cetai Bloemlezing uit Literair Kijkschrift op Ned. 1 Herhaling of nieuwtje? Brick Bradford —Toch is het zo!- «lesje en Josje a Senmoet DË STENEN ZONDE i ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1963 ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETH£RGOIVIN CIHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Japanse kampen De ocumentaire over de ellen,de, die honderdduizenden Europeanen hebben meegemaakt in Japanse kam pen in bezet Nederlands-Indië heeft als het ware een deel van de serie „De Bezetting" nader toegelicht. Toch slaagden de samenstellers er niet in, dezelfde ontroering te wekken als dr. De Jong in zijn lange reeks deed. Met schrik en afschuw keken wij naar rauwe en schokkende beelden en voor degenen die deze ontzettingen hebben meegemaakt moet de min of meer geheelde wond der herinnering wel bloedend zijn opengerukt. Niettemin, een duidelijk beeld voor de buitenstaander gaf het geheel niet. Het was alles zeer fragmentarisch en tot op zekere hoogte verward. Het procentuele verschil tussen kampen waarin men dodelijk leed en waarin men vrijwel ongestoord de kunst diende, werd bijvoorbeeld niet be grijpelijk gemaakt. Een verrassend element vormde de toelichting van de heer De Heer, een Japanse Nederlander die de botsing in begrip tussen Japans en Westers denken bescheiden aantoonde en daarmee een grote portie stof tot na denken aanbood. Het was zéker niet zijn bedoeling misdaden goed te pra ten, maar dat verhinderde niet, dat grote aanklachten op onverwachte wijze werden ontzenuwd. Toen het dan zover was, hadden wij graag meer achtergrondinformatie gehad. De documentaire, die de lichte toon van het vrijdagavondprogramma door brak, volgde op de Nederlandse bij drage aan Sextet, een met allerlei folkloristische opsmuk handig door schoten muzikale show, waarin Ma rijke Merckens op haar best was als charmante tourleidster en Matty Pe ters een van de beroemde Peters Sis ters, het leeuwenaandeel in de suc cessen oogstte. Op Nederland 2 had de NCRV een pittig cabaretje met Fiet en Frans Koster, dat het aankijken meer dan waard was. NCR V-ballet voor Prix Italia BUSSUM Zoals te verwachten was (wij meldden dat reeds) heeft de NTS nu besloten, voor het concours om de Prix Italia 1965 dat van 13 tot 27 september a.s. in Florence wordt gehouden, in de afdeling muzikale televisieprodukties het ballet „Dessins pour les six" in te zenden. Het is een uitvoering van de NCRV, gedanst door leden van het Nationaal Ballet onder leiding van Sonia Gas- kell op muziek van Tsjaikowski's „Trio in a klein". Zoals de titel van het ballet verraadt, treden er zes dansers en danseressen op. Dit zijn Leonie Nicholas, Jessica Folkerts, Inge van Dijken, Iris Smitt, Benjamin Feliksdal en René Vincent. De choreografie is van de Amerikaanse dan ser John Taras, die sinds 1959 balletmees- ter is van het New York City Ballet en de televisiebewerking van Karei Shook, die even lang aan het Nationaal Ballet is verbonden. Ook hij is een Amerikaan. De NTS wordt in Florence vertegen woordigd door de heren J. J. A. Caste- lijns (KRO). In de jury voor televisie documentaires heeft de heer A. Kleywegt (VPRO) zitting. HILVERSUM Vrijdag 3 septem ber wordt een heel belangrijke dag voor alweer een aantal televisiedebu tanten, die van het amateurisme naar het „beroep" willen overstappen en daarvoor door de molen van de kriti sche AVRO-jury gaan. Er komen dan solisten en ensembles voor de camera's: Lia Hokke uit Geer vliet gaat zingen, Frans Kamp uit Waal wijk bespeelt het hammondorgel, er zijn zangduo's uit Den Helder en uit Harme ien. die zich achter buiterilandse namen verschuilen, men hoort en ziet Haagse volksliedjes zingende jongelui en een beatgroep uit Eindhoven, een Zuidameri kaans ensemble uit Amsterdam en een vocaal nonet „De mijnstreek trouba dours", uit Schinveld. 1 yWWWWVWWl/V^AA/WWWVWWVWVVWWVWWW (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Bij literatuur past een bloemlezing, een speciaal lekker hapje uit fraai opgemaakte schotels voor de fijnproever. Mor. gen, zondagavond, gaat de NCRV ruim een half uur lang op Ned. 1 enkele hoogtepunten uit het Lite. rair Kijkschrift, dat een seizoen lang op het tweede net verscheen, uitzenden. Zegt u nu niet meteen: O, dat is niks. Al dat hooggestemde gepraat over moeilijke boeken wat Alleen berichten over Gemini V op televisie (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het zal de NTS niet gelukken, een directe reportage van landing en berging van de Gemini V, morgenmiddag verwacht, op het scherm te brengen. Wel zullen ex filmcamera's ter plaatse zijn, die op namen zullen maken voor ev. latere uitzending. Toch zal de NTS zondagmiddag in de lucht zijn met een extra uitzending welke (indien de landing volgens plan verloopt) om 3 uur begint en zo lang zal doorlopen als nodig is. Er zullen dan telkens nieuwberichten worden doorgegeven en Gerton van Wa lgen zal daarbij commentaar geven kan de NTS wegens gebrek aar materiaal uit Amerika dus niet doen. Verzwakte ontvangst via Hilversum II (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Luisteraars die voor de ontvangst van Hilversum II gewend zijn.de middengolf 298 m. in te schakelen, moeten van maandag 30 augustus tot ongeveer 25 september rekenen op de mogelijkheid van ge luidsverzwakking. Lopik II, de zender die op deze golflengte uitstraalt, wordt nl. voor onderhoudswerkzaam heden tijdelijk uitgeschakeld en de minder sterke reservezender Lopik III zal de uitzendingen overnemen. Uiteraard blijft de ontvangst van Hilversum II (programma's van AVRO, VARA en VPRO) via de FM- band hetzelfde. 19.01 Voor de kleuters. KRO: 19.06 •s door Afrika, TV-film (dl. 6). 19.26 en dansen en spelen Rock and Roll, hische filmimpressie. 19.35 Sir Lancelot, TV-feuilleton (laatste aflevering). NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO. 20.20 andpunt. 20.50 Zomercarrousel, an mentsprogramma. 21.40 Bonanza, TV-fllm (aflevering 19). 22.30 Van onze sportredac- 22.40 Epiloog. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Tieneridolen. 20.50 The Saint De goede burgemeester. TV-film. 21.40-22.05 De schone heks. TV-spel. België. Nederlands progr. kal 10.30 Tijd voor Politiefilm. 22.35 Nws. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 8.50 uur laatste aflevering van de serie Zomercarrousel, gemaakt 'door de BRT, met voor Nederland Benny Behr en Sem Nij- veen, violisten. 9.40 uur Bonanza, nu met een verdwenen huwelijksschat en een partij leugens. Ned. 2 AVRO 8-01 uur een nieuw avontuur van Top Cat. 8.25 uur in de serie Tieneridolen een ontmoeting met The Swinging Blue Jeans. 8.50 uur gaat de Saint gemeenteraad-intriges oplossen en 9.40 uur is de Schone heks weer aan de gang met haar toverijen als Samantha en Darrin een half jaar getrouwd zijn. VANAVOND TE HOREN Hilvei I 1 KRO 8.30 uur in het programma Drie van elck wat wils o.m. ontmoetingen met Westerns, grote steden in eigen land, The Beatles en Joegoslavische volksdansen. 9.30 uur gedroomde en werkelijke werelden van Spanje tot Geertrui- denberg in Reisoogst. 10.55 uur nieuwe klassieke platen. Hilversum II VARA 8.05 uur herhaling van het hoorspel „Het Harakiri-mysterie", waarin duchtig wordt gesold met het huwelijk, moord en terecht stelling. 9.15 uur operamuziek op de plaat. 11.10 uur optreden van het orkest en koor van Ray Ellis. kan ik in die tussentijd op Ned. 2 zien Dat is op zichzelf een goedgeslaagd grapje overigens, want in het tweede programma kunt U op dat uur Vlaam se literatoren zien, die het spelletje met vreemde woorden spelen. Men kan zeggen, dat de NCRV zijn dikke reeks herhalingen voortzet in deze aangekondigde „bloemlezing". Maar ons komt het voor, dat het voor zeer vele kijkers niet anders dan een nieuwtje wordt, deze uitzending. „Ten eerste de velen, die niet op Nederland 2 kunnen kijken en ten tweede de eveneens velen, die auto matisch „zo'n ingewikkelde praatru briek" overslaan. Literair Kijkschrift is nl. een van die series, welke men bepaald moet aanzetten uit belang stelling. Nu waagt de NCRV het, er op de zondagavond een hoofdschotel van te maken en het programma te laten volgen op het eveneens van Ned. 2 herhaalde spel „Verder Ieren". Is dat onbescheiden jegens de kijkers? Wij geloven het niet, want nu is er een gerede kans, honderdduizenden kennis te laten maken met een van de beste televisierubrieken, welke op het Nederlandse scherm voorkomen. Weest U daarom morgenavond eens niet te vlug met het wegdraaien van het beeld, als het 9.40 uur is gewor den. Er bestaat nl. een grote kans, dat U tot de erkenning komt, een stuk schade in te halen met naar deze bloemlezing te kijken en te luiste ren. Het programma van deze avond komt wat men kan noemen „uit de werkplaats". U verneemt, wat Hoornik heeft te vertellen over „het vak van de dichter" en Harry Mulisch over dat van de schrijver. Een drietal uitgevers, Tine Buul (van de uitgeversmaatscha Querido) en de heren Lubberhu (Bezige Bij) en Van Gennep (Polak en van Gennep) spreken samen over hun eigen vak, waarin zij te maken krijgen met werk van al dan niet „vak"-mensen. Prof. De Froe, hoogleraar in de erflijkheidsleer, zit erbij om een heel ander aspect aan het gesprek te ge ven, hij heeft het over de menselijke constitutie, de schedelbouw en het intelligentiequotiënt en ook dat heeft met de schrijfkunst te maken. J&AéicCJ' HÜver 19.10 Aktualiteitc solisten (opn): populair-klass grammofoonplaten. 23 55-24.00 M n, 298 m. Vara: 18.00 Nieuws op het nieuws. 18.20 Voor 19.20 Voor de kinderen. 19.30 anjjsoli'ton. Stereo: Tangi 20.00 Nieuws. 20.05 Het Harakiri-mysterie.' operamuziek. 22.30 Niei zaterdag. 22.45 Reportage internationale ichede. Klassieke gr: Hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.30 Klassieke grar KRO: 11.15 Klassieke lodeme grammofoonmi lezing. 12.20 Volksliedjes emi-klassieke ziek. 12.10 Litera (gr.). 12.30 Niein klassieke muziek. 14.20 klassieke muziek. 14.45 "Klein Radiokoor: klassieke liederen. 15.00 Marathon: lichte grammofoon- !i; I o: ng. IKC" oecumenisch nieu' NCRV: 19.30 Verzoekprogramma muziek. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex, meditatie. KRO: 20.15 Promenade-orkest (opn.): amu- lentsmuziek. 21.00 Voordracht. 21.15 Popu laire grammofoonmuziek. 21.30 Klassieke grammofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. Klassieke 22.40 Epiloog. 22.50 L 23.30 Pianorecital (gr klassieke muziek. 23.55-24.00 Hilversum II, 298 m. Vara: 8.00 Nieuws, sstduivenberichten. sportmededelingen en >cialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platte land. toespraak. 830 Weer of geen weer, gevarieerd programma. (9.00 Sportmedede lingen en postdulvenberichten). 9.45 Geeste lijk leven, toespraak. 10.00 Stereo: Instru mentaal ensemble: oude muziek. 10.30 Ge- jroken portret. 10.45 Lichte grammofoon- luziek. AVRO: 12.00 Muzikaal onthaal, bont iuzikaal programma. (Om 12.30 Postduiven- berichten en verkeersmededellngen. 13.00 13.07 De toestand in de wereld. Carrousel, een programma dat HBMHL op gaat. 15.55 De wereld van Barend Bargerbeer, hoorspel. 16.30 Sportre- vue. Vara: 17.00 Dlscobal: lichte grammo foonmuziek voor de tieners. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Marathon: sportjournaal. VPRO: 18.30 Hoorn en piano: moderne muziek. 19,00 Grenzen der wetenschap, lezing (I). 19.15 Opgewekt maar met gevoel. 19.30 Korte Heryonndc muziek. 20.55 Wandc- klassli g met Clio in Oudewater, klankbeeld. 21.15 22.10 Twintig minuten Hng Show Time: liedjes. delen met Jo Vlscher Jr.. eabaretpro- mma. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten 23.00 Licht instrumentaal kwartet en solisten 23.25 Licht instrumentaal ensemble. 23.55- 24.00 Nieuws. tube snelfix tube velpon per set f1.10 met gratis speldje Ook wanneer U misschien niet zo'n liefhebber (sters) van literatuur bent, zal het interessant zijn, naar dit alles eens te luisteren, al was het alleen maar om dan later te kunnen uitleg- U dit niet aantrok. Maar gezien de sfeer van de pro gramma's die in de reeks Literair kijkschrift zijn verschenen, hebben wij zo'n idee, dat U er om 10.15 uur toch iets anders over bent gaan den ken. Waag het maar eens! Duisburg. IKOR: 17.00-18.00 Kerkdienst. CVK/IKOR/RKK: 19.00 Bijbelvertelling door voor kinderen. NTS: 1Öj06 Kentucky es: Een vrouw in het spel. TV-fllm. 19.30 imatlonaal Agrarisch nieuws. 20.00 Jour naal. 20.05 Sport ln beeld. NCRV: 20.30 Zeg maar René: liedjesprogramma. 21.55 Verder leren, toneelspel. 21.40 Eén Jaargang literair kijkschrift. 22.15 Gerichte klank: kerkcon- ?rt. NTS: 22.25-22.30 JournaaL Nederland II. NTS: Eurovisie: 17.00-17.45 Europese kampioenschappen roeien op de Wedaubaan bij Duisburg. 19.30 Kapitein Zeppos (herhaling van 8 aug. 1965). 20.00 Journaal. 20.05 Margie - Op kamers wonen. 1 Een Heer S., amuse- Bclgië. Nederlands progr. kan. 2 en 10: 11.00-11.40 H. Mis te Diepenbeek. 16.30 De Flintstones. 17.00 Roeikamploenschappen te Duisburg-Wedau. 18.45 Klein, klein klei n tje. 19.05 De 1904) We zouden vandaag kunnen aanvangen met de opgewekte uit spraak dat geen gemoed zo zwart is, of het bevat nog wel wat lichtende plekken. Wc kunnen dit opmerken met betrekking tot de Dordtenaar Simon de Danser, die als zeerover in Algerijnse dienst trad, maar zoveel karakter toonde dat hij weigerde zich tot de Islam te laten bekeren. Dit in tegenstelling tot vele renegaten die zich klakkeloos lieten „overschrijven". Dat deed ook Soliman Reis alias de Vecnboer, maar van een admiraal van de sultan kunnen we niet anders verwachten. Daarom kunnen we het hem niet zo erg kwalijk, vooral niet omdat hij zich van een zeer gunstige zijde deed kennen. Begonnen als schrijver in dienst van Simon de Danser, was de Veenboer reeds spoe dig een der eersten in de machtige Algierse kongsi van zeeschuimers, die in de stad uiteraard het hoogste woord voerden. Want niet alleen de voorspoed van de stad hing van ben af, maar bovendien bezaten zij de macht zich te doen respecteren en gehoorzamen. In dat milieu schijnt de Veenboer een gevaarlijk spel te heb ben gespeeld, want om hem heen vormde zich een Nederlands blok dat er naar streefde tot goede betrekkin gen met de Republiek der Verenigde Nederlanden te komen. Door de hou ding van de consul te Algiers zijn hieruit echter geen positieve resulta ten voortgekomen. Van meer belang la daarom het verschijnsel dat de Veen boer als admiraal van de piratenvloot herhaaldelijk zó slap tegen de sche pen van de Republiek is opgetreden dat vriend en vijand deze partijdig- Veenboer, de admiraal heid is opgevallen. In een gevecht met 7 schepen, waaronder 5 Neder landers, 1 Napolitaan en 1 Fransman, hadden de Veenboer en zijn kornuiten reeds 2 schepen genomen, waarna ook de rest hun in handen had knnnen vallen. Vóór het echter zover kwam, voer de Veenboer met zijn eskader de Straat van Gibraltar nit en liet de handelsschepen ontkomen! Een derge lijke manier van handelen kon uiter aard niet verborgen blijven en de voorkeur van de Algerijnse admiraal voor zijn landgenoten heeft dan ook veel kwaad bloed gezet. Toen bij een volgende gelegenheid tijdens een bij zonder roemrijk gevecht tegen Neder landse schepen een andere piraat triomfantelijk de admiraalsvlag hees, was de Veenboer door deze daad praktisch uit zijn admiraalsfunktie gestoten, zijn officiële rang ten spijt. Een jaar lang voer hij niet uit, maar in 1620 hernam hij het bevel over zijn schepen, die tijdelijk onder de Neder lander Jan Jonsz van Haarlem hadden gestaan, terwijl Moestapha Reis ala admiraal fungeerde. Het was echter slechts van korte duur. Want in een hevig gevecht met Nederlandse en Franse schepen sneuvelde hij op 16 oktober 1620. Een sloep bracht zijn lijk naar het roofnest Algiers. Nu we dit hoofdstuk hebben afge werkt, moeten we eens op zoek gaan naar de oudste stad ter wereld. We komen dan terecht bij Damaskus. Daarover een volgende keer. H. Petition Nadruk verboden. 1£pus(icf NCRV: 7.00 Dagop. krant. 7.55 Lichte grammofoonmuziek. 8.10 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Zuidamerikaanse klanken (gr.). 9.00 Ver- zoekprogramma voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek10.30 De weg Woord in de wereld van Indonesië: etherleergang. II.05 Lichte Touring-Club: theologische grammofoonmuziek. nieuws, informaties voor de buitenlanders. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Grammofoon- •entueel aktualiteiten. 12.50 Koor- 3 Klassieke grammofoonmuziek. te orkestmuziek en zangsoliste V, e grammofoonmuziek. 15.30 Blok fluit. cello en klavecimbel (opn.): klassieke muziek. 10.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Om- ™«P- Dubbelk wartetgeestelijke liederen. 10.50 Klassieke grammofoonmuziek. 17.00 X'ÏSFJ!" kleuters- 17.16 Kinderkoren (gr.). L-30 Lichte grammofoonmuziek. 1750 Over heidsvoorlichting: Suriname Journaal. Spre ker: Mr. dr H. J. Roethof. 18.00 Marlnlers- -npel der Koninklijke Marine. 18.20 Uitzen- ng van de Volkspartij voor Vrijheid en e,^cr,a„tie„= Lu,stert naar de Stem van de V.D. 18.30 Geestelijke liederen (opn.). II. 298 m. Vara: 7.00 Nieuws, cialistisch strijdlied. .-luziek. 7.25 Van de 7.30 Lichte grammfoonmuzlek Nieuws. 8.10 Lichte grammo- chtendgymnastiek e foonmuziek (verv.). 9.0Ó Planorecital VPRO: 9-40 Onvoltooid •denking. Vara: 10.00 Voor )0 Nieuws. 11.02 Tramme de Hor gevarieerd klassieke verleden tijd, de huisvrouw. 11 lant in Loeren programma (herhaling Licht Nieuws. 1340 Een goed geklede haling van 7 juni 1965). 15.00 Sociëteit Zestig minuten voor boven de zestig, programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.02 uuae liedjes. 16.15 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.30 Licht instrumentaal ensemble. 1750 Actualiteitei „Helemaal naar die houthakkers?" vroeg Josje een tikje angstig. „Dan duurt het zeker een half uur eer je terug bent Blekkie. In die tijd kunnen wij je vader bijna waarschuwen. En de postbode kan nu immers toch niet weg!" „Nee, dat is waar", knikte Blekkie. „Ja, jij, vindt het natuurlijk, veryelend om hier alléén bij hem achter te blijven. Dat kan ik mij voorstellen." „Ja, stel je voor dat hij zich eens van die riem weet te ontdoen", fluisterde „Ik ga veel liever meteen met jou mee, hoor Blek!" „Vooruit dan maar", antwoordde Blek kie. „Als we doorfietsen zijn we in een half uur thuis. Kom mee, Jos." De Jongesn liepen naai' hun fiets, na nog een laatste blik op de postbode te hebben geworpen, die al die tijd zwij gend en nog steed een tikje versuft voor zich had zitten uit staren. „Mijn vader zal wel opkijken als ik hem vertel dat wij de brandstichter hebben ontdekt", zei Blekkie, toen de jongens door het bos reden. Blekkie trappend zo vlug hij kon en Josje op de bagagedrager. „Nu, en mijn vader dan!" riep Josje uit. „De begrijp alleen helemaal nog niet, larom hij het deed." „Nee, ik ook niet", antwoordde Blekkie. „Maar daar zullen we wel achterkomen als de politie hem ondervraagd heeft. Het zal in ieder geval een hele rust geven hier in de omgeving." „Zeg dat wel!" riep Josje uit. „Als wij niet in de buurt waren geweest, stond er nu weer een flink stuk bos in brand! Was je niet bang, toen jij zo achter hem aanrende, Blekkie, en zijn bagagedrager beetgreep? Dat zou ik nooit hebben gedurfd." „Een beetje bang was ik wel, ja", knikte Blekkie. „Maar als we hem had den laten wegfietsen, zou hij later alles ontkend hebben. En dan zou het heel moeilijk zijn geweest om het te bewij- „Ja, nu zal ontkennen hem wel niet erg veel meer baten," zei Josje. „En als hij het toch probeert, zijn de paarse lucifers er altijd nog!" 99 Sinds lang is hier niemand geweest. Het doet hem plezier dat het Jochem Keige nog niet gelukte de berg te veroveren. De nieuwe landschut zit veel liever in „De Groene Specht" om het nieuws te horen. De Oeler laat zioh alleen door liefde en aandacht veroveren, maar het meest door liefde. Joryt gaat ook langs de beek en weer komt hij bij de Hidder. De takken die Jochem Keige afbrak om het pad naar het molenhuis te vinden, hangen neer met verlepte blaren. Joryt schuift ze op zij. Het erf is nog licht, de hoge linden kunnen het nooit helemaal beschaduwen. Maar over het zand kruipen kleine slingerplanten met rode stengels en fijne gele bloemkrooitjrj. Ze hebben zich welig uitgebreid tot over de drempel van het huis, waarvan Keige de deur liet openstaan. Een kamperfoelie heeft haar ranken langs het venster gelegd. Tegen het zonnewarme glas zoemen vlie gen en een spin hangt in zijn kunstig net, dat glinstert. Joryt kijkt om zich heen. Sinds de brigadier het huis liet doorzoeken, na de verdwij ning van Siewert, zat hier niemand meer. De mensen hebben zich teruggetrokken en nu is er de grote tastbare rust. Op alle dingen ligt het. Met zijn vinger veegt Joryt het stof van de tabakspot, waaruit ze vele malen hun pijpen stopten. Als het stof weg is, hoort de pot niet meer in het huis. Hel bruinaarden deksel glimt, het is te levend, het heeft weer met mensen te maken. Daarom neemt hij de pot mee om hem thuis bij de dingen van Nanna te zetten. Haar naaidoos en de stoof, die ze in haar laatste maanden graag onder haar voeten schoof. UUUi door DIGNATE ROBBEKTZ Het wordt een vaste gang naar het verlaten molenhuis. Na die ene keer gaat Joryt er niet meer binnen. Hij blijft op de voertrog zitten of in het gras aan de rand van de kolk. Een paar kinderen, die bloemen zoeken langs de beek, zien hem. Ook Henne Lankheet, die met zijn wagen door de zandweg rijdt. En anderen, die van verre de rechte gang van hun oude landschut herkennen en hem volgen met hun ogen. Wat zou hij te doen hebben in het muldershuis? Wat zou hij weten van Siewert? De angst voor de zwarte mulder, hun wrok tegen hem leven nog. Waarom laat Bernt Vasse de boel niet afbreken? Gemalen wordt er toch niet meer op de Hidder. Maar afbreken? De molen hoort bij 't Horst, zij moeten hem terugnemen. Eén van hen moet er gaan zitten. Iedere zaterdagavond moet die dan naar ,,De Groene Specht" komen, zoals de mulders voor Siewert dat deden, om wat te praten en het nieuws te horen. Op die manier kunnen de Hidder en 't Horst weer tot elkander komen. De najaarswolken beginnen al over te drijven als ze zo praten. De akkers zijn leeg. Grauw en verlaten, met enkel wat langsprietige graspollen en hier en daar wat onkruid, liggen ze onder de wind. Die komt uit het noordwesten, eerst zacht jes alsof hij niets kwaads bedoelt, dan groeiend tot een bulderwind, die ranselt en beukt. Op een avond begint het bovenslagrad te wentelen. De molen kraakt en beeft en het water stort schui mend en kolkend over de schotten. De storm draagt het geluid van kraken en steunen tot in 't Horst. Is de zwarte mulder teruggekomen? fluistert een angstige stem. En dan holt het voort, als opgejaagd: Siewert is er! De mulder is terug! Zou Joryt Volmar hebben geweten dat hij kwam? Zat hij daarom op de voertrog? Lenter Borne's vrienden komen bij elkaar op de brink. De zwarte mulder moet de kolk in. De brigadier kon hem niet vinden en Volmar heeft over hem gezwegen. Nu zullen zij afrekenen. Ze kijken elkander aan. Wie zal voorgaan? Dries Borne, die nu in het huisje van Ouwe Wolter woont? Dries met zijn vrouw Rena? Ze noemen de namen niet, denken er alleen aan. Dries is de broer van Lenter; diens dood cn de zwarte mulder malen nog in zijn hoofd. De wildeman kan niet voorgaan, omdat hij geen wildeman meer is. En ze hebben ook geen emmers en stokken en pannen om geraad mee te maken. Dat durven gaan. raken een paar leien van het kerkdak los. Ze tuimelen naar beneden en nemen in hun val andere mee. Het rieten dak van een schuurtje wordt afgerukt en weggeblazen, houten hekken worden neergeslagen en de stapel plan ken achter Gerben Stuve's timmerwinkel stort brink. De jongens huiveren en houden hun hoofd scheef. Wie roept? Schreit iemand? Wie is er in nood? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7