Nieuwe Leidse Courant REDDINGSPLOEG VLUCHT voor nieuwe ijsmassa Li Na gletsjerramp 99 man vermist Ruimtetweeling 4,5 kilo afgevallen I Grote Indiase triomf in Pakistaans Kasjmir Prins Peter: aanval op Frederika Naamkaartje in koffer ontdekt Levenslustige kinderen Commentaren if 3 Dinsdag 31 augustus 1963. 46ste jaargang Polaire lucht De Bilt verwacht tot morgenavond: Diredaurj F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia ghebleven mijn hart in teghenapoetl" Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 SAAS-FEE Van officiële zijde werd meegedeeld, dat er geen kans bestaat nog een overlevende te vin den. Aan het bovenste einde van de lawine, bij de dam, legden bulldozers een enorme hoop versplinterd hout bloot. Dat was alles was van de slaapzalen van de arbeiders was overgebleven. Men gelooft, dat zich op het ogenblik, dat de lawine om laag donderde 30 of meer arbeiders zich in de slaapzalen bevonden. Een van de Italiaanse overlevenden zegt. dat de gletsjer zaterdag al in be weging kwam. meer dan 48 uur voor dat de ramp plaats vond. Het Franse Rode Kruis heeft vandaag 10.000 francs ter beschikking gesteld van het Zwit serse Rode Kruis voor gebruik bij het reddingswerk. ZWITSERLAND kW a. SAAS-FEE (Zwitserland) De verschrikkelijkste ramp sedert de tweede wereldoorlog heeft Zwitserland getroffen. In Saas-Fec. niet ver van de Italiaanse grens, brak een deel van de labiele Allalingletsjer af en honderd duizenden kubieke meters ijs en stenen stortten op de duizend arbeiders, die aan de stuwdam in het Saas-dal werken. Bü een eerste appel werden reeds zestig arbeiders vermist. Maar men vreest dat het aantal doden niet ver beneden de honderd zal iggen. Tot nu toe zijn zes lijken geborgen. De ramp voltrok zich op een hoog te van 1800 meter in het gebied, dat wordt ingesloten door de bergreuzen Allalinhorn, Rirmfischhorn en de Strahlhorn. De -hele nacht heeft men getracht onder zeer moeilijke omstandigheden overlevenden te red den. Maar de elektriciteit was uit gevallen en voortdurend vielen er nog brokken ijs van de gevaarlijke gletsjer. De kans bestond zelfs, dat een nog groter deel van de dreigen de ijsmassa zou afbreken. Daarom is vanmorgen het reddingswerk ge staakt. De redders vluchtten van de rampplaats toen de alarmsirenes be gonnen te loeien. De bekende gletsjerpiloot Herman Geiger vloog kort na de ramp over het gebied. Hij kon slechts een vreselijke chaos melden en vergeefse pogingen omwonenden om mensen te red- Duizend man omsingeld NIEUW DELHI Een juichend Indisch parlement begroette gisteren de mededeling van de minister van defensie, Y. B. Chavan, dat „een vol ledig succes is geboekt bij oprui mingsacties in het Pakistaanse deel van Kasjmir". Naar verluidt zou een groep van duizend of meer moslim strijders zijn omsingeld. De minister zei niets over eventuele krijgsgevan genen of verliezen aan beide zijden. Uit de mededelingen van de minister en van andere officiële Indische woord voerders viel niet op te maken of de groep „infiltranten" heeft kunnen ont snappen aan de val die de Indiërs voor hen hebben gezet. Waarnemers zijn van mening, dat uit de Indische zwijgzaam heid moet worden geconcludeerd dat de moslims óf hebben weten te ontkomen, óf omsingeld zijn, maar nog steeds vech- De Indische troepen stootten bij Oeri door naar het zuiden langs een weg die zestig kilobeter over Pa kistaans gebied loopt om dan weer in het Indische deel van Kasjmir te komen. Volgens India zou deze weg gebruikt worden door de „infiltran ten". die als guerrilla's Kasjmir bin nenkomen en zouden zich in dit gebied In één oogopslag Ontgroenen in Utrecht pag. 2 Zoetjes-aan pag. 5 Schuilkelderproef pag. 5 Veere bij gaslicht pag. 6 Onze koopkracht pag. 7 Schoenen voor de winter pag. 7 Shell-carrière pag- 7 Niet gemakkelijk Minister Chavan deed uitkomen, dat de operaties niet gemakkelijk waren ge weest. „De bases werden goed bewaakt door Pakistaanse troepen, maar de zui veringsacties van het leger werden met volledig succes bekroond". Met name voor wat betreft de bezetting van de Haji-Pir bergpas, die strategisch zeer belapgrijk is en zonder welke van de weg geen gebruik kan worden gemaakt. ATHENE Het uiterst links blad Allaghi heeft gisteren een verkla ring van prins Peter van Grieken land, neef van wijlen koning Paul, over de toestand in het land gepubli ceerd. Volgens hem draagt konin gin-moeder Frederika grote verant woordelijkheid voor de voorberei ding en de verwezenlijking van de koninklijke staatsgreep. koning Constantijn van Gi r.land heeft besloten de kroonraad bljec roepen. De kroonraad bestaat in 1 kenland uit de vroegere eerste tt ters en de leiders van de politieke par tijen- De centrale figuur in de crisis, oud. premier Papandreoe, heeft reeds laten weten, dat hij nie< op de bijeenkomst zal verschijnen zolang Tsirimokos en Novos. die beiden het vertrouwen niei van het parlement hebben gekregen, erbij zijn. Na een bijeenkomst van de 36 leden van. Papandreoe's partij, de Unie vaq het Centrum, die de bejaarde oud-pre mier in de steek hebben gelatten, is verklaard, dat zij ook in de toekomst een gemeenschappelijke lijn zullen blij ven volgen. Onder de 36 volksvertegen woordigers was ook Tsirimokos. Deze opname toont (zie pijl) het benedeneinde van de Allalin gletsjer. dat gisteren afbrak en tientallen arbeiders onder ijs en steen bedolf. (Telefoto) Moord in Amsterdam AMSTERDAM Tussen de paars achtige bekleding en het aluminium de koffer, waarin verleden week het verminkte Ujk van een onbe kende jongeman werd gevonden, heeft de recherche een kaartje met Franse naam en een adres in Parijs ontdekt. Eerder werden in de koffer al twee Franse geldstukken aangetrof fen. Via Interpol Parijs zal de Amster damse recherche trachten aan de weet te komen wie de Fransman is, die mei ian-in-de-koffer wellicht contact ge had heeft. Het lijkt niet uitgesloten, dat het slachtoffer bezoeker is geweest va internationale textielbeurs in Wiesba den. De katoenen lappen uit een stalen- boek zouden daarop kunnen wijzen. Dc Griek Nog steeds heeft de recherche geen kerheid of de 28-jarige Griek Alkiviadis Kaissidis als vermist moet worden be schouwd. Uit het onderzoek in ons land is gebleken dat hij op 24 dec. vorig jaar als steward met het Griekse schip Nefos uit Rotterdam is vertrokken Hij kan dus niet al een jaar in Putters- hoek hebben gewoond, zoals aanvanke lijk werd gedacht. Bij de in Engeland wonende Griekse reder van het schip waarop Kaissides heeft gevaren toen hij indertijd tijdens een reis in een havenplaats werd ge opereerd zal nu worden nagegaan welke plaats dit is geweest. De bloedgroep het lijk is B. Bij de operatie zal uiter aard in het ziekenhuis de oloe i"i van de Griek zjjn vastgesteld. Kan de politie deze bij het ziekenhuis achter halen en is het niet B, dan kan de Griek van de lijst worden afgevoerd. Hoofdinspecteur Vrijburg deelde va ochtend mee, dat haar van het Ujk vla Interpol naar een Amerikaanse hoogle- die als een deskundige op het ge bied van haar wordt beschouwd, onderzoek zal worden opgestuurd. In korte tijd Het bombardement van ijs voltrok zich slechts in korte tijd. De arbeiders waren bezig het werk van de dag van gisteren te staken. Het was omstreeks half vijf. Achteraf bleek, dat de ijssstroom langs het deel van het werk was gegaan, waar de meesten bezig waren. De ramp had nog grotere omvang kunnen aanne- Geen leven meer Slechts weinigen zün ooggetuigen gt- eest van de catastrofe. Alois Hauser uit Zürich, die in een berghut boven de gletsjer was. deed het volgende spre kende relaas: Het gebeurde allemaal in twintig seconden. Ik zag de bouwplaats on geveer 900 meter onder me. Plotseling ontstond er een gewel- g geraas. Ik zag een deel van de gletsjer afbreken en vallen. De arbeiders merkten er niets van. Misschien, dat hun machines het lawaai overstemden. Ze werden be graven onder de massa's' \js voor ze er erg in hadden. Houten barakken van de arbeiders werden door de windstoot, die aan het geweld van het ijs voorafging platgedrukt. Daar na verdwenen deze behuizingen ook onder het ijs. De gehele bouwplaats was er plotseling niet meer. Er was alleen maar ijs en geen teken van le ven". Hauser vertelde nog. dat de dam zelf, die volgend jaar gereed zou zijn. werd gespaard. Een gletsjer-doorgang beteken de de redding van het spectaculaire bouwwerk. Geen zorg Het gletsjerstuk. dat afbrak, had reeds geruime tijd een 200 meter boven de loodsen in het dal gehangen Maar nie mand scheen zich hierover bezorgd te maken. (Voor vervolg zie pag. 7 Leidato-nieuws Wegens ziekte van CONNIE van BERGEN treedt hedenavond voor U op RITA CORITA Redders poogden, met behulp van honden, nog naar de onder het ijs en I steen verdwenen arbeiders te zoeken, maar moesten vanmorgen zelf de vlucht nemen. (Telefoto)I KAAP KENNEDY De ruimte tweeling Cooper en Conrad heb ben, gedurende hun sensationele ruimtereis van zeven dagen, 22 uur en 36 minuten waarbij zij 120 keer in hun Gemini-capsule om de aarde hebben gewenteld, ieder 4,5 kilo aan gewicht verloren. De astronauten voelen zich echter uit stekend. „Wy hebben na de lan ding totaal geen last gehad van neusbloedingen en duizelingen, zo als onze voorgangers', zo zeiden Cooper en Conrad, die gisteren per vliegtuig van het vliegdekschlp Lake Champlain naar Kaap Ken nedy werden overgebracht, waar zij tot donderdag hun tijd zullen moeten verdelen tussen artsen en technici. Pas na tien dagen mogen zij hun gezinnen opzoeken. De ruimtevaarders werden gisteren op Somher vooruitzicht voor Fokker VS: nodig voor export motoren WASHINGTON Er zullen Anu rikaanse uitvoervergunningen nodig zijn als een Nederlandse vliegtuig fabriek Amerikaanse lurboprop-mo toren wil kopen voor aan Indonesië te leveren vliegtuigen. Dit is gisteren door een woordvoer der van- het Amerikaanse ministerie an buitenlandse zaken meegedeeld. De woordvoerder verklaarde op een persconferentie niet te kunnen zeggen hoe de Amerikaanse overheid zal be slissen op een dergelijk verzoek, maar andere functionarissen hebben te ver staan gegeven dat het ministerie tegen en dergelijke transactie is. De woordvoerder zei nog, dat bij ijn weten het State Department of ficieel geen kennis draagt van pogin gen van Fokker om in Amerika turbo prop-motoren te kopen voor inbouw in honderd vliegtuigen die Nederland aan Indonesië wil verkopen. de lanceerbasis enthousiast begroet door hoge NASA-fauctionarissen en door gouverneur Burns van Florida, die htm een medaille met het groot- zegel van de staat overhandigde. In Houston deelde een woordvoerder van het centrum van bemande ruimtevaart mee, dat de tijdens de vlucht genomen proeven met me dische apparatuur, die de lichame lijke reacties van de astronauten moet registreren, volledig zijn ge slaagd. De resultaten moeten nog eerst worden bestudeerd, zo zei hij Gerrit de Stotteraar weer eens gepakt AMSTERDAM Gerrit dc Stotte raar (45), de beruchte in- en uitbreker is gisteren op heterdaad betrapt bij een kraak in een woning naast het Amsterdamse bos. Hij liep als het ware in de armen van een rechercheur die langs de ringvaart van de Haar lemmermeer zat te vissen. De politie man kende Gerrit de Stotteraar (dc chauffeur G. B.) van vorige aangele genheden en rekende hem meteen in met behulp van de man. die naast dc woning, waar de inbreker was bin nengedrongen. in ziin tuin bezie- was. Die buurman was ook al btf de politie.... In de woning had Gerrit de Stotteraar een portefeuille met 75 gulden, een tran sistorradio, een fototoestel en de passen van de bewoners gestolen. Het hoofd van het gezin, een kantoorbediende, durfde zijn oren niet te geloven toen hij hoorde, dat de -politie de inbreker al had gepakt, voordat hij zelf de kraak had ontdekt. De Amsterdamse chauffeur komt al eer dan een kwart eeuw regelmatig ii contact met de politie en justitie. In al die jaren heeft hij een kleine vijftig in braken gepleegd, hoofdzakelijk bij mid denstanders en arbeidersgezinnen. Bekender nog dan als inbreker is Ger- rit de Stotteraar als uitbreker. Hij ont snapte in zijn „misdaad-carrière" al 2 keer uit Amsterdamse politiebureaus, een keer uit het huis van bewaring aan' de Weteringschans en tweemaal uit de strafgevangenis in Utrecht. Met die we tenschap heeft dc politie voor een extra bewaking gezorgd bij de cel van de in- uitbreker in het hoofdbureau. Aangehouden wegens betalen niet ongedekte HY ANNIS PORT. (Massachusetts) Neem een stelletje ge zonde en actieve kinde ren van twee tot veertien jaar oud en laat ze zei len, paardrijden en des noods over de daken rennen en je kunt er ker overal wonden en builen moet verzorgen. Ten minste als die kinderen ook nog Kennedy heten. Gisteren waren bij voorbeeld drie van de negen kinderen van de Amerikaanse Senator Ro bert F. Kennedy onder doktershanden. De veertien jaar oude Kathleen ligt in het zie kenhuis van Cape Codd. Zij zal daar nop wel even moeten blijven want Kathleen liep een hersenschudding en in- wendige kneuzingen op. toen zij zondag tijdens een springconcours van haar paard viel. Haar elfjarige broer. Robert F. jr. ligt al sinds vrijdag met een ernstige beenwond in het zieken, huis. Hij maakte een wandeling over het dak van een garage en viel door het raam. Terwijl iedereen van de familie zich afvroeg hoe Kathleen en Robert bet wel zouden maken, overkwam de twaalfjari ge Joseph een ongeluk 'iidens het zeilen. Ziin wonden konden thuis worden behandeld. cheques AMSTERDAM De hoofdstedelijke recherche heeft zaterdagavond de 37- jarige verkoper A A B. aangehouden en ingesloten voor het op grote schaal betalen met ongedekte cheques, tot een totaal bedrag van enige duizenden gul- Gisteravond is op rijksweg 26 Den Bosch—Utrecht bij Vianen de 43-jarige W. L. J. van Poppel uit Amsterdam bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. De heer Van Poppel reed in een kleine personenauto uiterst rechts van de weg en zwenkte plotseling naar links. Daarbij botste hij tegen een tege moetkomende vrachtauto met aanhang wagen. De man werd uit de auto ge slingerd en door één van dc achterwie- •an de aanhangwagen overreden. Hij was op slag dood. AAN de 31ste augustus bewaren. ook bij het opschuiven van de jaren en dus van de generaties, heel velen onder ons nog onvergetelijke herinneringen. Het was die laatste dag van augus tus de doorrijpte zomer neigde al ten einde feest. Feest zoals wij tegenwoordig nauwelijks meer kun nen vieren. Ook in dat opzicht is het leven anders geworden. Het was de verjaardag van koningin Wilhelmina- Ware haar een nog lan ger leven beschoren geweest maar hoe'lang niet hebben wij mogen be houden zij zou vandaag 85 zijn geworden. Wat wij, ook na haar overlijden, hebben behouden is de dankbare herinnering aan een grote vrouw, in ■wie wij zeggen dat niet teveel God land en volk rijk had gezegend. Sinds lang al heeft ook deze laatste augustusdag een meer gewoon ka rakter gekregen. En toch blijft hij voor heel velen onder ons nog even bladpers blijft ook ons geestelijk en maatschappelijk zo gevarieerde volk zwak. Een opmerkelijk verschijnsel, dat men kan betreuren. Men kan het ook wel verklaren: uit de sterk ontwikkelde dagbladpers, die in haar weekeindebijlagen voor zag in een behoefte als elders door de weekbladpers moest worden ver vuld: daarnaast uit een behoorlijk ontwikkelde kerkelijke pers, die haar taak zoals te verwachten is met ernst opvat. Intussen heeft ook de televisie met haar opinievormende rubrieken voor de nodige afleiding gezorgd. Om te zwijgen van het boek dat In de vorm van pockets enorme ver spreiding heeft gekregen. Temeer verdient vermelding het zil veren jubileum dat het markante weekblad Vrij Nederland nu aan het vieren is. Een jubileum maakt vaak Iets dat reeds bestond tot een geves tigde instelling. Dat was bij VN nauwelijks nodig. We zijn het vaak met het blad niet eens en fronsen dan de wenkbrau wen. Maar ook dan is het als regel de moeite waard het met het blad niet eens te zijn. En daarom bij dit jubileum ook onze gelukwensen. CTA in het verkeer minder op uw recht en meer op uw rempedaal: dit is de klemmende wens zoals on ze minister van verkeer en water staat die gisteren heeft geformuleerd. Verkeer en wegenbouw vormen in derdaad aangrijpende problemen. Het verkeer eist voortdurend bezin ning, hoezeer we in de 'jacht van eike dag daaraan te weinig toeko men. Ander zouden we nog meer ons bewust zijn, hoezeer telkens weer het leven van anderen in onze handen ligt. Deelneming aan het verkeer Is niet mogelijk zonder eerbiediging van de medemens, wiens leven even kost baar is als het onze, niet mogelijk zonder inschikkelijkheid. Meer een kwestie van rempedaal dan van recht, zou de minister zeggen. Het rempedaal geldt overigens niet de wegenbouw, waaromtrent de be windsman bemoedigende mededelin gen kon doen. En inderdaad zijn hier in al sneller tempo voorzieningen geboden. Het spreekwoord zegt: waar een wil is. is een weg. Nu. de wil tot het scheppen van voorzieningen is hier wel aanwezig dan kan. figuurlijk en ditmaal vooral ook letterlijk, de weg ook niet uitblijven. TAAGELIJKS we moeten het ook dagelijks melden komen er mensen om: enkelingen, soms ook vrijwel gehele gezinnen. Het leven gaat voort, maar intussen is er rouw en verdriet gekomen. Midden in het leven worden wij telkens weer met de dood geconfronteerd. Bijzonder aangrijpend is wel het smartelijk gebeuren in Zwitserland, waardoor, naar te vrezen valt, tegen de honderd mensenlevens door een gletsjerlawine werden weggerukt. Welk een krachten schuilen er toch in de natuur. Eerst waren ze de mens alleen tot zegen, nu ook kun nen ze zich geldend maken tot zijn verderf. Hoe vaak gaan we niet gedachte loos door het leven, totdat we wor den wakker geschrikt en aan het peinzen slaan en trachten te tasten naar het waarom. En wie denkt dan niet aan de oproep tot inkeer en bekering, waartoe de Heer voor allen aanleiding zag in die neerstortende toren, die immers ook velen het leven benam? (RITA) „Ik vond het leuker om deze winter de vogels eens binnen re laten komen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1