Beraad van kerken ging niet door 1 Metropoliet naar Rome alles SÈ kan met celaloiiwar Puzzelhoek MODERAMEN MOET VERLICHT WORDEN Gereformeerden vinden het jammer Hervormden: Los eerst de kwestie-CIO-M op Kerken organiseren verzoeningsdienst Oecumenische herbouw van lutherse kerk ASPIRIN BAYER Gereformeerde synode: Uw probleem is het onze.... Dr. Schweitzer is nog steeds ernstig ziek Actie negerpredikant werd succes VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1905 Een woord voor vandaag Is er een God buiten Mij? Het is een vraag u vindt haar In hoofdstuk 44 van het boek van de profeet Jesaja die een antwoord eist. Het opmerkelijke is namelijk, dat iedereen, vroeg of laat, voor die vraag komt te staan. Het zoeken van God is de mens „ingeschapen". Ook de man, die het bestaan van God volstrekt ontkent, heeft toch op z'n minst voor die vraag gestaan en hij is tot de conclusie gekomen, dat er geen God bestaat. Hij zal dan iets anders zoeken, een god zonder hoofdletter. Die zijn er bij menigten. Elk mens is een god zoeker, maar op het punt van de hoofdletter scheiden zich de geesten. Tenzij men ervan uitgaat, dat God op hetzelfde niveau staat als de goden, waarmee men zich wil omringen. Dat laatste is niet minder een gevaar voor degenen, die God als de enige God, als de Eerste en de Laatste, wel erkennen, maar die niet verder komen dan een uitspraak met de mond. God duldt naast Zich niets en niemand anders. En Wie zegt, dat Hij niet herkenbaar is, dat Hij Zich verbergt, die bedriegt zichzelf of is nog nooit wérkelijk op zoek naar God geweest. Er ligt een complete Bijbel voor ieder, die zoekt naar het licht en naar de waarheid over de diepste vragen van het mensen leven, over zijn afkomst en zijn bestemming. In die Bijbel openbaart Hij Zich als de Koning en de Verlosser, als de Rots, zoals de profeet Jesaja zegt. Is het niet verschrikkelijk dwaas en eigenzinnig naast Hem of in plaats van Hem op zoek te gaan naar andere goden? Vanavond lezen wij: Exodus 8 vers 16 tot en met 32. Hervormde nota: Collecte voor de diaconie mag niet verdwijnen DEN HAAG De generale diaconale raad van de Nederlandse Hervormde Kerk is van mening, dat de diaconale collecte als afzonderlijke element in de eredienst om principiële redenen gehandhaafd moet blijven. Als het mogelijk is in de kerkdienst maar één collecte te houden, dan be- hoort dit een diaconale collecte te zijn. Anders is het beter het traditionele pa-1 troon te handhaven van één collecte voor de diaconie en één voor de kerk voogdij. De raad heeft deze opvattingen neer gelegd in een nota over de dienst der offerande, die ter kennis is gebracht van alle hervormde diaconieën en ker keraden. De nota vond haar aanleiding in vragen betreffende de functie van de diaconale collecte in de eredienst en de experimenten, die hier en daar plaats vinden (evenals in de Gerefor meerde Kerken) met het „ene offer' (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gereformeerden betreuren het zeer dat nog steeds geen Raad van Kerken voor Nederland is gesticht waaraan alle kerken deel kunnen nemen. Zij vinden het bovendien jammer dat plannen in deze richting op het moment zijn vastgelopen. Net toen een brief zou uitgaan naar een groot aantal Nederlandse kerken om een bespreking bij te wonen om tot een dergelijke algemene raad r»a<i Jïb.id!.£!££''dS'ta müI,e kon""n' ,rokken de '"'"ormden tick terug omdat lij meenden door de synode werd aanvaard, is thans dat het klimaat niet gunstig was door de verwikkelingen bij de gees- SSaiïïSïïtSlSSSr H'eliike «"orging van de strijdkrachten. Over de verhouding tot de Her- moderamen meent dat met het oog op In deze nota wordt onder andere ge legd, dat een voortdurende stijging van het subsidiepercentage voor diverse werksoorten eventueel tot de volle honderd procent als een normale ont wikkeling moet worden geaccepteerd. Kruigu-oord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. gemeente in NHolland - wal. 2. leger (Fr) - vriendin (Fr). 3. voorlichting - plaats in N.Brabant. 4. hijswerktuig - soort tapijt. 5. zeker kantoorboek - voegwoord (Fr). 6. fami lielid - plomp - nakroost. 7. vreemde munt - plaats in Italië met marmergroe ven. 8. eind - papegaai in N.Zeeland - hoenderachtige vogel. 9. eerwaarde heer (afk. Lat) - boom - vaste bodem. Vertikaal: 1. Inwendig lichaamsdeel - metaalsoort. 2. mondeling - kort 3. fami lielid - moerasplant. 4. verstand - meer voud (afk. Lat) - bijl. 5. verouderde meisjesnaam - rivier in Italië - klap. 6. legerplaats - gelijk. 7. ternauwernood - rund - uitroep. 8. beest - vorderen. 9. biersoort - stuk grond langs de kust. Oplossing vorige puzzel Graham en King in Los Angeles (Van onze kerkredactie) I noch zedelijk gehandeld, noch pogin- gen in het werk gesteld, om een LOS ANGELES De Nationale I kader op te lelden, dat met de proble- Raad van Kerken in de Verenigde j men vertrouwd is. Staten heeft drie predikanten naar yeie vooraanstaande mensen in de Los Angeles gezonden, die daar kerken zijn elke persoonlijke confron- naar aanleiding van de bloedige tat*e met de onderdrukte negers uit rraenonlusten een „dienst der TE verzoening moeten organiseren. Angeles niet uit de eerste hand kent, Zij zullen daarbij nauw samenwer- j kan de hopeloosheid van de bewoners ken met Billy Graham en Martin |niet begrijpen, aldus de verklaring, Luther King, die al enige tijd inVwT^«"w^ld'kun^ deze stad zijn. hebben gemaakt. Twee anglicaanse geestelijken in I Los Angeles hebben de plaatselijke kerken verweten, dat zij volledig ge faald hebben. In alle rassenvraagstuk ken hebben de kerkelijke instanties Chr. gereformeerden gaven Antwoord '64 370.000 gulden (Van onze kerkredactie) APELDOORN De christelijk-ge- reformeerden hebben voor dc kerk- bouwactie Antwoord '64. ruim 370.000 gulden bijeengebracht. De aanvragen Horlaontxal: 1. Breda - mank. 2. Roden' om slt"n "hl" .troot. dat - Oslo. 3. Ede - gal - Lee. 4. men - eg - over en'&e tijd weer een nieuwe actie mand. 5. eten - repel. 6. niet - animo. 7. la nodig zal zijn. In De Wekker heeft ds. - rem - toer. 8. o.r. - solo - ned. 9. gat - C. van der Zaal te 's-Gravenmoer pan - ere. enkele cijfers gepubliceerd. Vertikaal: 1. Bremen - log. 2. rode - yan de in totaal ƒ371.499.82 was ï!;1."ki.'.'ïi tt; i'i l'l7sj0 nirt bestemd voor de eigen onê 8 ni - éne - meer"<J kerken. Voor de samenwerkende ker- pi. one' 8' nI 'nc mcer' m ken werd namelijk 7002 gulden gege- ven. De hervormde kerkbouw kreeg 1295,50, de gereformeerde 410 gul den, terwijl van christelijk-gerefor- meerde zijde voor de baptisten 35 en voor de vrij-evangelischen 10 gulden gegeven werd. Ds. Van der Zaal schrijft, dat er in eigen kring nog al wat kritiek is geweest op het feit, dat de Christelij ke Gereformeerde Kerken aan deze actie meededen. Gezegd werd. dat hierdoor „de beweging van de We reldraad van Kerken" gesteund werd. orde. GENÊVE Eén van de voor. naamste geestelijken van het Grieks-orthodox patriarchaat van Konstantinopel zal als waarnemer de laatste zittingsperiode van het Vaticaans concilie bijwonen. Pa triarch Athenagoras heeft name lijk aangekondigd metropoliet Emilianos te zullen zenden, zijn permanente vertegenwoordiger bij de Wereldraad in Genève. Bij de vorige zittingsperioden beant woordde de patriarch de officiële uitnodiging van het Vaticaan door geestelijken van lagere rang te stu ren, zoals de archimandriet van Rome Maximos. Dat nu een metro poliet naar het concilie zal gaan, kan beschouwd als een teken van de toenemende verbetering der be trekkingen tussen Konstantinopel Patriarch Athenagoras is nominaal hoofd van de oosterse orthodoxie. Verscheidene oosterse kerken, zoals die van Griekenland staan echter Verbittering vormde Kerk werd gisteren opnieuw gesproken op de gereformeerde synode toen het rapport van het moderamen van de vorige synode aan de orde kwam. In dit rapport wordt ook aan dacht besteed aan de oecumenische vormgeving in Nederland. Een eerste schetsplan om tot een raad van ker- ken te komen vond wel instemming bij het gereformeerde moderamen, maar niet bij het hervormde. Volgens het moderamenverslag was het hervormde moderamen „van me ning dat bij aanvaarding van dit plan de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, waarbij de Nederlandse Hervormde Kerk met een aantal klei ne kerken was aangesloten, haar be tekenis voor de stimulering van aller lei oecumenische activiteiten groten deels zou verliezen'* Toen kwam men van hervormde zijde met een plan, waarbij de huidi ge Oecumenische Raad haar plaats zou behouden, maar daarom heen zouden dan ontmoetingen met andere kerken kunnen plaats vinden. Een tweede suggestie van hervormde kant was een „oecumenisch centrum" zon der basisformule, waarbinnen het dan mogelijk moest worden om de kerken wederzijds in te lichten over wat in andere kerken geschiedt en te komen tot samenwerking op diakonaal en apostolair terrein. In plaats van een raad zou dit dus een Beraad van Kerken zoals het voorlopig al werd genoemd moeten worden. de ernstige spanningen in één van de commissies, waarin de kerken zo breed mogelijk vertegenwoordigd ren (het CIO-M) het geestelijk kli maat om over nieuwe mogelijkheden van samenwerking te spreken, niet De directeur van de commissie voor Religie en Rassen van de Amerikaan se Raad van Kerken, dr. Robert Spi ke, heeft ook kritiek geleverd op de kerken en alle andere verantwoorde lijke instanties, waaronder het stads bestuur. Zij hadden op tijd een pro- het steeds groter wordende neger getto moeten entameren. Het oproer noemde hij „een uitbarsting van de diepe teleurstelling en verbittering van de verarmde negers in de grote Dr. Billy Graham, de bekende evangelist, heeft een vlucht per helikopter gemaakt over het ver woeste stadsdeel. Na afloop ver- Uiteindelijk viel in de bespreking tussen de moderamina van beide grootste protestantse kerken het be sluit om op 29 april een vergadering bijeen te roepen van de moderamina of andere organen van de verschillen de kerken om daar te spreken over nieuwe mogelijkheden van interker kelijk beraad en samenwerking. Uit nodigingen zouden gezonden worden aan de Christelijke Gereformeerde Kerken, de „vrijgemaakte" Gerefor meerde Kerken, de Gereformeerde Gemeenten, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Broederschap, de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten, de Unie van Baptistenge meenten, de Evangelische Broederge meente en dc Oud-Katholieke Kerk, klaarde hij aan journalisten: „Dit isterwijl ook het moderamen van de een voorproef voor een revolutie. Oecumenische Raad van Kerken zou Als dit in dertig of veertig steden I worden uitgenodigd. tegelijk gebeurt, dan moet men de j Deze vergadering is nimmer gehou- gehele gewapende macht van de j den, omdat het hervormde modera- Verenigde Staten oproepen, om de j men op 1 april schreef, dat men de revolutie te beteugelen." 1 vergadering liever opschortte. Alle kerken hielpen met graafwerk aanwezig was. Voorgesteld werd de bijeenkomst pas te houden als een uitweg was gevonden die alle kerken bevredigde. Reacties op de synode maakten dui delijk dat de gereformeerde afgevaar digden deze brief niet begrepen. Ik vond, zei ds. A. C. van Nood uit Velsen, dat samenwerking door de hervormde synode gefrustreerd wordt en niet door ons. Dit gesprek had door moeten gaan, juist toen er moei lijkheden waren. Men klaagt veel over gebrek aan oecumenische be langstelling bij ons, maar ik consta teer dat er bij hun ook veel ont breekt. In zijn antwoord zei dr. P. G. Kunst dat de hervormden enerzijds het con tact met de gereformeerden op prijs stellen, maar aan de andere kant zeer verkleefd zijn aan de Oecumenische Raad. „Wij hebben het bijzonder be treurd dat de hervormden in de CIO- M-kwestie aanleiding zagen om deze bijeenkomst niet door te laten gaan. Zo ziet men hoe moeilijk het is om de goede weg te zoeken. Van onze kant hebben wij in oprechtheid gezocht naar de juiste vorm om onze oecume nische opdracht goed te kunnen ver vullen als gereformeerden." Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT vsx achter LUNTEREN De synode van 's Avonds kwam de toekomst van de Gereformeerde Kerken kwam ,"~l" gisteren kennelijk onder de indruk van het vele werk dat het moderamen moet verzetten. Zij besloot tenminste een commissie in te stellen, die zich moet af vragen of er geen regeling getrof fen moet worden, waardoor de moderamenleden beter in staat zullen zijn hun werk te doen. Alle vier moderamenleden zijn predi kant van een gemeente. In antwoord hierop schrijft ds. Van der Zaal onder meer. ..dat het grote ;mité om te komen tot een gezamen- (Van onze kerkredactie) STADSKANAAL Mensen lijke kerkhouwactie reeds in haar uit negen verschillende kerken in fQd<Lne hiadi va®tgeateId-het Groningse Stadskanaal heb- datdeze actiegeen enkel verband zou jk_7 hebben met de oecumenische bewe ging. Op di^ vergadering hebben deputaten wel duidelijk uitgesproken, dat indien het ook maar die richting zou uitgaan, zij niet konden meewer ken." Ds. Van der Zaal uit kritiek op sommige plaatselijke kerken, die in het kader van de actie een eigen actie hielden, soms zelfs met gebruik van het materiaal van Antwoord '64. ben de afgelopen avonden gehol pen met het graafwerk, dat vooraf moest gaan aan de verbouwing van het lutherse kerkje. Dit was langzamerhand te klein geworden en nu wordt er drastisch uitge-\rj»i i»| breid. Dat wil zeggen er komt ge- AUVCrCIl lUDllCUm YAI1 legenheid voor meer plaatsen; on- J der de kerk komt een grote ruim- De synode stelde nog een commissie in. Ds. H. W. H. van Andel is voor de laatste maal op een synode aanwezig als actuarius. Deze commissie zal opvolger aan de synode moeten voor dragen. Bovendien zal de commissie moeten beslissen of er geen wijzigin gen moeten worden aangebracht in de taakomschrijving van deze functiona- Beide commissies zullen nog aan deze synode voorstellen moeten voor leggen. Zeer waarschijnlijk zullen die op de voortgezette zitting behandeld worden. De synode ging er nog niet toe over om de kerk van Nijmegen in staat te stellen een predikant te beroepen voor de protestantse studenten aan de rooms-katholieke universiteit van Nijmegen. Deze predikant zou tevens ingeschakeld moeten worden voor het gesprek Rome-Reformatie. Er stude ren in Nijmegen elf gereformeerde en 52 hervormde studenten. De synode was er niet van overtuigd dat een het commentaar: „Nou dergelijk beroep haast had. Zij wilde iwatheeft, hel- eerst maar eens de twee deputaat- schappen (voor arbeid onder stude renden en voor de verhouding Rome- Reformatie) en twee synodale commis sies van advies om een tafel zetten. Men was vooral van mening dat het beroepingswerk niet aan de kerk van Nijmegen kon worden overgelaten, omdat voor dit werk een „halve Berkouwer" nodig zou zijn. want toen er genoeg zand dominee, als pen we weer. We vonden het weldig idee." Er wilden ook meisjes komen helpen met scheppen, maar die sslide harde mochten koffie zetten werkers. Met Kerstmis hoopt men met de ver bouwing van de kerk klaar te zijn. De totale kosten van de verbouwing, inclu sief nieuwe banken, preekstoel en pijp orgel bedragen 135.000- het Gereformeerd Sociologisch Insti tuut aan de orde. Ook aan dit instituut, evenals aan hervormde en rooms- katholieke zusterinstellingen knaagt de tand des tijds. Als onderzoekinstituut verliest het bestaansrecht, maar wel worden veel meer adviezen gevraagd. Het GSI vroeg om geld 100.000) om in de komende twee jaar te bezien welke plaats dit werk kan hebben in de ker ken De synodale commissie was tegen. Een aantal synodeleden, zoals prof. dr. J. Verkuyl, ouderling J. de Boer en ds. S. Timmer achten het instituut zo mogelijkheid het voorbeeld van de Hervormde Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk te volgen, zodat het GSI als adviesinstituut geïncorporeerd moet worden in de ker ken. Het werd een goedmoedig fel debat over de vraag naar het nut van deze in stelling. Dr. P. G. Kunst stelde voor. dat eerst de synodale commissie en het instituut nog eens samen gaan praten. Ds. P. van Strlen meende dat het probleem kon worden opgelost als Kerkopbouw, de kerkelijke planologische dienst, een socio loog aan zou trekken. Ook mr. J. Ozinga ondersteunde het voorstel: „Er is overleg nodig eer deze zaak wordt vermoord". De Synode breidde haar commissie uit met een aantal warme voorstanders van het GSI om met dit instituut eerst neg eens te gaan praten. Het moderamen deelde mede dat de synode volgende week de rapporten over de leeruitspraak van de synode van Assen-1926 en de plaats van de vrouw in het ambt zal bespreken. Op woensdag komt de zending aan de orde en op donderdag de evangelisatie. De synode begint dinsdag met een rap port over kerk en jeugd. Tevens worden volgende week bui tenlandse gasten verwacht. Zo komt er een bisschop, Istvan Csete van de gereformeerde kerk van Joegoslavië. Namens de Evangelisch-ChristeLijke Kerk van West-Nieuw-Guinea zal de hervormde predikant, ds. A. Rigters, komen, die nu secretaris-binnenland is de Nederlandse Zendingsraad. Ook uit Zuid-Afrika, namens de Nederduits Gereformeerde Kerk, zal een vertegen woordiger komen, prof. dr. E. P. Groe- newald. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- Vraag: De vloer van onze woning kraakt zo verschrikkelijk. Wat kun nen wij daaraan doen? Antwoord: Het kraken van vloer is in den regel gevolg var los liggen van planken. Men zal deze planken dus op de krakende plekken moeten vastspijkeren met nieuwe spij kers van voldoende lengte. Vraag: Ik ben in het bezit van eet koperen knoop, waarvan een broche gemaakt is met de beeltenis van poleon, geflankeerd door zes adelaars. Ik weet dat de knoop in het leger ge dragen is. Heeft deze nog waarde? Antwoord: Tot sieraden verwerkte curiositeiten hebben in de regel geen verzamelwaarde. De waarde als sie raad is ongezien niet te beoordelen en zal sterk afhangen van de wijze van bewerking. In het algemeen bren gen dergelijke sieraden als een parti culier deze van de hand wil doen, wei nig op omdat antiquairs dikwijls jaren daarmee blijven zitten. Als er dus een familieherinnering aan vast zit, is het beter de knoop zelf te behouden. Vraag: Wit-Russen waren zij, die zich verzetten tegen het aan de macht komende Bolsjewisme. Aanvoerders - - generaal Denikin en admi- land zijn (Oekrajiene?) bestaat er enig verband tussen beide aanduidingen? Antwoord: Tussen beide bestaat geen verband. De Wlt-Russen die te gen de Bolsjewisten vochten, ontleen den hun naam aan de partijkleur, wit in tegenstelling tot rood. Wit-Rusland is echter een oudere aardrijkskundige naam. Deze streek ligt in het Westen van Rusland tussen Grqot-Rusland, Klein Rusland (Oekrajiene), Littauen en Polen en Letland. Het verzet tegen de Bolsjewieken concentreerde zich in de Krim, Oekrajiene, Wit-Rusland, Siberië, Vraag: Er is een instelling, die me talen naamplaatjes uitgeeft, die men met een kettinkje om de hals kan han gen. Deze instelling raadt deze plaat jes vooral aan voor automobilisten en andere personen die aan het verkeer deelnemen om de identificatie bij on gelukken te versnellen. Op zo'n plaat je staan o.a.: Naam, adres, telefoon nummer, bloedgroep, enz. Waar kan ik genoemd plaatje krijgen en welke ge gevens moet ik dan opgeven? Antwoord: Voor het plaatje en ver dere bijzonderheden kunt u zich wen den tot het Rode Kruis Ziekenhuis, Sportlaan 600, Den Haag, telefoon 070—614761. De prijs is ƒ10.—. Vraag: Wat is het volledige adres van dr. H. S. Verwoerd van de repu bliek van Zuid-Afrika? Heeft hij de titel van doctor in de economie? Antwoord: Het volledige adres van minister-president dr. H. S. Verwoerd luidt: De eerste minister, Uni-gebouw, Pretoria, Zuid-Afrika. Hij heeft in derdaad de titel van doctor In de eco nomie. Vraag: Hoe luidt artikel 72 der In validiteitswet? Antwoord: Het artikel luidt: „Inva lide is hij, die tengevolge van ziekten of gebreken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn kracht of be kwaamheid is berekend en die met het oog op zijn opleiding en vroeger beroep hem in billijkheid kan worden i opgedragen, ter plaatse waar hij ar beid verricht of het laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats een derde te verdienen van het geen lichamelijk en geestelijk gezon- de personen, van dezelfde soort en van soortgelijke opleiding op zodanige plaats met arbeid gewoonlijk verdie- Vraag: Kunt u iets vertellen over de loopbaan vande operazangeres Galli Marié, die Bizets Carmen creëer de? Antwoord: Marie Célestine Laurence Calli-Marié (dochter en leerlinge van Marié de l'Isle) werd in 1840 te Parijs geboren en stierf te Vence bij Nice in 1905. Zij debuteerde in 1859 te Straats burg en was van 1862 tot 1885 verbon den aan de Opéra Comique te Parijs, waar zij in 1875 Carmen zong. Zij trad ook o.a. in Italië, België en Engeland op en zong in 1890 met Melba, Jean de Reszke en Lasalle in een speciale voorstelling van Carmen, waarvan de opbrengst bestemd was voor een fonds ter oprichting van een monument voor Bizet. Vraag: Ik bezit een thermosfles, waarvan de punt is beschadigd. De drank blijft nu niet meer warm. Is er nog iets aan te doen? Antwoord: Als de punt is bescha digd. is er mets meer aan te doen. Reparatie is onmogelijk. Vraag: Wat betekent ..Fama docet"? Antwoord: Dit betekent: ,,Hct ge rucht onderwijst", dit betekent dat men door liet gerucht veel te weten komt als men zijn oor te luisteren legt en weet te schiften. de opbrengst bestemden voor een doel i te voor verschillende activiteiten in eigen gemeente. Een handeling, die bij -de wereldse rechter veroordeeld V00J ™ferk grote 0nt zou worden, werd in de kerk toege- past, zo schrijft hij. afwijzend tegenover nauwer contact met Rome en het zenden van waar nemers naar het concilie. De pa triarch handelt daarom alleen uit naam van zijn eigen kerk. jangstruimte gepland. Voor er echter met het bouwen zou worden begonnen, moest de grond Kracht naar Kruis (Van een onzer medewerkers) APELDOORN Morgen viert de stichting Evangeliserend Lectuurfonds I voor chronische zieken haar zilveren I den uitgegraven.' Ruim 350 m3 zand jubileum. Ter gelegenheid hiervan werd weggehaald en het was een grote i wordt een jubileumactie gevoerd, om teleurstelling voor de kleine gemeente.het financiële tekort weg te werken. hoofdzakelijk de mannen spit- Giften van kerken en particulieren stellen deze stichting in staat om twee- ten. toen de bouwer het niet diep ge noeg vond. Zondag heeft daarom ds. J. G. Bahn- müller de hulp van alle andere ker ken ingeroepen. Een boodschap werd van alle kansels afgeroepen, te weten van de rooms-katholieke, de her- vormde, de gereformeerde, de baptis ten, de christelijke gereformeerde, de vrij evangelische. Terwijl ditzelfde verzoek ook is gedaan bij het Leger j des Heils en de Pinkstergemeente. LAMBARENE Uit de spaarzame berichten, die uit Lambarene de bui tenwereld bereiken dr. Albert Schweitzer heeft altijd geweigerd te lefoon te laten aanleggen valt op te maken, dat de negentigjarige rim boedokter nog steeds ernstig ziek tc bed ligt. De bejaarde Elzasser heeft een rustige nacht gehad. Toen hij wak ker werd, vroeg hij zelfs om bier. Kort daarop viel hij weer in een co ma. Hij opende af en toe zijn ogen en fluisterde in het Duits. „Hij vecht te gen de ouderdom. Wij doen wat wy kunnen om hem in leven te houden, maar alleen God kan hem helpen", heeft een van de behandelende artsen gezegd. De bevolking van Gabon is diep geroerd. „Voor ons is hij de grootste mens ter wereld", zo zei een tot tra- Twpp nvnnrlpn nen bewogen Gabonese drager aan iwre avonuen de oever van de modderige rivier -De reactie was buiten verwachting de Ogoue, vlak bij het befaamde zie-1 vertelt mevrouw Bahnmiiller de kenhuis op 160 km afstand van de predikant heeft het zelf te druk met - de bouw. Zondags waren er al zeven tig aanmeldingen en toen het werk begon waren er 125, zodat in twee avonden het werk klaar was." In heel Nederland is ineens belang stelling voor de kleine kerk van de lutherse gemeente in Stadskanaal. De televisie en verschillende kranten heb ben al hun opwachting gemaakt. De burgemeester en de commissaris van politie zjjn zelf komen kijken. Mevrouw Bahnmüller noemt dit oecu mene in de praktijk. Mensen uit zoveel j verschillende kerken werkten hier ge- hoofdstad van Gabon. De naaste medewerkers van dr. Schweitzer weigeren iets te zeggen over zyn kansen op herstel. In het ziekenhuis houdt een staf artsen onder leiding van de 32-jarige Zwitser Walter Munz de toestand van de bejaarde in het oog. Munz arriveerde een half jaar ge leden. De bedoeling waai dat hij ge leidelijk het medische werk zou over nemen, zodat dr. Schweitzer zich ge heel aan zijn filosofische werk zou kunnen wijden. Het werk in het zie- kenhuis gaat intussen normaal door. 'Blijkbaar had 114 dagen tegen rassenscheiding maal per maand het blad Kracht Kruis te laten verschijnen. Het wordt aan zieken en ouden van dagen door heel ons land gratis toegezonden. Naast het blad ontvangen de lezers op hun verjaardag bovendien nog een i—i„ i christelijke roman en bij de jaarwisse- an onze kerkredactie) ling een kalender. BOSTON De „vrijheids- Het orgaan verschijnt onder redactie wacht" van de 45-jarige neger- van de predikanten ds. F. J. Broeyer ,r J neger- te Hoogmade (hervormd), ds. J. G. predikant Vernon Ernest Carter Feenstra te Scheveningen gerefor- j heeft succes gehad. De goeverneur meerd) en ds. M. W. Nieuwenhuyze te Delft (christelijk-gereformeerd). De opbrengst van de jubileumactie zal worden aangewend om zieken en bejaarden deze maand een exemplaar te zenden van de jubileumuitgave van Kracht naar Kruis en om het tekort over 1964 weg te werken. De over blijvende gelden worden gestort M van Massachusetts heeft een wet ondertekend, waardoor een einde zal komen aan de rassendiscrimi natie op de openbare scholen van Boston. Honderdveertien dagen lang heeft de kleine magere predikant zijn non een reservefonds. Het bureau van de stop-demonstratie volgehouden voor stichting is gevestigd Ugchelseweg te Apeldoorn. Het comité van aanbeveling bestaat uit ds. J. Hovius te Dordrecht (herv.l, dr. O. Jager te Hilversum (geref.). ds. J. Langstraat te Arnhem (herv.). ds. J. Overduin te Veenendaal (geref.), JJ |w ds. H. Postma te Rotterdam (vry- de ander 'te 'helpen. |evang.). ds. J. H. Velema te Apeldoorn de smaak te pakken! (chr. geref.). 1 het gemeentelijk bureau voor onder wijszaken in Boston. Sneeuw, regen en hitte verhinderden hem niet om elke dag twintig uur op wacht te staan met spandoeken, waarop hij protes teerde tegen de achterstelling van de negers. Hij versleet daarbij drie paar schoenen en heeft al die tijd maar drie uur per dag geslapen. Terwijl zijn vrienden het strijdlied van de beweging voor burgerrechten aanhieven, om de overwinning te vie-1 ren, zei ds. Carter tot journalisten; Ik i dank God, dat Hij ons dc kracht gegeven heeft, om deze actie tot het1 einde toe te voeren. Anders zou het Meer inschrijvingen in Eindhoven net als In Los Angeles ook in Boston ,V.'3KP yan eerstejaarsstudenten aar tot bloedvergieten ziin afkomen." Ihogeschool te Eindhoven tot bloedvergieten zijn gekomen.' Nadat goeverneur John VolK_ verdeeld- wisk.mH» ia wet ondertekend had die de gemeen- meisjesstudenten!; MtSlrkïndT 68 tehjke autoriteiten dwingt aan de (waarvan 2 meisjesstudenten); werktuig bouwkunde 114 (waarvan 1 meisjesstu- dwingt rassenscheiding op de scholen een eind te maken, gaf hij de pen, die hij daarbij gebruikt had, aan ds. Carter. Prof. dr. J. F. Nuboer 3 x eredoctor UTRECHT Prof. dr. J. F. Nuboer, gewoon hoogleraar in de heelkunde aan de rijksuniversiteit in Utrecht, is be noemd tot eredoctor van de universiteit van Straatsburg. Dit eredoctoraat zal hem op 22 novem ber worden uitgereikt. Het is het derde eredoctoraat dat prof. Nuboer ten deel valt. In november 1958 kreeg hij dat van I Amstelveen de universiteit van Parijs - dent); elektrotechniek 151; scheikunde technologie 119 (waarvan 1 meisjesstu- Het aantal eerste inschrijvingen be droeg op 1 september 1964: 398. en is dus met 22 pet. toegenomen. De ervaring van vorige jaren heeft geleerd dat zich gedu rende de eerste maanden van het studie- viij gtuut uamü jaarsstudenten laat inschrijven. oeroon'fi nswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sint Annaland (toez.); J. M. de Raad te Jaarsveld. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Nijmegen: C. Schroder te de universiteit van Parijs en op 4 ok-Examen- d<! p w r r 4» «r SSLSKtSftjSL v°or het doctoraal exahL^S universiteit van Leeds worden uitgereikt.logie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2