Sport en men kan Televisie tonen: maat houden geen Zwemtop wordt verbreed en trainingen verbeterd Jeugdbiljarten nam grote vlucht VOETBAL VOERT DE BOVENTOON GWS gaat op ro lietjes Zwammerdam ook dit jaar bij kanshebbers r' W. BROUWER NIEUWE LEIDSE COURANT SPORTBIJLAGE - SEPTEMBER 1965 7VM de Tiveede Wereldoorlog hebben twee zaken een grote invloed gekre gen op de samenleving: sport en televisie. Beide kregen een ruime kans zich te ont wikkelenomdat het werkklimaat in de af gelopen twintig jaar dermate veranderde dat het besteden van vrije tijd een probleem ging worden. Zowel de ontwikkeling van de sport als die van de televisie werd aan- vankelijk met veel scepsis bezien. Inmid dels zijn ze aanvaard als wezenlijke facet ten van onze samenleving De combinatie sport op televisie heeft echter opnieuw de gemoederen in betve- ging gebracht. In sportkringen juicht men over de propagandistische waarde die er van sommige uitzendingen uitgaat. In de kringen van verenigings- en zakenleven is men echter minder verguld. Dat geldt voor namelijk de wedstrijden die op een door deweekse dag hetzij 's middags hetzij 9s avonds worden uitgezonden. De inter land-voetbalwedstrijden en Europa-cup- wedstrijden hebben in veel gevallen een nadelige invloed op de bedrijfsresultaten. Ook is er een grote groep mensen die en dat geldt vooral de Europa-cuptvedstrijden in deze uitzendingen een vorm van sport- verdwazing menen te herkennen, daarbij vergetend dat niet ied*>r volk even nuchter reageert als het Nederlandse. Ds. H Bouter, Hervormd predikant te Leiden,vindt voetbal machtig leuk. Weliswaar gaat hij nooit naar wedstrij den kijken. „Het peil van die wedstrijden Is vaak enorm hoog. Men moet echtêr alles wat er omheen draait vergeten puur de wedstrijd bekijken". Zelf is hij j geen verwoed sportsman, al heeft hij j wel eens aan volleybal gedaan. Toch i vindt men in hem een animator I zaalsporten. De Leidse predikant staat dus positief tegenover de sport omdat hij het een van de beste vormen van actieve vrije tijdsbesteding vindt, met nadruk op het woord actieve. De woensdagavond voor televisie-uitzendingen vindt hij zo gek I nog niet, al had hij ze liever op zater- I dag als het merendeel van de mensen toch vrij is. Zelf heeft hij dan geen tijd om te kijken. „Het kan natuurlijk niet anders, want dat zit vast op de financiën. Ik vind het echter jammer, dat vaak de beslis singen over al dan niet uitzenden nog op dezelfde dag worden genomen. Het is ook dubieus te noemen dat sommige mensen alles opzij zetten om geen wed strijd op de televisie te missen. Andere activiteiten worden daardoor ernstig ge- Samen beleven In mijn wijkgemeente hebben we ot de woensdagavonden een zogenaamde sociëteitsbijeenkomst. In het Boshuis staat in een kleine kamer een t.v.-toestel, maar het wonderlijke in dat ondanks die voorziening de fervente liefhebbers van sport op televisie niet komen. Ze zien de wedstrijden het liefst thuis of in de geëigende liefhebberskring. Hel samen beleven is ook erg belangrijk. Overigens ondervind ik wel hinder van deze wedstrijden of andere belang rijke t.v.-uitzendingen. Als je een af' spraak hebt gemaakt, nou ja dan ben je welkom, maar zonder afspraken hoef I je beslist 'de deur niet uit te gaan /.e zien je liever gaan dan komen. De hysterie die men op de beeldbuizen bij die wedstrijden vaak ziet, is boeiend als verschijnsel. Doch dat komt niet alleen bij sportwedstrijden voor", r. De directeur van een fabriek in Alphen (m'n reclame en m'n mening kun je krijgen, maar mijn gezicht niet in t.v.-toestel) was zelf ook niet afkerig van sport. „Zelf tennis ik nog geregeld en vroeger heb ik ook nog als een gek achter een voetbal aangedraafd". Hij heeft echter zijn buik vol van voetbal wedstrijden via de televisie. „Op woensdagavond kan het mij niet schelen. Ik ken echter mensen die een continu-bedrijf hebben en die komt het nooit goed uit. maar dat is teveel ge vraagd. Ik heb voornamelijk bezwaar (Advertentie) tegen uitzendingen 's middags. Begrijp me goed, ik gun ieder zijn plezier en ontspanning. Maar bij een sportevene ment op een middag kan ik mijn fabriek wel sluiten". Kwalijk Er werken in totaal 96 mensen in bedrijf en daarvan gedraagt het kantoor personeel zich in doorsnee nog wel ge disciplineerd. Maar de mensen in de fabriek staan als ze weten dat voetbalwedstrijd wordt uitgezonden te dringen om een snipperdag of vrije middag. „Zij zijn nog eerlijk, alhoewel het percentage liefhebbers de zestig over schrijdt. Het is echter bedenkelijker dat er lieden zijn die met een of ander smoesje zich ziek melden. De volgende dag voor medische controle was dan geen tijd zijn ze weer fris en monter op het bedrijf. Het ergerlijke is dat ze de mond vol hebben van de wedstrijd". Oud-turner G. C. Pielanen („ik deed ook nog aan zwemmen en diverse veld- sporten") wil geen kwaad woord horen over sport Maar uit hoofde van zijn be roep, bedrijfsleider in de twee bioscopen Studio en Lido te Leiden, heeft hij geen behoefte aan televisie. De sportuitzen- dingen enkele gezien vond hij qua opnametechniek niet bijster geslaagd. Voor de gezinnen ziet hij er een prettige kant aan. Vroeger trokken de mannen weg, naar kroegen of een heel weekein de naar allerlei sportvelden, nu blijven ze gezellig met moe en de kinderen Fnuikend Als bedrijfsleider heeft hij ten ge volge van een plotseling ingelaste voet balwedstrijd op woensdagavond wel eens een lelijk woord gezegd (..niet voor pu- blikatie vatbaar"). „Dergelijke uitzen dingen zijn voor het bedrijf fnuikend. Het bezoekersaantal daalt met zestig zeventig procent. Toch raa.k ook ik he lemaal in de ban van zo'n wedstrijd als ik zat te kijken. Trouwens de televisie is voor de bio scopen ook een stimulans geweest. Er werden wel eens voorfilmpjes gedraaid en het gevolg daarvan is wel geweest dat we mensen binnenkregen, die voordien nimmer een bioscoop hadden betreden. Overigens heeft hij er wel eens over ge dacht tijdens de voorstellingen bij grote cupwedstrijden op gezette tijden de stand of gang van zaken af te kondigen. „Je krijgt vaak de indruk dat wat er Ti zit dan. is gekomen uit vrees dat ze c ders de film niet meer kunnen zien". De heer M. v. d. Voet, wethouder voor sport en vele andere zaken in de ge meente Oegstgeest besteedde zijn vrije tijd vroeger voor een klein deel met draven achter een voetbal en voor het resterende bij de padvinderij. De ge meenteraad van Oegstgeest pleegt door gaans op een woensdagavond te verga deren. De vergaderkalender wordt voor een heel jaar tevoren reeds vastgesteld .Het is dus helemaal niet te bezien dat op een bepaalde avond een voetbal wedstrijd op de beeldbuis zal komen. En toch horen wij uit de naad nog wel gemopper in de trant van: jullie doen het er zeker om". De wethouder vindt het bedenkelijk dat ook de leden van de gemeenteraad enigszins de neiging heb ben de te behandelen zaken af te raffe len opdat er nog iets van de wedstrijd kan worden gezien Overdosering Ook in het verenigingsleven onder vindt hij hinder, want het vergaderbe- zoek loopt terug tot een derde of zelfs een kwart van het normale bezoekers aantal. De heer Van der Voet ziet maar een oplossing. „Geef ze zoveel mogelijk van dat spul achter elkaar, dan worden ze het vanzelf wel zat en dan kunnen ook de andere zaken weer normaal door draaien. Momenteel wordt liet vereni gingsleven en de besluitvorming nadelig beïnvloed". De heer J. K de Vries is in Noordwijk hoofd van de Prinses Marijkeschool en zeer sporfcminaiend. Zelf deed hij aan handbal en beoefent nog de volleybal- sport. Hij is niet tegen sport dus, maar wel tegen het feit dat de sportui'tzendln- gen via de televisie zo eenzijdig zijn. „Het is alles voetbal wat dc klok slaat. Voor andere sporten blijft heel weinig tijd over. Laat ze nu eens In plaats van allerlei flauwe kinderuurtjes instructieve programma's over bepaalde sporten ge ven. Laten ze eens reportages op woens dagmiddag of andere vrije dagen verzor gen van jeugdsportdagen. We moeten de sport namelijk bij de Jeugd brengen, ze voorlichten en instrueren op dat ge bied". Achterstand De heer De Vries is van mening dat Nederland een enorme achterstand heeft op het gebied van de lichamelijke opvoe ding en de sport. Iedere school of soho- lengroep zou een schoolsportterrein moeten hebben waar men met de jeugd kan gaan sporten als onderdeel van het lesrooster. „We zijn tientallen jaren achter Iedere gemeente zou ook een overdek te sporthal moeten hebben. We zien momenteel dat het merendeel van de kinderen zich afzijdig houdt van de sport omdat het er niet op de juiste wijze mee wordt geconfronteerd. Hel kind speelt niet meer en wü ouderen onderwijzers en ouders zijn daar voor verantwoordelijk. We werken zelf op die manier de baldadigheid in de hand". De heer De Vrdes vindt dat teveel kinderen 's avonds naar de televisie kij ken. „En al die programma's zijn cultu reel. cultureel en nog eens cultureel. We willen ook alleen maar alles weten. Ik merk na een paar woorden 's morgens al wie er tot laat in de avond heeft ge keken. Het is niet nodig te zeggen dat dit uitzonderlijk nadelig is voor de leerpres taties. Neen het gaat helemffil fout. La ten we de jeugd, dte echt niet alleen is geïnteresseerd in ruimtevaart, wat bren gen dat ze zelf ook zou kunnen doen". patroon Sport en Televisie zijn twee na-oorlogse ontwikkelingen. De combinatie van die twee heeft nog wel eens wat moeilijkhe den opgeleverd. Enkele mensen uit diverse sectoren van de gemeenschap verklaarden zich bereid enkele vragen op dit punt te beantwoorden. De belangrijkste daarvan waren: a. Hoe en wat denkt u over de sport in het algemeen; b. Hoe staat u tegenover de sportuitzendingen van de tele visie op een woensdagavond (Inclusief begrippen als sport- verdwazing en andere bijko mende facetten) c. Ondervindt u hinder van de ze uitzendingen bij uw werk ten behoeve van de gemeen- Het patroon van antwoorden is uitermate boeiend en rijk ge schakeerd. Een zaak is echter wel heel duidelijk naar voren gekomen. De sport op de tele visie is meer een zaak van pas sieve recreatie. Het is meer het brengen van een programma voor mensen, die zelf niet meer of nog nauwelijks aan sport kunnen doen. Slechts voor een heel klein deel wordt beant woord aan de behoefte van de grote massa, die ondervindt dat niet heel Nederland in één van de stadions kan. Bij het hockey Elftallencommissie: 135 interlands De elftalcommissie van de Kon. Ned. Hockeybond en daarmee in feite ook de leiding van het Nederlands elftal krijgt binnenkort een andere samenstel- Mr J. M. Elink Schuurman en P. J. Nefkens zullen zich op de algemene ver gadering van 1 8september niet herkies baar stellen. De vergadering wordt voor gesteld Piet Bromberg te herbenoemen en naast hem te kiezen de heren J. Th. (Jules) Ancion, H. J. J. (Harry) Derckx. mr B. M. (Bert) Keulen en H. C. W. (Hans) Schnitger. Dit viertal naast coach Piet Bromberg kan men beschouwen als exponenten in de elftalcommissie van resp. het westen, het zuiden, het noorden en het oosten. Het zijn, evenals Bromberg, allen oud Nederlands-elftalspelers. Afdeling Gouda van de KNVB De eerste klas van de afdeling Gouda kent dit jaar vele liefhebben roer de titel waaraan direct zit gekoppeld de promotie naar de vierde klas van de KNVB. Als directe kanshebbers beschouwen wij Bodegraven en Groot Ammers, die beide zijn gedegradeerd, RVC en Zwammerdam. Vooral de mannen van Verheul (RVC) schijnen grote plannen te koesteren. Men kreeg versterking van enkele goede spelers terwijl de training ook goed wordt bezocht. Zij moeten echter op grote tegenstand rekenen van Bodegraven en Groot Ammers. Deze laatste club zag twee spelers van de zondagafdeling c komen, zodat men nu goede hoop heeft verloren gegane terrein zo snel mogelijk te kunnen heroveren, poogt Bodegraven echter ook maar de mannen uit de kaasstad geven we toch beslist minder kans. WDS en Waddinxveen ontliepen elkaar vorig jaar niet veel maar bleven toch aardig stukje boven de middenmoot, Ook nu achten wij beide clubs daartoe in staat. SDortief daarentegen krijgt veer bijzonder lastig, maar misschien nen nieuwkomer Moercapelle onder zich kan houden. Boskoop en Berg ambacht spelen nogal wisselvallig. Voor veel clubs zijn het moeilijke tegenstanders om te kloppen maar beide 'erenigingen brengen het niet verder lan een plaats in de middenmoot. Voor le reserve-klas is het altijd bijzonder moeilijk een voorspelling te wagen. Vele spelers die vorig seizoen nog in het tweede stonden komen nu uit voor meer dan een uurwerk waarvan u alleen de juiste tijd afleest Onze unieke collectie zal u volop gelegenheid geven tot het maken van een zeer persoonlijke keuze. o.a. Zaanse klokken, Frise staart- en stoelklokken, schip pertjes, Drentse-, Sallandse- en Zuidlaarder klokken. Engelse tafelklokken - Zonneklokken Smeedijzeren wandklokken Kantoor- en bureauklokken Koekoeksklokken en keukenklokken Alle hangklokken worden door ons bezorgd en opgehangen. Enorme keuze reiswekkers. luxe wekkerklokjes, wekkers, elektrische wekkers, eierwekkers, kinder wekkers, barometers en horlogebanden. Naast de dames- en heren sporthorloges en stop watches vindt u zeer uitgebreide en verfijnde col lectie in gouden horloges. Ook met gouden band compleet. Horlogemakers sinds 1884 Eigen reparatie-inrichting Haarlemmerstraat 23 - Leiden - Telefoon 2 20 76 eerste elftal terwijl het ook mogelijk is dat junioren een kansje in het reserve team krijgen Toch slaan wij Jodan Boys 3 als goede kanshebber aan met Spirit 3 als eventuele tweede gegadigde. De indeling ziet er als volgt uit: lste klas: Bodegraven, Gr. Ammers. Zwammerdam. WDS. Waddinxveen. Bos koop, Bergambacht, Sportief, RCV. Moer capelle. Bij GWS gaat het allemaal op rol letjes. Begin van dit jaar werd een aanvang gemaakt met de aanleg van de nieuwe speelvelden aan de Leidse Vaart omdat op de oude velden een nieuwe fabriekshal van Sikkens wordt gebouwd. De twee velden liggen inmiddels speel- gereed en nijvere handen hebben met behulp van een dragline en rondhouten de tribune van het oude naar het nieuwe hoofdiveld gerold. Bij Sikkens wordt momenteel het kleedgebouw kant en klaar ge monteerd, zodat de eerste thuis wedstrijd voor het eerste elftal van GWS op het nieuwe terrein kan worden gespeeld. Dat zal op 18 september zijn. Bij de Sassenheim- se ploeg hoopt men dat het nieuwe terrein de weg terug naar de KNVB zal effenen. Men begint trouwens ook reeds de vruchten te plukken van de enige jaren ge leden toegevoegde jeugdafdeling. ANDERE WEG WORDT INGESLAGEN LEIDEN De confrontatie van het Nederlandse wa terpolo met het Oosteuropese speelpeil is bijzonder hard aangekomen. Pas nu is men er ten volle van overtuigd dat men een andere weg moet inslaan. Men gaat nu streven naar een verbreding van de top, meer aandacht voor de jeugd en verbetering van de trai ningen, gesplitst in conditie- en watertrainingen. Ook voor het zwemmen heeft men een nieuw trainings schema opgesteld. De aanloop is sterk gedecentrali seerd, terwijl juist dc jeugd volledig aan bod komt. Al die plannen komen dan pas tot hun ongezond, maar bovendien op den langen duur niet houdbaar. De LZC-jeugd is nog te jong en onervaren. Wil LZC dus het eerste-iklasserschap continueren dan zal men goede spelers van elders moeten aantrekken. De Sleutelstad behaalde in het alge lopen seizoen het kampioenschap en de promotie met een relatief oude ploeg. De spelers konden het enthousiasme en de wilskracht om de zware trainingen en de daaraan verbonden offers te on dergaan. Ongetwijfeld zullen zij dat in het komende seizoen ook kunnen. De ploeg van De Sleutelstad vraagt op di- plaatsen echter om verjonging en geen aansluiting. Genoegen recht indien de verenigingen hun taak kunnen volbrengen: het leveren zwemmers en zwemsters. De toekomst van de Leidse verenigingen is dan ook in hoge mate afhankeltjk van de realisering van een tweede overdekte zweminrich ting. Het niveau in de kring Gouwe-Rijn- s'reek is bijzonder laag. Talen: is er ge noeg. maar de mogelijkheid de meisjes pn jongens na het behalen van hun zwemdiploma's enthousiast te houden, ze te selecteren en training te geven, ont breekt ten enenmale. De verenigingen staan machteloos. De zwemuren zijn overbezet met lesnemers en genoeglijk heidszwemmers. die overigens ook nood zakelijk zajn om de kleine wedstrijd kern dat enige uur training in de week Gunstiger Bij waterpolo is de situatie iets gun stiger. Maar toch kan men ook hier nog geen „hoera" roepen Twee verenigingen uit Leiden komen uit in de eerste klas, n.l. de Leidsche Zwemclub en De Sleutel stad, LZC kon dank zij financiële offers 'de overkomst van Harro Ran) zUn plaats in de eerste klasse behouden. Deze situatie is niet alleen financieel „Eerlijk gezegd wisten we niet waar we aan begonnen. Er was niets. We hadden wel een klein idee, maar pas na mijn aanstelling kon ik eens gaan kijken wat we eigenlijk zouden gaan doen". Nu precies vier jaar na de instelling van een afdeling jeugdzaken van de Konink lijke Nederlandse Biljart Bond weet het hoofd van die afdeling, de heer Jac. van Beem, maar al te goed wat hij moet doen. Hij zit tot over zijn oren in het werk. want het jeugdbil jarten heeft in Nederland een enorme vlucht geno- „Nederland telt nu 74 jeugdbiljartverenigingen. waarvan er reeds 23 zich hebben aangesloten bij de KNBB. Er lopen nog enkele aanvragen. In totaal zijn er nu ruim elfhonderd georga niseerde ieugdbiliarters" Wie met de heer Van Beem over ..zijn jeugdwerk" gaat pra ten. veroorzaakt op diens ge zicht een glundering. Over de beginperiode praat hij liefst niet. Het was voor hem een moeilijke tijd. Voordien zeven jaar secretaris van de KNBB. ging hij over in beroepsdienst om iets op poten te zetten, waarvande uitslag door aller lei factoren erg onzeker was. Ook zijn internationale functies moest hij neerleggen. Nu lacht hij. „We hebben genoeg gediplo meerde jeugdleiders voor de verenigingen. We hebben er 104 inclusief twee door ons via de gecombineerde KNBB/NSF- basiscursus opgeleide Belgen. Het percentage actieve jeugd leiders is in verhouding met dat van andere sportbonden prettig hoog, ongeveer 75 procent. Die jeugdleiders hebben primair tot taak de jongens de zogenaamde biljartetikette bij te brengen. Techniek van deze sport Is ei genlijk bijzaak. Dan komt van- Het is opmerkelijk als men ziet hoe de jeugd van 12 tot 17 jaar, die zo vaak moeilijk wordt genoemd zich rustig ge draagt. Ze nemen de etikette neel serieus. In het begin, voor ce gaan spelen, gaat het geven van een hand aan de tegenstan der wel schuchter. Ze weten eigenlijk met hun houding nog geen raad, maar na een paar bijeenkomsten is het een en al hoffelijkheid. En tijdens de par tijen en instructies zijn ze muis stil, zoals dat in de biljartsport hoort. Ze leggen de krijtjes goed jp dc biljartrand en wee het vriendje dat het waagt rumoe rig te worden. Bij dat alles staat echter de jeugdvorming voorop. Dat is voor de jongens het belangrijk ste, niet alleen bij het biljar ten. Ze moeten alles zelf doen. Dat leren de jeugdleiders hun. Na verloop van tijd kiezen de jongens een eigen bestuur, gaan te zelf wedstrijden organiseren en arbitreren. De jeugdleider is dan nog meer een begeleider. Alles geschiedt echter onder zijn supervisie." Men ziet de heer Van Beem zijn 59 jaar nog lang niet aan. .Je blijft ook jong bij dit werk" zegt hij. Vervolgens vertelt hij dan van de moeilijkheden die de KNBB bij het jeugdwerk on dervindt. De jeugdclubs moe ten namelijk worden ondeige- öracht in lokaliteiten waar geen sterke drank wordt verkocht. De jeugdleiders mogen zelfs geen zwak-alcoholische dran ken gebruiken. „Want bij het jeugdwerk geldt eens en te meer dat de biljart- sport geen kroegsport is. We vestigen de clubs dan ook in jeugdhonken en -centra. Die zijn echter in ons land niet erg dik gezaaid. Momenteel zijn we zelf bezig met de oprichting van jeugdbiljartcentra in Haar lem (wordt op 11 september ge opend), Vlaardingen en Den Haag. We hebben dergelijke eigen centra al in Den Helder. Schiedam, Rotterdam en Rijs wijk. In Sporthal Zuid (de oude RAI in Amsterdam) hebben we een afzonderlijke zaal met drie biljarts. Ouderen hebben tot deze centra geen toegang. Het leuke is, dat men in Bel gië ons voorbeeld heeft gevolgd. Daar zijn momenteel al drie clubs, zodat we mettertijd kun nen overgaan tot het houden van internationale jeugdontmoe- tingen. Dat stuit nog wel enigs zins op kleine moeilijkheden want de jeugd mag alleen op doordeweekse dagen spelen. Iets anders is dat we het voor der gelijke evenementen moeten doen zonder onze gebruikelijke sponsors. Deze fabrikanten van alcoholica zorgen ervoor dat bij grote biljartevenementen dank zij hun reclame geen tekorten optreden. Bij de jeugd wülen we dat beslist niet. We moeten het dus zuiver hebben van gif ten. Momenteel bestaan er plannen voor de gediplomeerde jeugd leiders (basisdiploma NSF- ïeugdleider) vervolgcursussen te gaan houden. Dan gaan we weer een stap verder". De heer Van Beem is tevreden met de gang van zaken, alhoewel hij dolgraag zou zien dat het aantal jeugd honken van welke richting dan ook wordt uitgebreid. Pas als dat aantal voldoende is, kan de KNBB zijn Ideaal „de jeugd op verantwoorde wijze bezighouden" verwezenlijken. De twedeklassers De Zijl (Leiden) en AZC (Alphen) staan er wat dat betreft iets beter voor. Beide verenigingen heb ben standaardteams met jonge en talent volle spelers. Door minimale trainings mogelijkheden kunnen ze echter maar moeilijk doordringen tot een iets hoger niveau. Bij de overige verenigingen wordt het meedoen hoger geacht dan de te leve ren prestaties cq winnen. Voor de be oefenaren ongetwijfeld de enig juiste mentaliteit en ware sportieve instelling. ioor de toeschouwers en de bewonde raars van deze sport echter weinig hart verwarmend. Zullen Leidse teams in overgangsklasse zich handhaven De Leidse teams in de overgangsklasse volleybal moeten in staat worden geacht de komende competitie goed te door staan. BU de heren missen we wel KVC SVL. De Katwijkers schreven te laat voor de competitie men wilde aan vankelijk in de andere afdeling komen en SVL zag plotseling het eerste team vrijwel uiteenvallen. Het bestuur van de Leidse vereniging zag daarom maar van inschrijving af en het gevolg daarvan is dat mi ook het tweede team is gedegradeerd. Toch zijn er nog Leidse vertegenwoordigers in de overgangsklasse. Het zijn de reserve* van Kangerocs en WS. die beide in staat moeten worden geacht een behoorlijke klassering te bewerkstelligen Bij de dames treffen we Kangeroe-s, Angos en het pas gepromoveerde Nieuw Brunhilde aan. Mits spelend in dezelfde opstelling als verleden jaar konden beide eerstegenoemde teams wel eens voor een verrassing gaan zorgen. Nieuw Brimhilde zal zich wel rédden. plo°* degraderen) De Leidse dames zullen na acclimatto*. ring zich best kunnen weien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17