Nieuwe LeMse Courant Rome zit zonder grotendeels drinkwater Lijk in koffer geïdentificeerd Sport r Kapot aquaduct sneed voorziening af Aanhoudende regenval teistert ook Sicilië Kogel Verolme Vader, moeder, broer en zwager ontvoerden 21-jarige Limburgse Commentaren Pakistan heeft veel beter materiaal Gezagvoerders van MAC mogen wapens dragen Vrijdag 3 septeml>er 1965. 46?tc jaargang Directeur: F. OIEMER Hoofdredacteur: Or. E. OIEMER CHRISTH.IJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantveitigk ia ghebleven mijn hert in teghenapoetl" Tijdelijk regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele buien of tydelyk regen, maar ook enkele opkla- zuidelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). V. Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Prins, Beatrix en Claus naar il'enoord-R.M. Feij DEN HAAG Prins Bernhard. prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn voornemens aanwezig te zijn bij de voetbalwedstrijd Feij enoord—Real Ma drid, die woensdag 8 september in het Feüenoordstadion te Rotterdam wordt ge. speeld. ROME De aanhoudende regenval heeft een onnoemlijke chaos ver oorzaakt in Italië en op het eiland Sicilië. Het laatste gepubliceerde doden cijfer is veertig. Tientallen mensen zijn gewond geraakt en duizenden zijn dakloos geworden. In het grootste gedeelte van Rome, waar zich talloze toeristen bevinden, is geen drinkwater meer doordat een kapot aquaduct de watervoorziening naar de hoofdstad afsneed. Men verwacht niet dat de watertoevoer binnen 24 uur zal zijn hersteld en de inwoners zijn ge waarschuwd geen leidingwater, dat er vuil uitziet te drinken. De stromen breidden zich giste ren geleidelijk naar het zuiden uit en vormden een bedreiging voor de Ondanks de overvloedige •egen van de afgelopen ïacht en van vanmorgen, het kwartet gaat het sportseizoen 1965- 1966 morgen van start. In onze krant van vandaag vindt de le zer een speciale sportbijlage, di< traditiegetrouw weer wil informe ren over vele sportgebeurtenissen in het komende seizoen. Wij willen met deze bijlage een goede gewoonte voortzetten de goede gtewoonte ook om al het accent te laten vallen op de zaterdagsport. Onze kerkredactie heeft beslag weten te leggen op Je drukproeven van een wet kwartet b0ek, dat volgende week zal verschijnen en dat zonder twijfel in christelijke kring druk besproken zal worden. „De kogel door de kerk", een uitgave van Bert Bakker-Da a- men, Den Haag, bevat nl. de veer tien interviews met ex-Gereformeer den. Onze kerknieuwsredacteur heeft dit boek kritisch gelezen en hij zorgde ervoor, dat wij als eerste krant in Nederland onze mening over dit boek kunnen geven. Dat ge beurt morgen op de pagina Geeste lijk Leven van ons Zondagsblad. In datzelfde Zondagsblad t wordt de voorpagina ge- vijd aan scheepsbouwer het kwartet Cor Verolme, die morgen 65 jaar wordt. Voor het grootste deel kon deWof voor dit artikel worden ontleend aan het boek, dat twee van onze eigen redacteuren (Link van Bruggen en Hein J. Waalwijk) heb ben geschreven: Cornelis Verolme, koning van de stapelloop. Op deze prestatie van twee mensen van de staf, die onze krant voor u schrijft, zijn wij trots. Als u die trots deelt en dat hopen wij dan vindt u er gens in deze krant een bon, die u de gelegenheid biedt ons aan een nieuwe aboniw* te helpen. De astronauten Charles Conrad (links) en Gordon Cooper rechts zijn herenigd met hun gezinnen. Conrad heeft Andrew in de armen, terwijl zijn zoons Chris en Peter komen toesnellen. Cooper wordt omhelst door zijn echtgenote Trudy. iHBüiuiiiii'uiiuuyiiuuiiaiiiuHiiuuuuuiiuiui^^:..! Woerdeiise kaasmarkt bestaat 80 jaar WOERDEN Evenals in Oudewater zullen volgende week in Woerden veel inwoners in oude klederdrachten schijnen. Woensdag 8 september bestaat de Woerdense kaasmarkt namelijk tachtig jaar. De boeren en boerinnen komen dan met ouderwetse wagens de echte volvette Goudse boerenkaas naar de markt bren- Er zijn woensdag verschillende menten op kaasgebied te belevi wordt bijvoorbeeld het Nederlands kaas- keur-concours gehouden, waarbij dan 200 kaasgroothandelaren een proef van bekwaamheid zullen afleggen. N.-Guinea pu imbon Nicolaas Jouwe en ds. Rilzema Bos ou wereldreis i DEN HAAG De Papoealeider Nicolaas Jouwe, die sedert de over dracht van Nederlands Nieuw-Gui- nea aan Indonesië in Nederland ver blijft, maakt op het ogenblik een wereldreis om in een aantal landen in het Verre Oosten de belangen te bepleiten van de Papoea's en Zuid' Molukkers die weigeren zich onder het regime van Djakarta te schikken. De heer Jouwe wordt vergezeld door ds. Ritzema Bos, die naam gemaakt heeft als hartstochtelijk voorvechter van het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukkers. Het zou in de be doeling liggen, dat het tweetal ten besluite van hun reis in New York een beroep zullen doen op een aan tal UNO-delegaties. reis van beide heren, die gefinan cierd wordt door de Stichting door de Eeuwen Trouw en het Comité Zelfbe schikkingsrecht Nieuw-Guinea, vindt uiteraard geheel buiten verantwoorde lijkheid van de Nederlandse regering plaats. De heren Jouwe en Ritzema Bos zijn thans op de Philippünen. waar de Papoealeider een verklaring tegenover de pers aflegde. Hij heeft de regering in Manilla over de huidige (gespannen) si tuatie in Wesl-Irian ingelicht en om steun gevraagd voor het loyaal doen uit- :n van het UNO-verdrag betreffen de bet voormalige Nederlandse gebieds deel. scheepvaart tussen Italië en Sicilië en voor de toeristencentra langs de zandstranden van Galabrië en Sici lië. Tegen de middag werd het Si- ciliaanse stadje Trapani getroffen door een wolkbreuk. Brug stort in Vier personen zijn hier omgekomen toen een brug instortte. Een jongeman meldde, dat zeven van zijn vrienden met wie hij op het eiland aan het werk was, door het water zijn meegesleurd. Zü zijn als vennist opgegeven. Het water staat twee meter hoog in deze stad. De stroom is uitgevallen, zodat de 75.000 inwoners volkomengeïso leerd zijn. De noodtoestand is intussen afgekondigd. Ramp voorkomen Te Orvieto kon, dank zij de oplettend heid van een politieagent een grote trein ramp worden voorkomen. Een politie agent zag, dat het ballastbed onder de rails van de spoorbaan naar Florence gedeeltelijk was weggespoeld. Hij haastte zich naar het station, waar hij nog juist kon verhinderen dat een trein met r Florence vertrok. Ben Goerion uit Mapai-partij TEL AVIV De „ereraad" van de Is raëlische Mapai-partij heeft gisteren de 79-jarige oud-premier David Ben Goe rion uit de partij gezet „omdat hij door het vormen van een eigen kieslijst zich zelf buiten de party heeft gesteld". Ook de vroegere ministers van defensie en van huisvesting, resp. Peres en Kelmogi enhet parlementslid Hanna Lamden zijn uit de partij gestoten omdat zij deel zijn gaan uitmaken van de nieuwe party. De nieuwe party van David Ben Goe rion zal gaan deelnemen aan de op 2 november te houden verkiezingen. Japanse textielhandelaar AMSTERDAM De identiteit van het lijk in de koffer is bekend. Het is de 32-jarige Yoetaka Kameda, die in Brussel was gevestigd als func tionaris van de Nishisawa textiel- In de baai van Napels werd het wa ter door de zware stommen hoog opge zweept en aan boo-nd van. het Ameri kaanse vliegdekschip Shraoigri-la, waarvan de ankerkettingen door de stormen waren losgeslagen, werden de gierende motoren van straal jagers op het vliegdek op volle kracht ingescha keld om te trachten de invloed van de storm te beperken. Aflossing O De Italiaanse regening heeft vele eenheden van het leger met spoed naar de getroffen gebieden gestuurd om de uitgeputte brandweerlieden en oolitie- agenten af te lossen. Niet alleen in Italië en Sicilië worden door zware stormen geteisterd. Ook Zuid-Karinthië OostenrijkSalz burg en Tirol hebben te lijden van het noodweer. In Zuid-Karinthië hebben zware regenval, overstromingen en aardverschuivingen het verkeer op de meeste wegen verlamd. Verscheidene dorpen staan onder water. Bart Jeroen wordt voorzichtig door zijn moeder, het Tweede- Kamerlid mevrouw Hay a van So- meren-Downer, uit de wieg ge haald. Over enkele weken hoopt de jonge moeder in de Kamer weer het RTV-beleid van de regering op de korrel te nemen. Opheffing veerdienst OOLTGENSPLAAT Met ingang van zaterdag 25 september zal de veer dienst Dintelsas—Ooltgensplaat worden opgeheven. Door de opening van de Grevelingendam is nameiyk het vei voersaanbod veel geringer geworden. Politie greep net op tijd in Haar loonzakje bestreed de drankkosten (Van onze correspondent) ASTEN Politic-agenten hebben gisteravond in het Noordlimburgse dorp Asten de 21-jarige Johanna van de R. bevrijd, nadat zij kort tevoren in een auto was ontvoerd door haar vader, moeder, een van haar broers en een zwager. Vader A. van de R. (56) en diens 25-jarige zoon werden in hei politie bureau opgesloten, beschuldigd van vrijheidsberoving, mishandeling en huisvredebreuk. De moeder en de zwa ger zijn voorlopig op vrije voeten ge steld. Johanna woonde in het ouderlijk huis an haar verloofde. Zij had nadat zij meerderjarig was geworden, de woning van haar ouders in Volkel verlaten, om dat zij het daar niet langer kon uithou den. zy moest hard werken in een pluimveeslachterij en haar gehele loon afdragen. Vader en broers namen het' loonzakje mee naar het café en zetten de inhoud daarvan om in drank. Het meisje verhuisde" naar Asten, omdat zij voor haar trouwen wilde sparen- Dat zinde haar ouders hele maal niet. Gisteravond gingen zij in gezelschap van een zoon en schoonzoon naar het Peeldorpje om Johanna over te halen terug le komen. Na korte tijd liep het gesprek uil op een fikse ruzie, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Op een gegeven ogenblik sleurden vader en zoon het meisje naar buiten en duwden haar in de voor de deur staande auto. Contactsleuleltj Tydens de worsteling in de (rijdende) wagen zag Johanna kans, het contact sleuteltje te pakken en naar buiten te gooien. Op haar blote voeten sprong zü daarna uit de auto, achtervolgd door haar familieleden, die haar opnieuw overmeesterden. Inmiddels hadden buren de politie gewaarschuwd, die net op tijd kwam om Johanna te ontzetten. Zy moest zich onder doktersbehandeling stellen. De familie van Johanna en die van haar verloofde waren sinds een aantal jaren met elkaar bevriend. Een zusje het meisje is met een van de zoons de andere familie getrouwd. G. Aalbertsberg chef voorlichting van ANVV DEN HAAG De heer G. Aalberts berg uit Den Haag is benoemd tot hoofd van de afdeling voorlichting en publici teit van de Alg. Ned ver. voor vr delingenverkeer (ANVV). De heer C Roorda blijft chef van de persafdeling deze organisatie. De heer Aalbertsberg beoefende de Tweede Wereldoorlog de journalistiek in het voormalig Ned.-Indië. Na de log hervatte hy dit werk bij Aneta. Na de opheffing van dit persagentschap zorgde hij de persrelaties voor de bassade van Pakistan in Den Haag In 1959 trad hij in dienst bij de publie re- lations-afdeling van de vliegtuigfabriek Fokker Hij vervulde deze functie tot 1962 en was nadien als medewerker E.EG.-zaken aan een aantal provinciale kranten verbonden. fabrieken in Tokio. Het lijk is van daag door de politie in Tokio ge- identificeerd. Kameda werd sinds 21 augustus vermist toen hij met enkele vrienden vanuit Brussel naar Am sterdam vertrok. Kameda werd in juni uitgezonden naar Brussel. Zijn directeur, Ogasawara, heeft nog een telegram van hem ont vangen dat gedateerd was op 21 augus tus. Kameda zou toen 5000 dollar in zijr bezit gehad hebben. De directeur wisl niet waarom Kameda naar Amsterdam gegaan. Hij kende wel monsieur Jean. Volgens Ogasawara was het Kongolees en klant van de maatschap pij. De koffer waarin het lijk is gevonden, volgens Ogasawara dezelfde die Ka meda van zijn maatschappij had gekre' gen toen hij naar Brussel vertrok. Yoetaka Kameda was gehuwd en had een kind van een jaar. In november verwacht zijn vrouw een tweede kind. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat Kameda niets met verdovende middelen te maken heeft gehad. Kameda handelde inderdaad in textiel, hetgeen zou verklaren, waarom ii koffer vijf katoenen lappen, stalen uit een monsterboek werden gevonden. Vol gens een deskundige zijn deze lappen met een Japanse kartelschaar afgeknipt. Verder staat vast, dat de aluminium kof fer. het truitje, het hemd en het sport- broekje in het land van de rijzende zon zyn gekocht. Monsieur Jean" De nog steeds niet nader aangeduide „monsieur Jean" is tijdens zijn vakantie aan de Baskische kust ondervraagd. Hy herinnerde zich meteen aan wie hij in Parijs zijn visitekaartje had gegeven: Yutaka Kameda, die op het Brusselse kantoor van de Japanse textielfabriek werkte. De Franse handelsfirma waar- monsieur Jean" werkt, had veel contacten met Japan. Bij het onderzoek in de zaak van de koffer-moord is aan het licht fe- itómën, dat er nog een Japanner is vermist. Het is de 26-jarige Francis Shiguri Makai. Op 5 juli vertrok hij vanuit Amsterdam, aar hij in een ho tel verbleef, naar Brussel. Hij zou binnen 14 dagen terugkomen naar Am sterdam. Er zijn thans geen aanwijzin gen, dat deze man iets met de moord uitstaande heeft. Amsterdamse substituut-officier justitie, mr. J. E. Vriesema, die het onderzoek in de zaak van de koffer- moord leidt, is vanmorgen per auto naar Brussel vertrokken, vergezeld van en kele politiefuictionarissen. Uit het feit, dat de officier zelf naar Brussel gaat kan worden afgeleid, dat het om een belangrijk onderzoek gaat. (~)OK naar de inrichting van het on- derwijs neemt, zoals bekend, ons land in de wereld een eigen plaats in. Vrijwel nergens vindt men zulk een levensbeschouwelijke geschakeerd- Wei treft men elders nog wel over blijfsels aan van christelijke invloed op het onderwijs. Dan wordt bijvoor beeld religie onderwezen. Maar daar bij rijzen spoedig problemen. Zo nu in Engeland, waar over het onderwijs in de religie op de staats scholen wordt gediscussieerd. De kwesties liggen voor de hand. Som mige ouders vinden het te weinig, andere ouders vinden het te veel. Er zijn daar voorts te weinig in dit opzicht onderlegde onderwijzers. Ge klaagd wordt over onverschilligheid en gebrek aan belangstelling onder het onderwijzerskorps. Soortgelijke kwesties doen zich, als men weet, ook in Amerika voor. Wie van dit alles kennis neemt, is te dankbaarder voor de situatie zoals deze, zij het na lange strijd, bij ons is geworden. 70ALS te verwachten was, blijkt bij vele studentenverenigingen het karakter van de groentijd sterk ver anderd. Het ontgroenen in de oude stijl, toch al moeilijk aanvaardbaar, liet zich in een tijd als de onze nau welijks meer plaatsen. Redenen: ook in het hoger onderwijs voltrekt zich een democratiserings proces; bovendien houdt de publici teit die nu eenmaal weinig gren zen erkent zich ook met het stu dentenleven bezig. Met het gevolg, dat men zich op nieuwe vormen en gebruiken is gaan bezinnen, die zich meer richten op het binnenleiden in prettiger sfeer van de nieuw aangekomenen binnen de studentenmaatschappij. We hebben al dadelijk geschreven, dat het ons zou verbazen, indien stu denten, aan wie immers vindingrijk heid wordt toegeschreven, zulke vor men en gebruiken niet zouden weten uit te denken. Wij vermoeden zo, dat de vernieuwde aanpak in feite aan allen grotere vol doening zal geven: hij is trouwens in wezen niet gemakkelijker. "V^ANAVOND zullen wij voor het eerst de CPN, de communistische partij Nederland, voor de radio kun nen hore.n Het heeft lang geduurd. Eerst on langs immers is het regeringsbesluit afgekomen, waarbij de voor deze partij bestaande uitzondering onge daan werd "«maakt Wij willen er wel aan herinneren, dat wij, zonder van communistische sympathieën verdacht te moeten worden, sinds jaren voor een ander beleid dan het tot dusver gevoerde hebben gepleit. Een gezonde demo cratie moet niet te spoedig uitzonde ringen maken, die bovendien een in perking inhouden van de democra tie als zodanig. Voor de CPN geldt, dunkt ons, een van beide: men verbiede haar, maar daartoe ziet men terecht geen reden, of, zolang zij zelf de regels van de democratie in acht neemt, behandele men haar naar de regels van de de mocratie. Gelukkig is onze democratie sterk genoeg om ook uitzendingen van de CPN te kunnen verdragen. Boodschap van Soekarno aan president van Pakistan DJAKARTA President Soekarno laat door de vice-voorzitter van dc In donesische wetgevende vergadering, Soe- bamia, een persoonlijke boodschap aan president Ajoeb Chan van Pakistan zen- De Indonesische minister van staat en •or.-generaal van de Mohammedaan partij Nahdatoel Oelama, Aminoeddin Azis. verklaarde dat de gebeurtenissen in Kasjmir gevolg zijn van volkomen gebrek aan begrip bij India. Bewoners van Kasjmir verbijsterd Slag om belangrijke hoofdweg NEW DELHI Het gevaar, dat. de oorlog in Kasjmir tussen India en Pakistan algemeen zou worden, was vanmorgen nog niet verminderd. De slag woedde verder. De Pakistanen probeerden de rivieren in de Chhamb-sector over te steken en op te rukken naar de stad Aknoer. Dan zullen zij de weg tussen Jammoe, de winterhoofdstad van Kasjmir, en de ;tad Hausheherax afsnijden. Deze weg is voor het Indische leger zeer belangrijk voor de bevoorrading van de eenheden in het gebied Nausjejra. Hoewel de radio van New Delhi deelde, dat de Pakistaanse aanval tot stilstand was gebracht, blijkt dat de Pakistanen veel dieper in het Indische grondgebied zyn doorgedrongen dan In- dia wil toegeven. De Pakistaanse troe pen beschikken over 48 tons Ameri kaanse tanks, die beter zijn dan het materiaal, waarover India beschikt. Als gevolg van de militaire acties by Chhamb ontwikkelde zich een luchtge vecht. De Pakistanen wierpen Sabres en F 104-toestellen in de strijd. In New Delhi meldde men later, dat er twee toestellen verloren waren gegaan en twee beschadigd. Een Pakistaanse Sabre zou in de lucht uit elkaar zijn gesprongen. India heeft vandaag bericht dat ze ven Pakistaanse straaljagers een Mo hammedaanse moskee tijdens een dienst hebben beschoten, waarbij 30 tot 40 gelovigen gedood werden. De moskee werd verwoest Geen toenadering Het gebruik van de Amerikaanse tanks (geleverd in het kader van het hulp programma) heeft enige ongerustheid doen ontstaan in de Verenigde Stalen. Minister van buitenlandse zaken Rusk heeft daarom gisteravond een gesprek gehad met de ambassadeurs van India en Pakistan. Hij heeft een beroep ge daan op de twee landen de strijd te sta ken. Een dergelijke boodschap ontving men in New Delhi en Karatsjl ook van de Engelse regering. De Amerikaanse afgevaardigde by de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, heeft gisteren overleg gepleegd met dé andere leden van de Veiligheidsraad over de toestand in Kasjmir. SCHIPHOL Ter beveiliging van het vliegtuig, dc inzittenden en de lading mag Martin's Air Charter in het vervolg zijn gezagvoerders op chartervluchten een wapen meegeven- Behalve een normaal schietwapen zo als een pistool of een revolver kan dit ook zijn een injectiepistool, waarmee dieren kunnen worden verdoofd. De MAC heeft de vergunning aange vraagd, omdat het gemis van een wapen zich enkele malen heeft doen voelen. Bij het vervoer van 65 hazewindhonden werd er een tijdens de vlucht ogen- schynlyk dol. De ongewapende begelei der werd in de hand gebeten en had de grootste moeite het dier onschadelyk te maken. w aarorn Van enige diplomatieke toenadering tussen India en Pakistan is op het ogenblik nog geen sprake. Beide par tijen geven elkaar de schuld. Intussen vragen de bewoners van Kasjmir zich verbijsterd af, wat er eigenlijk ge beurt. Zij eisen het recht van zelfbe schikking maar noch India, noch Pa kistan zijn van plan dit recht van liet volk van Kasjmir, dat nu oyder d« oorlog gebukt gaat, te erkennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1