VEERE KWIJT IS GASLICHT trmtal Citroen maakt wagens sneller en levendiger Onze koopvaardijvloot verder geslonken Optreden van politie was juist Sta minder op recht, méér op rempedaal Drankbestrijding: geen blauwe-knoopbeweging vet 0 haar? Sport van her en der DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 WERKHAVEN WORDT GEREED GEMAAKT VOOR WATERSPORT Een „dode" lantaarn tempert het felle elektrische licht, zodat ondanks verdwijnen van gaslicht nog sfeer valt vast te leggen. CBS. over eerste halfjaar 65 DEN HAAG De Nederlandse koopvaardijvloot is in het eerste halfjaar 1965 verder geslonken, het geen vooral te wijten is geweest aan een teruggang, zowel in aantal als in bruto tonnenmaat, van de passa giersschepen en de grote tanksche pen onder Nederlandse vlag. Ook het aantal Nederlandse vrachtsche pen van meer dan 500 ton is echter per saldo afgenomen, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de statistiek. Onze totale koopvaardijvloot, die op 1 januari 1965 nog 1466 schepen telde met een bruto inhoud van 4,927 miljoen ton, is in zes maanden tijds afgenomen tot 1443 schepen van 4,709 miljoen brt. Aan de vloot werden 31 schepen toegevoegd met een gezamen lijke inhoud van 45.025 brt., terwijl 54 schepen werden afgevoerd van te zamen 258.517 brt. Het aantal Nederlandse passagiers schepen verminderde met drie tot 43 en de passagiers-tonnage met 42.589 tot 460.984 brt. Er werden geen passagiers schepen aan de vloot toegevoegd. Dit geld ook voor de Nederlandse tanker- vloot van schepen groter dan 500 brt. Minister Sam kalden over zaabChapman DEN HAAG Minister Samkal- den (justitie) ziet in de gebeurtenis sen rond de in-verzekerde-bewa- ringstelling van de Engelse race manager Colin Chapman door de po litie van Zandvoort op zondag 1 juli geen aanleiding tot het geven van instructies aan de justitiële instan ties, die bij de behandeling van deze zaak betrokken waren- De minister heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Berkhouwer (lib.). De beslissing tot opsluiting van de heer Chapman is naar heit oordeel van de minister gewettigd, gerekend naar de feiten zoals deze zich aan het open baar ministerie voorgedaan hebben. Op 18 juli had de heer Chapman op het circuit m Zandvoort een hoofdagent van de reserve gemeentepolitie een paar klappen gegeven. In opdracht van de officier van jus titie in Haarlem werd de race-manager van zondag 23.20 uur tot maandag 16.00 uur in verzekerde bewaring gesteld. Als overwegingen voor de officier van jus titie hebben onder andere gegolden, dat het gepleegde feit een ernstig karakter droeg en dat de verdachte blyk had gegeven niet bereid te zijn vrijwillig aan het onderzoek mee te werken, terwijl integendeel het gevaar bestond, dat hii zich aan het opsporingswerk zou ont. Ambassadeur De commissaris der Konmgin 1n dc provincie Noord-Hslland heeft zich. daar. toe benaderd door de Britse ambas»adeur. na de opsluiting van Colin Chapman in verbinding gesteld met de officier van justitie om de mogelijkheden te bespre ken verdachte op vrije voeten te stel len. De officier vond geen aanleiding om. voordat hij verdachte had gehoord, op zijn genomen beslissing terug te ko men. Wel heeft de Britse consul-generaal, op zijn verzoek het verhoor op 19 juli mo gen bijwonen. Negen grote tankers van tezamen 148.052 ton werden afgevoerd, waardoor het totaal verminderde tot 92 schepen inhoud van 1,536 miljoen brt. Twee vrachtschepen (31.129 brt.) van meer dan 500 ton werden aan onze koopvaardij vloot toegevoegd, terwijl er veertien (55.568 brt.) werden afgevoerd, resulte rende in een teruggang tot 382 van deze schepen met een tonnage van 2,324 mil- In de kustvaardersvloot kwam weinig verandering. Per saldo steeg het aantal tot 901 (900) en de tonnage tot 375.505 (374.062). Op 1 juli 1965 telde ons land bovendien nog 25 (onveranderd) kleine tankschepen van tezamen 12.469 (12.260) brt. Geen waarde Het CBS merkt nog op dat de cijfers ook betrekking hebben op de schepen, die thuishoren in de Nederlandse An tillen en Suriname. Sleepboten en nemersmateriaal zijn niet in de gegevens verwerkt. De Nederlandse koopvaardijvloot het eerste halfjaar 1965 dus met meer dan 200.000 brt. afgenomen. Van de zijde der Koninklijke Nederlandsche Reeders- vereeniging wordt desgevraagd v< men dat aan dit cijfer geen absolute waarde moet worden toegekend. Op zichzelf zeggen gegevens over de bruto register tonnage niet alles, terwijl bo vendien bedacht moet worden, dat het hier om een momentopname gaat. A LS de avond valt over Veere -Gl- klinken vanuit de diepte ijle stemmen over zacht rimpelend wa ter. Bij het licht van een stormlamp maken zeilers nog een bak koffie en stoppen een nieuwe pyp. Hoger op de kade heerst dezelfde vredige rust. De Amsterdamse grachten met hon derden fijne geveltjes vormen een prachtig stuk oude schoonheid, maar wie ervan wil genieten moet zich vaak tegen een muur drukken om niet te worden overreden door een auto of ergert zich aan het razend geknetter van zwermen brommers. In de kleine goede stad Veere ont breekt dit rumoer. Een rust uit vroe ger eeuwen is nog niet verjaagd. Ook op andere manieren ondergaat de bezoeker de sfeer van de oude tijd. Het stadje met iets minder dan 1000 inwoners heeft zeker 80 panden met historische waarde. In de straten liggen nog honderden kleine keien. Het uithangbord van een zelfbedie ningswinkel heeft dezelfde vorm als die in een tijd zonder neonre- clame boven de werkplaats van een meestersmid. Avond in Veere. Geliefden lopen hand in hand onder de volle kastanjebomen. Vanaf het water klinkt een lach. Over de vre dige stad dalen de klanken van het raadhuiscarillon neer. Zo is Veere nog altijd. Toeristen ko men met bussen vol voor het wel haast verplichte uitstapje naar ht stadje, maar dit vernielt de sfeer niet Geen opdringerige verkoop van souvenirs. Geen patates frites lucht uit helverlichte cafetaria's, nachtclubs en dancings zal men vergeefs zoeken. Wie voor amuse ment komt kan beter thuisblijven of een ander oord uitkienen- *•1=5=5*3.» T'-i (Van onze verkeersredacteur) s van Citroën voor 1966 zit onder de motorkap. De ID 19 serie wordt uitgerust met de huidige DS motor. De DS 19 krijgt een nieu we 90 pk motor. De serie DS 21 Pal- las wordt voortaan voortbewogen door een 109 pk krachtbron. Voortbouwend op de technische ontwikkeling, die de ID en de DS een bijzondere plaats in de autowe reld hebben gegeven, betekenen de wijzigingen, die thans zijn doorge voerd dat de wagens sneller en le vendiger worden. In deze verbeterin gen zijn overigens ook de transmis sie, de voortrein en het remsysteem betrokken. In de DS serie zullen voortaan twee typen worden geleverd, beide voorzien van een geheel nieuwe 4 cilinder motor met vijf maal gelagerde krukas. Deze krachtbron heeft een cilinderinhoud van 1985 kubieke centimeter, en levert een vermogen van 90 pk bij 5250 omwen telingen per minuut. Voor de Pallas uitvoering is een nieu we DS 21 motor ontwikkeld, die con structief gelijk Is aan de DS 19, maar een grotere boring heeft. De cilinderin houd daarvan is 2175 kubieke centimeter en het vermogen 109 pk bij 5500 omwen telingen per minuut. Hogere prestaties Daar de ID 19 een motor krijgt, die praktisch identiek is aan die van de huidige DS 19 (1911 kubieke centi- Lantaarns bleven Veranderingen zijn in het stadje toch niet helemaal onmogelijk. In de hoofdstraten maakten keien kort geleden plaats voor klinkers. Wat de romanticus meer zal betreuren: na de zomer van vorig jaar doofden de gaslantaarns, die tot dan alle straten verlichtten. De oude lan taarns bleven staan, zodat overdag het einde van het sprookje niet blijkt Als de duisternis de straten vult maakt helder elektrisch licht echter duidelijk, dat ook Veere niet helemaal in het verleden wil blij ven leven. Kamerlid vraagt: Herstel luchtlijn Eelde-Schiphol DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Wilmans (soc.) heeft, naar aanleiding van de aangekondigde opheffing van de vliegverbinding tussen Eelde en Schip hol per 1 september, de ministers van verkeer en waterstaat en economische zaken gevraagd aan het confliot tussen de KLM en Schreiner een einde te ma ken en alles ln het werk te stellen om deze vliegverbinding in stand te houden Advies van minister Suurhoff: Meer geld voor wegenbouw DEN HAAG „In het verkeer moesten de mensen eens minder op hun recht en meer op hun rempe daal gaan staan". Deze opmerking maakte de minis ter van verkeer en waterstaat de heer J. G. Suurhoff tijdens de jaar vergadering van de Ned. Ver. van Wegenbouwers in het Scheveningse Kurhaus. Wegverkeer en wegenbouw noemde minister Suurhoff het ingrijpendste benauwendste probleem vanwege de dreigende verkeerschaos, die hij in ons land bepald niet uitgesloten acht. Elke dag grijnst ons de sinistere „dood langs de weg" aan. Het geldt hier niet alleen wegenbouw en vlotte afwikkeling van het verkeer langs een goed wegennet, maar evenzeer een goede wetgeving en goed verkeersgedrag, waaraan de volle aandacht moet worden besteed. De minister zei. dat evenwichtige eco nomische en sociale ontwikkeling moge lijk is. maar niet gemakkelijk te berei ken. De voorzieningen aan de wegen moeten gelijke tred houden met de ont wikkeling van b.v. het middelbaar en hoger onderwijs, dat ons voldoende hts-ers en ingenieurs moet opleveren en van b.v. havenoutillage. die ook geld in moet brengen voor de wegenbouw. In 1964 kwam voor de wegenbouw f 170 min beschikbaar; dit jaar f 265 min en volgend jaar zal dit bedrae boven de f 300 min liggen. In 1966 zal bij het in werking treden van de wet uitkering wegens een ruimere financiële basis voor de lagere over heden ontstaan, terwijl bij het optre den van het kabinet-Cals voor de ge meenten in 1965 reeds wat meer finan ciële armslag ontstond. Al met al zullen vrij aanzienlijk rui mere middelen voor de wegenbouw be schikbaar komen. Voor de verdere toe komst, aldus minister Suurhoff is een flexibel structuurplan nodig, gebaseerd op de verkeersbehoefte. De Onze Lieve Vrouwekerk (ge bouwd in de 15e en 16e eeuw), eens een prachtig bouwwerk. Nu door storm, brand, bombarde ment en Franse bezetting, toen de kerk tot hospitaal werd v bouwd en gotische ramen wer den dichtgemetseld een naar geestig en lelijk gebouw. De vissersboten verdwenen voorgoed Hoe zijn de reacties? Sinds vorig jaar is de heer A. de Kam behalve Vrouwenpolder en Serooskerke ook burgemeester van Veere. Hij meent te mogen constateren, dat men over het algemeen zeer tevreden is ovei maatregelen Negatieve geluiden heeft hij nog niet gehoord. Wel tonen vrou welijke toeristen zich in hun schik met het verdwijnen van de voor hoge hak ken hinderlijke keien. Het is moeilijk aan te nemen, dat de gasten behalve in het hoogseizoen meest Belgen Fransen het verdwijnen van gas licht koud laat. Misschien is het i zo. dat men uit sleur gelaten het einde van dit aparte brokje romantiek slikt als een nieuw offer, dat de vooruitgang Ook leefbaar Het beleid van Veere is aldus bur gemeester De Kam gericht op een erkenning van de enorme his torische waarde, die het stadje ver tegenwoordigt. Deze erfenis uit vroeger eeuwen moet niet alleen worden geconserveerd, maar ook waar nodig worden gerestau reerd. Daarnaast moet de plaats ook leefbaar zijn voor de bevolking. Daarom is de woningbouw nummer één. maar komen de nieuwe huizen buiten de wallen. De oude panden in het centrum dienen vaak als een tweede woning voor gefortuneer- De vissersboten verdwenen voorgoed toen de dam het Veerse gat bijna had afgesloten, weemoedig nagestaard door velen op de kade. Nu ligt de haven vol met 180 zeilboten en jachten. Nog altijd groeit de belangstelling voor de water sport op het nieuwe meer. Daarom wordt op anderhalve kilometer van de stad, die overigens geen botenverhuur kent. de werkhaven voor de afsluitdam geschikt gemaakt voor recreatie. Met angst in het hart wachten velen af wat er zal veranderen als de Ooster- scheldebrug (vijf km. lang) tussen Duiveland en Noord-Beveland eind van dit jaar de Randstad opeens veel dichter gaat brengen. Nu is alles in ieder geval nog verademend rustig. Dit zal zeker mede een gevolg zijn van de hoge gemiddelde leeftijd van de bewo ners van het oude ingetogen Veere. Kanonnen bij de Campveerse toren (rechts). Op de achter grond het Veerse meer. Uit ongewildisolement UTRECHT De Nederlandse drankbestrijders willen het isolement verlaten waarin zij ongewild door een van oudsher verkeerde beeld vorming („de beweging van di blauwe knopen") zijn terechtgeko men. „Dit beeld klopt op haast geen enkel punt met de werkelijkhed en is eerder een carricatuur". Aldus het jaarverslag van de nationale com missie tegen alcoholisme, het over koepelend orgaan van de Nederland, se drankbestrijdersorganisaties. Voor velen is, aldus het jaarverslag, de drankbeweging nog steeds de beweging van de „blauwe knopen" van 60 jaar er langer geleden. Ook de definitie „eer geheelonthouder is iemand die de kat ir het donker knijpt" komt men nog we eens tegen. Hoewel dit imago van dt drankbestrijding van vroeger tijden vrij wel nergens enige relatie heeft met de toenmalige werkelijkheid, is het volgens het bestuur van de nationale commissie tot op heden er niet zelden de oorzaak van, dat naar de boodschap van de pre ventieve drankbestrijding nauwelijks wordt geluisterd. 't Belangrijkste De nationale commissie tegen het alcoholisme ziet als belangrijkste taak van de hedendaagse drangbestrijding: de mensen duidelijk maken wat de al cohol doet of kan doen. Alcoholgebruik is een gewoonte die door jongeren van ouderen wordt overgenomen. Dp erva ring heeft geleerd dat geen mens kai zeggen, dat hij volkomen immuun is voor de invloed van alcohol. De drank bestrijding heeft, aldus het verslag, dus voor te lichten omtrent alles wat we van alcohol weten. En verder heeft ze studie te maken van wat we van alcohol en haar invloed nog niet we ten, want, zo meent het bestuur van de nationale commissie, er zijn geen geboren alcoholisten. Schoksgewijs In het jaarverslag staat voorts dat het totale alcoholgebruik (omgerekend in li- ters ad 50 procent) sinds 1946 is gestegen van 2.94 liter per hoofd van de bevolking tot 6.63 liter ln 1963. De commissie meent, dat er geen sprake is van een schoksge wijze, maar van een regelmatige groei van de alcoholconsumptie. Een verklaring er voor heeft zjj niet. meter, 81 pk bij 4750 omwentelingen per minuut) biedt Citroën van nu af drie modellen, die aanzienlijk hogere prestaties leveren. De ID 19 heeft een maximuim snelheid van 158 kilometer per uur, de DS 19 één van 165 kilo meter en de DS 21 één van 175 kilo meter. De ID 19 Break wordt in twee uit voeringen leverbaar, namelijk met de 90 pk DS 19 motor, of met de 109 pk DS 21 motor. De DS 21 Pallas heeft en kele bijzondere details: Koplampen, waarvan de lichtbundel automatisch wordt aangepast bij de stand van de wagen. Een verklikkerlichtje dat waarschuwt bij te ver gevorderde slijtage van de remblokken. Een vermelding van de remweg bo ven de snelheidsmeter, waarop bij iedere snelheid is aangegeven hoeveel meter men nodig heeft om tot stil- stand te komen op een droge weg. Gezich ts vermogen van huisvrouwen onvoldoende AMSTERDAM Van medio no vember 1964 tot begin mei '65 hebben mobiele testteams van de Stichting „Oog en Bril" in honderden bedrijven het gezichtsvermogen van 13.772 Ne derlanders onderzocht. Uit de verkregen gegevens kan worden afgeleid dat 23,4 pet van deze bijna 14.000 op kantoren, in tekenkamers en f studio's werkzame personen onvoldoende I ziet. Gesplitst naar leeftijd was bij de I groep tot en met veertig, 14 pet onvol- f doende; bij de groep van een en veertig en ouder was dit 40 pet. Tevens werden de ogen van een wille keurige groep van 735 huisvrouwen on- 1 derzocht. Daarvan bleek van de boven veertigjarigen niet minder dan 52,9 pet over niet voldoende gezichtsvermogen te beschikken. Tijdens testacties die vorige jaren on der weggebruikers, vooral automobilis ten werden gehouden, bleek bij ongeveer 17 pet onvoldoende gezichtsvermogen- De eenvoudige ogentest bij het rijexamen is .mogelijk van invloed geweest. Aldus een communiqué van genoemde stichting. shampoo van L'Oréal de Paris Anton Geesink, de olympische judokampioen heeft gisteren in Aviv (Israël) op dc Maccabiaspelen een staaltje van zijn kunnen ten beste gegeven. Twaalf judoka's werden door onze „amateur" in enkele seconden met zachte hand op de mat gedrukt. Autocoureur Jim Clark heeft giste ren tijdens de internationale sportwa genraces in het Engelse Brands Hatch weer eens geluk gehad. Met zijn Lotus 40 Ford sportwiagen was hij met een snelheid van 160 km gaan slippen tegen een talud gereden- De nuchtere Schot wist echter ongedeerd uit zijn talen „dwangbuis" te ontsnappen. In dat zelfde Engeland konden voet balliefhebbers in de eerste divisie v; Engelse voetballeague gisteren slechts een wedstrijd aanschouwen. Het was dc strijd tussen Blackpool en Bunrley. De thuisclub verloor met 13. De Franse wielerploeg voor het we- reldkamipoenschap op de weg voor pro fessionals ziet er als volgt uit: Jacques Anquetil, Raymond Poulidor. Andre Zimmerman, Andre Foucher. Jean Sta- blinsky. Joseph Groussard en Gilbert Bellone. De strijd om de Europacup landskampioenen is weer begonnen. Voor ons blijft het vuurwerk nog ii vat tot 8 september, voor de IJslandse club FC Keflavik was het gisteren al voetballen geblazen. Op eigen veld moesten zij met 14 het onderspit del ven tegen de Hongaarse kampioen Fe- Het nieuwe loopwonder uit Nairobi, Kipchonee Keine (25) die vrijdag be kendheid verwierf door zijn wereldre cord op de 3000 m heeft gisteren in het WIELRENNEN Van Piere betrokken bij auto ongeluk SAN SEBASTIAN De Nederland- >e amateur-wielrenners die op eigen gelegenheid naar Spanje zijn gereisd, waar zaterdag de wereldkampioen schappen beginnen, hebben geen suc cesvolle reis achter de rug. Zondag werd een van de Nederlandse renners in Zuid-Frankrijk betrokken bij een ongeluk, dat hoogstwaarschijnlijk het leven van een Frangaise heeft gekost Het ongeluk gebeurde met de wagen van Harry van Piere. Hij reed met een snelheid van om en nabij de 100 kilome- over een helling. Plotseling zag hij langzaam rijdende tractor voor zich opdoemen. In een reflex trapte Piere op ?m. Bij deze manoeuvre raakte zijn wagen in de zaohte berm aan de rechter kant van de weg. Toen hij zijn wagen eruit trok kon hij niet verhinderen, dat hij op de linkerkant van de weg terecht kwam. Daar reed hij een auto aan, waar van de bestuurster in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis is overge bracht. Mevrouw Middelink, echtgenote van de bondscoach, en haar tweejarig doch tertje Yolanda, die bij Van Piere in de auto zaten, werden licht gewond. Bij het ongeluk gingen ook vier nieu- e fietsen verloren. White City Stadion in Londen opnieuw een verbluffende prestatie geleverd. Hij won een invitatiewedstrijd over een mijl 1 in de uitstekende tijd van 354.2 min, thans de derde wereldtijd. Nogmaals Maccabiaspelen. De Ne derlandse ploeg heeft gisteren namelijk vier medailles veroverd. Tom Okker won bij het tennissen opnieuw goud. In de finale van het enkelspel versloeg de nationale tenniskampioen de Amerikaan Franks met 6-7-4, 61, 64. Voor een zilveren medaille zorgde een gelegen- heids-damesatletiekploeg op de 4 x 100 meter. De Nederlandse atletes kwamen in dit zwak bezette nummer slechts tot 58,9 sec, maar bereikte desondanks nog een tweede plaats. Judoka Gerrie Blits won voorts de bronzen medaille bij de zwaargewichten en David van Gelder werd derde bij het schermen op sabel. Capablanca-toernooi Donner ex equo aan de leiding HAVANNA In de derde ronde van het Capablanca-schaaktoernooi, dat in Havanna wordt gehouden, ze gevierde onze landgenoot Jan Hein Donner in zijn partij tegen de Oosten rijker Robatsch. De uitslagen luiden: Tringov (Buig)—Lehmann (W-Dld) 10; Cholmov (Rusl)Garcia (Cuba) 10; Donner (Ned)Robatsch (Oost) 1—0; Pachman (Tsjech)—Cobo (Cuba) 10; Doda (Polen)—Szabo (Hong) 10: Smislov (Rusl)O'Kelly (Belg) 10; Jimenez (Cuba)Bilek (Hong) Vi— Gelier (Rusl)Ivkov (Zuidsl) Vz; Pietzsch (O-Dld)—Wade (GB) K—Vï. Parma (Zuidsl)—Perez (Cuba) U— Ciocaltea (Roem)—Fischer (VS) Vz—Vi. Fischer, Cholmov en Donner leiden thans met 2 punt- Jeugdschnken Joegoslaaf werd wereldkampioen BARCELONA De Joegoslaaf Bojan Kurajika heeft gisteren het achtste jeugdwereldkampioenschap schaken ge wonnen na ln de achtste ronde in twaalf zetten remise te hebben gespeeld tegen Jacob Bleiman van Israël. Het wereldkampioenschap duurt tot vandaag, maar de Joegoslaaf heeft reeds voldoende punten om zich kampioen te kunnen noemen. Zijn totaal van 6>,i punt kan door niemand meer worden in gehaald. Zijn naaste concurrent was de Neder lander Rob Hartoch. die vijf punten heeft na gisteren eveneens in twaalf zetten remise te hebben gemaakt tegen de Hongaar Ivan Farago. In Ter Apel is gisteravond de drle- een-half-jarige Roelf Bodde verdron- Het kind speelde met enkele vriendjes bij een vijver in het park en in het water. Toen het jongetje op het droge was gebracht, bleken de le vensgeesten reeds te zijn geweken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6