's avonds om half 8 aanvangen, worden gehouden in de korpszaal aan de Hooigracht en zijn vrij toeganke lijk. Drs. A. Visser LEIDEN Drs. A. Visser, studenten decaan bij de Leidse universiteit, is be noemd tot chef van de afdeling rijks studietoelagen. -TUSSEN DE BLADZIJDEN CAMERA Eindelijk weer eens een filmkomedie, die van het begin tot het eind weet te boeien. Het geheim? Zij is het niet te lang, maar precies op maat gesneden. Tweede geheim? Acteertalenten als van Fernandel en Bourvil zijn uiterst schaars: men ziet ze niet teveel en daarom zijn ze tel kens weer een verrassing. Het verhaal is au fond ondeugend, maar het wordt zo vrolijk onschuldig uitgewerkt, dat het beslist 'n flim alle leeftijden had kunnen worden. Fer nandel is er de Franse krijgsgevangene in, die ergens in Tirol bij een herbergier, ster is blijven hangen. Na 10 jaar komt 'naar man. die zij dood hadden ge waand uit Siberië terug en Fernandel moet maar weer naar zijn Normandische plaatsje terug. Daar is inmiddels zijn vrouw me ander getrouwd: de trouwhartige Bour vil. die van het dorpscafeetje een goed bekend staand restaurant heeft weten te maken. Ja daar zit moeder Joüvin nu met twee „legale" mannen. Zelfs m< pastoor weet er niet dadelijk raad op; ge. lukkig maar, want anders zou er geen komedie zijn geweest. Kasseis sloten gisteren: 40.346 bezoekers (Van een o LEIDATO Het grote succes i izer redacteuren) I Lustrum-Leidat o 1965, die gisteravond met ruim 40.000 bezoekers naar het verleden is overgestapt, heeft meer opgeleverd dan alleen tevredenheid bij publiek, middenstand en Leidato- comité. Voorzitter Jan Wolfslag vertelde over een der grootste winst punten „Na de officiële opening is burgemeester Van der Willigen nog een keer gewoon op bezoek geweest. Bij die gelegenheid heeft hij ons comité nadrukkelijk uitgenodigd voor een persoonlijk bezoek. De burge meester heeft duidelijk laten uitkomen dat alle terreinen voor moge lijke samenwerking moeten worden onderzocht. Hierbij is de chef gemeentelijke voorlichtingsdienst, persoon genoemd'' J. C. Lelieveldt, als contact- de uitstekende beurssfeer nog even voort të zetten op een gezellige avond in de Stadsgehoorzaal. Men zal dan tevens afscheid nemen van de ex ploitant van de Gehoorzaal, de heer P. Versteeg, secretaris van het Lei- dato-comité. „Geen gemakkelijk man", zeggen velen van hem. „Maar een enorme doorzetter wat zijn werk betreft". Met zijn sinds vorig jaar onafscheidelijke papegaai Jacob be hoort hij tot de markante Leidato- „Dat is geen sinecure want die menwerking tussen gemeente en.. Lei- dato-comité is tot nu toe niet geheel feilloos geweest. Teveel van de toekomst plannen moet men ook' niet verwachten, omdat de Leidato een commerciële gelegenheid is. Elke bevoordeling van gemeentewege zou precedenten schep- Had het gemeentebestuur met eer stichtingsbestuur of een andere rechts persoon te maken, dan zou samenwerking gemakkelijker zijn. Wellicht is het gelijk voor volgend jaar, onafhankelijk een Leidato '66, sportevenementen of andere attracties te organiseren, die het publiek uit de buitengemeenten nog tot een bezoek aan Leiden stimu- Een ander element waarmee moet worden gerekend is de zelfstandig heid van het Leidato-comité. Het is een nuchtere constatering, dat dit comité als vertegenwoordiger de middenstand grote dingen heeft gedaan en ongetwijfeld nog kan doen. Elke vorm van beknotting van dit particuliere initiatief zou nadelig kunnen zijn voor de werk zaamheid. Streekbeurs Met het recordaantal van 40.346 bezoekers is het comité dus zeer tevreden. Houdt men rekening met de volwassen bevolking van Lei den, dan moet een aanzienlijk deel van het Leidato-bezoek van bui ten de stad zijn gekomen. En daar op wil het comité eventueel vol- LEIDEN De Stichting commissie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting Leiden bestaat dertig jaar. Bovendien is het de tiende maal, dat men in „De Hoeksteen" aan het Levendaal 1 een nieuw cursusjaar begint. Daarom wordt er vandaag, maandag en dinsdag een bijzondere tentoon stelling in „De Hoeksteen" gehouden over „De taak van de huisvrouw". De huisvrouw heeft in de huidige tijd geen geringe taak. Om een goed beleid te kunnen voeren, moet zij een en ander weten over voeding, kleding, wonen, ontspanning en sfeer brengen >atl tirMat in het gezin. De stichting geeft ieder- tot 12 september I een die dat wil door middel van cur- DE SPORTZAAK voor Leiden en omstreken is en blijft uw sportvriend Leverancier aan alle bekende verenigingen; 2 zaken één begrip „Service en vakmanschap" Dealer van alle wereldsportmerken RIJN'SBURGER- WEG 121 TELEF. 5007 HAARLEMMERSTRAAT 232 TELEF. 24681. sussen en brochures deskundige voor lichting. Zo kan men zich bekwamen in koken (uitgebreide keuken, In dische gerechten, bakken, enz.), naai en en andere verzorging van de kle ding (onder meer hoeken maken), handenarbeid, bloemensohikken, wo ninginrichting, ziekenverpleging in huis en budgeteren (besteding van het inkomen). Ook cursussen in hygiëne en charme, goed gebruik van de spie ren en gymnastiek voor bejaarden worden gegeven. Met deze en nog andere onderwer pen kan men op de tentoonstelling kennis maken. De expositie is vanmid dag van 2 tot 5 uur geopend en maan dag en dinsdag van 10 uur 's morgens t«t half tien 's avonds. Vorig jaar kwamen bijna tweehon derd cursisten per week naar „De Hoeksteen". Dit aantal benadert de maximum capaciteit van het gebouw, dat bovendien in een saneringsgebied ligt. De directrice, mevrouw D. L. Creyghton-Eldering, hoopt dan ook dat de plannen voor nieuwe huisvesting (liefst een heel nieuw gebouw) spoe dig werkelijkheid worden. gende Leidato's meer gaan richten. De gedachten gaan dan ook uit naar een streekbeurs. De gedachten van comitéleden als de heren Wolfslag, Langezaal en Van Zijp richten zich op een enorm houten-hallen complex ergens in Leiden. Dan heeft niet alleen een oplossing voc veel te kleine beursruimte en de druk kende huur van de Stadsgehoorzaal, dan kan men ook meer standhou ders toelaten. Voor déze Leidato heeft het comité een aantal aanvragen moeten afwijzen. Omgeving In de (waarschijnlijk) tijdelijke hal- n, waaraan zeer hoge eisen worden ge steld, zal meer ruimte voor minder geld beschikbaar zijn, zodat meer midden standers, ook uit de omgeving, er plaats kunnen vinden. De heer Van Zijp legde de 'na druk op plannen voor een groter demonstratie-element in een vol gende Leidato. Tal van fabrieken er middenstanders zouden hier veel ir zien. Dat aanschouwelijke, levende element van de beurs zou zeer at tractief worden. Van deze Leidato heeft het comité ge leerd dat de openingstijden in het ver volg tussen 1 uur 's middags en bijvoor beeld 11 uur 's avonds (ononderbroken) H) liggen. Er zullen ook voorzienin- worden getroffen voor eetgelegen heid. zodat een lang bezoek mogelijk wordt. Overzichtelijkheid en verschei denheid krijgen dan meer aandacht. Het comité is van plan, zo men een volgen de Leidato zal beginnen (waar het wel uitziet), daarmee zeer tijdig te be ginnen. Afscheid Zaterdag 18 september hebben de Leidato-standhouders gelegenheid figuren. Zoals bekend gaat de heer Versteeg in Oostenrijk een restau rant exploiteren. Na gedane arbeid nog aanrijding... (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE Dertien midda gen en avonden heeft het Leidse Glippertje trouw dienst gedaan als trekpleister voor de Lustrum- Leidato. Elke avond om zeven uur stapte de r.k. harmoniekapel op de Oude Vest bij de Maria Gijzen- steeg in voor een muzikale rond rit. Dertien dagen ging het goed. Juist toen al het werk achter de rug was kreeg het Glippertje op weg naar zijn Zoeterwoudse stal, een aanrijding. Na honderden schade vrije reclame-kilometers slipte het aandachttrekkende voertuig gisteravond om tien uur op de Ho ge Rijndijk van de weg af. Door de regen reed het Glippertje ter hoogte van de Meerburgerkerk tegen een geparkeerde auto aan, die zwaar werd beschadigd. Het Glippertje liep lichte schade op. Na veel heen en weer gescharrel, weet Fernandel Bourvil over te halen tot zijn luchthartige levenswijze, zodat Bourvil ook eens achter zijn fornuis uit kan ko men. Als ten slotte de Tiroolse Gretchen ook op komt duiken, kan alles keurig verder gaan. De mannen moeten werken Agent 077-operatie Hongkong REX (tot en met maandag). Ver dovende middelen en Hongkong, als je die in één potje stopt komt er vanzelf een film uit. Zo heeft regisseur Helmut Ashley zich op deze combinatie gewor pen en zo liep .Agent 077-operatie Hong kong" uit de camera. De film heeft het bekende recept: een schurk met handlangers, die uiteindelijk het loodje legt tegen twee stoere jongens met harde knuisten en een eerlijk hart (.Schieten en knokken), Noodlanding in de frontlinie LIDO. Een fascinerende oorlogsfilm die in meer dan één opzicht afwijkt van de gebruikelijke rolprent in dit genre. Deze intelligente film verwacht van de toeschouwer niet alleen een passief volgen, maar dwingt hem regelmatig tot het bepalen van een houding tegenover de situatie. Het verhaal speelt zich of op een een- zaam eiland in de Stille Zuidzee, waar een peloton Jajanse soldaten gehuisvest is. De rust wordt verbroken, wanneer hun aartsvijanden een peloton Ame rikaanse soudaten door een noodlan ding met hun Vliegtuig eveneens od dit eiland belanden. Er volgt een lange serie realistische gevechten, waarbij alle Jappen omko men. De film. die ln een strakker regie van Frank Sinatra op het witte doek wordt geprojecteerd, stemt tot nadenken (Intelligente oorlogsfilm). De Uiatste rit naar Santa Crum LUXOR (behalve woensdag). Wild schietverhaal, waarin een bankrover na zijn straf te hebben uitgezeten, op zoek gaat naar de indertijd verborgen bult. Het ene gevecht is nog niet afgelopen of het andere kondigt zich alweer met lulde knallen aan. Een brave en dappere she riff haalt sterke staaltjes uit en er vai- len vele doden, maar het gestolen geld blijft liggen waar het ligt. (Pang, pang, pang, paner enz.). Alleen de zon teas getuige LUXOR (alleen woensdag). Regis seur René Clement heeft met .Alleen de zon was getuige" midden in de roos ge schoten. Het is een goede, onderhouden de film (in kleuren) geworden, waarin alle spanning is opgebouwd rondom een moord, bedreven op een luxueus zeil schip. dobberend op één der Italiaanse meren. Een moord, waarvan alleen de >n getuige ia. Na vele verwikkelingen lijkt het of de moordenaar vrijuit zal gaan Later blijkt echter, dat de perfecte misdaad niet be- (Misdaad loont niet). Prolongaties STUDIO ..Kare Jonn". voor de twaalfde en laatste keer geprolongeerd, ten film die boeit door zyn eenvoud pure menselijkheid. De regisseur heeft een eerlijke liefde knap in beelden gevangen. TRIANON. „Veel liefs uit Moskou" zijn derde week ingegaan. Volgens ve- j n een heerlijke thriller, spannend van de eerste tot de laatste kogel. Volgens ons is de James-Bond-kogel. Volgens ons I de James-Bond-cultus evenwel een ongezond verschijnsel, waarbij het tome loze geweld en het geperfectioneerde sa disme te duidelijk aan het fascisme her- 1 inneren. en de vrouwen verdienen goed geld. Zo hoort het ook in ee.n ordentelijke maat schappij. Kamenierster koningin voor Christenvrouwen LEIDEN Mevrouw Schoneveld- Hoogewerf, kamenierster van konin gin Juliana, zal met een voordracht over „Enige indrukken in woord en beeld over Perzië cn Thailand in ver band met het statiebezock van de ko ninklijke familie in 1963" het winter seizoen voor de Nederlandse Chrislcn Vrouwenbond, afdeling Leiden Zuid- West, openen. De bijeenkomst heeft donderdagavond om 8 uur plaats in de bovenzaal van de Bevrijdingskerk. Leidsclie Spaarbank LEIDEN In augustus werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 3.990.456,40 en terubetaald f 3.154.411,33. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 592 en het aantal afbetaalde boekjes 348. Op 907 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 25.612,- bijgeschre- Er werden 1.366 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamelijke in houd van f 52.555,72. Het tegoed der 59.766 inleggers bedroeg aan het einde der maand t 71.878.042,46. voor school P u zzel p r o 111 inenten 1. C. Nachtegaal, Brittenruststr. 33. Alphen aan den Rijn; 2. B. van Luyn. Emmalaan 6. Óegst- geest; 3. W. Looijen-van Herwij nen. Hoge Rijndijk 117. Leiden. Auto gestolen LEIDEN Vannacht is in de Thor- beokestraat een personenauto ontvreemd. De eigenaar, een 34-jarige Alphenaari had de auto tien minuter onbeheerd en niet-afgesloten laten staan. Auto in brand LEIDEN Gistermiddag tegen vier uur is een oude auto in brand geraakt, die stond geparkeerd bij de afgebroken huizen aan de Schoolstraat. Vermoede lijk hebben jongelui het brandje gesticht. De eigenaar van de auto is onbekend. Botsing tussen auto en bromfiets LEIDEN Gisteravond om half ne gen is op de Rünsburgerweg een 23-Ja- rlge -Leidse bromfietser door een auto aangereden. De automobilist was bezig de ventilatieraampjes van zür. wapen te openen. De bromfietse- liep een hersen schudding op. Z(jn dertienjarige duo. passagier, eveneens wonende te Leiden, kreeg knielclsel. Net op tijd, beginnen! Een fonkel nieuwe zen ding flanellen jongens sporthemden Vier fraaie dessins in de moderne madros "-kleuren. Prachfkwali- teit, beslist kleur- en wasecht, gesioten.of open te dragen. Nor maal komen deze hemden in di 5-gulden-prijsklasse. Nu wééi tegen ongekend lage prijs: de nu 8 jaar, nu 2.75 10 jaar, ni3 3.- 12 jaar, nd 3. 14 jaar, nd 3. SO 16 jaar, nÜ 3.78 PER KLANT KUNNEN SLECHTS 2 STUKS V/ORDEN VERSTREKT. rotte «dam HOOGVLIET

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3